BINNENLAND, Italië. Rusland. Oostenrijk-Hongarije. GEMENGD NIEUWS. De mijnwerkers in het bekken der Loire heb ben sedert eenige dagen den arbeid gestaakt, en het is er ook tot eenige gewelddadigheden ge komen. Zoo werd de directeur van de mijnwer ken te Lachaux met steenen begroet. Te nau- wernood heeft hij zich kunnen redden. Een ge deelte der bezetting van Saint-Etienne is gereed op te rukken. De internationalisten, die voor het Hof van assises terecht gestaan hebben als beschuldigd van eene samenzwering tegen de veiligheid des Staats, zijn alle vrijgesproken. Uit de debatten is geble ken, dat de meeste beschuldigden inderdaad tot eene vereeniging behoorden, die zich ten doel stelt de maatschappelijke orde omver te werpen, doch daar de plannen dier verpeniging nog geen begin van uitvoering hadden gekregen, zoo heeft de jury hen vrijgesproken. De beklaagden hebben veertien maanden in preventieve gevangenisschap doorgebracht. Bekend is het, dat in Italië het recht een uiterst tragen gang heeft. Uit de debatten heeft men vernomen dat de Internationale te Florence vijf honderd leden, mannen en vrouwen telt. Omtrent de arrestatie van een docent aan de Universiteit van Charkoff geeft de Russ. Kur. de volgende authentieke berichten. De hoogleeraar in de Electro Therapie, Sfyzenko, aan de Univer siteit te Charkoff, ontsloeg in den aanvang van deze maand een bediende. Uit wraak wegens dat ontslag deelde de gewezen knecht aan de politie mede, dat zijn vroegere meester een helsche machine verborgen hield. Hierop volgde een huisonderzoek, waarbij men werkelijk een elec- trisch toestel van Buhmkorff in de woning des hoogleeraars ontdekte, 't Was onlangs van Parijs gezonden; het bewijs van ontvang vond men in de werkkamer van den hoogleeraar. Het vreemde dezer zaak is, dat de professor ontkent, dat hem het werktuig toebehoort; hij beweert, dat zijn neef zich in den naam verschreven heeft. Ver boden brochures werden niet gevonden. De hoog leeraar wordt tot na afloop van het onderzoek gevangen gehouden. De Weichsel is buiten haar oevers getreden en heeft twintig dorpen in het district Krakau en de aangrenzende graanvelden overstroomd. Uit Pesth wordt gemeld, dat het eiland Shut, bij Presburg, onder water is gezet, de nieuwe brug bij Nyck is door het drijfijs vernield. Men vreest nog verdere onheilen, doch alle maatregelen zijn genomen, om die zooveel mogelijk te keeren. Z. M. de Koning heeft in een bizonder ge hoor ontvangen monsignor A. Panici, die aan HD. zijn geloofsbrieven als Pauselijk Internun tius heeft overhandigd. De Zeer Eerw. Heer J. W. Brouwers, Pastoor te Bovenkerk, heelt Zaterdag-avond 11. in eene vergadering dei vereeniging Kiesrecht en Kies plicht te Amsterdam eene redevoering gehouden ter bestrijding van het algemeen stemrecht. Een buitengewoon groot getal toehoorders woonde deze bijeenkomst bij. Zoo wel het onderwerp dat dien avond behandeld 'vivA a'is de persoon lijkheid van den hoog begaafden spreker, wekten de belangstelling algemeen op. In eene welsprekende en steeds met den gloed eener innige overtuiging voorgedragen redevoe ring bewees de eerwaarde spreker dat het streven naar het algemeen stemrecht een gevaar is dat de maatschappelijke orde bedreigt. De stellingen die door den begaafden redenaar werden uiteen gezet en verdedigd, nadat Z. E. den onzuiveren en goddeloozen oorsprong van het algemeen kies recht historisch en philosophisch had aangewe zen waren 1. Het algemeen kiesrecht is in strijd met Ne derlands volksaard, 2. in oorlog met Nederlands Grondwet, die in harmonie is met land, volk en vorst. 3. Het algemeen kiesrecht is de eeuwig on verzoenbare vijand van Koningschap en Koning, terwijl het Nederlandsche Volk innig gehecht is aan het Koningschap, aan zijn Koning en aan het Koninklijk Huis. Na deze drie stellingen te hebben bewezen werd de innige natuur van het algemeen kies recht nader beschouwd en gekenmerkt als: 1. eene onwaarheid, 2. als eene onredelijkheid, 3. als een onzinnig onrecht en schreeuwende onrechtvaardigheid 4. als een fakkel van twist en tweedracht, die land en volk onvermijdelijk ten verderve voert. Met eenê zeldzame helderheid van voorstelling en ontwikkeb'nsc der stellingen volbracht de Eerw. spreker in keurigen vorm en wegsleepende taal zijne diepdoordachte redevoering, waarvan het slot eene warme uitnoodiging bevatte om het onheil te keeren en trouw te zijn aan Nederlands volksaard, trouw en ijverig voor Neêrlands grond wet, trouw, ijverig en eerbiedig aan Neêrlands Koning, trouw en liefderijk voor de lagere stan den des volks, trouw en gehecht aan Vorst en Volk en Vaderland. Behalve door het Bestuur, werd den geachten redenaar ook nog dank en hulde gebracht door den heer J. Alberdingk Thijm en enthusiastisch waren de bijvalsbetuigingen die den begaafden woordvoerder ten deel vielen en die getuigden dat het behandelde en uiteengezette de algemeene sympathie der toehoorders had verwekt. Leiden. 12 Januari. In de afgeloopen week zijn hier door roodvonk aangetast 8 en aan die ziekte overleden 4 personen. Aalsmeer, 12 Januari. In de afgeloopen week is aan den Uiterweg, ten nadeele van eenige behoeftige visschers, ongeveer 400 pond paling ontvreemd, zonder dat het is mogen gelukkende daders te ontdekken. De ledige bunnen of visch- blokken werden te Aalsmeer drijvende gevonden. Amsterdam, 12 Januari. Drie werklieden van de Holl. Suikerraffinaderij, die gedurende geruiraen tijd suiker ontvreemdden, zijn door de politie gearresteerd, in gezelschap van de heelster, een vrouw die suikerwerk verkoopt. Dat de melkboeren, zou schrijft men uit Utrecht, slakken in de melk doen om het vetgehalte te vermeerderen, dat door de bijvoeging van water „eenigszins" geleden had, is eene be wering, die wel eens gehoord, maar niet bewezen is. Maar dat er water bij wordt gedaan of liever dat er hier een melkverkooper is die er «water bij gedaan" heeft daarvoor werd dezer dagen een onomstootelijk bewijs geleverd. Ben oude juffrouw toch vond in de kan, die haar melkboer juist gevuld had, een dartel voorntje, dat waarschijnlijk bij het scheppen van water uit eene bijt „bij ongeluk" in de melk terecht was gekomen, 't Beestje leeft nogIn een vischkom kan men het voor 't venster van de oude juffrouw zien als een zwemmend bewijs van de „helder heid" van haren melkboer. Op de Nieuwemarkt te 's Graven- hage is eene vrouw, die de straat schrobde,plotseling neergezegen. Men wilde haar te hulp komen, doch het bleek dat zij overleden was. De bevolking der hoofdstad is in 1879 van 309,000 tot 315,000 zielen gestegen. Een 94-jarig ingezetene van Hauler- wijk heeft het biljet voor de volkstelling zonder bril in flink leesbaar schrift ingevuld. Eenvoudige meststof. Hoewel het een oud en wellicht bekend middel is, achten wij het niet overbodig nog eens in herinnering te brengen, dat een der beste en goedkoopste meststoffen voor potgewassen en kamerplanten is, bij het water waarmede men ze begiet, eenige droppels geest van sal-ammoniak te voegen. De goede uitwerking daarvan is spoedig bemerkbaar. Te Warschau vond men gedurende de koudste dagen van dezen winter herhaaldelijk des morgens op de straat voor een of een ander huis een dood kind. Vermits aan de lijkjes niets te bespeuren was van gepleegd geweld, meende men dat de kinderen van koude waren omgeko men. Nu is echter gebleken, dat eene zekere „engelmaakster" zich op die manier ontdeed van kinderen, die door voorname dames bij haar waren uitbesteed en die zij, door ze in een kast op te sluiten, deed stikken. Een landbouwer in de nabijheid van Venloo heeft het biljet voor de volkstelling in gevuld, in de kolom geslacht „een varken". Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 14 en 16 dezer storing in den damp kring verwacht worden op de Engelsche en Noord- sclie kusten, vergezeld van regen en sneeuw met harden wind van het Z.O. tot N.W. Eranz Liszt, de beroemde componist, die tot-nog-toe abt was, is door Z. H. den Paus tot eerekanunnik van Albano benoemd. De grootste borstelfabriek van Frank rijk, die der heeren Loonen Zn., te Com- piegne, is een prooi der vlammen geworden. De schade wordt berekend op 600,000 fr. Alles was verzekerd. Door deze ramp zijn 700 werklieden plotseling zonder middel van bestaan. De Berlijnsche post bezorgde opOude- en Nieuwjaarsdag niet minder dan 1,050,000 stedelijke brieven (d. i. uit Berlijn naar Berlijn) of 102,000 meer dan verleden jaar. De statistiek wijst uit dat dus ditmaal gemiddeld alle inwo ners van Berlijn de zuigelingen niet uitgezon derd, een brief verzonden en er een ontvangen hebben. Als een staaltje van overdreven en- thnsiasme diene, dat volgens de Weener dag bladen, de componist Scharmenka, die zijn kla vierconcert ten gehoore bracht op het Philhar- monisch Concert, zestien maal werd terugge roepen. Een zeldzame operatie gelukte dezer dagen aan Dr. Bardenheur te Keulen. Iemand die reeds lang in het gasthuis lag, lijdende aan eene nierziekte, kon dezer dagen geheel hersteld het gesticht verlaten, nadat de doctor hem de aangetaste nier had uitgesneden. Luidens een Engelsch overzicht be draagt bij benadering de waarde van gedurende 1879 verongelukte schepen van alle nationali teiten, met inbegrip van hunne ladingen, niet minder dan 25,500,000 p. st., waarvan 19,230,000 p. st. Britsche eigendom. Het totale cijfer van de bekend geworden schipbreuken is 1688, d. i. 94 meer dan in 1878; 883 schepen hadden Britsche eigenaars. Op de kusten der Britsche eilanden strandden 425 schepen van alle vlag gen. De geregistreerde tonnenmaat was meer dan 850,000, met inbegrip van 170 stoombooten, wier eigenaars grootendeels tot Groot-Brittannië beliooren. Ongeveer 5000 menschenlevens gin gen verloren. Nagenoeg 150 schepen vergingen ten gevolge van aanvaring; 40 door verbranding. Londen herberg sedert eenigen tijd een zeldzamen gast, namelijk een Zoeloe-Prin ses, Amazoeloe genaamd, die dezer dagen met gevolg uit Zoeloeland aldaar is aangekomen. George Wilhelm Karei M. is juist op den dag zijner arrestatie, 6 Januari 11., 17 ja ren oud. Hij is van gegoede burger familie, heeft onderwijs aan de hoogere burgerschool ge noten en is als vrijwilliger in dienst getreden bij de huzaren. Hij was in garnizoen te Haar lem en is van daar met nog een paar andere knapen van zijn leeftijd gedeserteerd en heeft de wijk genomen naar Londen. Toen hun geld op was veinsde hij berouw, kwam bij zijn vader, bracht daar twee uren door en werd onder be lofte van naar zijn korps terug te keeren door iemand naar het spoor gebracht. Niet lang na het vertrek van zijn zoon ontdekte de vader dat hem door zijn liefhebbende zoon ruim f 4000, zegge vier duizend gulden, aan bankpapier en effecten waren ontstolen. In plaats van naar zijn korps te keeren spoorde deze door tot Botter dam, ging over Antwerpen naar Londen en ver teerde aldaar in een kort tijdsbestek natuurlijk in losbandigheid het gestolen geld. Opgewonden en naar ziel en lichaam ziek kwam hij weder naar Amsterdam, alwaar hij intrek nam in een logement in de Nieuwebrugsteeg. In den nacht van 6 op 7 Januari wilde hij naar het logement keeren, doch om zijne plaagzucht bot te vieren, riep hij een man, die een pet ophad en met eene der vrouwen stond te praten toe „zoo pet", waarop deze man hem toeriep „zoo hoed". Hier door was de kleine avonturier gekrenkt. Hij haalt uit den zak van zijn jas een revolver, welke geladen was, voor den dag en met uit— gestrekten arm treedt hij op den man toe en haalt de haan over, zoodat het schot afging. Had de man met de pet niet schielijk gebukt, hij ware juist in het hoofd en het aangezicht getrolfen. Nu kwam de kogel in een kelder te recht, verbrijzelde een ruit en het daarachter staande horretje. De politie snelde dadelijk toe en de jonge avonturier werd ter zake van po ging tot moord achter slot gebracht. Uit Soerabaija schrijft men o. a. aan de Locomotief Tijdens de ziekte onder de paar den heerschte moet, naar ons verzekerd wordt, zekere stadgenoote, bij afwezigheid van den gou- vernements veearts en van den militairen paarden arts, in zake zeer verdienstelijk gemaakt hebben door haar raadgevingen en voorschriften, ioij zou zelfs persoonlijk eenige zwaar aangetaste paarden onder behandeling genomen hebber., en haar bemoeiingen in casu met het beste succes bekroond hebben mogen zien. Die dame was, volgens onzen zegsman, niemand anders dan.... Mina Kruseman. Twee Nimrods, leden van een bekende Parijsche club, gingen verleden jaar een wedden schap aan. De heer O. zou het geheele jaar niet jagen. De heer de V. hield hem aan zijn woord en (men zette over en weer) 25,000 fr. op het spel. Maar wat gebeurd In den loop van het jachtsaizoen stierf de heer de V., en de heer O., zich van de weddenschap ontslagen rekende, kon niet langer weerstand bieden aan de verleiding en ging op de jacht. De erfgenamen van den heer de V. vinden inmiddels onder diens papieren ook het proces-verbaal der weddenschap en reclameeren nu 25,000 fr. van den heer O., die h. i. die som verloren heeft, omdat hij gejaagd heeft in den loop van 't jaar, terwijl hij zich op poene van 25,000 fr. dat vermaak ontzegd had. De heer O. ontkent niet, dat hij gejaagd heeft, maar hij weigert de 25,000 fr. te betalen aan een ander dan den heer de V. Ziedaar de quaestie, die tot een proces aanleiding zal geven. Te Nieweroord, gemeente Westerbork, is een sluiswachter ontslagen, omdat hij te veel sterken drank heeft verkocht. De heer Bogert, penningmeester der New-Yorksche productenbeurs, heeft zelfmoord begaan, tengevolge van het ontdekken van een tekort in zijn kas van 30,000 dollars. Men meldt ons uit 's-Bosch: Van alle zijden en uit alle oorden des lands ondervindt de watersnood-commissie de meeste ondersteuning, De aanvoer van levensmiddelen en kleeding en liggingstukken blijft voortduren. De Minister van waterstaat is gisteren te lledel afgestapt en naar de doorbraak te Oijen vertrokken. Door Z. M. zijn twee stoombarkassen, onder bevel van een zeeofficier, ter beschikking van den Commissaris des Konings gesteld, tot vervoer van personen en levensmiddelen naar de overstroomde streken. In het militaire detentiehuis te Lei den heeft een der gevangenen een mede-gevan gene, met een mes dat hij bij den arbeid ge bruikte, eene gevaarlijke wonde toegebracht. Zaterdag-morgen is door een visscher aan het strand te Schevenir.geu achter een schuit gevonden een levend pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, in twee luiers gewikkeld. Door den heer G. De Bijk te Tegelen (Limburg) zijn in een zijner bossehen 2 wolven ontdekt, waarvan een tamelijke groote door hem geschoten is. De andere is ontkomen. Aug. Then. Bergh, gewezen directeur der ltotterdamsche Handels vereeniging, wiens uitlevering door de Saksische Begeering is toe gestaan, is Zaterdag 11. te Botterdam gevanke lijk aangebracht. Hij werd van het Bijnspoor naar het centraal politie-bureau op de Kaasmarkt, en vervolgens naar het Huis van arrest op de Kor te Hoogstraat gebracht. Een Amsterdammer heeft onder het opschrift: „Honger Vuur Water", aan den Burgemeester der hoofdstad een enveloppe ge zonden, inhoudende drie bankbiljetten, elk van duizend gulden, waarvan duizend bestemd voor de behoeftigen aldaar, duizend voor de noodlij denden door den brand en duizend voor de slachtoffers der overstrooming. Mr. A. L. Pincoffs heeft te New-York doen drukken en hier te lande verspreid een Open hriéf aan de Aandeelhouders der Ned.- Ind. Gasmaatschappij, waarin hij tracht aan te toonen; dat hij als mede-directeur dezer Maat schappij ter goeder trouw heeft gehandeld. Uit Algerie wordt gemeld,datdepost- wagen tusschen Guelma en Jemmapes door de sterk gezwollen wateren van de rivier Seybouse medegesleept is. Van de zeven personen, die in den wagen zaten, zijn zes verdronken. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben zich aan het hoofd gesteld van eene verloting ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood, welke verloting, even als bij eene vroegere gelegenheid, zal worden gehouden in de Gothische Zaal te Gravenhage. Zaterdag verbreidde zich te Amsterdam het gerucht, dat de werklieden van de verbrande suikerfabriek op de Lauriergracht alhier voor ver reweg het grootste gedeelte waren geplaatst op de andere suikerfabrieken hier ter stede. Na verkre gen inlichting is gebleken, dat dit bericht is uit de lucht gegrepen. Wel hebben de heeren Beuker en Ilulshoff aan hun werklieden het volle week loon uitbetaald, dat ze zelfs deden vergezeld gaan van nieuwjaarsfooien. Ook hebben zij den gezellen op 't hart gedrukt, om zelf zooveel mogelijk te zorgen dat ze werk bekwamen, en dat zij, aan wie dit niet gelukt, zich eiken ochtend moeten aan melden. Wij vernemen iutusschen met genoegen, dat de smidsgezellen, vroeger aan de fabriek werkzaam, te beginnen met Maandag, werk hebben bekomen aan de fabriek van stoom- en andere werktuigen de Atlas alhier. Een der werk lieden, die zich met levensgevaar uit het bran dende gebouw gered hebben, is aan de gevolgen overleden. Bij den goudsmid V. d. B. aan de La- gezijde te Alphen a/B. vervoegde zich Zondag namiddag een knap gekleede jongen, die zilveren horloge-kettingen verlangde te zien. Een der uit de kast gehaalde kettingen scheen hem bizonder te bevallen, althans hij wilde dien zijn vader wel eens laten zien, die, zooals hij zeide, buiten met iemand „stond te praten." Hij riep een paar malen met het hoofd door de deur aan „vader!" Maar „vader" scheen wat langzaam te zijn, want de jongen die inmiddels den ketting nog eens bekeek, riep weer door de geopende deur aan „vader" en zette het op een loopeu, zonder eerst den ketting neder te leggen. V. d. B.die natuurlijk onmid dellijk buiten kwam, zag, „vader," zoon noch ketting meer. Gedurende de eerste week van ditjaar is aan het postkantoor te Essen een pakje aan geboden met bestemming naar Pudberg. Daar het adres echter niet was uit te vinden, werd het geretourneerd, om het den afzender terug te geven, doch ook deze was onbekend. Nu werd het ge opend en het bevatte niets minder dan het lijkje van een pas geboren kind, hetwelk vermoord scheen te zijn. De politie doet ijverig onderzoek om den afzender op te sporen, die tot nog toe onbekend is. Door de politie te Delft is de hand gelegd op eene jeugdige dievenbende, bestaande uit drie jongens van 17, 12 en 11 jaren. De schavuiten handelden met veel overleg, zoodat het eenige inspanning heeft gekost om ze in handen te krijgen. De veelbelovende jongen van 12 jaar, die evenals de anderen reeds met de gevangenis heeft kennis gemaakt, ontvreemdde o. a. eergisteren voormiddag van eene arme vrouw, die voor een oogenblik hare woning had verla ten, ruim f 4. Hij ging daarmede onmiddellijk per spoor naar Botterdam, verteerde er f 2.75 en keerde met de boot terug: Om zeker te zijn, verborg hij daarna f 1 in de spleet van een boom en een 25-centstuk onder een commiezen huisje. Door middel van een looper had het drie tal zich den tdégang verschaft tot eene onbewoon de behuizing, doch niets vindende, uit wraak de gas-ornamenten vernield. Uit de verantwoording vanden direc teur uer weduwen- en weezenkas voor de officie-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2