NIEUWE No. 354. Donderdag 19 Februari 1880. 5e Jaargang. Gewapende vrede. BUITENLAND. ■MÈm J De Familie Choisel. Engeland. HAARLIMSCHE (RIK UT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. UNI1EXDXA fr~y. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. i >*v r Het schijnt dat men in de meeste lan den van Europa, maar bovenal in den mo delstaat® Pruisen meer en meer het stel sel tracht te huldigen: si vis pacem, para bellum, zoo gij den vrede verlangt, bereid u dan ten oorlog. In den aanvang van dit jaar is door de Pruisische Regeering aan den Bondsraad een voorstel gedaan tot ver meerdering van het leger, bedragende in tijd van vrede ruim 26 000 in oorlogstijd 80 000 man. De Bondsraad heeft dit voor stel met ingenomenheid ontvangen, zoodat aan de aanneming in den Rijksdag niet valt te twijfelen, vooral nu von Bismarck op den steun der nationaal-liberalen kan rekenen. Dus na den schitterenden uitslag der drie laatste oorlogen, na de aanzienlij ke vermeerdering der Duitsche strijdkrach ten sinds dien tijd, na de uitstekende ver beteringen, der verschillende wapenen, zoo wel bij de infanterie als bij de artillerie, niettegenstaande de voortreffelijke vorming van den soldaat voor den krijgsdienst, niet tegenstaande het gevoel van onverwinbaar- heid dat in het Duitsche leger algemeen heerschende is, wil de Regeering nog een nieuw armeekorps oprichten, omdat zij meent de zekerheid van het rijk niet dan door uitbreiding van de strijdkrachten te kunnen bewaren. En deze maatregelen wor den voorgesteld juist in een tijd dat Duitsch- land volgens officieuse en officiëele berich ten de beste maatjes schijnt te zijn met Rusland, dat de vertegenwoordigers der Duitsche en Fransche Regeering te Parijs de hartelijkste en innigste vredes-ontboe- zemingen hebben gewisseld, en kort nadat er tusschen Duitschland en Oostenrijk een verbond is tot stand gekomen, waarbij de betrokken partijen elkaar hulp en steun beloven tegen de aanslagen van eiken bui tenlands. :lien vijand. Vreemde handelw ijze voorwaar! Maar in Pruisen is veel, wij schreven bijna alles mogelijk. Het militair-budget zal nu, als het voor stel tot wet verheven wordt, met 17 mil- lioen Mark jaarlijks verhoogd worden. Bo vendien eisclit de nieuwe formatie eu op richting van deze troepenmassa eene bui- FEUILLETON. Vervolg. Hoe is het in de hoofdstad? De weidenkenden zijn op alles voorbereid, en een vriend heeft mij verteld, dat er zelfs eene vereeniging bestond, welke de koningin, hetzij door list., hetzij door geweld, wilde bevrijden. Ik voor mij houd echter deze tijding voor overdreven. Niettemin verhaalde hij daarvan vele bizonder- heden, en noemde den markies de Saintville, als het hoofd dier vereeniging. Daar ik geene berichten uit Parijs heb be komen, kan ik er niet over oordeelen. In zoo verre nochtans den markies betreft, kan ik u verzekeren, dat ik hem ken als een vastberaden man, die in de toekomst leest, en geen plan zal vormen, welks uitslag hem twijfelachtig toeschijnt. Na nog eenigen tijd gesproken te hebben tengewoue uitgaaf van bijna 27 millioen Mark, en dat in een tijd waarin het met den socialen toestand van het volk aller ellendigst is gesteld en niets zoo goed in staat is om een volkomen materieelen on dergang te bevorderen als zulk eene ver hooging en uitbreiding der uitgaven voor het krijgswezen. Welke motieven heeft de Rijksregeering voor deze nieuwe en in dezen tijd dubbel knellende lasten die het den volkereu te dragen geeft'? Frankrijk en Rusland bezitten ook ko lossale legers zegt zij, ergo moet ook het onze worden uitgebreid. Zij vergeet echter dat Frankrijk een zeer rijk en Duitschland een betrekkelijk arm land is en dat in Rusland de meeste sol- dateu slechts op het papier te vinden zijn, zoo als dit in den laatsten Turksch-Rus- sischen oorlog is gebleken en dat de krijgs- deugdelijkheid van Rusland waarlijk niet van dien aard is, dat men er al te groote vrees voor behoeft te hebben. Met bijna hetzelfde recht zou de Rijks-regeeriug kun nen zeggen: China heeft een grooter le ger dan Duitschland, wij moeten dus onze strijdkrachten vermeerderen. Eu als er ge wezen wordt op de mogelijkheid van een Fransch-Russisch verbond, dan kan de Rijks- regeeriugom consequent te blijven, er nog gerust bijvoegen dat zij ook de vrees koestert dat Italië, Engeland en nog an dere mogendheden aan dat verbond deel kunnen nemen. Zij kan dan nog verder gaan eu een voorstel indienen, waarbij zij een leger verlangt groot en sterk genoeg, om tegeustand te kunnen bieden aan de vereenigde machten der Europeesche rijken. Verstandige meuschen die met bezadigd heid de politieke gebeurtenissen gadeslaan, hadden terecht gehoopt, na de sluiting van het verbond met Oostenrijk een voorstel tot vermindering van het staande leger in den Bondsraad te zien verschijnen. Men ziet het, het tegendeel is waar. Wat zullen nu de gevolgen zijn, als het Pruisische voorstel in den Bondsraad eu in den Rijksdag wordt aangenomen? Natuurlijk dat Frankrijk en Rusland op hunne beurt eu met het zelfde recht, ook hunne legers vergrooten. Immers de kans gingen zij iti huis, Choisel schreef een brief, dien hij aan den officier overhandigde; terwijl de gravin en Henriette eene menigte boodschappen aan Chalon belastten, welke de vriendelijke bode gaarne op zich nam, om ter gelegener tijd te verrichten. Eindelijk bracht bodewijk het paard vóór, men nam hartelijk afscheid, en de officier keerde naar het leger terug. Gij ziet het, beste Josephine, zeide de graaf, nadat de militair uit het oog verdwenen was, langere werkeloosheid zou lafheid worden; de geringste landman neemt de wapenen op, en ik. Zwijg, Albert, viel zijne eclitgenoote hem in de rede; slechts de vreugde van u weder te zien deed mij u aanzoeken, om eenigen tijd hier te vertoeven. Reeds morgen zullen wij de toebereid selen tot het vertrek maken. Gevolg gevende aan zijne toezeggingmeldde Choisel zich bij het leger aan: hij kreeg den rang van majoor, en vertrok naar Chattillon, waar hij spoedig door zijne familie gevolgd werd. bestaat dat Duitschland met zijn bondge noot Oostenrijk vijandig optreedt tegen Frankrijk of Rusland. En zoo zal iedere Europeesche mogendheid, die nog eenig belang stelt in hare onafhankelijkheid, het voorbeeld van Duitschland navolgen. Misschien deelen wij dan ook nog in deze zegeningen van Bismarcks politiek! 't Zal niet lang duren of alle bruikbare mannen in gansch Europa staan in uni form en verlustigen zich in militaire wan delingen en manoeuvres De zaak is treurig en ernstig en zij brengt donkere onweerswolken aan den politieken horizon, ondanks de vredes-be- tuigingen die vorsten en rijks-bestuurders onderling wisselen. Ziju wij misschien te ernstig in onze be schouwingen of zien wij wellicht de toe komst te donker in? Maar dan vragen we in gemoede of het geen aanleiding geeft tot angst en vreeze wanneer wij het feit constateeren dat in 1879 in het beschaafde en ontwikkelde Europa ruim 2000 millioen gulden is be steed, ergo ontnomen aan het algemeene welzijn, voor militaire uitgaven. Dan vra gen wij waar het heen moet als de Re geeringen van het naar materieelen en iu- tellectueeleu vooruitgang strevende Euro pa, blijven voortgaan jaarlijks een derde gedeelte der staatsinkomsten toe te wijzen aan de departementen van oorlog. Dan vragen wij of het met de gevoelens van recht en billijkheid strookt dat het volk door den fiscus wordt uitgezogen eu uit gemergeld voor de knellende militaire las ten, de gevolgen van de maatregelen in het aanzijn geroepen door hen die met her senschimmen bezield zijn en utopiëu na jagen. Si vis pacempara bellum! Maar de we reld zal nimmer den vrede erlangen al wordt ieder strijdbaar man of jongeling met 't zwaarste harnas gepantserd en voor zien van de nieuwsfe moordwerktuigen. De hartstochten der meuschen laten zich niet beteugelen door militair vertoon. Vreemd voorwaar dat in een land, welks eersten veldmaarschalk openlijk getuigt dat elke oorlog, ook voor wien hij met zege praal eindigt, een nationale ramp is, de De weinige vrije uren, welke de drukke dienst hem gunde, bracht hij in den schoot van zijn huis gezin door, en sleet er, in verhouding tot de treurige omstandigheden dier rampvolle dagen, genoegelijke oogenblikken. Angstig zaten op een avond de gravin en Henriette bij elkander, terwijl Eduard door zijn gesnap slechts voor korten tijd hare treurige stem ming kon verdrijven. Helaas! mijn kind, zeide me7rouw Choisel, onze zaak, welke eerst zegevierde, gaat thans met reuzenschrede achteruit. Wij kunnen niet altijd overwinnen, en daarenboven hebben de dappere Vendeërs voor korten tijd Saumur veroverd, en zich van An gers meester gemaakt, sprak Henriette, om hare moeder eenigszins gerust te stellen, ofschoon zij zelve met vrees bevangen was. Maar Nantes. Ja, het bezit dezer stad ware zeer belang rijk geweest; men heeft haar moedig aangevallen. Chalou schreef immers, dat deels het gemis van geschut, deels de verdediging van den generaal Regeering er op uit is om door vermeer dering van strijdkrachten, het oorlogs-vuur als 't ware tracht aan te wakkeren. Want bij het minste geruchtje, bij de kleinste beroering in de politieke atmosfeer zal Duitschland kunnen verkondigen: wij zijn gereed, de slag kan beginnen. Helaas! de leiders der volkeren begrij pen de waarschuwende teekenen des tijds niet. Zij willen den vrede, die alleen door den Heer der heerscharen aan de kinderen dezer wereld kan gegeven worden, door een ijdel en ouzalig militair vertoon ver zekeren. Zij beseffen niet dat slechts eene godsdienstige en geloovige ontwikkeling de hartstochten tot kalmte eu bedaren brengt. In plaats van de gemoederen op den vasten bodem van het christelijk ge loof en der christelijke orde te brengen om van daar uit in vereeniging met de O O Kerk de macht der revolutie te fnuiken, zijn zij vermetel genoeg zelfs het laatste toevluchtsoord van het gezag eu van het recht, de Kerk van God, te bestrijden. Want in het »gebildete« Pruisen woedt nog steeds de strijd, door de onzalige Meiwetten in het leven geroepen. Men ontneemt nog steeds aan het volk zijne zielzorgers, zijne kerken, zijne godsdienstige scholen, en het volk wordt langs allerlei wegen tot in den grond gedemoraliseerd door de valsche en verder felijke stelsels en leeringen van de moder ne apostelen des ongeloofs. De zedelijk heid het gevoel van recht, de waardigheid van het iudividu, 't wordt al aan 't ge moed der volkeren ontrukt, en in de duister nis van het ongeloof worden »tot red ding der menschheid« de krijgs-toortsen ontstoken om het gescherpte zwaard te doen glinsteren. Waarlijk quos perdere vult Deus, de menteddie God verderven wil slaat Hij met verblinding. Scbossa, die den priester in de Italiaansche kerk in Hatton Garden te Londen trachtte te dooden, is tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Het Lagerhuis heeft de 13 eerste artikelen Canclaux en de inval van Westerman tot den terugtocht hadden genoopt. O, Henriette, van hunnen moed ben ik overtuigd; dan deze beslist niet altijd de over winning. Denk slechts aan het gevecht bij Par- thenay: achkind, ik sidder Het onverwacht gelui der klokken en een woest geraas in de straten deden de woorden op de lippen der gravin besterven, terwijl eenige geweerschoten hare vrees nog verdubbelden. In angstige verwachting bleven de vrouwen roerloos en stilzwijgend naar het rumoer luis teren, tot Lodewijk buiten adem kwam binnen- loopen. Wat is er? wat is er? vroeg Henriette haastig De stad de stad.is overrompeld! Genadige Hemel riep de gravin, en strekte hare armen uit naar den kleinen Ednard. Men vecht.reeds. in de straten. vlucht mevrouwvhicht of het is. te laat. Wordt vêrvolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1