NIEUWE No. 345. Zondag 18 Januari 1880. 5e Jaargang. De vruchten van den „Culturkampf." BUITENLAND, 0,06 Engeland. Duitschland. Rusland. Oostenrij k-Hongarij e. MARLMStlIE WURMT. ABONNEMENTSBRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B IT R E A ITSt. Jansstraat Haarlem. MA1NTJEÏSDBA7. AGITE MA NOIS" AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KUPPERS LAUKEY. De Culturkampf woedt in Duitschland nog steeds voort, niettegenstaande de plech tige verzekeringdat men trachten wil vrede met de Kerk te maken. Aan ver volgingen ontbreekt het niet, de feiten der laatste dagen geven er de getuigenis van. De Culturkampf draagt ook vruchten, doch niet die waarop de Duitsche staatslieden zich heriepen, toen zij de geweldige bot sing tegen de Kerk in het leven riepen. Niet de Kerk wordt getroffen in haar be staan, in hax*e ontwikkeling, in hare leer, in hare eenheid, neen de Kerk groeit in de verdrukking en het bloed der mar telaren is het zaad der Christenen. Zij weerstaat den schok der 'Pruisische staats- of liever vervolgingswetten hare dienaren mogen van hun inkomen beroofdgesperrt, verbannen worden, duizenden kloosterlin gen, die hun gansche leven aan het welzijn hunner medemenschen hebben opgeofferd mogen uit het vaderland moeten vluchten, aan honderdduizenden leeken moge de ge legenheid onttrokken worden het woord Gods te hooren pal staat het Katho licisme in de verdrukking en meer ver- eenigd dan vroeger staan de leden tegen over het ruwe geweld vereenigd als een phalanx van strijderswier gelederen door geen Meiwetten, geen geldboeten, ver banning of gevangenis kan verbroken worden. Toch draagt de Culturkampf zijne vruch ten voor het Duitsche Rijk, wrange, bit tere vruchten, die een vloek voor het land worden en het langzaam en zeker ten on dergang voeren. Wij bedoelen nier niet den onrustbaren voortgang vau het socia lisme, die, niettegenstaande de Pruisische Regeering scherpe wetten en verordeningen uitvaardigde, blijft aanhouden, neen, want zoolang de wereld staat, krijgt de Regeering zulks met maatregelen van geweld niet klaar. Wil men werkelijk de godsdienst bedreigende sociaal-democratie onderdruk- keu, dan beginne men met Hem, die de geneesheer der zielen, de Alpha en de F EU1LLETO N. De Familie Choisel. Vervolg. Hij won alle mogelijke narichten in en loofde aanzienlijke sommen uit voor dengenen, die hem mijn verblijf wist op te geven, tot een brief, wel ken ik hem in het geheim deed toekomen, hem gerust stelde. Dadelijk begaf hij zieli op reis, en vervoegde zich bij mij; waarna wij besloien dat ik mij, indien mogelijk, naai het kasteel van Hy- èges, een eigendom van mijn overleden echtge noot, zou begeven. Niet zonder vele zwarigheden overwonnen te hebben, kwamen wij in de Ven- dóe. Adolf gaf mij zijn voornemen te kennen, om bij het leger te dienen; mijne moederliefde vond hierin natuurlijk zwarigheid, maar ik begreep, dat het zijn plicht was en gat hem mijn zegen. Hij vertrok terwijl ik mijn tocht naar dit verblijf voortzette. Uwe lotgevallen zijn in der daad merkwaar dig mevrouw; hoe gelukkig zijt gij ontkomen, en Omega van alle tijden en volkeren is. Wij bedoelen echter de algemeene verwildering, die haar ontstaan vindt in de meer en meer veldwinnende ongodsdienstigheidwelke op hare beurt in den Culturkampf een warmen bondgenoot vindt. Die verwildering uit zich, door het schrikbarend toenemen van het getal der misdaden in Duitschland. Hoe kan zulks ook anders? Wie het geloof aan God en eene eeuwigheid ver liest, moet op den duur vallen of in de handen van het Socialisme of in de armen van de misdaad. Met het geloof is de hoogste, de eenige beweegreden van 's menschen bestaan en doel verloren gegaan, en de vrucht daarvan is, dat men zijn blik uit sluitend naar het aardsche richt. Moet het natuurlijk gevolg daarvan niet zijn, dat men van alle banden vrij, langs alle wegen, door alle middelen van het leven tracht te genieten, zooveel er van te genieten valt. Daardoor moet men noodwendig in bot- sing komen met de burgerlijke wetten, 't geen eene natuurlijke verklaring geeft van het toenemend getal der veroordeelin gen en der steeds dichtere bevolking der gevangenissen. Werkelijk onrustbarend is de toename der hoofdmisdrijven doodslag, kindermoord en aanslagen tegen de zedelijkheid. Terwijl die soort van misdaden in vroeger jaren in Duitschland, met andere rijken vergeleken betrekkelijk gering was, heeft het thans de treurige vermaardheid daarin boven andere lauden de kroon te spannen. Voortdurend komen voor de rechtbanken dergelijke ge vallen voor, die dikwijls van de diepste bedorvenheid getuigen en bijna altijd hun oorsprong hebben in het totaal verlies van alle godsdienstig ge7oel. Hoe kan zulks anders! De godsdienst wordt uit de school en den staat verbannen en zelfs stelselmatig tegengewerkt. De school is de kweekplaats van het ongeloof gewor den. De ouders worden door den Cultur kampf tot onverschilligheid en ongods dienstigheid verleid en de school, waar alle godsdienst buitengesloten is, kan geen te genwicht geven aan het noodlottige huise lijke opvoedings-systeem. Daardoor moet ook in de kinderziel het thans bevindt gij u veilig op uwe eigene goe deren. Hierover verheug ik mij van liarte, maar dikwijls heb ik het lot van den onbekende, die zich zoo edelmoedig ter mijner verdediging op wierp, beklaagd. Wat is er dan van hem geworden? vroeg Henriette. De man, die mij zoo moedig uit de han den der plunderaars bevrijdde, werd vermoord. Het is afschuwelijk! riep het meisje, het gelaat met de beide handen bedekkende, als om den gruwel, welke zich in de verbeelding aftee- kende, niet te zien. Toen ik in de woning, waarin men mij gebracht had, uitrustte, beloofde ik een daar aanwezigen arbeider twintig franks, wanneer hij mij eenig naricht, over den persoon, dien ik be schreef, kon geven. Verblijd over de toegezegde belooning, ging hij den weg naar het kasteel op, en bracht bij zijne terugkomst de treurige tijding, dat de door mij aangeduide man niet meer in het leven zou zijn; alzoo iemand, juist gekleed zoo als ik had opgegevenaan een boom bij geloof verkoelen of uitgerukt worden, waar door het eer- en schaamtegevoel langzamer- O O hand verdwijnt en de aankomende jonge ling of jonge dochter ongewapend de wereld binnentreedt en bezwijkt in den strijd tegen de hartstochten, tegen de zucht naar een leven vol gemak en weelde. Zoo worden de misdrijven van allerlei aard geboren waarvan de ongodsdienstigheid hier recht- O O streeks de schuld draagt. De ongodsdienstige school, het uitvloeisel van den Culturkampfkweekt het ongeloof, het ongeloof de misdaad en deze de ont aarding der maatschappij. De verontchristelijking van 't volk, 't welk in Duitschland stelselmatig gedreven wordt, O o 7 heeft verrassend snel hare noodlottige vruch ten gedragen. Duitschland bevindt zich op eene helling, die tot steeds dieperen val voert en alleen kan tegengehouden worden door met den Culturkampf te breken, aan de Kerk hare vrije ontwikkeling terug te geven en God weer in de school te bren gen. Eerst dan kan er sprake zijn dat de maatschappelijke orde in Duitschland ge handhaafd en hersteld wordt. De Keizer zelf heeft meermalen erkend en prins von Bismarck is er eveneens van overtuigd, dat er godsdienstzin moet ge kweekt worden. Daardoor alleen zal het der Regeering mogelijk zijn te zorgen dat de revolutiounaire elementen niet de over hand krijgen. Elk Minister moet daartoe bijdragen en medewerken. Dit begreep ook indertijd de oude Frits, toen hij zag dat met het liberale regiem niets goeds was O o uitgericht. Sehaff Er mir Religion his Land zeide hij tot zijn Minister van Eere- dienst. Met den politiestok, met politiemaatre gelen bestrijdt uien geen ideeën. Dit is meermalen zoo hier als elders gebleken. Voor alles is het gebiedend noodzakelijk, dat men ophoude de Kerk te knevelen. Zal de Keizer den Cidturkampfern het gebie dend halt toeroepen? Dan. ja dan alleen, zal voor zijn door nood van allerlei aard in het nauw gebrachte volk die vrede aan breken, welken slechts een in het volle genot barer godsdienstige verzorging on gestoorde ziel kan smaken. den vijver van het kasteel was opgehangen. Hij gaf mij een papier, dat hij zeide in de kleeding van den vermoorde gevonden te heben; ik zag het in en las den naam van mijn redder. Het was Albert Choisel.... Dij deze woorden gaf de dochter een luiden gil, de moeder viel bijna wezenloos in de armen van haar kind. Hemel, wat is dat! vroeg mevrouw Bel- moutier. Het is mijn echtgenoot! snikte de gravin. Het is mijn vader! riep Henriette. VII. Eenigen tijd na het voorval bij mevrouw Bel- moutier, stonden op zekeren avond twee visschers aan de zeekust. Zwijgend staarden zij over de wijde watervlakte, en zelfs de opkomende storm scheen hunne gedachten niet te storen. - Het wordt hoe langer zoo donkerder... er is slecht weder op handen en nog komt de schuit niet; ik begin te vreezen, dat die drommelsche republikeinen er den reuk van gekregen hebben, zeide eindelijk Jacques een man van omstreeks In wel onderrichte kringen loopt het gerucht, dat lord Beaconsfield Europa een nieuwe ver rassing bereidt, namelijk een Britsch protectoraat over Herat. Of dit protectoraat een gemengd karakter zal dragen, met Engelsche officieren en Perzische troepen, wordt niet gezegd; algemeen is men het echter hierover eens, dat een dergelijk plan wordt voorbereid. De bezetting van Herat zal naar alle waarschijnlijkheid een soort van compensatie moeten heeten voor het in bezit nemen van Merv door Rusland. Het rapport der speciale commissie uit het Huis van Afgevaardigden, belast met het over wegen der wet nopens den verkoop van sterke dranken, zal weldra verschijnen. De commissie stelt een gewijzigd wetsontwerp voor, volgens hetwelk alleen de kleinhandel in spiritus en brandewijn zal worden getroffen. De verkoop van bier en wijn zou dus niet onder het bereik der nieuwe belastingheffing gebracht worden. In het liberale Baden begint men, op belas tinggebied, ook al „reactionnair" te worden. Door de begrootings-commissie uit de Tweede Kamer wordt het budget ontzettend besnoeid; alleen op Justitie wil men 180,000 mark bezuinigen, en dat wel om te ontkomen aan het gevaar eener verhooging der directe belastingen. Het Russische budget voor 1880 zal in in komsten en uitgaven 666 millioen roebel bedra gen. Niettegenstaande de uitgaven met 38 rail- lioer. zijn gestegen hoopt men de uitgaven geheel door de inkomsten te dekken. Onder die 38 millioen komen er 15 op rekening der nationale schuld en 11 op de budgetten van oorlog en marine. Dezer dagen hebben zich de oproerige toonee- len te Pest voor de club van den lioogen adel, het nationaal casinoherhaald. Uit hetgeen daaromtrent reeds r.u in de Oosten rijkscne bla den aangetroffen wordt, gaat de agitatie in de Ilongaarsche hoofdstad alle beschrijving te boven. En niet alleen zijn 't de vrienden van den vrij populairen Yerhovay die aan die verontwaardi ging lucht geven, maar in den geheelen midden stand heerscht eene agitatie, die reeds lang onder de asch smeulde, maar nu tot uitbarsting is gekomen. zestig jaren, die in het dorp als de ijve rigste visscher en stoutmoedigste smokkelaar be kend stond. Men kan den avonturier wel eens bij de kladden hebben gevat, Bruno; bedroefde tijden! men moet leven en bezitting wagen, om iets te verdienen. Na nog eene wijl vruchteloos uitgezien te heb ben, wikkelde de grijsaard zich dieper in zijn mantel, want de nachtelijke koelte deed zich scherp gevoelen. Zijn makker zocht hout, haalde een vuurslag uit den zak, en weldra steeg er eene vroolijke vlam op, waarbij de visschers zich nederzetteden en geruimen tijd half sluimerende doorbrachten. Wij zullen een orkaan krijgen sprak de oude, een geduchte tabakspruim in den mond duwende; Michard treft geen voorspoed op zijne reis. Ik wenschte, dat hij behouden ware aan geland. Als zijue vrouw wist dat hij dezen nacht moest komen sliep zij geen oogenblik. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1