NIEUWE No. 360, Donderdag li Maart 1880. 5e Jaargang. Een zilveren jiibilé. BUITENLAND. België. Frankrijk. Duitschland. Rusland. HMRLIME COmiIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers r 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B IJ R E A IJSt. Jansstraat Haarlem. HTJEKDlUi AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels.30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS Ij AU RE Y. De beheerscher van het groote Russi sche rijk, Keizer Alexander II, vierde den 2en Maart 11. te St. Petersburg zijn 25 Jarig regeerings-jubilé, onder het ge juich der bevolking, zoo als officieel wordt Vermeld, in werkelijkheid echter als een verlamde potentaat, die na een 25 jarige vegeering genoodzaakt is de meest onbe grensde dictatuur over het groote Czaren- njk uit te vaardigen. Keizer Alexander II beklom den 2en Maart 1855, op een leeftijd van 36 jaren, den Russischen troon. De Krim-oorlog was Uog niet ten einde, maar Ruslands kracht was reeds gebroken. Na den val van Sebasto- pol kwam spoedig de Parijsche vrede, die den militairen roem van Rusland in het niet deed zinkeu. Reeds de Krim-oorlog had aan de Rus sische staatsbestuurders duidelijk bewezen hoe ver hun rijk bij de beschaving van West-Europa was achtergebleven. Daarbij Wam nu dat de nieuwe Czaar in den aan vang zijner regeering bezield was met groote hervormingsplannen; hij wilde de hervormer van Rusland zijn. Na verloop van eenige jareu kwam zijn grootste daad, de afschaffing der lijfeigen schap tot stand, een werk dat dikwijls overschatting te beurt viel. Wel werden 23 millioeu lijfeigenen van den knoet hun ger adellijke heeren bevrijd, doordien men hun het eigendomsrecht toekende; doch vermits de Staat deze vrije boerenhun Mgendom niet garandeerde, hen in 't al gemeen niet de noodige huishoudelijke be palingen voor de vrijheid gaf, wisten zij dikwijls van de hun verleende vrijheid geen goed gebruik te maken en vielen zij niet Zelden in de oude afhankelijkheid van de adellijke grondeigenaars terug. De tegen woordige toestand der Russische boeren hewijst dat de hervorming niet is gelukt. Reeds in het begin van Alexanders be stuur vertoonden zich de eerste sporen van ■Panslavistische beweging. Een groot deel der natie had een verschrikkelijkeu haat ^Pgevat tegen die landen van Europa, die 'U den Krim-oorlog zich vijandig toonden tegenover het Russische rijk. Men luisterde FEUILLETON. De Familie Choisel. Vervolg. Kies mij maar voor het gevaarlijkste gedeelte, 'leP Capières, terwijl hij de hand aan zijne zijde racht, even als iemand, die den degen wil uit lekken De generaal zal zich met het binuendrin- t>en in den Temple belasten. Volgaarne, zeide de krijgsman, die, bij de erinnering van den smaad, welken de ongeluk- '§e vorstin moest verduren, op nieuw zijn moed v°elde ontvlammen. Mijn zoon, vervolgde hij, zal °Uze partijgangers aanvoeren, en ik sta er borg Vt)°r> dat Marie Antoinette in vrijheid gesteld *orde. Ik, hervatte de Saintville, zal de ontvoering *an 'Kn dauphin op mij nemen; terwijl de heeren gazelle en Tuyau met de benoodigde rijtuigen zul- itn gereed staan. naar hen die eischten, dat Rusland zijn eigen weg moest volgen in overeenstem ming met de eigenaardigheid van het Rus- s:sche volk. De regeering verleende ge hoor aan de apostelen van het Panslavis- me. Polen, Finland en de Duitsche Oost- zeeprovinciën kunnen dit getuigen. Men wilde het afzonderlijke hestaan dezer pro vinciën doen ophouden. Zij werden van de hervorming uitgesloten, 't Gevolg hier van was: de opstand der Polen in 1863, die aan de ontwikkelings-aera een einde maakte. De bloedig onderdrukte Poolsche opstand is eene donkere bladzijde in de regeerings- geschiedenis van Alexander II. Cijfers zeg gen meer dan woorden. 83000 Polen wer den naar Siberië of naar de onherbergza me binnenlanden van Rusland verbannen; 10000 moesten hun vaderland ontvluch ten; 360 werden er opgehangen; eene oor- logs-schatting van 82 millioen roebel werd O O het zwaar geteisterde land opgelegd; 2700 grondbezittingen werden verbeurd verklaard en voor 't grootste gedeelte aan de vrien den van den Czaar ten geschenke gege ven. De openbare bibliotheken werden ver nield of naar St. Petersburg gebracht; de eer van weerlooze personen op de gruwe lijkste wijze geschonden. Grnweiijker dan de Kozakken in Turkije, hield Murawief huis met zijne henden in het ongelukkige land, waar de Russische ambtenaren in praktijk brachten, hetgeen nu de nihi listen proclameeren; de wetteloosheid. Niet alleen de bloedige wraak tegen de Polen vormt een akelige bladzijde iti de Russische geschiedenis, maar ook de af schuwelijke mishandelingen die de Katho lieken moesten verdragen. Bisschoppen, Prelaten en Geestelijken werden zonder vorm van proces naar Siberië gedeporteerd. Diocesen en parochiën werden opgeheven. De kerken werden gesloten of veranderd in zerkwjen (Grieksehe kerken), en aan vele katholieke gemeenten werd de ver plichting opgelegd kerken op te richten voor de weinige schismatieken die er hun verblijf hadden. De Panslavisehe agitatie is sinds jaren machtiger gewor,len en heeft in omvang toegenomen. Zij drong naar 't bui- Zietdaar, mijne heeren, de geheele zaak ge regeld, zonder dat de honderdoogige politie er den minsten schijn van heeft kunnen ontwaren. I)e Hemel geve, dat deze gevaarvolle onderne ming met een goeden uitslag worde be kroond. De aanwezigen reikten elkander de hand, en verlieten de zaal. Toen de markies, die zijne gas ten door den breeden gang uitgeleidde, de deur wilde openen, trad hem een commissaris te ge- moet. Burgers, gij zijt mijne gevangenen, zeide hij. Capières trok een dolk welken hij onder zijne kleederen verborgen had. Verzet u niet, het huis is omsingeld. Wij zullen ons met geweld een uitweg ba nen, mompelde Ledou. Voorwaarts! riep de commissai'is, en eenige grenadiers stormden met geveld geweer den gang in. X. Op de hoeve Ballevue, het eigendom van den tenland zoo als men dat kon waarnemen in de bekende veroveringstochten naar Midden-Azië, die met de annexatie van een groot landdeel eindigden; en ten slot- o o te in den Turkschen oorlog die echter aan de Russische wapenen geen lauweren le verde. De groote ontevredenheid over dezen mislukten krijg en over de verraderlijke en ellendige wijze van bestuur in de bin- nenlandsche aangelegenheden, brachten eene algemeene gisting voort, die verderfelijk moest werken in het gedemoraliseerde Rus sische staatslichaam, en die het nihilisme in 't aanzijn riep. Wij hebben reeds ge noeg over het nihilisme, over nihilistische moordaanslagen en brandstichtingen ge zegd, wij zullen dus op dit onderwerp niet terugkomen. De gebeurtenissen der laatste dagen hebben op nieuw bewezen, tot welk een graad van vermetelheid en moordlust deze partij is gekomen. Het was een treurig feest dat in de vorige week te St. Petersburg werd gevierd. Geen enkele vreemde vorst, met uitzonde- dering van de naaste bloedverwanten der ster venszieke keizerin, durfde het wagen naar het met nihilistische dolken en helsche machines bedreigde St. Petersburg te gaan, om den keizer geluk te wensclien. De die- tatuur die ten gevolge van den laatsten moordaanslag is uitgevaardigd, heeft in het O O O uitgestrekte rijk der Czaren de stilte van het kerkhof gebracht en sidderend zien de inwoners der hoofdstad nieuwe gruwelen der nihilisten te gemoet. De nihihisten hebben thans een dictator, maar de dictator heeft de nihilisten nog niet Karakteristiek is het zeker, hoe treurig dan ook, dat de officiëele telegrammen aan den avond van het Jubilé constateerden, dat het feest »tot nu« door geen nihilisti- schea aanslag was gestoord. Een treurig feest voorwaar, dat ons levendig de woor den herinnert van Pius IX z. g. die hij in de encycliek van 30 .luli 1864 ten gun ste der ongelukkige Polen heeft gesproken: »U is heerschappij en macht gegeven door den Allerhoogste, maar hij zal uwe gedachten en uwe daden onderzoekeu. Wan- neer gij, als dienaren van Zijn Rijk niet molenaar Thibault, welke in een boschrijk oord tusscheu de dorpen Polige en Mars-le-Bois ge legen is, heerschte eene groote drukte. Een vijf tigtal kavaleristen en twee officieren hielden er hun kwartier. Terwijl de ruiters hunne paarden verzorgden, die zij buiten onder de linden aan piketpaleu hadden vastgebonden, of anderen in buis een vrolijk krijgslied aanhieven, waren de knechts en meiden druk bezig, om alles, wat men voor de onverwachte gasten had kunnen vinden, in groote ketels te koken. De wasemende potten en de aangename geur, welke daaruit opsteeg, de den mer.igen hongerigen soldaat watertanden. Misschien vallen wij u lastig, vader Thi bault, doch het is onze schuld niet, zeide een ritmeester, den molenaar vriendelijk op den schou der kloppende. Zijt welkom, mijnheer Belmoutier, welk geluk van u weder te zien! De kogels schijnen bang voor u te zijn. Ja vriend, ik ben weder behouden aange land en blijde, dat ik u in welstand terug zie. Het eten is klaar! riep een knecht, terwijl rechtvaardig regeert en tegen Gods wil handelt, dan wacht u het strengste oor deel. Want de armen, de geringen zullen barmhartigheid ondervinden, maar de mach tigen zullen zwaar worden gestraft. O O Waarlijk, zij worden thans zwaar ge straft. Arm Rusland, arme Czaar De Minister van buitenlandsche zaken heeft bij de opening der zitting van den Senaat namens den Koning mededeeling gedaan van de verloving van den Kroonprins Rudolf van Oostenrijk met prinses Stephanie van België. Het stoomschip Loire is van Nieuw Caledonië te Brest aangekomen met 300 geamnestieerde communards. Het blijkt thans zeker te zijn, dat de abt Debaize, die door de Fransche Regeering met een wetenschappelijke reis in Midden-Afrika be last was, den 12n December te Oudjiji overle den is. Te Altona worden bij voortduring veel sociaal democraten gevangen genomen. Reeds zijn een 50-tal dier lieden gearresteerd. Onder hen komt ook voor, het voormalige lid van den Rijksdag, de heer Reimers. Het verzoek zijner partij, om hem tegen een hoogen borgtocht te ontslaan, werd niet ingewilligd. Prins von Bismarck gaf dezer dagen een gast maal, waaraan ook de heer vou Windthorst ge zeten was. Die afgevaardigde onderhield zich ge- ruimen tijd met den Rijkskanselier. Vele liberalen hadden verwacht dat de Rijkskanselier den heer voti Windthorst niet meer bij zich vragen zou, en wel wegens de houding, door het Centrum aangenomen. De Rijkskanselier zal wel weten, wat hij van het Gentrum te hopen of te vreezen heeft. De adviezen der liberalistische pers omtrent de positie van het Centrum tegenover prins ron Bismarck, zullen door dezen zeer eerbiedig worden ter zijde gelegd. Het garnizoen van St. Petersburg is met 6000 man versterkt. The Globe van Londen heeft uit St. Petersburg het bericht ontvangen, dat vijf studenten, die bij den brand, waardoor het college van landbouw te Moscou verwoest is, gecompromitteerd waren, summier door den krijgsraad gevonnisd zijn, met hij een grooten koperen ketel van liet vuur nam. Spoedig kwamen de soldaten in de keuken, zochten plaats, zoo goed zij konden, en deden eer aan de spijzen van den gulhartigen mo lenaar. De officieren in de kamer, zeide Thibault. En gij met ons, liet Belmoutier er lachende op volgen. Niemand aarzelde aan de uitnoodiging gehoor te geven, en nauwelijks waren allen aan tafel, of er werd een dampende schotel met aardappe len opgebracht. Heeren, neemt voor goed, hetgeen ik heb, sprak de molenaar, een groot roggebrood in stuk ken snijdende en ronddeelende. Ik wist wel, dat vader Thibault altijd iets voor den vijand weet te verbergen, om aan ons te geven, sprak de ritmeester, toen men eene pan met gebraden spek op de tafel zette. Om de waarheid te zeggen, geef ik het veel liever aan onze soldaten dan aan die drom- melsche schelmen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1