BINNENLAND. Frankrijk. O ostenr ijk-Hongarij e. Rusland. Griekenland. GEMENGD NIEUWS. Over dit schandelijk opschrift werd dikwerf geklaagd, maar de minister Falk was en bleef doof. Thans heeft de regeering echter bevolen, dat de tweede regel weggenomen worde. De vrijgeesten echter hopend, dat voor hen wel weder eens een betere tijd zal aanbreken, hebben een plank voor den tweeden regel gespijkerd. Onlangs hadden eenige Pruisische officieren gehoor gevende aan een uitnoodiging van Kussische officieren, een bezoek aan de stad Kalisch gebracht. Zij werden eerst vriendelijk ontvangen, maar toen na het middagmaal de hoofden verhit waren, begonnen de Kalischen op Duitschlands ondank baarheid te schelden. Dit bleef niet onbeantwoord. Eindelijk drongen eenige llussische officieren met hlooten degen op hun gasten in en het kostte den kolonel groote moeite, bloedvergieten te voorko men. Hij bracht de Pruisen naar zijn woning en liet hen op den terugweg naar de grenzen door cavalerie begeleiden, omdat hij vreesde, dat de Russische officieren hen zouden overvallen. Te Hauwell stierf dezer dagen in zijn 4 7e jaar jaar Augustus Meves, die een hoogst zonderlinge aanspraak met zich in het graf neemt. De over ledene en zijn vader betwistten namelijk aan den Hertog van Aumale en andere leden van het Huis van Orleans den voorrang als pretendenten op den Eranschen Troon. Zij beweerden namelijk nakomelingen te zijn van een ouderen tak der Fransche Konings-familie. De vader van den overledene gaf voor, de zoon te zijn van Lodewijk XVI, en op geheimzinnige wijze gered te zijn uit den Temple, waarin hij tijdens de Fransche Re volutie opgesloten was. De zoon geloofde stellig aan de legitimiteit van de aanspraken zijns vaders en gaf eenigen tijd geleden een werk uit, waar in hij die aanspraken trachtte te bewijzen. Wederom eene „zegening" van het moderne Frankrijk! De Kamer nam met 254 tegen 120 stemmen een voorstel aan tot afschaffing dei- aalmoezeniers bij het leger. Betreurenswaardig feit in de annalen der republiek De Keizerin van Oostenrijk begeeft zich naar Ierland. Voor twee jaren heeft zij daar een lange jacht, of jacht met windhonden, georganiseerd, die een uitgaaf van bijna 100.000 franks jaar lijks vordert. Zij gaat incognito mede jagen en is reeds te Londen aangekomen. In het strafstelsel van Rusland zijn bij Keizer lijk besluit, overeenkomstig het advies van den Rijksraad, belangrijke veranderingen gebracht. De „eenvoudige deportatie" naar Siberië of andere streken (niet te verwarren met de eigenlijke straf van dwangarbeid in een kolonie) is afgeschaft en in de gradatie der gevangenisstraffen is veran dering gebracht, met invoering van de celstraf. Door 26 harer leden is bij de Kamer een acte van beschuldiging ingediend tegen de heeren Sotiios en Petzemas (eerstgenoemde Minister van Oorlog in het tegenwoordig Kabinet,) wegens den aankoop voor het leger van duizend paren schoe nen en vijftien-duizend vaatjes beschuit, welke gebleken zijn onbruikbaar te wezen. Voor de schoenen was door de Regeering 80000 en voor de beschuit 450 000 drachmen betaald. Z. M. heeft zijn voornemen doen te kennen geven, om aan de militairen, die deel hebben ge nomen aan de bewaking der dijken enz., een buitengewonen bijslag op de soldij voor die dagen te verleenen. Ter waardeering van de lieden, die het zich noemend „humoristisch-satyrisch" weekblad Uilen spiegel samenstellen, moge dienen dat het jongste nummer een (bovendien nog zeer laffe) „aardig heid" bevat op. wijlen jhr. Kerens de Wylré. Het Rott. Nbl. noemt dit te recht „stui tend voor ieder, die aanspraak wil maken op den naam van beschaafd mensch." Leiden, 19 Januari. In de afgeloopen week zijn hier door het roodvonk aangetast 11, en aan die ziekte overleden 2 personen. Middelburg, 19 Januari. In den afgeloopen nacht is de 81-jarige huisvrouw van P., in de Vlissingsche straat, door een onbekende oorzaak, op haar slaapkamer in brand geraakt en aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Maastricht, 19 Januari. Vrijdag—avond werd tusschen deze stad en Aken, nabij het wachters huisje No. 15, de wachter Leonard Geerardts, oud 74 jaren, door een sneltrein overreden. De onge lukkige bleef op de plaats dood. Dordrecht, 19 Januari. Eergisteren-namiddag is uit een bijt in de gracht aan de Erfhuizen, nabij den watertrap opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind; men vermoedt, dat het kind ongeveer tweemaal 24 uren oud kan zijn, en korten tijd in het water heeft gelegen. Haarlemmermeer, 19 Januari. De heer J. L. J. Jansen te Hillegom, die binnen enkele da gen van den minister van Waterstaat de definitive concessie verwacht voor den aanleg van een stoom tramweg van Haarlem langs de Glip (Heemstede), Bennebroek en verder langs den Rijksstraatweg tot Leiden, heeft zich, naar men verneemt, tot den Gemeenteraad van Haarlemmermeer gewend om vergunning tot het leggen van rails en het exploiteeren van een stoomtramweg door die ge meente, aanvangende aan de grens van de gemeente Heemstede en loopende langs den geheelen kruis weg tot aan de ringvaart nabij de Aalsmeerderbrug. Mandvoort, 20 Januari. Gisteren-avond zijn de eerste drie schuiten afgevaren ter scholvangst naar de Buitenlek, namelijk: de Man Cornells, stuurman C. van Duijn, reeder C. van Duivenbode; de Jonge Gerrit, stuurman Alb. Koper, reeder M. van der Schinkel Cz., en de Vrouw Ambro- zina, stuurman R. Zwemmer, reeder W. van der Werjf. In het laatst dezer ot het begin der vol gende week kan dus waarschijnlijk aanvoer van vsrscbe visch verwacht worden. Een onzer vrienden verhaalt de Soer. Ct. kwam, eenigen tijd geleden, bij zekeren assistent-resident voor de politie, om aangifte te doen dat bij hem ontvreemd was voor een waarde van 250 a 300 gulden aan zilveren vorken en lepels. Hij veroorloofde zich de vrijheid om aan te dringen op een spoedig en degelijk onderzoek, en meende daartoe met meer kracht aan te sporen door de mededeeling dat zijn echt- genoote zeer gesteld was op die gestolen voorwerpen, omdat zij ze bij haar huwelijk cadeau had ge kregen. De uitwerking van dit middel tot aandrang bij den politie-ambtenaar bleek eeliter geheel en al te verschillen van 't effect, dat de klager daar van verwacht had, want de assistent-resident antwoordde droogjes weg, doch in vollen ernst: Zoo, heb je die lepels en vorken cadeau gekregen? Och man, dan ben je eigenlijk niet bestolen, want je hebt cr geen geld voor uitgegeven, en ver liest er dus niets bij In den Haagschen kout van de Prov. Gron. Ct. lezen wij: „Te midden van al de mo derne kapsels, die men in de opera ziet, treft het een Friesche kap te vinden, die een mooi sprekend gelaat omlijst. Het is de Barones L. uit Leeuwarden, die hier dikwerf vertoeft en door haar Friesch costuum, maar niet minder door hare fraaie gestalte en haar allerliefst kopje aan dacht trekt. Men zegt, dat toen de Barones eens uit den Haag in Leeuwarden terugkwam met een modern kapsel, de Friesche vriendinnen haar geducht over den hekel haalden en verweten, dat zij zich in de residentie schaamde voor de kap. Toen moet de Barones als eene andere Isabella gezworen hebben, nimmer afstand van haar kap te doen, waar en bij wie zij zich ook vertoonde. En zij heeft woord gehouden. In haar schitterend FTiesch costuum, met diamanten cn kostbaarheden bezet, heeft zij zich levensgroot door den schilder Bisschop doen afmalen en wie de betooverende vrouw op dat doek aanschouwd heeft, zal erkennen, dat zij Bisschop's penseel evenveel eer aandoet als zijne kunst hare beeltenis. Onlangs werd hier een soiree bij den Amerikaanschen ge zant gegeven, die zeer druk bezocht was. Daar wordt ook de Barones L. aangekondigd en doet de elegante dame hare intrede in de nationale dracht. Een ieder staakt het gesprek, getroffen door die sierlijke kap en die sprekende kleuren tusschen al de stille doffe tinten, waarmee de dames zich tegenwoordig tooien. Al de kavaliers stroomden naar de schoone Barones en Friesland stak Frankrijk, Duitschland, Turkije en de geheele residentie den loef af. De Friesche kleedij heeft dikwerf overwinningen behaald. Men herinnert zich nog wel, hoe eenige voorname Friesche dames aan Prinses Hendrik, bij gelegenheid van haar huwelijk, op Soes'dijk een volledig Friesch pak met kostbaar hoofdstel kwamen aanbieden. Prinses Hendrik vroeg toen die dames ten eten en had de bizondere beleefdheid, in de kleedij, die men haar vereerd had, aan tafel te verschijnen. Twee der Friesche dames hadden haar gekleed en men vond algemeen, dat de Prinses er uitzag om te stelen. Ook de Groothertog van Saksen- YVeimar was van de partij en toen hij nu te midden dier Friesche dames zat, wier kappen fonkelden van diamanten en die zich met de kostbaarste en schitterendste kettingen versierd hadden, riep hij in vervoering uit: „Wat een land, waar zulk een rijkdom heerscht en de dames zich zoo weten te tooien!" Vermoedelijk dacht de goede Hertog, dat al de dames in Friesland zulke sieraden in haar toiletkistje hebben." TeDinau (Frankrijk) is van honger en koude omgekomen zekere Maurier, een bedelaar, in wiens woning men verscheiden duizenden franks aan specie, een groot aantal bankbiljetten en voor een belangrijke waarde aan goederen heeft ge vonden. Zieke vingers schijnen tjhans aan de orde te zijn bij beroemde pianisten; eerst vernam men dat Sarvady-Claus de fijt had, later dat Mary Krebs twee operaties aan een harer vin gers moest doen ondergaan en thans, dat Essipoff te Pesth door eene ziekte in een vinger een poos tot rust gedwongen was. In de speelzalen te Monaco moet het dezen winter schandelijk toegaan. Het is alsof al de dieven en zakkenrollers der wereld daar bijeengekomen zijn. Men heeft er eene dame haar juweelen speld ontstolen, een heer van leeftijd een portefeuille met 25,000 fr. ontroofd en er gaat haast geen avond voorbijzonder dat door dergelijke diefstallen opschudding wordt veroorzaakt. Zekere juffrouw Martin in Georgie in Amerika, was ongeveer een jaar geleden gedeel telijk lam geworden en had het spraakvermogen verloren. In de vorige maand speelde ze met een geladen revolver, die op tafel lag en toevallig schoot ze hem af, zoodat de kogel in de knie van haar verlamd been terecht kwam. 't Was een ernstige wond; maar zonderling, op eens be gon ze te spreken en doet het nog. Als men nu nog zegt, dat uit een ongeluk geen groot geluk kan voortkomen, dan weet men het niet. Een profetie, uit de 15a eeuw afkom stig, voorspelt voor het jaar 1880 wat goeds. Zij luidt ten minste: „En wie het jaar 1880 be leeft, zal van wonderen kunnen spreken en den Heer danken, dat hem de vreeselijke geesel Gods der tien voorafgaande jaren niet getroffen heeft. Maar in 1880 en de daarop volgende jaren, zal de grond dubbel vrucht dragen, en drie over vloedige wijnjaren zullen het begin aankondigen der betere tijden. De oogst van koren en vruch ten zai voldoende zijn, en het mooiste komt achteraan er zal vrede heerschen op aarde, vele jaren lang." 't Is te hopen! Een charge! (Een blad uit het da gboe k van den Czaar.) 7 Oct. 1881. Ik stond om zeven uur op en gaf bevel een bad gereed te maken. Ik bevond, dat er 4 liter vitriool in was gedaan en nam het dus niet. Omdat ik me niet baden kon, ging ik ietwat slecht gemutst ontbijten. De Nihilisten hadden op de trap twee kleine torpe do's geplaatst; gelukkig trapte ik er niet op. Een lakei werd iets later een meter of 10 de lucht ingesmeten. Aan 't ontbijt riekte de koffie zoo naar Pruisisch zuur, dat ik er niet van durfde te drinken er. het brood zag er zoo vreemd uit, dat ik het maar liet staan. Ik vond een schorpioen in m'n servet, maar schudde het gelukkig eerst goed uit. Iemand had een adder in m'n zakdoek gedaan; het beest kroop echter uit mijn rokzak, voor ik m'n neus moest snuiten. Ik wou gaan rijden en toen het span voorkwam sprong een mijn, wierp het rijtuig omver en doodde den koet sier. De mijn sprong een halve minuut te vroeg. Ik ging toen niet meer rijden en nam een kleine lunch uit hermetisch gesloten Amerikaansclie bus sen vleesch. Daar kunnen ze niet alles vergiftigen. Een vergiftige dolk stak in mijn makkelijken stoel met de punt naar boven. Ik ging op een ijzeren stoel zitten. Moe zijnde, wou ik gaan slapen en vond een ratelslang in mijn bed; „heureusement" sliep het beest. Ik dineerde om zes uur. Generaal Lanomobobouski moest eiken schotel eerst proeven. Hij stierf voor de soep van tafel was. Ik kon geen opvolger voor hem vinden, ging dus naar mijn slaapkamer en dineerde met Zeeuwsche mosselen juist op straat gekocht, en met porter die ik al een jaar of wat bewaarde, 't Bier was zuur. Ik ging naar de opera; onder de ouverture werd 3 maal op me geschoten. Ik liet alle aanwezigen ophangen. Ik ging naar huis en naar bed. Heb niet geslapen. Ik laat me een geblindeerd ijzeren kamer maken, een harnas en een masker. Heden is er weer een dag, helaas! Te St.-Oedenrode zijn twee knapen, een van 14 en een van 11 jaren, zonen eener arme weduwe, door het ijs gezakt en verdronken. Bij eene sp oor w egb otsin g bij Orm s ki sk werden zes passagiers terstond gedood en twintig gewond. Van die twintig bezweken er later drie, terwijl er nog andere zeer bedenkelijk liggen. Met het dreggen naar lijken in de Tay wordt voortgegaan. Een eigenaardig hulpmiddel werd Donderdag daarbij aangewend. Aan boord van de stoomboot nam men.eene clairvoyante mee. Toen deze gemesmeriseerd was, wees zij eene plek aan waar een lijk diep onder het zand moest liggen en werkelijk bracht de dreg aldaar de kraag van een overjas naar boven. De clairvoyante verklaarde voorts dat er nog twintig lijken lagen onder het ijzerwerk der neergestorte spanningen. En deze dingen zijn geschied in het jaar 1880 in het verlicfite Albion. Eene juffrouw te Amsterdam is deze week het slachtoffer geworden van eer. bedrog, dat, ondanks alle waarschuwingen, telkens schijnt te slagen. Zij gaf te goeder trouw honderd gul den in specie voor een quasi-'uankbiljet van dat bedrag, dat bij onderzoek bleek te zijn een stuk papier uit een kistje sigaren, waarop de woorden „Nederlandsche Bank" en „Honderd Sigaren" stónden gedrukt, en dat den vorm en het uiterlijk heeft van een bankbiljet. Te Delft heeft een vreemdsoortige diefstal plaats gehad. Een meubelmaker uit Rot terdam verkocht aldaar voor zijn meester zeven vurenhouten linnenkasten. Toen de koop geslo ten was, ontdeed hij de kasten van de consoles. Bij zijn verhoor voor den commissaris van politie gevraagd, waarom hij dien diefstal had bedreven, antwoordde hij dat in het belang van zijn meester gedaan te hebben, ten einde deze de consoles weer voor andere kasten zou kunnen gebruiken. Een jongeling uit Lonr,eker, zoo ver haalt de Tiventsche Ct., als milicien onder de wapenen, werd door zijn moeder herhaaldelijk aangezocht, om zich te engageeren voor den dienst in de Oostindische bezittingenmen begrijpt met welk doel; het handgeld is hoog en op een ge deelte daarvan rekende de ontaarde moeder, om dat in losbandigheid en dronkenschap te verbras sen. Eindelijk gelukte de toeleg. De zoon ging naar Harderwijk, werd goedgekeurd en ontving het handgeld. Op het bericht daarvan leisde de vader onmiddellijk naar Harderwijk, logeerde daar acht dagen op kosten van den zoon, en spoorde toen met hem (de zoon had 14 dagen verlof gekregen) herwaarts. Hoe er gedurendie die 14 dagen geleefd werd, behoeft niet nader uiteenge zet te worden; men begrijpt dat. Maar, aan alles komt een einde, ook aan dat goede leven de 14 dagen verloftijd waren verstreken en de zoon vertrok, om wellicht nimmer weder te keeren. En welk een afscheidHoe vroeg 't ook nog was, de moeder was reeds weder beschonken, en toen de zusters bij 't afscheid nemen schreiden, sprak de moeder met dubbele tong: „Wat sta je daar te huilen huil je om hem, die moeite kun je wel spareu: hij is toch voor de haaien!" Het dorp Wijchen bij Nijmegen heeft een dorpsklok, die nooit den juisten tijd wijst, een bestrating, die bij de minste regenbui in een grondeloozen modderpoel verkeert, omdat er van waterleiding of lossing geen zweem bestaat, en een straatverlichting met petroleum, waarbij de lantaarns zoover uiteenstaan dat men, bij de eene staande, met een goeden verrekijker de volgende kan zien. En dat dorp is zoo rijk, dat er geenerlei gemeentebelastingen behoeven te worden geheven. Laatstleden Woensdag werd een ge neesheer te Kamerrijk bij een apothekersbediende ontboden om den dood van een tweejarig kind te constateeren. Nauwelijks had hij een blik op het lijkje geslagen, of hij weigerde een attest af te geven, daar er maar al te duidelijke kentee- kenen waren dat het kind onder gruwelijke mis handeling bezweken was. Hij achtte zich dus verplicht, do justitie hiervan kennis te geven. Daarop werden de ouders gearresteerd. Bij het verhoor trachtten zij het te doen voorkomen alsof het kind van de trap was gevallen. Op de vraag hoe het dan aan eene zware brandwonde was gekomen, die zich op het linkerbeen van de knie tot den voet uitstrekte, gaven zij ten antwoord, dat zij het kind na den val bij de kachel had den gebracht om het uit te kleeden en het toen bij ongeluk aan de kachel was gestooten. Hunne verklaringen waren echter zoo tegenstrijdig en de geneesheer bewees zoo duidelijk dat er alleen sprake van geweld kon zijn, dat zij eindelijk, na tijdens het geheele verhoor de grootste onver schilligheid aan den dag te hebben gelegd, wel bemerkten dat zij hunne uitvluchten niet konden volhouden. De vrouw liet zich toen eindelijk ontvallen: „Welnu dan, 't was toch mijn kind en ik had dus het recht om er mee te doen wat ik wilde, en dus ook om het maar van kant te maken Tengevolge eener instorting v an berg- gronden in de Spaansche provincie Albacate is het dorp Alcala del Jucar verwoest. Vijftig ge zinnen hebben hunne woningen verloren. Eenige mensclien zijn bij de ramp omgekomen en velen zwaar gekneusd of gewond uit de puinhoopen opgedolven. Een obelisk van kaas. Op de inter nationale tentoonstelling van alles wal op het maken van boter, kaas enz. betrekking heeft die in de vorige maand te New-York werd ge opend, maakte groot opzien een obelisk van ka zen, van 40 voet hoogte. De basis bestond uit 10 kazen, elk een halve ton zwaar; daarop lagen 120 stuks Chidderkazen, elk var. 60 pond; op deze 750 ronde Edammer kazen, ieder van 6 pond; daarboven lagen 400 jonge Amerikaansclie kazen van 8 pond het stuk, en als spits van het geheel was aangebracht een kolossale Edammer kaas van 120 pond. Eéne enkele firma had de geheele massa geleverd, die in het geheel 25,000 pond kaas uitmaakte. Eergisteren heeft aan boord van het stoomschip Greece, uit Liverpool, bij de aan komst te New-York eene ontploffing van steen- koolgas plaats gehad. Van de equipage zijn twee man gedood en acht gewond. De passagiers heb- beu geen letsel bekomen. In een dorp in Limburg gebeurde het dezer dagen, dat de ambtenaar belast met het ophalen der biljetten van de volkstelling dit bil jet ook in een huis nog moest invullen. Aan de kolom „betrekking tot het gezin" gekomen, vroeg de beambte den man schertsend wie is het hoofd? „Wel ik," luidde het antwoord. Hiermede was 't echter de vrouw niet eens en hare handen in de zijde zettende, riep zij uit: „waat, du bust hoofd, in hoes bin ieh baos en schrief mich op veur „hoofd" waar, dan haue (hadden,) veer lang geen cent mee in hoes, ich bin hoofd heer! angers (anders) verzoept mosieu alles." De amb tenaar echter zeidevrouwtje, 't spijt me, ik vraagde het slechts voor de grap: in huis moogt ge baas en meester zijn, „hoofd" blijft de man voor de wet. „Heer moas geen hoofd hebbe," hernam het vertoornde wijfje, „dat waar'n geluk veur mich en de keiujer (kinderen,) mer ich zei hem schwamme, dan kos heer (kan hij) doezend- maol hoofd zien." Niets nietes onder de zon. Hoe men op 't, gebied van modes in een cirkel ronddraait, is onlangs recht duidelijk te New-York gebleken, waar eene jonge bruid bij 't sluiten van haar hu welijk het kleed harer grootmoeder droeg, dat minstens zeventig jaar geleden gemaakt, volko men onveranderd gebleven was en toch door niemand beschouwd werd als al uit de mode te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2