BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. GEMENGD NIEUWS. Verschillende bladen deelen mede, dat de heer Fournier, le comptabel agent aan het Ministerie van Oorlog, zich in zijn bureau voor het hoofd geschoten heeft, ten gevolge van een bevel des Ministers tot nazien van zijn kas. De heer Fournier zou nog dien zelfden avond, op het Ministerie zelf, overleden zijn. Onmiddellijk is alles verzegeld en een gestreng onderzoek begonnen. Er loopt een gerucht, meldende: dat alle te Genève verblijf houdende uitgewekene commu nards eene bijeenkomst zullen houden, om te overwegen of zij zich gezamenlijk in Frankrijk gevangen zullen stellen. Bij den Bondsraad is het ontwerp ingediend van eene rijkswet, houdende maatregelen ter be strijding van besmettelijke veeziekten, met uit zondering der runderpest, waaromtrent de Re geering de bestaande voorschriften voldoende acht. Er wordt voorgesteld, de wet in werking te doen treden 1 April 1881. In Petersburg overleed den 18den Januari jl. een jonge boer aan eene kortstondige ziekte. De geneesheer constateerde „Siberische pest." Dat dit geval vele gemoederen in en ook buiten Pe tersburg heeft verontrust, ligt voor de hand. Maar er bestaat voor het oogenblik geen grond voor vrees. De ziekte toch, die onder den naam „Siberische pest" wordt verstaan, komt elk jaar in Rusland voor, en is niet de pest, die verleden jaar Europa met groot gevaar bedreigde. Intus- schen zijn te Petersburg terstond de noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Z. H. de Paus heeft een commissie benoemd, samengesteld uit de kardinalen Luca, Simeoni en Zigliari, om toezicht te houden op de uitgaaf van al de werken van St. Thomas van Aquino. Voor die uitgave is een som van 300.000 frs. bestemd. In het Huis van afgevaardigden werd door Frix voorgesteld eene algemeene, gelijktijdige en gelijkmatige leger-vermindering, door welke de betrekkelijke sterkte der verschillende Staten te genover elkander onveranderd zou blijven. De levering van 48 bruggen voor de Indische staatsspoorwegen, waarvan de aanbesteding den 5den dezer plaats had, is door deu Minister van koloniën gegund aan den laagsten inschrijver, de Société des travaux Dyle et Bacalan te Parijs. 's Gravenhage, 26 Januari. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben als geschenken voor de onder Hun Hooge bescherming te houden algemeene verloting, ten behoeve der noodlijden den door den jongsten watersnood, eenige prach tige voorwerpen ingezonden, en wel een tafel middenstuk (verguld met kristal), een byouterie- kistje, een verguld bronzen coupe, twee marmeren sigaren-standaards en eeu van gepolijst koper. Leiden, 26 Januari. Door het roodvonk zijn in de afgeloopen week aangetast 4 personen en aan die ziekte overleden 1. Zaandam, 26 Januari. Alhier heerschen rood vonk en mazelen, doch tot nu toe goedaardig, terwijl te Zaandijk vele typhusgevallen voorkomen. Utrecht, 26 Januari. Naar aanleiding van de door den Minister van financiën gegeven be velen, is heden een aanvang gemaakt met het aanmunten van bronzen centen en 2'/s centstuk ken. Naar men verneemt, zal van de centen worden aangemaakt voor een waarde van twee ton, en van de 2l/s centstukken voor een ton. Heemstede, 27 Januari. Aan de leden der vereeniging door vriendschap bloeiendewerd gisteren in het lokaal van den heer Steenvoorde alhier een hoogst aangenamen avond bereid. Door eenige leden der genoemde vereeniging namelijk, werd het drama "de profecy der starrenen het blijspel nhet vreemdsoortig testament" ten ge- hoore gebracht. De wijze waarop deze s'ukken werden uitgevoerd, gat blijken dat de vertooners zich op uitstekende wijze van hunne moeilijke laak hebben gekweten. De voorstelling en ver tolking der verschillende karakters getuigden van eene flinke opvatting, die ook in alle op zichten goed werd volgehouden. De talrijk aanwezige leden met hunne dames zullen zeket het ijverige en flinke bestuur dank weten voor den genotvollen avor.d. Een lang durig en bloeiend bestaan zij dezer vereeniging, die op verschillend terrein reeds zoo veel goeds en nuttigs heeft tot stand gebracht, var. harte toegewenscht. Een nieuw soort van bedrog! Te New- York liep onlangs de stoomboot Colombo binnen, die van de Middellandsche Zee kwam met zui dervruchten. In een aantal kisten moesten zich sinaasappelen bevinden. Doordien een daarvan wat heel zwaar was, werd die geopend, en vond men bovenop sinaasapelen, maar overigens zakken met zand in de kist. Bij nader onderzoek bleek, dat met 450 kisten hetzelfde bedrog gepleegd was. Lord Dunmore, de muziekale en com- poneerende Engelsche pair, heeft een orchest sa mengesteld, waarmede hij een reeks van 20 „rook- concerten" denkt te geven. Op die concerten" zal niet alleen het rooken aan het publiek toe gestaan zijn, maar ook de leden van liet orchest zullen met de pijp of de sigaar in den mond de nummers van het programma uitvoeren. Een der kassiers van de Nationale bank te Antwerpen, zekere Rubbens is sedert twee dagen verdwenen; om welke reden, weet men niet. Van een deficit is niets gebleken, en Rubbens bezat fortuin. Hij was aan de bank met de ontvangst belast. In de vorige week werd in het Holte theater te Birmingham een muzikant, Bruno genaamd, door een electrische vonk van den toe stel tot het voortbrengen van electrisch licht ge dood. Een enkele krachtige batterij levert de geheele verlichting van het theater en van de toegangen. Toen Buino na de voorstelling het orchest verliet, legde hij de hand op een der draden, die over het orchest loopen, en ontving den vollen schok van electrischen stroom. Hij verloor het bewustzijn en stierf kort daarop. Professor Piazzi Smyth voorspelt in Nature een fraaien zomer, een heeten oogsttijd en een warmen winter; dit hangt volgens hem samen met de zonnevlekken. Zeker blad, in het Amerik aansche stadje Rome verschijnend, is zoo arm dat het zijn redac teurs slechts betalen kan met levensmiddelen waarvoor de leveranciers door abonnementen en advertentiën worden schadeloos gesteld. Daardoor wordt het dan ook begrijpelijk, dat in de nummers entrefilets worden aangetroffen als volgt: „Jimmy Carter heeft ons heden drie pond vleesch gebracht. Er was echter slechts twee pond aanwezig. Het is niet fraai van Jimmy Carter ons op die wijze van de abonnementsgelden te berooven. Wij ma ken er voorts onze geëerde abonnenten opmerk zaam op, dat ze bij het brengen van vleesch en andere levensmiddelen steeds de beste soorten en in de bedongen hoeveelheden moeten bezorgen. Nog iets naar aanleiding van de in vulling der bevolkingsbiljetten. Een arm oud vrouwtje, die door rïe beambten geholpen was met de invulling, vroeg heel onnoozel„Waar mot 'k er nouw mee gaan, en hoeveel kan ik er dan op krijgen?" Een andere oude zie) zei: „als je me één kwartje geeft, mag jij het heele pam- pier houwen." Weer een ander, een goed zieltje van in de zeventig, haalde haar Statenbijbel voor den dag en begon den agent van den Burgerlij ken Stand te onthalen op een macht van bijbel teksten, alle betrekkelijk op de volkstelling en waaruit zij het goddelooze daarvan betoogde. Ook was er een man, die den beambte de be denking voorlei„Ja, dat 's tegenwoordig allemaal volksvoorstellingen; ik wou liever dat ze me wat te karweien gaven. Aan zoo'n volksvoorstelling heb ik niets." Misdadigers hebben wellicht nergens een aangenamer gevangenisleven dan in Japan. De Japansche gevangenissen zijn zeer gemakkelijk ingericht, en al staat op slecht gedrag de straf van de zweep, nooit worden de zweepslagen in werkelijkheid toegepast. Eenige dagen in de week mogen de gevangenen aan hun beroep werken, terwijl zij de andere dagen onder geleide, twee aan twee met een voetketting aan eikander ver bonden, gebezigd worden om de straten schoon te maken. Behalve aan hun ketting zijn zij herken baar aan hun roode kleederdracht. Men ziet er enkelen onder met een of twee blauwe mouwen aan hun kleed, dat beteekent, dat zij eens of tweemaal getracht hebben te ontsnappen. Wie meer pogingen daartoe hebben aangewend, zullen er dus waarschijnlijk als harlekijns uitzien. Ove rigens getuigt hun uiterlijk van gezondheid en vroolijklieid. De begeerte van sommige dames, om zich ook in staatszaken te mogen mengen, wordt st°eds grooter en dezer dagen scheen de echige- noote van een lid van den Pruisischen Landdag het ijs eens te willen breken, en ongevraagd on- geweigerd, haar stem in het Parlement te doen gelden. Haar echtgenoot, graaf Schmising was ongesteld en dus afwezig; de gravin echter had haar plaats op de toehoorders-tribune ingenomen. Bij de openlijke stemming over een artikel van een wetsontwerp, werd de naam van graaf Schmising afgeroepen en onmiddellijk riep een fijn stemmetje „Neen!" Allen keken op en zagen eene dame, die zich zelve verraadde, door blozende het gelaat achter haar zakdoek te verbergen. Zij was natuurlijk nog eenigszins verlegen, bij een volgende gelegenheid zal zij echter wel wat vrijmoediger worden, wanneer althans het uitbundig gelach der afgevaardigden haar niet voor goed üen moed heeft benomen. Een lo op er van een bankinstelling te Amsterdam is naar de gevangenis arebracht. Hij heeft van het door hem ontvangen geld duizend gulden te min verantwoord. Om dit bedrog niet te doen ontdekken heeft hij met moedwil het lijstje dat hem weder in handen werd gesteld, val- schelijk van een één, staande in de duizendtallen, een twee gemaakt, zoodat hij het liet voorkomen, als hadde hij het juiste bedrag verantwoord. Als verdacht van diefstal van spek aan het centraalstation te Rotterdam zijn dooi de politie elf werklieden aangehouden en in voor- loopige bewaring gesteld. Een ontploffing, door welke een zeven tig menschen het leven verloien, had in de vorige week plaats in de Leycett-mijn bij Newcastle-under- Tyne. De slag werd uren in het rond gehoord rook en vlammen sloegen uit de schacht naar boven. Van de 77 mannen, die kort te voren afgedaald waren om aan het werk te gaan, werden er 12 nog levend opgehaald; doch van die twaalf mochten er slechts enkele in het leven behouden blijven. Het schijnt dat de mijn sedert lang niet behoorlijk van luchtverversching was voorzien. Officieel wordt tegengesproken dat de beide zoons van den prins van Wales een anker op elkanders neus getatoeëerd hebben. Gelukkig Het gerucht ontstond, zoo luidt de offieieele opheldering verder, doordat de kadetten van de Bacchante, waaronder ook de bedoelde jongelieden, op een vroolijke partij te Gibraltar zich vertoonden met imitaties van tatoeëeringen. Waarschijnlijk hadden zij dus hun neus met een gebrande kurk wat zwart gemaakt Te New-York is het gebouw derDuit- sclie gymnastiek-vereeniging afgebrand. Vijf men schen zijn er bij om het leven gekomen, en 4 werden zwaar gekwetst. De Engelsche stad Littleborongh-by- Rochdale, ongeveer 74 morgen groot, met 10,000 inwoners, is dezer dagen publiek verkocht. De kooper is een heer uit Yorkshire. De kapitein Taat, de op de Schelde verongelukte gezagvoerder van de sleepboot Assis tent, laat eene vrouw en drie kinderen na. Ook de stuurman Marijn Potters was gehuwd en vader van twee kinderen. De naam van den machinist is nog onbekend. Deze drie personen waren de eenige bemanning van de sleepboot, zoodat het eerste bericht, dat van acht personen sprak, die omgekomen zouden zijn, onjuist blijkt geweest te zijn. Een jonge boerenknecht uit de om streken van Montbeliard heeft van een oom het ronde sommetje geërfd van 1.800.000 fr. De erf genaam, bij het vernemen van dit nieuws, was zoodanig ontsteld, dat hij in 48 uren tijd niet heeft kunnen spreken. Men vreest, dat hij zijn verstand zal verloren hebben. Te Alexandrette in Syrië" hebben on geregeldheden plaats gehad tusschen matrozen van het ter reede liggende Fransche adviesvaar tuig Latouche-Tréville en de inwoners. Een 25-tal matrozen waren namelijk aan wal gestapt, en trokken, nadat zij zich wat ruim te goed hadden gedaan aan sterken drank, door de stad. Een troep inwoners uit de geringste klasse kwam op de been, volgde de matrozen en wierp hen o. a. met citroenschillen. Een matroos verloor het ge duld en wierp een der aanvallers met een vuist slag ter aarde. Een inwoner, een zekere Ibrahim Archuch, die de aanvoerder der muzelmannen scheen, riep nu zijne geloofsgenooten op om hun nen kameraad te wreken. Een hunner trok zijn sabel en gaf een matroos een houw op den sche del, zoodat deze onmiddellijk dood was. De mu zelman nam vervolgens de wijk in het huis van den Spaanschen vice-consul, dat door de matro zen als 't ware belegerd werd en waar zij eenige glazen inwierpen, ondanks de aanmaning van den vice-consul om zijne diplomatieke voorrech ten te eerbiedigen. Op dat oogenblik verscheen de Fransche consul, die de matrozen tot beda ren bracht. Deze wilden nu aftrekken, doch mid delerwijl was dc gouverneur aan 't hoofd van een 60 politie-soldaten verschenen en had last gege ven op de matrozen te vuren. Drie hunner vielen zwaar gewond. De kommandant van het advies vaartuig, van het voorgevallene onderricht, zond eenige officieren aan wal, die echter, aangevallen door eene met stokken gewapende bende, weer eeu heenkomen zochten op het schip. Hoe de matrozen weer aan boord kwamen, weet men niet. De Fransche gezant te Konstautinopel heeft de afzetting van den gouverneur geëischt. Een twaalf tal matrozen zijn in 't geheel gewond. Allen die nan land in beschonken toestand waren, zijn door den kommandant gestraft met een ii twee maan den gevangenzetting. De commandant van het adviesvaartuig heeft in groot uniform zich naai den Spaanschen vice-consul begeven, om ver schooning te vragen voor hetgee n de matrozen te zijnen opzichte misdaan hadden. Eergisteren zijn door de politie te Delft twee vrouwen aangehouden, die te zamen ver schillende diefstallen hadden gepleegd. Een van haar zal nu voor de vijfde maal met de gevan genis kennis maken. De bepaling, die d o o r d e pol i t i e ve r- ordening te Kuilenburg in het leven is geroepen tegen drinkebroers, nl. dat zij, die zich in be schonken toestand bevinden, worden gestraft met eene boete van f 25 of bij wanbetaling tot ge vangenisstraf, schijnt, naar men ons meldt, aldaar zeer goed te werken. Sedert die verordening in werking trad, werd tegen tal van personen, die zich in dronkenschap bevonden, proces-verbaal opgemaakt, en groot was het aantal dat zich voor dit feit voor het kantongerecht te Geldermalsem had te verantwoorden. Doch in den laatsten tijd komen gevallen van dronkenschap veel minder voor, een bewijs, dat dit schrikpoeder uitmun tend werkt, 't Ware te wenschen, dat in meer dere gemeenten van ons vaderland tegen de uit- roeiing van dat heillooze kwaad eene dergelijke verordening in 't leven werd geroepenzeer zeker zouden ook daar de beste resultaten verkregen worden. De politie te Kuilenburg handhaaft met kracht de bepaling van de verordening waarbij openbare dronkenschap wordt gestraft. Zij ver dient dan ook aller lof voor de flinke wijze waarop zij zich ook in deze van hare lang niet gemakkelijke taak kwijt. In de laatste jaren bedroeg hier te lande het verbruik van rundvléesch zoowat f 6.50 per hoofd. Aan sterken drank besteedde men per hoofd f 7.50. Commentaren zijn hier over bodig. Een als heer gekleed individu heeft in de vorige week bij twee goud- en zilversme den te Delft zich van gouden ringen weten meester te maken. Gisteren beproefde hij ditzelfde in een derden goudsmidswinkel, doch de politie had hem reeds in het oog, en toen de dief uit den winkel kwam, werd hij gearresteerd. Bij onderzoek bleek, dat hij opnieuw een juweelenring en één anderen van minder waarde had ontvreemd, terwijl de beide vroeger gestolen ringen eveneens in zijn bezit werden gevonden. Bij zijne aanhouding was hij voorzien van een geladen revolver met zes loopen. Hoeveel een stuk ijzer kost. Eenstuk ijzer b. v. van 1 gulden kost f 3 als er hoef ijzers van worden gemaakt, f 4 als landbouw werktuigen, t 45 gesmeed als ornament, f 75 tot knoopen en gespen verwerkt, f 2000 als fijn staal, f 6000 als hemdenknoopjes, f 50,000 als fournituren van horlogiën. In de groote rivieren, waar men het ijs door dyamietontploffingen heeft doen springen, waren de oppervlakten met duizenden doode vis- schen bedekt. De Engelsche firma Simons and. Co., welke zich eene algemeene vermaardheid heeft verworven bij den bouw van baggermachi nes, heeft eene schroefboot vervaardigd ten be hoeve van de stadsreiniging te Liverpool. Sedert een twaalftal jaren was reeds gewezen op het nut van vaartuigen met bizondere inrichting voor het afvoer van onbruikbaar stadsvuil naar zee. Het bestuur van Liverpool heeft thans de eerste be stelling van zoodanig vaartuig gedaan. Uiterlijk verschilt het niet veel van eene gewone schroef stoomboot; inwendig bevat het 10 afdeelingen met putten, waaruit de lading snel in het water zakt zoodra de valluiken in den bodem zijn ge opend, door middel van een snelwerkend en sterk mechanisme, dat deze luiken weer even spoedig sluit. Op de werven vanBarrow-in-Furness zal binnen enkele dagen de kiel worden gelegd van een ijzeren stoomschip, dat, naast de Great Eastern, de grootste stoomboot van de wereld belooft te worden. Het wordt door de Atlantische stoombootdienst der Inman-lijn gebouwd en zal den naam voeren van City of Rome. Dit reuzen- schip zal 8300 tonnen meten en machines hebben van 8500 paardekrachten. Men hoopt de snelheid van het vaartuig te kunnen opvoeren tot 16 a 17 knoopen in het uur. Behalve dat men de City of Rome wil maken tot den grootsten en snelsten zeeklievcr, zal het schip bovendien met de grootste weelde en comfort worden ingericht. Voor de verlichting zal men gebruik maken van electrisch licht. De te Rotterdam gevestigde Ned. Ver eeniging van Handelsreizigers heeft zich het mis bruik aangetrokken, dat reeds meermalen besproken werd, nl. de gewoonte van vele kleine kassiers, hande laars enz. om het bank- en muutpapier te gebruiken tot wandelende gratis-adreskaarten van hunne zaak, waardoor dat papieren geld niet alleen smerig, maar bovendien de nummers der biljetten dikwijls onleesbaar wordeu gemaakt. Heel uit Brest halen Nederlandsche bladen het bewijs, dat in de Zampa een bijna bovenmenschelijke rol voorkomt, nl. die van het standbeeld. Dit is nl. dezer dagen te Brest flauw gevallen. Wij moeten opmerken, dat dit bewijs niet zoo ver gezocht behoefde te worden; van een paar jaren geleden herinneren wij ons nog leven dig een mededeeling van deBeer,te'sHage, die aldus begon„Mesdames et messieursla statue qui vient de s'évanouir, c'est un homme!" Het Haagsche Gerechtshof heeft de straf van een jaar cellulair, door de rechtbank te Dordrecht opgelegd aan A. C., huisvrouw van J. v. d. K aldaar, wegens het op eens anders naam halen van een broodje van zes centen, in liooger beroep veranderd in zes maanden gewone gevangenis Te Parijs is dezer dagen de bloemen schilder Tremblay overleden. Nadat hij eerst eenige jaren in de kunstenaarswereld door zijn pracht en weelde geschitterd had, verviel hij lang zamerhand tot armoede, en belandde eindelijk in een klein vertrekje, dat tegelijk zijn keuken, slaapkamer en atelier was. Hij scheen zeer arm en verlaten te zijn. Maar bij het zoeken naar de familiepapieren van den overledene vond de po litie een kistje vol goudstukken, grootendeels uit den tijd van Napoleon I en Lodewijk XVIII.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2