MUiiSBEiucinm MARKTBERICHTE i\. Laatste Berichten, Het gebed eener Liefdezuster. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 24 Januari. Wij hadden het genoegen Donderdag-avond 11. op de der de bijeenkomst der R. K. Leesvereeniging als spreker te zien optreden onzen stadge noot de heer C. J. Gonnet, adjunct-ar chivaris dezer gemeente. Tot onderwerp zijuer rede had de begaafde spreker ge kozen eene beschouwing over, een pleidooi voor de kunst in de middeleeuwen. Ach tereenvolgens werden de verschillende ver takkingen der kunst beurtelings behandeld. Spreker schetste op talentvolle wijze den kunstzin onzer voorvaderen, hij wees op de talrijke producten van middeleeuwsche kunst zoowel op 't gebied van letterkun de, toonkunst, schilderkunst en bouwkunst, met hunne onderdeelen, die heden ten da ge nog de algemeene bewondering verwek ken. Daghelder bewees de geachte spreker dat het wederom de Kerk is geweest die de kunst kweekte en bevorderde en dat wij dus aan haar en aan de offervaardig- heid en stalen vlijt onzer voorvaderen de kunstgewrochten te danken hebben die noch door de heidensche, noch door de heden- daagsche kunst zijn overtroffen. Dat aan ons vaderland in alle opzichten de eer toe komt een omvangrijk aandeel genomen te hebben van ontwikkeling, van bloei en van productie in dien gulden tijd, werd dooi den redenaar aangetoond en met spreken de voorbeelden gestaafd. Nederland was zelfs in vele opzichten toongevend en Ne- d&rlandsche kunstenaars werden heinde en verre in landen en steden waar de kunst gastvrijheid en bescherming vond, aange troffen en gevierd. Tal van bizonderheden en aanwijzingen van kuustbeoefeuaren en van hunnen arbeid, betrekking hebbende op Nederland en op de stad onzer inwo ning, werden ons door den spreker ver meld en in herinnering gebracht. Met voile recht mag zijne rede een pleidooi ge noemd worden voor de kunst der middel eeuwen, een tijdperk dat door velen nog zoo gaarne als eene periode van domheid en duisternis genoemd en beschouwd wordt. Historie en feiten echter weerspreken dien laster der middeleeuwen aangewreven. er/4 324 personen. De grootste toeneming vond plaats in de laatste drie maanden, en wel 310 personen. Onder de opgenomenen waren er velen voor de eerste maal. G. P. V., Landeigenaar te Dalfsen, be klaagd dat bij op 29 Oct. jl. op een stuk land te Dalfsen, niet ver van den openbaren weg, D. N. heeft verweten valsch getuigd te hebben en bij diezelfde gelegenheid de heeren der rechtbank te Zwolle te hebben uitgemaakt voor „gemeene kerels, smeerlappen en smousen", is eergisteren door de rechtbank te Zwolle veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, geldboete van f 25, subs, cellulaire gevangenisstraf van 1 dag. Men meldt ons uit Oudenhoorn; Zon dag-ochtend omstreeks 8 uur is de sleepboot Brouwershaven in vollen gang op een dam geloopen aan den zeedijk onder deze gemeente. De opzich ter over de lantaarnop deze hoogte op den zeedijk geplaatst, deed juist het licht uit, en de bakens op den dam waren door het ijs wegge nomen, terwijl volgens sommigen de kapiti in, eerst sedert een maand op de boot aangesteld, nog niet genoegzaam met het vaarwater bekend was. Hoe het zij, de boot zit voor ruim 1/3 gedeelte over den dam en staat bij laag water zoo steil, dat men vreest voor breken. Alle pogin gen om haar af te brengen zijn tot nog toe mislukt. Jan Morshuis, te Ootmarsum, viert op 27 dezer zijn 50-jarigen dienst als nachtwaker. Door de ingezetenen zal hem een geschenk worden aangeboden In Engeland heeft de telephoon reeds groote verbreiding gevonden. De generaliteit der posterijen is echter van oordeel dat net gebruik maken van zoodanige voorwerpen moet worden genoemd inbreuk maken op het monopolie der Regeering, om te zorgen voor brievenvervoer en wat daarnaar gelijkt. De postmeester betwist nochtans niet dat men ten eigen gebruike tele- phonen mag aankoopenalleen komt hij er tegen op, dat deze worden verhuurd en door anderen tegen belooning gebezigd. De rechter zal het belangwekkend geschil uitmaken. Volgens een uitspraak van het hoog gerechtshof in Pruisen moet waarzeggerij, indien zij als beroep wordt uitgeoefend, als groote be driegerij met gevangenzetting of boete worden gestraft. Op grond hiervan is aan de ambtenaren der politie last gegeven op advertenties en aan kondigingen te letten. Te Londen is kolonel Colt, de uitvin der van den revolver, die zijn naam draagt, over leden; hij laat zoowat 15 millioen gulden na. De Regeering van Kösen roept dewet- tige erfgenamen op voor een erfenis van 132,000 M. Een oude dame, Zerkenbach genaamd, had zich voor eenige jaren te Kösen gevestigd en leefde zeer afgezonderd. Ook scheen het naar de le venswijze die zij voerde, dat zij eer arm dan rijk te noemen was. Toen nu korten tijd geleden haar kamer reeds 6 dagen gesloten was gebleven, opende men de deur en vor.d haar bevroren. De politie nam den inventaris op en vond in een oud kleedingstuk een som van 132,000 M. in goud en bankpapier. Naar alle waarschijnlijkheid bestaan geen wettige erfgenamen, dus valt dit niet te versmaden sommetje aan den fiscus. Gevonden, gevonden! De Parijsche bladen hebben eene belangrijke kwestie behan deld. Wilt gij geen roode neus hebben in den winter? Wasch dan uw neus eerst met koud, dan met warm, en dan weer met koud water. ■Probatum est! ten minste, indien de rozen op Uw fok voortkomen van de kou, en niet van den Schiedammer of Bourgonje. Sanitary Record vestigt de aandacht op het feit, dat er in Engeland zoo veel kleine kinderen sterven door verstikking onder dekens of bedden. In één enkel rapport van den coroner (de officieele lijkschouwer) worden in 1878 gecon stateerd 90 gevallen van dien aard voor Engeland. In 8 jaren hebben 3,606 kinderen op die wijze daar het leven verloren. Inzonderheid in den nacht van Zaterdag op Zondag hebben die feiten plaats. Dronkenschap van de moeder is schier altijd de oorzaak. De Commissie voor de loterij, te hou den ten behoeve van het St. Luciagesticht te Rotterdam heeft als geschenk voor die loterij eene fraaie camé van Z. H. Paus Leo XIII ontvangen welk geschenk het eerste is, dat hier te lande van den tegenwoordigen Paus ontvangen wordt. De held Brink, wiens heldendaden op zijn tocht van Almelo naar Vroomshoop wij in een vorig nummer vermeldden, heeft nu bekend, dat hij geheel den aanval op zijn persoon ver zonnen heeft om een goede belooning voor het dapper overbrengen van de 600 gulden, los te krijgen. Te R ou a an viel een kind van tien, jaren in de Seine; juist ging een heer voorbij met een kolossalen hond van Russisch ras, door zijn Meester aangespoord, ging het beest te water en haalde het kind na weinige minuten er uit. Uit de laatste oogenblikken van Frederic Soulié, een der meest goddelooze fransche romanschrij- Ters onzer eeuw, wordt de volgende treffende inzonderheid medegedeeld Geheel opgevoed buiten alle godsdienstig be- Sinsel, had hij nooit één enkel woord leeren bidden, en dacht ook op zijn sterfbed niet aan zijn ziel. Een liefdezuster lag bij het voeteneinde van zijn sponde neergeknield en bad eenigszins luidde haar rozenkrans. Zeker dacht zij daarbij aan den stervende, want er blonk een traan tus- schen hare wimpers en rolde haar over de wan gen. De zieke hief het hoofd op. „Wat zegt u daar, zuster? Onze Vader, die in den hemel zijt? Wat is dat schoon! Toe, zeg het nog eens!" En de zuster begon opnieuw. „Dat is heerlijk, riep hij uit; dat zou ik wel van n willen leeren." En als een kind van de lippen zijner moeder, leerde hij woord voor woord het Gebed dee Hee ren van dien engel der liefde, wier gebed blijk baar het hart van God had getroffen. En de man, die zoo dikwijls God had gelasterd, die steeds gepoogd had Zijn Rijk op deze aarde te ondermijnen, herhaalde nu getroffen„Geheiligd zij Uw naam ons toekome Uw Rijk Hij stierf in vrede en vol berouw, na zich met God verzoend te hebben, onder het fluisteren van het Onze Vader. Bij den melkboer. Dienstbode. Maar jon gen Je geeft me enkel water. Jongen. Odan zal moeder vergeten hebben de melk er bij te doen. Een gierigaard die gevaarlijk ziek lag, vernam van zijn geneesheer, dat hij nog maar hoogstens twee dagen zou kunnen leven. Ach hemelWat een ramp! riep hij uit: ik heb eergisteren pas een maand huur vooruit betaald. Een arme drommel, die voor 9 stuivers in een slechte Parijsche gaarkeuken het middagmaal ge bruikte, vond in de „Julienne" een klaveren ne gen. Toen hij daarover klaagde, vroeg de be diende doodbedaard of klaveren dan geen groen te was." Klaar als een klontje. Ge kunt per dag twin tig mannen ontmoeten die hakkelen of stotteren, maar vrouwenneen mijnheerdat gaat als van een leien dakje. Zoo zegt men in Amerika. Aan het slot der voordracht die in al les getuigde dat de begaafde redenaar het meesterschap over zijn onderwerp bezit, deed spreker de vraag of wij met het oog op het behandelde, ten opzichte der kunst, naar de middeleeuwen moesten terugkee- ren. Geenszins, was het besliste antwoord. Maar toch was het sprekers innige over tuiging dat er open oogeu en warme har ten moesten gehouden worden voor liet ve le goede en schoone dat zij hadden voort gebracht, de middeleeuwen die iu tegen stelling van deD hedendaagschen practischen eti daardoor ietwat kouden kunstzin, het goede en het nuttige met het schoone wis- o ten te vereenigen. Met meer dan gewone belangstelling werd de uitstekend bewerkte, dikwerf zeer geestige redevoering door de talrijk aan wezige leden der Leesvereeniging gevolgd. O O o Geestig, wij herhalen het, was het betoog, warm was het pleidooi, welverdiend de kastijding van den hedendaagschen kunst zin welke de spreker hier en daar toediende ook al noemde hij slechts feiten, waarvan, de gevolgtrekking en toepassing aan het oordeel zijner hoorders werd overgelaten. Een hartelijk woord van dankbetuiging werd den geachten spreker door den Hoog Eerwaarden Heer J. van den Akker toe gesproken. Wij sympatbiseeren ten volle met het profetisch woord dat Z. H. E. uitte, namelijk dat de naam van den rede naar nu en ook in lateren tijd steeds ge noemd zal worden daar, waar de kunst be oefend, bemind, beschermd en aangekweekt wordt. De talentvolle redenaar kan daarop welverdiende en rechtmatige aanspraak maken. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier heeft voor 1880 gekozen tot voorzitter den heer A. L. Dyserinck en tot onder-voorzitter den heer G. de Vos. Het aantal stoomtuigen in de verschil lende fakrieken, trafieken enz. alhier be draagt thans 85, met 809 paardenkracht en 59 ketels. De heer D. Antonissesergt.-tamboer der dd. schutterij te Haarlem, schrijver van het werkje Merkwaardige reis van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden in 1846 en 1847 ontving dezer dagen van H. K. H. Prinses Hendrik, aan wie door hem dat werkje was opgedragen, een stoffelijk blijk van dank, tevens dienende als een aan denken aan den afgestorven Vorst, onder wiens bevelen genoemde heer die reis heeft medegemaakt. BURG. STAND DER GEM- HAARLEM. Ondertrouwd. J Portgens en M L Sckous; J Keusekamp en W L Colé; E Fortgens en E Landsheer; G f. Born en G Jongejan; 1IL Divendal en M E van Hazebroek; KJ v. d. Veldt en W Koch; J J Ramakers en II Bon; M de Boer en D van Minnen; J Wit en A J Moen; WH Dietz en H J II Sckreuders; O v. d. Bogaerde en E Tibboel; J Eskes en G Siebers; C B Kuijper en H Dernison; R H Bosveld en H Wijkhuizen; C Eichhorn en C G van Kessel; G Kluft en P van Eer- sel; J N Zandvoort en A E de Rooij. Getrouwd. II Koster en M F G Merts. Bevallen. A v. Cittert geb. Mes z. C Misset geb. Schmidt z. MC Brussee geb. Jurries z. A v. Eijk geb. de Vries d. A M Roosen geb. Kuijken d. S J Lijdsman geb. Springveld z. H M Saeijs geb. Spiering d. D Porre geb. Giesken z. A v. Maaswinkel geb. de Jong d. AF Weide geb Henzei 2d. P Koring geb. Kwadijk z. G J Timmer geb. v. d. Laar schot d. A A Voskuilen geb. Cornelissen d. J M Geukers geb. v. Staveren z. M Plas geb. Ruitenberg d. ML Martin geb. Gose- weh z. LM Oolders geb. Steinsvoort d. A L Collée geb. Meerts z. E Jonge geb. v. d. Aart d. AM Ransijn geb. Hendriks d. K Bakker geb. de Keizer z. J T Habach geb. Blom d. MA Bloemzaad geb. Prinsen d. G Snoek geb. v. Reijendam z. MG Schmitz geb. Martin z. A v. d. Broek geb. Bruijns d. II C Oudolf geb. Schoo d. W Tijssen geb. Nekkel d. Z Perk geb. v. Waveren z. D C D v. Batum geb. Kreetz z. Overleden. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van H Boeree Papentorenvest. CL A Tormanoij 5 mn. z. Voortingstraat. J v. Schagen 1 dg. d. Kennemerplein. E v. d. Vorst 5 mn. d. Spaarnw. straat. CM Bra- kel 2 mn. d. Glasbiazerstraat. P Mulder 14 mn. z. Kampersingel. CC Tiessing 4 mn. d. Gasthuisstraat. A Verzijlbergen 73 j. Kr. EUe boogsteeg. E M Duin 12 j. d. Tuchte- straat. A v. Orlé 27 j. Burgwal. H W v. Turnhout 3 mn. z. Burgwal. MC Vris 18 j. Kruisweg. C Hofman 88 j. Wed. J. Assies Gortensteeg. - W f. Kranenburg 52 j. Boerensteeg. P Meijer 11 mn. z. Oranjeboom laan. J Dnijndam 60 j. Heerestraat. C J Peters 58 j. Spaarnw. siraat. A v. d. Wate ren 84 j. Gr. Heiligland. TC Burman 52 j. Gr. Houtstraat. Kenniphaas 77 j. Glasbla zerstraat. ME Janssen 79 j. Echtg. v. M v. d. llosch God. Raamgracht. 11 II Beilaageu 75 j. N. Kruisstraat. Amsterdam 23 Januari 1880. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21/. 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 - - g 5 5 g Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. Goudleening. Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.) zilver (Jan.Juli) Obl. buitenl. 1853/78 3 bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867/75 1 n n 18762 binnenl. 500010000 1 100—2000. 1 18762 Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/« 1871 5 Columbia. Obligatien4'/s Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 1875 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl. Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riascbk-Wiasma 5 Rumanie. Aandeelen Spw. div. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. Erie Spoorw. volgef. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 St. Vincents Brain orig. Obl. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 3 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Stad Antwerpen 1874 4 5% genoteer de koers 65'/a 797s 102 837a 793/r 59i/2 60/"1S 527s 96 76 895/'s 15 3/4 38 14»/,, 147s 34°/, 107a lO'/a 85 10674 10174 42s/s 197/, 16>7.6 122 I2H/4 114 503/4 1397/, 1467, 2874 743/4 489/i« 1323/4 521/4 843/4 71 86 591/4 577a 471/. 105 1033/8 973/4 Belgie. Oostenrijk. Staatsl. Rusland. 3 4 5 0 5 5 Geldkoers, prolongatie 37s pat. 1854. 1860. 1864. 1864. 1866. 1081/4 104 OS9/, 95 1071/3 11274 1461/, 144 COUPONNOTEERING. Oostenrijk papier ƒ21.30 dito zilver 21.35 Diverse inpondstr 11.70 in franks 47.45 Reichsmark 58.70 Rslnd .zilv. Roebel 1,2375 Rusland pap. dito Spanje Buitenl. ƒ47.45 Binnenl. 2.30 per piaster Amerika g. Dollar 2.45 p. Dollar 2.45 HAARLEM, 21 Jan. Aan de veemarkt van beende waren de aanvoeren verkoopeu en prijzen als volgt: 4 koeien, verkocht voor f 120 a 180; - stier; verkocht voor f a vaarzen, verkocht voor f a pink, verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a 18 nuchtere kalveren, verk. voor f 14 a 14schapen, verk. voor f 7 a 14; lammeren, verkocht voor f a 3 biggen, ver kocht - voor f - a varkens, verkocht voor c. per 73 kilo, paard tot f a AMSTERDAM21 Jan. Ter veemarkt van heden wa- aangevoerd:runderen, 168 vette kalveren, 1ste qual. 110, 2de qual. f 90, per kilo, - graskalf 65 nuchtere kalveren, 7 a 12 12 schapen en lamme ren f 97 vette varkens 44 a 56 c. per kilo. LONDEN, 22 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen, 700, Schapen en Lammeren 5,000 Kal verl, 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 6/-, Schapen en Lammeren 4/- a 6/6, Kalveren 4/8 a 6/4 Zwijnen 3/8 a 5/- HOORN 22 Jan. Ter waag gewogen 11- stapels kaas wegende 3090 kilo hoogste prijs per 50 kilo l'35,00 voor als be rasen voor hooikaas commissie fi8,— mddebare f 31 SCHIEDAM, 23 Jan. Moutwijn, per ned. vat j Jenever Amsterd. proef f Spoeling 170. dito commissie 180. LEIDEN ,23 Januari. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt; paar a 4 stieren ƒ50 3 92,ossen a 20 melkkoeien 158 a ƒ252, kalveren dito f 17 -,a275 59 vare dito ƒ105 a f 238, 225 vette dito 1.Is 90 graskalveren 9 a 26, 469 vette a 236 74 518 nuchtere dito 500 a 12 vette schapen 90 a 34 310 weide dito 14 24, lammeren 2 3, magere varkens 13 a 30, 30 biggen 5 12 Een brand, die den 26sten December te To kio (Japan) woedde, beeft 12.000 buizen iu de ascb gelegd en 40,000 personen wo ningloos gemaakt. NEW-YORK, 23 Januari. Volgens een telegram uit Colon aan den New- York Herald beeft de Engelscbe consul aldaar den conrespondeut van den Herald meege deeld, dat binnen aebt dagen Engeland be middelend zal optreden bij den oorlog tus- scben Cbili en Peru.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 3