BUITENLAND. BINNENLAND. België. Frankrijk. Engeland. Spanje. Italië. Turkijë. GEMENGD NIEUWS. rust ook 't meest onheilspellend jaar in treden. Onlangs schreef men uit Duitschland en Zwitserland, hoe daar, terwijl het vreeselijk winterde in de dalen, een zachte lucht heerschte op de bergen. Heerlijk symbool van het leven des ge- loofs. Koud kan het dikwerf wezen in de vlakten des werkelijken levensmaar op de hoogten des gebeds ademt men steeds in de zachte en liefelijke atmospheer dei- hoop. L'Organe van Bergen vermeldt nieuwe aan slagen in (le Borinage. In de Bouverie hadden ve'rscheiden mijnwer kers Vrijdag gewerkt. Toen zij Zaterdag tegen 4 ure in den ochtendstond aan het werk wilden gaan, werden zij door steenworpen genoodzaakt huiswaarts te keeren. Des nachts zijn te Frameries bij verscheidene opzichters brieven bezorgd, waarin zij met den dood bedreigd werden als zij zich naar de mijnen zouden begeven. Twee leerlingen van de Ecole des Arts et Métiers te Angers zijn het slachtoffer geworden var. de woeste zeden der kweekelingen; zeden, die misschien zou oud zijn als de school zelve. Als de leerlingen het namelijk gemunt hebben op één der hunnen; onverschillig om welke reden, dan nemen zij hem in hun midden en dringen hem tegen den muur waar zij gezamenlijk met al hun macht tegen hem aanpersen, en om de maat vol te meten, er niet zelden nog vuistslagen en schoppen toevoegen. Zoo nu werd gedaan met twee leerlingen, op wie men een kwaad oog had, omdat zij boven de anderen uitmuntten. Een der twee mishandelden werd losgelaten, nadat zijn hoofd zwaar gezwollen was van de vuistslagen en het bloed uit menige wond stroomde. De an dere scheen niet gehavend te zijn, maar het bleek spoedig dat hij inwendige kneuzingen had beko men, en zijn toestand was van dien aard dat hij naar de ziekenzaal gebracht werd en vervol gens naar de ouderlijke woning, waar hij weldra overleed. Zoodra de minister van de zaak kennis heeft gekregen, heeft hij het parket gelast een onderzoek in te stellen. Eene disciplinaire strat kwam hem voor znlk geweld bij lange niet vol doende voor. De straf moest voorbeeldig zijn. Tien kweekelingen zijn reeds in verzekerde bewaring genomen. Te Manchester zal in Februari een groote nationale manifestatie door vrouwen gehouden worden, met het doel om een monster-petitionne ment op 't getouw te zetten. Aan de Eegeering zal verzocht worden, aan de vrouwen van Enge land nog vóór de aanstaande algemeene Parle mentsverkiezing het stemrecht te verleenen, op dat ook haar meening over het vraagstuk der belastingen en dergelijken niet langer ongehoord worde gelaten. De dames-meeting zal gepresi deerd worden door Mevrouw M'Laren, echtge- noote van het lid van het Lagerhuis voor Edin burgh en zuster van John Bright. Alleen vrou wen zullen het woord mogen voeren. Volgens berichten uit Madrid aan den Temps heeft Otero twee dagen lang geweigerd voedsel te gebruiken. Hij is bizonder neerslachtig en bewaart een hardnekkig stilzwijgen, waardoor de instructie vertraagd wordt. De instructie heeft de onschuld van de door Otero als zijne medeplich tigen aangeklaagde personen aan 't licht gebracht. Uit Italië verneemt men, dat de onder be scherming en persoonlijke medewerking van Ko ning Humbert op 't touw gezette Italiaansche expeditie naar Assab aan de Roode zee mislukt is, en wel door de tegenwerking van Engeland. Italië toch had daarbij op het oog vasten voet aan de Afrikaansche kust van genoemde zee te verkrijgen, en dat wenschte Engeland niet te zien gebeuren. De Italiaansche flotille kan nu weder gerustelijk opgeborgen worden. De hongersnood in de districten van Baschkala en Bayazid neemt toe. De duurte der levens middelen is buitensporig te Diarbekir en te Mosul. De Engelsche consuls vragen dringend flnanciëele hulp en doen een beroep op de weldadigheid van Engeland. Te Phihppopel heeft de Bulgaarsche militie zich met geweld meester gemaakt van de Griek- sche kerk. Aleko Pacha heeft de sleutels ouder zijne bewaring genomen en doet de. kerk bewa ken. Deze gebeurtenis heeft een onrustwekkende agitatie onder de bevolking veroorzaakt. De E. K. kiesvereening Recht voor allen te Amsterdam, heeft candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer Aug. M. J. Hendriclis. Door de liberale kiesvereeniging Het Algemeen Belang, te Leiden, is candidaat gesteld voor de Tweede Kamer jhr. mr. Steengracht van Duiven voorde, lid der Ged. Staten van Zuid-Holland. De anti-revolutionnaire kiezersvereer.iging te Amsterdam heeft den heer H. W. van Marle, Majoor der artillerie te Kaarden tot candidaat gekozen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. 's Hertogenboseh, 8 Januari. De Commis saris des Konings in de provincie Noord-Brabant heeft eene watersnoodcommissie benoemd. De nood is in deze omstreken groot. Terschelling, 8 Januari. Plechtig rolden heden de tonen der doodsklok over strand en golven. Niet minder dan vijf lijkstoeten begaven zich achtereenvolgens naar den stillen akker derdooden. Geen oog kon droog blijven bij 't zien van de ellende der 3 weduwen en 14 weesjes, wier ver zorgers grafwaarts werden gebracht. Te grooter nog was hier die deelneming, omdat in bijna elke steeg, elk straatje meer dan één weduwe woont, omdat een groot aantal weezen met wee moedigen aanblik die zee beschouwen, die in haar onpeilbaren schoot het stof hunner vaders en broeders, hunner dierbaarste betrek kingen houdt verborgen. Bij menschengeheugen heeft hier zulk een aangrijpende plechtigheid niet plaats gehad; het jaar 1880 zal in dit opzicht een noodlottige bladzijde vullen in het boek der geschiedenis van dit eiland. De geschorste wisselwachter J. Both te Breda, die verdacht werd opzettelijk den wis selstand veranderd te hebben, tengevolge waarvan het spoorwegongeluk van 11. Vrijdag aldaar heeft plaats gehad, heeft zijn misdaad reeds bekend. De in den laatsten tijd weder herhaal delijk voorkomende klachten over het wegraken van met geld bezwaarde, niet-aangeteekende brie ven te Amsterdam deed de politie aldaar een zeer nauwkeurig en waakzaam oog houden op de han delingen van enkele personen, die zij verdacht er wel van te weten. Twee inspecteurs-recher cheurs hebben nu gisteren twee bestellers en twee personen, buiten den postdienst staande als hunne helpers, als vermoedelijke bedrijvers van enkele der diefstallen in hechtenis genomen. Vooraf had bij eenige der verdachten een huiszoeking plaats gehad. Toen een ingezeten van Monnikendam Maandag-nacht met zijne echtgenoote van een concert thuiskwam, dat ten voordeele der armen ge geven was, bevonden zij tot hunnen schrik; dat men zich den toegang tot hunne woning had weten te verschaffen. De secretaire was klaarblijkelijk met een kleinen beitel opengebroken en omstreeks f 150 aan specie waren ontvreemd. Bankpapier en gouden en zilveren voorwerpen heeft men laten liggen. Tot de ontvreemde som aan contanten behoorden ongeveer f 80, als een gedeelte van de opbrengst der inteekeninglijst voor genoemd concert, waarvoor de bestolene met eenige andere heeren het initiatief genomen had. Een jongeliuwd man te Gelderen wil de zijn vrouw op Kerstmis met een nieuw horloge verrassen. Hij deed het in een doosje, met drie andere doosjes er om heen, elk verzegeld, en liet het te huis bezorgen. In zijne tegenwoordigheid opent de vrouw het pakket. Op het eerste doosje volgt een tweede. Het derde openende en nog niets vindende, wordt zij verdrietig en werpt den geheelen boel op straat. Toen zij eindelijk vernam hoe het er mede stond, liep zij naar beneden en zocht op de straat, maar het horloge was verdwenen. Ten slotte wederzijdsche belofte van elkauder nooit weder eenige verrassing te bereiden. Een aardig staaltje van jurisprudentie van een Russisch dorpsrechter. In het dorp Beso- brasowka bood een marskramer zijne waar, be staande in messen, schaven, doeken enz. enz. te koop. Een boer ontstal hem een doek, doch werd gevat en voor den dorpsrechter gebracht. De wijze rechter veroordeelde hem tot 25 stokslagen den marskramer tot 50, omdat hij den boer door het uitstallen zijner waar tot diefstal verleid had. Men liet over de uitspraak geen gras groeien. Het vonnis werd terstond uitgevoerd. Den 3 Januari overleed te Balan (Se dan) de Eerw. heer Laurant, sedert veertig ja ren pastoor dier gemeente. Deze priester had veel te lijden gedurende den oorlog van 1870. Na zijn broeder te hebben zien dooden door de Beiersche soldaten, werd hij zelf aangehouden om gefusilleerd te worden. Daar er geen tijd ge noeg was om de straf ten uitvoer te brengen, werd hij aan een kanon gebonden en naar Cha- lons-sur-Marne gebracht. Hetgeen hij onderweg leed is onbeschrijflijk. De wapenstilstand gaf hem zijne vrijheid weer. De herder keerde terug naar zijne schapen, in wier midden lnj in den Heer ontsliep. Een Amerikaan hee ft weder eene nieu we manier van adverteeren uitgevonden, nl. om op koekjes van witte suiker van verschillende vorm en grootte, met een onschadelijke verf korte aankondigingen te drukken. De koekjes zijn bestemd om gratis uitgedeeld te worden, in winkels aan de klanten gegeven, enz. De uit vinder stelt zich voor, dat deze geheel nieuwe reclame bizonder veel opgang zal maken. Twee brievenbestellers, JosephNègre en Victor Rolland, wandelden in de straten van Nizza en vonden een bundel bankbiljetten ten bedrage van 500,000 frs. De eerlijke vinders deponeerden ze dadelijk bij de politie, bij wie de eigenaar, een Parijzenaar, ze weldra kwam opeischen. In vroeger tijd werden er fabelen ver teld van magnetische bergen, die al de ijzerbe- standdeelen der schepen aantrokken, zoodat deze uit elkaar vielen. Dit zijn maar sprookjes. Een feit is het echter, dat er in de nabijheid van het eiland Jussar-ö, in de Finsche Golf, reeds vele schepen verongelukt zijn, doordat de ijzer beddingen aldaar zoo rijk zijn aan magneet-ijzer steen, dat het kompas door afwijking van de magneetnaald totaal in de war geraakte. De klip pen en ontdiepten maken, onder zulke omstan digheden, de vaart in die streek hoogst ge vaarlijk. Als een waarschuwing voor dames, die de gevaarlijke gewoonte hebben, van bij het werken met de naaimachine, wanneer de draad gebroken is, het spoeltje aan den mond te bren gen, om door het inzuigen der lucht, den afge broken draad te voorschijn te doen komen, deelt men mede, dat eene dame te Berlijn daardoor een naald, welke toevallig in het spoeltje was geraakt, in de keel heeft gekregen en die niet dan met groote moeite kon verwijderen. L'Indép. Beige heeft dezerdagen een scherpe critiek uitgesproken over het nieuwe te- legranrmen-tarief in België (ongeveer het zelfde als bij ons bestaat). Het Brusselsche blad had aangetoond, dat alleen bij een depêche van twee woorden de kosten van een enkelvoudig telegram onder het nieuwe stelsel in België gelijk zouden staan met een telegram van 120 woorden on der het oude stelsel. „En wie kan nu volstaan met een depêche van tivee woorden? Wie het kan, krijgt van ons levenslang een gratis-abon nement op Vindépendance", zeide liet blad. De heer H. J. Scheepers (Thorbeckeplein 11, te Am sterdam) nam het voorstel aan. „Niets gemakke lijker, schrijft hij, dan wat gij vraagt. Dezer da gen vertrok ik naar Groningen en ik sprak met mijn familie af, dat ik mijn behouden aankomst zou seinen met de woorden: „Scheepers Amster dam"; en le tour est fait. „Ja, maar dat is het eieren eten niet repliceert l'Indép. Wij verlangden een depêche, en hier krijgen wij een telegram, waarin alles wat geredigeerd moest worden mondeling is afgesproken. Bovendien, de heer Scheepers is wel wat al te bescheiden. Wij kenden reeds een adres: „Boerliave in Europa". Waarom Scheepers Amsterdam. Enkel Scheepers scheen voldoende voor zulk een ingenieus man. Dan hadden wij de depêche van één woord. Neen, nog beter. De heer Scheepers had met zijn familie kunnen afspreken: „Geen tijding goede tijding", dan hadden wij gehad een depêche zonder een enkel woord. Dit ware toch zeker (1e allesovertreffende trap van eenvoud! De Schach van Perzië is voornemens in het aanstaande voorjaar een pelgrimstocht naar Meslihed te ondernemen: hij zou daarbij door 10,000 man troepen vergezeld worden. Wat een kolossale devotie! Aan het strand op Tessel is aange spoeld het lijk van een onbekend zeeman. Het was gekleed met pijjakker, Engelsche trui en bukskin broek, en had slechts één laars aan. Een zesjarigknaapjete Bles kensgraaf had dezer dagen het ongeluk, terwijl het met een stok ijsschotsen stond weg te duwen, in den Graafstroom te vallen en te verdrinken. Op oudej aars-a von d had te Molenaars graaf het volgend ongeluk plaatsEen twee-jarig knaapje, dat in een kinderstoel bij de kachel zat, viel, al spelende, met den stoel omver, de kachel in zijnen val medesleepende, met het gevolg, dat het met het gezichtje er tegen aan viel en een ketel met kokend water over het lichaam kreeg. Het deerlijk gebrande kind is Maandag na een vreeselijk lijden bezweken. Te Spa is eene be wegin g in t leven ge roepen ten gunste van het herstel der speelbank. Maandag is de commissie, welke zich aan het hoofd dezer beweging gesteld heeft, in het Ilotel Brittannique vergaderd geweest om een petitie aan de beide Kamers vast te stellen, waarin het herstel der „officieele spelen" gevraagd wordt. Dit adres droeg toen reeds 337 handteekeningen. Speel- en dobbelzucht, ziedaar ook teekenen des tijds. Te Tiel lieten de seinschoten zich wachten. Daar echter was de oorzaak van geheel anderen aard. Naar hetgeen men uit die stad aan het N. v, d. D. meldt, waren de kanonniers, welke gedetacheerd waren om de kanonnen te bedienen, zóó beschonken dat twee van hen in bewaring moesten genomen worden. Zelfs de ser geant had een graantje mee gepikt en toen er geschoten moest worden was de ammunitie ner gens te vinden, terwijl het geschut nog niet was schoongemaakt. De dagbladen van Dinan berichten, dat een jonge Engelsche dame het slachtoffer van een zeer treurig ongeval geworden is. Het jonge meisje had haar handschoenen met petro- leum of naphta gewasschen. Met deze handschoe nen aan, wilde zij het eind van een draad in een licht aansteken; waarop de vlam eensklaps haar hand omringde. Instinctmatig wilde zij met de andere hand de vlam blusschen, waarvan het gevolg was, dat zij beide handen vreeselijk ver brandde. De geneesheeren oordeelden de ampu tatie onvermijdelijk, doch voor zij daartoe kon den overgaan was het meisje reeds onder een vreeselijk lijden bezweken. In de gevangenis Newgate tc Londen werd Maandag-ochtend Charles Surenty, 29 jaar oud, met den strop gestraft. Hij had den dood van een tweejarig meisje, het dochtertje van een vrouw met wie hij leefde, door brutale mishan delingen veroorzaakt en was wegens dit feit (moord met voorbedachten rade) ter dood veroor deeld. De delinquent verklaarde kort vóór de executie berouwvol, dat hij den dood op het scha vot verdiend had. In den na cht van Z on (1 ag op M aa nd ag 11. werd een landbouwer, die van Edam naar War der terugkeerde, op den zeedijk staande gehou den door iemand, die hem zijn geld afvroeg.De aangerande weerde zich echter zoo duchtig met zijn stok, dat de ander weldra het hazepad koos. Te Arnhem hebben zich verschillende ingezetenen bij adres tot Gedeputeerde Staten gewend, mei verzoek om een onderzoek in te stellen aangaande leverantiën door het Raadslid G. T. Coers ten behoeve der Gemeente gedaan, in strijd met art. 24 der Gemeentewet. Indien zulke ongeregeldheden en onwettigheden in groote gemeenten gebeuren, wat mag men dan van kleine niet verwachten? Meldde men dat in Limburg het de raven waren die den landbouwers veel schade berokkenden, te Rhenen en in de omstreken ver- toonen zich wilde ganzen in grooteu ge tale. De honger schijnt de grootste drijfveer te zijn, want veel te veld staande winterrogge wordt door hen verwoest. De Haagsche kroniek der N. Gr. Ct. meldt, dat de beeldhouwer De Leeuw te Roermond, te 's-IIage kwam met een marmeren buste van wijlen II. M. (le Koningin Sophia, in 1861 door de overleden vorstin zelf, als geschenk voor haar oudsten zoon, besteld en eerst onlangs voltooid (een waar meesterstuk). Het kunstwerk is aan den eenig overgebleven zoon der betreurde Koning- gin aangeboden voor den oorspronkelijken koop prijs van f 80,000. De Schr. meldt niet zeker, dat de koop gesloten is. Nabij de Smilde werd de inboedel van eene overledene weduwe verkocht. Men bespeurde bij deze gelegenheid, dat het schot achter in het kabinet buitengewoon dik was; bij onderzoek bleek, dat het dubbel was, en tot algemeene verrassing kwamen er eenige buidels met geld uit te voorschijn. De weduwe stond bekend als een uiterst zuinige vrouw, die in hare behoeften zoo karig mogelijk voorzag. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft 11. Zondag te Lembeke nabij Braine-le-Comte plaats gehad. De reizigerstrein van Parijs naar Brussel is in het station te Lembeke, op een goederentrein geloopen. De schok was verschrik kelijk: een aantal waggons werden verbrijzeld en verscheidene personen op den slag gedood; de andere reizigers bekwamen bijna allen min of meer erge wonden. Te East Saginaw heeft een grijsaard van 102 jaren door ophanging zich zeiven van het leven beroofd. Hij heette Luc CourvUle, was een Franschman van afkomst en werd in het County armhuis verpleegd. De meeste jeneverwordt hiertelande gedronken te Termunten (Groningen), nl- ge middeld 25.08 liters 'sjaars per hoofd. Daarop volgen: Groningen 24.19 Almelo 23.09, Loenen 21.79, Leeuwarden 21.65, Heusden 21.36 en Zalibommel 21.10 liters. In Zuidhollaud hebben Veur en Rotterdam de treurige eer van Nos. 1 en 2 te zijn, met 20.07 en 19.92 liters, den Haag heeft 16.49, Voorschooten het minst, nl. 10.01 liters. Het gunstigt is de toestand te Maaswlel, nl. 0.82 liter. Een reiziger, die uit Havre te Parijs was aangekomen, had zijn koffers op een vigelante doen laden en was toen even naar de wacht kamer teruggekeerd om van een vriend afscheid te nemen. Toen hij wilde instappen was de vige lante verdweuen. Een oogenblik te voren had een ander den koetsier gelast, hem met de koffers naar den boulevard Voltaire te rijden. Omstreeks 1770 leefde te Londen een koopman, die beschikte over elf huwbare doch ters. Aan ieder schonk hij haar gewicht in halve- stuiverstukken als bruidschat. Dat de jonge da mes eetiigen omvang hadden, blijkt hieruit, dat de lichtste vijftig pounds twee shillings en acht pence woog Een klokkeluider te Weenen heeft de doodsklok voor zich zelf geluid. Zich, ter gele genheid van een begrafenis, van zijn taak kwij tende, was hij in het touw, waarmee de klok

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2