BINNENLAND. Karakterschetsen. Allerlei. Oostenrijk. GEMENGD NIEUWS. vlecht tegenover een lessenaar vastgespijkerd, en daaronder staat met groote letters te lezen: Dit is Won-hi, die verstoord was over een artikel, dat tegen hem geschreven werd en de domheid had van dat te zeggen. Toen M a a n d a g-a vond de laatste trein uit Amsterdam het station Gouda bereikte vernam men een akelig geluid, dat men toeschreef aan het huilen van een hond. Het bleek evenwel, toen de trein stilhield, dat er een ontzettend ongeluk had plaats gehad. Eene dame. naar men zegt uit Gouda, schijnt, door de duisternis en de gladheid van het perron geraakt te zijn, juist toen de trein aankwam. Zij werd overreden en letterlijk in stukken gesneden. Door een Engelsche firma zijn houten dameskragen en manchetten in den° handel ge bracht. Zij moeten op linnen gelijken, doch wat het voordeel is boven linnen meldt de aankon diging niet. Te Kimswerd zijn door een arbeider bij het bewerken van den grond ruim driehon derd oude muntstukken gevonden, waaronder enkele zilveren, maar voor 't grootst gedeelte ko peren, ze zijn van 't laatst der zestiende eeuw en belmoren tot de munten der verschillende Nederlandsehe gewesten en steden. Als een be wij s der wildrij kheid van sommige streken in Noord-Brabant kan dienen, dat onder St. Hubert in die provincie, op eene dezer dagen gehouden klopjacht, behalve het groot wild enz., meer dan 100 hazen zijn geschoten. Herten, reeën en wilde zwijnen zijn in die streken niet zeldzaam. Te Elsloo in Ooststellingwerf is een landbouwer van den zolder zijner woning gevallen, met het gevolg dat weinig hoop is op het behoud van zijn leven. Te Zutfen is Woensdag eene collecte gehouden voor de verwarming der Groote Kerk. De collecte heeft ruim f 700 opgebracht, en de aanbesteding der kachels heeft reeds plaats gehad. De hooggevoelige. De hooggevoelige of sentimenteele onderscheidt zich van den overdrevene daarin, dat hij steeds eene bepaalde richting neemt naar het teedere, aandoenlijke en weemoedige, terwijl de andere ook in eene tegenovergestelde richting gaat. Dé hoog gevoelige ziet gaarne alles in een rozengloed of onder een zacht rouwfloers; het sterke, krachtige, saamgedrongene, zoowel in menschen als in boeken, ontwijkt hij. Zijne ziel wil liever in een gestadige dommel zijn, dan wel krachtig opgewekt. Niet alleen de vrouw, ook de man is hooggevoelig; evenwel neigt het meer prikkelbaar en aandoenlijk gestel zich van zelve tot het teedere en zachte. De hooggevoelige schept zich zijne eigene kleine werelden, die hij bij afwisseling bezoekt de we reld der hopelooze liefde, der zwaar beproefde vriendschap, der menschelijke rampspoeden en nog eene waar kerkhof, grafzerk, maanlicht en het gefluister der geesten de hoofdhestanddeelen zijn. Eene hem eigene soort van tranen stort hij bij de geringste aanleiding; de dood, of wel de mo gelijke dood van een geliefd huisdier perst hem tranen uit de oogen die hij moeilijk kan weer houden. Aanhoudende lezing van romans, zwakke zenuwen en eene geheime en met opzet gevoede neiging om met onze aandoeningen, bij gebrek van iets beters, te schitteren, brengen deze rich ting van het gemoed te weeg. Zij is tot het dertigste levensjaar, onder zekere omstandigheden, verdragelijk, maar de sentimenteele oude vrijster of de hooggevoelige grijsaard behooren, op zijn hoogst genomen, in een verdicht verhaal slechts als „waarschuwing" te verschijnen. Vleiende overeenkomst. Een burgemeester was aan het verhooren van een oude vrouw, die als getuige bij een vecht partij had moeten opkomen. De identiteit van den hoofdschuldige moest worden uitgemaakt. De burgemeester vroeg dan: „Was het een lang man?,, Antwoord. „Niet heel lang, zoo wat van dezelfde grootte als UEA." „Zag hij er nog al fat soenlijk uit?" „Neen, dat mocht wel zoo, net als UEA." De Zondelok Doctor. Ik geloof dat de onophoudelijke ver andering van den barometer oorzaak van uwe ongesteldheid is. Mevrouw. O, ik zal dat nare ding dadelijk uit de kamer laten brengen. In eene Restauratie. Garijon, deze oesters zij niet versch. - Mijnheer vergist zich, buitendien ik zit er niet in! Dat bewijst slechts een ding, namelijk, dat ge niet op uwe plaats zijt. Landbouwbe richt en. HOOGCARSPEL, 1 Dec. Dat men niettegenstaande den minder voordeeligen zomer voor best land nog goed geld durft besteden, bleek een paar dagen geleden, toen bij pu blieke veiling 7 H. A. 65 A. weiland met oud liuis voor 3750 gulden, behalve de verbooging, werd toegewezen. Rechtszaken. VLISSINGEN 1 Dec. Tegen den fabrikant G. is proces verbaal opgemaakt wegens het gebruiken van vervalschte gewichten op zijn basculebalans. Zij waren uitgeboord en met klei aangevuld. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 3 December. Zondag 11. heb ben de twee Javaanscbe Prinsen, Pangeran Ario Gondosiivojo en zijn zoon Raden Mas Soenarijohet Koloniaal Museum op bet Paviljoen alhier bezocht en de verzameling van dat Museum met groote ingenomen- O O heid bezichtigd. De Pangeran, wiens va der, Prins Mangfcoe Negorosedert vele jaren eerelid der Maatschappij van Nijver heid is, heeft zijne verdere medewerking tot liet doel des Museums toegezegd. Daar- O O na hebben de Prinsen ook het Museum van Kunstnijverheid en de Rijks-verzame ling van moderne kunst bezocht. Zij zul len binnen weinige dagen het land ver laten. Het geschenk, dat door heeren burge meesters uit Noord-Holland den afgetreden Commissaris des Konings in dit gewest is aangeboden, bestaat uit een ebben houten koffertje met rijk zilveren beslag. Het is bewerkt in Ifcal. renaissancestijl en bestemd tot middenstuk op eene salontafel. Het beeft eene lengte van 35 ned. duim met daaraan geevenredigde hoogte en breedte. Van voren prijkt bet geslachts wapen der Röells, gedekt met de baronnen- kroon, aan den afgetreden Commissaris ver leend. Onder het wapen is een kartel aan gebracht met het opschrift »Mr. II. II. ba ron Roell, Commissaris des Konings. Pro vincie Noord-Holland 1860 1879». Aan weêrszijden is een engeltje met opgeheven lauwerkrans gezeten en het oploopend dek sel eindigt insgelijks in een zwevend fi guurtje. De president der rechtbank met den offi cier van justitie en den griffier hebben zich tot den Minister van justitie gewend, met het verzoek, dat voor rekening van het Rijk zou worden aangekocht het perceel aan de Nieuwe Gracht, tot nu toe de wo ning van den Commissaris des Konings, om voor gerechtsgebouw te worden in gericht. Het gebouw in de Zijlstraat dat aan de gemeente in eigendom toebehoort, voldoet slechts zeer onvolkomen in de be hoefte. Gisteren-morgen is alhier naar het Huis van Arrest overgebracht een persoon zich noemende J. van Dam, eigenlijk genaamd Hanewald, die meermalen in handen der justitie is geweest en die zich thans aan verschillende diefstallen, door middel van insluiping, heeft schuldig gemaakt o. a. van een zilveren horloge en een duffelschen jas. van Silezie verzocht, de 400,000 mark, die be stemd waren voor eene stichting ter herinnering aan zijn gouden bruiloft, te besteden ten dienste der noodlijdenden van die provincie. Z. M. de Keizer heeft de straf van den wegens hoogverraad veroordeelden Milities kwijtgeschol den en gelastdat de instructie tegen Hongaar- sche burgers wegens deelneming aan den Ser- visch-Turkschen oorlog zal worden gestaakt. We wisten wel dat er wonderlijke mannen in de Fransche wetgevende vergadering zaten: Paul de Cassagnac heeft er ons eenige gephotografeerd Dezer dagen deed de Figaro ons eene andere serie kennen. In de Fransche Kamer zitten ei op dit oogen- hlik 84 zegge vier-en-tachtig wier trak tement voor schuld in beslag genomen is. Als die mannen eens een wet mochten maken tegen de schuldeischers Volgens het Vaderland hebben de heeren Id- zerda, Lenting en Bergsma, liberale Kamer leden, alle leden hunner partij in de Kamer uit- genoodigd in de eerste dagen van December den oud-minister Kappeyne een banket aan te bieden. Een kwaad teeken voor het ministerieVan Lynden! Men schijnt Kappeyne in een goeden luim te willen brengen. Bemmel, 1 December. De mazelen heerschen hier en deze ziekte is in de laatste dagen zoo toegenomen, dat er reeds van honderd-en-tien huisgezinnen aangifte is gedaan. Leiden, 1 December. In de afgeloopen week zijn hier door het roodvonk aangetast 35 per sonen en aan die ziekte overleden 7. Bodegraven, 1 December. De knechts van den beurtschipper J. K. waren Donderdag-avond bij lichte maan bezig, zakken met rijstemeel uit de schuit liggende in de sluis te lossen, en moes ten die verder per handwagen naar de bestem mingsplaats transporteeren. Den handwagen, be laden met zakken, een hoogte moetende opduwen, raakte een der knechts het evenwicht van den wagen kwijt, waardoor deze achteruit liep, met het ongelukkig gevolg dat A. v. d. V. met den priem van den wagen en een muur knel raakte, waardoor zijn borst letterlijk verbrijzeld werd. Vier uren ua het ongeval was hij een lijk. De ongelukkige laat eene vrouw met vier jeugdige kinderen in behoeftige omstandigheden achter. Amsterdam, 1 December. De heer Dircks, hoofdingenieur bij de Amsterdamsche Kanaal maatschappij, is heden van hier naar Parijs ver trokken, om over St.-Nazaire naar Panama te gaan, waar hij de opraetingen voor de doorgra ving der landengte zal leiden. Omstreeks het begin van Maart denkt men met deze voorloo- pige werkzaamheden gereed te zijn. Heemstede, 1 December. (Parochie Berken rode). Door den Hoog Eerwaarden Heer J. A. van den Akker, Deken van Haarlem, door Z. D. H. djn Bisschop daartoe gemachtigd, werd heden het nieuwe kerkhof dezer poroehie op plechtige wijze ingezegend. Alvorens werd door zijn Hoog Eerw. een plechtige H. Mis opgedragen voor de rust der zielen van hen wier lichamen op het oude kerkhof zijn begraven. Onder deze H. Mis sprak de Hoog Eerwaarde Deken den geloovigen een woord van stichting toe. Daarna had de inzegening plaats in tegenwoordigheid van eenige Eerw. Heeren Geestelijken en geloovigen, die getuigen wilden zijn dezer verhevene plechtigheid, waarvoor de grond, waarin eenmaal hunne lichamen zullen rusten, voor dit heilig doel bestemd werd Voegen wij hier den wensch bij, door den Hoog Eerw. Heer Deken aan het einde zijner rede uitge sproken, dat de zielen van al degenen wier lichamen hier begraven zullen worden, de eeuwige rust mogen genieten. Door den sneltrein, die Zat erdag-oeh- tend om 10 u. 36 m. uit Arnhem vertrok, werd nabij Maarsbergen een boerenwagen, bespannen met 2 paarden, overreden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Van Mei 1 87 5 tot October 1 87 9 is Amsterdam verrijkt met niet minder dan 58 nieuwe namen van straten, kaden en pleinen. Slechts een tiental hiervan zija nieuwe namen, die aan reeds bestaande straten, kaden of pleinen gegeven zijn. De overige namen zijn alle van nieuwe aangelegde straten, enz. In de laatste dagen zijn uit een paar winkels te Botterdam uit de toonbank de Iaden met het daarin aanwezige geld gestolen. De laden zijn ledig teruggevonden, de eene in een gang en de andere in het portaal eener woning. De politie doet onderzoek. Ook zijn in de laatste dagen uit een paar winkels stellen koperen gewichten gestolen. De Middelb. Ct. vernam, dat de regee ring moeite heeft gedaan, om den Luikschen professor Em. De Laveleye voor een leerstoel te winnen. Dat ontbrak er te Leiden nog maar aan. Laveleye professor De kookschool der Berlijnsche ITuis- vrouweuvereeniging teltblijkens officieele mede- deeling, thans 42 leerlingen. Zij ontvangt tal rijke bestellingen voor diners en soupers. Van de open tafel, waar men tegen betrekkelijk lagen prijs een krachtig, voedzaam middagmaal heelt, wordt onder anderen dagelijks gebruik gemaakt door een dertigtal dames, meest onderwijzeressen en modistes. Het centraal bureau der Vereeniging heeft groote magazijnen van eet- en drinkwaren. Deze inrichting heeft sinds cenigen tijd zulk eene uitbreiding verkregen, dat een afzonderlijke direc teur is benoemd. In het daaraan verbonden labo ratorium worden niet slechts alle voor de Ver eeniging gekochte eet- en drinkwaren onderzocht, maar kan ook elke andere huisvrouw zulke waren aan een onderzoek onderwerpen. Te Castres is een man overleden, die den 16 Augustus 11. door eene vreemde kat, welke aan watervrees leed, gebeten werd. Eerst den derden dag liet hij zich verplegen, waarna hij oogenschijulijk geheel van zijne wond genas. Den 14 dezer maand begonnen zich echter sporen van razernij te vertoonen, en deze namen spoedig in ontzettende mate toe, zoodat hij Dinsdag 11. over leden is. Ben Lowe een circus-acrobaat, stond twee uren op zijn hoofd in Texas, voor eene weddingschap. Nadat hij de weddenschap gewon nen had, kreeg hij hersenkoorts en stierf kort daarna. Over den smaak vait niet te twisten maar sommige menschen eu volken hebben toeh al een zeer zonderlingen smaak. Zoo bestaat het lievelingsgerecht ier Birmanen uit... verrotte visch. Zij nemen daartoe een partij visch, leggen die in den pekel, begraven ze onder den grond en laten ze daar liggen verrotten, gedurende een tijdsver loop van 1 tot 4 jaren, naar verkiezing. Dar. halen zij de visch te voorschijn en genieten die afschu welijke massa als de uitgezochtste lekkernij. Of het eten van deze kwalijk riekende spijs schade lijk is voor de gezondheid is moeielijk uit te maken. Maar wel is in de gevangenis te Rangoon de melaatschheid zoo «algemeen, dal men afzon derlijke zalen voor de lijders aan die vreeselijke ziekte heeft moeten inrichten. Ook bij de Chi— neezen, die mede lielliebbers zijn van verrotte visch, komt de melaatschheid veelvuldig voor. De Amsterdamsche Universiteit ver liest reeds een harer professoren. Dr. E. Brusa, hoogleeraar in het strafrecht, de strafvordering en in de wijsbegeerte van het recht, is te Turijn benoemd tot hoogleeraar en heeft die benoeming- aangenomen. Er worden onder dehouders van kroe gen te Zutphen personen gevonden, die zich niet ontzien om aan kinderen tusschen de 10 en 13 jaren sterken drank te tappen. Toen Zaterdag-ochtend de trein, die ten 7.2 van Tilburg naar Turnhout vertrok, tus schen de stations WeeldeMerxplas en Turnhout gekomen was, geraakte eene wasehvrouw, men weet niet door welke oorzaak, onder den trein, met het gevolg dat haar de beide beenen geheel van het lichaam werden afgesneden en de dood on middellijk volgde- Eene dame te Beek bij N ij in eg en ont ving de tijding dat op haar lot in de Arnkem- sche loterij een omnibus was gevallen. Om dezen prijs in haar bezit te krijgen bestelde zij een huurkoetsier, die met 2 paarden naar Arnhem moest gaan en daar de omnibus in ontvangst nemen. Doch wie schetst de teleurstelling, toen de persoon, met de afgifte der prijzen belast, met de omnibus in de hand verscheen en aan den vrachtrijder een rijtuig overhandigde, dat in een bazar voor dertig cent verkocht wordt. Zaterdag 11. is in de school van het Wale Weeshuis te Amsterdam een droevig onge luk gebeurd. De hulponderwijzer, belast met liet toezicht op de kinderen, die wegens den afstand hunner woning ot om andere redenen „overge bleven" waren, had zich eenige oogenblikken moeten verwijderen en vond, toen hij op een angstgeschrei toeschoot een der meisjes met bran dende kleederen. Het tienjarig kind had de on voorzichtigheid gehad de kachel te openen en er in te pooken, met het ongelukkig gevolg dat hare kleederen vlam vatten. De onderwijzer liet dadelijk hulp roepen en trachtte te vergeefs met de han den het vuur te blusschen. Het kind liep in haar angst de school uit en de gangen door, waar de portier toeschoot en haar in zijn jas opving en aldus de vlam uitdoofde. Het arme meisje had intusschen reeds zoo zware wonden gekregen, dat zij, trots spoedige geneeskundige hulp, is bezweken. Donderdag-namiddag zijn op de Bo- venkil te Brakel twee kinderen, broeder en zus ter, door het ijs gezakt, met het treurig gevolg, dat de eerste, een knaapje van ongeveer 8 jaren, is verdronken. Het meisje is gered. Men spreekt van het verdwijnen van twee millioen uit de Brusselsche gemeentekas voor de optreding van den tegenwoordigen burgemees ter. Deze wil een streng onderzoek. De gemeen teraad heeft in geheime zitting dit punt behandeld. In de redactiekamer van een dagblad te San Francisco is een doodshoofd met een lange Een student had in de conversatie-zaal van een hotel zooveel van zijn groote en algemeene kunde gesproken, dat een dor aanwezige gasten ten slotte het geduld verloor en tamelijk bar zeide; Thans hebben wij wel genoeg gehoord van hetgeen gij kent en kunt; zeg mij nn ook eens wat gij al zoo niet kunt en ik verzeker u dat ik dat kan. Wat ik niet kan? vroeg de student Wel, ik kan mijn hotel-rekening niet betalen en het doet mij veel genoegen, dat gij dit wel kunt. Onder algemeen gelach kwam de gast zijn be lofte na en bleek het inderdaad dat hij kon, wat de student niet kon. BURG-. STAND DER GEM- HAARLEM. Ondertrouwd. G. J Kok en J Roek. Getrouwd. H M Sprokkelenburg en M Broekraeijcr; 'F Land- meier en M H Kales; J Verbruggen en A van Eijk; L M van Halst en G E Kluit; J R Eranse en J M Schreurs; H Kemper en C van Beanmont; B J van Liemt en S AlthofF. Bevallen. J J Klingers geb. Godeiïooij d. AM Kion geb. Eaase d. M J v. d. Horst geb. v. d. Boom d. H M v. Kimmenaede geb. v. d. Weiden z. M Mul der geb. Kamp d. A M Verzeilberg geb. Leuven z. J Roobol geb. Michile 2d. J M Schabbing ge3. v. Wuunik d. G Vermeeren geb. Vlastuin d. K Jans en geb. Engele z. E Kuijt geb. Waalewijn d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2