BINNENLAND. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. den vermist; een tienduizend ongelukkigen zijn van dak beroofd en dit bij een koude van 10 tot 15 gr. Reaumur. Beschrijvingen van hart verscheurende tooneelen vullen de Hongaarsche bladen. De troepen verleenden allen mogelijken bijstand. De Rijkskanselarij heeft thans gevolg gegeven aan het denkbeeld om de Rijksgrondwet in dien zin te wijzigen, dat de Bondsraad en Rijksdag r,iet meer jaarlijks, maar minstens om de twee jaren moeten worden bijeengeroepen. Een wets ontwerp te dier zake heeft zij thans bij den Bondsraad ingediend. De Tweede Kamer heeft den post van f 3000 weder op de begrooting uitgetrokken, als bedrag van het subsidie ten behoeve van de samenstel ling van het Woordenboek, goedgekeurd. Wij lezen in de Maasbode: Over het over een Parijschen moordenaar uitgesproken doodvonnis wordt heden in het Handelsblad het volgende gezegd: uNooit is een doodvonnis beter verdiend Als menschen zoo diep zinken, zijn zij minder dan beesten. Het is de plicht der maatschappij hen voor goed onschadelijk te maken." Begrijpt men zulke regels in een blad dat zoo zeer geijverd heeft voor de afschaffing der doodstraf en deze nog verdedigt. Leiden, 15 December. In de afgeloopen week zijn hier door het roodvonk aangetast 18 en aan die ziekte overleden 10 personen. 'sBosch, 16 Dec. Bij wijze van proef zal uit de militaire slachterij alhier ook vleesch aan officieren verstrekt worden, tegen een eenigszins hongeren prijs dan voor de onderofficieren en minderen. Deze slachterij is een kwade concur rentie voor de vleeschhouwers, die nog maar steeds het vleesch op hoogeren prijs houden dan elders. CJden, 16 Dec. Gisteren-morgen werd hier uit een waterput opgehaald het lijk van S. Z., huisvrouw van L. C., welke, na reeds eenigen tijd te voren blijken van zwaarmoedigheid te hebben gegeven, naar het schijnt, op deze wijze een einde aan haar leven heeft gemaakt. Haar echtgenoot blijft met twee zeer jonge kinderen achter. Beverwijk, 17 December. Gisteren-nacht om 1 uur brak plotseling een hevige brand uit in de boerenschuur van M. Burger aan den Ach terweg. In een oogenblik stond het vrij groote en hechte gebouw in vlam, zoodat aan redding niet te denken viel; gelukkig heeft men het woonhuis en het huis der buren weten te redden. Drie paarden en een kalf zijn in de vlammen omgekomen en de koeien zijn met moeite gered. Dc oorzaak is nog niet bekend. Alleen het ge bouw was verzekerd. Het Algemeen Armbestuur alhier ontving dezer dagen eene gift van f1400, dat van Wijk aan Zee en Duin f 500, van de heeren Lee <j- Co. te Londen, aannemers van de werken der Amster damsdie Kanaal-Maatschappij. Naar men ver neemt ontving het Armbestuur van Velsen f 2000. Deze gelden zijn afkomstig van de percenten, in dertijd door de Kanaal-arbeiders van hun loon gestort ter gemoetkoming in ziekte en nood. Te Amsterdam zijn Zondag 11. op de Singel voor de universiteit drie mannen doorliet ijs gezakt. Een is er verdronken. Een ijsschuit die 11. Za t erd ag va n Urk naar Kampen vertrok, bracht bij de terugkomst de treurige tijding, dat een der visschuiten van daar in de Noordzee was omgeslagen; de vijf opvarenden zijn verdronken. Gedurende de laatste weken werd de schuit gebezigd ter schelvisch- en kabeljauw-vangst te Norderney, gevoerd door schipper J. Post; hij laat een weduwe met 5 jonge kinderen na. Uit een dezer dagen door den uitge ver van den Utrechtsche Studentenalmanak onder de boekhandelaars verspreide circulaire blijkt, dat de jaargang 1880, behalve een keurig bewerkt portret van den hoogleeraar dr. C. Mulder, ook een sprekend gelijkend portret in krijtdruk zal bevatten van Bram de Mop, den bekenden mos- selverkooper, die bij studentenpretjes als dwerg steeds zijne medewerking verleent. Het bestuur der Hervormde diaconie te Zutfen moest turf bij een deel zijner armer, doen bezorgen. Toen het eenige sjouwerlieden of daglooners wilde aannemen om de turf tegen 50 centen per duizend te bezorgen, weigerden deze zulks te doen voor minder dan 80 centen per duizend, waarin het diaconie-bestuur niet kon treden. Deze menschen liepen dus liever ledig, dan fl i 1,20 per dag met arbeiden te verdienen. En dat dan ezen tijd! zegt de Z. Ct. Dat diefstallen soms op merkwaardige wijze aan het licht komen bleek dezer dagen bij gelegenheid van een schoorsteenbrand in de Oude Nieuwstraat te Amsterdam. Deze brand ontstond op een kamer, bewoond door een schoonmaakster. De bewoonster was echter afwezig toen de brand gebluscht werd en dus werd in het vertrek een politiedienaar achtergelaten om op het huisraad te passen tot de schoonmaakster zou zijn terug gekomen, Nieuwsgierig als agenten van politie zijn, keek laatstgenoemde eens rond in de kasten en ontdekte daarin een verbazend groot aantal flesschen fijne likeuren, stukken kostbaar tafel linnen, waaiers, kleine gouden voorwerpen van weelde, enz.maar overal waar hij keek vielen hem flesschen en fleschjes met likeuren gevuld het eerst in het oog. Toen eindelijk de schoon maakster thuis kwam was zij reeds verschrikt politie op hare kamer te vinden, en bekende den politieman, op zijn vraag hoe zij aan die voor werpen kwam, dadelijk, dat zij ze uil de huizen waar zij als schoonmaakster diende, bij voorkeur uit tapperijen en slijterijen, had medegenomen. Daar genoemde vrouw reeds meer wegens diefstal gevangen had gezeten, vond de politie-commis- saris het noodzakelijk de bestolenen te waarschu wen en de diefegge voorloopig schadeloos te maken. Een arbeider van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij is te Amsterdam in hech tenis genomen wegens diefstal. De man had zich een zakje met gouden ringen toegeëigend. Naar aanleiding van loopende ge ruchten vernemen wij, dat de directeur-boekhouder der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij door de justitie is verzocht geworden, om met de groot boeken op het parket te komen, ten einde de cijfers van aankoop van paarden enz. aan te toonen. Te Quinhon in China heerseht zulk een scliaarschte aan voedsel, dat de kinderen naar alle streken heen, per schip verzonden, d. i. verkocht worden, enkel om hun leven maar te redden. Naar men verneemt, werd in den nacht van Zaterdag op Zondag jl.bij een landbouwer onder de gemeente Schoondijke, door vier zwart gemaakte kerels, herhaaldelijk en op dreigenden toon aangeklopt. Op de vraag van den bewoner „wie er aan was", kreeg hij ten antwoord„Wij zijn met ons vieren, en zouden gaarne acht gul den van je hebben, maar gauw wat, want het is koud." Zij werden bij slot van rekening echter met f 2,50, die hun onder het raam werden toe geschoven, tevreden gesteld en gingen heen. De Engelsche wet straft diefstal zwaar der dan poging tot moord. Te Londen kreeg een man, die op zijn vrouw geschoten had, drie maanden gevangenisstraf, terwijl van twee vrouwen, die een paar laarzen hadden gestolen, de eene tot zes, de andere tot twaalf maanden gevangenisstraf en dwangarbeid werd veroordeeld. De rechtbank t.e Exeter heeft onlangs beslist, dat een kunstgebit geen „noodzakelijke behoefte" is voor een pachtersvrouw, en den eisch tot betaling ontzegd aan een tandmeester, die het geleverd had, zonder daartoe van den echtgenoot der vrouw machtiging te hebben ontvangen. Het etensuur heeft in den loop der eeuwen veelvuldige veranderingen ondergaan. In de 14de eeuw gebruikte de Koning van Frank rijk zijn hoofdmaaltijd ten 8 ure 's morgens, en ging op hetzelfde uur des avonds ter ruste. Onder Hendrik IV en Lodewijk XIV gir.g men ten 11 ure aan tafel. Tijdens Hendrik VIII ontbeten de Engelsche grooten ten 7 ure en gebruikten ten 10 ure hot middagmaal. Onder Koningin Elisa beth, toen de hofdames gewoonlijk ontbeten met een stuk hard pekelvleesch en een kruik bier, dineerde men ten 11 ure en gebruikte men tusschen 5 en 6 ure het avondeten. In de gevangenis te Vilbel is dezer dagen een 13-jarige knaap, uit Heldenbergen, gebracht die in tien dagen vier branden heeft gesticht, waardoor zes volle schuren en een woonhuis, dat zijner ouders, in de asch werden gelegd. Hij had de branden veroorzaakt door lucifersdoosjes aan te steken en die dan in de schuren te werpen. Het stoomschip Stad Vli s sing en van de Maatschappij Zeeland, Zaterdag-avond van Vlissingen vertrokken, is, door den op eens inge vallen zwaren mist misleid, aan de overzijde van Vlissingen op een berm gevaren. De passagiers, met een door genoemde Maatschappij gezondene sleepboot naar Vlissingen teruggebracht, hebben met betrekkelijk gering oponthoud met de extra- boot Prinses Marie hunne reis vervolgd. Het schip is doorgebroken en zal vermoedelijk wrak worden. Volgens Bouché bevat het hout van de gewone Acasia Robonia Pseudacacia) vergif tige eigenschappen, in die mate zelfs, dat het fijne stof, hetwelk bij het bewerken onder het draaien er van ontstaat, bij den werkman diarrhea veroorzaakt. Ook meldt prof. Ascherson dat zich bij kinderen, die van de toevallig bloot liggende wor tels van dezen boom gekauwd hadden, heftige ziekteverschijnselen openbaarden. Dit laatste zal nu wel zoo dikwijls niet gebeuren, maar met het eer=,te mag men wel op zijn hoede zijn. Een grap, die aan de streken van Lichtenberg's „toovenaar" Philadelphia Philadel phia herinnert, werd onlangs te Berlijn uitgehaald. In een bierhuis aldaar beloofde namelijk een jong- mensch, die zich „professor in de magie" noemde eu reeds onderscheidene goochelstukjes ten beste had gegeven, dat hij als laatste nummer een stukje zou uitvoeren, tot den huidigen dag nog nooit gezien. Hij moest echter verzoeken om een gouden zegel- en nog een gewonen ring. Zijn hoed een van een minder soortje legde hij op de tafel. Hij zou achter de deur gaan staan, na een pauze van weinige minuten op de gesloten deur kloppen ende ringen zouden zich bevin den onder den hoed. Met spanning verbeidden de toeschouwers de dingen die komen zouden. De pauze duurde hun echter wat lang; de deur werd opengemaakt, waarna het bleek dat o schrikhij bij vergissing zichzelven mitsga ders de ringen had weggegoocheld. Te Weenen werden onlangs op een publieke verkooping in de hitte van den strijd de overjas van den deurwaarder en de parapluie van den afslager mede verkocht. Toen het publiek vertrokken was en de heeren hun eigendom mis ten dachten zij eerst dat zij bestolen waren, doch spoedig bleek het dat zij het zelf tegen spotprij zen van de hand gedaan hadden. Een meisje te Berlijn, dat aan val lende ziekte leed, kreeg van een oude vrouw den raad, om ter genezing van die kwaal gestolen vleesch te eten. Zij wilde het zonderlinge middel in toepassing brengen eu stal uit een slagerswin kel een stuk vleesch, maar werd in hechtenis genomen. De politie vond het recept wat ver gezocht. In een der wolpakhuizen in de d o le ken te Londen zijn 5 man, die op een hijsch- toestel van de bovenste verdieping neerdaalden, door het breken van de ketting daarvan op een hoogte van 50 voet naar beneden gevallen. Een van hen was terstond dood, twee anderen stier ven na weinige oogenblikken en ook voor de beide laatsten is geen hoop op herstel. In het Rybniker bosch bij Loslau in Silezie is een Zigeuner-bende, uil elf mannen, vrouwen en kinderen bestaande, dood om een bijna uitgedoofd vuur gevonden. De gemeenteraad v-an Brussel biedt een daggeld van 2 fr. benevens een maaltijd in een der volksgaarkeukens aan elk werkman, die zonder werk is en zich wil belasten met het wegruimen der sneeuw. Reeds meermalen is er op gewezen hoe gevaarlijk het is, zich door honden in het gezicht te laten likken. De Straatsb. Zeitung bericht weer een geval van een meisje, dat alleen daardoor een worm in de lever heeft gekregen en thans in levensgevaar verkeert. Te Straatsburg zijn een aantal winke liers veroordeeld tot eene boete van 10 mark, omdat zij Eransche opschriften boven hun goederen hadden geplaatst. De Eanfulla deelde voor eenige dagen bizonderheden mede omtrent een veteraan, oud 103 jaren, die zich in het hospitaal Sar. Luigi te Turijn bevindt. Hij heet Campanella, is in Genua geboren en woont sedert 30 jaar in Turijn. Hij rookt dagelijks zijn pijpje, drinkt twee liters wijn per dag, wandelt de stad door zonder stok en leest de Unita Cattolica zonder bril. Hij heeft met Napoleon in Rusland en bij Waterloo ge vochten en is in dienst van Piemont getreden, nadat Genua aan het huis van Savooie ten deel was gevallen. Hij heeft zeven Koningen begraven en achttien veldslagen in Europa bijgewoond. Nog eiken morgen staat hij met het krieken van den dag op, gaat de II. Mis bijwonen en bezoekt vervol gens de zieken in het hospitaal, voor ieder van welke hij een vriendelijk, opwekkend woord heeft. Hij loopt nog rechtop en is trotsch op zijn hoogen ouderdom, dien hij zoo eervol draagt. Hijzelf schrijft zijn lang leven toe aan zijne matige en inge togen levenswijze. De eigenaren van „deKralingsche plas" hebben besloten om nu, en ook in 't vervolg als het water met ijs is bedekt en door den burgemeester van Kralingen vergunning wordt gegeven om daarop tenten te zetten, eene con tributie aan de eigenaars der tenten op te leggen naar gelang der grootte hunner tenten, en wel ten voordeele van de algemeene armen van Kra lingen. Te Horik, gemeente Nederweert. heett een vijftienjarig jongelingzijn vader,die hem over zijn tehuiskomst verwijtingen deed, met een pook zooda nig op 't hoofd geslagen, dat men aanvankelijk voor zijn behoud vreesde. De zoon werd bijgestaan dooi de moeder, die haren man onder de mishande ling vasthield; hij is voortvluchtig, terwijl de m ieder gevankelijk naar Roermond is overge bracht. Uit een brief, door een Urker, die te Enkhuizen in de haven ingevroren ligt, van huis ontvangen, blijkt dat de toestand op dat eiland vooral in het begin der vorige week verschrikkelijk was. De meeste huisvaders, broers en zoons wa ren voor het beroep ter zee en dus door den winter overvallen. Hoe was het hun gegaan en waar waren zij gebleven? Een telegraaf ontbreekt op het eiland en posten kwamen er niet aan. De eerste postschuit die Woensdag met het aanbre ken van den dag Kampen verliet, bereikte na een dag van ongeloofelijken arbeid eerst des avonds om 10 ure het eiland waar hij door doodelijke ongeruste huismoeders als het ware bestormd werd. Uit alle berichten blijkt dat de schuit van Jan Post bij Ameland met man en muis vergaan is. De andere visschers zijn hier en elders aan den wal. Ds gure koude te Parijs heef t ten minste ook haar goede zijde; zij verdrijft nl. de gauw dieven en vagebonden uit de steengroeven, waarin ze gewoonlijk hun toevlucht zoeken. Hieraan is het te danken dat verleden week een bende van dergelijke lieden, met hun opperhoofd, door de politie in een schuur gevangen zijn genomen, die daarin heel gezellig om een groot vuur zaten te gastmalen en kaartspelen. Zondag 11. vermaakten zich onder de gemeente Zoutelatide eenige boerenmeisjes op het ijs; een zakte in een gat en verdween in de diepte. Twee landlieden, die zich in de nabijheid bevon den, kwamen op het hulpgeschreeuw toeloopen, en het mocht hun na veel krachtsinspanning ge lukken het kind, dat reeds bewusteloos was, nog levend er uit te halen. De hongersnood in Opper-Silezië neemt nog steeds toe, zoo verzekert iemand, dien het Tageblatt derwaarts zond. De ellende, zegt hij, in de kleine landsteden is nog vreeselijker dan in de dorpen. Vooral te Loslaw en te Schrau lijdt de bevolking verschrikkelijk. Te Schrau, een stadje bij Plez, buiten het spoorwegnet gelegen, wonen 600 huisgezinnen, waarvan 200 zonder eenig middel van bestaan. De burgemees ter van het plaatsje verzekert dan ook, dat, in dien niet binnen 14 dagen voldoende hulp komt al deze lieden door gebrek en koude moeten om komen. Tal van kinderen liepen barrevoets over de besneeuwde straten, terwijl de thermometer van 15 tot 21 graden beneden het vriespunt stond. Het gemis aan spoorwegverbinding maakt het kolenvervoer uit de in de nabijheid gelegen kolenschachten dubbel zoo duur, als de prijs van de brandstof bedraagt. De geringe hoeveelheid in voorraad zijnde aardappelen bestaat uit soorten, die voor de gezondheid gevaarlijk zijn. Keizer Wilhelm heeft 50000 mark geschonken, tot leni ging der ellende, uit zijn bizondere fondsen. Volgens de Scient. American heeft J. Reese, te Pittsburg, de ontdekking gedaan, dat ijzer eu staal kunnen gegloeid en gesmolten worden zonder vuur, alléén door ze bloot te stel len aan een sterken luchtstroom. Wanneer een stalen staaf aan een luchtstroom wordt blootge steld, die een snelheid bezit van 25.000 voet per seconde, dan smelt zij oogenblikkelijk. De ex-Khedive kan het te Napels maar volstrekt niet uithouden. Weer heefi hij vergun ning gevraagd om zich te Konstantinopel te mogen vestigen, omdat naar hij zegt het klimaat van Napels schadelijk is voor zijn gezondheid. Zeker is het, dat een man als Ismail Pacha in een Turksche atmosfeer het best kan tieren. Door den gemeenteraad van Vi an en is bepaald, dat bij den aanvang der openbare gods dienstoefeningen voor het luiden der klokken zal gevorderd worden 10 cent per half uur, gedeel ten van dien tijd telkens vcor een half uur ge rekend of wel bij abonnement f 12.50 in het jaar. Een boerenknaap is tusschen Wijkbij Duurstede en Beusichem door een paar inann en aangehouden, die hem het geld, dat hij bij zich hadhebben afgeperst. Gelukkig was dit niet veel. Naar men verneemt, is een der beide deug nieten reeds in handen der politie, terwijl de andere nog voortvluchtig is. In het Lange Hol op den Nieuwendijk te Amsterdam is Zaterdag-namiddag eene vrouw verbrand. Aldus meldt het Handelsblad, zonder de omstandigheden mede te deelen. Een bakker te Arnhem heeft zijnen vakgenooten een goed voorbeeld gegeven door een groote hoeveelheid tarwebrooden onder de armen uit te deelen, met belofte dit over een paar dagen met roggebrood te zullen herhalen. Zondag-avond, ten ongeveer 9 ure, werd te Katendrecht door de politie aangehouden iemand te Charlois woonachtig, als verdacht van poging, een dienstmeisje, t,e Katendrecht wo nende, hare hoofdsieraden te ontfutselen. De aan gerande had in het duister met hem geworsteld en is op haar hulpgeroep door de politie ontzet. De trein der IIoll, Spoorw. Maatschappij die Maandag ten 10.33 u. van Leiden vertrokken is, heeft ter hoogte van Warmond een defect aan de machine bekomen, ten gevolge waarvan een oponthoud van circa een uur is ontstaan. Ongelukken vonden er echter niet bij plaats. De trein heeft de reis vervolgt, nadat van het s'ation Leiden eene locomotief was gerequireerd. Dezer dagen heeft de politie te Am sterdam onder een der bruggen aan het Ooster- hoofd een verblijfplaats ondekt van eenige jongens, die daar van manden, stroo, matten enz. een soort van nest hadden saamgesteld, waarin zij des nachts bivakkeerden, terwijl zij zich overdag onledig hielden met het noodige voor hun levensonder houd op te zamelen of te kapen. De meeste dezer jongens hadden nog ouders die natuurlijk niet weinig verheugd zullen zijn geweest hun hoopvolle zoontjes weer te huis te krijgen. IJ et Russische gouvernement moet een objectief voor een nieuwen kijker, die op het observatorium te Pulkowa zal geplaatst worden, besteld hebben bij Alvan Clark Sons te Cam- bridgeport. Er zijn verschillende eischen gesteld voor dit glas, dat pl. m. 32 duim moet wezen, met een zuivere opening van 30 duim, waardoor het zuiver bewerken verzekerd is. Voor het geheele afwerken is een tijdvan drie en een half jaar toegestaan, en de prijs is bepaald op 32,000 dollars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2