MAIIKTBEÏHCHTM BEURSBERICHTEN. Karakterschetsen. Allerlei. Kunstnieuws. Boekaankondiging. MHDEDESLINGrEN. De pedant. Eene der bizondere en in het oog loopende wijziging der verwaandheid is het pedantisme of de zotte hoogmoed op kennis en wetenschap ten nadeele van anderen. De groote wereld der geleerden is met pedanten bevolkt, als oude kaas met mijten. En geen wonderDe zucht om te schitteren met vreemde sieraden, wordt daar opgewekt, waar de drukpers, als een modejour naal, de laatste modes der geleerde wereld, in een of meer boekdeelen verbreidt. De pedant neemt bij voorkeur twee rollen op zichwan neer hij er zich eenigszins toe berekend gevoelt namelijk als veelweter en criticus. In de eerste rol beijvert hij zich zijne kundigheden in alle vakken en takken der wetenschap aan den dag te leggen. Gelukkig voor hem, indien zijn ge heugen getrouw is en hij de namen van vroegere geleerden in het hoofd heeft. Er is geene bizon- derlieid uit geschiedenis en wijsbegeerte, uit na tuurkunde en letterkunde, of hij zal er u op in lichten, De wijze waarop hij u van zijne kennis verzekert, is tevens duidelijk genoeg de proef, (lat hij geene tegenspraak of terechtwijzing zoude verdragen. Wordt hij grondig en bescheiden we- derhgd, dan is hij lomp en vinnig; de gekwetste majesteit laat zich niet straffeloos aanranden. Als criticus is de pedant nog ondragelijker. Het is immers nog gemakkelijker, over alle zaken een oordeel te vellen, dan over zaken te handelen en die uit een te zettenvan daar ook critische pedanten, buiten de geleerde wereld. Een juist en scherp oordeel is inderdaad een hoogst be nijdenswaardig iets, daarom ijvert de pedant om den naam te hebben, van ook dit te bezitten. Geene vruchten van vernuft, verstand of kunst, gaan onverlet uit zijne handeu. Hij vindt altoos hier of daar iets te verbeteren, te verhelpen. Hij is de zon die alles bestraalt; wee dengene die hem de maan wil noemen die het licht der zon ontvangt. Met den eigenaardigen glimlach van verachting, het medelijdend schouderophalen of een paar woorden der afkeuring, spreekt hij zijn oordeel of veroordeel uit. De gewoonte om uit de hoogte te spreken en den onkundige te over bluffen, geeft hem die verwonderenswaardige heb belijkheid, waardoor de pedant voor den kenner doorgaat. Moet hij zijn oordeel vellen, iti het bijzijn van bekende geleerden en kundige man nen, dan wacht hij behendig, om eerst hunne wijze van zien op te sporen en wijzigt daarna, in tijds, zijne denkbeelden. Dit bewaart hem groote schade. De rijke bankier Levie Meijer heeft den armen Mozes Beer op een soiree geinviteerd, omdat er dansers te weinig waren. Mozes Beer danste echter niet, maar bewoog zich steeds in de onmiddel lijke nabijheid van het rijk voorziene buffet om daar, aan de heerlijke spijzen en ververschingen zijn hongerigen maag te goed te doen. De gast heer verraste hem juist op 't oogenblik dat Mozes bezig was een flinke portie ijs naar binnen te werken. „Hoor eens, zeide de rijke bankier, „ik heb je geïnviteerd als dansbeer en niet als ijsbeer. De zorgvuldige echtgenoot. Vrouw, (driftig.) Wie heeft mijne jenever-flesch leeggedronken Man. Dat heb ik gedaan, ik kan niet velen dat er sterke drank in mijn huis is. Een man heeft zijne vrouw in zijn woede een stuk van het oor gebeten. Hij verschijnt voor de rechters en de vrouw, als getuige opgeroepen, toont wat huwelijksliefde vermag. De rechter vroeg haar: „Is 't waar, dat uw man u een stuk van het oor heeft gebeten?" „O, volstrekt niet, mijnheer, dat heb ik zelf ge daan." Rechter. „Daar kunt ge immers niet bijkomen Vrouw. „Ja, maar ik ben op een stoel gaan staan." Een vleiende uitnoodiging. Zeker Parijzenaar schreef den volgenden brief aan een zijner bekenden. „Waarde heer, ik heb morgen eenige vrienden ten eten; wij zijn met ons negenen en ik heb voor tien couverts gezorgd. Wilt ge de nul zijn?" In een gezelschap Hoe ziet de heer B. er toch eigenlijk uit? Dat zal ik u zeggen mijnheer, antwoordde de vrouw des huizes hij heeft naar het uiter lijk veel van een knecht, die veel van een heer heeft. Een dief werd op de beulskar naar het schavot gereden. Voor hem uit verdrongen zich de men- schen om een plaats bij het schavot te hebben. „Haast, u zoo maar niet", riep de onbeschaamde schelm, „het spel begint toch niet voor ik er bij ben." Goed doorgrond. Izak en Jakob die naast elk aar wonen en beide een winkel van gemaakte kleêren bezitten, zijn ten gevolge van vinnige concurrentie aartsvijanden geworden, zoo, dat de een den ander op straat beschimpt, ja zelfs vervloekt. Op grooten ver zoendag nu gebeurde het dat zij tegelijker tijd den drempel der synagoge betraden. Zij zien el kaar verbluft aan en gevoelen dat zij zich moeten verzoenen, alvorens den tempel in te gaan. lzak breekt het zwijgen. Jakob, vandaag is het groote verzoendag!" Jakob „ik weet het, daar neem mijne hand." Izak (Jakob de hand drukkende) „Ja, laten we ons verzoenen, ik wensch je alles toe, wat jij me toewenscht!" Jakob (driftig): „Begin je weer?" Logisch. VreemdelingHoe komt het toch, vriendlief, dat dit groote dorp zoo'n kleine kerk heeft? De menschen kunnen er onmogelijk alle in. Boer: Ja als alle menschen er in gingen, dan gingen ze er alle niet in, maar omdat ze er alle niet in gaan, daarom gaan ze er alle in. Landbouwberichten. In eene vergadering der commissie tot liet besturen van nationale tuinbouw-tenoonstellingen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, is de vraag behandeld: zal er in 1880 eene tentoonstelling gehouden worden? Door de heeren W. A. Viruly Verbrugge en jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein waren daartegen bezwaren ingebracht, uithoofde van het houden eener tentoonstel ling te Groningen, door de Ned. maatschappij voor tuin bouw en plantkunde. Na ernstig overleg evenwel oor deelde de vergadering eenstemmig, dat beide tentoonstel lingen zonder bezwaren kunnen doorgaan, indien de tijds bepalingen genoeg uiteenloopen. Rechtszaken. Door den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Bosch is tegen Timmermans (vader) te Nieuw-Borg- vliet, beschuldigd van brandstichting, een tuchthuisstraf geëischt van zes jaren. De Haarlemsche Liedertafel Zang en Vriendschap on der leiding van den heer JV. II. C. Schmölling gaf Woensdag-avond in de muziekzaal van de Sociëteit de Kroonhaar eerste winter-concert met medewerking van Mejuffrouw Anna Lenaertz van 's Gravenhage en de hee ren Joseph Cramer en Eerm. Venverloo, beiden van Amsterdam. 't Was ons aangenaam op dien avond kennis te ma ken met eene novice der kunst. Wij bedoelen Mej Lenaertz die, naar wij vernemen, onlangs te Leiden de vuurproef heeft doorstaan, en thans voor de tweede maal zich als concert-zangeres deed liooren. Ongetwijfeld be. zit deze jeugdige artiste vele talenten. Begaafd met een lieflijk en helder stemgeluid, zal zij bij aanhoudende studie zeker spoedig plaats kunnen nemen naast onze beste vaderlandsche concert-zangeressen. Hare voordrach ten getuigden van eene goede school en werden met succes ten gehoore gebracht. De heer Venverlooeen dilettant-solist, beschikt over eene aangename flinke te nor-stem van uitgebreid register. Hij heeft zich van zij ne taak goed gekweten. Vooral in het duet met Mej. Lenaertz deed ziju zangers-talent zich gelden. Het viool spel van den heer Joseph Cramer was zoo als wij dat van dien artist gewend zijn, in een woord, uitstekend. Zijne soli werden met een zeldzame bravour vertolkt; hij weet voortdurend de aandacht zijner toehoorders te boeien, 't zij in de wegslepende melodie der Romance van Vieux- temps't zij in de meer heroische toonen der Fragmen ten van Ries. Ook de koornommers werden door de Liedertafel op verdienstelijke wijze voorgedragen. De uitvoering getuigde van studie en van een loffelijk streven naar het ideaal van eiken zanger: de volmaking van den man- nenzang. Bij den uitgever G. Theod. Bom te Amsterdam verschenen dezer dagen twee fraaie scheurkalenders voor het jaar 1880. De eene getiteld: Dichterlijke scheurka lender bevat, behalve wat in een almanak te huis behoort, voor eiken dag een allerliefst vers en op de achterzijde van ieder blad een gedicht van Nederlandsche auteurs. De andere is getiteld: Humoristische Scheurkalender. Deze bevat kwinkslagen, anecdoten, raadsels, recepten, kern spreuken, historische herinneringen enz. enz. Beide ka lenders munten uit door een keurige uitvoering zoo als wij dat van den heer Bom gewend zijn. Het innerlijke beantwoordt ook geheel en al aan het uiterlijk. Onder de vele soorten scheurkalenders die ons telken jare on der de oogen komen nemen deze heide een waardige plaats in. Zij geven voedsel voor deu geest, stof tot na denken en prikkelen de lachspieren. Wie voor weinig geld een goede, bruikbare cn fraaie scheurkalender wil lcoopen, schalie zich een vau beiden aan. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 13 December. Aan den afge treden Commissaris des Konings in Noord- Holland, mr. H. H. baron Roëll, is in de vorige week door het dijkbestuur van Drech- terland een fraai geschenk aangeboden als blijk van hoogachting en waardeering, be staande uit een kristallen bokaal, met goud gemonteerd, waarvan het deksel voorzien is van een zilveren vrouwenbeeld, in de eene hand houdende een lauwerkrans. De Raad heeft in zijne Woensdag 11. gehouden vergadering o. a. behandeld het rapport van de speciale commissie voor de stukken betreffende voorgestelde werken tot verbetering van het Sparen, en besloten, B. W. op te dragen, aan Ged. Staten van N.-Holland te berichten, dat de Raad zich thans bereid verklaart, de helft der kosten van verdieping van het Noorder-Sparen tusschen Sparendam en het Vrouwenhek alhier tot 4 M. onder A. P., tot een bedrag van f 45,350, voor zijne rekening te nemen, mits dat door het bergen van deu bagger uit het Sparen achter 't jaagpad te gelijk de ge legenheid geopend worde om op weinig kost bare wijze een goeden rijweg te verkrijgen van Haarlem naar de plaatsen, ten noorden van het IJ gelegen. O O Aan B. en W. is op hun voorstel opge dragen het ontwerpen van een adres aan Z. M. den Koning, waarbij op wijziging van grens tusschen Haarlem en Heemstede wordt aangedrongen. Onder de ingekomen stukken bevinden zich een rekest van den architect A. v. cl. Steur Jr. tot aankoop van grond in het Florapark, aan den Dreef, tot aanbouw van een blok vau 4 woonhuizen, en een rekest van deu architect J. J. Oudshoorn tot aankoop vau grond aan de Zuidzijde van het Frederikspark, voor 6 a 8 woon huizen. Spaarnw. straat; CM v. d. Tuuk 84 j. Wed. J Bruijn Bakeuessergracht; A Stokman 4 j. d. Heereniaau; M J Koekens 25 j. Nieuwegracht; J Huijg 2 j. cl. Drappenierstraat. Door de Vereeniging van deu H. Viu- ceutius van Paulo alhier zal in deu loop van Maart e. k. eene verloting worden gehouden van om niet bijeengebrachte voorwerpen. Het getal loten mag bedragen 4000 stuks eu de prijs per lot is f 1. LI. Woensdag nm. is de 82 jarige P. Moo- lenaar, verpleegde in het Diaconiehuis al hier door de gladheid gevallen op de Raam- brug en op het ijs terechtgekomen, waar bij hij ziju rechterbeen heeft gebroken dat bovendien belangrijk is gekueusd. Zekere F. die te Alkmaar misbruik van vertroe wen eu valschheid in geschriften had gepleegd, is alhier door de Politie aange houden en naar de Gevangenis overgebracht, waarin hij reeds meermalen voor dergelijke feiten heeft getuebt. Door de ijsclub voor Haarlem en om streken werd Donderdag-middag in het Florapark eene harddraverij met paard eu slede gehouden. Twaalf deelnemers hadden zich laten inschrijven; de prijs, eene pendule met coupes, werd behaald door baron Yau Tuijll van Serooskerkeii te Velsen, eu de premie, een rooktafel, door Beijer, stalhou der aldaar. BURG. STAND DER GEM- HAARLEM Ondertrouwd. W E van Batum en D C E Kreetz; P J Lammerinks en li J de Kip. Getrouwd. C J Beukers en J de Nieuwe; G J Kok en J Roek. Bevallen. P J A Appij geb. Sterk z. M Bijster gcb. Nienkemper d. K Voortinggeb. Duineveld z. E de Jong geb. Toppers d. M E Dazert geb. van der Steeg (1. E Eortgens geb. van Seters d. D Valk geb. Kes z. A Giebels geb. Visser z. J J Gunst geb. Duppen. d. A van Duijnhoven geb. Dam z. J van Eijk geb. Zonneveld d. M F Schuurman geb. Nieman (1. O P Kesler geb. Hemmen d. li B Tjeenk Willink geb. van der Goot z. E Pieksma geb. Seinstra z. AL de Mou geb. Averes d. J C Sombroek geb. van Halen z. C M van den Hoek geb. Spook d. HG Beaufort geb. Eijkhoorn z. W Kernekamp geb. Russ d. B Puister geb. de Groos d. AS Monné geb. Ego z. G Hessels geb. Meijer z. W J IJlstra geb. Ligt z. J M v. d. Veldt geb. Smit z. Overleden. G Soetbrinck 80 j. Weel- B Groeneveld Kou- dehoorn; H van der Werft' 2 mn. z. Antho- uiestraat; CS Jurres 29 clg. d. Molensteeg; M W Smit 24 j. d. Bolwerkslaan; WC! Ro- zenliart 45 j. Echtg. van II Hertog Bereider- straat; P Verdam 79 j. Kennemerplein: S Seeba 83 j. Wed. J Peeper Rozenlaantje; W E v. Alphen 25 j. cl. 1. Begijnestraat; PI Oltliof 61 j. Echtg. v. A Mes Luitensteeg; P Willemse 40 j. Echtg. v. C F lteijnée Witte Heerensteeg; Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van J Busé L. Wijn gaardstraat; Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van P B v. d. Laar Spaarn- wouderstraat; W van Amstel 50 j. Molen- steeg; R van Waard 24 j. d. Gierstraat; M M Janszor. 49 j. Echtg. v. H Smeding Ged. Oudegracht; M J P Heeremans 1 mn. d. Gr. Houtstraat; G Stiphout 60 j. korte Spaar- ne; Een levenl. aangeg. kind van het man nelijk geslacht van L Saman Leliestraat; SS la Lau 60 j. Wed. E v. cl. Vliet liooimarkt; H M v. d. Hoek 39 j. Echtg. v. P B d. Laar per HAARLj-iM, lODcC. Aan de veemarkt van lieden waren de aanvoeren verkoopeu eu prijzen als volgt: 3 koeien verkocht voor 130 a 170; 1 vette kalv.verk. voor 40 a27 nuchter kalveren, vekocht voor 4 a 10 34 Schapen, verk. 25 voor 14 a 22. lammeren, ver kocht voor f a biggen, verkocht voor 1 varkens, vekocht - voor 21 a c. Paarden tot a A an tie kaasmarkt werden heden aangevoerd en ver kocht 33 stapels, f4181 stuks/ wegende 9034kilo; hoog te prijsf 33,50 per 50 kilo. AMSTERDAM10 Dec. Ter veemarkt van heden wa- aangevoerd:runderen, 210 vette kalveren, 1ste qnal. 80, 2de qual. f 70, per kilo, 2 graskalf/ 62 nuchtere kalveren, 5 a 10 13 schapen en lamme ren f ,122 vette varkens 42 a 48 c. per kilo. LOUDEN, 11 Dec. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen, 900, Schapen en Lammeren 3,000 Kal ver 1, 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/2 a 6/-, Schapen en Lammeren 4/6 a 6/6-, Kalveren 5 a 6 Zwijnen 4/ a 5/-. SCHIEDAM, 12 Dec. Moutwijn, per ned. vat j Jenever Amsterd. proef Spoeling/ 120. dito commissie 160, ALKMAAB 12 December. Gianen. Men besteedde voor tarwe f 950 chev. gerst f 5,50 haver f 5,00 bruine boo- nen f 17,00a grauwe erwten f 1700 HOORNll Dec. Ter waag gewogen 145 stapels kaas wegende 40,145kilo hoogste prijs per 50 kilo 1*36,00 voor als /graseu voor hooikaas commissie /"37,50 bmiddeare f 33.00. LEIDEN, 12 November. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt; paard a68 stieren 25 a 175, 48ossen 138 a 230 -,a melkkoeien 120 a ƒ235, 18 kalveren dito f 185 a 275 98 vare dito 97 a f 190, 225 vette dito/ 175 375 90 graskalveren 9 a 26, 469 vette die. 52 a 36 74 518 nuchtere dito 500 a 12 vette schapen 2 32 a 34 310 weide dito/ 14 24, lammeren 90 magere varkeus 13 a 30, 320 biggen 5,50 a 13 Amsterdam 13 December 1879. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Oertif. Werk. Schuld2l/% n ii n 3 II H tl 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867/75 1 n n 18762 binncnl. ƒ500010000 1 100—2000. 1 18762 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 a a 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41 /2 1871 5 Columbia. Obligatien4y2 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4J/2 w a 1875 5°/o Zuid-Ital. Spoorw. Obl3 Italië. Rusland genoteer de koers 6U/4 7713/is lOIVs 82 6 a" Is 78 58Vs 59 »/g 52 '/e 96>/4 767/8 905/is R'Vns 38V" 143/i6 14 34i/4 87l6 10'/s 78 105i/2 1015/s 417c 10'3/l6 97/« 1241/4 120 1103/4 Si3/, 128i/3 14Si/2 25 693/4 475/s 1301/4 531/4 87 70 877s 59i/2 56'/s 45 1053/4 43 901/2 3 1081/. 3 103 3 943/3 3 95 4 IO71/2 5 112 n 1433/lfi 5 I441/4 5 1411/3 Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Gallische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riasckk-Wiasma 5 Rumanie. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. Erie Spoorw. volgef. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 St. Vincents Brain orig. Obl. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 Rotterdam Gemeente Crediet. Eelgie. Stad Antwerpen 1S74 Oostenrijk. Staaisl. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 4 pet. COUPONNOTEERING. Oostenrijk papiery21.47i/2j!Rusland pap. dito dito zilver 21.471/2 Spanje Buitenl. ƒ47.50 Diverse in pondstr 11.75 u Binnenl. „2,30 in franks 47.501 per piaster Reichsmark 58.90 j Amerikag. Dollar 2.461/- Rslnd. zilv. Roebel 1,233/4II p. Dollar 2.46i/a LAATSTE BERICHTEN, CALCUTTA., 12 December. Toen de Onder koning heden-avond hier aankwam, werd twee keer op hem geschoten, zonder hem te raken. De moordenaar werd gevat. ii 10 Cents per regel. Bericht aan ieder, die zich goed wil kleeden. Allen, die hun aankoopen voor den winter ge daan hebben in de groote kleerenmagazijtien van de Belle Jardiniere" te Parijs, hebben dat huis hunne ingenomenheid betuigd over de soliditeit, de elegance en de goede suid hunner kleederen. Wij bevelen onze lezers, die hunne winterklee- deren nog niet besteld mochten hebben, daarom bizonder aan, zich tot de Belle Jardiniere te wen den, overtuigd als wij zijn, dat zij ons erkentelijk zullen wezen voor dien raad. De prachtige geïl lustreerde Catalogus wordt gratis en franco toe gezonden aan ieder die daarvoor franco aanvrage doet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 3