NIEUWE No. 349. Zondag 1 Februari 1880. 5e Jaargang. Dc pers. BUITENLAND. België. Frankrijk. Duitschland. flAlRLMSCHT (IIIRUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1,— Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. HDRiï AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. li. Wij hebben de programma's en begin selen der internationale en der commune nog niet vergeten. Wat is recht? Wat is bezit, wat is eigendomsrecht? vroeg men daar; en het antwoord was: eigendom is diefstal. Dat zijn de leeringeu en stelsels van het radicalisme, doorgevoerd in al ha re consequeutiëu. Een ander groot kwaad dat de radicale pers der maatschappij aan brengt, is het gebrek aan zelfachting, dat zij bevordert, den slavenzin, die zij aan kweekt. Met recht zegt het spreekwoord: die zich zelf niet acht, verdient niet door anderen geacht te worden. Even waar is dan ook de stelling: een volk dat de sla venketenen lief heeft, verdient ze te bezit ten. Een der edelste gevoelens van het menschelijk gemoed is het vrijheids-gevoel. De mensch is vrij, al wordt hij in ketenen geboren, dat is een der schoonste overblijf selen van zijn oorspronkelijke!! adel. Maar waar is nu die vrijheid in de moderne we reld te vinden? Diogenes kan gerust zijne lantaarn ontsteken en mannen zoeken. Slaven zal hij in groote menigte vinden, mannen echter uiterst zeldzaam. En hier van draagt voor het grootste deel de ra dicale pers de schuld. Zij is sinds langen tijd bezig met het verdelgen van het edele vrijheidsgevoel van den mensch en met het aankweeken van een veilen en lafhartigen slavenzin. Of moet niet het uitlachen en bespotten der edelste en schoonste karak ters, die voor waarheid en recht, voor ge weten en plicht in den kerker of in ver banning gaan, zedebedervend op de maat schappij werken? De radicale pers heeft schreeuwers voort gebracht, maar waar zijn hare mannen? In der daad het is treurig als men die niarionnetten aanschouwt, hoe zij zich bui gen en bukken als een geweldenaar het voorhoofd fronst. Helaas waartoe is de li berale maatschappij reeds gekomen Maar 't is op nieuw de schuld der radicale pers die den volkeren voorzingt dat hare ketens van goud, niet van ijzer zijn. Een verschrik kelijke euveldaad voor de menschheid, die vreeselijk zal gewroken worden als bij deze FE U1LLETON. De Familie Choisel. Vervolg. Zie zeide hij, vergenoegd met de hand over het gerimpeld voorhoofd strijkende, thans geniet ik een geluk, hetwelk ik lang heb moeten mis sen. Onder eigen dak en door eigen huisgezin omringd, gevoel ik op nieuw, hoe zwaar het valt, als balling in een vreemd land, verre van de door ons geliefde betrekkingen te moeten leven. Doch heden vind ik ruimschoots vergelding voor al het doorgestane leed. Na tegenspoed volgt vreugde, vader, zeide Henriette. Gij l ebt gelijk, mijn kind, en de vreugde des wederziens overtreft thans alle andere ge noegens. God slaat nimmer, of Hij heelt ook weder. Hoe vurig dank ik den Hemel voor de zichtbare bewijzen van barmhartigheid. Bij deze de oogen zullen geopend worden en zij ha re ketens zal verbreken. Zullen wij nog behoeven te wijzen op den wuften zin die de radicale kliek door hare organen ver- spreidt? Welke schaamteloo/.e adverteutiën worden er geplaatst! En hoe wordt in de onzedelijke feuilletons het vergift in ver gulde pillen het publiek aangeboden! Met welk eene wuftheid en begeerigheid wordt O O elke gelegenheid aangegrepen om schan dalen te bespreken die het schaamtegevoel op de ergste wijze kwetsenHij die zich nog verwondert over het zedebederf in li berale steden en provinciën, raden we een onderzoek in te stellen naar den inhoud der dag-en weekbladen, en het raadsel is opgelost. Gelijk men weet is de wetenschapde zoogenaamde sterke zijde van het radica lisme en volksbeschavinghet tweede woord in zijn mond. Dientengevolge schimpen de radicale organen, jaar in jaar uit, op »mid- deleeuwsche duisternisop het »dom hou den van het volk«, op »ultramontaansch bijgeloofop wouderbedrog en heiligen- aan biddingen meer dergelijke bevallige titels die op rekening komen der Katho lieken en gedeeltelijk ook op de geloovige Protestanten. Waar de radicale pers bloeit, daar is alles vol lichtbeschavingen 7 O wetenschapdaar koestert zich het volk in de stralen der intelligentie, de scholen zijn op de hoogte van den tijd en het so ciale leven is er helder en bekoorlijk 1 Ja de radicale wetenschap en verlichting zijn kostbare zaken! Men leze slechts hoe de radicale lezers zich vergasten kunnen aan den onzin hunner organen. Van daatr is o O de onfeilbaarheid het dogma der onbevlekte ontvangenis, morgen bestaat ze daarin dat de Paus niet kan zondigen! Heden staat er te lezen dat Savonarola eene zuil van het protestantisme was, morgen wordt er vermeld dat de vader van Kardinaal An- tonelli een rooverkapitein is geweest! Nu eens wordt der Katholieke Kerk verweten dat zij van het Evangelie is afgeweken, dan weder wordt de heilige Schrift een sprookje geheeten! De Verlosser is niet Gods Zoon, maar een gewoon mensch, men prijst Hem als den verstandigsten en hei- ligsten mensch, ofschoon hij zich God liet woorden sloeg de graaf een dankbaren blik naar boven, en toen hij zijn oog weder neersloeg, rustte het welgevallig op de beminde vrouw en op Henriette, die in den vollen bloei harer schoon heid naast hem zat. Vertel mij uwe wederwaardigheden, beste Josephine, vervolgde hij. De gravin verhaalde hare vlucht uit Parijs, de bewijzen van gehechtheid, door Chalon gegeven, zijn vertrek naar het leger, de aankomst in het dorp en het schrikkelijke bericht, dat zij bij me vrouw Belmoutier vernomen had. Gustaaf is dan vertrokken, zeide Choisel, toen zijne echtgenoote geëindigd had. Ja Albert- Ik dacht het, want ieder mensch, die nogeergc- voel bezit, moet zich onder de banier van gods dienst en vrijheid scharen, om met vreemde krach ten den onderdrukkers onzer rechten het hoofd te bieden. Voor eeuige dagen hebben wij nog tijding ontvangen, zeide Henriette; hij wordt het krijgs leven al gewoon, en was vol moed. noemen en zich deed aanbidden. Dat hij niet wijs maar een dwaas, niet heilig maar een snoodaard zoude zijn, als hij niet God was en zich toch God liet noemen en zich als God deed aanbidden, zoover kan een radicale kop het in 't denken niet bren gen. Heerlijke wetenschap! Heerlijke ver lichting En op zulke spijzen worden de kin deren van het licht onthaaldZulke mis geboorten van gedachten, zulk een bom bast van nietsbeduidende phrasen vormen den dagelijkschen inhoud der radicale pers. Onberekenbaar is de schade die de god- delooze pers aan de ware weteuschap, aan ile ware kunst toebrengt en bedenkelijk is de hongertypkus waaraan het geestige leven der maatschappij lijdt en waaraan het eindelijk zal moeten te gronde gaan. Slaan we ook nog een enkelen blik op het door de radicale pers hemelhoog ver heven moderne schoolonderwijs en wij zul len zien dat het inpompen van ontelbare leervakken bij de jeugd geheel andere resul taten oplevert dan de verlichte mannen zich hadden voorgespiegeld, want het is eene bepaalde waarheid dat het denkver mogen der kinderen van jaar tot jaar ver- mindert. Voor onderwijs in den godsdienst is natuurlijk niet gezorgd, het ontbreekt daartoe aan tijd. Men onderzoeke het schoolwezen in die streken waar de radi cale pers domineert en onwilkeurig zal men vragen: waar moet dat heen? Welk geslacht zal daaruit voortkomen? Maar wie draagt de schuld van dezen jammer lijken toestand? De radicale pers, die de openbare meening vertrapt, die de geeste lijken uit de scholen verwijdert, die schei ding wil van school en kerk, die radicale onderwijzers en goddelooze boeken verlangt. Zij heeft de zedebedervende staatsschool- inrichting in de meeste landen van Euro- n pa op haar geweten, met al de ellende die er zich door ontwikkelt. En hoe staat het geschapen met de na tionale welvaart, het derde woord in den mond der radicalen? Helaas wij moeten erkennen dat in dit opzicht de toestand ellendig is. De eene fabriek na de andere sluit hare deuren en ontslaat hare arbei ders. Luiheid, dronkenschap en zedeloos- De Hemel geve, dat hij weldra onze vaan op de plaats plante, waar men het bloed van den besten der koningen deed vloeien; dit zou de schan de, welke op Frankrijk drukt, ten minste eenigs- zins uitwisschen. De gravin zuchtte en sloeg een blik op hare dochter. Mijne gevangenschap en redding, vervolgde hij, zult gij vernomen hebben; ziehier hoe het zich heeft toegedragen. Tusschen de soldaten voortgaande, dacht ik met huivering aan de toe komst, en meer voor u dan voor mij zelven be ducht, vverd mijn gemoed door pijnlijke aandoe ningen overstelpt, toen eensklaps iemand van achter eene haag te voorschijn sprong. Met een knuppel sloeg hij twee der gendarmen op den grond, en wees naar het hout, waar twee paarden stonden. Ik ontrukte den brigadier, die mij bij den arm hield, zijne karabijn, vatte hem bij de keel, en wierp hem ter aarde; dit alles was het werk van een oogenblik. Terwijl de verslagenheid der soldaten, die door dezen onverwachten aan val geheel verbijsterd waren, ons zeer te stade heid nemen onder de arbeidersklasse in hooge mate toe. Dat zijn bedenkelijke ver schijnselen! De toestand behoefde zoo niet te zijn, maar bij is zoo geworden door den invloed der radicale organen, die de lof trompet steken bij de oorlogen en net vuur der politieke verwikkelingen aanblazen, die beschex-mend werken voor onsoliede maat schappijen en vennootschappen en die woe keraars en dieven vergoden en voor bloed en Judas-geld hunne kolommen openen voor de schurkerijen van hoog geplaatste zwendelaars. Van daar de tirannie van het kapitaal over de arbeidskrachten, van daar de onnatuurlijke opeenhooping van den rijudom in handen van slechts enke len, van daar woeker, bedrog en andere gruwelen! Wordt vervolgd. De Belgische Minister Bara heeft gelast, dat de zich in de gevangenis bevindende Katholie ken, „die niets aan hun godsdienst doen", niet meer mogen lastig worden gevallen door de aal moezeniers. Hun cellen moeten zijn gesloten met een bizonder slot, waarvan de directeur der ge vangenis alleen den sleutel heeft. Hoe treurig! Maar ook hoe kleingeestig De afdeelingen der Kamer hebben de com missie gekozen tot ouderzoek van het ontwerp van Louis Blanc tot het verleetien eener volle dige amnestie. De commissie, bestaande uit elt leden, telt slechts drie voorstandeis van het ont werp in haar midden. De broeder van den hertog de Broglie, die vroeger officier bij de marine was, maar thans abt is, zal aan de katholieke hoogeschool te Pa rijs een cursus over de geschiedenis der gods diensten houden. Een ontvanger te Parijs, de heer Conti, is ont slagen omdat hij een tekort in zijn kas had? wel neen, geheel wat anders! de heer Conti werd ontslagen omdat hij de neef is van den laatsten secretaris van Keizer Napoleon III. De Duitsche regeering wil de oprichting vau een Grootboek der nationale schuld in overwe ging nemen. In Frankrijk is daarop voor meer dan 10 milliarden ingeschreven. kwam, sprongen wij schielijk te paard; twee ko gels floten ons langs de ooren, en snel als de wind vlogen wij voort.... Gerard was zeker uw redder? Juist geraden. Op het gezicht der gendarmen begreep hij, wat er zou gebeuren. Hij ijlde naar eene nabij zijnde hoeve, haalde twee paarden van den stal en reed achter het hout tot op de plaats waar wij hem ontmoetten. Onze meening is dar. niet bedrogen; zonder te weten, wie u in de vlucht was behulpzaam ge weest, zeiden wij, dat het de oude knecht moest zijn; hij heeft ons zoo trouw gediend. Intusschen is hem zijne toewijding duur te staan gekomen. Hoe zoo? Luistert, ik zal u alles verhalen-, over de groote baan voortrennende, herkende ik in iemand die zich op mijn weg bevond, den persoon, door wien u het bericht mijner redding is ge bracht. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1