NIEUWE Donderdag 22 Januari 1880. 5e Jaargang. Terug naar 't heidendom. buitenland! No. 346. Engeland. Duitschland. HURLEHSUIE 11)1 RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per B maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. JansstraatHaarlem. MlIüT'. AGrITE MA NOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Het wordt in onze dagen dikwerf ge zegd en geschreven, dat wij naar het hei dendom terugkeeren. Die stelling is naar ons oordeel zeer juist, als men daarmede bedoelt, dat in onzen tijd heidensche be ginselen herleven en naar toepassing op het staatkundig en maatschappelijk leven streven; maar zij is het niet, als >-en daar mede zou willen zeggen, dat de wereld weder een toestand tegemoet gaat als die, welken zij voor de komst van den Stich ter des Christendoms heeft gekend, dat zij in het heidendom zou terugzinken. Het Christendom beeft eenmaal het heidendom overwonnen maar niet gedood, niet uitge roeid; het kan dus herleven en zich tot zekere hoogte doen gelden, maar de heer schappij weder veroveren, dat Kan het on mogelijk. De Verlosser heeft zijne Kerk op eeue rots gesticht en verzekerd dat de poorten der hel tegen haar niets zouden vermogen. De legende verhaalt, dat, toen het goddelijk Kind met zijne li. ouders in Egypte kwam alle afgodsbeelden ter aarde vielen. Die legende is een beeld van den toestand des heidendoms na de vestiging der Kerk op aarde. In de tegenwoordig heid van het Kruis kan geen heidendom zegevieren. Het Kruis blijft voor de onge- loovigen een ergernis en eeue dwaasheid maar zij kunnen die ergernis of dwaasheid niet wegnemen. De bedorvenheid der menschen kan een hoogen graad bereikengeheele volken kunnen zelfs voor de Kerk verloren gaan; de barbaarschheid kau ouder den naam van beschaving hier en daar ten troon stijgen en landen en natiën aan zich on derwerpen, maar die overwinning is slechts tijdelijk en nooit algemeen, want tijdens hare heerschappij wint de Kerk op ande re plaatsen dubbel terug wat zij in de af vallige gewesten mocht verliezen. Tel de O o Arianen, Nestorianen, Etychianen, Grie ken, Mahomedanen, enz., en men weet hoeveel kinderen de Kerk verloormaar tel dan de Franken, Gothen, Germanen, Britten, Scandinaviërs, Hongaren en Rus sen, die het Christendom aannamen, en men zal zien dat het verlies dubbel ver- FEU1LLETON. De Familie Choisel. Vervolg. Het is altijd goed, den dag van wederkee- ren niet te bepalen; want komt er iets in den weg, dan heeft men daarenboven nog liet ge schrei van vrouw en kinderen. Dit gebeurt uit belangstelling, maar wat kan het helpen? Gij hebt gelijk, Bruno, waarom moet men een geheel huisgezin vruchteloos in onrust bren gen? Intusschen spijt het mij, dat Michard zulk weder treft, het begint er indeulaad gevaarlijk uit te zien, en het wrakke vaartuig kan niet veel lijden. Ware hij op een goed schip, dan telde ik het niet, want ik ken den oude; geen matroos verricht zijne zaken beter dan hij, geen storm heeft hem ooit afgeschrikt. Tijdens wij onzen handel in het groot uitoefenden, heb ik hem ver scheidene malen aan het roer zien staan, terwijl het nat ons over het hoofd spatte, hij schudde zich af, goed werd. Het protestantisme scheurde een groot deel van Europa van de Kerk af, maar op hetzelfde oogenblik schonk Columbus eene nieuwe wereld aan de Kerk die daar het geloof bracht, kweekte en deed bloeien. Het moderne ongeloof beeft in onzen tijd de Kerk geduchte slagen toegebracht, maar behalve dat bet meer het Protestan tisme dan bet Katholicisme trof, staan te genover de verliezen de groote winsten, welke door de Kerk behaald worden in de ontelbare Missiën, die over alle werelddee- len zijn verspreid. Neen de Kerk gaat al tijd vooruit; geen dag of zij behaalt nieuwe zegepralen. Hij die zegt: wij gaan naar bet heiden dom terug en met een angstig hart naar de toekomst ziet, plaatst zich op een te bekrompen standpunt. Bedoelt men met dat wij het een of andere land, dan kan de angst gegrond zijn, maar de Kerk is niet voor een of ander iand, de wereld is baar gebied. En zeker is zij van hare zegepraal als zij altijd voortgaat meer te winnen dan te verliezen. Neemt bierdoor bare kracht steeds toe dan zullen ook noodzakelijk de aanvallen van het heidendom door haar steeds gemakkelijker wederstaan worden, 't Zal haar b. v. gemakkelijker vallen nu het heidendom onder den duim te houden dan eenige eeuwen geleden. o o Hen, die vreezen en benauwd zijn, wij zen wij op de geschiedenis van Frederik Barbarossa, die in 1152 keizer van Duitsch- land werd. Zijn aanval op de Kerk was heel wat geduchter dan die van onze mo derne Heidenen, en bet weerstandsvermo gen der Kerk -afgezien van haar God delijk karakter om bare mindere uit gebreidheid en om andere redenen, heel wat zwakker. Zij had pas de barbaren ten ondergebracht, de 10e eeuw, de ijzeren, doorleefd, den zwareu investituurstrijd ge streden en moest nu weder in liet harnas tegen den brutaalsten der Hoheustaufen, die de beginselen van bet Heidensche Ce- sarisme wilde herstellen. De dweepzieke Arnold van Brescia was zijn voorlooper; deze verspreidde de liberale beginselen on der bet volk en vormde eene partij, die als de eene druppel water op de andere op en volbracht zijn werk even bedaard, als of er i^iets geschied ware. Een hevige windvlaag, welke het brandend hout uit een joeg, brak eensklaps hun gesprek af. Wij zouden brand stichten, indien de woeste kust iets brandbaars opleverde, zeide Jaques; zie, ginds rollen de gloeiende kolen over het zand; wij zullen het beste doen, vriend, met ons achter de duinen te verschuilen, die zullen ons ten minste tegen den wind beschutten. Terwijl zij tegen eene hoogte opklommen, zag Bruno nog eens om en riep: een zeil! een zeil! De grijsaard blikte naar de zee, welker woeste golven een akelig geloei deden hooren. Gij hebt oogen als eene kat; ik zie niets. De lantaarn zal ontstoken zijn, er brandt licht! Op dat oogenblik werd liet op nieuw zichtbaar, maar de hoog opstijgende golven deden het dade lijk weder verdwijnen. Men is op het gevaarlijkste punt, sprak Jaques. Er werd een geweerschot gelost. onze liberale partij gelijkt. Hij verjoeg twee Pausen uit Rome en stichtte een Romeinscbe Republiek, die 10 jaar duurde (1144—1154). Toen het volk genoegzaam bewerkt was, zette Frederik zich aan den arbeid. Hij riep te Bologne eene vergadering bijeen vau afgevaardigden van een aantal Itali- O O aansche steden en liet bun eene wet aan nemen, die door zijne legisten de libe rale professoren van dien tijd gereed gemaakt was. De hoofdbeginselen, waarop die wet rustte: »de wil des keizers vormt het recht; elk besluit des keizers beeft kracht vau wet.Dat prachtig stuk, den wettenmakers der 19e eeuw waardig, schafte de vrijheden der steden af, vernietigde de tijdelijke macht des Pausen en maakte van den keizer een Romeinschen Cesar, die het hoogste gezag in kerkelijke en tijdelijke zaken in handen had. Dat was eerst een man; zulk een moes ten onze radicalen bezitten. Bij bet woord voegde hij de daad. Hij durfde eu had geeu loges noodig die in het duister werken. o O Paus Alexander nam het voor de rechten der Kerk en voor de rechten van Italië op. Daarom verjoeg Frederik hem uit Rome en Alexander moest zich gelukkig achten bet leven in Frankrijk te kunnen redden. Toen plaatste Frederik een maaksel zijner handen op den stoel van Petrus en de wereld zag een tegenpaus. Milaan, dat ook van geen heidendom wilde weten, werd tot in zijne grondslagen verwoest; op zijne puinhoopen liet Frederik, ten teeken dei- vervloeking, zout strooien. Geen Italiaan- sclie stad durfde zich meer verroeren, den kende aan het lot van Milaan. De Romei nen staken bet eerst het hoofd op uit de verdrukking en verjoegen den tegenpaus. Alexander keerde haastig naar zijn zetel terug, maar Frederik volgde hem op den voet, en de Paus moest nog eens vluch ten, nu naar Sicilië. Maar die vluchtende Paus was voor den keizer gevaarlijk. Heel Italië sidderde, de Paus niet. Alles zweeg, de Paus alleen sprak, en bij toog naar Yenetië, bij welke machtige Republiek bij veiligheid vond. Men schreef het jaar 1176. In bet pa leis van den patriarch zit Paus Alexander LI lings liep Bruno naar een op het strand staan- den paal, waaraan eene bel liing, en begon te luiden, om den dorpbewoners aan te kondigen, dat er zich een schip in nood bevond. Middeler wijl hij hier mede bezig was, bracht de oude eene boot te water, en beiden sprongen er in. De branding dreigde bet vaartuig te verbrijzelen, dan de onversaagde kustbewoners spanden alle krach ten in en kwamen eindelijk in het ruime sop, waar de boot nu eens als op een berg verheven, dan weder eensklaps in een afgrond van water neergeworpen werd. De Hemel geve, dat wij nog tijdig komen, zeide Bruno, toen er op nieuw geschoten werd, ik vrees.... Ik vrees... het licht beweegt zicli in den koers der witte klippen, en mocht men daar stooten, dan, Michard, gaf ik geen stuiver voor uw leven... gij hadt voor goed met smokkelen ge daan, en zoudt de groote reis aannemen. Het ware jammer; de man werkt ijverig voor zijn brood. En denk eens aan zijne vrouw en negen tigjarige moeder; hij is haar eenige steun. op den troon. De vleugeldeuren der zaal gaan open, eu Frederik Barbarossa, met den keizerlijken mantel omhangen, treedt binnen. Hij werpt den mantel af, knielt voor den Paus neder, buigt zich ter aarde en kust den voet van den opvolger van Petrus. Hij ziet af vau de tijdelijke macht over de Kerkelijke Staten, verzaakt zijn Cesarisme en zijn Heidendom en verzoent zicli met den Paus. De H. Stoel kerkreec O zijne volkomen onafhankelijkheid. De vervolging der Kerk had lang ge duurd, maar de Kerk overwon. Zoo ging liet in vroegere dagen en zoo gaat liet in onzen tijd, doch wachten we kalm en met vol vertrouwen de gebeur tenissen af. God zal, kan zijne Kerk niet verlaten. Het heidendom moge bier of daar een tijdelijken triomf behalen, het zal nim mermeer de heerschappij in banden krij gen. Neen, de wereld keert niet meer tot bet heidendom terug; de Kerk leeft, re geert en overwint in tijd en eeuwigheid. Uit Lissabon wordt gemeld, dat ten gevolge van een verzoek van den Engelschen gezant de politie aldaar aan de speelhuizen op 't onverwachts een bezoek, heeft gebracht, waar zij onder de aanwezigen verscheiden Kamerleden en officieren van het Engelsch kanaal-eskader aantrof. Een groote som gelds werd bij die gelegenheid in beslag genomen. De philosophische faculteit te Groningen maakt bekend, dat een Griek, genaamd Demetrius Mena- gius, in Augustus 1871 tot doctor is gepromo veerd, na inzending eener dissertatie, waarvan onlangs is gebleken dat liet niets anders was dan een geschrift van A. Kyprianos, hetwelk reeds in 1858 te Athene was uitgegeven en in 1871 door Menagius bij de genoemde faculteit is ingezonden voorzien van een, titelblad, waarop bij zelf als schrijver vermeld stond. Mitsdien is thans zijn doctoraal diploma vervallen verklaard. Menagius had, met behulp van dit stuk, getracht hoog leeraar te Petersburg te worden. Boven het kerkhof der vrijdenkers te Berlijn stond het opschrift: „Maak hier beneden het leven goed en schoon. Er is geen eeuwigheid, geen opstanding." Drommels, wat is het nat kil! riep Jaques 'tis als of ik in een tweeden zondvloed sta; en met de mouw van zijn buis veegde hij het aange zicht af. Na de grootste inspanning naderde de sloep eindelijk het vaartuig, dat door de golven ge weldig heen en weder werd geslingerd. Daar stiet het tegen eene klip en helde op zijde over. Hola! riepen de visschers, die zich met moeite staande hielden. Maar het gehuil van den wind en het geloei der zee verdoofden hunne stem. Michard!,... redding! schreeuwde de grijsaard de handen aan den mond houdende, om zijne stem meer te doen doordringen; toen klemde hij zich aan eene roeibank vast, en werd in de boot als in eene wieg geschommeld. Het schip zinkt, zeide Bruno. Neen, neen, men heeft ons bemerkt. Hé, Michard!.... ik zie beweging... vooruit! Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1