BINNENLAND. Duitschland. Spanje. Rusland. GEMENGD NIEUWS. De Londensche Spectator die zoomin als iemand ter wereld nog gelooft dat de Boeren bet tot vechten zullen laten komen acht in de Transvaal een gouverneur wenschelijk, „met tact genoeg om met Hollanders te kunnen omspringen." Daarom stelt het blad de merkwaardige vraag, of Lord Reay (baron Mackay), „de eenige Britsche Pair die tevens Hollander is", niet te bewegen zou zijn om voor een jaar of drie Zuid-Afrika te besturen. Nauwelijks zijn de Engelschen te Kaboel weer meesters, of zij hervatten, alsof er niets gebeurd ware, er hunne terechtstellingen. Den 30en De cember schommelden er weder tien Alghanen aan de galg. Een dier tien heette met eigen hand den secretaris der ambassade, Jenkyns, omgebracht te hebben. Keizer Wilhelm heeft gelast, dat alle stukken betrekkelijk het onderzoek nopens het vergaan van de Grosser Kurfürst zullen worden openbaar gemaakt. In den daaroe strekkenden Kabinets brief drukte de Keizer tevens zijn leedwezen uit over het ongeval zelf, terwijl hij er den wensch aan toevoegt, dat de Duitsche zeemacht zich door- die gebeurtenis niet moge laten ontmoedigen. Eenige Moren vielen een Italiaan aan, die naar Tanger ging. Gibraltar-Guardian spoort de ge zantschappen aan, maatregelen te nemen, welke de veiligheid van vreemdelingen in Marokko kun nen verzekeren. In een dagorder van de Moscousche politie wordt ter algemeene kennis gebracht, dat de gou verneur-generaal van Moscou bij gelegenheid van den aanslag van 13 November heeft ervaren, dat de politie haar plicht niet met den noodigen ijver vervult. Aan den kolonel Bessonoff, chef der 3e politie-afdeeling, is een strenge waarschuwing ge geven, onder bedreiging dat hij, bij verdere na latigheid in de nakoming van zijn dienstplichten, uit zijn ambt zal worden ontzet. Twee inspecteurs van politie zijn ontslagen. De schuldige agenten zullen worden gestraft zooals de chef dat noodig zal achten. Ook de laatstgenoemde kreeg per soonlijk een waarschuwing. De politie te Woronesh heeft een luitenant van de infanterie gearresteerd, beschuldigd van te be- hooren tot de revolutionnaire socialistenpartij. Bij een huiszoeking werden papieren gevonden, die den jeugdigen officier zeer compromitteeren. Uit Groningen is volgens de A. Ct. een adres gericht aan den minister van binnenlandsche za ken strekkende om van de hoofdonderwijzers ook te vorderen bedrevenheid in het zingen of anders in het bespelen van een instrument. Heeren adressanten schijnen geheel onbekend te wezen met de omstandigheid, dat er bekwame en voor onderwijzers zeer geschikte personen ge vonden worden, die volkomen buiten staat zijn om één enkele noot zuiver te zingen en met de meest volhardende studie het ook nooit zoover zouden brengen. Moge die nu geen onderwijs geven Chacun prêche pour sa paroisse en even als liefhebbers van muziek de bedrevenheid in het zingen tot eisch willen stellen, hebben ook vrien den van de beeldende kunsten, bedrevenheid in het teekenen en voorstanders van lichaamsoefe ningen praktische kennis van de gymnastiek verplichtend willen stellen. Maar de regeering zal verstandig genoeg zijn om op dit verzoek afwij zend te beschikken: van zóó overwegend maat schappelijk belang is het zingen toch niet, om iemand, die niet zingen kan, van een betrekking uit te sluiten, waarvoor hij overigens alle vereisch- ten bezit. Straks zullen voorstanders van het schaatsen rijden ook de bedrevenheid van deze kunst onder de vereisehten voor het hoofdonderwijzerschap willen stellen. Door 32 Nederlandsche industrieëlen is een protest ingediend bij den Minister van koloniën tegen het besluit van genoemden Minister, waarbij hij afwijzend beschikte op het verzoek van som mige industrieëlen, om de aanbesteding van het bouwen van acht-en-veertig bruggen, ten dienste der Staatsspoorwegen op Java, in twee, drie of vier perceelen te splitsen, ten einde de geheele Ned. ijzerindustrie in de gelegenheid te stellen mede te dingen. Naar men meldt, is weldra het kon. besluit te wachten, waarbij ter uitvoering der artt. 69 en 70 van de wet op het lager onderwijs, het ambtsge bied der inspecteurs bepaald wordt, de districten en arrondissementen worden omschreven, en de verdeeling der werkzaamheden tusschen de dis- triets- en arrondissements-schoolopzieners geregeld wordt. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen er, in p laats van vijf, zooals aanvankelijk hetplanwas drie inspecteurs zijn en verder 23 districten en 100 arrondissementen. Na eene kortstondige ziekte is te Maastricht overleden de heer jhr. G. E. E. X. M. Kerens de Wijlré, sedert September 1873 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdisdrict Maastricht. Botterdam, 5 Januari. Naar wij vernemen, zijn de feiten, ter zake waarvan tegen A. Then Berg rechts ingang is verleend, die waarvan op bladz. 8 tot 11 van het verslag der commissie van enquête wordt melding gemaakt. Verder vernemen wij, dat de instructie zijner zaak voor den rechter-commissaris hier ter stede zal gevoerd worden, en bij gebleken connexiteit zoo noodig, ook met andere strafzaken, die er uit mochten voortvloeien, bij de zaak-Pincoffs gevoegd en voor den Hoogen Baad gebracht zal worden. Leiden, 5 Januari. In de afgeloopen week zijn hier door het roodvonk aangetast 11 en aan die ziekte overleden 2 personen. In sommige ge zinnen woedt deze epidemie voor den tweeden en in enkele voor den derden keer binnen een jaar. Amsterdam, 5 Jan. Ingevolge besluit van B. en W. werd gisteren voor al de stukken, die van wege het Gemeentebestuur zullen uitgaan, de spelling van de Vries en Te Winkel aange nomen. Vlissingen, 5 Jan. Misbruik van sterken drank heeft alhier weder een schandaal teweeggebracht. Zekere S., stoker op een der stoombooten dei- maatschappij Zeeland, is op Nieuwjaarsdag in plaats van te gaan varen op zijn boot, gaan zei len langs de straat. Te huis komende, in be schonken toestand, bond hij zijne vrouw de han den aaneen en wierp haar in den regenput, en sprong er zelf bij; zij werden door de buren niet zonder veel inspanning er uit gehaald. De vrouw, die verschrikkelijk gewond was, is naar het gasthuis vervoe.ul, en de man naar de gevangenis te Middelburg. Sloten, 5 Jan. Weder is in den afgeloopen nacht een vreeselijke slachting onder de scha pen aangericht. Thans is het vermoeden zeker heid gewrordeii, dat de roofdieren honden zijn. Ditmaal waren er twee, waarvan een door den landbouwer 1. Blauwhof is doodgeschoten, terwijl de andere in de richting- van Amsterdam is ont komen. Meer dan zestig schapen werden bij ver schillende landbouwers aan den Uitweg en Haarlem merweg verscheurd of dood in het water gevon den. 't Is te hopen, dat de eigenaar of eigenaars dezer bloedhonden ontdekt worden, opdat einde lijk aan dien toestand een einde kome. Amsterdam, 5 Jan, Door de politie werd reeds eenigeu tijd een jong beambte van de Holl. Spoorweg-Maatschappij in het oog gehouden, wegens de grove verteringen, welke hij zich in een café chantant veroorloofde. Toen hij op ze keren avor.d in beschonken toestand verkeerde werd hij gearresteerd, en uit het onderzoek, het welk de politie toen in de gelegenheid was in te stellen naar de herkomst van zooveel geld, in den laatsten tijd door dezen jonkman uitge geven, volgde zijn bekentenis, dat hij verzuimd had gelden te verantwoorden en zich die had toegeëigend. Uit 's-Bosch meldt men: Degemeenten Oijen en Lithoijen zijn zwaar geteisterd. Zijne Majesteit de Koning stelde beschikbaar 20 zestien- manstenten en 800 kampdekens. Zöne Majesteit heeft voorts Hds. ordonnance-officieren baron Taets van Amerongen eu W. J. P. Van den Bosch gezonden om den toestand op te nemen. Er wordt eene watersnood-commissie benoemd. De Rijksveldwachter Rienksma, eerst onlangs naar Rinsumsgeest verplaatst, heeft zekeren W. L. Vries, wonende in Dantumadeel, betrapt op bedrog door het uitoefenen van zg. „duivel- bannerij". R. verkleedde zich, ging hulp vragen, kreeg een drankje, betaalde en had den be drieger gesnapt. Uit Terschelling ontvangen wij de treurige tijding, dat de reddingboot eergisteren- ochtend is omgeslagen; vijf man verloren daarbij het leven, nalatende drie weduwen en vijftien weezen. De rivieren kruien thans zooveel ijs, hetwelk door den vloed wordt aangespoeld, dat het strand te Scheveningen, zoo ver men dit kan waar nemen vol ligt met ijssehollen, die met wagen en paard worden weggehaald, om naar de ijskelders te worden vervoerd. Woensdag is de trein die van Zurich naar Wirterthur en Sint Gallen vertrekt, bij laatstgenoemd station gederailleerd. Twee loco- motiven aan het hoofd van den trein werden omvergeworpen; een bagagewagen en een personen wagen werden totaal verbrijzeld. De hoofd- conducteur van den trein werd gedood en de machinist letterlijk onder een der machines vermorseld. Vijf employés van den trein en vijftien reizigers werden meer of minder zwaar gewond. Van de laatsten is reeds één kort na het ongeval over leden. Zondag-nacht is te Amsterdam een werkman, die in beschonken toestand huiswaarts keerde, zoodanig van de trap zijner woning ge vallen, dat hij voor dood naar het gasthuis werd vervoerd. Luidens de Publishers' Circular gafin 1879 de Engelsche boekhandel 1086 werken over theologie in het licht; voorts 1013 romans, 828 boeken over onderwijs en opvoeving, 403 deelen geschiedenis en biographie, en 191 bundels poëzie. Hoevele van die 191 verzenboeken (vraagt de Daily Newsvonden 191 lezers? En die 1013 romans! Welk een oogst voor de papier molens Dezer dagen heeft het gerechtshof te Parijs uitspraak gedaan in eene zaak, die onge hoord mag geheeten. Een melkverkooper an zijne vrouw zijn zes maanden lang preventief gevangen geweest op het getuigenis van een hunner kinde ren, oud acht jaren, dat zijne ouders beschuldigde hunnen knecht, die eene erfenis gekregen had, mishandeld, getrapt en naar een mestkuil gesleept te hebben, waarin zij hein ten slotte deden ver dwijnen. De ouders ontkenden dit alles met tranen in de oogen en smeekten hun kind om wel te overwegen wat het deed. 't Was te vergeefs; het kind hield staande wat het gezegd had; het had alles gezien met eigen oog. Daar kwam echter op eenmaal de knecht, die het slachtoffer heette te zijn van den melkverkooper en zijne vrouw, voor den dag. Hij werd ondervraagd en verklaarde nooit mishandeld te zijn geworden. Hij had zich verwijderd gedurende al dien tijd om redenen, die hem slechts persoonlijk betroffen, en het kind dat zijne ouders zoo zwaar beticht had, was een kleine ellendeling. Do beklaagden werden nu vrijgesproken, en het is daarna gebleken, dat het kind door een buurman was opgezet om valsche- lijk tegen zijne ouders te getuigen. Aan den buurman werd vervolgens een proces aangedaan, en hij werd veroordeeld, om 3000 fr. schade vergoeding aan de zoo zwaar beproefde ouders uit te keeren. Opden avond van Nieuwjaarsdag had er in de nabijheid van Nieuw Buinen een droevig ongeluk plaats. De glasblazer J. de Ronde te Musselkanaal zou een draai overgaan, in de nabij heid zijner woning, met twee kinderen, waar van hij 't jongste op den arm droeg en't oudste aan de hand had. Waarschijnlijk door een mis stap, stortte de man met het kind op den arm van den draai in het snelstroomende water. Msn- schen, die gelijk met hem op den draai waren, grepen nog tijdig het kind, dat hij aan de hand had en dat ook al tot vallen neigde. In het water riep de Ronde nog: o God mijn kind! en verdween daarna met het kind in de diepte. Des nachts slaagde men er in het lijk van den man te vinden, maar dat van het kind heeft men tot heden nog niet kunnen ontdekken, ofschoon er aan houdend naar gevischt wordt. Verleden week liepen de paarden met arren op de Kerkbuurt op Marken. Dit had nooit een Marker gezieij. Er waren vroeger wel eens arren in de haven geweest, maar op het plein bij de kerk had er zich nog nooit een ver toond. En nu, eene week daarna, is het ijs uit de zee weggedreven en heeft in zijn loop het huis bij den vuurtoren verpletterd. Het ijs is tot over het dak geschoven en daarop is de woning in gestort. De bewoners werden nog gelukkig ge red. Met een bootje begaf men zich in zee en heeft zoo de bejaarde menschen er uit gehaald. De oude lichtwachter, die met de koorts op het bed lag, wilde zijn post niet verlaten. Met ge weld heeft men hem er moeten uithalen. Alles wat zij bezaten is onder het ijs geschoven. De roggebrooden dreven op het ijs aan den wal. De poes is op een schots de zee ingedreven. Laatstleden Dinsdag heeft men op verscheidene plaatsen in Zwitserland aardschokken waargenomen, onder anderen te Bern, Lausanne en Genève. Te L-iusanne was een schok zoo sterk dat een paar klokken aansloegen. Zaterdag-avond, tegen middernacht, werd te Scheveningen aan het Kanaal een zeeman door twee personen aangevallen, mishandeld en van zijn goedgevulde portemonnaie beroofd. De vermoedelijke daders zijn twee zijner kennissen, die hij des avonds in een herberg ontmoet had; zij zijn nog denzelideu nacht gearresteerd. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 7 en 9 Januari op de Noord-Britsche en Noordsche kust storing in den dampkring vergezeld van stormweder van Zuiden tot Noord west met regen verwacht worden. Reeds eenige malen was het te U treeh t voorgekomen dat in de kerken zakkerollerijen waren gepleegd, zonder dat het gelukte de daders te ontdekken. Gisteren-ochtend werd in de Au- gustinuskerk aan eene dame weder eene porte monnaie met geld ontfutseld, hetwelk zij opmerkte toen zij in het „zakje" haar penningske wou storten. Toevallig herinnerde zij zich wie achter haar gestaan had een naaistertje, dat zij van aanzien kende en daar deze zich verwijderd had, viel terstond het vermoeden op haar. De politie, in kennis gesteld, vond spoedig de portemonnaie met het grootste gedeelte van het geld in de woning der diefegge, die haar erechte straf niet zal ontgaan. Te Groningen en te Amste rdam is bij het gemeentebestuur dezer dagen aanvraag gedaan tot het maken van een correspondentiedienst in verschillende deelen der gemeente, door middel van den telephoon. De heer Stanislas Harel, een der rijkste menschen te Rouaan, dezer dagen overleden, heeft zijn geheele vermogen van eenige millioenen fr. nagelaten aan zijn knecht. Te Arnhem kregen gisteren tweeblee- kersknechts twist; van woorden kwam het tot dadelijkheden, en in zijn drift beet de een den ander den neus af. Op Nieuwjaarsdag werden twee per sonen in de nabijheid van Viersen overreden door een goederentrein uit Venloo. Deze lieden, door den drank bedwelmd, stelden zich met uitgebreide armen midden op de spoorbaan, als om den in vollen rit zijnden trein tegen te houden. De ma chinist kon onmogelijk tijdig genoeg stoppen, omdat hij hen eerst bemerkte, toen de trein te kortbij was. Uit Charlois wordtgemeld: Eenschip perszoon, wiens vader naar zijne woonplaats ver trokken was, is hier Donderdag dood gevonden in het ijs, waarvan de schuit, die hij bewaken moest, omgeven was. Het vaartuig ligt in de pe- troleum-baven. Het schijnt, dat de 22jarigejon geling, die zeer oppassend was van gedrag, in den donkeren avond van 31 December overboord is gevallen. Te Stuttgart is een timmerman met zijne vrouw en twee kinderen vermoord. De twee overige kinderen, eene dochter van 13 en een zoontje van 8 jaar liggen tengevolge van zvVare wonden aan het hoofd hoogst gevaarlijk. Van den man, de vrouw en de beide vermoorde kinderen waren de hersens met een bijl ingeslagen. De dader, een broeder van den vermoorden man, is voortvluchtig. Bij de ontdekking der misdaad vond men alles opengebroken en verscheidene voorwerpen over den vloer verspreid. De buren hadden reeds een paar dagen te voren meermalen gehoord [dat er twist plaats had. Zondag-ochtend is de machinist op de baggermachine, liggende aan het Katerveer, zekere Bakkermaat, door een ongelukkig toeval in het water gevallen en verdronken. Hij laat eene weduwe na met 8 kinderen. Bij Vesoul moest een meisje van 10 jaren een bosch door, om eten aan haar vader te brengenzij ontmoette daar een wolf, die echter niet zoo vriendelijk tegen haar was als de wolf in het verhaal van Roodkapje. Het onge lukkige kind werd hevig gebeten en al kwam er hulp op haar geschreeuw, de wonden, die zij ontvangen had, waren zoo ernstig, dat men zeer voor haar leven vreest. De Engelsche reddingsbooten hadden in het afgeloopen jaai", vooral in de laatste we ken veel te doen. Het gelukte aan haar be manning om 637 menschenlevens te redden en 21 schepen voor ondergang te behoeden. Te Whitstone (Kansas) is iets gebeurd dat wellicht nooit te voren is voorgekomen. Een man is namelijk aldaar door een meteoor ge troffen en op de plaats gedood. De man heette David Meisenthaler en was veedrij ver van beroep; zijn lijk was vreeselijk verminkt. De doorboring van den St. Gotkardis zoo ver gevorderd, dat de werklieden aan de eene zijde duidelijk den knal van de ontploffingen aan de andere zijde hooren. Zij zijn nog slechts 400 meter van elkander verwijderd. Te Demmin, een kleine stad in Pom- meren, is een knapenvereeniginj opgericht ter bescherming van vogels, die reeds 100 leden telt. Iedere knaap boven de 10 jaren kan daar van lid worden en verbindt zich dan om de vogels in het broeien niet te storen, geen nestjes uit te halen, niet toe te laten dat dit door anderen geschiedt, de vogels in den winter zooveel mo gelijk van voeder te voorzien en ze op allerlei andere wijzen te beschermen. Die bescherming moet zich ook uitstrekken tot hoornen en bloe men, alsmede tot bizonder nuttige dieren, b. v. vledermuizen en mollen. Van tijd tot tijd worden voordrachten voor de leden der vereeniging ge houden. Te Berlijn is in hechtenis genomen zekere S.die er een bedrijf van maakte door allerlei advertentiën vermogende dames tot ver lovingen te bewegen, waarbij hij zelf de rol van bruidegom speelde. De brieven, die hij aan zijn talrijke minnaressen schreef, kunnen bewijzen tot welke dwaasheden de liefde al niet kan voe ren maar eindigden steeds met een dringend verzoek om geld. Soms dreigde hij, wanneer de dames weigerachtig bleven en éérst wilden trou wen, de hand aan zich zeiven te zullen slaan, waarna hij dan meestal zijn zin kreeg. Lang zamerhand kreeg hij dusdoende een tamelijk aan zienlijk vermogen bijeen. De postadministratie te Berlijn heeft bepaald dat de bestellers niet meer verplicht zijn brieven of pakketten af te geven in woningen waar zij gevaar loopen door niet vastgelegde honden gebeten te worden. TernavolginglDeteEssengevestigdever- eeniging tot bewaring van sigarenpuntjes heeft on langs 161 arme kinderen geheel in nieuwe kleeding gestoken, uitsluitend uit de opbrengst van siga renpuntjes, die door de belangstellenden bewaard en haar uit verschillende deelen der wereld werden oegezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2