BUITE Nh\ N D. BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Rusland. GEMENGD NIEUWS. spoorwegen in Oost-Indië, die, naar men ons ver zekert, minstens door 18 hier te lande bestaande inrichtingen zouden kunnen gefabriceerd worden. Wij kennen de bepalingen niet, in de voor waarden voor die aanbesteding gemaakt; maar als het niet reeds het geval mocht wezen, zou er dan dit wenschten wij alleen te vragen alsnog niet zoodanige bepaling in op te nemen zijn, dat aan de inlandsche inschrijvers voorrang zal gegeven worden, indien hun prijzen die der buitenlandsche niet veel, men zou b. v. een zeker aantal per centen kunnen aangeven, te boven gaan? Vermoedelijk heeft de Regeering zich wel de vrijheid voorbehouden om in elk geval zoo te handelen; maar zou het niet flinker en loyaler zijn, de inschrijvers reeds vooraf bekend te maken met het voornemen, dat in dien geest zal gehan deld worden. Woensdag 11. zijn in werking getreden de wij zigingen in het crimineel wetboek en in het re glement voor het krijgsvolk te water, onlangs bij de wet vastgesteld. De lijfstraffen behooren dus voortaan tot de geschiedenis. het maakt een pijnlijken indruk, die arme vrouw met hare kinderen tusschen hare ellendige meu belen op straat in de koude te zien zitten. Den nacht brachten de kleinen bij een mensclilieven- den buur door, terwijl de ouders om de beurt de wacht bij het huisraad hielden. Bij de jongste strenge koude schijnt het verwarmingstelsel-Belleroche, voor spoortreinen niet doeltreffend te zijn gebleken; toen de ver warming het meest noodig was, bevroor het water- in de buizen. Gisteren-ochtend, zoo leestmen in de Arnh. Ct., bood de Rijn een allermerkwaardigst schouwspel aan. Zware dampwolken stegen uit de rivier op, wier oppervlakte met een ijskorst was bedekt. De damp was zoo dicht, dat men de overzijde niet zien kon, terwijl de zon hem zwart kleurde, 't Maakte den indruk dat er langs da geheeie Rijnkade een smeulende brand woedde. Ten gevolge der vrijheid voor militai ren om buiten dienst wapenen te dragen, beeft een mineur eergisteren-avond te Utrecht, in een herberg, aan een timmerman met zijn sabel een duchtige hoofdwond kunnen toebrengen. De dader is in arrest, maar de timmerman zit intusschen met zijn wond. De heer v. Windhorst had wel gelijk, toen liij in het Pruisische Huis van Afgevaar digden te kennen gaf, dat van de liberalen 'Tiimmer e enige tegemoetkoming van gods dienstige bezwaren is te wachten waarom hij dan ook elke alliantie met hen afwees. De zeer redelijke motie-Heijdenrijck werd verworpen, maar verwierf niettemin al de stemmen der rechterzijde. De motie-Keu- chenius werd met nog grooter meerderheid O O afgestemd. Een poging, door de linkerzijde der Kamer beproefd, omin strijd met de rechten der Kroon, aan welke, bij de ouderwijs-wet zelve, het bepalen van 't tijdstip der in voering was opgedragen, dat tijdstip eigen machtig vast te stellen, door het uittrekken van een memorie-post voor de uitgaven, aan de wets-invoering verbonden zoodat dan de invoering in den loop van 1880 moest geschieden mislukte gelukkig. Naar O O O de aankondiging van den Minister zal nu de wet met lo. Januari 1881 worden in werking gebracht. O o Zoo zal het liberalisme op onderwijsge bied tijdelijk zegevieren. De naaste toekomst behoort dus aan een valsche vrijzinnigheid. Maar later? Laat ons hopendat de ontwakende veerkracht der Natieonder de leiding van zulke waardige voorgangers, als zich ook in de jongste Kamer-discussiën deden kooren, tot de samenstelling van een Volks vertegenwoordiging zal voeren, waarbij de gewetenskreet des Volks, in dit opzicht, heter gehoor zal vinden. Bij de Admiraliteit is bericht ontvangen, dat aan boord van de Etigelsche oorlogsloep Pelican in de wateren van Chili de stoomketel gesprongen is, waardoor verscheiden leden der equipage gedood of gekwetst werden. Figaro heeft thans de derde lijst van inschrij vingen ten behoeve der verwarmingslokalen in de verschillende arrondissementen der hoofdstad open baar gemaakt. In 't geheel is reeds ingeschreven voor eene som van ruim 473,000 fr. Alzoo zullen de armen, die zonder huisvesting of brandstof zijn, een toevluchtsoord vinden voor de snerpende koude. De belasting op het tappen zal waarschijnlijk door het Huis van Afgevaardigden niet worden goedgekeurd in den vorm, zooals zij door de Regeering was voorgesteld, terwijl de Minister van Financiën haar niet aanvaarden wil als zij enkel treffen zal den brandewijn. En de meerderheid der Kamer zal niet licht verder willen gaan. Ten slotte zal dus het wetsontwerp vallen. Men verzekert met groote beslistheid, dat ook graaf Hatzfeld geweigerd zou hebben als Minister van Buitenlandsche Zaken op te treden. Dit is nu de tweede weigering, welke prins von Bis marck ondervindt. Ook prins Hohenlohe wilde niets van het aanvaarden dier functie weten. De Correspondencia zegt, dat vijftien generaals hun ontstag gevraagd hebben. Men gelooft dat het ontslag zal aangenomen worden. Het nieuwe Kabinet is in den Senaat en in de Kamer van afgevaardigden op de minis- terieele bank verschenen. De minister-president Canovas del Castillo heeft verklaard, dat het ont werp omtrent de hervormingen op Cuba de oorzaak was van de ministerieele crisis. Het nieuwe Kabi net handhaaft het beginsel der afschaffing van de slavernij. Het zal andere bepalingen voorstellen, die zooveel als eene transactie zijn tusschen de belangen van het moederland en die van Cuba. Men heeft reden te vermoeden, dat een der voornaamste personen, bij den jongsten aanslag tegen bet leven van den Keizer van Rusland betrokken, een gedeporteerde is wien het gelukt was te ontvluchten. Het onderzoek wordt met de meeste gestrengheid voortgezet. Het Handelsblad noemt de Ministers van Wa terstaat, Marine en Oorlog als de Bewindslieden, die vooral iets kunnen doen om aan onze nijver heid arbeid te verschaffen. Wij merken op, zegt het Dagblad, dat ook de Minister van Koloniën er wel bij genoemd had mogen worden. Zoo zal o. a. reeds den 5en Januari a. s. een aanbeste ding plaats hebber, van 48 bruggen voor de Men bericht thans, dat „eejlang" aan 's Rijks Munt zal worden voortgegaan met het aanmun- ten van bronzen geldstukken. En de officieële intrekking, tegen een bepaalden termijn, van de oude, koperen centen, volgt die nu ook? Amsterdam, 12 Dec. Aandeelhouders dei- Maatschappij van Meel- en Broodfabrieken heb ben besloten, het bestaan der Maatschappij weder voor den tijd van 25 jaar te verlengen. Winschoten, i2 Dec. In dit arrondissement practiseeren acht geneesheeren, die van 50 tot 63 jaren dienst tellen, te zninen 455 jaren. De oudste is de heer J. S. Bloekcr, te Noordbroek- Assendelft, 12 Dec. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben aan liet Genootschap „Tot Nut en Genoegen" alhier, afd. „Moeder lijke liefdadigheid", f 50 gezonden tot ondersteu ning van behoeftige kraamvrouwen. De kerk van het kleine Belgische stadje Saventhem is in het bezit van een prachtige schilderij van Van Dijk, voorstellende een voor val uit het leven van den heiligen Martinus. Van Dijk heeft zijn eigen portret geleverd als dat van den Heilige. Peter Paul Rubens herkent men eveneens op het doek. Men meldt thans, dat de Prins van Wales 150,000 gulden er voor heeft geboden. Het Belgische gouvernement had echter nauwelijks van dit aanbod gehoord of liet gaf den Raad dier stad het voornemen te kennen zelf de schilderij te koopen. Te Brussel is een meisje van 8 a 9 jaren op straat doodgevroren. Het kind had een mandje bij zich en was waarschijnlijk van buis gezonden om te gaan bedelen of steenkool te rapen. In Noorwegen maakt men meer en meer gebruik van hout bij het fabriceeren van papier. Er zijn tegenwoordig in dat land een en twintig fa briekeu tot het maken van houtpap, die in 1878 te zamen 19,000 tonnen leverden, ter waarde van 15 millioen gulden. Gemiddeld rekent men, dat in de pro vincie Buenos-Ayres jaarlijks 10 millioen runde ren worden geslacht. Het vleesch voor de dage- lijksche behoefte kost aldaar ongeveer tien Hol. landsche centen per kilogram. Uit Delft wordt gemeld: De hazen wor den tegenwoordig alhier rondgevent voor 40 a 50 cent per stuk. Wanneer men aanneemt, ongetwij feld niet overdreven, dat de eetlust onzer stad- genooten voor hazen niet verminderd is, dan ligt het voor de hand dat die goedkoopte alleen te verklaren is door dat het aanbod de gewone vraag overtreft; doch vanwaar dan die groote hoeveelheid hazen, niettegenstaande overal geklaagd is over schaarschte van wild Men vervalscht tegen woordig alles en maakt alles na; zou men nu ook soms hazen namaken? De erfgenamen van eene te Wagenin- g-en overleden dame, vonden bij de nalatenschap een lot van de Aruhemsche tentoonstelling-, en werden niet weinig verrast, toen op dat lot een prijs viel, bestaande uit een fraai gouden broche, bezet met juweelen en paarlen. Troost u lezer! Het is niet alleen hier dat het koud is, zegt een Franscb nieuwsblad: een onzer vrienden schrijft ons dat hij de even nachtslijn is voorbij gevaren, en dat bet maar 6 graden warm was in plaats van vijf en dertig gelijk het gewoonlijk is. De reizigers op bet dek hadden allen hunnen overjas aangetrokken. Men schrijft uit Utrecht van 10 de zer: In geen 31 Decembermaanden was het zóó koud geweest als gisteren. Het vroor sterk, zóó sterk, dat het hart van een man in een ijsklomp veranderde. Die man was een huisbaas, die hij een vorst van 17 graden Celsius eene arme familie bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen, van welke het jongste nauwlijks 7 jaren telt, met liet armoedig huisraad uit zijne woning in de Stroo- steeg gerechtelijk op straat en in de sneeuw liet zetten. Misschien hadden de huurders het geduld van den huisbaas uitgeput, 't is mogelijk. Maar De Marché de la Porte Saint Martin, te Parijs, gelegen op den hoek- van de rue Bou- chardon en de rue Chateau d'Eau, is met vreese- lijk geraas ingestort, zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. De oorzaak van dit onge luk wordt voornamelijk gezocht in de groote hoeveelheid sneeuw op het dak van deze over dekte markt. Te Maidstone stierf dezer dagen een weduwe, met name Elisabeth Weaver, in den hoogen ouderdom van 105 jaren. Drie jaren gele den verdiende zij nog een goed daggeld met het plukken van hop. Zij laat 40 kleinkinderen en nog veel meer achterkleinkinderen na. Eergisteren-avond ten 7 ure werd een 11 jarig meisje, te Feijenoord woonachtig en dat te Rotterdam eenige benoodigdheden voor hare ouders had gehaald, op de hoogte der guano- loodsen door een manspersoon aangegrepen, die haar het mandje met de gekochte waren afnam. Eenigen lijd later werd ook eene vrouw aldaar op gelijke wijze aangerand, doch op haar luid geschreeuw, en terwijl er in de verte iemand tot haar hulp kwam opdagen, werd zij losgelaten. Te Dumbarton was Maandag 11. op de werf van de heeren M' Millan and Son een schip bijna gereed om te water gelaten te wor den, toen bij bet wegnemen van de blokken onder de "kiel, het schip door een onbekende oorzaak in het water begon te loopen, een groot aantal werklieden medesleependedie bijna ver dronken en slechts met groote moeite werden gered. Een man brak beide beenen en een ander werd de heup ontwricht, en beiden bekwamen bovendien ernstige kwetsuren. Vele werklieden wierpen zich plat op den grond, terwijl het schip over hen wegliep en ontsnapten ternauwernood het gevaar op eene vreeselijke wijze het leven te verliezen. Op de groote Oostbaan is een ernstig ongeluk voorgevallen. De sneltrein van Ipswich naar Londen derailleerde niet ver van het station Manningtree, De locomotief stortte van een dijk en sleepte twee wagons met zich meê. De stoker werd gedood, terwijl de machinist, de conduc teur en drie passagiers vrij belangrijke kwetsuren bekwamen. Het ongeluk werd zeer waarschijnlijk veroorzaakt door het afspringen van een wiel der locomotief ten gevolge van de hevige vorst. De jury van het Hof van assises der Seine heeft uitspraak gedaan in de zaak van Prévost, den politie-agent, die den goud- en zil verhandelaar Lenoble in zijn huis overvallen en vermoord heeft, vervolgens het lijk in stukken heeft gesneden en deze bij gedeelten- in de riolen beeft geworpen, 't geen door eene vrouw gezien was, die van het gebeurde aangifte gedaan heb bende bij de prefectuur van politie, aldaar toe vallig Lenoble zag binnenkomen en hem herkende als den persoon, dien zij menschelijke ledematen in een riool had zien gooien. Lenoble, dadelijk ondervraagd, werd zoozeer door schrik bevangen, dat hij niet wist wat te antwoorden. Spoedig daarna kwam hij tot bekentenis en uit eigen be weging beleed hij toen nóg een moord gepleegd te hebben, waaromtrent de politie te vergeefs nasporingen had gedaan. Hij had namelijk een meisje, nog wel zijne verloofde, op dezelfde wijze van kant gemaakt als Lenoble, om zich meester te maken van haar vermogen. De jury heeft zonder aanneming van verzachtende om standigheden hem schuldig verklaard op alle punten der aanklacht, en het Hof heeft hem daarop ter dood veroordeeld. De Brusselsche dagbladen melden dat in de Keulsche voorstad verscheidene personen van koude gestorven zijn: naar men zegt heeft men eene moeder met acht kinderen dood gevonden. Op de Muntplaats te Brussel, zegt de Indépen- dance, heeft men een koetsier dood gevonden op den bok van zijn rijtuig; de ongelukkige was dood gevroren. De heer Mr. A. H. van Tien hoven, Wet houder van Amsterdam, is tot Burgemeester der hoofdstad benoemd. Te Londen is weer een dierentemmer, Scarlos genaamd, bet slachtoffer geworden van zijn vermetelheid. Hij begaf zich met zijn dochter. tje in het hok van een leeuw om kunsten te ver richten, maar zoodra de leeuw het kind zag, viel hij er woedend op aan. Het gelakte Scarlos hem het meisje te ontrukken, en het aan de toesnel lende bedienden te geven, maar hij zelf kon het hok niet verlaten, want het woedende dier ging voor de deur staan die naar binnen openging, hield baar nu gesloten en wierp zich op zijn slacht offer. De bedienden deden alle moeite om hun meester te bevrijden, en losten vijf schoten op den leeuw, maar toen deze eindelijk levenloos ne- derstortte, had ook zijn prooi reeds den laatsten adem uitgeblazen. Te Kremsier, in Moravië, beeft een kat vijf personen gered. Men had, zooals dat in vele onbemiddelde gezinnen gewoonse is, uit zuinigheid 's avonds bij het naar bed gaan den sleutel van de kachel dicht gedraaid, 's Nachts, toen de ka mer vol kolendamp stond, vloog de kat als razend heen en weder, sprong op de wieg van een kind, zoodat het begon te schreeuwen en maakte zoo veel geweld, dat een buurvrouw er op aankwam en, om in huis te komen, de ruiten insloeg, waardoor ook zij medewerkte tot de redding van het vijftal. Op eeu bal te Berlijn miste een der jeugdige danseressen bare handschoenen en haar zakdoek, die zij eenige oogenblikken te voren op een bepaalde plaats had neergelegd. Op een der bedienden viel de verdenking den diefstal te heb ben bedreven. Eenige aanwezigen drongen er daarom op aan, dat bedoelde bediende zijn zakken zou laten doorzoeken waartegen hij zich aanvan kelijk verzette. Toen hij eindelijk moest toegeven bleek dat hij ten aanzien van het hem ten laste gelegde onschuldig was, maar tevens. dat hij vier half gebraden kippen, benevens een pond bo ter uit de keuken had doen verdwijnen en in de doorzochte zakken had gestoken. Op het oogenblik dat de heer Boyer, vrederechter te Aups (dep. Var) met zijn jachtge weer zijn woning verliet, ontglipte het geladen wapen aan zijn handen; het schot ging af en nam den geheelen schedel weg, zoodat de toegesnelde buren slechts een lijk vonden. Natuurlijk bij helderen hemel, zal men den 23n dezer een gedeeltelijke maansverduiste ring kunnen waarnemen, die ten 4.30 ure nam. begint en ten 5.19 ure haar maximum bereikt; ten ruim 6 ure is het verschijnsel afgeloopen. Omtrent den nood in Opper-Silezië, voornamelijk in de kreiss-Rybnick, wordt gemeld, dat de inwoners reeds sedert geruiraen tijd geen ander voedsel hebben genuttigd dan mais en knolrapen; brood noch aardappelen zijti te ver krijgen. Alleen in de groote steden is nog wel een kleine hoeveelheid aardappelen voorhanden, doch er is geen geld om ze te koopen. De Britsche stoomboot Roscomon uit New-Oastle sloeg op reis van Liverpool naar Havanah om en zonk. Zes manschappen verdron ken; de overigen werden door de Noorweegsche bark Svanen den 22n Nov. opgenomen en be houden aan land gezet. Onder St. Micliiels-Gestel iseen heer nog slechts kort in die gemeente gevestigd, dood gevroren gevonden. Hij schijnt in de sneeuw ver dwaald te zijn geraakt. Een landbouwer uit een ge meen te nabij Maastricht, die 's morgens een glas bier had ge dronken, dat een naclu over in de looden buizen eener bierpomp was blijven staan, is aan loodver- giftiging gestorven. Ter reede van Southampton kwamde- zer dagen de mailboot Minho uit Brazilië aan met 81 teruggekeerde emigranten in bijna volslagen luilpeloozen toestand aan boord. Zij zijn de over geblevenen van een koloni van Duitschers, die, na gedurende een tijdvak van 150 jaren in Zuid- Ruslaiul gewoond te hebben, nu diie jaren gele den naar Brazilië verhuisden. Duit schland wensclit. afschaffing van alles wat in telegrammen onverstaanbaar is voor de ambtenaren; niet alleen het cijfer- en letter schrift, maar ook de samenvoeging van woorden die geen begrijpelijken zin uitmaken. Te Chicago zijn bijna alle huizendoor telephoondraden met elkander verbonden; men kan er een gesprek voeren met iemand in een ander gedeelte der stad, door tussclienkomst van het centraalbureau, waar al de draden samenko men. Hoe gemakkelijk dat is, vooral voor ge neeskundigen, blijkt uit het volgende voorval, dat door een verschijnend blad wordt medegedeeld- Op zekeren nacht gaf eene jonge vrouw per tele- phoon bericht aan haar schoonmoeder, dat haar kind een hevige kinkhoest had, en dat zij geen raad wist. Do schoonmoeder telephoneerde terstond naar deti doctor, en deze antwoordde dat men den telephoon der jonge vrouw met den zijnen in verbinding moest brengen. Hij telephoneerde toen naar de moeder van het kind, dat zij het, bij den eerst volgenden aanval, in den telephoon moest laten hoesten. De jonge vrouw voldeed aan zijn verzoek en kreeg ten antwoord: „Het is onnoodig dat ik terstond bij u kom; uw kind heeft een lichte verkoudheid die volstrekt geen overeenkomst met kinkhoest heeft." Daarop gaf de practische doctor ook de grootmoeder bericht van den stand van zaken, en zoo konden allen den geheelen nacht rustig in hun bed blijven. Eendezer dagen te Genève overleden dame heeft baar vermogen, dat omstreeks 2 mil lioen franks bedraagt, aan haar dienstboden ver maakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2