binnenland! BUITENLAND. België. Frankrijk. Duitsehland. Spanj e. GEMENGD NIEUWS. in hunne organen hebben opgeworpen. Helaas ook ons dierbaar vaderland heeft zijne Naquets die met drogredenen en sophismen hunne onzalige stelsels alom trachten te verspreiden. Mochten hunne rampzalige pogingen zoo hier als elders verijdeld worden, want wij sidderen bij de gedachte aan de vreeselijke gevolgen die zich onvermijdelijk zouden voordoen bij al- dien de verderfelijke theoriën mochten in gang vinden. Helaas, de wereld is zoo verbazend vin dingrijk in het opsporen van lokazen ten verderve! Door den minister van financiën is bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, strekkende tot bet verleenen van een krediet van 75,000 frs. ten behoeve van de officiëele deelneming van België aan de wereldtentoonstelling te Melbourne, welke den len October van dit jaar geopend zal worden. Volgens eene door den heer de Villefort, hoofd ambtenaar bij het Ministerie van buitenlandsche zaken, opgemaakte statistiek, heeft de oorlog van 1870 aan Frankrijk gekost 13.839.000.000 fr., ongerekend de verliezen van het particuliere vermogen. Te Brest zijn twee schepen uit Nieuw-Caledonie. aangekomen met een aantal geamnestieerde com munards aan boord. Onder hen bevindt zich Henri Place, gewezen redacteur van de Patrie en danger. Pruisens voorstel bij den bondsraad tot wijzi ging van art. 30 der wet tegen de socialisten, strekt om den duur dier wet te verlengen tot 31 Maart 1886. De nieuwe legerwet heeft in den Bondsraad grooten bijval gevonden. Aan de aanneming in den Kijksdag valt evenmin te twijfelen- Van den steun der nationaal-liberalen kan prins von Bis- mark zeker zijn. Zij zullen weder veel gehoor zamer wezen dan eenige maanden geleden. Om de ellende, die door de laatste overstroo mingen in de provinciën Almeria, Murcia, Huesca en Tarragona ontstaan is, te verminderen, heeft de regeering besloten, aan die provinciën vrij stelling te verleenen van het derde en vierde tri mester der grondbelasting. Volgens een der bladen, heeft de politie op Cuba eene vereeniging van negers ontdekt, wier statuten de leden verplichten de blanken te ver moorden. Vier-en-vijftig hunner zijn reeds in verzekerde bewaring genomen. Rotterdam, 13 Februari. Het door de zang- vereeniging Caecilia alhier jl. Vrijdag in het Feestgebouw gegeven Vincentius-concert heeft bruto f2754.70 opgebracht. IJselstein, 12 Februari. Het vierjarig kind van eene waschvrouw alhier, heeft eene flesch met potaschloog aan den mond gezet en daarvan gedronken. Het kind verkeert dientengevolge in zorgelijken toestand, ofschoon er nog hoop be staat op behoud. Deurne, 12 Februari. In de openbare school is inbraak gepleegd er. eenig geld ontvreemd, zijnde het schoolgeld der kinderen. De dader, een 14jarige knaap, is reeds gearresteerd. Lexmond, 12 Februari. Onder de bevolking dezer gemeente (1608 zielen) zijn er 9, die wer den geboren in de vorige eeuwde oudste is de bijna 98jarige Leentje van Zessen, wed. Stavers. Voorts zijn er 49 boven de 70 en bovendien 82 boven de 60 jaren. Bijna 2 pCt. der Lex- monders zijn dus minstens 60 jaar oud. Venloo, 12 Februari. Gisteren voormiddag is een knaapje van zeven jaar ouder een wagen geraakt en zoodanig gekwetst dat het in den namiddag is overleden. Ruim drie jaar geleden hadden zijne ouders door een dergelijk ongeval een kind van acht jaar verloren. Amsterdam, 13 Februari. De justitie ver volgt zekeren B., die als winkelbediende in een 30 cents bazar zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal. Uit de winkelontvangsten wist hij ge regeld zeker bedrag achter te houden, tot dit ten slotte ontdekt werd. Het aldus door hem ont vreemd bedrag bedraagt circa f1500. Brummen, 12 Februari. De heer mr. C. 11 baror. Van Rhemen van Rhemenshuizen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, is alhier op 68jarigen leeftijd overleden. Hardenberg, 12 Februari. Gisteren is een 3jarig kind in een pot met heet water gevallen, en korten tijd daarna overleden. Maandagavond omstreeks tien uren zagen twee voorbijgangers binnen een hek voor een huis in de Nieuwsteeg te Leiden eene vrouw liggen, die in een verregaanden staat van dron kenschap verkeerde. Zij trachtten haar mede te krijgen naar hare woning in de Galgstraat. Alle pogingen daartoe waren echter vruchteloos, tot eindelijk een der hulpvaardigen den inval kreeg haar, zoo zij meeging, een „half maatje jenever" te beloven. Dit hielp! De vrouw stond onmid dellijk, hoewel niet zonder vele moeite, op en werd met vereenigde mannenkracht over het ta melijk hooge ijzeren hek geheschen. Juist had men dien arbeid verricht of er kwam een viertal politie-agenten opdagen, die haar wat dichter in de buurt, nl. in het politiebureel, voor dien nacht onder dak brachten. Op de carnavalfeesten kwam het te Dusseldorp tot een strijd tusschen gemaskerden, waarbij een hunner een revolverschot loste waar door een slachter gekwetst en een voerman doo- delijk in de borst getroffen werd. Deze laatste is reeds overleden. De dader is in hechtenis genomen. Te Neersen is iemand op straat dood gestoken. De dader gaf zich gewillig over en ver klaarde den vermoorde niet te kennen, maar zich te hebben voorgenomen, den eerste die hem tegenkwam van kant te maken. Een treurig sterfgeval had te Sint Philipsland plaats. Bij den aldaar wonenden landbouwer J. A. Stols Jacobuszn. was sedert eenige jaren dienstbaar Cornelius Nieuwelink, die door zijn trouw en ijver het volste vertrou wen zijns meesters had verworven. Dezer dagen in den stal zijnde, om de paarden te verzorgen, ontving hij, na kort te voren nog een paar kin deren gewaarschuwd te hebben tegen het gevaar om dicht bij de paarden te komen, van een der dieren een slag, waaraan hij weldra bezweek. Hij laat een weduwe met vier kin 1 r n en zeer be droefde ouders achter. Een geneesheer uit 01 t verleende eergisterennacht verloskundige hulp aan eene vrouw bij den Eikelhof, te Boksbergen, onder Diepen veen. Toen de geneesheer zijn taak volbracht had en men zijn paard uit den stal wilde halen, bleek het dat die evenals een gedeelte van het huis in volle vlam stond. De bewoners hadden ternauwernood den tijd om zich en de kraam vrouw, die ten gevolge van den schrik in een gevaarlijken toestand verkeert, te redden. Het huis is tot den grond afgebrand. In de kazerne van het 4de regiment infanterie te Leiden is, door inbraak, uit de on- derofïiciers-cantine een zak met f 200 ontvreemd. Na vruchtelooze visitatie der manschappen, werd ten slotte op ongeveer f 20 na, het gestolene op een der bestekamers teruggevonden. Onlangs werden te Witten (Pruisen) aan een olifant twee volle ankers bier voortgezet. Men had gewed, dat het dier ze onaangeroerd zou laten. De olifant stak echter de slurf door het spongat endronk beide ankers leeg, zonder dat iemand aan hem kon bemerken, dat hij boven zijn bier was. In Finland heeft men dezen winter veel last van wolven. Bij een dorp overvielen zij een boer in zijn slede, de man sprong op zijn paard, terwijl de wolven in de slede bleven. Eerst toen hij er een had doodgeschoten, namen de anderen de vlucht. Te Kimoto kwam een wolf op zijn achterpooten voor een venster staan, om naar binnen te kijken. Te Mystad vielen wolven een man aan, die zich met een bijl ver dedigde, tot zijne buren kwamen toesnellen. In een dorp werd een 8jarig knaapje, in tegenwoor digheid van zijn onders, door een wolf opgepakt en naar het bosch gesleurdtoen de ouders het dier inhaalden, was het kind r -cds dood en vreeselijk verminkt. Het verblijf der Russische Keizerin te Cannes heeft in de vier maanden die zij er doorbracht ongeveer f 250,000 gekost. Bij een brand te San Francisco kwa men elf Chineezen om het leven. Ten gevolge van het gebruik van opium lagen zij in zulk een staat van verdooving, dat zij niet bij machte waren zich door de vlucht te redden. Maandag-middag ontstond er door achteloosheid brand in het Theatre Royal te Du blin, met het gevolg, dat in korten tijd geheel het gebouw in de asch gelegd was. Van de weinige personen die er bezig waren met aan stalten voor eene namiddag-voorstelling ten bate der Iersche noodlijdenden, brachten er enkelen met groote inspanning het leven af; doch een half dozijn anderen, onder welken de directeur Egerton, moeten in de vlammen zijn omgekomen. Een decoratie-schilder, die zestig voet boven den grond geheschen zat, moet in dien toestand zijn dood hebben gevonden. Schandelijk was tijdens deze ramp het gedrag van het Dublinsche ge peupel. Terwijl de vlammen woedden, vermaakte het zich met zich te steken in de maskerade pakken, die op de straat-gesmeten werden. Niet veel betamelijker hielden zich eenige heeren stu denten, die van het dak der universiteit vuur werk en stuivers te grabbelen gooiden onder het volk. Een dievenbende van tien personen heeft voor het hof te Essen terecht gestaan, be schuldigd van inbraak en diefstal, gedurende een langen tijd, in de omstreken van Bochum. Niet minder dan 63 getuigen werden gehoord. De hoofdman der bende, Th. Rottiger, die reeds vroeger tot vijf jaren tuchthuisstraf was veroor deeld, kreeg voo) nog negen jaar dezelfde straf. De overigen werden alle veroordeeld tot gevan genisstraf van 1 tot 6 jaar. De heer Hagen, eerste operetten-ten or bij het gezelschap Van Lier te Amsterdam, heeft een nieuw muziek-instrument uitgevonden, door hem genaamd Kistophonium. Het instrument be staat uit een sigarenkistje, waarop de hals van een viool met één snaar a la Paganini, en werd eergisteren bij eene tooneelvoorstelling door den uitvinder als violoncel bespeeld met Die letzste Rose uit Martha, en Schlummerlied uit Die Stumme von Portici. Te Lindenau had dezer dagen, in het bijzijn van duizenden toeschouwers, de eerste op stijging plaats van een nieuw bestuurbaar lucht schip, uitgevonden door den houtvester Baum- garten. Tal van aanzienlijke personen waren tegen woordig, en de eerste proeven kunnen uitnemend geslaagd genoemd worden; de uitvinder was in staat het zwevende schip in alle richtingen te be sturen- Eerstdaags zullen nieuwe proeven genomen worden, waarbij eenige verbeteringen in het me chanisme zullen zijn aangebracht. Zoo wordt Lindenau misschien nog door iets anders beroemd dan door zijn blaurven hemel. Amerika is nu eenmaalhet land, waar van de onmogelijkste dingen verteld kunnen wor den. Zoo wordt nu weder verhaald, dat de uitgever van een blad daaraan als premie voor zijne abon- nenten verbonden heeft een lot in eene loterij, waarin als prijzen een honderdtal jonge dames zich welwillend beschikbaar hebben gesteld. Wie zijn abonnement voor één jaar betaalt, ontvangt een kansje in deze dameslo'erij. Zoo kan een jong man langs dezen minder gebruikelijken weg zon der eenige moeite aan eene vrouw komen, en de jonge dames behoeven niet meer te wachten tot de vrijers zich aanmelden. In het blad worden de prijsdames met de schoonste kleuren afgeschilderd, en daar deze aanbevelingen door de dames zclven geschreven worden, valt er aan de waarheid na tuurlijk niet te twijfelen. De maker van dit ver haaltje is echter niet galant voor de dames, daar hij zegt dat de loterij minder in den smaak valt van de heeren dan van de uitgeloofde dames. Te Plymouth hadden bij gelegenheid van de arrestatie van een matroos van de „Va- lourous," die een diefstal had gepleegd, wanor delijkheden plaats. Toen de politie den schuldige wegbracht, werd zij door een menigte soldaten, vrouwen en matrozen aangevallen. Daar zij te weinig in aantal was, moest zij met den gevan gene in een boekwinkel de wijk nemen; het volk sloeg daar alles kort en klein. Van weerszijden werden kwetsuren toegebracht. Ten slotte kwam voor de politie versterking opdagen en de rad draaiers werden gearresteerd. Het gemeen teraadslid van Saint-Izaire, Combes, reed met een wagentje met lammeren naar de markt; het wagentje viel om en Combes kon zich niet losmaken; inmiddels vloog het stroo, dat de lammeren dekte, in brand door het vuur in de stoof, die Combes had medegenomen, en het gevolg was, dat de ongelukkige levend werd verbrand. Toen er hulp kwam opdagen, vond men slechts een verkoold lijk. Nieuw-Amsterdam, in Drenthe, bracht in 1879 aan diverse belastingen f33,871 op, waarvan wegens het gedestilleerd f 30,000. In de overige f3871 zijn nog f 1400 begrepen van patenten, dus ook nog een deel voor reke ning van den sterken drank. Niet lang geleden is teTaboejoeng nabij Natal een buitengewoon groote. visch, dooi de inlanders aldaar ikan paos-paos genoemd, op een waterdiepte van pl. m. zes vademen gestrand. Dit zeemonster had een lengte van 15 en een hoogte van 8 vademen. Zijn vel was een half meter dik. De afstand tusschen zijn oogen en zijn neus bedroeg pl. m. 5 vademen. Een ge deelte van het vleesch werd door de bevolking in stukken gehakt en tot traan gekookt. De industrie ter bereiding van gan zenleverpasteien geeft aan de bevolking van Straats burg belangrijke inkomsten. Ongeveer 200 per sonen houden zich onledig met het „stoppen" (vetmesten, door middel van het instoppen van het voeder, op bepaalde tijden van den dag, in de keel der dieren) van ganzen en er zijn er bij, die tot 300 stuks van die dieven op die wijze tot hun bestemming brengen. De meeste ganzen komen uit het zuidelijk gedeelte van den Elzas, uit de Beiersche Pfaltz en uit Baden. Om zeer groote levers te verkrijgen, doet men in het voedsel spiesglans en in het drinkwater fijn zand en poe der van houtskolen. Door het mesten wordt de waarde van een gans vier- tot zesmaal verhoogd. De ganzelevers, die één tot anderhalf kilogram zwaar worden, betaalt men per stuk, al naar de qualiteit, met drie tot zes gulden, en het kilogram ganzevleesch gemiddeld met 85 cent. Straatsburg telt tegenwoordig 23 bakkers van ganzeleverpas- teien, die jaarlijks een waarde van 900,000 gul den omzetten, terwijl de handel in het vleesch en vet der ganzen 240,000 gulden opbrengt De arme ganzen hebben, bij allen overvloed van voedsel, geen benijdenswaardig lot; behalve de kwelling bij het voederen, zijn zij gedurende het mesten in zulke nauwe hokken opgesloten, dat zij niet de minste beweging aan eenig lichaams deel geven kunnen. Het volgende kan ten bewijze strekken, hoe onverstandig het is, al te spoedig zijn ver trouwen te schenken aan onbekende reisgenooten. Een jonge dame maakte op reis van België naar Parijs kennis met personen, die haar np de meest kiesche wijze alle mogelijke beleefdheden bewezen. Dat boezemde haar vertrouwen in en weldra had zij haar reisgenooten het doel van haar tocht meegedeeld, bestaande in het opsporen van iemand harer familie, vooral voor haar een lastige taak, daar zij te Parijs volkomen onbekend was. De voorkomende heeren wezen haar een geschikt hotel aan en waren wel zoo goed zich te belasten met het te gelde maken van eenige papieren aan toonder ten bedrage van 900 fr., en met het afhalen der aan het station achtergelaten bagage, welke voor 1000 fr. aan effecten en kleinoodiën bevatte. De beide onbekenden schijnen echter niet beleefd genoeg te zijn geweest om heel spoedig terug te keeren en zullen de goedgeioovige dame wel altijd laten wachten, tenzij de politie, bij wie van het voorgevallene aangifte werd gedaan, hen in handen weet te krijgen. Dezer dagen ontstond er brand in eene kleederen-fabriek te Holloway. Het vuur nam zóó snel toe, dat een aantal werksters op de tweede verdieping zich den uitweg zagen afge sneden. Zij sprongen uit het venster, met het gevolg dat er twee doodvielen en drie ernstig letsel bekwamen. Men schrijft uit Calcar: In deze ge- heele streek wordt met tabak een reusachtige smokkelhandel gedreven. Het is algemeen bekend, dat troepen van 10, 20, 30 man, gewoonlijk Hollanders, geregeld vrachten over de grenzen brengen. Men zegt, dat de tabaksfabrieken te Nijmegen niet aan de aanvraag kunnen voldoen. De ambtenaren doen wat zij kunnen, maar hun getal is veel te klein, om het smokkelen te beletten. Het voorwenden van aanrandingen schijnt eene manie te worden. Nu weder kwam te Rottevalle een boerenknecht bij zijn meester thuis met de mededeeling dat hij op de Folgeren- laan in gezelschap van een vriend zou zijn aan gerand door twee kerels, die hem en zijn makker hun geld hadden afgedwongen. De altijd wakkere Rijksveldwachter A. J. de Jong stelde dadelijk een ernstig onderzoek in en kwam spoedig tot de ontdekking, dat de knecht het geheele verhaal van begin tot einde verzonnen had, om zijn laat thuis komen te verschoonen. De man, die Vrijdag-avond opdespoor- lijn BoxtelWesel door den laatsten trein is overreden en Zaterdag-ochtend aan de gevolgen gestorven, maakte veel misbruik van sterken drank en schijnt in beschonken toestand door den trein verrast te zijn geworden. De boterdoor de Strathleven verleden week uit Australië te Londen aangebracht, had bij inkoop 27Vj cent het pond gekost en bracht op de Londensche markt een gulden het pond op. Een Eugelsch pond is iets minder dan een half kilogram. De prijs der paarden, diein Hongarije voor ons leger zullen worden aangeschaft, is be paald op f 500 per stuk, terwijl alle risico voor de aflevering ter plaatse van bestemming voor rekening komt van den leverancier te Pesth. De weet die Zaterdag eindigde, was voor het leven te Londen noodlottige!- dan éénige week sedert de cholera-bezoekingen van 1849, 1854 en 1866. De aanhoudende kille mist richtte haast even groote sterfte aan als de cholera zelve. Wij vinden dan ook het sterftecijfer over die week gestegen tot 48,1 per duizend, dat is bijna tweemaal hooger dan het normale. Met andere woorden: het aantal sterfgevallen binnen Londen bedroeg in die week 3376, zijnde 1637 méér dan het gemiddelde cijfer over dezelfde week in de jongste tien jaren. Buiten Londen was de sterfte niet grooter dan gewoonlijk. In het diaconie-armen werkhuis, te An- loo, wordt eene 23-jarige, krankzinnige jonge- dochter verpleegd, die, hoewel vrij goed bewaakt, toch somtijds ontsnapt, en dan, ook 's nachts, hier en daar zwerft en de ingezetenen veront rust. Zij verklaart „brand te willen stichten en de glaozen insmieten. „Zuudlaoren (waar ze zich ook vertoont) zal opbranden". Zij zegt het huis van J. Timmer, voor 14 dagen afgebrand, te hebben aangestoken. Men vond ook lucifers in haar bezit. Zoo nu en dan wordt ze in den toren gebracht, en vervolgens naar huis vervoerd. Te Losser is een munt gevonden met Hebreeuwsch opschrift. De woorden op de eene zijde wijzen aan dat het een sikkel is. Die op de andere zijde beteekenen: hij voert den recht vaardige naar Jeruzalem. Deze woorden herinne ren aan den Makkabeër Simon en zijn intocht in Jeruzalem. De palmtak, op de munt eveneens afgebeeld kan duiden op zijn zegepraal. Deze munt is dus hoogstwaarschijnlijk geslagen in het jaar 143 voor Christus geboorte, toen Antiochus aan Simon de vergunning verleende een eigen munt te slaan. Vele malen reeds is ge waarschuwd te gen het wegtrekken van een stoel, op het oogen- blik dat iemand gaat zitten, en te recht, want het is een laffe en gevaarlijke grap, maar waar schijnlijk is wel nooit bij iemand de gedachte opgerezen dat de aardigheid een gevolg kon heb ben als onlangs te Cane Spring, in den Ameri-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2