BUITENLAND. BINNENLAND. België. Engeland. Frankrijk. Rusland. Italië. Turkijë. Amerika. GEMENGD NIEUWS. alleen iets hooger. Zedelijkheid en zedélijke verplichtingen zijn begrippen waar wij nog weinig van weten en de zeden en gewoon ten van de menschen worden beheerscht d»or dezelfde wetten als die der diereu. Hoe edel, hoe schoon!!! Nudemensch- heid zooveel eeuwen streed om do waarheid te verkrijgen, welke haar zou opheffen en adelen, hoort zij op eenmaalge behoort eigenlijk, ook geestelijk, tot de dierenwe reld; alleen de kunst brengt ons in ver warring, zij zou ons kunnen doen gelooven dat er een zelfstandig menschenrijk« be staat naast de andere rijken der natuur. Zoo spreken de hooggeleerde heeren. Hoeveel heerlijker, goddelijker, menschver- heffender klinkt de taal der Gewijde Bla den: »Mensch, gij zijt van Gods geslachte Woensdag-avond heeft, nadat de koningin de voorstelling in het Theatre de la Monnaie ver laten had, op het oogenblik waarop haar rijtuig den hoek van de Rue de l'Ecuyer omboog, eene ontploffing plaats gehad. Aanvankelijk liep het gerucht, dat een pistoolschot gelost was op het rijtuig der koningin, doch volgens latere mede- deelingen zou de ontploffing veroorzaakt zijn door een voetzoeker welke door een of andere kwajongen op straat geworpen we'd. De reuzenstoomboot Great Eastern is aan de Engelsche Regeering te koop aangeboden. De experts van de Admiraliteit verklaren echter, dat schip niet te kunnen gebruiken, omdat het te groot is. De studenten te Cambridge hebben verleden Dinsdag zich aangesteld als polderjongens. Er was eene vergadering belegd, in welke gesproken zou worden over de welbekende plannen van Sir Wilfrid Lawson en zijn geestverwanten tot beperking van het drankverbruik. Sir Wilfrid zou het woord voeren, vergezeld van kardinaal Man ning en den kanunnik Wilberforce. Nauwelijks echter waren die drie mannen opgetreden, of een troep studenten, in edel verbond met een aan tal kroeghouders, drong de zaal binnen, en ver hinderde door helsch rumoer dat er een woord gesproken werd. Bij eene academische jeugd zou men, zoo geen ontzag voor grijze haren, althans eerbied voor de vrijheid van discussie hebben mogen verwachten. Graaf Orloff, de Russische gezant, heeft, vol gens den Parijschen correspondent van de Daily News, verklaard, dat hij een ongeteekenden brief, blijkbaar afkomstig van het nihilistisch comité heeft ontvangen, waarin hem gemeld wordt, dat hij binnen kort vermoord zal worden. De Fransche begrooting voor Oorlog klimt voor het dienstjaar 1880 tot 568 millioen, dat over 1881 tot 574V2 millioen franks. Deze begroo ting laat zich echter moeielijk vergelijken met die van Duitschland, daar in dat budget zijn opgenomen zeer belangrijke uitgaven voor andere doeleinden, bv. 41 millioen voor de gendar merie, groote sommen gevraagd voor de kolonie Algerië en andere posten. De dader van den aanslag op het leven van graaf Melikoff is een gedoopte Israëliet met na me Modetzky, afkomstig uit het gouvernement Minsk. Hij is ter dood veroordeeld. Volgens een bericht uit St. Petersburg ont vangen een groot aantal rijke lied n, bizonderlijk bankiers, sedert twee dagen op geheimzinnige wijze van het „Uitvoerend comité" brieven, waarin geld geeischt wordt. Bij weigering van het ge vraagde worden zij met brand en ontploffingen bedreigd. Het Hof van cassatie te Rome heeft, een ar rest vernietigende van het Hof van appel te Bologna, verklaard, dat de Internationale een vereeniging is van boosdoeners en niet een staat kundige vereeniging. Kolonel Komaroff is te Konstantinopel aan zijne wonden overleden. Zooals gemeld is, werd op hem geschoten. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de Chi- lenen een expeditie uitrusten om Lima aan te vallen, en dat Pierola de geheele bevolking wa pent om den vijand het hoofd te bieden. Het bericht van het verbreken der alliantie met Bo livia wordt thans ook daar tegengesproken. Weststellingwerf, 4 Maart. Ook onze Ge meenteraad heeft een verordening tegen de open bare dronkenschap vastgesteld. Middelburg, 5 Maart. Een achtjarige knaap, die bij een winkelier een boodschap moest ver richten en niemand in den winkel vond, maakte van die omstandigheid gebruik om de toonbank lade na te zien, daaruit e°n bedrag van ongeveer f 9 weg te nemen, en zich vervolgens onopgemerkt te verwijderen. Het geld werd door hem met eenige andere jongens aan snoeperij besteed, met uitzondering van f 3, die na de ontdekking bij hem werden gevonden. Amsterdam, 5 Maart. De vrouw, die door het vallen van een schoorsteen aan het hoofd werd getroffen, is aan de gevolgen overleden. Utrecht, 4 Maart. Zondag-morgen was bij de godsdienstoefening der Remontstrantsche gemeente voor de verwarming der stoven gebruik gemaakt van nieuwe turf, een soort briquettes. De invloed van den rook dezer turven is voor zeer velen der toehoorders lastig geweest. Enkele jongeren waren een oogenblik buiten zich zelve geraakt, de meeste kerkgangers hebben van hoofdpijn last gehad. Dantumadeel, 4 Maart. Een kindje van 3 jaar is in een sloot geraakt en verdronken, 't Is alweer de oude geschiedenis: de moeder liet, terwijl ze huiswerk verrichtte, dat kind met een ander van 5 jaar buiten de deur spelen. Rotterdam, 5 Maart. Heden-namiddag is alhier in de rivier nabij de Willemskade een lijk drijvende gevonden, in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende. Vermoedelijk is het 't lijk van een timmerman van een der stoombooten, varende tusschen Engeland en hier. Hazerswoude, 5 Maart. Op heeterdaad werd gisteren aan den Rijndijk een dief betrapt, die bezig was te veld liggende kleeren in een zak te pakken. Men liet hem begaan tot hij het hazepad begon te kiezen, greep hem toen, en leverde hem aan de justitie over waarmede hij reeds meer malen scheen kennis gemaakt te hebben. Heden ochtend is hij naar 's-Hage vervoerd. Tilburg, 4 Maart. Het is de politie gelukt een jongeling van 12 jaren te arresteeren, die zich door insluiping in eene woning had meester gemaakt van een zilveren horloge. De jeugdige dader heeft reeds vroeger zich aan dergelijke dief stallen schuldig gemaakt. Sneek, 4 Maart. Gisteren werd uit de Fra- nekervaart het lijk van een negenjarig schippers- meisje opgehaald. Men vermoedt, dat het kind in den nacht heeft willen drinken uit het watervat op het dek, en zoo op de eene of andere wijze te water is geraakt en verdronken. Houtrijk en Polanen, 4 Maart. Ten gevolge van een geweldigen rukwind is eergisteren-middag de in het najaar nieuw gebouwde zaal van den heer G., aan den Hondenweg alhier, tegen den grond geworpen. Het zinken dak is als een ge frommeld blad papier op een afstand van 20 a 25 voet in het land neergekomen. Persoonlijke onheilen hadden er niet bij plaats. Willemstad, 4 Maart. Gisteren werd alhier met de meeste eer begraven het oudste weeskind, „Keesje Blanken," die deze week zijn 79ste jaar zou hebben bereikt, waarvan hij er ongeveer 70 in het weeshuis heeft doorgebracht. Putten, 4 Maart. Eenige dagen geleden is aan het station alhier bij het lossen van een der kolen wagens gevonden en in beslag genomen een bus van vrij groote afmetingen, waarin zich kruit bevond, de bus bevindt zich in handen der justitie. G-rijpskerk, 4 Maart. I11 het naburige Pieter zijl is dezer dageu 's nachts de woning van S. v. d. W. eene prooi der vlammen geworden. De 19-jarige zoon verloor daarbij het leven. Dezer dagen waren te Mariakerke bij een pachter drie konijnen gestolen. De politie deed onderzoek. De zoon van een landbouwer van het dorp werd verdacht de konijnen heime lijk weggenomen te hebben en men vond bij hem inderdaad den gestolen drieling in een hok. Toen men den dader wilde ondervragen, was deze ner gens te vinden; eindelijk zag men hem in zijue kamer als lijk. De ongelukkige had zich op gehangen. Dezer dagen stond vooreen Gerechts hof in Wallis zekere Peyton terecht wegens hoog verraad. De beschuldigde erkende zijn misdrijf, doch hoopte op de genade en goedertierenheid van het Gerechtshof. De jury trok zich nu terug, en weêrkeerende, sprak zij het „onschuldig" uit. Men verbeelde zich de verbaasdheid an rechtbank en publiek. „Maar mijue heeren gezworenen," sprak hun de president toe, „hebt gij dan niet de bekentenis van den beschuldigde gehoord? Hij zelf zegt schuldig te zijn, en gij verklaart hem voor onschuldig." „Mijnheer de pre sident luidde het antwoord, wij kennen Peytou van kindsbeen af, hij is de grootste leu genaar van het gansche kerspel." Te Arnhem is eene dienstbode gevan gen genomen, die sedert lang geregeld hare mees teres geld ontstal. Nadat de politie van die dief stallen kennis gekregen had, werd aan eenige geldstukken een merkteeken gegeven, en den vol genden dag vond men de meid in het bezit van een dier stukken. Ook werd een valsche sleutel in haar bezit gevonden, dien zij gebruikte om eene kast, waarin het geld werd bewaard, te openen. Zoowel goud- en zilvergeld, als bank en muntpapier was van haar gading. In de omstreken van Ghistel, tus schen Doornik en Yperen, is een groote dieven bende aangehouden. Uit Oijen wordt ons gemeld: De toe stand alhier is allertreurigst. Door de vele stor men der laatste dagen wordt het water van de doorbraak met kracht onzen polder binnengestuwd en staat deze weder diep onder water. Het win terkoren is nu totaal weg. Vele personen, nau welijks naar hunne woningen teruggekeerd, heb ben ze weder verlaten alle werkzaamheden staan stil. De commissie voor den watersnood, welke de uitdeeling van mondbehoeften reeds nagenoeg gestaakt had, ziet zich dan ook genoodzaakt deze taak weder op te nemen, ten einde in de drin gende behoefte te voorzien. Een huismoeder te Leeuwarden, die zich bij tijdelijke afwezigheid van haren man voor eenige oogenblikken uit de huiskamer naar den winkel moest begeven, liet haar tweejarig kind in de kamer achter. De kleine zette den op de tafel geplaatsten theepot aan den mond, en brandde haar mondje en keel zoo ernstig, dat het, in weerwil van onmiddellijk ingeroepen ge neeskundige hulp, aan de bekomen wonden overleed. Tn een mijn bij Freiberg is weder een droevig ongeluk gebeurd. Door het breken van het toestel waarmede de werklieden naar boven gehaald worden, stortten er IS in de diepte, waarvan er 9 terstond dood waren. Als een bewijs van de matigheid der Duitsche studeerende jongelingschap, kunnen wij melden dat op een dezer dagen te Berlijn gehouden studentenfeest, waaraan 500 a 550 personen deelnamen, niet minder dan 6930 gla zen bier zijn verbruikt. De Duitsche pianofabrikauten be ijveren zich in den laatsten tijd zeer aan hun instrumenten de grootste volmaaktheid te ver schaffen, en Erard en Pleyel op zijde te treden of zoo mogelijk te overtreffen. Bechstein, Blüthner, Achterberg, treden nu op den voorgrond, de Dresdener fabrikant Ernst Kaps, heeft thans een piano-resonnateur bedacht, die de belangstelling der pianisten verdient. Boven den zangbodem en onder de snaren, die als la partie de violon worden aangeduid, is een bak, van lucht voor zien, aangebracht, afgedeeld in even veel vakken als er snaren zijn, zoodat men ze zou kunnen vergelijken bij de pijpen van een orgel. De bak loopt over de drie octaven van den diskant en niet over den baskant, omdat deze geen verster king noodig heeft. Door dezen luchtaanvoer wordt de klank van den diskant ongemeen zang rijk, luid, edel en mild. Fluittonen van het edelst gehalte kunnen aan het op deze wijze gebouwd instrument worden ontlokt. De dierentuin te Marseille is verrijkt met eene leeuwin, die niet in een ijzeren kooi is opgesloten, maar in vrijheid over het gioote grasperk wandelt. Het dier wekt in hooge mate de belangstelling der bezoekers op. Aan de Munt te Parijs heeft men een klein aantal zilveren geldstukken bewaard, die zeker over honderd jaar zeer zeldzaam zullen wezen, nl. 5frankstukken, welke tijdens de Com mune gemunt werden. Zij zijn bijna geheel gelijk aan die van het Keizerrijk; want toen er geld geslagen moest worden had men niets anders dan de oude stempels en niemand die nieuwe kon maken; aan de achterzijde is echter een kleine wijziging aangebracht door de bij te veranderen in een drietand. Korten tijd daarna was het rijk der commune uit en werden de Sfrankstukken, die grootendeels nog ongebruikt lagen, versmol ten; men bewaarde er echter enkele als curiositeit. De vijf- of zeshonderd, die reeds in omloop waren gebracht, zijn in den laatsten tijd zeer gezocht, er werd 6 a 7 fr. voor betaald; zij zijn reeds bijna alle opgekocht door verzamelaars. Uit Bombay wordt ge meld, d at d e naar Kurrachen bestemde stoomboot Vingarta in de nabijheid van de reede van Bombay gestrand is. De kapitein, de eerste officier, de drie machi nisten, benevens 54 inlanders, die zich aan boord bevonden, kwamen daarbij om het leven. In het magazijn van den heer W. J. Wansink Jr., horlogemaker in de Veenestraat te 's Hage is een waar en echt kunstwerk te zien. Het is een pendule met bijbehoorende can- delabres, van zwart met rood marmer vervaar digd en gemonteerd met echt brons. Zij gaat en slaat een geheel jaar en behoeft slechts een maal in 't jaar opgewonden te worden. Boven dien bevat zij een altoosdurende aanwijzing van dag, datum, maand, maanstand en het verschil tusschen den middelbaren en waren tijd, alsmede een barometer en thermometer. Dit zoo kost baar uurwerk heeft reeds een kooper gevonden. Te Biddulpli, in Ontario, in Canada, is dezer dagen de lynchwet toegepast op een deel van de familie Donelly, welker hoofd, met zijne acht zonen, langen tijd de bevolking schrik aangejaagd en allerlei geweldenarijen gepleegd had. Te middernacht klopte een troep gemas- kerden aan het huis van Donelly. De zoon, die opendeed, werd terstond afgemaakt; een tweede onderging hetzelfde lot; de vader, zijne vrouw en zijne nicht werden ook omgebracht. De an dere zonen waren afwezig. Achttien jaren geleden was een rei ziger die in het dorp Wolfsberg, in Bohemen, bij den herbergier den nacht had doorgebracht, spoorloos verdwenen. Alle navorschingen waren te vergeefs, totdat onlangs, door een twist tus schen den herbergier en zijn knecht, de zoolang geleden gepleegde moord aan het licht is geko men. De knecht van den herbergier had zijn pa troon overvallen, terwijl deze den reiziger ver moordde en was hem, op zijn verzoek, behulp zaam geweest om het lijk te verbergen. Daarna worgden zij het dienstmeisje, de eenige getuige van den moord en hingen haar met een strop aan den zolder op, zoodat het den schijn had alsof zij een zelfmoord had gepleegd. De waard heeft in die achttien jaren geen gerust oosrenblik meer gehad; altijd vervolgde hem de gedachte aan den moord, terwijl zijn medeplichtige hem telkens geldsommen en geschenken afperste, als belooning voor zijn stilzwijgen. Maar in de vorige week is de knecht, toen hem vijf gulden gewei gerd werd, naar het gerecht gegaan en heeft de zaak aangegeven. In het atelier van een te Weenen wo nenden kunstenaar was in de vorige week eene schilderij te zien, die een bevallig groepje bevatte van twee kinderen, het eene twee, het andere zes jaren oud. De lijst, die uit massief goud was vervaardigd, droeg het merkwaardige opschrift „Aan onze lieve grootmoeder op haren vijftienden verjaardag." Het raadselachtige van dit opschrift: wordt opgehelderd wanneer wij ter verklaring er bijvoegen, dat de schilderij den 29 Februari aan hare bestemming moest worden bezorgd en dat de jarige dame moeder is van twee zoons, die de vaders zijn van de twee kinderen welke op de schilderij zijn afgebeeld. Te Brugge in België is eene vereeni ging opgericht, Brugge-zeehaven geheeten, welke zich ten doel stelt de verwezenlijking te bevor deren van het plan van den heer de Maere-Lim- nander, om Brugge door een kanaal met de zee te verbinden en te Heyst een groote zeehaven te maken. De politie te Amsterdam heeft dezer dagen de hand gelegd op (fen gevaarlijk sujet, die eene verbazende vaardigheid bezat in het namaken van handteekeningen. Hij deed dit zoo bedriegelijk, dat de ware van de valsche moeie lijk waren te onderscheiden, en dat de personen wier namen hij naschreef, op het eerste oogen blik zijn valsch-schrift voor het hunne hielden. Bij het maken van valsche wissels kwam deze gevaarlijke handeling al zeer spoedig aan 't licht. De persoon in quaestie werd voor den commis saris vau politie der 5e sectie gebracht, die hem, na een langdurig onderhoud, tot bekentenis bracht reeds vijf wissels ten bedrage van ruim f 2000 nagemaakt en geïncasseerd te hebben en dat hij kort voor zijn arrestatie r.og drie had weten te vernietigen. In het Zwitsersche plaatsje Widen is een onderwijzer, die zestig jaren dienst telt en tachtig jaren oud is. Het valt hem thans wat moeielijk, den langen bergachtigen weg, met sneeuw en ijs bedekt, naar de school af te leg gen, De jongelui hebben nu besloten, het hun ouden meester gemakkelijk te maken. Beurtelings spannen twee hunner zich voor een slede, waar mee zij den grijsaard 's morgens \^n zijn woning halen en 's middags weer terugbrengen. Een staaltje van afgrijselij ke ruwh eid, van het Rotterdamsch gemeen: „Eergisteren-avond ongeveer ten 8 ure werd op de Kipstraat, bij de Stadhuissteeg, dus nog wel in de onmiddel lijke nabijheid van het hoofdbureau van politie, te midden van een talrijk publiek, een brandende rat over straat gejaagd; toen het dier met den kop tegen het trottoir liep, werd het door een der aanwezige onmenschen bij den staart gegre pen en omhoog geworpen, waarua het, steeds brandende, tot grooten schrik van de aanwezige vrouwen en meisjes, tusschen het publiek neder- viel; net dier was nog niet dood, doch bleef wel dra roerloos liggen." Naar wij vernemen, bestaat bij assu radeuren het plan, aan kapt. E. Deddes, gezag voerder van het stoomschip P. Galand, aan te bieden een stoffelijk en waardig bewijs van waar- deeriug van de uitstekende zeemanschap, doof hem betoond in het op 1 Maart 11. te Falmouth binnen brengen van gemeld stoomschip, nadat het op de reis door zwaar stormweder den 12den Februari midden op den Atlantischen Oceaan het roer had verloren, en waarbij hij alle aanbod van assistentie heeft afgeslagen, zoodat groote on kosten in de gedaante van „Salvage claims" zijn vermeden. De lading en passagiers van gemeld stoomschip worden te Falmouth overgenomen door het stoomschip WAScholten, hetwelk denzelf den dag als de P. Caland aldaar arriveerde. Te Brussel heeft dezer dagen een bil jartspeler in 35 minuten achter elkander 861 carambolages gemaakt. Te Saint-Bonnet-le-Chateau is een moeder, in een aanval van waanzin, met hare twee kinderen in een put gesprongen. De kinderen zijn verdronken maar de moeder is gered kunnen worden. De veldtochtin Afghanistan heeft de Engelschen aan dooden gekost: 56 Europeesche en 32 inboorlingen-officieren en 3088 soldaten»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2