NIEUWE p. 350. Donderdag 5 Februari 1880. 5e Jaargang, De pers. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Spanje. Rusland. HiiRLMHCHf (OMMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 1MENCP.1T BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Vervolg en slot. Er blijft ons thans nog te spreken over de schade en het nadeel door de radicale pers uitgeoefend op de binnen-en buiten- landsche politiek. Zij is het die de open bare meening maakt eu die er zorg voor draagt dat er in de meeste Europeescke parlementen eene liberale meerderheid heerscht. Zij bestuurt de verkiezingen in het liberale vaarwater en zij houdt con trole op de door haar aanbevolen en uit gevaardigde wetten. Ook in de buitenland- sche politiek voert de radicale pers het hoogste woord. Haar invloed op oorlogs verklaringen is onbetwistbaar. Zij weet de gemoederen op te hitsen en aan te wak keren en de onzalige gebeurtenissen der laatste jaren zijn met bloedige letters in haar schuldboek geschreven. Doch wat is er tegen den schadelijken invloed der radicale pers te doen? Deze vraag is ons meermalen bij het aanschou wen van zooveel ellende voor den geest gekomen. Het antwoord is, dunkt ons, ge makkelijk te geven, namelijk: men ver- wijdere hare organen uit het huis. Hij die de goddelooze nieuwsbladen leest, laadt eene groote verantwoording op zijne schou ders en begeeft zich in 't gevaar het ge loof te verliezen en in zijne deugden schip breuk te lijden. Hij die slechte perspro ducten aan anderen, b. v. aan zijne fa milie, in handen geeft is dubbel schuldig en hij die de radicale bladen door het ne men van een abonnement betaalt en steunt, bevordert openbare ergernis en werkt di rect en indirect mede tot de vernietiging van het Godsrijk, in den dienst en vol gens de manier des satans. Helaas toch zijn er nog vele Roomsch- Katholieken die den zedelijken moed niet hebben voor de goddelooze pers hunne deur te sluiten! Wat baten vermaningen van zielzorgers wanneer het liberale blad dage lijks als een huisvriend onze woningen binueudringt. Wanneer iemand onzen va der of onze moeder beleedigt dan wijzen we hem de deur. Niet alzoo echter zij die zich abonneeren op slechte nieuwsbladen, zij betalen met hun geld de oorvegen, de FE U1LLETON. De Familie Clioisel. Vervolg. Ik hield even stil, en fluisterde hem de bood schap in het oor, waarna wij nog een weinig op den grooten weg voortreden, en vervolgens een zijpad insloegen, om de reis langs omwegen voort te zetten. Omstreeks het midden van den vol genden dag zagen wij de vlam uit een kasteel opgaan; woeste horden dansten rondom de bran dende woning, en de kreten: dood aan de rijken! leve de vrijheid! deden ons huiveren. In het dichtste van een bosch verscholen, bespiedden wij de gelegenheid, om ongemerkt verder te kunnen mizen, tot eindelijk de Jacobijnen aftrokken. Wij Verlieten onze schuilplaats; maar nauwelijks wa zen wij weder in den zadel, ot ik zag het lijk v»n een door de woestelingen vermoorden man aan den tak eens booms hangen. Een plotselinge inval welde bij mij op: misschien kon ik, door ®en aan mij toebehoorenden brief in de kleederen AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Avertentiën worden uiterdijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. bespottingen en de beleedigiugen die zij dagelijks ontvangen. Moet de katholieke pers bij dergelijke treurige toestanden eenvoudig de handen in deii schoot leggen eu de dingen ver wachten die komen zullen? Of is het hare plicht de stem te verheffen tegen het woelen eu drijven der radicale organen? De beantwoording dezer vragen is eenvou dig en gemakkelijk voor ieder weldenkend Christen. Paus Pius IX z. g. zegende in der tijd het Katholieke Duitschland omdat het zorg gedragen had voor de uitbreiding der geloovige, der Katholieke pers. De moedige bestuurder van Petrus' schip kende het gewicht der pers en deed blijken dat zij den zegen waardig was. Ja, het gewicht en de beteeken is dei- Katholieke pers is heden ten dage groot. Onze priesters zijn profeten, onze bladen zijn apostelen. In Zwitserland verscheen voor eenige jareu een groot Katholiek dagblad onder den naam: het Apostolaat der pers. Waarlijk een veelbeteekenenden titel! De h. apostel Paulus is de eerste christelijke journalist geweest en zijne brie ven waren de eerste ultramontaansche cou ranten met berichten niet uit deze wereld, maar met goede berichten uit den Hemel. De Katholieke pers is daarom van zoo groote beteekenis omdat zij in tegenstel ling van de liberale pers, de waarheid dient. Zij moet, naar hare krachten, de ra dicale pers onschadelijk maken. Zij moet strijden met de wapens der waarheid en gerechtigheid tegen de leugens en het be drog der radicale organen. Zij moet de leeringen des geloofs, de grondstellingen der gerechtigheid, de vrijheid van het in dividu, van de Kerk en van het volk ver dedigen. De Katholieke pers moet goed maken wat ongeloovige organen bederven. Dat is waarlijk eene moeilijke maar toch eene gewichtige en eervolle taak. Hoe zal er een einde komen aan de leugens en het bedrog der moderne pers, als er niet gezorgd wordt dat de waarheidslievende, Katholieke pers verspreid en gelezen wordt? Heeft zij niet alle aanspraak om ondersteund en bevor derd te worden? Ons dunkt dat is eene plicht tegenover den oorsprong en ver kondiger der waarheid en tegenover zijne van het slachtoffer der republikeinsche woede te verbergen, mijne vijanden in den waan brengen nat ik gedood was, en aldus hunne nasporingen doen ophouden. Spoedig duwde ik een met mijn naam voorzien papier in den rokzak van het lijk, en wij vervolgden onzen tocht. Ziedaar het gerucht, dat ons zoo verschrikt heeft, opgehelderd, zeide mevrouw Clioisel, hare dochter aanziende. Deze sidderde onwillekeurig bij de herinnering hoezeer deze tijding haar ge troffen had. De graaf hervatte: onze hoop was op het be reiken eener haven gevestigd; dit scheen raij het beste middel toe, om te ontsnappen. Eenmaal te Havre-de Grace zijnde, dacht ik wel gelegenheid te zullen vinden, om buiten 's lands te komen. Daar wij in onze kleeding niet met de post konden reizen, zonder argwaan op te wekken, en onze dood afgejaagde paarden bijna niet meer vooruit konden, begaf Gerard, nadat wij nog eenigen tijd met moeite voortgesukkeld waren, zich naar een dichtbij gelegen dorp: hij kocht er het benoodigde en, na van kleeding veranderd Kerk, de reddende ark voor alle menschen, eene plicht tegenover zich zei ven en zijne medemeuschen, eene plicht der rechtvaar digheid en der liefde. Ten slotte komt ons nog de vraag voor O O don geest of de Katholieke pers in ons land die sympathie geniet, waarop zij met zoo veel recht aanspraak heeft. In vele opzich ten ja, in vele opzichten neen. Het is eene onbetwistbare waarheid dat de radicale pers voor een betrekkelijk groot deel ge steund wordt door Katholieken. Onder al lerlei voorwendsels wordt zij bevoordeeld, materieel en intellectueel, terwijl dikwerf aan het Katholieke blad gastvrijheid ge weigerd wordt en stiefmoederlijke behande ling zijn deel is. Men heeft willen beweren dat er te veel nieuwsbladen worden gedrukt en verspreid. Wij zulleu die bewering niet tegenspre ken, maar wij wenschen hierbij aan te merken dat, nu radicale organen als pad destoelen uit den grond verrijzen, het toch eene plicht is van ieder rechtgeaard Ka tholiek om tegenover de bladen van leu gen en bedrog partij te kiezen voor de bladen van recht en waarheid. Nadat de geest van het liberalisme den stroom zij ner pers heeft losgelaten, is de Katholieke pers een noodzakelijk kwaadzoo men wil, maar een kwaad gelijk het innemen der medicijnen een noodzakelijk kwaad is door de ziekte in het leven geroepen. Door hare producten te lezeu zal menigeen in staat zijn aan de lasteringen, vervalschin- gen en verdraaiingen der waarheid het hoofd o o te bieden, zijne zaak te verdedigen en zwakke geesten voor twijfel en dwaling te bewaren. De tijdsomstandigheden zijn nu eenmaal zoo dat iedereen, vooral zij die met menschen van verschillende richtin gen moeten verkeeren, ter wille van hun heil en dat hunner evennaasten, kennis dienen te nemen van hetgeen er in de wereld voorvalt en wat door de leugeubladen wordt uitgebazuind, ten einde bij voorkomende gelegenheden niet overrompeld te worden en wellicht zelf de waarheid te verliezen. Het doel van ons bestaan blijft ten allen tijde hetzelfde, namelijk God te dienen en ons zielenheil te bewerken. De middelen daartoe wisselen dikwerf met den tijd en te liebben, reden wij naar het naburige station. Tot ons ongeluk was er slechts één paard meer op stal. Wij kwamen overeen, dat ik er gebruik van maken, en de knecht naar Parijs terugkeeren zou, otn u verslag van het gebeurde te geven. Juist wilde ik opstijgen, toen er een ruiter in vollen ren kwam aanvliegen: „courier!" riep hij, terwijl hij van zijn paard sprong. „Bur ger!" zeide mij de postmeester, „duid het niet ten kwade, dat gij eenige vertraging, zult on dervinden; gouvernements-couriers gaan voor." Ziende, dat hi r geene tegenspraak te pas kwam, schikte ik mij naar de noodzakelijkheid, hoewel mij dit oponthoud pijnlijk viel. Hoe licht toch kon het aanleiding geven tot eene nieuwe gevangenne ming! Inwendig jammerend en half woedend over deze teleurstelling, zag ik den courier zijn man tel op het voor mij bestemde paard werpen. „Welk nieuws is er te Parijs? vroeg de post meester. „Er is eene samenzwering ontdekt welke niets minder ten doel had, dan de geheele omverwerping onzer republikeinsche regeering. Men zegt dat de hoofden van dat complot bui met de tijdsomstandigheden. Daarom mee- nen wij met vrijmoedigheid te mogen be weren dat het in onze dagen een hoogst O O verdienstelijk en Godgevallig werk, een hei lige plicht is voor allen die in de gele genheid zijn in deze richting werkzaam te kunnen wezen, de lectuur der geloovige, der Katholieke pers te bevorderen en aan te kweeken. Aan hulp en steun heeft de Katholieke pers in Nederland nog groote behoefte. Wil men derhalve dat de heerschappij der christelijke beginselen voortduurt en zich uitbreidt, men ondersteune haar en be- vordere haren bloei. Dat geve de Al machtige! Het satirieke blad le Droit du Peuple is, wegens het openbaar maken eener caricatuur van Gam- betta zonder vergunning, door de rechtbank veroordeeld tot een boete van 100 fr. De Kamer heeft het ontwerp, waarbij aan deserteurs amnestie wordt verleend, aangenomen. De Senaat heeft bij eerste lezing het wetsont werp op den Hoogen Raad van onderwijs aan genomen. De heer Granier de Cassagnac, vader, is op zijn buitengoed Couloumé in twee-en-zeventig jarigen ouderdom overleden. In Baden geschiedt met de wet nopens de kerkelijke examens precies wat men vermoedde. De heeren liberalen willen van geen verzoening met de kerkgenootschappen weten. Met bijna een parige stemmen slechts één conservatief (de eenige) en twee Katholieken voteerden tegen verklaarde de commissie van onderzoek uit de Tweede Kamer zelfs niet te willen overgaan tot de behandeling der wet. Werkstaking uit onverdraagzaamheid. Dat lieve liberalisme! Een orkaan heeft belangrijke schade aangericht te Valencia. Ernstige ongeregeldheden hebben te Fez plaats gehad. De Mooren hebben verscheidene Joden ge wond en een grijsaard van 70 jaar verbrand. Eenige Franschen ziju bij die gelegenheid gekwetst. Het officieele blad meldt, dat de politie Zaterdag nacht in eene woning in de Sappeurstraat te St. Petersburg eene geheime drukkerij ontdekte, ten 's lands trachten te vluchten; doch men zal hen vóór zijn, door bericht naar alle grensplaatsen te zenden." „Noemt men ook personen?" „De voornaamste drijfveer moet zekere Clioisel zijn, die reeds lang als koningsgezind te boek stond." Ik sidderde, en Gerard verbleekte van schrik; gelukkig werd dit niet opgemerkt. „Er is niemand te huls, om u te vergezellen, „zeide de postmeester." Ik zal den weg wel vinden!" riep de courier wegrijdende. Nimmer vergeet ik die angstvolle oogenblikken! Hoe vurig wenschte ik vóór den courier Havre-de Grace te bereiken; want wellicht bracht hij het bevel tot mijne ge vangenneming over. Het gerammel van bellen trok mij uit de treurige mijmering: het waren terug- keerende paarden. Binnen eenige minuten stegen wij op, en geen geld sparende, bereikte ik de stad, juist toen de courier aan de mairie stil hield. Vergeefs zagen wij naar eene gelegenheid uit, om naar Engeland over te steken, tot Gerard mij ein delijk berichtte, dat een sluikhandelaar ons, voor eene groote som, in zijn vaartuig zou opnemen, Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1