BUITENLAND. BINNENLAND. België. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. moeteu blijven geduld, zoo lang onze maat schappij is die zij is. Wil men haar af schaffen als middel om de maatschappij zedelijker te maken, dan gaat men al zeer oppervlakkig te werk. De afschaffing der Staatsloterij zal een maal wezen de vrucht van den zedelijken ommekeer der maatschappijdie vernieu wing zal door haar niet worden tot stand gebrachtzelfs niet in de hand gewerkt. 't Spel zal eerst dan verdwijnen als er geen spelers meer zullen wezen. De Koning van België heeft eene som van 40000 franks geschonken, welke in bons voor brood en steenkolen onder de armen zijner re sidentie zullen verdeeld worden. De som is door den koning in handen gesteld van de openbare bureaux van liefdadigheid, maar slechts nadat zij de plechtige verzekering gegeven hadden, dat bij het uitdeelen der bons niet gevraagd zou wor den waar de kinderen school gaan. Scherper les kon de koning den Brusselschen schoolwetman nen wel niet geven. De gemeenteraad van Brussel had een feest maal aangeboden aan den heer Van der Strae- ten, burgemeester der hoofdstad. De eerste ma gistraat heeft echter met goedkeuring van den raad het prijzenswaardig besluit genomen in plaats van een feestmaal 2000 diners aan de armen van Brussel uit te deelen. Men acht 't mogelijk dat het handelstractaat tusschen Duitschland en België, hetwelk met 31 December afloopt, zonder wijziging van het ta rief verlengd wordt. De uitwisseling der daarop betrekking hebbende verklaring zou eerstdaags te Brussel plaats hebben. Generaal Fiéreck, die als kapitein der artille rie Prins Bodewijk Napoleon te Straatsburg in hechtenis nam. toen deze de kazerne der artil lerie binnentrad om de soldaten tot oproer aan te sporen, is te Meylan (Isère) overleden. De keizer van Oostenrijk heeft den hoofdre dacteur van FigaroPrancois Magnard, en een der redacteuren, Albert Wolffbenoemd tot kom- mandeur der Prans Jozeforde, uit erkentelijkheid voor hetgeen het blad gedaan heeft ter onder steuning der noodlijdenden te Szegedin. (Men weet dat van Figaro het denkbeeld was uitge gaan, om het groote feest in de Opera te ge ven.) Het geheele redactie-personeel was nu eer- gisteren-avond in de bureaux van het blad ver- eenigd, om een huishoudelijk feest te vieren ter gelegenheid der benoeming van beide lieeren. De gezant van Oostenrijk-Hongarije, graaf v. Beust, was genoodigd. Hij verscheen, vergezeld van een paar leden der legatie. Figaro had gezorgd voor afwisseling. Eenige artisten van naam zongen en speelden. Het blad maakt van dit alles gewag met een ophef makende bescheidenheid. Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. Feron bisschop van Cleimont, is overleden. In 1793 geboren, werd Z.D.H. in 1833 tot bisschop benoemd. De heer Freyeinet is belast met de samen stelling van een nieuw Ministerie. De onderhandelingen van Pruisen met het Vaticaan zullen dit jaar niet ten einde loopen. Integendeel von Bismarck behandelt deze affaire zeer sluw en geeft hoogstens toe daar, waar hij door den drang der omstandigheden er toe ge noodzaakt wordt. De vereeniging van Duitsche spoorwegbestu- ren wil een prijs van 10 000 mark uitloven voor het beste middel om het springen van wielban den te voorkomen. Een staaltje hoe met de zuur verdiende pen ningen der Italianen wordt omgesprongen, doet ons de parlementaire Commissie zien, die voor een op te richten gedenkteeken ter eere van Victor Emmanuel te Home, heeft besloten, acht millioen lire beschikbaar te stellen. Er worden drie premiën uitgeloofd: eene van 50,000, een van 30,000 en een van 20,000 lire. Een ko ning, onder wiens bestuur zooveel kerken zijn beroofd, godsdienstige instellingen voor goeden prijs zijn verklaard en vorsten van hun tronen gestoten, verdient in onze eeuw wel een ge denkteeken dat betaald wordt uit de zweetdroppe- leu van zijn volk. In eene ijzergieterij te Milaan werd dezer da gen voor eene aanzienlijke bank vereeniging in Genua eene ijzeren kamer vervaardigd, lang 4 me ter, hoog 2,50 M. en diep 2,80 M. die gebruikt zal worden om er negen geldkisten in te bewa ren. De wanden der kamer hebben eene dikte van 5 centimer en in het geheel zijn voor de bewerking 250,000 kilogram ijzer gebruikt. Het moet een meesterstuk in het vak van ijzergie terij zij n Als men Daily News gélooven mag, dan zou Busland besloten zijn om te beginnen met 1 Januari a. s., aan al de voornaamste steden van Polen gemeentelijke instellingen te geven en knar het gebruik van de Poolsche taal bij hare be raadslagingen in de gemeenteraden toe te staan. De Norcld. Allg. Ztg. bevat een schrijven uit St. Petersburg, dat de geruchten betreffende de gespannen verhouding tusschen den Czaar en den Kroonprins tegenspreekt. Bij zijn terugkomst te St. Petersburg was de Grootvorst-Troonopvolger lijdende aan de belroos en ontving hij een bezoek van den Czaar in zijn apartementen te Rsaskoe-Ielo. Sedert vertoont zich de Grootvorst eiken och tend op het winterpaleis. Ook de graaf Schuwaioff heeft een langdu rig onderhoud met den Czaar gehad. Een telegram, dat een kolom der Times be slaat, geeft een beschrijving van generaal Grants ontvangst te Philadelphia. De daarbij gehouden optocht bestond uit 70,000 menschen en 25,000 paarden en het getal toeschouwers wordt op min stens een half millioen geschat. De stoet stelde zich 's morgens ten lO'/s uur in beweging en het was eerst tegen den avond, toen de laatste af- deeling opbrak. Bij het invallen der duisternis ging ieder naar huis om den volgenden dag de plaats in den stoet op hetzelfde punt, waar hij dien verlaten had, te hernemen en den marsch te hervatten. Genenaal Grant werd met groote geestdrift begroet. Er zijn naar men zegt in ons land niet minder dan 10,000 exemplaren van Paris-Murcie besteld. Er zijn vier uitgaven, namelijk een van 1, van 3, van 20 en van 100 franks. De IJmuider Courant zal met lo. Januari voorloopig niet meer verschijnen. Beverwijk, 26 December. Gisteren is hier het bericht ontvangen, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland geene goedkeuring hechten aan het Raadsbesluit, dat de sluiting der openbare school voor m. u. 1. onderwijs, geopend lo Mei 1879, ten gevolge hebben zou, maar bevelen, dat van gemeentewege zulk eene inrichting alhier worde in stand gehouden. Utrecht, 26 December. De maatschappij tot exploitatie van veestallen alhier, heeft verleden week 1425 stuks groot en klein vee naar het buitenland verzonden. Venlo, 26 December. Omtrent de botsing der treinen bij Deurne, kan men thans met zekerheid melden dat er geen passagierstrein bij was, maar beide goederen-treinen, de een bestemd van Venlo naar Rotterdam en de ander in omgekeerde rich ting. Toen deze eerste bijna het station Detune genaderd was en het signaal „veilig" aanwees, stoomde deze door, terwijl de ander, op hetzelfde signaal afgaande, insgelijks doorstoomde en der halve eene botsing onvermijdelijk was. Welmoet een seinwachter de roode vlag uitgestoken hebben, maar dit scheen te laat of niet opgemerkt te zijn. De machines liepen op elkander, de tenders, pakwagens en eenige waggons er boven op, terwijl vele andere waggons verbrijzeld werden. De hoofd conducteur Aquina en de conducteur Welberg werden geheel verpletterd; een machinist werd aan den arm, hoofd en borst gewond en een arbeider werd mede zwaar gekwetst. Het overige personeel is, voor zoover men weet, wel door den schrik bevangen, maar, wonder genoeg, onge deerd gebleven. Een groot personeel van hier is naar de plaats des onheils, om de versperde lijn te ontruimen, welke een jammerlijk tafereel moet vertoonen. Bij het uit den weg ruimen, van de verbrijzelde waggons te Deurne, had de conducteur Joustra, gehuwd cn vader van 6 kinderen, het ongeluk tusschen de buffers te geraken en zwaar verwond te worden. Hij is naar Venlo overgebracht, blij mist geheel zijn spraak en moet inwendig zwaar gekneusd zijn. Amsterdam, 25 December. Het ijs in den Amstel is zóó sterk dat er exercitiën op gehouden worden door de infanterie en de cavalerie; de eerste doet het op schaatsen, de tweede, in troepen van 50 man, op paarden. Utrecht, 26 December. Eergisteren-avond meldde zich aan het politie-bureau alhier aan een man uit Amsterdam, met verzoek door de politie te worden onder dak gebracht, aangezien hij door gebrek en uitputting niet verder kon gaan. Nadat hij aldaar eenige oogenblikken ver toefd had, werd hij door een toeval (geeuwhon ger) getroffen, waarna hem onmiddellijk genees kundige hulp werd verstrekt. De geneesheer was echter van oordeel dat dadelijke opneming in het Ziekenhuis moest plaats hebben, daar hij anders vreesde dat de man zou bezwijken; hij werd per brancard derwaarts gebracht. Iemand waarschuwt, in het 1V. v. d. D., tegen de in de meeste galanteriewinkels verkocht wordende broches, oorknoppen, armbanden, por- temonnaies, penhouders, kammen enz. van nage maakt bloedkoraal. De stof, waaruit die voor werpen vervaardigd zijn, is schietkatoen een wei nig bereid, en geraakt dan ook zeer licht in vlam; een vonk (van sigaar of lucifer b. v.) is voldoende om in een oogenblik het geheele voor werp in vlam te zetten. De schrijver deelt o. a. mede, dat onlangs een armband eensklaps ge heel in brand stond doordien er een gloeiend luciferskopje tegenaan was gesprongen. Te Surigao op Manilla is een vrij rij ke goudbedding ontdekt. De monsters te Ma nilla aangebracht bleken groote waarde te be zitten. Het Gouvernement heeft een commissie van ingenieurs met een onderzoek belast. Aar dig is het dat een grondafschuiving, door een aardbeving veroorzaakt, tot de ontdekking aan leiding heeft gegeven. Aan winkeliers wordt tot het voorko men van het bevriezen der ruiten de raad ge geven om porceleinen bakjes met stukjes kalk of chloorkalium neer te zetten. Bevroren vensters kan men doen ontdooien door een in alcohol gedoopte spons. Deze weldadige werking van al cohol op bevroren ruiten verklaart misschien eenigzins, waarom de vloeistof ook wel op an dere wijze door velen aangewend wordt. Toen men de vorige week de klokken voor de nieuwe Evangelische kerk te Dussel- dorf door het hoofdportaal naar den toren zou voeren, bemerkte men dat het portaal. te eng was. Men was toen genoodzaakt de deur bij het koor, door het uitbreken v.r.i ettelijke steenlagen, wijder te maken, zoodat de klokken langs dezen weg naar het binnenste der kerk werden vervoerd. Het geslacht der Schildbur gers schijnt dus nog niet te zijn uitgestorven. Van Bestuurswege is te Djokjokarta in Oost Indië een verbod uitgevaardigd, dat al leen voor de inlanders van kracht is. liet luidt als volgt: „Het is den Javaan voortaan verbo den zich aan den openbaren weg te vertoonen met baadjes, waarvan de mouwen naar Euro- peesch model gesneden zijn, en „geen hoeden te dragen gelijk de Europeaan." Te Maastricht is een kind, dat voor eenige weken door het omvallen van een pot met kokend moes zware brandwonden had bekomen, aan de gevolgen overleden. De wolven, gedreven door den honger, worden in sommige landen al stouter en stouter. Zoo wordt uit Frankrijk gemeld, dat een postbode bij Charleville werd aangevallen door een wolf. Gelukkig had de man een pistool bij zich. Hij trok en schoot het dier dood. De maire van Burc, bij Bar-le-Duc, zag, terwijl hij in een rijtuig reed, een wolf zijn paard aanvallen. Het paard schrikte en wierp het rijtuig omver, dat in een sloot te recht kwam. De wolf nam hierop de vlucht. Ook is een wolf gezien bij de citadel van Amiens. Men schoot naar het dier dat gewond werd, doch men heeft het niet in handen gekregen. Ook in de provincie Lecce, Italië, hebben zich wolven vertoond; ze zijn er eene schaapskooi binnenge drongen en hebben er 30 schapen gedood. Opde markt van een dorp in dezelfde streek liep een wolf zoo bedaard, alsof hij zich daar thuis ge voelde. Naar gemeld wordt,isde bekendetoo- neelspeler Henri Morrien Maandag-avond, tijdens de voorstelling in het theater Eldorado te Ant werpen, die hij als gewoon bezoeker bijwoonde, krankzinnig geworden. Dinsdag is hij naar zijne woonplaats vervoerd en was zijn toestand de zelfde. In een schuur te Saint-Sy m phorien, (België) heeft men de lijken gevonden van twee vreemdelingen, die met een afgerichten beer de gemeenten bezochten. De ongelukkigen waren van koude gestorven. Het ijs op den Rijn te Rhenen is zoo sterk, dat de aannemers voor den bouw van de spoorwegbrug voor de lijn AmersfoortNijme gen er hun stoommachine die een gewicht heeft van ongeveer 6000 KG., over vervoeren. Het N. v. d. D. verneemt, dat het af gebrande Oosterspoorwegstation te Amsterdam niet voor f 116.000 maar voor f 30,000 was verzekerd. Op het kruis der St. Nicola'ask erk te Kampen ziet men sedert Dinsdag twee kraaien steeds op de zelfde plaats onbeweeglijk zitten. De arme dieren hadden zich waarschijnlijk met natte pooten aldaar neergezet, waarop zij door de hevige vorst vermoedelijk vast- en dood gevro ren zijn. Zaterdag jl. is een Russische graaf BoJeslav Fotocki in het Hotel imperial te Ween en een aantal juweelen en kostbaarheden ter waarde van ongeveer 6000 trs. ontstolen. In het dorp Salice, Corsica, heeft een man een einde aan zijn leven gemaakt door zich in den oven te werpen, waarin het brood wordt gebakken. Toen zijn vrouw thuis kwam, vond zij het verkoolde lijk in den oven. De veldwachter Klaassen, te Smilde, loerde sedert eenigen tijd op een strooper; dezer dagen had hij zich des nachts in hinderlaag ge legd om den wilddief te betrappen, maar werd toen door de koude bevangen en vroor dood. Uit Metz word t ge meld, dat de aanhou dende vorst de wateren van den Rhijn zoo stevig bevloerde, dat reeds zware vrachten over die rivier kunnen worden vervoerd. Verschillende ambach ten worden reeds op het ijs uitgeoefend. Een' kuiper heeft de rij geopend; de door hem op het ijs vervaardigde vaten zullen van een eigen aardig inschrift voorzieu worden. Zijn voorbeeld werd reeds door een hoefsmid, een schoenmaker en anderen gevolgd. Ook zal een slachterij op het ijs geopend worden. Dit alles levert een bor.t schouwspel op, dat vele vreemdelingen derwaarts lokt. De schipbrug bij Mentz is, daar men ver zuimde de schuiten in de haven te bergen, in de open rivier ingevroren. Met groote moeite en kos ten tracht men thans de vaartuigen uit het water te hakken en op te bergen, ten einde zij bij dooiweder niet door den stroom zullen worden vernield. Wil men geen koude voeten hebben, men wikkele ze in vloeipapier en trekke daar over de kousen aan. Dit werkt oneindig beter dan kooltjes vuur. Op de vesten te Parijs heeft men cl e lij ken gevonden van een jongeling en een meisje, die bijna geheel onder de sneeuw begraven waren. Het waren twee jongelieden die wegens familie redenen elkander des daags niet konden ontmoe ten en 's avonds bijeenkwamen. Uit het genees kundig onderzoek blijkt, dat beiden bezweken zijn ten gevolge van een hersenslag door de koude veroorzaakt. Eene ongehuwde 54-jarige dame te 's Hertogenboscii heeft zich met petroleum over goten en toen zich zelve in brand gestoken. Zij is niet dadelijk overleden, daar men de vlammen nog kon blusschen, doch is des ande reu daags na vreeselijke pijnen uitgestaan te hebben, bezweken. Een echte dikkert.Laatstleden Zater dag moest een ingezetene te Hannover wegens eenige beleedigende woorden voor den rechter verschijnen. In plaats van den man te zien, ont ving de rechter een geneeskundig attest, inhou dende de verklaring: dat gedagvaarde wegens zijn geduchte zwaarlijvigheid onmogelijk in staat was om den trap van het gerechtsgebouw op te gaan. De arbeider P. te Zevenhuizen (Gro ningen) ging Zondag li. op schaatsen zijne familie bezoeken, zijne vrouw met een klein knaapje op eene slede voortschuivende. Onderweg ontdek ten de ouders tot hun schrik, dat het kind was overleden. Om het wicht voor koude te bewaren, was het ferm en warm toegestopt, te dichtwant daardoor was het gestikt. Een waarschuwend voor beeld! De dames te Dusseldorf houden noga van een buurpraatje. Om hen dat eens voor goed af te leeren. meldde de Diisseldorfer Anzeiger dezer dagen, dat drie vrouwen zoolang op straat hadden staan babbelen, dat zij aan den trottoir waren vastgevroren, zoodat zij slechts door aan wending van een paar emmers kokend water bevrijd kon worden. Uit Vlijmen wordt aan de Amst. Cou rant gemeld, dat aldaar 11. Zondag eenige kalveren door de felle koude gestorven zijn. Een vaars werd, nadat men haar in het woonvertrek had gebracht, met moeite gered. Op het theater „des Batignolles" te Parijs had de eerste opvoering plaats van het Hoche, waarin een oude tooneelspeler Lucas, de rol van een woekeraar moest vervullen. Lucas, die nochtans gevaarlijk ziek was, wilde volstrekt bij de eerste voorstelling verschijnen. Onder het spel kon hij zich nauwelijks staande houden en stamelde meer dan hij sprak. De toeschouwers, in de veron derstelling dat dit zijn rol was, juichten den speler geestdriftig toe. De ongelukkige speelde voorttot hij eindelijk in onmacht viel in de armen var een zijner makkers, waardoor het publiek lachte en hem meer en meer toejuichte. De acteur echter moest van het tooneel weggedragen worden en stierf vijf minuten later achter de schermen, ter wijl hij in de zaal gebisseerd werd. Uit Hoogearspel schrijftmen: Eergis teren had iemand aan den Zwaagdijk, onder de ze gemeente, „gasten." Toen 't middagmaal zou worden opgedragen, keek een der aanwezigen naar buiten en zag daar een zeer armoedig gekleed man allerlei vreemde grimassen maken, totdat de man eindelijk neerviel. Men begaf zich naar bui ten en bemerkte dat de arme man den geeuw honger had en hem dus zoo spoedig mogelijk wat voedsel moest worden toegediend. Maar hoe hem te genaken? Verwoed beet hij zelfs in stroohal- men, die op den weg lagen. Doch één van 't ge zelschap wist raad en stak hem met een tang een paar sneden brood toe die in een oogwenk ver slonden waren en hem zoo verkwikt hadden, dat hij iets rustiger werd en met smaak een potje warme soep van de gastvrouw kon nuttigen. Dit laatste knapte hem eerst terdeeg op en stemde hem o! zoo dankbaar, vooral toen elk der gasten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1879 | | pagina 2