N I E IT W E No. 333. Zondag 7 December 1879. 4e Jaargang. Ecu verdrukt volk. BUITENLAND. m. De Familie Choisel. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Rusland. HUKLIMHl (IIIRUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS L A U R, E Y. Er is geen land in het beschaafde Euro pa waar het prediken van humaniteit en philantropie op zoo ruime schaal wordt gedreven als in het naburige, grijze Al bion. Tallooze vereenigiugen en maatschap pijen verrijzen als paddestoelen uit den grond, met statuten, de eene nog philan- tropischer van inhoud dan de andere. Maat schappijen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank, vereenigingen tot be scherming van dieren en tot het tegengaan van vivisectie en wat dies meer zij, ver spreiden hunne tractaatjes eu hunne af gezanten door het gausche land. Maar terwijl men bezig is, voor redelooze die ren een comfortable asyl te stichten en te onderhouden, vergeet men in Engeland dat er in het arme Ierland millioenen menscheu zijn die gedrukt gaan onder ellendige wet ten, die hen zedelijk en lichamelijk ver moorden en wier handhaving een duidelijk denkbeeld geven van hetgeen wij onder het moderne humaniteitsbegrip der Engel- schen hebben te verstaan. De bewoners van het verdrukte land, de Ieren, hebben zich steeds doen kennen als een ijverig volk dat in alle stilte en tevredenheid zijne akkers beploegde en de wetenschappen niet veronachtzaamde. Toen Ierland ouder het bestuur van Engeland geraakte, kwam het meer en meer met het buitenland in aanraking, maar het volk leidde als altijd een genoegelijk en vreed zaam leven, al deed de heerschappij van Engeland zich ook drukkend gelden. Toen de reformatie ook in Engeland had geze gevierd, verlangden Hendrik VIII, Elisabeth en hunne opvolgers dat ook de Ieren hun voorvaderlijk geloof zouden afzweren. Doch te vergeefs; zij bleven getrouw aan hunnen godsdienst. Toen ontstond er eene alge- meene Ieren-vervolging. Duizenden stierven den marteldood, duizenden werden verban nen, duizenden ontvluchtten hun vaderland en zij die bleven werden door het agrari sche stelsel in de diepste armoede eu el lende gebracht. De agrarische wetten, in het leven geroepen tot straf voor de vast houdendheid der Ieren aan hun geloof, had den geen ander doel dan om den grond eigendom in Ierland in Engelsche handen over te brengen en dit geschiedde door de FE U1LLETON. II. Vervolg. Het land genoot na de gevechten bij Cha- tillon en Bressuire eene korte rust; maar hun toe stand gelijkt naar dien eens vulkaans, welke van buiten geen spoor van werking vertoont. doch inwendig gloeit en woelt. De dood des konings vervulde aller harten met afschuw, maar bracht geene beweging tot stand; nu het edikt der lich ting van driemaal honderd duizend man is ver schenen, breekt ook het oogenblik van uitbar sting aan, en de Hemel weet, wat er nog gebeu ren zal. Onder dergelijke gesprekken liep de nacht ten einde. Toen bij het aanbreken van den morgen de graaf nog niet terug gekeerd was, nam de pas- geloofsvervolging. Wie niet tot de Angli- caarische kerk wilde overloopen diens goe deren werden eenvoudig verbeurd verklaard. Hij die het wagen durfde huisvesting te verleenen aan een priester of die eene gods dienstoefening had durven bijwonen, werd met zware boete gestraft. Was de onge lukkige veroordeelde niet in staat zijne boete te voldoen, dan werden eenvoudig zijne landbezittingen verkocht en deze gin gen dan in Engelsche handen over, ver- O D mits de Ieren zelf al zeer spoedig te arm waren om land te koopen. Voorts maakte men ook bepalingen op het erfrecht. Een katholiek vader kon wel zijne katholieke zoons onterven, maar niet zijne zoons die protestant geworden waren. De protestant- sche kinderen uit gemengde huwelijken hadden voorrechten op de katholieke kin deren. Een protestant, die katholiek werd, kon nimmer aanspraak op erfenissen ma ken. Buiten het protestantisme geen bur gerlijke rechten, geen eigendom; een zoon kon zijn katholieken vader van alles be- rooven, door zich protestant te verklaren. Was het wonder dat de Ieren ouder zulke barbaarsche wetten al zeer spoedig tot den bedelstaf gevorderd waren? Hun land bleef in het bezit der Engelsche landlords (grond bezitters) en zonder kapitaal, zonder de noo- dige werktuigen werden zij uitgemergeld door hunne pachtheeren of hunne rentmees ters alsmede door den fiscus die nam, het geen nog van de zuur verdiende penningen mocht zijn overgebleven. Burgerlijke be trekkingen in hun eigen land waren voor O O de Ieren eveneens gesloten. Alleen Engel- schen werden in openbare ambten en be dieningen geplaatst. Het arme Iersche volk was dus letterlijk tot den veldarbeid aan gewezen en deze was voor hen bijna al tijd een bron van ongelukken. Het ging nog als de hemel een gunstigen oogst zond; maar als er twee of drie slechte jaren el kander opvolgden, dan kreeg de toestand een meer dan treurig aanzien. Volgens de laatste officiëele statistiek behoort geheel Ierland, dat ruim acht millioen inwoners heeft, aan 3000 personen, bijna allen En- gelschen, die fabelachtige pachtsommen van de arme Ieren ontvangen. Die groote be zittingen zijn gevormd door het erfrecht en ten gevolge van eene wetgeving die de verdeeling, van de gronden tegenwerkt. Im- toor afscheid van zijne familie, drukte Chalonde hand, maakte met den vinger een kruisje op het voorhoofd van den inmiddels ontwaakten Eduard en vertrok door den tuin, langs welken hij weldra in de straat uitkwam. Toen de geestelijke vertrokken was, had Gus- taaf, door de vrouwen aangeraden om rust, te nemen, de familie Choisel verlaten en was naar zijne woning gekeerd. Maar hij bracht het overige van den nacht even zeer slapeloos door, en kwam te elf uren in gezelschap van een vreemdeling terug. Mevrouw, zeide hij binnenkomende, ik heb de eer, u den markies de Saintville, e n der ij verigste aanhangers onzer partij, voor te stellen. Zijt welkom mijnheer, het doet mij genoe gen een' onzer vrienden te mogen ontvangen, in treurige tijden ziet men die helaas! al te wei nig, sprak de gravin, terwijl zij hem eene plaats mers de veilingen der landerijen hebben altijd in massa plaats. De Ieren zijn door de rampzalige wetten te arm om een koop van duizend hectaren lands te doen. Wer den de veilingen in kleinere perceelen ge houden, dan kon het Iersche volk eeni- gen grondeigendom verwerven, nu blijft alles in Engelsch bezit. Ofschoon de tijd vele dezer monsterach tige ongerechtigheden heeft verzacht of ver nietigd, bestaat er thans nog altijd eene afschuwelijke wet, die in alle gestrengheid wordt gehandhaafd, namelijk die van het grondbezit. En deze wet werkt voortdurend verlammend op de intellectueele en mate- rieele welvaart van het verdrukte volk. De ellende in Ierland verontrust de gees ten en doet de oude veeten te voorschijn komen. Ierland is op nieuw in beroering en Engeland wil zich op nieuw doen gel den. En de Ieren hebben reeht dat zij hun ne stem verheffen tegen de onrechtvaardi ge wetten waaronder zij eeuwen lang ge bukt gaan. Engeland mag niet vergen dat zij ten eeuwigen dage zullen werken zon der het minste vooruitzicht op verbetering van hun lot. Er verheft zich door het verdrukte land eene stem die met kracht aandringt op de herziening der agrarische wetten. De Ier- O O sche prelaten stellen alle pogingen in het werk tot lotsverzachtingen van het arme volk, zij verzoeken den rijken landlords medelijdend jegens de Ieren, hunne mede broeders, te zijn, nu vooral in deze dagen van misgewas en tegenspoeden die de toe komst zoo donker kleuren. Het is te ho pen dat de Engelsche regeeriug aan dien rampzaligen toestand in het Iersche land een einde maakt. De Kerk zal alle pogin gen in het werk stellen om het volk van oproerige denkbeelden vrij te houden, maar zekerheid geeft dit niet. Immers het revo- lutionuaire element heeft zich van de agra rische questie meester gemaakt en wat is natuurlijker dan dat de verdrukte Ieren eene beweging steunen die hen uitzicht op bevrijding geeft. De inhechtenisneming van de heeren Davitt, Killen en Dalij bewijst genoeg dat de vijandelijkheden geopend zijn en wij sidderen bij de gedachte aan de rampen die uit bet opvatten der wape nen zouden kunnen volgen. Wij vreezen dat mocht Engeland eenmaal met de re- op de kanapé aanwees. De markies boog en ging zitten terwijl Cha- lon met een opgeruimd gelaat door de zaal wan delde. Mevrouw ik heb eene belangrijke tijding voor u, begon de Saintville. Yoor mij? o spreek mijnheer. De vergadering, bij welke uw echtgenoot tegenwoordig was, werd ook door mij bijgewoond. Nauwelijks waren wij bij elkander, toen men ons waarschuwde, dat er eene wacht naderde; wij vlucht ten allen. Hemel!. Wees bedaard mevrouw, alles is wel afge- loopen. Is Choisel gevangen genomen?... Ja, maar hij is weer in vrijheid. God zij geloofd! riep de gravin; met gevou wen handen opwaarts ziende. Mijnheer, vervolgde zij, is het waar of zegt gij het enkel o.u mij gerust te stellen? Ik bid u misleid mij niet, want zoo volutie der 19e eeuw, welke het zoo dik werf heeft aangemoedigd en ondersteund, zelf te doen krijgen, het die niet zal kun nen beteugelen. Mocht het verdrukte Iersche volk, wat God verhoede, op revolutionnaire wijze de ketenen verbreken waarin het zoo langen tijd door het huichelend Engeland is vast geklonken dan vreezen wij eene verschrik kelijke wraakneming, een bloedbad en al de ellende van de uitbarsting eener lang onderdrukte volkswoede. Te laat zou Engeland moeten gevoelen dat het met zijne begrippen van humani teit, de oorzaak is geweest van den on dergang zijner eigen kinderen. En het phariseesche Albion zal aan eene vreeselijke tuchtiging, voor zijne vele misdaden ten opzichte van het verdrukte volk, niet kun nen ontsnappen. Die iuchtiging moge ver schrikkelijk zijn, ook in hare gevolgen, stellig echter is zij niet onverdiend. Ierland is lang genoeg de Niobé der na tiën geweest. Het nationaal monument, dat te Dublin zal worden opgericht ter nagedachtenis van Kardinaal Cullen, zal bestaan uit een geheel in Middeneeuw- schen stijl gebouwde cathedraal. De Iersche Af gevaardigde Gray heeft voor dit doel 1500 p.st. toegezegd en andere voorname Katholieken hebben zich bereid verklaard insgelijks voor aanzienlijke bijdragen te teekenen. Op last van den Minister van Marine heeft de gouverneur van Senegal een expeditie naar de tusschen de rivieren Opper Senegal en Niger ge legen streken gezonden om te onderzoeken, of daar op gemakkelijke wijze een spoorweg aangelegd kan worden. Te Valenciennes ligt de sneeuw dertig centime ters hoog, en altijd sneeuwt het nog voort. In de begrootings-commissie van het Huis van Afgevaardigden was Dinsdag 11. het hoofdstuk van Eeredienst en Onderwijs aan de orde. De Minister von Puttkamer was tegenwoordig. Het snoeimes der bezuiniging werd nog al duchtig aangewend. Met sommige verminderingen nam de Minister genoegen. Maandag-avond toen de Czaar te Moskou was aangekomen, is een tweede keizerlijke trein, die veel te zwaarder zal mij de slag treffen. Ik herhaal het mevrouw, uw echtgenoot is in vrijheid, stel u gerust. O ik mag dan den vrijen loop aan mijne vreugde geven! Vurig dank ik den Heer, dat Choi sel gered is; hoe rijkelijk worden wij voor onze vrees beloond. O Albert wat was ik voor u be kommerd! Henriette was op het liooren van den uitroep harer moeder toegesneld, en zoodra had zij niet de oorzaak dezer uitboezeraing vernomen, of tra nen van blijdschap parelden op hare wangen. De markies bracht mij om tien uur deze tijding, en dadelijk begaven wij ons op weg; want ik brandde van verlangen om het u bekend te maken. Gij verneemt zelve uit den mond van een ooggetuige het verblijdende bericht. Hebt dank, mijne vrienden, voor uwe be langstelling. Vertel eens, markies, wat gij van deze zaak weet? Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1