BINNENLAND. Oostenrijk-Hongarije. GEMENGD NIEUWS. Een loos alarm. Karakterschetsen weldra verwacht werd, door eene ontploffing ver ongelukt. Een bagagewagen sprong iu de lucht en zeven waggons ontspoorden. Er werd niemand gewond of gedood. In het Lagerhuis is gehandeld over het ont werp betreffende den krijgsdienst. De minister Harst verdedigde het ontwerp. Hij zou, verklaar de hij, met vreugde iets doen tot verlichting van de millitaire lasten, wanneer het slechts mogelijk was. Doch de bevolking zelve gevoelde instinct matig dat er groote gebeurtenissen ophanden wa ren, en zij wenscht dat de monarchie niet over rompeld worde. Volgens de Prov. Gron. Ct. bestaat inderdaad de questie of den heer Keuchenius reiskosten van Batavia naar hier enz., gelijk eenigen tijd geleden gezegd werd, moeten worden vergoed. De Bekenkamer zou daarover eerst dan willen advi- seeren als zij weder voltallig znl zijn, maar zou nu reeds ten voordeele van den heer Keuchenius gestemd zijn. Het verheugt ons te kunnen melden, dat door de Belgische regeering aan de firma Christie No- let en de Kuijper te Delfshaven, als minste inschrij vers bij eene openbare aanbesteding, de levering is opgedragen van zeven locomotieven. Voor onze Indische staatsspoorwegen wordt aan onderhand- sche bestellingen bij buitenlandsche fabrieken van den derden rang de voorkeur gegeven. Leeuwarden, 4 December. Op vele plaatsen in deze provincie zijn door de ingezetenen nacht wachten georganiseerd, om voor de publieke veiligheid te waken. Evenzeer worden de handen in elkander geslagen om aan den minderen stand op verschillende wijzen werk te verschaffen. Rotterdam, 4 Dec. In eene vergadering der Vereeniging van Brandspuitmeesters hebben 43 brandspuitmeesters zich vereenigd om bij B. en W. hun eervol ontslag aan te vragen tegen lo. Januari. IJmuiden, 4 Dember Heden-nacht om twee uur ontstond er brand in de boerenwoning van J. Lijnkcimp, welke aan den straatweg even buiten de gemeente ligt. De brand nam zoo snel in hevigheid toe, dat huis, schuur en drie paarden door de vlammen vernield zijn. De bewoners, man, vrouw en kind, zijn nog bijtijds gered, doch hebben alles verloren. De corrector eener drukkerij had on langs den dag bij zijne ouders te Parijs doorge bracht en begaf zich met zijn zevenjarig zoontje des avonds naar het station van den Noorderspoor weg, om te vertrekken, toen hij onderweg eens klaps bleef stilstaan, tot het kir.d zeggende: „He, hoe zonderling.'t Is of mijn geheele hoofd in vuur staat." Nauwelijks had hij die woorden uitgespro ken, of hij greep den knaap bij een arm en ver volgde op heftigen toon: „Je hebt me vermoord; je hebt met je stok mijn hersens ingeslagen! "Op die onzachte bejegening begon het kind te schreeu wen, doch ook de woede des vaders nam toe en nu trachtte bij zijn zoontje het leven te benemen. Op dit oogenblik snelden een paar personen, die dat ongewone tooneel van uit het raam eener na bijgelegen woning hadden gadegeslagen, den jon gen te hulp, dien zijn vader bij het eene been rondslingerde, blijkbaar met het doel, hem in het water te werpen. De knaap hoewel in deerniswaardigen toestand, werd nu ontzet, en de vader aan de politie overgeleverd. Hij was plotseling krankzinnig geworden. Eergisteren-avond is te Arnhem een oppassend werkman op de stoombaggermachine overboord in den Itijn gevallenen verdronken. Naar de Zw. Ct. verneemt, h eeft Gerrit Nieuwenhuis, een der moordenaars van de Vol- lenhovensche veldwachters, Bastings en de Liefde, in het tuchthuis te Leeuwarden een poging tot moord gepleegd op Arend Jongman, zijn mede plichtige. Woen sd ag-a von d laat is een persoon, bij de Landsdrukkerij werkzaam, huiswaarts kee- rende, in het Lage Westeinde wegens de gladheid gevallen en heeft een der armen gebroken. Hij werd naar zijn wouing vervoerd. Te Londen neemt men tegenwoordig proeven om korte bruggen te maken van glas. De uitvinder, Siemers genaamd, laat namelijk platen vervaardigen uit glas van de slechtste soort en maakt die volgens een bizondere mpthode zoo hard en sterk, dat zij hij de genomen proeven veel grooter gewicht konden verdragen dan b. v. gegoten ijzer. Voor een tramway bij Stratford heeft men reeds verscheidene glazen bruggen aangelegd, die ongeveer 10 meter lang zijn. Zij moeten goed- kooper zijn dan houten of ijzerert bruggen, vooral omdat het glas niets te lijden heeft van vuil of roest. Of zij werkelijk doelmatiger zijn, zal de ondervinding leeren. Men heeft reeds locomotieven van papier, thans ook bruggen van glas: weder een schrede verdeï tot de wereld der tooversprook- jes. Weldra zal men hooren van bijlen van kurk en naalden die het dons vervangen. Dat de rook der fabrieken, ten spijt van alle voorzorgen, die genomen worden, een lastige plaag voor de steden is, weten velen bij ondervinding. Bookverbranding en hooge schoor- steenen koinen wel eenigszins aan de bezwaren tegemoet, maar afdoende zijn die niet. Nu heeft een Engelschman octrooi gevraagd voor een vin ding, waardoor de rook gewasschen en wit uit den schoorsteen komt. De rook wordt, voor den schoorsteen te bereiken, door een pijp en waterbak gevoerd. Het water is verzadigd met een oplos sing van soda-asch. Behalve de grève der bakkersknechts, die naar alle waarschijnlijkheid hun doel bij hunne patroons zullen bereiken, dreigt nog een andere grève Parijs, namelijk der werksters, die de vogels tot versiering der hoeden bearbeiden. Dit zal voor de Parijsche dames, die zoo dol zijn op dat deel van hun tooisel, wat te zeggen zijn. In de eerste negen maanden van 1879 zijn in Italië niet minder dan 2900 moorden en pogingen tot moord gepleegd, of ruim lOper dag. Voorts werden 1900 straatrooverijen bedreven, waarvan, in 800 gevallen, de daders onbekend bleven. In een koffiehuis te Marseille heeft een meisje haar aanstaande een glas met zwavel zuur in het gelaat geworpen en onmiddellijk daarna zich ter beschikking van de politie gesteld. Gelukkig heeft het gezichtsvermogen van den minnaar niet door het bijtende vocht geleden, en men vertrouwt dan ook dat hij nog eens goed uit de oogen zal kijken eer hij de al te weerbare dame huwt. De uniform van Louis Napoleon werd gevonden in een kraal bij Ulundi; de voorkant was geheel door assegaais doorboord. De Zulu, die den Prins den genadeslag gaf, heette Abango; hij vond later te Ulundi den dood. In de veeartsenijschool te Alfort bij Parijs hebben voor een paar dagen wanordelijk heden plaats gehad. De 270 kweekelingen, wier middagmaal de directeur met een schotel ver minderd had en wier dagelijkschen tijd van uit gaan bovendien door hem ingekrompen was, ver nielden meerendeels in den nacht van Zaterdag op Zondag de vensterruiten der school, en toen de directeur hun nu Zondag het uitgaan verbood, trokken zij gezamenlijk af. De directeur zond een rapport aan de regeering en vroeg opheffing der school. De minister Tirard is hierop naar Alfort vertrokken, en gelijk de Temps meldt, is eergisteren in den Ministerraad besloten de school onmiddellijk te sluiten. Te Druges heeft eene ontaarde moeder, weduwe van 36 jaar, haar kind in een groot vuur geworpen, waar het geheel en al verbrandde, zoodanig dat men er niets meer van kon terug vinden. De weduwe is aangehouden en heeft de volledigste bekentenissen gedaan. Een 2jarig meisje te Bozenburg isge- storven aan vergiftiging door phosphorus. Oor zaak onvoorzichtigheid, door lucifers binnen be reik van het kind te latenen onvoldoend toezicht. Dat kleine oorzaken dikwijls groote gevolgen hebben, bleek weder te Leitmeritz, bij een bakkersfamilie. De man en vader moet tij dens den wijnoogst door een insect in den arm gestoken zijn. Ten gevolge daarvan ontstonden zwellingen, die den krachtig gebouwden man ten grave sleepten. Eene dochter werd insge lijks ziek en stierf onder gelijksoortige verschijn selen; de moeder ligt te huis gevaarlijk ziek en een tweede dochter bevindt zich in een gasthuis op het sterfbed. De doctors spreken van een al- gemeene bloedvergiftiging. Een der rijkste edellieden van België, Graaf van Grimbergen, is te Brussel overleden. Hij laat een vermogen na van omstreeks 20 mil- lioen franks en heeft per testament 500,000 franks bestemd tot het bouwen van een badhuis, waar kinderen van de openbare scholen de zeelucht kunnen genieten. Als de Sahara, het nieuwe groote stoomschip thans in Engeland in aanbouw, ge reed is en aan de verwachting beantwoordt, zal men in zes dagen van Engeland naar de Ver- eenisde Staten kunnen reizen. De Parijsche tentoonstelling van 1878 heeft een verlies opgeleverd van vijftien millioen gulden. De luchtscheepvaart in dienst van het oorlogvoeren schijnt in de laatste dagen wezenlijke vorderingen te hebben gemaakt. Im mers worden de proeven, voor eenige dagen genomen te Woolwich in het bijzijn en met mede werking van vele Engelsche hoofdofficieren van het leger en de marine, gezegd geheel voldoende uitkomsten te hebben opgeleverd. Men bezigde ballons captifs, die, uit katoen gemaakt, een inhoud hadden van 4500 kub. voet. Verscheidene officieren voorzien van kaarten, kompas, allerlei mathe matische en physische instrumenten enz., gingen in den gondel. Van tijd tot tijd liet men kleine ballons los, om de richting van de luchtstroomingen te leeren kennen. De ballon stond in verband met den grond door middel van een telefoon toestel en vlaggen-signalen. De ballon, uit best katoen gemaakt en met waterstofgas gevuld, kan verscheiden dagengoed blijven voorhetgebruik. Zijn transport is zeer gemakkelijk. De proeven werden gedurende vele dagen voortgezet. In de Valkenstraat te Amsterdam zijn Woensdag-ochtend twee kinderen, terwijl de moeder even de deur uit was gegaan, met vuur in aanra king gekomen. De beide kleinen verkeeren iu hoogst zorgwekkenden toestand. Bij den overweg voorbij het station Woerden en nabij het aansluitingspunt der lijn LeidenWoerden is Woensdag-namiddag een boerenwagen, waarop twee personen gezeten waren door den trein van Amsterdam, die ten 6 ure 20 min. te Botterdam aaukomt, overreden, met het noodlottig gevolg, dat de beide personen geheel vermoizeid werden. Ook de wagen werd natuurlijk verbrijzeld. Op de vischmarkt te Billingate (Lon den) werden dezer dagen ongeveer 3000 zalmen uit Canada aangevoerd. Voor de inscheping op op een kunstmatige wijze bevroren, kwamen zij in den besten staat ter markt. Zij kunnen voor ongeveer een derde van den prijs van de uit Nederland aangevoerde zalmen verkocht worden en behoeven in hoedanigheid voor de beste soor ten die bestaan niet onder te doen. Het Bussische departementvan ge nee s- kunde heeft bekend gemaakt, dat de dood van 27 per sonen ten gevolge van hetgebruik van gezouten steur, die op dejaarmarkt in de fabriekplaats Luganski. Sa- wod (gouvernement Jekaterinoslaw) was gekocht, niet het gevolg is geweest van arsenik dat in de visch zou gevonden zijn (zooals men eerst onderstelde), maar vanhet vischvergit. Evenals bij het worstvergift, is de ware aard van het vischvergif nog vrij onbekend). Baas boven baas. Een goochelaar ont dekte Zaterdag-avond in een herberg te Amsterdam, waar hij zat kaart te spelen, dat een handige zakkenroller zijn portemonnaie had weggegoocheld. Wat blijkens het Buxtehuder Wochen- hlatt aan een groot aantal onderwijzers in die streek is overkomen, zou in ons land niet moge lijk zijn: een net heer verscheen bij die onder wijzers met de mededeeling, dat hij van het kon. consistorie den last had ontvangen de kiezen en tanden van de schoolmeesters na te zien, en als hij zieke kiezen of tanden vond die te trekken, omdat zieke tanden beletten, dat iemand duidelijk spreekt en mooi zingt. Bij de meeste onderwijzers vond hij slechte kiezen of tanden en trok hij die, natuurlijk tegen behoorlijke betaling. Volgens bericht uit Maassluis, heeft het stoomschip Richard Young, Woensdag-avond aan den Heek van Holland een baggerbak in den grond geloopen, waarbij een man is verdronken. Eergisteren-namiddag ten omstreeks 6 ure is op den Schiedamschendijk te Botterdam ee 17-jarige jongeling bij ongeluk door een tram wagen overreden, met het treurige gevolg dat hij eenige oogenblikken daarna is overleden. Dinsdag-avond omstreeks half tien ure is onder den viaduct bij de Willemspoort te Amsterdam een meisje van negen jaar door een man in vrouwenkleeren aangerand en van f 3.30 beroofd. De ex-Khedive, die het nooit konvin den met de Egyptische rechtbanken, krijgt het nu ook te kwaad met de Italiaansehe. Een actie is te Napels tegen hem ingesteld voor 76.000 fr. zijnde het onbetaalde overschot van een som van 150.000 fr., waarvoor hij indertijd een prachtig porseleinen servies als geschenk voor den prins van Wales, van het huis Ginori heeft grkoeht. Het is te vreezen; dat het hem minder gemak kelijk zal vallen een Italiaansch vonnis ter zijde te stellen dan een Egyptisch. Die arme Khedive Men schaakt hem zijn vrouwen en dwingt hem zijn schulden te betalen. Eene bede voor de vogels! Zij hebben het hard te verantwoorden met dit bittere win terweer, nu de grond hard bevroren of met sneeuw bedekt is. Strooit ieder boer en burger des ochtends wat kruimpjes voor hen buiten, dan zijn zij geredonze kleine zangers en insecten verdelgers die waarlijk, behalve de vorst, in dit land al vijanden genoeg te vreezen hebben. In de Beemster is een zesjarig knaapj e door 't ijs geraakt en verdronken. Ten behoeve der astronomische waar nemingen zal eerlang op het bolwerk Zonnenburg te Utrecht een gebouwtje worden opgetrokken. Men schrijft aan het Handelsblad het volgende: In den nacht van 1 op 2 December beleefde ik iets, dat ik mijnen medeburgers wensch be kend te maken, opdat het enkelen hunner tot kalmte stemme. Ik woon op de Leidschegracht en betaal 10 cents daags extra-belasting voor de onderlinge nachtpolitie der grachtbewoners. Mijne veiligheid is dus voldoende verzekerd. Bovendien ben ik niet erg bang uitgevallen en word dan ook vol strekt niet beheersclit door de paniek, die de paneelzagers teweeg brachten. Des nachts werd ik nu gewekt door mijn vrouw, die door „de baker" opmerkzaam gemaakt was op een niet-doordringend en onregelmatig geluid, dat scheen te komen van de huiskamer (beneden onze slaapkamer). Daar 't niet de eerste keer is, dat mijn vrouw verdachte geluiden meent te hooren, en uitroepen als „nu moest er toch eens een kerel in huis zijn geslopen" mij vol strekt niet vreemd zijn, was ik voor haar waar schuwing zeer ongevoelig. Maar,' de aanhouder wint. Door gedurige herhalingen wist mijn vrouw het zoover te brengen, dat ik ten bedde uittoog ('t was toen even kwartier over vieren) om, mej het oor op den grond, te luisteren. Ik luisterde; inderdaad, ik hoorde „iets.'f nl. onbestemde ge luiden en daaronder duidelijk zwakke voetstappen. Ik kleedde mij half, luisterde weder en opende met den pook gewapend zachtkens de deur, liep een portaal over naar de voorkamer om de straatdeur op te nemen. Nu wil 't ongeluk dat ik door 't zwakke licht van een kaars niet de overtuiging kon bekomen dat de deur gesloten was of wel op een kier stond. Wegens afwezigheid van een huisgenoot was de ketting niet op de deur en bleef ik dus om trent dat punt in het onzekere. Ik keek uit naar onze eigen nachtwacht, maar ontwaarde niemand, en vond het daarom maar raadzaam op eigen kracht te vertrouwen. Weer luisterde ik en weer hoorde ik zachte voetstappen en met moeite onderdrukte geluiden. Mijn vrouw had inmiddels al haar moed bijeen geraapt en was naar boven gevlucht, alwaar zij door zacht spreken en herhaald tikken op een coinmunicatiedenr er in slaagde, onzen buurman en zijn huisvrouw te wokken, die zich terstond kleedden en bij ons kwamen. Onze maatregelen waren zóó behoedzaam ge nomendat ik mij overtuigd mocht houden, dat beneden niet het minste geritsel kon gehoord zijn. Ik had mijn licht verborgen gehouden en dit scheen onze vijand ook te doen, want ner gens bespeurden we 't minste straaltje. Daar stonden we met ons vijven boven aan een trap van twaalf tredenmijn buur en zijn vrouw, de eerste gewapend als ik, met een pook de tweede met een zakje peper: mijn vrouw en ik, en voorts de baker op den achtergrond ge wapend met een tang. Allen half gekleed en bib berend van kou. Ik ging een paar treden af en bleef toen staan, want duidelijk hoorde ik naderende voet stappen, en na een paar seconden verschijnt eene vrouw, die onder den gillenden uitroep„ach Godop de trap nederstort. Tableau 't Was onze dienstmaagd, die, misleid door het op de sneeuw helder weerkaatste maanlicht, had gemeend dat het haar tijd was om op te staan. Zij had in de huiskamer de kachel aan gemaakt, theewater opgezet en was dapper be gonnen met het zachtkens hanteeren van stoffer en blik, toen zij, getroffen door geritsel en door licht, zich naar de trap begaf, alwaar zij hevig ontstelde op het zien van zoo'n geweldige „ge wapende macht;" De openhartige. De openhartige behoort tot die gelukkige men- schen, die dikwijls, onwetende, het ongeluk van anderen te weeg brengen en nooit kunnen ge- looven, dat zij er de oorzaak van zijn. Hij is de aangenaamste reisgenoot, de kostelijkste tafel vriend en zegt met het beste voornemen dingen die dezen doen lachen, en genen gramstorig maken. Plaats hem in beschaafde kringen, men zal hem voor een ruwen, onwellcvenden mensch houden. Plaats hem onder min gepolijste en meer natuur lijke lieden en hij zal toegejuicht worden. Aan het liof echter is de openhartige een verschrik kelijke dissonans. Waar de woorden op eene goudschaal gewogen, en de gedachte ontraadseld worden, eer zij hoorbaar te voorschijn komen, daar is „het hart op de lippen," een net dat men zich zeiven spant, in de taal dsr hovelin gen „enee betise." Vraag aan den openhartige hoe zijne familie zich bevindt, hij zal u niet slechts hierop antwoorden, maar tevens inlichting geven, waarom zij zich zoo, en niet anders, be vindt; vraag hem naar zijn zoon, hij zal u daaren boven verhalen, welke plannen hij met dezen heeft en op wat wijze hij deze plannen hoopt te bewerkstelligen, en hoe hij de hinderpalen zal wegnemen, welke in den weg zouden kunnen komen. Wanneer men met den openhartige een kwaitieruurs gesproken heelt, dan weet men zijne familiebetrekkingen, zijne huiselijke onaangenaam heden, zijne inkomsten, zijne toekomende erfenis en de wijze waarop hij die denkt te besteden. Vindt men een openhartige op de stoomboot of in den spoortrein, dan weet men eer men afge varen of afgereden is, van waar hij komt, waar hij heengaat, hoe lang hij ginds denkt te blijven en wat zijne bezigheden zijn. De openhartige is een vlug recensent, want hij oordeelt eer hij zelve de waarde van znn oordeel beoordeelt, op het eerstu gevoel. Hij speelt in de maatschappij elke rol, ook de moeilijkste, a prima vista-, daarom broddelt hij dikmaalshij kent geene eigenlijke geheimen; hij kan bedekken, maar niet verber gen en bedekt liefst zoo, dat men aanstonds be speurt, wat bedekt moest wezen. Hij gispt onze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2