NIEUWE No, 336. Donderdag 18 December 1879. 4e Jaargang, agite ma non agitate. Twee politieke gebeur tenissen. BUITENLAND, De Familie Choisel. Engeland. Frankrijk. Rusland. Oostenrij k-Hongarij e. HIARLMSCHI C01IRA1T. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1,— Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Ml "MA1NTU Nöiu'r PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Een schoorsteenveger een fijn wit hemd en een molenaar een fraaien zwarten jas aan te trekken is nuttelooze arbeid. Maar even dwaas is het om halfwilde volken eene gekunstelde constitutie te geven met al de parlemeuts-fratseti die de groote hee- ren in Londen en Parijs hebben verzon nen. Men moet geen parelen voor de zwij nen werpen. Aan Bulgarije heeft men een fijn opgevoeden, prinselijken vorst gege ven, die in Potsdam en Berlijn de Pruisi sche »Cultur« heeft geleerd, met een par lement, welks leden niet allen kunnen schrijven, maar wel kunnen babbelen, met eene staatscourant en met een constitutio neel minister-apparaat dat voor geen en kel Europeesch rijk behoeft onder te doen. Maar in deze gansche, groote machine ontbreekt de hoofdzaak, namelijk, de stoom, die de raderen moet in beweging zetten: een welvoegelijk, ordelijk volk dat zijne rechten en vrijheden goed weet te gebrui ken. De Russen behooren waarlijk niet tot onze vrienden, maar we willen toch gaar ne erkennen dat het voor de Bulgaren be ter ware geweest, als zij nog een tiental jaren ouder den Russischen knoet waren gebleven, om ten minste eenige orde eu gehoorzaamheid te leeren. Zoo lang een kind zwakke beenen heeft, dieut het te worden gedragen, anders groeien de been tjes krom. En Bulgarije staat waarlijk reeds op zeer scheeve voeten. Nauwelijks heeft het een zelfstandig landsbestuur of ook de conflicten zijn aan de orde van den dag. De nationale vergaderiug te Sofia moest met allen ootmoed en bescheidenheid God gedankt hebben dat er nog een fatsoenlijk man van vorstelijk bloed is gevonden, die lust heeft dit armzalige land te regee- ren en dien ten gevolge had de vergade ring den vorst in alles moeten helpen eu tegemoet komen. Maar in plaats van zich te wijden aan de talrijke ingediende wets ontwerpen, drijft de meerderheid in het parlement eene partij-politiek, volgens het voorbeeld der Fransche republikeinen, houdt een adres-debat eu stelt een adres op, dat in grove bewoordingen en in lands- FEUILLETON. HL Vervolg. Wij zullen Caro medenemen, beste jongen, want die houdt veel van u; zie, hij kwispelstaart en is zeker, dat hij mag volgen. Een oogenblik geduld, ging Chalon voort, zich tot de gendar mes wendende. Hij maakte den hond van het wagentje los, deed hem een touw aan, en leidde hem naar Eduard. Henriette, troost uwe moeder, ik zal voor den kleine als voor mij zeiven zorgen, sprak Gus'aaf, terwijl hij haar omhelsde. Het kind kuste zijne nog in zwijm liggende moeder, raakte met zijne lippen het voorhoofd zijner zuster, die hevig snikte, riep den hond, nam de hand van Chalon en ging tusschen de soldaten voort. gebruikelijke lage taal aan het conserva tieve ministerie kort en bondig vertelt, dat het geen knip voor den neus waard is. De jonge vorst ergerde zich aan dit bezem steel-adres en weigerde het aan te nemen. Het ministerie had echter den moed niet aan dit conflict het hoofd te bieden. De vorst ontsloeg dus zijne raadslieden en na vruchtelooze onderhandelingen met de ra dicalen, riep hij den Griekschen bisschop van Tirnowa en gaf aan dezen de leiding der zaken, terwijl hij de Kamers ontbond. Het Bulgarijsche volk heeft nu, tot aan de verkiezingen, den tijd, onderling te over leggen of het zijn vorst wil houden of wil laten gaan, want het gerucht wil dat de vorst er sterk aan denkt om af te treden. Het zorgvolle vorstenleven in het vuile Bul garije zal hem waarschijnlijk minder goed bevallen, dan het vroolijke luitenants-leven in Berlijn. Een troost echter is het voor den vorst dat hij het niet alleen is die onder de dwaasheden der heethoofdige Bul garen te lijden heeft. Want eene omwen teling in Bulgarije zou op nieuw een twist appel te voorschijn brengen voor Rusland, Engeland, de Porte en Oostenrijk. Uit dit alles ziet men wederom dat het Berlijn- sche verdrag, ofschoon van verheven oor sprong, al bitter weinig wijsheid in zich bevat. Evenmin als in Bulgarije is de toestand in het Russische rijk verre van rooskleu rig. De nieuwe aanslag op het leven van den Czaar is, wel is waar, zonder gevolg gebleven, maar het is thans op nieuw ge bleken dat de nihilistische woelingen in dat rijk nog niet tot de geschiedenis be hooren. Men mag het als een wonder be schouwen dat de Czaar aan de moordenaars is ontkomen, want de misdaad werd waar lijk met duivelsche sluwheid en list be raamd en ten uitvoer gebracht. Nadat ver schillende aanslagen met het handwapen mislukt waren, kwamen de nihilisten ein delijk op de gedachte het spoorwegrijtuig waarin de keizer gezeten was in de lucht te doen vliegen. Maar hoe zullen zij den trein naderen? De politie neemt steeds alle mogelijke maatregelen van zekerheid om den reizeuden heerscher voor elk onheil te bewaren. Talrijke soldaten- en politie- IV. Troosteloos zat Henriette bij hare moeder; zij bevochtigde de slapen van het hoofd met water en wendde alle middelen aan, om haar bij te doen komen, maar te vergeefs. Bleek als eene doode lag zij daar uitgestrekt, en slechts eene flauwe ademhaling gaf te kennen, dat het leven nog niet aan dit zwakke lichaam was ontvloden. Eindelijk een diepen zucht lozende, opende zij weder hare oogen en zag verwilderd rond- Moeder,... mompelde de dochter, haar op het voorhoofd kussende. De gravin staarde haar aan maar antwoordde niet. Moeder, sta op, ik zal u naar de kanapé geleiden; gij ligt hier te ongemakkelijk. Zij beproefde op te staan, doch kon niet. Mevrouw, laat ik u helpen, zeide Charlotte de kamenier, die op het geroep van Henriette was toegeschoten. Eduard!.... Eduard!.... Waar is Eduard? riep zij eensklaps en, als door een buitengewone patrouilles bewaken den geheelen weg waarlangs de keizer moet komen, 's Nachts wordt de spoorweg-lijn verlicht, een loco motief rijdt steeds vooraf om te onderzoe ken of de rails in orde zijn. 't Was dus onmogelijk het rijtuig van den keizer te naderen. De moordenaars bedachten ech ter een ander plau. Zij groeveu eene mijn tot onder de rails vulden haar met ont- ploffingsstoffen en meenden op deze wijze een einde aan het leven van den Czaar te kunnen maken. De lengte van de volgens de eischen der wetenschap en kunst aangelegde mijn, de juiste behandeling der electrische batterij en der ontploffingsstoffeu, bewijzen duide lijk dat er meer dan een persoon en nog wel mannen uit hooge kringen, aan de uit voering dezer misdaad geholpen hebben. Ofschoon de huurder van het huis, waar uit de mijn haren oorsprong had, door de buren is gezien, hebben de nasporingeu der politie nog weinig gevolg gehad. Dat zijn toestanden die noch den Czaar noch het Russische volk moed kunnen in boezemen. De officieuse bladen in Rusland verlan gen thans dat de regeering de nihilisten door strenge maatregelen en door vrees zal vernietigen. Te vergeefs. De Czaar sprak betere woorden, hij verlangt dat het volk goed en vroom wordt opgevoed. Al leen de godsdienst is een afdoend middel voor den verwilderden staat waarin een groot deel van het Russische volk is ge zonken. Maar met den godsdienst staat het in het rijk der Czaren ook al treurig geschapen De aanslag heeft in zoo verre zijn goede zijde dat Rusland een weinig bekoeld is van zijne buitenlandscke avonturen, ten einde den strijd tegen de vijanden van het binnenland met alle kracht te kunnen voe ren. Ten minste de Czaar heeft kort na den mislukten aanslag, in een toost op zijn on veranderlijken vriend keizer Wil helm, zijne vredelievende gezindheid op nieuw bekend gemaakt. Zoo komt dikwijls het goede uit het kwade voort. Laat ons hopen dat deze twee politieke gebeurtenissen der laatste dagen, geen aanleiding geven tot nieuwe verwik- kracht bezield, richtte zij zich op en viel hare dochter om den hals. Deze geleidde haar naar de rustbank. Henriette, waar is hij? herhaalde de ongeluk kige vrouw, toen zij gezeten was. Het meisje zweeg en weende. Mijn God, ik begrijp alles!.... Eduard is mij ontrukt!.... in de armen zijner moeder vindt een kind geene schuilplaats meer.... o Henriette, waar om hield gij mij terug, toen ik mijn zoon tegen zijne roovers wilde verdedigen';.... maar recht moet er zijn; wil niemand het mij verschaffen dan zal ik zelve het zoeken.... Mijn hart eischt voldoening- voor de misdaad.... mijn bloed, of dat van de beu len zal stroomen.... Wee! driewerf wee! over hen, die de wraak eener moeder tarten!.... Ach! mevrouw, gij vermoeit u te zeer; ik bid u, zwijg toch, sprak Charlotte, terwijl zij de bevende hand harer meesteresse omvatte. Maar als van hare zinnen beroofd, riep de gravin; leven om leven! mijn kind of de dood!.... ik vrees geen gevaar.... Eduard ik zal u redden, of sterven!.... kelingen in het reeds zoo zeer afgetobde Europa. Wie zal het ontkennen dat eene revo lutie in Bulgarije of de dood van den thans heerschenden Czaar aanleiding kun nen geven tot gebeurtenissen die den men- schenmoord in massa na zich slepen? Wij zullen het beste blijven hopen. Wij vreezen echter het ergste. En daarom wil len we er in tijds op wijzen. Voorbereid als we dan zijn zal de slag wellicht min der hard vallen, althans zeker minder on verwacht. De door de Bank van Engeland den lln de zer tot een minimum-koers van 97'/s pCt. aan de markt gebrachte Nieuw-Zeelandsche leening ten bedrage van 5 millioen p. st. werd binnen enkele uren twee malen volteekend, zoodat de lijst van inschrijving reeds des namiddags defi nitief gesloten kon worden. Koningin Victoria heeft besloten een kruis te doen plaatsen op de plek waar Louis Napoleon zijn dood vond. Frankrijk, dat tot heden nog niet de onaf hankelijkheid van Rumenië erkend had, zal, als men le Figaro gelooven mag, spoedig hie; toe overgaan en een gevolmachtigde, met den titel van Minister, bij den Vorst van Rumenië accre- diteeren. Aan tlie Daily News wordt uit St. Petersburg gemeld, dat een individu, Chenickeff genaamd, in zijn woning op de Zagorodnoi-prospeet met vijf andere personen, die bij hem woonden, ge arresteerd is. De politie legde beslag op 15 000 copiën van de proclamatie van het Uitvoerend Comité. Bovendien vonden zij dertig revolvers, een hoeveelheid zeer gevaarlijke ontplofbare zelf standigheden en een uitvoerig plan van het win terpaleis. De correspondent van de Daily News meldt uit Pesth, dat de overstrooming van de rivieren Maros en Koeroes groote verwoestingen en ver lies van mensclienlevens heeft aangericht. Zes dorpen liggen geheel in puin; al de bewoners werden in de omliggende bosschen doodgevroren gevonden. Verscheidene honderden personen wor- Moeder, wees bedaard, Chalon is bij hem en zal voor alles zorgen. Mevrouw Choisel sloot de oogen en sprak ge durende eenen geruimen tijd niet. meer. Henriette, zeide zij eindelijk, ik ben bedaard... breng mij naar de gevangenis, dan zal ik gelaten zijn; ik zal hem moed inboezemen, vóór zijn laatste uur omhelzen en.... met eigen handenter aarde bestellen.... Dan zal ik ook sterren.... mijne dochter; gij zult mij naast Eduard doen begraven; moeder en kind, die men hier scheidde, zullen dan vereenigd worden.... De aanwezigen sidderden bij het hooren dezer woorden. Mijn God! vervolgde Albert's gade, op dit oogenblik ben ik misschien rerds weduwe.,.. Hen riette, gij zult spoedig eene wees zijn.... De gravin boog het hoofd, en verviel in eene soort van verdooving; zonder acht te slaan op hetgeen er rondom haar plaats had, zag zij on verschillig vóór zich en weende. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 1