buitenland! BINNENLAND, België. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Amerika. GEMENGD NIEUWS. zich gedragen steeds mannelijker voor hun gevoelen uitkomen en vooral bij de stem bus voor de ware staatkunde van behoud en vooruitgang pal staan. Er is een verbond opgericht van burgemeesters, wethouders en gemeenteraadsleden, dat zich ten doel stelt om „eendrachtig en solidair tegenstand te bieden aan de eigenzinnige en despotieke aan matiging der regeering, die het aantal scholen en schoolmeesters wil vermeerderen, ofschoon daaraan volstrekt geen behoefte is." De werf-sergeanten te Londen en in de pro vinciën klagen over een zeer aanmerkelijk afneming van het aantal recruten. In de jongste zes weken bleef het resultaat 30 pCt. beneden dat van de zelfde tijdsruimte in het vorig jaar. .Men brengt deze vermindering in verband met de herleving van de industrie en in 't algemeen van de be drijvigheid op elk gebied van handel en verkeer. Mejuffrouw Gladstone, een zuster van den ex- premier, is in een klooster te Keulen overleden. De heer Gladstone, die zich naar het sterfbed zijner zus'er gespoed had, keert den 21en naar Eugeland terug. De radicalen van Frankrijk zijn voornemens Garibaldi een standbeeld op te richten onge twijfeld voor zijn „krachtige hulp tijdens den oorlog in 1870 en om zijn plannen opzichtens Nizza en SavooieAlleen kan men het nog maar niet niet eens worden of het 3 meter of 3,50 meter hoog zal zijn Le Mot d'Orclre heeft, om zijn lezers schade loos te stellen voor het verlies van Kochefort, die aan le Rappel verbonden is, Félix Pyat tot medewerker benoemd, die zijn opgeblazen en communistisch proza uit Londen zal overzenden, omdat die beruchte Commune-misdadiger, voor- loopig althans, nog niet mag terugkeeren. Gelukkig zal het publiek zich aan deze heftig heden gewennen, en eindigen met er een afkeer van te krijgen. De minister van openbare werken is naar Saumur vertrokkén, waar de sterke ijsgang der Loire de schoonste landstreek van het departement met eene verschrikkelijke verwoesting bedreigt. De ijsschotsen zijn over eene lengte van 11 en over eene breedte van 1 kilometer tot eene vreeselijke hoogte opgestuwd. De pogingen om ze door dynamiet te laten springen, waren van geringe uitwerking. De Badensche Begeering heeft een wetsont werp ingediend, waarbij de bepalingen der wet van 19 Februari 1874, nopens de examens der geestelijken, zeer, in het belang der Katholieke Kerk vooral, worden verzacht. Dit wetsvoorstel voegt de daad bij het Groothertogelijk woord van verzoening, in de jongste Troonrede gesproken. De Berlijnsche politie heeft een geheim socia listisch verkiezings-comité ontdekt en het te mid den eener levendige discussie overvallen. Al de leden, ten getale van twaalf, zijn gearresteerd en alle papieren in beslag genomen. En in den Senaat en in het Huis van volks vertegenwoordigers is een resolutie ingediend om den president Hayes uit te noodigen de hulp der zeemogendheden in te roepen voor den aanleg van het Panamakanaal. Ook is een wetsontwerp aangeboden voor den aanleg van dat kanaal. Het blijkt uit het tefegrafisch bericht intusschen niet, of deze voorstellen zich bij het te Parijs aange nomen plan aansluiten. Volgens De Standaard zit de heer Donner nog in worsteling, of hij het lidmaatschap voor de Tweede Kamer al dan niet zal aannemen. Het ware o. i. beter geweest als de beslissing was genomen vóór de aanvaarding van de candi- datuur. Amsterdam, 22 Januari. Het Belgische bark schip Catherine, grcot 665 netto register tons, is eergisteren met goed gevolg in een der vier droog dokken van de Nederlandsche Proogdokmaat- schappij opgenomen. Dit is het eerste schip dat van deze droogdokken heeft gebruik gemaakt. Kampen, 22 Januari. Een knecht van de mastenmakerij van den heer E. van Goor, zekere G. B., die gedurig misbruik maakte van sterken drank, heeft meu eergisteren-ochtend bevangen van de koude in een rietschuur gevonden. Voor dat men hem naar het ziekenhuis had overge bracht, was hij reeds overleden. Amsterdam, 23 Januari. Dinsdag-avond hield de Wel Edel Gestrenge Heer Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven eene lezing in de Pius- Vereeniging. Z. E. G. besprak den drang der- moderne Apostelen naar „Echtscheiding," „Alge meen Stemrecht", „Socialisme en Emancipatie der vrouw." Om den eisch naar echtscheiding te rechtvaar digen, beroept men zich op enkele schandalen en vergeet dat de wetten gemaakt zijn niet voor uitzonderingen, maar om het grootst mogelijke nut aan het grootst mogelijke getal personen te bezorgen. Men houdt geen rekening met de waarheid dat de mensch zich in het onvermij delijke leert schikken, waardoor hij kracht put uit de onverbreekbaarheid des huwelijks om de lasten er van met onderwerping te dragen, ter wijl de mogelijkheid der echtscheiding in staat isom kleine onaangenaamheden zoodanig aan te wakkeren, dat er een wederzijdsche haat ont staat, tusschen personen die elkander wezenlijk hebben bemind. De echtscheiding maakt het hu welijk tot een vagevuur, dat wel voor een grooter vagevuur verwisseld, maar nimmer ontvlucht kan worden. Evenmin zou het algemeen stemrecht in staat zijn de volkeren gelukkiger te maken. Men kan wel het getal kiesgerechtigden vergrooteu, maar het feit zou blijven bestaan, dat slechts weinige personen de kandidaten kiezen. Dat zijn eenige invloedrijke mannen. Deze doen hun keus, maken hun kandidaten bekend en de overigen zijn verplicht voor die kandidaten te stemmen óf anders gaan hun stemmen verloren. Het groot ste getal kiesgerechtigden is dus niets anders dan stemmers en zeer weinigen zijn kiezers. Zóó is het nu, en zóó zal het ook blijven, al werd het stem recht uitgebreid of algemeen. De Socialisten willen de menschen gelukkig maken door alle goederen te verdeelen zoodat ieder evenveel had en bleef behouden. Al zou het mogelijk zijn dat zulks waarlijk kan gebeuren, dan zou echter niemand gelukkig zijn. Want daar de zucht om vooruit te komen de hoop op meer en'beter ontbrak, welke thans ieder mensch doet leven, en alle moeielijkheden doet trotseeren, zoo zou de mensch verkeeren in eene lusteloosheid die geen betere uitkomst wist te zoeken dan in den zelfmoord zooals, helaas! dui delijk blijkt uit zoovele gevallen waarin de aan hangers dier leer levenszat zijn. De emancipatie der vrouw zou in plaats van haar te verheffen, haar doen dalen tot dezelfde laagte, waarin zij stond vóór het Christendom. De vrouw, zacht en lief, regeert door hare zwak heid en is het sieraad van het huisgezin; doch de vrouw die als man wil leven, ontmoet op haar weg den man als tegenstander en zal in dien strijd zich met een korst brood moeten verge noegen. Van Koningin of heerscheresse wordt zij slavin. Laat ons, zoo besluit de Kedenaar, beseffen hoe goed God de maatschappij geordend heeft, laat ons nooit in verzet komen tegen de regeling van den Alwijzen en wij zullen gelukkig zijn. De Hoogleeraar J. A. Alberdingk Thijm, Eere- Voorzitter der Vereeniging, bedankte namens de Vereeniging den talentvollen spreker op niet min der talentvolle wijze. Twee Amerikanen spoorden onlangs met denzelfden trein naar Minneapolis. Beider reis had hetzelfde doel. Zij gingen een en hetzelfde eigendom opeisclien en hadden beiden daarop eveneens zooveel recht, dat de eerst aangekomene ontwijtelbaar in het bezit der goederen moest worden gesteld. Om zeker van zijn zaak te wezen, ging de eene reiziger, toen de trein de stad naderde, uit het rijtuig, liep langs de andere waggons naai de locomotief, sprong er op en maakte die los, zoodat hij en de machinist alleen er mede voort- stoomden. Hij belette den laatste stil te houden, voor zij Minneapolis, bereikt hadden, sprong toen naar beneden, snelde de stad in, liet zijn papieren registreeren en was eigenaar der goederen toen zijn mededinger aankwam. Op Cuba zijn vier soldaten wegens in subordinatie gefusileerd. „Anders," dus wordt er bijgevoegd „anders is de discipline bevredigend." De heer Poignant, notaris te Pont de Boide, was bijna het slachtoffer geworden van een zeldzamen moordaanslag. Een tot nog toe onbekende boosdoener had hem in zijn slaap in de lucht willen doen springen. Gelukkig be merkte hij tijdig' genoeg kruitdamp. Maar nau welijks was hij opgestaan, of het plafond der kamer en alle meubelen, die daarin waren, werden vernield. Dezer dagen had eene 80-jarige we duwe te Groningen, terwijl de bij haar inwo nende vrouw zich eenige oogenblikkeu had ver wijderd, het ongeluk, dat hare kleederen met vuur in aanraking kwamen, waardoor die vlam vatten. Dit ongeval werd spoedig opgemerkt door eenige buren, die dadelijk toeschoten en haar de kleede ren van 't lijf trokken; maar zij had reeds zulke brandwonden bekomen, dat zij nog dienzelfden dag naar het academisch ziekenhuis moest overgebracht worden, en aan de bekomen wonden is overleden. Te Noeux (Pas-de-Calais) heeft door de onvoorzichtigheid van een mijnwerker, Augus- tin Heaulme geheeten, een belangrijke ontploffing van dynamiet plaats gehad, waardoor het geheele huis werd verwoest en genoemde werkman ern stig aan de linkerhand en den enkel, alsmede zijn vrouw licht aan hals en hoofd werden gewond. Het ongeluk is ontstaan door het op een bran dende kachel plaatsen van een met 400 a 500 gram dynamiet gevuld mijnfornuisje, waarvan de inhoud bevroren scheen te zijn, welke Heaulme, om tijdig op zijn werk te kunnen komen, op deze hoogst- gevaarlijke wijze wilde ontdooien. De vijf kinderen, die in de zelfde kamer ter ruste, lagen, werden als door een wonder gespaard en bekwamen zelfs niet het minste letsel. De hond had zich kortte voren onder de kachel neergevleid en werd dooi de ontploffing onmiddellijk gedood. Door een bui tengewoon geluk bleef een kilo dynamiet, dat de werkman te voren in zijn knapzak geborgen had, voor ontploffing bewaard. Het levenspad der Utrechtenaren is in de laatste dagen vrij glibberig. En als men ooit reden heeft zich te beklagen over gebrek aan „uniformiteit," dan is het zeker op de slechts hier en daar met zand of asch bestrooide trottoirs. Was het nog overal even glad, men zou er op gewapend zijn, en niet zoo spoedig vallen, als wanneer men van een behoorlijk bestrooide straat plotseling op een verraderlijk glad plekje komt, waarop, omdat het „stadsgrond" is, politie-ver- ordening niet van toepassing schijnt te zijn. Menigeen doet dan ook bij het passeeren van eene straat of steeg een val, dien men gewoon is tra- gisch-komisch te noemen, omdat degeen die valt een pijnlijk, en die er naar kijkt een vroolijk ge zicht trekt. Een paar „vallen" die hier eergisteren „gedaan" werden, zou men wel humoristisch- satyrieke vallen kunnen noemen. De eerste „deed" een diender, die bezig was rond te zeggen dat er zand gestrooid moet worden, en die, in plaats van het gebruikelijke Auw", op den grond lig gende „onthou je dag" riep, tegen den eigenaar der woning, die hem voor het venster stond uit te lachen. De tweede buiteling moet een paar uren later door een veel hooger geplaatst ambte naar van politie verricht zijn vlak voor liet hoofd bureau van politie op de Ganzenmarkt. Daar ligt nu het zand nog „dikker" dan op andere plaatsen de sneeuw. Yóór eenige dagen had de 93-jarige wethouder te Breukeleveen, de heer C. Vcrhoeff, het ongeluk, bij het afrijden der hooge brug aan het Kraaiennest, den draai te kort te nemen, ten gevolge waarvan zijn rijtuig omviel en hij een breuk in den linkerarm bekwam. Was er aanvankelijk veel hoop dat hij zoude herstellen, die verwachting mocht niet worden vervuld. Gis teren-nacht overleed de wakkere, tot op het oogenblik van het ongeluk nog zoo krachtige man, die gedurende bijna 60 jaren zitting had in het College van dagelijksch bestuur der ge meente. Hij was, voor zoover bekend, de oud ste wethouder in Nederland. Aanboor dvanhetoefeni n gsschip C om wal heette onlangs typhoïde koorts uitgebroken te zijn. Uit eene lijkschouwing van een overleden knaap is echtei gebleken, dat men hier niet had te doen met typhus of typhoide koorts, maar met de trichinen-ziekte, die, zooals bekend is, in hare algemeene kenteekenen lichtelijk met typhus kan worden verward. Het rapport van den ge neeskundige is nog niet verschenen; maar men is in Engeland toch reeds bezorgd wegens het thans weder gestaafde feit: dat het uit Amerika inge voerde spek dikwijls de trichinenziekte mee naar Europa brengt. De prefect van politie te Patijs heeft bevolen, dat noch versch vleesch boven de 3 kilo, noch pekel- en rookvleesch boven de 5 kilo voor taan in de stad mag worden ingevoerd zonder vooraf aan een onderzoek door bizondere inspec teurs voor de vleeschkeuring onderworpen te wor den. De invoer is diensvolgens tot 8 poorten be perkt, waar de keuring plaats heeft. Al het vleesch dat afgekeurd wordt, moet onmiddellijk worden vernietigd. Uit Kampen wordt gemeld: De gepen sioneerde ingenieur uit Oost-Indie, die volgens hetgeen de dagbladen onlansrs meldden te Ooster beek de familie F. door zijn snoeverijen zoo wist in te palmen, dat zij hem gaarne ruimschoots van reisgeld voorzag, heeft ook onze goede stad, eenige dagen geledon, met een bezoek vereerd. Hier trad de heer „De Graaf" op onder den naam van „Middelbeek", gepensioneerd fortifica tie-opzichter. Evenals te O. deed hij zich in ver schillende koffiehuizen als een Indische nabob voor, tracteerde er iedereen (waarschijnlijk van het overschot van het bewuste reisgeld) en ver eerde verscheidene stadgenoten die hij daardoor bizonder gelukkig maakte, met bestellingen. Ook wist hij bij den koffiehuishouder T. voor zijn dochtertje dat hij den volgenden dag met 13 groote koffers en een piano per spoor verwachtte een geschikt kosthuis te vinden. Toen de heer T., wien hij verzocht had den volgenden dag met 2 sleeperswagens aan het spoor te zijn, om de koffers enz. in ontvangst te nemen, op den bepaal den tijd aan het station kwam, vernam hij tot zijn verbazing dat de nabob met den vorigen tiein vertrokken was. De koffers en de betaling van een groot deel der verteringskosten laten nog op zich wachten. Het is te hopen dat de justitie den heer Graaf-Middelbeek spoedig een passende verblijfplaats bezorgen zal. De veldtelegrafisten, onderofficieren en soldaten, in garnizoen in Ter Kamerenbosch bij Brussel, staan sedert eenigen tijd eens per week hun rantsoen af en doen aar. de armen uit den omtrek hunne uitmuntende soep uit- deelen. Te Lichtervelde was dezer dagen een werkman bezig met herstellen van den kerkto ren, toen hij plotseling misstapte en van de duizelingwekkende hoogte viel. Hij was ter stond dood. Een koopman te Parijs, die aanhou dend goederen vermiste, kwam eindelijk tot de ontdekking dat de dienstbode zijner vrouw de schuldige was. Weldra had er een verhoor plaats voor den commissaris van politie, en terwijl nu de handelaar de feiten, waarop zijn aanklacht steunde, mededeelde, riep de beschuldigde eens klaps: „Als gij uw aanklacht intrekt, zal ik u 10,000 fr. geven." Het spreekt van zelf dat de politie terstond tot een onderzoek van het ver blijf der dienstbode overging, ten einde het re servefonds der diefegge waarvan de oorsprong niet twijfelachtig kon zijn, zoo mogelijk te ont dekken. De echtelieden C., wonende te Parijs op den boulevard Diderot, zijn dood in hun bed gevonden. Bij het geneeskundig onderzoek is ge bleken dat zij door het inademen van kolen damp een einde aan hun leven gemaakt hadden, zonder dat er eeuig vermoeden bestaat wat hen tot die treurige daad gedreven heeft- Wei is er een brief bij hen gevonden, maar deze bevat niets anders dan de mededeeling dat zij aan den maire van het arrondissement Seine et Marne een voldoende som hadden doen toekomen voor de overbrenging en teraardebestelling van hunne lijken binnen diens rechtsgebied. Te Marnande in het Fransche Dept. der Lot en Garonne is dezer dagen eene jonge vrouw gevangen gezet, beschuldigd van in veertien dagen tijds vier huizen in brand gestoken te hebben. Beeds als kind van twaalf jaar leed zij aan „pyromanie" en heeft toen terecht gestaan wegens het in brand steken van de ouderlijke woning. Op lateren leeftijd scheen zij geheel genezen te zijn en trad zij in liet huwelijk. Voor eenige maanden echter verloor zij haar kind en de droef heid over dit verlies schijnt den ouden hartstocht te hebben wakker gemaakt, zoodat zij zonder de minste reden haar eigen huis en eenige andere in brand stak. Voor de werklieden der verbrande suikerraffinaderij te Amsterdam is weder f10,000 aan giften ontvangen, waaronder een gift van f 5000 van raffinadeurs te Amsterdam en Bot terdam. Te Bordeaux is in een hospitaal eene vrouw in den ouderdom van 105 jaren overleden. Zij was tot kort voor haar dood nog in 't bezit van al hare vermogens. Zij is bezweken door de strenge vorst. f Een groot rotsblok, dat naar het oord Alcaladel-Xucar in Spanje overhelde, heeft zich losgelaten en een deel van dat dorp verwoest. Er zijn talrijke dooden en gewonden, en meer dan 50 huisgezinnen zijn van have en goed beroofd. In Quarg's vaudeville-theater te Ber lijn is een Ckiueesche reus opgetreden, die r.og 7 centimeter langer is dan zijn vermaarde land genoot in den circus Salamonsky, aldaar. Hij is 33 jaar oud, heeft de respectable lengte van niet minder dan 3,35 meter en is vergezeld van zijne vrouw en twee kinderen, waarvan het eene, zijn vijfjarig zoontje, reeds zoodanig is opgegroeid, dat hij, zoo voortgaande, groote kans heeft van als jongeling zijn papa over 't hoofd te kunnen kijken. Wie weet hoe Quarg zich reeds in dat vooruitzicht verheugt! De eigenaar van de Parijsehe Libertè de heer Isaac Péreire, heeft prijzen uitgeloof, tot een gezamenlijk bedrag van fr. 100,000, voor de beste geschriften over de uitroeiing der armoede. En als tie armoede dan toch blijft? De wij n-vervalsching in Hongarije schijnt nu door de Begeering aldaar met kracht tegengegaan te zullen worden. Op de interpellatie van den afgevaardigde Emerich Szalay in het Huis der afgevaardigden tot den Minister-presi dent gericht, of de Begeering van plan was, om ten spoedigste aan het Huis een ontwerp van wet voor te leggen, waarbij het vervalschen van wijn of het maken van kunstwijnen wordt verboden, antwoordde de Minister, dat hij de kelders van den wijnhandelaar, die de met fuchsine gekleur de wijnen naar Zwitserland uitvoerde, had doen sluiten; dat in verscheidene winkels ingrediënten voor het kleuren van den wijn waren in beslag genomen; dat de Begeering met de grootste ge strengheid zou handelen, om verdere misbruiken tegen te gaan, en dat spoedig de verlangde wet zou worden aangeboden. De oplichter die onlangs bij eenebak- kersweduwe te Beverwijk f 100 voor een bon van 100 sigaren wist machtig te worden, is door den burgemeester zelf op het raadhuis gevat, en heeft zijn misdaad reeds bekend. Hij heet Willem Au- gustinus, tuindersknecht bij G. Muntjewerff te Wijk-aan-Duin. Zijn buitengewone royaliteit heeft hem verraden. Men vreest, dat er niet veel van den buit terecht zal komen. Op 1 Januari jl. bevonden zich in de gestichten Ommerschans en Veenhuizen 2633 bedelaars en landloopers en op 1 Januari 1879 2309, zoodat de bedoelde categorie verpleegden gedurende het afgeloopen jaar is vermeerderd met

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2