NIEUWE No. 341. Zondag 4 Januari 1880. 5e Jaargang. Betere toestanden. BUITENLAND, De Familie Choisel. Engeland. België. Frankrijk. HAAR1MCHE COÜRAE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,83 Buiten Haarlem franco per post1, Afzondei'lijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MAIN AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Waarheen wij onze blikken vestigen overal ontmoeten we in onze dagen ram pen en ellende, tklacliten en gebreken en dagelijks zien we het streven der goedge- zinden om den kanker der maatschappij door eene flinke en voor het verweekte menschdom passende operatie te verwijde ren. Toch zal deze kunstbewerking zonder goed gevolg blijven zoolang de maatschap pij zieh in een gechlorofoi'miseerden, dus in een bedwelmden toestand, onder het ontleedmes bevindt. Men dient de kwalen van onzen tijd beter te kennen en juister te doorgronden. Het grootste gedeelte der menschheid lijdt aan persoonlijke zwak heid en groote gebreken, maar de lijders willen het niet erkennen, zij willen zich niet verootmoedigen voor God, voor zich zei ven en voor hunne medemensehen. Wij allen hebben reeds op de school banken geleerd dat de ootmoed de eerste grondslag van alle deugden is. Zonder ootmoed bestaat er geen deugd en een andere kernspreuk zegt dat de erkenning van onze gebreken de eerste stap op den weg van beterschap is. Maar helaas waar vinden wij in onze dagen dien grondslag van alle deugden? Zeer zeker bij de jeugd, waar de harten nog kneedbaar zijn en ont vankelijk voor wijze lessen en raadgevin gen ten einde ze te doen ontvlammen voor al wat goed, schoon en edel is. Geenszins, helaas! want in plaats van ootmoed en onderdanigheid vinden we bij de moderne jeugd trotschheid en onbeschaamdheid in die mate, dat zij, zooals tallooze voorbeel den bewijzen, zich verzet en in opstand komt tegen onderwijzers en opvoeders. Zij schaamt zich niet gehoorzaamheid te wei geren, neen zij vermeet zich met bedrei gingen voor den dag te komen wanneer haar welverdiende straffeu worden op gelegd. Men verwijdere de roede uit de kinder kamer, de straffen uit de school, men leere de kinderen zich trotsch en dreigend tegenover hunne onderwijzers gedragen en wij zullen eens zien of wij op deze wijze niet een geslacht opkweeken, dat zich niet onder straffen of wetten wil buigen FEUILLETON. Vervolg. Maar ook op dit punt stelde liij mij gerust, met te zeggen, dat hij zijn zoon belast had om het rijtuig, waarvoor de paarden besteld waren, met den meesten spoed weg te helpen, en wanneer er een tweede op volgde, dit door langzaam in spannen, of iets dergelijks eenigszins op te houden en vooral te zorgen, dat het de eerste koets niet kon achterhalen. Hier is altijd een middel op, voegde hij er bij! Onder het wegrijden snijdt men ongemerkt eene streng half door, deze breekt onderweg, en ziedaar de gewenschte vertraging. Ik bekijf den postillon, dat hij het tuig niet beter naziet, koop een nieuw touw en daarmede is de historie afgeloopen. Hieromtrent gerust, reden wij langs zij- en omwegen tot bijpas Aron. Ik be dankte den man, die mij zoo veel dienst had be wezen: drukte hem hartelijk de hand, en begaf mij te voet naar de stad. Wij kwamen ongehin- nog minder uit plichtgevoel en door 't ge- wete zich verootmoedigen kan. De groote kwaal van onzen tijd, de trotschheid, kan slechts genezen worden door de kinderen in ootmoed en zelfver loochening op te voeden en hen zoodoen de leeren gehoorzamen en verzaken. Het is voor ieder mensch moeilijk zich te ver loochenen en te verootmoedigen, maar die met zich zeiven en met zijne medemen- schen in vrede wil leven moet tot die over winning komen en het zal hem dan ge makkelijk vallen bij eiken stap de gevol gen er van te overdenken. Wij zullen tot betere toestanden komen wanneer weder" jdsche trouw en daarmede het oude zoo dikwerf gemiste, zoo hoog ewaardeerde geloof aan de menschheid alom heerschen. Maar hoe kan men zich verheugenv in het bezit van gelukkig ma kende goederen te zijn in een tijd dat be drog, afzetterij, zweudelarij, diefstal en moord aan de orde van den dag zijn? Melden ons de nieuwspapieren niet dage lijks oplichterijen van enormen omvang, bedreven met eene brutaliteit zonder weer ga? Vroeger toen er nog eerlijkheid, ge loof en liefde onder de menschen heersch- ten hoorde men slechts zeer zelden van dergelijke schurkerijen. Waar nog achting voor de goddelijke wetten heerscht, waar het individu zich afhankelijk erkent en overtuigd is dat het eenmaal voor den god- delijken rechter rekenschap zal moeten ge ven van zijn doen en laten, daar kan geen uitmergeling of uitpersing van den mede- mensch plaats vinden. Ook hier dus kan slechts het terugkeeren tot de beginselen der godsdienst dienen, om der menschheid het wederzijdsche vertrouwen terug te ge ven, dat door zwendelarij en bedrog was verloren gegaan. O O Maar wie zal de menschheid uit dit don kere labyrinth op den zonnigen weg van het christelijk leven terugbrengen Deze taak rust op de eerste plaats op de Kerk, de school en de christelijke familie, op de tweede plaats op den Staat en op de ge- heele menschelijke maatschappij. Elke bladzijde van de wereldgeschiede nis levert het bewijs dat de Kerk van ha re goddelijke roeping om aan de mensck- derd aan de posterij en vernamen, dat het rij tuig^ hetwelk men verwachtte, nog niet voorbij was. Een half uur later waart gij daar, en het overige is u bekend. Hoe gelukkig is alles uitgevallen en, Cha- lon hoe vele gevaren hebt gij voor ons uitgestaan? Dit alles wordt ruim vergolden, nu ik zie, dat de onderneming met een goeden uitslag be kroond is. Welken dank zijn wij onze menscklievende redders niet verschuldigd, sprak Henriette den kleinen Eduard vriendelijk op de wang tikkende. Gij ziet, mijn kind, dat de spreuk: „doe ieder wel, veel in zich bevat. Ons lot was in handen van Lambert Caillou; de herinnering van vroeger genotene weldaden gaf hem het besluit in ons te redden. Er zijn nog edele harten in ons land; want gij ziet, hoe behulpzaam men mij op de vlucht is geweest. Het doet altijd genoegen, te zien dat, hoe wel ons velen vervolgen, echter anderen ook we der belang in ons lot 3tellen en dit niet door heid den eeuigen waren weg tot geluk te toonen en haar daarop te leiden, tot he den nog niets heeft verloren. Welaan dan, volgen we hare wijze raadgevingen met vreugde, liefde ea vertrouwen, storen we ons niet aan de waanwijsheid der aposte len van het moderne ongeloof en wij zul len reeds hier rust, geluk en tevredenheid ondervinden. Maar ook de school moet helpen en werken om den kanker onzer dagen te genezen, niet alleen in het geven van on derwijs in de geloofs- en zedeleer, maar ook door practische opvoeding in de re ligie. Hetgeen aan het kinderhart in Kerk en school van de goddelijke zaken wordt ingeprent, moet in den huiselijken kring worden bijgehouden al kan de christelijke familie het zaadkorreltje niet verder ont wikkelen. Het bekende spreekwoord vindt hier eene uitstekende toepassing woorden wekken, voorbeelden trekken,en daarom is een christelijk familieleven noodzake lijk, wil men de jeugd niet bederven en wil men vermijden een geslacht te zien ontwikkelen dat nog slechter is dan het tegenwoordige. Maar helaas! men ziet zoo O Q vele familiëu waar het kind den gauschen dag niets goeds hoort of ziet, en waar men er zich op schijnt toe te leggen om het zaad van het goede dat Kerk en School gezaaid hebben, in twist, strijd en ontevredenheid te doen verstikken. Als echter de drie genoemde factoren hunne plicht doen, alzoo Kerk, School en Huisgezin, dan heeft de Staat een gemak kelijke taak, dan regelt en leidt zich al les van zelf, hij behoeft niet te vreezen voor dwaalleeringen die gevaarlijk kun nen zijn voor de maatschappelijke orde, maar hij kan zich geheel en al wijden aan de regeling der sociale verhoudingen en behoeften der menschheid en aan de bescherming van 's menschen grootste goe deren, religie, zedelijkheid, recht en waar heid, christelijke vorming en materiëele welvaart. Zoodra deze geest wederom de mensch heid bezielt, dan verbetert de eene mensch den anderen en al ligt dit doel nog verre in 't verschiet, onbereikbaar is het niet woorden alleen, maar ook met der daad be wijzen. Na een kort stilzwijgen, vatte Chalon den draad van het gesprek weder op. Misschien zal het u vreemd toeschijnen, mevrouw, zeide hij dat ik den weg naar Spanje gekozen heb, daar wij langs andere wegen veel spoediger over de grenzen hadden kunnen komen. Wat mij tot deze keuze bewoog, waren vooreerst de menigvuldige en bijna onoverkomelijke zwarig heden, om naar Engeland over te steken; ten anderen vreesde ik de Duitsche grenzen, uithoofde van den oorlog; en mocht het ook al gelukt zijn, deze te bereiken, dan zouden wij er waarschijn- ons toch eene langwijlige vertraging hebben moe ten getroosten. Den weg naar de Oostenrijksche Nederlanden durfde ik evenmin inslaan; en zoo kwam mij dan de Spaansche route als de meest geschikte voor. Wij blijven wel op het Eransche grondgebied, maar hebben ook gelegenheid, om in de Vendée te komen, en ik twijfel niet, of de graaf zal, zoodra hij kan, zich bij zijne dap pere landgenooten voegen. Mijn besluit daarom- eu het beste en zekere middel om het te bereiken is gemakkelijk te raden. Een ie der namelijk moet met zieh zeiven een aanvang nemen. Zoodra wij zelf beter worden, zullen we ook betere toestanden verkrijgen. Nadere bizonderlieden omtrent de spoorweg ramp op de brug over de Tay, dagteekenen van Dundee van 1 Januari. Eindelijk zijn de duikers er in geslaagd den naar beneden gestorten trein te vinden. Een telegraphisch bericht zegt daaromtrent het volgende De duikers hebben heden de locomotief en drie wagens van den verongelukten trein in de Tay gevonden. Zij zetten hunnen arbeid voort. De politie te Antwerpen is op het spoor ge komen van een talrijke bende dieveu, van 18 tot 25 jaar, die er sedert geruimen tijd hun bedrijf van maakten, 's nachts op roof uit te gaan in den omtrek der kaden en dokken. Reeds zouden 29 van die veelbelovende jongelui zijn aangehouden. Eenigen tijd geleden werd een nachtwaker, die op een der kaden met de bewaking van goederen was belast, vermist; er bestaal vermoeden dat hij door de bewuste bende in de Schelde is geworpen. De zaak wordt gerechtelijk onderzocht. Naar wij vernemen zal het muziekkorps der Guides zich naar Amerika begeven, alwaar het een engage ment heeft aangegaan voor 200,000 fr. zuivere winst, boven de reis- en verblijfkosten. De laatste berichten, d. i. van 31 December 's ochtends, omtrent de werkstaking der mijnwer kers in de Borinage luiden vrij gunstig. De rust is ongestoord gebleven en in alle mijnen neemt het aantal werklieden toe, dat den arbeid hervat. Het nieuwe ministerie is eindelijk in het Jour nal officiel verschenen. Grévy heeft de vlag moe ten strijken, Gambetta op alle punten gezege praald. Waddington is voor Gambetta's haat moeten bezwijken; het ministerie is voor een groot deel gevormd uit de omgeving van Gambetta, toen hij in 1870 dictator was. 't Bestaat dus vooral uit eerlijke mannen, die er van gruwen zouden zich met 's lands penningen te verrijken. De lijst is aldus: Freycinet, president, buitenlandsche zaken; Lepere, binnenlandsciie zaken en eeredienst; Mag- niu, financiën; Jules Ferry, onderwijs en kunst; Farre, oorlog; Jauréguiberry, marine; Cochery, trent is genomen: ik wil tegen onze onderdrukking strijden. Ik ben een vijand van oorlog, maar de tirannen handelen op eene wijze, dat toegevend heid eene misdaad zou worden. Men zet de ba- jonnetten op het hart; wij moeten ons dus ver dedigen Gij zult u dan bij het leger der Katholieken voegen! viel Henriette hem op eenigszins angstige toon in de rede. Ik reken het mij tot plicht dit te doen. Wederom heerschte er een lange stilte; Me vrouw Choisel zag peinzend, beurtelings hare doch ter en Gustaaf aan, en scheen het met de tegen strijdige denkbeelden, welke in haar gemoed op welden, niet eens te kunnen worden. Chalon, zeide zij eindelijk, gij handelt recht schapen; het zal Henriette zwaar vallen u aan de gevaren en wisselvalligheden des oorlogs bloot gesteld te zien; maar nimmer zal zij het wagen, den man van zijn plicht terug te houden. {Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1