BINNENLAND. Italië. Amerika. GEMENGD NIEUWS. Eene St. Nicolaas-surprise. De Fanfulla meldt, dat generaal Menabrea binnenkort naar zijn post te Londen zal terug- keeren, aangezien de regeering heeft afgezien van het plan zijner verplaatsing naar Parijs-, Het zelfde blad meldt, dat de heer de Preycinet er in zeer vriendschappelijke bewoordingen op heeft aangedrongen om de benoeming van den Itali- aanschen ambassadeur te Parijs te bespoedigen. De Heralcl bevat een telegram, meldende dat den 4den dezer op het eiland St. Christophe eene overstrooming heeft plaats gehad, waarbij 200 personen zijn verdronken. De schade, door het water aangericht, wordt op 250,000 dollars begroot. Amsterdam, 15 Januari. Zondag-middag lag plotseling een juffrouw in de Brouwersgracht. Op het geschreeuw van een in de buurt wonende vrouw sprongen terstond drie dronken mannen uit een nabijzijnde kroeg hals over kop het water in. Die edele menschenvrienden zagen natuurlijk hun pogingen tot redding mislukken en het was een wanhopige toestand; maar gelukkig rekende men in dit geval niet buiten den waard, want deze dook er bij in en kwam spoedig met de juffrouw aanzwemmen. Zijn drie gasten, doorliet koude bad ontnuchterd, hadden iutusschen, zoo goed en kwaad als het ging, elkander weer op het drooge gebracht. Velsen, 15 Januari. Door wijlen mevr, de wed. A. van der Hoop is eene som van f 5000 gelegateerd aan de algemeene armen van Sand- poort. Muntendam, 15 Januari. De woning van den arbeider Eentjes was sedert een paar dagen niet geopend, hetgeen eindelijk de aandacht trok van een paar buren, die toen binnentraden en den 77jarigen alleen wonenden grijsaard dood in zijn bed vonden. Geruchten, omtrent een gewelddadigen dood verspreid, zijn door de doodschouw niet bevestigd. Zandvoort, 15 Januari. In den "Bazar ten voordeele van het Badhuis voor minvermogenden" alhier ontdekte men heden-morgen omstreeks 7 ure een schoorsteenbrand, die, waarschijnlijk reeds gisteren ontstaan, een vrij dreigend aanzien kreeg. Met eene handspuit mocht het aan de krachtige werkzaamheid der spuitgasten gelukken het vuur te bedwingen. Omstreeks 10 ure was men den brand meester en het gevaar voor het oogenblik geweken; de spuit is evenwel ter plaatse gebleven. In het dorpje Etsant (Beneden-Pyre- neën) is een hoeve afgebrand met het gevolg, dat zes personen van het gezin, de vrouw en vier kinderen, een prooi der vlammen werden. De vader was met een dochtertje, dat op zijn kamer sliep, uit het raam gesprongen en wilde toen terugkeeren om de overigen te redden, maar het was te laat; alles stortte in en bedolf de bewoners onder de puinhoopen. In de Keulsche bladen komt een waar schuwing voor aan de Rijnscheepvaart, dat de doorvaart bij de brug te Keulen met de grootste voorzichtigheid moet geschieden. Vlak bij den middenpijler is nl. gezonken de sleepboot Rot terdam No. 3, met een lading van 12000 centr,, die daarna gebroken is. Ten kantore van Rothschild te Parijs is eene vrouw aangehouden, die een cheque van fr. 10,000 kwam ontvangen er. op de vraag, hoe zij in het bezit van dit papier was geraakt, ontstelde, zoodat de politie werd ont boden. Toen bleek dat zij de viouw is van een politie-agent. die dc cheque op straat gevonden had, terwijl hij dienst deed. De echtelingen be vinden zich in hechtenis. Joseph Webert, de politie-beambte, die oneerlijk zich in het bezit van fr. 10,000 wilde stellen, is 35 jaren oud, heeft eenige jaren dienst, is met de reddingsme daille gedecoreerd en had zich tot dusverre onbe rispelijk gedragen. Zijne vrouw is 34 jaren. De heer J. I. De Beucker waarschuwt hen, die in dit jaar boomgaarden willen huren, dat de bloembotten van vele fruitgewassen, doch vooral die van pereboomen, zooveel geleden heb ben, dat er in 1880 weinig te plukken en te oogsten zal zijn. Te Frankfort nam onlangs een dame. die pas twee jaren gehuwd was, haar25e keukenmeid in dienst. Haar echtgenoot, een grappenmaker, wilde dat jubilé niet onopgemerkt laten voorbij gaan, en had, tot grooten schrik van zijn vrouw, eenige vrienden uitgenoodigd om dit huiselijke feest mede te vieren. Dezer dagen overleed te Parijs, in den ouderdom van 96 jaar, de heer Cazeneuve, de oudste kok van Frankrijk. In 1815 was hij opperkok van den Pruisischen generaal Blucher, aan wien hij door Karei X werd aan bevolen.N a het teekenen van den vrede, vertrok Cazeneuve met Bliicher naar Berlijn; doch keerde in 182 5 naar Frankrijk terug om bij het kronen des Konings tegenwoordig te zijn, en ging bij den heer Talley rand wonen. Eenigen tijd later werd hij kok des Konings. Na Karei X diende Cazeneuve nog Louis Philippe. Sedert 1848 leefde hij stil van zijn gespaarde penningen. Te Dordrecht is eene vrouw bij het wasschen van eenige kleederen, vermoedelijk door de gladheid van de trede, waarop zij gebukt lag, in de bijt en onder het ijs geschoten. Eerst een lOtal minuten later werd het ongeval door eene andere vrouw, die aan dezelfde bijt kwam om water te scheppen, opgemerkt. Hoezeer bij na onmiddellijk geneeskundig behandeld, bleek de vrouw reeds overleden te zijn. De ongeluk kige, 37 jaren oud, was moeder van twee kin deren. Aan een werkje, getiteld: Aus heiterm Himmel, en geschreven door Oscar Blumenthal, den geestigen schrijver van Operationen (Vrou wen-Studenten), zijn de volgende epigrammen ontleend; Wagner und Beethoven. Wagner gleicht Beethoven?Mit Verlaub! Ein (Jnterschied bieibt, ein schwerer: Bei Beethoven war der Hunker taub, Bei Wagner werden's die Hörer! Aus Bayreuth. Um für Bayreuth uns zu erziehn, Seliuf Wagner neue Theorien. Die alte Tradition verliisst er Und anders legt er das Orchester. Er gab uns andre Opern-Formen, Er gab uns andre Urtheils-Normen, Und doch ist alle Müh' verloren: Er gab uns keine andere Ohren. Bij den veehouder Blijleven onderde gemeente Nieuwkoop is besmettelijke longziekte uitgebroken; 23 stuks vee zijn onteigend en af gemaakt. Te Dundee gaat men steeds ijverig voort met het opsporen van de lijken der oij de ramp op de Tay-brug verdronken passagiers. In 't geheel zijn thans 26 der verongelukte pas sagiers gevonden. Het hulp-comité beschikt reeds over ongeveer 50 000 guldens. Te Mendionde (Frankrijk) vondentwee mannen een Zigeunerin dronken op den weg liggen. Zij staken haar kleeren in brand en ver dwenen toen; de ongelukkige, door de pijn tot bezinning komende, bezweek aan de brand wonden. De Pesther Lloyd verhaalt dat een troep wolven, een der voorsteden van Temesvar doorkruist heeft en al de dieren heeft verslon den, die zich niet op stal bevonden. Een geeste lijke, die in eene slede naar zijne woning terug keerde, werd door een troep wolven aangeval len. De koetsier zette zijne paarden aan, doch aan een omdraai viel de slede om, en de gees telijke werd op den grond geworpen en door de wilde dieren verslonden, onder de oogen van den verschrikten koetsier. Tijdens de sneeuw, toen 't verkeer in de straten van Parijs zeer belemmerd werd, kwam een straatjongen op den inval, om op een dei- drukste punten een voetpad te vegen. Ieder die zijne baan passeert geeft den jongen een of meer centen. Tegen den avond en nadat hij een aar dig sommetje ontvangen heeft, neemt hij zijn bezem weer ter hand en begint de weggeruimde sneeuw weer voor het voetpad op te hoopen. Een kruidenier die van uit zijn winkel dit bedrijf aanzag vroeg hem woedend. „Hé vrindje, wat doe je daar?" „Ik," antwoordde de straatjongen, „ik doe wat gij straks doen zult; ik sluit mijn winkel." Een Duitscher, die in Tejxh's (A'meïika) 160000 fr. had geannexeerd, is bij zijne aan komst te Antwerpen aan boord van de stoom boot Vaderland aangehouden. De Rijn bij Maintz was onlangs bedekjt met duizenden doode visschen, die gestorven wa ren ten gevolge van de dynamietontplofïingen, waardoor men op de rivier het ijs heeft laten springen. De burgemeester der Duitse he stad Duren heeft thans aan al de personen beneden de 16 jaren verboden, op straat of in openbare lokalen en tuinen tabak te rooken. Op het over treden van dat verboil staat een geldboete van 1 tot 9 mark, of in geval van onvermogen, gevan genisstraf. Tien glazen bier en een cotelet dat alles had een jong, net gekleed heer te betalen, die in een restauratie te Berlijn eenige dagen geleden een paar uren had zitten eten en drin ken en tot zijn schrik bemerkte dat hij geen geld bij zich had. Een vriend die in de onmid dellijke nabijheid woonde, zou hem het gelag ech ter ongetwijfeld willen voorschieten. De eigenaar van de restauratie drong er op aan dat hij zijn jas gedurende zijne afwezigheid als pand zou achterlaten. Zijn gast verzocht echter in stede daarvan als pand zijn splinternieuwe!! hoed aan te nemen, waarmede genoegen werd genomen. Daarop ging hij ijlings heen. Eenige oogenblik- ken later wilde een oudachtig heer, die getuige van het voorval geweest was, vertrekken. Hij zocht zijn hoogen hoed! Te vergeefs. Eindelijk vond men het hoofdsieraad in het bezit van den restauratiehouder, die het als kosteloos onder pand in ontvangst ha:l genomen.... Op de be taling van de tien glazen bier, die d en tot nog toe onbetaald gebleven cotelet wegspoelden, wordt nog steeds gewacht. Te Zwolle is een 75-jarige man ver dronken gevonden in een onder water staanden kelder, in een in aanbouw zijnd nieuw huis, bui ten de Diezerpoort. Toen de tapster Van W., wonende Haarlemmertrekvaart onder de gemeente Leider dorp, Donderdag-avond laat te huis kwam, ont dekte zij dat behendige dieven tijdens hare af wezigheid in hare woning waren geweest eii een spaarpot met eenig geld, een gouden ketting en eenige voorwerpen van minder waarde hadden medegenomen. De dieven (tot heden onbekend) waren door eene achterdeur, waarschijnlijk over het ijs, binnengekomen. Bij de studenten in Duitschland hoort men nog gedurig van tweegevechten. Onlangs vond men weder een student, die zich in een zoogenaamd Amerikaansch duel had doodgescho ten. Nu ongeveer een week geleden hoorde men van een duel waarbij een der strijders een ko gel in den hals had gekregen. En thans spreken de bladen weder van een duel in het Grünewald (dicht bij Berlijn), waarin een der studenten moet zijn doodgeschoten. In de Londensche straten werden ver leden jaar door overrijden 2S6 personen gedood en 3399 gekwetst. Niettegenstaande dit afschrik wekkend cijfer blijft de overheid nog maar altijd in gebreke, een verordening uit te vaardigen, waarbij aan de houders en begeleiders van voer tuigen gelast wordt, bij het vallen van den avond brandende lantaarns aan de voertuigen te beves tigen, zooals op het vasteland algemeen geschiedt. Wat is het maximum van snelheid van een schaatsenrijder? Tish Smart de overwin naar van den eersten wedstrijd van de skating in Engeland, heeft een afstand van drie uren in 28 minuten afgelegd. Deze snelheid bereikt bijna die van de beroemdste velocipedisten, d. i. één kilometer in 2 minuten. Waar al geen bereke ning van gemaakt wordt. Woensdag 11. werd van wege de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij van uit Velsen de opmeting aangevangen voor een spoorbaan naar Ymuiden. November 1 87 9 is voor oude men- schen een kwade maand geweest. Te Amsterdam o. a. stierven er toen 663 personen, onder wie 108 personen van 65 tot 80 jaar en 31 boven de 80 jaren. Een arbeider te Venloo gebruikte bij het aanmaken van de kachel petroleum, en had daarbij het ongeluk, dat zijne kleederen vlam vatten, zoodat hij zware brandwonden kreeg over het geheele lichaam. De man verkeert in zorg- wekkenden toestand. Te Roermond viel Woensdag-middag een voerman van zijn kar; het wiel ging over hem heen, en hij werd zoo zwaar gekwetst, dat hij kort daarop is overleden. De Parijzenaars werden Dinsdag-avond aan 1 Januari 1875 herinnerd. Tusschen 9 en 10 ure had het zoo geijzeld, dat de straten bijna onbegaanbaar waren. Omnibussen, rijtuigen en tramwagens staakten hun rid. De Parijzenaars, die overal een pretje van maken, vormden slingers door elkander de hand te geven, om zich voort te trekken, wat niet belette dat soms geheele familiën op trottoirs lagen te spartelen. Volgens waarnemingen eener dilet- tant-meteorologe heeft 1879 opgeleverd 175 dagen, waarop het niet, en dus 190, waarop het wel geregend of gesneeuwd heeft. April en Augustus onderscheidden zich gunstig, nl. ieder met slechts 9 natte dagen; daarentegen waren Mei, September en December zeer nat. nl. met 19, 19 en 24 dagen. De stoker in de fabriek vandeheeren Raue& Bodde, te Geldrop, is Dinsdag 1.1. in aanra king gekomen met een rad, met het gevolg dat hij deerlijk verminkt werd, en op de plaats dood bleef. De beroemde schrijfster Gravin Ida Hahn-Hahn is te Mainz in het door haar gestichte klooster „de goede Herder" in den ouderdom van ruim 74 jaren overleden. Op het geroep van: „houd den dief!" door een winkelier aangeheven, werd Woensdag avond te Leiden door een agent van politie een veldartillerist aangehouden. Al spoedig verscheen een tweede artillerist die zich tegen de aanhouding van eerstgen. verzette, en dit verzet werd van dien aard, dat zij den politie-agent en een paar andere toegesnelde agenten mishandelden. Met veel moeite werden zij naar de politiewacht gebracht, van waar zij, na ontnuchterd te zijn, aan de militaire autoriteit zijn overgegeven. Te Amsterdam is Donderdag-middag van een der in aanbouw zijnde huizen aan de Utiechtsche zijde van den Amstel een man van een steiger gevallen, met het gevolg dat hij on middellijk dood was. Men schrijft uit den Ha m van 13 Janu ari. Gisteren-avond kwam zekere Brink, werk zaam op de briket-fabriek te Vroomshoop gem. Den Ham, met eene som van Almelo, met be stemming naar Vroomshoop. Dicht bij Vriezeveen op de hoogte van den molen aan het Almeloosche kanaal, werd hij door een met een stok gewa- penden persoon aangerand, die hem het geld wilde ontnemen. Brink, die ook met een stok gewapend was, dien hij als oud-militair goed wist te gebruiken, had het geluk den stok van zijn aanvaller stuk te slaan en hem met een slag- tegen de beenen op den grond te doen tuimelen. De aanrander stond echter spoedig op, trok een mes en wilde met dit wapen Brink te lijf. Deze trok daarop ook zijn mes en bracht den aanval ler eene wonde in de borst toe, waarvan het ge volg was dat hij dood nederstortte. Brink, of schoon ongedeerd, was in zoodanigen gemoeds toestand, dat hij per wagen naar huis moest ver voerd worden. Het onderzoek der justitie heeft nog geen bizotiderheden aan het licht gebracht. Woensdag-namiddag heeft een werkman, op het terrein achter de Veemarkt te Rotterdam, bij ongeluk zijn kameraad met een bijl het voorste lid van twee vingers der rechterhand afgeslagen. Op 8 Januari jl. meldde zich bij de modemaakster F. te Oosterbeek een persoon van ongeveer 48 jaren aan, aangezicht vol, oogen wat achteruit, met ballen onder de oogen, ron den neus, platten mond, onderkin, donker haar, zonder baard, gekleed met lange, donker geruite overjas, donkere, platte, hooge pet, donkere broek en laarzen met lage hakken, welke voorgaf De Graaf te heeten en gepensioneerd ingenieur in Ned.-Indië te zijn, weduwnaar met één kind en niet onbemiddeld te zijn. Hij trad vervolgens met de dames in onderhandeling over het uitbe steden van zijn negenjarig kind tegen f 9 a 10 per week, uithoofde bij wilde hertrouwen. Hij wist daarna in betrekking te komen met haren broeder F., behanger aldaar, trad met dezen in onderhandeling over den verkoop van een twee tal huizm, werd het na eenig loven en bieden eens, en ging vervolgens met hem naar den no taris 11. aldaar, ten einde met dezen de verdere conditiën te bespreken. Ook daar werden partij en het eens. De akte zou den volgenden dag gepasseerd worden, doch de zoogenaamde inge nieur had door bizondere omstandigheden geen geld om naar huis te komen, ontving daarop van F. een bankbiljet van veertig gulden ter leen en een wandelstok, onder belofte ze daags daarna bij zijne terugkomst te zullen teruggeven, en gaf hem in bewaring een kerkboek. Tot dus verre heeft hij vergeten zijn akte te komen pas- seeren, geld en stok terug te brengen en het kerkboek te komen afhalen. Zekere Terstappen, koopman in boter te Neer (Limburg), die elke week voor zijn handel naar de gemeenten Wandre en Souverain-Wandre gaat, keerde de vorige week 's avonds naar zijn logement in laatstgenoemde gemeente terug. Hij bemerkte weldra, dat hij achtervolgd werd, en ging wat langzamer om zijn vervolger te herkennen. Op 't oogenblik echter dat hij het hoofd omkeerde, loste de vervolger een schot, waardoor Terstappen in de zijde getroffen werd. De aanrander, ziende dat zijn slachtoffer niet viel, nam de vlucht, terwijl Terstappen nog een naburig huis kon bereiken, waar hem de eerste zorgen werden toegediend. De toestand van den gewonde is gelukkig niet zeer gevaarlijk, zoodat hij een paar dagen later naar zijn woonplaats kon worden vervoerd. Van den dader is tot heden nog geen spoor ontdekt. De knaap, die den 7den dezer in de boekdrukkerij van den heer M. De Waal, te Groningen, gewond geraakte onder eene in werking zijnde snelpers, is eergisteren overleden. De heer G. K. te Batavia die zeer groote verplichtingen heeft aan zijn chef en diens waardige echtgenoote, was op 5 Dec. daar te soupeeren gevraagd. De chef op dien dag juist tier. jaren getrouwd, vond het aardig met eenige kennissen den voor hem bizonder heugelijken St. Nicolaas-avond eens prettig te vieren. „Wat moet je die menschen geven?" denkt K., die vooreerst niet veel te missen heeft en dan nog van nature eenigszins gierig is- lk heb onkosten dien avond te maken voor een paar handschoenen en ik weet, dat de oude lui op een cadeau rekenen." Geen besluit kunnende nemen, loopt hij Pas- sar Baroe op en ziedaar, in een der Chi- neesche toko's ziet hij een prachtig theeservies staan van echt porselein, dat er volgens hem al heel gedistingeerd uitzag. „Wat kost dit servies?" vraagt onze held. Vijf-en-twintig gulden", antwoordt de Chinees. „Vijf-en-twintig gulden", stamelt de an dere, „en kan dat geen gulden of tien min der?" „Ik heb maar drie van die serviezen ver- 'e len week gekregen; één heb ik reeds verkocht en één was bij het uitpakken grootendeels ge broken. Dit is het laatste-" Om de waarheid zijner woorden te staven, haalde de man onder zijne winkelkast het defecte servies voor den dag. Van de meeste kopjes en van de groote stukken waren de ooren af. „Ziet u," vervolgde hij, „dat kan ik wel weg gooien." „IIa!" denkt K, „dat is wat voor mij! Zeg eens, Baba, ik wil dit kapotte servies van je koopen. Het is mij nog drie gulden waard." Na eenig over en weer bieden, kreeg hij het voor dien prijs en Baba beloofde dat hij den boel met al de afgebrokene handvatsels en ooren zou iupakken in een kistje met papiersnippers en stroo en het des avonds tegen half zeven in het aangewezen huis in Gang Patjenongau zou bezorgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2