BINNENLAND. Amerika. Karakterschetsen. Allerlei. Het schoonvegen van de straten te Parijs, waar voor de gemeenteraad eene som van 500,000 fr. heeft toegestaan, schiet niet vlug op, hoewel er 30,0 00 werklieden aan den arbeid gezet zijn. Ferdinand de Lesseps is met zijne famiiie te St. Nazaire scheep gegaan om zich naar Amerika te begeven, ten einde het traject te onderzoeken voor het aan te leggen kanaal van Panama. De beweging ten gunste van Grants candida- tuur voor het presidentschap, neemt voortdurend in omvang en sterkte toe. Merkwaardig is het, dat zij zich ook in 't Zuiden uitbreidt. Blijkbaar willen vele democraten, die wel zien dat een der hunnen toch onmogelijk, is, tot Grants verkiezing medewerken. Bij Kon. besluit van 6 December, is met in gang van 15 December, benoemd tot kantonrech ter plaatsvervanger te Oss Mr. H. J. Fenseling, burgemeester dier gemeente. Een onzer lezers, zoo verhaalt de Maasbodet kocht voor zijn jeugdigen neef tot St. Nicolaas- geschenk een Atlas, uitgegeven te Leiden bij den boekh. A. W. Sijthoff, en bewerkt onder toezicht van Prof. P. J. Yeth, President van het Aar drijkskundig Genootschap te Arasterdam. Het boek openende, vond hij in het gedeelte, dat eene beschrijving geeft van ons Vaderland, de volgende regelen „De godsdienst van den Staat is de Hervormde, doch de belijders van alle verschillende gods diensten worden geduld." Men zal erkennen dat dit zeer vriendelijk van prof. Veth is. Wij weten nu althans, dat wij, die dit land meer dan 8 eeuwen bezeten hebben, voor er aan den godsdienst van prof. Veth gedacht werd, ten minste geduld worden. 't Papier is wel ongelukkig; het moet zelfs dul den, dat het met zulken professoralen onzin be zoedeld wordt. Veenendaal, 8 December. Bij deze nijpende koude gaf de heer D. Van Woudenberg, fabrikant alhier, heden een goed voorbeeld, door aan al zijne fabriekarbeiders dekens uit te reiken. Amsterdam. 8 December. De Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij heeft thans aan de Koninklijke fabriek van stoom- 'en andere werktuigen, onder directie van den heer Van der Made, de levering opgedragen van eene boot, gelijk aan die, waarvan de vervaardiging onlangs aan den heer Laing te Sunderland is opgedragen. Leiden, 7 December. In de afgeloopen week zijn hier door het roodvonk aangetast 18 en aan die ziekte overleden 7 personen. Houtrijk en Polanen, 7 December. De sui kerfabriek werkt dit jaar niet onvoordeelig. De aangekochte suikerbieten zijn in zooverre aange voerd, dat slechts 3 schepen onderweg in het ijs liggen. De bieten uit de Haarlemmermeeren vooral die uit den IJpolder, zijn uitstekend ge slaagd en bevatten een vrij groot suikergehalte. Eindelijk komen de duurdere prijzen der suiker aan de fabriek mede ten goede. GEMENGD NIEUWS. Het is gebleken dat de jongeling, die Donderdag-avond te Rotterdam door een tram wagen overreden werd, door eigen onvoorzichtig heid tot dit treurig einde kwam. Hij poogde namelijk, terwijl de wagen in beweging was, van voren er op te springen: eene roekeloosheid, die men meermalen ziet begaan, en tegen welke niet te ernstig kan gewaarschuwd worden. Het opsprin gen van achteren, hoewel zeker niet aan te raden, gaat met weinig gevaar gepaard. Doch wie het bij een rijdenden wagen van voren beproeft, die heeft het meer aan geluk dan aan wijsheid te dan ken, wanneer hij ongedeerd blijft. Misstappen of uitglijden zal tien tegen een hem onder dewielen doen belanden. Onder den naam van „Portier" is in Hamburg en Bremen thans een gepatenteerde deursluiter in gebruik gekomen, die het openen van gesloten deuren door onbevoegden onmogelijk maakt. De toepassing is zeer eenvoudig: men steekt het instrument van buiten in het slot en doet een halve draaiing met den sleutel, die bij den toestel behoort; het is dan volstrekt onmogelijk, het slot door middel van een sleutel of een looper te openen. De toestel kan bij elk siot gebruikt worden en is vooral geschikt voor deuren van kantoren en dergelijken. Ten bewijze dat he t me tri ek stelsel ten onzent nog niet overal inheemsch is, moge dienen, dat een schipper zich over een Schiedamschen brugwachter beklaagt omdat deze hem niet begreep toen hij verklaarde, „een voet en een vuist" diep te gaan. Eene juffrouw Tocock, te Hampstead, in Engeland is voor het gerecht gedaagd wegens hare onbehouden manier van zingen in de kerk. Depredikant verklaarde dat zij „methaargeschreeuw een allerhinderlijkst geraas maakte, terwijl zij bo vendien telkens vroeger begon en later eindigde dan de rest van de gemeente." Juffrouw Tocock's verdediging luidde, dat „zij haren godsdienst wenschte te betrachten in geest en in waarheid, wes halve zij heel haar gemoed uitstortte in haar ge zang." Ook verzekerde zij dat het koor van streek geraakte, wanneer het hare leidende stem niet hoorde. De magistraat nam met dit pleidooi geen genoegen. Tegen herhaling van juffrouw Tocock's stentoriaansche gemoeds-uitstortingen dreigde hij met eene boete van f 60 of twee maanden ge vangenisstraf. Postzegelverzamelaars hebben zich voor te bereiden op een geheele verandering in hun collection "Engeland". In het begin van 1880 zal men daar nl. andere postzegels invoeren, om dat de tegenwoordige na gebruik gemakkelijk te zuiveren schijnen te zijn. Te Arnhem werd Zaterdag-avond een meisje van nauwelijks zes jaren, door een bezoeker van een tapperijtje aldaar, op verzoek van de tapster, tevens stiefmoeder, bij de hand medege- sleurd en bijna naakt, op bloote voetjes, in de barre koude en ijzige sneeuw op straat gezet. Gelukkig waren juist twee agenten van politie in de nabijheid, die, afgaande op het geschreeuw der kleine, deze menschonteerende mishandeling wisten te beletten. Onder de Sinterklaas-verrassingen van een ongehuwd ingezetene van Amsterdam behoorde een waschmand, die bij nader onderzoek niets minder dan een levende „vrijster" bleek te bevatten. De jonge man had bij de ouders van het meisje aanzoek om hare hand gedaan en nu kwam zij hem het „jawoord" brengen. De werkplaatsen van de heeren L. J. Enthoven en Co. in den Haag, waarin gewoonlijk meer dan 700 werklieden arbeid vinden, zijn, bij gemis aan werk, tijdelijk gesloten, met uit zondering van één der ateliers, de groote gieterij, waarin nog slechts 60 werklieden worden bezig gehouden. Twee pakhuisknechts werden eergiste- ren-avond te 's Gravenhage door een agent van politie aangehouden. Het bleek, dat zij door hun patroon belast waren met het vervoeren van een paar balen zeemlederen lappen, ter verzending bestemd, en dat zij onderweg een der balen open gemaakt en eenige zeemlederen lappen daaruit ontvreemd hadden, die zij te gelde wilden maken. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Donder da g-a vond te 6 ure heeft men te Genève een aardschok gevoeld. Zaterdag is te Vevey weder een gedeelte der kade in het meer van Genève verzonken. Uit Hansweert wordt van 6 December gemeld: Ten bate der Nederd. Herv. te Kruiningen heeft er heden een gerechtelijke verkooping plaatsgehad van den inboedel van J. De Jonge, sluisknecht alhier, wegens verschuldigde kerkelasten, die over eenige jaren waren opgeloopen en onmogelijk door het gezin konden voldaan worden. Twee boeren in het dorp Piscinola, bij Napels, kregen onlangs verschil over den eigendom van een stuk land, en de twist liep zoo hoog, dat de gezinnen der beide partijen met elkander slaags raakten. In dat gevecht weiden de beide boeren gedood, terwijl de vader van den een, en twee vrouwen uit het gezin van den ander gekwetst werden. Uit IIumme 1 o en Keppe 1 wordt ge- schreven dat de rijksveearts C. S. Van Klaveren aldaar ten gevolge van een slag voor het hoofd, hem bij de behandeling van een paard toege bracht, is overleden. Eer gis ter en-nacht iseenremmeropeen goederentrein van de Köln. Mind.-maatschappij in de nabijheid van Elberfeld ten gevolge der koude bezweken. Een werkman, Maandag-namiddag bezig om de sneeuw van 't dak te ruimen van den constructiewinkel te Delft, had het ongeluk door een glazen raam te vallen. Hij was onmid dellijk dood. Door een ingezetene te Voorst zijn 100 hectoliter steenkolen aan behoeftigen uitgedeeld. Een drietal vaartuigen, in het gezicht van Enkhuizen door het ijs op de Zuiderzee in gesloten, zijn door de eb meegevoerd en wel twee noordwestwaarts voorbij de Ven naar Andijk en het derde in die richting binnen de Ven. Vrij dagmorgen ging men van Enk huizen uit, om den schepelingen hulp te bieden. Tot dat einde voerde men een vlet op een sleeperswagen naar den Oosterdijk. Maar reeds in den vroegen morgen had J. Rooker, landman aan den Oosterdijk, het koene stuk ondérnomen, in gezelschap van zijn zoon ovei het ijs naar het vaartuig te gaan. Hij mocht het genoegen smaken, de drie opvarenden, die, door angst en koude geheel moedeloos, de hoop op redding reeds hadden opgegeven, be houden aan wal te brengen en aan zijn haard te verkwikken en te verwarmen. Zouden de spoor wegm a a tsch a p pij en niet kunnen besluiten, om ook de rijtuigen der derde klasse te verwarmen? vraagt een inzender in de Rott. Ct. Met hem zijn wij het eens, dat dit geen groote financiëele offers zou kosten. Eenige waterstoven meer en de zaak ware ge vonden, want in den winter is het getal reiziger^ gering: niemand zal voor zijn genoegen een tocht met den spoortrein ondernemen. Bedriegen wij ons niet, dan worden reeds de vrouwen-coupés der derde klasse op sommige lijnen op die wijze verwarmd. Mocht de hoffelijkheid jegens de vrou wen zich ook uitstrekken tot medelijden met de mannen, dan zou hiermede een weldaad worden bewezen aan velen, die waarlijk niet voor hun pleizier op reis zijn. In beginsel zijn de spoor wegmaatschappijen het met ons eens, dat blijkt uit de verwarming der wachtkamers derde klasse, en de aandeelhouders zullen het ternauwernood in hun dividend bespeuren, dat er waterstoven werden aangeschaft en verstrekt. Onder de gemeente Kuinre is, watmis- schien nog nooit is gebeurd, in eeue Mei-fuik in de Linde een zalm gevangen van ongeveer tien pond. Ook Italië heeft zijn aandeel bekomen van de sneeuw. Te Genua, Venetie, Milaan, Bo logna, Florence en in eene menigte andere plaatsen is ze bij hoopen neergevallen. Rome geleek een stad van noordelijk Europa en te Bologna heeft het 48 uren aaneen gesneeuwd. De sneeuw had er in de straten eene hoogte van 40 centimeter bereikt. Naar men ver n eemt, heeft de landbou wer Smookers te Sleeuwijk f 500 uitgeloofd aan den persoon, die den moordenaar zijner dienst maagd aanwijst. Tot dusverre is er nog niets omtrent den dader bekend, hoewel de politie al les in het werk stelt, om hem te ontdekken. Te Deventer is eene arme vrouw, die te eergierig was om haar armoede bekend te maken, van koude en gebrek omgekomen. Dooi de R. K. Geestelijkheid werd dit Zondag, na afloop van de godsdienstoefening, in de kerk medegedeeld. De gemeenteleden werden daarbij tevens aangemaand, om vooral in dit barre jaar getijde de minder met aardsche goederen bedeel den niet te vergeten. Te Utrecktiseenheer,dieuitdentram sprong, gevallen, waarbij hij het wiel over het been kreeg. Eerustig gewond werd hij huiswaarts gebracht. Tejwijl eenige personen zich Zondag 11. op de Oude Vest te Leiden met schaatsen rijden vermaakten, zakte een drietal op eene plaats, welke dagelijks opengehouden wordt, doch toen met een dunne ijs-en sneeuwkorst bedekt was, er door, en werden niet zonder veel moei te gered. Iemand, die op hun hulpgeschrei mede wilde toeschieten, viel daardoor van de trappen en brak een been. Een koopman te Harlingen kocht op een boelgoed een lessenaar voor f 3. In een ge heime lade vond hij twee kostbare zilveren mes sen van 't jaar 1700 en verschillende papieren van waarde. Zondag-ochtend ontdekte de tuinman van de buitenplaats onder de gemeente Voor burg, waarvan de bewoners des winters te Am sterdam wonen, dat er was ingebroken. Het grootste gedeelte der meubels is vernield, ten einde den inhoud na te gaan. Wat en hoeveel er is ontvreemd, kan vooralsnog niel worden opgegeven. De wijnkelder was terdege aange sproken; onderscheiden flesschen, waarvan de halzen waren afgeslagen, vond men bij de glazen in een kamer op de bovenverdieping terug. „Te Saint-Denis heeft een meisje van 14 jaren zich voor den kop geschoten", zegt neen, schrijft de N. Rott. Ct. in haar nummer van Zaterdag." Zou men niet gedacht hebben, zegt de Standaard, dat een van de grootste or ganen der groote pers wat meer respect zoo niet voor zich zelf-— dan toch voor zijn lezers had? Zondag-avond omstreeks 7 ure had te Oiulkarspel een brutale aanranding plaats. Ter wijl de vrouw van P. T., wier man even bij zijn zwager was geloopen, alleen t'huis was, kwam een onbekend man bij haar in huis. Op de vraag of haar man t'huis was, gaf zij natuurlijk tenant woord: „neen, moet ge hem spreken?" Op hetzelfde oogenblik liep de man op de vrouw toe, greep haar bij de keel en blies de lamp uit; een wor steling ontstond, waarbij de vrouw hem in de hand beet. Ten slotte wist zij los te geraken en vluchtte de deur uit bij hare naast haar wonen de dochter. Toen men later in het huis onder zoek deed, had de aanrander zich verwijderd; er werd niets uit het huis vermist. De kantonrechter te Gouda heeft een timmerman aldaar tot een boete van drie gulden veroordeeld, omdat hij bij het maken van een straatje bij door hem gebouwd wordende huizen te Gouda door een jongen van 11 jaar steenen in een wagen had doen plaatsen. Bekl. beweerde alleen uit goedhartigheid dit werk door den jon gen, die op straat rondslenterde, te hebben doen verrichten, ten einde hem eenige centen te laten verdienen. De 53jari ge Job v. d. Wo ni ng, uit Steen- wijk, die te Joure een geduchten slag van een paard ontving, is.te Amsterdam in het gasthuis, waarheen hij vóór eenige dagen was vervoerd om het been te doen amputeeren, na veel lijden be zweken. Te Dordrecht heefteen timmermans knecht, werkzaam aan een in aanbouw zijnde huis, het ongeluk gehad van eeue stelling l;e vallen en zich daarbij zoodanig te kwetsen, dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. Uit Purmerende wordt gemeld; Vrij dag jl. is de stoomboot van Gebr. Goedkoop, die van Amsterdam naar hier en vice versa vaart, wegens het ijs in Noord-Hollandsche kanaal niet verder dan tot Watergang kunnen komen. De boot van Amsterdam over Purmerend naar het Nieuwediep heeft het al vroeger moeten opgeven. En zoo wordt thans weer de gemeenschap tusschen het Oostelijk deel van Noord-Holland met de hoofdstad op allergebrekkigste wijze onderhouden door middel van de diligence, die natuurlijk niet verder gaat dan 't Tolhuis, vanwaar de passa giers dikwijls met levensgevaar over het IJ moeten worden vervoerd. De strenge koude en het ijs in zee hebben de eenden en andere vogels in groote verlegenheid gebracht. Men ziet ze in massa in wakken tusschen de ijsschotsen, waar geen aas voor hen is te vinden. Vele jagers begeven zich in vletten en schieten er verscheidene neer. Dat geeft aan velen brood, want die eenden zijn zeer gewild en brengen 50 a 60 c. op. Tusschen Wieringen en Texel worden ook zeer vele rot ganzen gevangen. De lucht is boven Wieringen dikwijls zwart van zwermen ganzen cn zwanen, die wakken en voedsel zoeken. Bij de Java bank te Batavia is een bankbiljet van f 1000 ontdekt, dat vervalscht schijnt te wezen. De zaak is in handen der politie. Berichten uit Cannes luiden.dat de keizerin van Rusland steeds nog zeer lijdende is. De Patriotle Niqois deelt den aard der ziekte mede. De keizerin, schrijft dat blad, lijdt aan zenuwpijnen, die haar geen oogenblik rust gunnen; de meeste verlichting ondervindt zij, wanneer zij, in haar rijtuig of salonwagen gezeten, vele vreemde menschen en onbekende plaatsen ziet. Afleiding is het wat zij noodig heeft, en gelukkig dat eei e keizerin van Rusland zich die volop kan verschaf fen. De toestand blijft echter onrustbarend, en wat haar geneesheeren het meest ongerust maakt, is de toestand van verdooving waarin zij nu en dan vervalt. Soms valt zij aan tafel in slaap. Ma ria Alexandrowna is 27 Juli 1824 geboren en 16 April 1841 met czaar Alexander gehuwd. De geveinsde. De geveinsde bedekt wat hem eigen is en ont dekt wat hem vreemd is; hij is een mensch en dus een vriend, een burger, een raadgever, een vertrouwde in schijn. Niemand is meer dan hij genoodzaakt om over zijne woorden, blikken en gebaren de strengste wacht te houden, want ten einde hij zijne rol goed tot aan bet sint spele, dient hij den persoon, welken hij voorstelt, nauw keurig te spelen, opdat de natuur niet spreke en de kunst, de zwarte kunst, zich openbare. De geveinsde is in al zijn betuigingen van trouw, vriendschap en liefde, sterk en hevig; hij over drijft daarin, uit vrees dat hij te weinig zegt wanneer hij bedriegt. Hij is steeds opmerkzaam om elk denkbeeld, alsof hij bij zijne handelingen door persoonlijk belang gedreven wordt, weg te nemen, daarom is hij vroeger dan een ander met zijn dienstaanbiedingen gereed en verklaart be langloos te zijn, voor dat iemand daar nog aan twijfelt. De meestergreep van den geveinsde be staat daarin, als hij liefde veinst en evenwel haat koestert; dan kan zelfs een Talma of Snoek, in hun kunstmatig spel hem niet op zijde komen. Hij zal tot u gaan, uwe hand grijpen, met aan doening in zijn oog zeggen: „zou ik het niet wel met u meenen? Welk belang heb ik bij de zaak? Vertrouw u aan mij, en soyons amis, Cinna!" Alzoo gebruikt de geveinsde honderd woorden en tien beweegredenen, waar de oprechte tien woor den en een beweegreden bezigt. Wordt de ge veinsde in zijn oogmerken en geheime plannen ontdekt, dan staan hem duizend kunsten te baat om zich te reinigen. Hij zal met een oog van verontwaardiging en onverschilligheid, met een zachten glimlach op zijn beschuldigers nederzien of hij zal zijne welbespraakte tong zoo weten te gebruiken dat men de onschuld vermeent te hoo ien, die zich nederig verdedigt. Nimmer veinst de geveinsde gevaarlijker en kunstmatiger, dan waar hij schuld bekent; hij doet dit op eene wijze, dat zelfs de onpartijdige beoordeelaar tot medelij den wordt gebracht en langzamerhand voor den schuldige wordt ingenomen. De geveinsde ver- eenigt de eigenschappen van den cameleon en die van de slang. Heb je ook zadels voor ezels? vroeg een spot vogel aan een zadelmaker die rustig zijn pijpje aan de deur van zijn bescheiden atelier stond te rooken. Wel zeker, was het antwoord, kom maar binnen, ge kunt dadelijk passen. Puncli, het geestige Londensche blad, stelde in een zijner laatste nommers een brave huismoeder voor een courant lezende. Kijk, riep zij op eens uit daar is alweer een van die j uffrouwen Allington getrouwd. En nog wel met een jongen Careco de la Grance 1 Wat doen die meisjes goede huwelijken. De vader. Dat komt zeker, dat die dames Allington bizonder beminnelijk zijn. De moeder, streng: - Neen, het komt niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2