BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. waarin zij een drukpers, een groot aantal juist gedrukte exemplaren van het blad Narodnaja Wólja, valsche stempels, vervalschte documenten, verschillende vergiftsoorten en ontplofbare stoffen vond. Yijf personen, onder welke 2 vrouwen die zich in de woning bevonden, schoten op de binnendringende politie. Maastricht, 3 Februari. Het sterftecijfer blijft hier vrij hoog: terwijl toch in gewone tijden zelden 80 sterfgevallen per maand voorkomen, was reeds heden het aantal overledenen tot 109 geklommen. Tevens vernemen wij, dat het rood vonk in twee kazernes te dezer stede onder de kinderen der gehuwde militairen is uitgebroken. IJmuiden, 3 Februari. Gedurende de maand Januari 11. zijn alhier geschut: naar zee: 26 sche pen, 56 stoomb., totaal 82 schepen; uit zee: 22 schepen, 45 stoomb-, totaal 67 schepen. In Januari 1879 naar zee: 20 schepen, 37 stoomb., totaal 57 schepen uit zee20 schepen, 32 stoomb., totaal 52 schepen. Leiden, 3 Februari. De heer J. H. Bonner heeft kennis gegeven, dat hij de benoeming tot lid van de Tweede Kamer aanneemt. Amsterdam, 3 Februari. Omtrent de poging tot vergiftiging van een erfoom wordt nog me degedeeld, dat de vermoedelijke daderes, krach tens een bevel van voorloopige aanhouding, af gegeven door den rechter-commissaris, gevangen genomen, in hechtenis blijft, daar dit bevel is bekrachtigd door de Rechtbank. Waar het vergift gekocht is, blijkt vooralsnog niet, doch een sterk vermoeden bestaat, dat het door tusschenkomst van een derde geleverd is. Terwijl men te Deventer bezig wasmet het slechten van de „Bergpoort" stortte een ge deelte er van naar beneden, waardoor twee arbei ders werden medegesleept. Een der ongelukkigen mocht zich nog ergens aan vastgrijpen, hoewel hem door een nederkomende balk de knie ver brijzeld werd. De andere echter raakte geheel onder het puin bedolven, en moet zware inwen dige kneuzingen bekomen hebben. De bevolking van den aardbol, die uit 1300 millioen zielen bestaat wordt geregeerd door 12 keizers, 25 koningen, 47 prinsen, 17 sultans, 12 khans, zes groothertogen, zes herto gen, een virey, een nisan, een radja, een iman, een bey, 28 presidenten en verder door de opper hoofden der woeste volksstammen. Behalve de ongeregelde troepen telt het Russische leger 3 millioen manschappen. Het Fransche leger is 2,723,000 man sterk, Duitsch- land kan nu reeds 2,004,300 man te velde bren gen, Italië 2,024,200 en Oostenrijk 1,194,318 man, zoodat de groote mogendheden van het vasteland omstreeks 11 millioenen manschappen onder de wapens kunnen brengen. Is het nadeel, daardoor aan de volkswelvaart toegebracht, in cijfers te bepalen? In een hotel te Beziers logeerde drie dageu lang een schijnbaar zeer voorname dame. Zij hadeen meid en een knecht in dienst genomen, en maakte groote verteiingen. Maar in den avond van den derden dag was de dame plotseling verdwe nen. Zij had zieh aan haar beddelakens uit een venster neergelaten, alles meegenomen wat in haar gemeubileerde vertrekken van haar gading was, alsmede een gouden ring en 20 franks van haar dienstbode. Om door haar meid en knecht niet in haar diefstal gestoord te worden, had zij hen op warmen wijn getrakteerd, en daarin waarschijnlijk een dosis laudanum gedaan. De politie doet onderzoek, maar heeft de sluwe dief egge nog niet kunnen vinden. Het getal oud-strijders bij Waterloo is weder verminderd. Te Leeuwarden is in het St. Anthony-gasthuis zekere v. d. Werft'overleden in den ouderdom van 92 jaren, die tijdens dien slag onderofficier was. Een aantal diefstallen zijn in den laatsten tijd gepleegd uit waggons van de Hol- landsche spoorwegmaatschappij aan de Nieuwc- vaart te Amsterdam. Nu waren het rozijnen, dan sina's-appelen, nu honig, dar. geconfijie gember en dan weder tarwe, rogge, vijgen enz. De politie heeft een der jongens (want gewoonlijk zijn de dieven kwajongens), die reeds vroeger wegens diefstal werd veroordeeld, naar de gevangenis opgezonden. Uit Barcelona wor d t aan le Pet it Mar- seillais een vreeselijk drama medegedeeld, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag op de hoeve van een rijken grondbezitter, Don Fulgencio, zou hebben plaats gehad. Een daglooner van de hoeve, Manuel genaamd, kwam voor dag en dauw aan, en vond de deuren wijd openstaan. Met nog andere lieden het wachten moede, gingen zij de dienstbode roepen, die zij op haar bed vermoord vonden liggen. In de vertrekken van den eigenaar doorgedrongen, vonden zij in de voorkamer het lijk van de vrouw des huizes en naast haar het lijk van haar echtgenoot, Don Fulgencio, beiden op vreeselijke wijze om het leven gebracht. In een ander vertrek werden de lijken van twee meisjes gevonden en in de slaapkamer van de oudste dochter vond men ook deze vermoord. Alleen een meisje van vijf jaren was de hand des moordenaars ontkomen. Eindelijk vond men nog een knaap van negen jaren vermoord op zijn bed. Alles verkeerde in de grootste wanorde en kisten en kasten waren leeggeroofd. Een der zwijnenhoeders is, onder verdenking van het plegen der moorden, in hechtenis genomen. Te Antwerpenis een kassierRubbens spoorloos verdwenen. Laatstelijk was zekere van Dijck evenzeer met de noorderzon vertrokken. Nu dit zóó gaat, vreest men, dat Teniers op zijn beurt het hazenpad zal kiezen. Men verzekert dan ook, dat diens standbeeld te Antwerpen dag en nacht wordt bewaakt. De FranscheMinistervanMarineheeft aan een moedigen knaap, een regimentskind, Décagenn genaamd, een zilveren eere-medaille toegekend voor het redden van een jongmensch, die in Aug. 11. bij Brest gevaar liep van te ver drinken. De kleine held heeft reeds vroeger een medaille verworven voor een dergelijke zelfop offerende daad. In Duitsche bladen wordt als een wonder medegedeeld, dat in een Silezisch dorp een geval van oogontsteking ontstond, ten gevolge van het dragen van te nauwe boorden. Toen prof. dr. Forster te Breslau hem ried, wijdere boorden te dragen, verdween het euvel geheel. Het geval is echter, voor zoover onze ervaring reikt, niet ongewoon. Vaak wordt door oogheelkundigen op het dragen van wijde boorden aangedrongen. Te Edinburg is eene vereeniging op gericht met het doel de inwoners te verzekeren tegen de ongezondheid van bewoonde lokalen voor eene geringe uitkeerfng komen geneesheeren zich van tijd tot tijd rekenschap geven van den gezondheidstoestand der leden van de vereeniging, om, zoo noodig, de door dezen te nemen maat regelen tegen ongezonde lokalen voor te schrijven, of aangifte te doen van de in het belang der openbare gezondheid aan de woningen uit te voeren verbouwingen. In onze dagen wordt een reiziger dan voor een groot man aangezien, als hij minstens één tot nu toe onbekend menschenras heeft ont dekt. De laatste nieuwigheden der wijsheid zijn De dwergen met reusachtige hoofden, in midden- Afrika ontdekt; blanke menschen in de onmeet bare prairiën van midden-Amerika en een volk dat Keltisch spreekt, in de stille oorden van Azië. De tocht naar de Noordpool heeft de Ichiktchicks bij de groote mensclienfamilie gevoegd en wij ver nemen op dit oogenblik dat reizigers, in het centrum van Australië een zuiver negerras ontdekt hebben. Het schijnt dat wij er nog ver af zijn, al de verscheidenheden onzer gelijken te kennen. Tot nu toe werden de inboorlingen van het Au stralisch werelddeel weinig in eer gehouden, en men had tot nu toe geen andere gedachten van hen dan Dampier: Een zwart volk, naakt, van kleine gestalte, wreed en zich voedende met het vleesch van verrotte lijken. De nieuw ontdekte volksstam is integendeel wel gemaakt en de man nen kunnen netten breien, hetgeen hen in begrip boven de anderen volkeren van Australië plaatst. Een der eigenaardigste gebruiken dezer negers is de manier, waarop zij zich eene vrouw kiezen. Tn plaats van te trachten haar aangenaam te zijn, kloppen zij op de geliefde huns harten totdat deze zonder kennis op den grond valt, en, in plaats van haar een ring te schenken, bijlen zij haar in den kleinen vinger. Zeldzaam! Te Bruchsal (Baden), vierde dezer dagen eene dienstbode haar 80-jarig dienstjubilé. Het krasse oudje is 93 jaren en heeft van haar 13e jaar af in dezelfde familie gediend, waar zij natuurlijk ettelijke geslachten zag komen en gaan. De roman van een schippersknecht. Hij werd verdronken gevonden in eene vaart nabij Berlicum in Friesland, 't Schijnt dat hij een meisje had gehad, dat Jikke heette. In zijn koperen tabaksdoos was dan ook gekrast„O Jikke, te water, Jikke vaarwel!" Te Sloten is een bejaarde gierig aard van honger en gebrek omgekomen; na zijn dood vond men in zijn hut eenige duizenden turven en een groote hoeveelheid brandhout, wel ken voorraad hij te gierig was geweest om aan te spreken. Hij laat bovendien een aardig som metje achter. De abt Debaize, die met een subsidie der Fransche regeering een reis door de binnen landen van Afrika deed, om dal werelddeel van het Oosten naar het Westen te doortrekken, is overleden nabij het meer Tanganyika. Herhaal delijk had de moedige abt te strijden gehad te gen den onwil der inlanders, die hem niet als gids of drager ten dienste wilden staan en hem twee malen in het vreemde land in den steek lieten. Het avontuurlijke plan van kapitein Cheyne om per luchtballon een Noordpooltocht te ondernemen, blijkt serieus opgenomen te wor den. In Engeland bestaan reeds 60 sub -vereeni- gingen, om het plan te bevorderen. Jl. Zaterdag hield de kapitein te Woolwich nog weer een voordracht over zijn plan. Er is noodig 30,000 pd. st. Als dat geld er vroeg genoeg is, zal de reis in Juni e. k. worden aangevangen. De ka pitein hoopt dat de admiraliteit hem de stoom boot Discovery ten gebruike zal afstaan. Van het plan, om te beproeven de ballons per telegraaf met het schip in verbinding te houden, is in- tusschen reeds afgezien. De rijke enkostbare verzamelingmid- deneeuwsche kloosterhandschriften nagelaten en door wijlen den hoogleer aar W. Moll met zooveel zorg bijeengebracht, zal voor ons land bewaard blijven. De curatoren der Amsterdamsche Uni versiteit hebben een nieuw bewijs gegeven van hunne belangstelling in de universiteits-biblio- theek door de geheele collectie aan te koopen en aan deze bibliotheek te schenken. Sedert eenige dagen vermist men te Woudsend een jongeling, die op schaatsen naar Sneek ver trokken is. Men vreest dat hij verdronken is. Te Amersfoort is een ongehuwd man van 60jarigen leeftijd doodgevroren gevonden in het plantsoen aan de Koningspoort, nabij zijne woning. De nestor onzer schaatsenrijders, de welbekende heer M. Buiskool van Beerta, die morgen zijn 93sten verjaardag viert, heeft eergiste ren middag nog een reisje op schaatsen gemaakt van Beerta naar Oude Pekela en terug. De tocht had den krassen ouden man volstrekt niet ver moeid. De afstand van Beerta tot Oude Pekela is langs het kanaal ongeveer 3!/2 uur. Een boer uit den omtrek van Luikbe- gaf zich in den vroegen morgen met zijn wagen, zwaar met groenten beladen, naar genoemde stad ter markt. Eensklaps gleed hij uit en viel. //Ho! ho! riep hij tot het paard, maar eer het dier aan zijn bevel had gehoorzaamd, was het wiel reeds over een zijner boenen gegaan, en wel zoo, dat het in stukken op den weg lag. Zonder het minste teeken van pijn te geven, nam hij die stukken op enliet er bij den nabij -vonenden smid een band om leggen. Het was een houten been. Van trein 4 8, die Zaterdag-avond van Amsterdam naar Hilversum vertrok, is een ge mengd rijtuig eerste en tweede klasse bij laatst genoemd station wegens het springen van een wielband omgevallen en zeer beschadigd. Gelukkig zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren. De reizigers moeten tusschen Bussum en Hilver sum het ongeval reeds bespeurd hebben, door het hevig slingeren en schokken van het rijtuig, doch zij waren niet in staat den hoofdconducteur of machinist te waarschuwen, daar er geen middel daartoe hier te lande op de spoortreinen bestaat. De geheele trein is dus door louter toeval aan eer. groot ongeluk ontkomen. De keizerin van Rusland heeft Cannes verlaten om naar Petersburg terug te keeren. Twee kozakken droegen de keizerin in een armstoel in den trein. Zij was in een grooten mantel ge wikkeld en scheen zeer zwak. De voortvluchtige kassier Wil h. Dalil uit Elberfeld, is den 30en Januari 11. le venloos uit het water te Deutz opgehaald. Men heeft slechts een weinig geld bij hem gevonden en een retourbiljet 2e kl, Elberfeld—Deutz, waaruit bleek dat hij 3 dagen in het water kon gelegen htbben. Er is echter een streng onderzoek inge steld, omdat er alle reden bestaat om te gdooven, dat hij medeplichtigen heeft gehad. Volgens het Journal des débats ison- langs voor de eerste maal het kruis der Belgische Leopoldsorde aan eene vrouw geschonken. Deze eer viel te beurt aan de bekende schilderes Rosa Bonheur, die reeds met het Legioen van Eer be giftigd was Als het beste middel om den zoeten smaak van aardappelen te verdrijven, wordt door een landbouwer in Limburg aanbevolen het toe voegen van een half theekopje azijn aan de aard appelen alvorens ze te koken. Den 17 dezer hoopt Pieter De Lange te Numansdorp zijn honderdsten verjaardag te vieren. Hij is nog in het bezit van al zijne geest vermogens, en maakte het vorige jaar nog een vogelkooi, zonder zich bij dit werk van een bril te voorzien. De koetsier te Utrecht, die verleden week bij het in het water gaan van zijn rijtuig een been heeft gebroken,- is in het ziekenhuis overleden. Voor eenige dagen ging iemand te Rotterdam aan de Leuvenhaven wonende, in ondertrouw. Nadat dit geschied was, ontstond verschil van meening tusschen bruidegom en bruid, met het ernstig gevolg, dat de eerste van het huwe lijk afzag, dat eergisteren zou voltrokken worden. Nu verscheen gisteren morgen de bruid op de Leuvenhaven en sprong voor de woning van haren bruidegom in het water. Met veel moeite is zij nog gered. Te Hulst heeft in de stoom-bierbrou - werij van den heer H. Fassaert een droevig ongeluk plaats gehad. Een der knechts, De Kok, viel, van een trapje uitglijdende, in een put met heet water. De oppassende werkman bezweek na een vreeselijk lijden. Gisteren-morgen werd de hulp der politie te Rotterdam ingeroepen in een gezin, in de Raamstraat wonende, waar een 17jarig jonge ling zich van liet leven wilde berooven, omdat zijn vader, die reeds veel aan hem ten koste had gelegd, thans weigerde hem een paar nieuwe schoenen te koopen. Gelukkig is de toeleg des jongelings tijdig verijdeld. In de vorige week zijn door de justitie 72 mannen en 4 vrouwen (vreemdelingen) wegens landlooperij, bedelarij enz. uit het rijk verwijderd. Te Utrecht is uitgegeven een gulden met de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1858, die door het muntcollege is onder zocht en bevonden te wegen 8,007 gram, zijnde onder het wettige, gewicht der guldenstukken. Het scheikundig onderzocht gedeelte bleek te bestaan uit: op 1000 deelen 103,7 deelen zilver, verder koper met ruime sporen ijzer en zwakke sporen lood. Te Rotterdam had eergisteren-avond een zelf moord plaats. Een kastelein kreeg twist met zijne vrouw en schoot zich met een pistool twee kogels in het lichaam. Doodelijk gewond is hij naar het Ziekenhuis vervoerd. De kogels moeten zoo diep en gevaarlijk zitten, dat er geen kans op redding meer is. Te Huizen waren Maandag 11. in het logement De Roskam vier heeren uit Utrecht, die van Muiden af de reis over zee op schaatsen hadden gemaakt. Van Harderwijk naar Huizen, een afstand van 11 uur, werd eergisteren in uur tijds gereden. In het jaar 1879 hebben 42 personen niet voldaan aan de oproeping ter inlijving bij de nationale militie hier te lande. Zondag-avond had te Amsterdam in een der achterbuurten een treurig huiselijk tooneel plaats. De vader van bedoeld gezin ging zich onophoudelijk aan sterken drank te buiten en liet zijn gezin aan armoede en gebrek ter prooi. Van daar twisten tusschen de echtelieden, welke on- eenigheden gisteren-avond zoo hoog liepen, dat eene 19-jarige dochter door schrik en angst zóó werd aangegrepen, dat zij dood ter aarde viel. Vreeswijk, eene gemeente die nog geen 1400 zielen telt, mag zich beroemen op het bezit van 28 drankhuizen. Toen Maandag 11. in den vroegenoch- tend de knecht van den landbouwer H. te Delft op het erf zijns meesters kwam, vond hij den waakhond dood liggen, terwijl bij onderzoek bleek dat er twee eenden waren ontvreemd. De daders, een militair en een werkman, zijn door de politie aangehouden, en de twee ontvreemde eenden in beslag genomen. In de Orpliiregoud-groevenbij Orange in Zuid-Australië is een stuk gedreven goud van 3 pond zwaar gevonden. Het R. N. bevat het volgende verhaal dat, zoo het wellicht niet waar is, toch goed gevonden is, en waarbij de opmerking dient ge maakt, dat de bedoelde priester een schismatieke moet geweest zijn, daar Katholieke priesters geen geld voor het doopen eischen. Een rijk man kwam te Warschau voorbij een kerk en zag op de trappen eene arme vrouw zitten, die bitter schreide. Ze wilde zoo gaarne haar kind laten doopen, maar de priester verlangde twee roebels en ze had ze niet. Grootmoedig tastte de man in zijn zak. „Daar hebt ge een biljet van vijf roebels," sprak hij, „laat uw kind doopen en breng me drie roebels terug. De arme vrouw was weldra terug. Met tranen van dank gaf ze hem drie roebels. De brave man scheen geroerd. „Goede vrouw," hernam hij, „ge behoeft mij niet zoo grooten dank te weten voor mijne bereidwillig heid. Ik kan nu eenmaal geen schepsel zien lijden. Drie menschen zijn heden geholpen. De priester heett zijn geld, uw kind is gedoopt en ik.... heb drie roebels gekregen voor een valsch biljet. Dit gezegd hebbende, zette de man, door aau- doeningen overstelpt, het op een loopen. Te Street in Engeland stierf voor eenige dagen een vrouw, Sara Clear, in den hoo- gen ouderdom van 103 jaren. Tot slechts weinige maanden vóór haar dood zij werd toen blind had zij genot van al haar zintuigen. Directeuren van de n Noo rd-Britsch en spoorweg hebben besloten de brug over de Tay ter hoogte van 60 in plaats van 88 voet wed»r- op te bouwen, en hun zaakgelastigde opgedra gen zich tot het Parlement te wenden, om de (laartoe noodige machtiging te bekomen. Verder werd besloten eene andere brug naast de bestaan de op te richten, zoodat er voortaan dubbel spoor zal zijn. De kosten van wederopbouw van de verwoeste brug zijn op 65,000 p. st. begroot. Zekere Frits Gretzner, zich uitgeven de voor een baron, heeft dezer dagen in een ho tel te Kleef ingebroken, en aldaar, behalve geld, eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Volgens berichten zou hij van Kleef naar Emme- rick gewandeld, en van daar per spoor naar Arnhem vertrokken zijn, waar hij door de Prui sische politie gezocht, doch niet gevonden is. De zelfde persoon moet vroeger ook te Arnhem en te 's-IIage vertoefd, en in die plaatsen mede geen gunstigen naam achtergelaten hebben. Maandag-nacht heeft te Rotterdam eene nog jeugdige vrouw van verdachte zeden zich in een der bureaux van politie, waar zij in bewaring was, door ophanging van het leven be roofd. Zilvermijnen in Saxen, welke sedert het tijdstip van den 30jarigen oorlog verlaten waren, zullen, naar 't schijnt, weer in exploi tatie worden gebracht; althans daartoe wordt nu kapitaal aangevraagd Uit Surhuister veen wordt gemeld: Wegens de armoede in de Heide bleven in de laatste dagen vele kinderen van de school. De

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2