BINNENLAND. Italië. Oostenrij k-Hongarij e. GEMENGD NIEUWS. De Chinezen gaan voort zich strijdvaardig te maken. Volgens het dagblad van Turkestan zijn thans te Slii-Kho 7000 man Chineeseke troepen opgesteld, ten deele ingekwartierd bij de ingeze tenen, ten deel» verblijf houdende in rieten tenten. Deze en nog andere troepen, die bevel tot op- marcheeren gekregen hebben, zullen zich te Kuldja en omstreken moeten verzamelen. De ex-KhedïVe is door een begin van cataracts aangetast, als gevolg van een vroegere oogziekte. Ismael-pacha gaat binnenkort naar Parijs om een geneeskundige behandeling te ondergaan. Te Weenen heeft een arrestatie plaats gehad, die groote sensatie verwekte. De gepensioneerde luitenant-veldmaarschalk baron Prohaska en de liquidateur der Weener Kasvereeniging, Frans Krie'nhammer, nl. werden gevangen genomen, we gens het onrechtmatig verkrijgen van de con cessie tot oprichting van een speelbank te San Marino. Volgens de Presse zal het huwelijk van den kroonprins met prinses Stefanie van België reeds in April te Weener. voltrokken worden. De inze gening zal plaats hebben in de Augustiner-Kirche aldaar. Zwolle, 15 Maart. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een landbouwer uit Zwollerkerspel, die melk verkocht, welke blij kens den melkweger niet minder dan 50 pet. wa ter bevatte. Zutphen, 15 Maart. In deze gemeente moe ten drie Duitschers gepoogd hebben een valsch 100-markschein te gelde te maken aan het buf fet van het station. Doordien men verzuimd heeft dadelijk de politie te vvaarschuwen is het hun gelukt, zich per trein uit de voeten te maken, Vroomshoop, 15 Maart. Eene dienstmeid al hier, is vermoedelijk tengevolge der duister nis in het Almelosche kanaal geraakt en ver dronken. Lage-Zwaluwe, 15 Maart. Een 21/» jarig kind van L. alhier is gisteren nabij de ouderlijke woning al spelende in het water geraakt en ver dronken. Het werd door eene buurvEouw kort daarop levenloos opgehaald. Amsterdam, 15 Maart. De vereeniging Eigen hulp ligt op sterven. Het ledental is van 1100 tot op 500 verminderd en het districtsbestuur wenscht, wegens gebrek aan medewerking van de zijde der leden, af te treden. IJmuiden, 15 Maart. Als een vernieuwd be wijs dat Nederlandsche waterbouwkundigen in het buitenland voortdurend die uitstekende waar deering genieten waarop zij ten volle mogen aan spraak maken, beriehten we dat de heer JKoot, tot dusver technisch ambtenaar bij de Kanaal maatschappij alhier, binnen weinige dagen naar Alexandrië in Egypte vertrekt, alwaar hij is aan gesteld als chef der kolossale werken die door de te Parijs gevestigde Sociéte foncière et agricêle de la Basse Egypte, aldaar zuilen worden tot stand gebracht. Kuilenburg, 15 Maart. Een tweetal jonge dieven zijn alhier op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren uit de lade eener toonbank geld te stelen. Terwijl de één zich belastte met de zorg, dat de deurschel niet overging, wist de ander behendig den diefstal te plegen. Zij hadden er evenwel niet op gerekend, dat hun bedrijf van buitenaf werd gadegeslagen, en waren spoedig in de handen der politie. Een dezer knapen, nauwlijks 16 jaren oud, heeft reeds 4 jaren te Ömmer- schans en in de gevangenis doorgebracht, en was sedert eenige dagen ontslagen. Middelburg, 15 Maart. De gèbroeders De Kraker zijn naar de gevangenis alhier overgebracht. De jongste heeft bekend, dat hij op last van zijn broeder het huis te Zaamslag in brand gestoken heeft. Amsterdam, 16 Maart. Te dezer stede zal een „Rijtuigmaatschappij" tot stand komen. Eenige ingezetenen hebben het noodige kapitaal bijeen gebracht om een vijftigtal rijtuigen, die op de voornaamste pleinen zullen stationeeren, aan te schaffen; zij zijn reeds in de maak. Het plan schijnt te zijn, den prijs per rit op 50 cents te bepalen. Leiden, 15 Maart. Heden-namiddag is een li/2 jarig kind aan de Haarlemmerstraat door een tramwagen overreden, tengevolge waarvan een der handjes verbrijzeld werd. Het ongeval had plaats, doordien het kind, juist toen de tram aankwam, nog van de eene naar de andere zijde der straat wilde oversteken. Hoewel de koetsier oogenblik- kelijk remde, kon niet verhinderd worden dat het kind onder de tram geraakte. Een nog zeer jeugdig kind is aan de Norgervaart in eene diept sloot gevalle» en ver dronken. De groote componist Liszt schijnt zich niet op een goed geheugen te mogen be roemen. Onlangs was hij te Pesth op een soirée, waar onder anderen ook een stuk voor piano werd gespeeld, dat „Angiolin dal biondo »rin" getiteld was en iedereen buitengewoon beviel. Ook Liszt was er verrukt over en vroeg aan zijn buurman: „Wie heeft dat allerliefste stukje gecomponeerd?" „Eranz Liszt", was het laconieke antwoord. De abt zette een ongeloovig gezicht en eerst toen men hem de muziek liet zien, her kende hij het vergeten kind zijner muze. Een boer te Stodefreund, een dorp in Hannover, kreeg bij het ontbijt twist met zijne vrouw over de verdeeling van een ei. De man maakte zich daarbij zoo geweldig boos, dat hij eerst zijne vrouw een stomp tegen de borst gaf, welke haar op den grond deed vallen, en zich vervolgens op den zolder ophing. Kleine oorza ken hebben dikwijls groote gevolgen! Zeer aardig geeft Ulk in haar laatste nummer hare bewondering te kennen voor het voltooien van de St. Gotthard tunnel. De grijze St. Gotthard wendt zich tot de hem omringende Alpentoppen en zegt, op de tunnel aan zijn voet wijzende: „Hoe dwergachtig schijnen wij, reu zen, in vergelijking met den reuzenarbeid dezer dwergen!" Een brievenbesteller die zich schuldig had gemaakt aan het verduisteren van een pak ket met 10,000 roebels aan geldswaarde, werd door de jury van de rechtbank te Lugan,in het Russische gouvernement Jakaterinoslaw, vrijge sproken op grond van het diep berouw dat hij over zijne daad getoond had. Het is voor hen, die gewoon zijn hunne geldverzendingen per post te doen, te hopen dat er zich in 't vervolg niet meer dergelijke berouwhebbende zondaars voordoen. Bij den storm, die dezer dagen los barstte en die vele ongelukken veroorzaakte, had den er ook koddige tooneelen plaats. Zoo heeft men op de Torensluis te Amsterdam iemand ge zien, wiens hoed in het water woei, en die daar over zoo nijdig werd, dat hij hem zijn parapluie in de gracht nasraeet. Uit Minden wordt gemeld, dat aldaar wegens de stijging der tabaksprijzeu, veroorzaakt door de verhooging van invoerrecht en belasting op tabak en sigaren, het verbruik zoodanig is verminderd dat vele sigarenmakers een gedeelte hunner werklieden hebben moeten afdanken, ter wijl anderen de werktijden en weder anderen de productie hebben beperkt. Dit laatste geschiedt door eene dagelijksche hoeveelheid werk vast te stellen, die niet mag worden overschreden. Kapitein Webb heeft zijn kunststuk er goed afgebracht. Zestig uren achtereenvolgens bleef hij zwemmende of drijvende in de walvisch- kuip binnen het Westminster-aquariumen toen hij er uit kwam, was hij gezond gezonder denkelijk, dan ooit een walvisch er in geweest is. Het water werd verwarmd gehouden op 86°, en er was eene groote hoeveelheid zout in opge lost, om den zwemmer het drijven te verlichten. Tot zoover het bericht, doch waar zit toch het nut of de aardigheid van dergelijke kunststuk ken? Wellicht moet de aardigheid gezocht wor den in de pogingen die Webb in het werk gesteld heeft om zijn lichaam in pekelvleesch te meta- morplioseeren. De heer Maju heeftMaandag-avond in Artis te Amsterdam zijne proeve met de tele- phoons herhaald, thans voor -de leden van den Gemeenteraad. Ze zijn zeer goed geslaagd, ook wat betreft het vernemen van het geluid, zonder dat het oor aan het mondstuk werd gelegd, en het overbrengen van het geluid, zonder dat in het mondstuk werd gesproker- Door het Pruisische gouvernement is zekere J. J. v. d. B. uit Tilburg, die zich aan valschheid in geschriften en oplichterij had schuldig gemaakt en zich door de vlucht te nemen op vreemd grondgebied had meenen te redden, aan Nederland uitgeleverd. In de haven van Böne (Algerië) ligt tegenwoordig, naar men in de Courrier de Bóne leest, een Engelsch jacht, de Sunbeam, waarop eene geheele familie eene reis om de wereld heeft gedaan. Vier jaar geleden van Londen vertrok ken, heeft het vaartuig Nieuw-York, llio-Ja- neiro, San Francisco, Sydney, Melbourne, Nieuw- Guinea, Calcutta bezocht. Onder de reizigers be vinden zich een aantal oudere en jongere dames, en zij hebben eene groote verzameling honden uit alle oorden der wereld meegebracht. De bekende potlooden-fabrikant Lo- thar von Faber heeft aan de stad Neurenberg 125,000 mark geschonken, onder voorwaarde, dat de interest jaarlijks zal uitgekeerd worden aan een bekwamen, eerlijken en vlijtigen werktuig kundig», om hem in staat te stellen eene fabriek op te richten. De begunstigde moet tot eene goede familie behooren, te Neurenberg of te Stein ge boren zijn en de scholen in een dier beide steden bezocht hebben. De klanten of begunstigers, naar men hen noemen wil, van de bank van leening te Parijs denken blijkbaar met genoegen aan de gratis teruggave van dekens en matrassen, waar mee zij in het barre winterseizoen verblijd zijn. Zoozeer hebben die weldaad gewaardeerd, dat zij zich thans tot den gemeenteraad hebben gewend, met verzoek om ook het linnengoed en de klee deren, welke zij hebben beleend, gratis terug te mogen ontvangen. Aangezien evenwel de directeur van de bank van leening aan den gemeenteraad heeft geschreven, dat die teruggave een geschenk van een paar roillioen franks zijn zoude, zijn de Parijsche raadsleden overgegaan tot de orde van den dag. Te Belmontet is dezer dagen de 104 jaiige Marie Fabre overleden. Zij was ongehuwd, en dus waarschijnlijk wel de oudste jongejuffrouw van Frankrijk. Professor Billroth, te Weenen, heeft eenige dagen geleden een zeer zeldzame operatie verricht. Zijn patient, een jongmensch van 21 jaren, had een valsch gebit gedragen en daarvan, vier maanden geleden, drie tanden, een stuk caoutchouc en de veer, waarmee het gebit in zijn mond was vastgemaakt, ingeslikt. Die veer was in slokdarm blijven haken, en om het voorwerp er uit te krijgen moest de slokdarm geopereerd worden. De moeilijke operatie werd door den bekwamen heelkundige met groote handigheid en kalmte uitgevoerd, en gelukte volkomen; de patient was gered. Dit is reeds de derde maal dat Prof. Billroth een dergelijk geval behandelde. De eerste maal was de patiënt een dame die een parel, de tweede een vrouw die een knoop had ingeslikt. Ook deze operatiën werden met goed gevolg bekroond. De grootste fabriek van lucifers be vindt zich in Oshkosh, Wisconsin. In het afge- loopen jaar heeft de fabriek twee millioen voet boomstam in zwavelstokken veranderd en aan rechten en belasting daarvoor aan den Staat driehonderdduizend dollars betaald. PractischEen rijk bankierin Weenen ging dezer dagen naar een juwelier en koos een bra celet met briljanten uit. De prijs was 6000 florij nen. Dat vond de bankier te hoog en hij bood 500 florijnen minder. De juwelier weigerde. „Nu, stuur mij den armband maar, ik wil hem mijne vrouw laten zien," zei eindelijk de bankier. De juwelier voldeed aan dat verzoek. Een paar uur later kwam de bediende van den bankier bij den juwelier met een gesloten pak en een briefje, waarin stond: „Als gij den armband voor 5500A. wilt afstaan, zend dan dit pak ongeopend terug." 't Was een hard gelag voor den koopman, want koopers van zulke kostbare sieraden komen niet dikwijls voor. Hij rekende en rekende, maar kon het er werkelijk niet voor doen en teleurgesteld opende hij het pakket. Hoe groot was echter zijne verrassing, toen hij er een tweede briefje in vond, waarop stond: „Nu weet ik stellig, dat gij den armband niet voor 5500 florijnen kunt geven; ik houd hem dus voor 6000. Gij kunt over het geld beschikken." Te Zurich was besloten de klokken der oude St. Pieterskerk te doen smelten en op nieuw te gieten. De Vereeniging voor oudheid kunde ijvert echter voor het behoud van eene dier klokken, de Schlagglocke geheeten, die reeds in 1294 gegoten werd, dus 57 jaar vóór de aan sluiting van Zurich bij het Zwitsersche Bond. In Parijs heeft men tegenwoordig een nieuw soort van speelgoed: electrische vissclien namelijk; deze zijn van blik gemaakt, evenals die, welke door middel van een magneet door het water bewogen worden. In het nieuwe geval echter is het mechanisme aan het oog onttrokken, en de vissclien zwemmen op het bevel van hem die zich met dit speeltuig bezighoudt, nu in de ééne, en dan in de andere richting in een cirkel rond. In het houten voetstuk van het vat, waarin de visschen rondzwemmen, is een kleine magnetro- electrisclie motor verborgen, die op een stukje week ijzer werkt, dat zich in den visch bevindt; door een communicator kan men nu den stroom omkeeren, en de richting waarin zich de visch beweegt, veranderen. In den nacht van 5 op 6 Maart is te Moskou in de katoenspinnerij van Giwartowski een vreaselijke brand uitgebroken. De brand ont stond in de onderste verdieping, en kort nadat hij ontdekt was, vernielden de vlammen de eenige houten trap, welke naar de drie hoogere verdie pingen geleidt. Op die verdiepingen sliepen om streeks 200 werklieden, en de eenige ladder, welke in de nabijheid te vinden was en tegen den buitenmuur geplaatst werd, brak terstond tengevolge van de zware belasting. De tafereelen, waarvan de toeschouwers bij deze ramp getuigen waren, zijn vreeselijk; zij die aan de vensters verschenen en in wanhoop om hulp schreeuwden, hadden slechts de keus tusschen den dood in de vlammen en vreeselijke verminking door uit de hooge verdiepingen op de straat te springen. Slechts een 30-tal personen, van welke nog vele zwaar gewond, zijn gered. De geheele fabriek is uitgebrand. Een zonderlinge inconsequentie, die op staanden voet gestraft werd, wordt uit Loui siana gemeld. In de volksvertegenwoordiging van dien Staat was een wetsontwerp ter sprake ge bracht, tot verscherping van het verbod om wa penen te dragen. Een der leden, de heer Ogden, hield een warme redevoering tot aanbeveling van het ontwerp. In het vuur zijner rede maakte hij zeker te heftige bewegingen, althans er viel iets uit zijn zak; een schot, onmiddellijk gevolgd door een pijnlijken kreet werd gehoord, toen was alles stil. De spreker was neergevallen. Het voorwerp dat uit zijn zak viel waseen verboden wapen, eeu pistool, dat door den val afgegaan was en den spreker eene, wel-is-waar niet gevaarlijke, maar pijnlijke wonde had toegebracht. Bovendien werd onmiddellijk proces-verbaal tegen hem op gemaakt wegens het dragen van wapenen. Een jachtpartij op de de daken der huizen aan den boulevard Sébastopol te Parijs lokte eergisteren tegen vijf uren meer dan drie duizend toeschouwers. De politie had een dieven bende in een huis ontdekt en drong naar binnen. De ontstelde boosdoeners vluchtten naar alle kan ten en het meerendeel zocht zijn heil op het dak van waar zij over de andere huizen een goed heenkomen trachtten te vinden. De agenten zaten hun echter op de hielen en nu begon een wedstrijd in behendigheid en vlugheid, die dikwijls aan leiding tot de kluchtigste tooneeitjes gaf. De jacht duurde bijna drie uren; toen had men het wild in de val. In het hotel du Louvre te Parijs is dezer dagen een vreemdeling des nachts een som van 90,000 franks aan bankbiljetten ontstolen. Hij had de onvoorzichtigheid gehad, deuren noch vensters te sluiten. Een jongmensch, die zich per spoor trein van Parijs naar Anleuil be paf en op de im periale van een der waggons gezeten, van plaats wilde veranderen, stond met dit doel op, juist toen de trein onder een brug door moest gaan en voor de ongelukkige gewaarschuwd kon worden,stortte hij reeds met verbrijzeld hoofd neder. Te Helmond stond 11. Maandag een man naar het omhakken van een boom te zien. Waarschijnlijk stond hij te dicht hierbij, warit de boom viel en trof den man, die onmiddellijk een lijk was. Dorst te hebben als men op de bank der beschuldigden zit is een misdrijf, dat te Ber lijn met eene gevangenisstraf van zes uren wordt gestraft. Een jonge werkman was beschuldigd zijn makker een wonds toegebracht te hebben. Het verhoor duurde wat lang en de man kreeg dorstfluks haalde hij een fleschje Schnaps uk den zak en deed zich te goed. Van de aanklacht werd hij vrijgesproken; zijn oneerbiedig drinken in bijzijn der rechters bezorgde hem echter de bovengenoemde straf van zes uren. Dat met de heeren bandieten, die ko lonel Synge gevangen genomen hebben niet te spotten valt, blijkt uit het volgende staaltje van wreedheid, dat men van hun hoofdman Niko vertelt. Voor drie jaren liet hij een gevangene, die zijn losgeld niet betalen kon, bij een vuur langzaam verbranden. Bedaard bleef Niko ge durende de geheele strafoefening zijn pijp rooken cu tot een zijner kameraden zeide hij: „deze fol tering heeft dit voordeel, dat zij den gevangene tot het laatste oogeublik het gebruik zijner tong laat, om zoo mogelijk verborgen gelden aan te wijzen."Tog altijd weet men niets omtrent het lot van kolonel Synge. De dag waarop hij zijn neus zou verliezen, is reeds verstreken en het los geld is nog niet betaald. Eens, zoo verhaalt het N. v. d. D., had den een aantal professoren te Edinburgh besloten, een boek uit te geven, dat door geen enkele drukfout ontsierd zou worden. De drukproeven werden ten dien einde gelezen door negen scherp zinnige geleerden; er weid een prijs van 10 p. st. uitgeloofd voor elke drukfout, die men in het' werk mocht vinden, en toen het boek ver scheen, grijnsde hun reeds op het titelblad een drukfout aan. Uit dit feit neemt hetblad aan leiding de courantenlezers, die gaarne vitten en aanmerkingen op drukfouten maken, te doen be denken, dat eene courant in een paar uren ge schreven, gezet, gecorrigeerd en afgedrukt moet worden. Wij kennen een dergelijk geval, zegt de Maasbode dat wij in eene Parijsche Revue lazen. De abbé Migne ging eene weddenschap aan om 1000 franks, dat hij eene brochure van 6 vel zou leveren zonder ééne drukfout. Toen de bro chure werd overgelegd, bleek dat de aller eerste letter van den titel verkeerd was. Drukfouten zijn nooit rustende kwelgeesten der schrijvers, die er gewoonlijk nog meer verdriet van hebben dan de lezers. In een der kelders van de borstelfa- briek van de heeren Renne en Zoon te Parijs waren eergisteren-avond twaalf werklieden aan het smelten van pek bezig. Zij merkten niet op, dat de kelder zich langzamerhand met damp vulde. Plotseling zonker. acht hunner bewusteloos op den grond. De vier overigen haastten zich, om hulp te roepen; onmiddellijk kwam deze opdagen: doch niet dan na langdurige pogingen werden de half gestikte lieden in het leven teruggeroepen. Het bijgeloof in onze verlichte dagen. Te Balk hebben een paar mannen een hoogbe jaarde vrouw met een mes bedreigd, omdat deze net kind van een hunner heette te hebben „be- tsjoend" (betooverd). Shocking Dezer dagen werd te Berlijn een brief kaart ontvangen, waarbij het aan de post-admi- nistratie zelve werd overgelaten, het adres te be palen. De briefkaart droeg tot opschrift.- „Aan een bekwamen koffermaker te Berlijn, in de Frie- driclis ot Leipziger Strasse," en was onderteekend door Mej. Petermann, te Gotha, een dochter van den beroemden geograaf; zij begon met de verkla ring dat de schrijfster geen enkelen koffermaker in lierlijn kende, maar het aan de vriendelijkheid der post-admiuistratie overliet, de briefkaart voor haar aan een goed adres te bezorgen. De brief kaart werd door den postbode terugbracht als met onvolledig adres en kwam zoo onder de oogen der Directie, die het verzoek der dame opmerkte en haar vertrouwen niet beschaamde; want ondanks de ondervonden vertraging, was de bestelling 12 uren na de afzending uit Gotha bezorgd bij een der eerste koffermakers van Berlijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2