BINNENLAND. Spanje. Turkijë. GEMENGD NIEUWS. nieuwe politieke gevangenissen doen oprichten. Bij eene revue ovei de troepen gehouden, heeft de Keizer den groet van den Engelschen ambas sadeur zeer minzaam, dien van den Franschen zeer koel beantwoord. De Madridsch Liberal is van oordeel, dat de tusschenkomst van Europa in de zaken van Marokko onvermijdelijk schijnt te zullen worden. Genoemd blad heeft vernomen, dat de Gou verneur van de stad Marokko gelast heeft, al de woningen van Israeliten, die het uitzicht hebben op de moskee, te vernielen. Zes Joden, die tegen dezen maatregel hebben geprotesteerd, werden met stokslagen gestraft tot zij er bijna dood bij neerlagen. De bezwaren tegen het vrijlaten van den En gelschen kolonel Syr.ge zijn niet van geldelijken aard. De roover Niko vraagt amnestie en in vrij heidstelling van zijne in Griekenland gevangen ge houden bloedverwanten. De geneesheeren rapporteeren, dat de moorde naar van kolonel Komaroff krankzinnig is. Rusland heeft op voorstel van de Porte zijn gezant ge machtigd een vertegenwoordiger aan te wijzen, die de behandeling van het proces zal bijwonen. Amsterdam, 23 Maart. De Maatschappij voor volkskoffiehuizen zal den lsten of loden Mei e. k. op het Rapenburg alhier de eerste inrich ting van dien aard openen. Steenbergen, 22 Maart. Gisteren heelt een kind van 2V2 jaar een ketel met kokend water die op de kachel in het woonvertrek stond, om vergetrokken, met het treurig gevolg, dat het zware brandwonden heeft bekomen, en eenige uren later is bezweken. Kralingen, 22 Maart. Door de politie alhier is in een der slooten langs de Langekade gevon den het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht. Arnhem, 22 Maart. Heden nacht is bij een viscbhandelaar alhier ingebroken. Eene som geld werd door de inbrekers medegenomen, nadat zij zich eerst aan eenige lekkernijen uit den winkel te goed hadden gedaan. De bewoners werden dezen diefstal gewaar, doordien in het kantoor eenige kleedingstukken in brand waren geraakt (of misschien in brand gestoken), waarvan de verstikkende rook hen uit den slaap wekte. Voorburg, 22 Maart. De brand aan de meel- fakriek alhier heeft thans nog een offer geëisclit. Een oppassend werkman, die bij 't afbreken van de overblijfselen der vernielde fabriek doodelijk gekwetst werd door 't vallen van een stuk muur, is in het gasthuis in den Haag aan de gevol gen overleden. Hij laat eene weduwe en vier kin deren achter. Heusden, 22 Maart. Eergisteren-avond circa 8 ure bij de aankomst der stoomboot varende ttisschen Gorinchem en hier, had er een treffend voorval plaats. D. Koek, rustend schipper, oud 73 jaren, een algemeen geacht ingezetene dezer gemeente, viel door de duisternis misleid van de loopplank; na veel krachtsinspanning mocht men er in gelukken, zoo men vermeende, den drenke ling behouden aan wal te brengen, maar de on gelukkige had door dien val zijn hoofd zoodanig tegen de kaai verwond dat hij na een smartelijk lijden van drie uren is overleden. Oudebildtzijl, 22 Maart. Gistereu is eene weduwe in hechtenis genomen, als beschuldigd vau brandstichting op den zolder van haar huis, hetwelk zij met achterlating van haar 2jarig kindje had verlaten. Gelukkig, dat de buren den rook door de dakpannen zagen komen, zich der waarts begaven en den brand konden blusschen anders waren huis en inboedel in de aseli ge legd en 't arme kind in de vlammen omgekomen. Lopik, 22 Maart. Twee kinderen van De V., alhier, zijn in de nabijheid der onderlijke woning zonder dat iemand het bemerkte, in het water ge raakt en verdronken. Het eene was 5, het an dere 3 jaar oud. Ontzettend oogenblik voor de ouders, toen beiden levenloos in hui3 werden gedragen. Een nauwgezet rechter. Te Memphis in den staat Tenesse veroordeelde de rechter Eldridge zich ze'ven tot eene geldboete van 10 dollars omdat hij te laat ter strafzitting was ver schenen. De twee aanwezige advocaten namen beurtelings het woord en voerden warme pleidooien waarin zij te kennen gaven dat een rechter, die steeds zoo nauwgezet zijn plicht betracht, wegens zulk eene kleine omissie niet mocht worden ge straft. De heer Eldridge hield echter in zijne re pliek het uitgesproken vonnis staande en vol deed onmiddellijk het bedrag der boete. Te Groningen had eene openbare verhuring plaats van landerijen, ten overstaan van een no taris aldaar. Alhoewel vele liefhebbers tegenwoor dig waren, ging niemand aan het bieden. Daar in dezen toestand geen verandering kwam en al len bleven zwijgen, werd naar de reden van dit vreemd verschijnsel gevraagd, en bekwam men tot antwoord, dat men niet wilde huren van personen die melk kregen van de melkin richting! De Chineesche gezant te Parijs heeft Dinsdag in zijn hotel een diner gegeven, waarbij hij zijne gasten hoofdzakelijk op bizonder toebe reide zwaluwnestjes en haaienvinnen trakteerde. Voor eenige dagen werd inhet hospi taal te Mainz een negentienjarig meisje gebracht, dat de onvoorzichtigheid gehad had, bij het aan zetten van knoopen de naald met de tanden door het gaatje van den knoop te trekken. De naald brak en de punt schoot haar door den mond in den hals. Het is den heelmeester tot nog toe niet gelukt, de afgebroken naald te vinden. De pijnen, die het arme meisje uitstaat, moeten ver schrikkelijk zijn. Wel eer.e waarschuwing voor naaisters, die dezelfde gewoonte hebben, waarvan dit meisje het slachtoffer geworden is. Waschvrouwen- grève. Voor eenige weken hebben 150 vrouwen en meisjes in de voor naamste waschinrichtingen van Troy (New-York) wegens weigering van loonsverhooging, het werk gestaakt. Men vreest dat de overige princessen van de waschtobbe zich bij de beweging zullen aansluiten. Bij de politie te Amsterdam heeft een man zijne echtgenoote aangeklaagd van dief stal. Uit het onderzoek moet wel gebleken zijn dat zij in verschillende winkels goederen heeft gekocht, doch nog niet dat zij ze ontvreemd heeft. Het schijnt echter, dat de vrouw, moeder van een zeer talrijk gezin, uit geldgebrek aldus gehandeld heeft, en dat de liefdevolle echtgenoot zich nogal eens schuldig maakt aan misbruik van sterken drank. Waanzinnigheid door schrik. Te Still water in den staat Minnesota werd een Zweed, Nels Anderson, wegens dronkenschap door de po litie in arrest geno'men en in 't cachot gebracht. In dit alles behalve aangenaam verblijf lag ook het lijk van een pas overleden dnglooner, dat naar het stedelijk ziekenhuis moest worden ver voerd. Door een samenloop van omstandigheden werd de overbrenging van het lijk door de po litie vergeten. Toen de Zweed uit zijn roes ont waakte, schrok hij zoodanig bij het zien van het lijk, dat hij plotseling waanzinnig werd. Toen de deur van zijne gevangenis geopend werd, liep hij razende en tierende weg. Men heeft hem tot heden nog niet terug gevonden. Aan het strand, bij het stadje Helston, vond eene vrouw een vrij grooten vogel met den bek tusschen de beide schelpen van een oester beklemd. De vogel was dood, het schelpdier daarentegen levend. Men onderstelt dat de zee vogel, langs het strand voedsel zoekende, den oester uit de schelp heeft willen pikken, maar daarbij voor altijd in de klem geraakte. Het zonderling sanmgestelde voorwerp werd door een verzamelaar van zeldzaamheden tegen een belangrijken prijs voor zijn kabinet aangekocht. Oscar Carré maakt te A mster dam weder veel furore met 't berijden zijner schoolpaarden. Maandag-avond werden hem, na zijn optreden met 't schoolpaard „Hamlet", een lauwerkrans en een zilveren beker aangeboden. Na de Lhérie manie krijgen we nu de Carré-manie. De Gravin Heuckel te Parijs droeg op haar avondpartij het halssnoer van Keizerin Eugenie, dat deze door hare kamenier te Londen heeft doen verkoopen. Mev. Heuckel kocht dit sieraad voor360,000 fr., deed er eenige nieuwe steenen bij, die onder anderen van de Ko ningin van Napels kwamen, en draagt nu een sieraad, oorbellen en broches daarbij gerekend, ter waarde van 8 a 900,000 franks. In de Chineesche steden ziet men verscheidene zonderlinge vormen van weldadig heid. Des zomers worden er soms vazen met koude thee aan de deuren der rijken gezet, opdat de arme zwerver kan drinken en zich verfris- schenen des winters wordt de thee vervangen door heete kerriesoep. In de warme maanden worden waaiers uitgedeeld. Als een feit, dat pleit voor het ver bazende geheugen van den Duitsclien Keizer, deelt men het volgende mede. Een oud-officier, die reeds in 1853 zijn ontslag had genomen uit den dienst, kwam op audiëntie bij den Keizei Deze herinnerde zich zeer spoedig de vroegere omstandigheden van den man en zei o. a.„Gij hebt lang in garnizoen gelegen te Charlotten- burg niet waar?" „Om u te dienen uwe majes teit, acht jaar.'" „Juist, toen gij daar laagt, heette uwe compagnie de brandcompagnie, omdat er een Brandt, een Brandenburg, Brandenstein, Heydebrand en Ranch bij was." In de Pr e sby t e ri aan s che gemeenteder stad Pittsburg (Amerika) hebben zich onlangs twee partijen geconstitue rd, vermits een gedeelte der gemeente met de benoeming van den nieuwen predikant, de heer YVoodside, geen genoegen wilde nemen. Toen de jonge leeraar dezer dagen zijn intreerede wilde houden, ontstond er in de kerk eene hevige woordenwisseling tusschen de beide partijen, welke al zeer spoedig in eene flinke kloppartij ontaardde. Banken, stoelen, kas ten werden afgebroken en vlogen van de eene partij naar de andere. Men greep elkaar in 't haar en de bloedige gezichten en gebroken lede maten bewezen duidelijk dat er ernst bij de zaak was. Tot zelfs de dames incluis hielpen een handje mee. Te midden van den hevigen strijd plaatste zich de organist, die het vermakelijk schouwspel van uit zijn verheven standpunt met een zeker welgevallen had aanschouwd, aan het orgel en begon de bekende melodie te spelen op de woordenwir sitzen so fröhlich beisammen und haben einander so Heb." Ditmaal echter was de macht der tonen niet sterk genoeg om een kalmeerenden invloed op de strijdlustigen uit te oefenen. Het gevecht werd met vernieuwde woede voortgezet en eindigde eerst toen de heilige Hermandad op kwam dagen en een aantal bel hamels in arrest nam. De jeugdige predikant in het begin van 't gevecht ernstig gewond door een slag hem toegebracht met den stok van het colleetezakje, vond men liggende op den bodem van den preekstoel, als een baarsje in de totebel, en gebarricadeerd door een aantal stoelen, kussens stoven en andere ingrediënten die hem als be wijzen van antipathie door zijne tegenpartij waren toegeworpen. De dames van de Woodside-partij maakten zich vati den predikant meester en droe gen hem zegevierend langs de straten, waarschijn lijk om aan de Pittsburgers een levend bewijs te vertoonen van Presbyteriaansch-christelijke ver draagzaamheid doorgevoerd in al hare conse- quentiën. Echt Amerikaansch 1 De tunnel door den St. Gotliardheeft ongeveer 50 millioen fr. gekost; iedere meter lengte van de tunnel komt alzoo op gemiddeld 3300 fr. te staan. Het noordelijk gedeelte van de tunnel, aan de zijde van Göschenen, heeft meer gekost dan dat aan de zijde van Airoli; voor het zuidelijk gedeelte is bijna 22, voor het noordelijk ruim 23 millioen uitgegeven; van Gö schenen uit is daarentegen ook de grootste helft doorboord. Een dure, heel dure vrouw schijnt gravin Potocki te Parijs te zijn. De graaf, haar echtgenoot, werd dezer dagen op zeer onaangename wijze verrast door een rekening, van Juli 1878 tot Januari 1880, van de naaister van mevrouw, waarop het bagatelletje van 110,541,80 fr. uit getrokken stond. Een bontwerker zond een nota voor een pelsmantel a 32,000 fr. en op den koop toe ontving de verschrikte echtgenoot van haar manufactuurmagazijn nog een rekening van 72,000 fr. wegens leveringen van Juni 1879 tot Januari 1880. De graaf, die deze nota's een beetje al te kras vond, heeft deze leveranciers voor den rechter gedaagd, om door deskundigen de reke ningen te doen specificeeren. Maandag-nacht is diefstal met i nbraak gepleegd in het kantoor van de Gebroeders Goed koop aan het Westerhoofd te Amsterdam. De dief heeft zich, door het gedeelte van het Café Bel vedère, dat des zomers tot tuin is ingericht en des winters tot bergplaats voor stoelen en tafels dient, en waar men gemakkelijk binnen gaat door een raam dat in deze remise is, toegang tot het kantoor verschaft, door de rui'en te verbrijzelen. Uit een trommel heeft hij voor ongeveer 2000 gulden aan plaatskaartjes voor Purmerend en Ymuiden, alsmede eenige boeken ontvreemd. Of de dief veel profijt van zijn euveldaad zal hebben, mag be twijfeld worden, daar de heeren Goedkoop nu al reeds maatregelen genomen hebben om de gestolen kaartjes ongeldig te maken. In de Spuistraat te 's Gravenhage werd Zaterdag-avond een wagentje, met eieren beladen, dat voor een winkel stond waar de eigenaar een boodschap deed, door een vigelante, die in snelle vaart voorbijreed, omgeworpen, waar door de kostbare inhoud zich over de straat verspreidde en er zich een fameusen struif ont wikkelde. Zekere M., een der eerste bedienden bij de firma Van Ger.d Loos te Amsterdam is Zaterdag-avond in verzekerde bewaring geno men. Gedurende een geruim tijdsverloop heeft hij gelden aan de firma niet verantwoord en om de ontdekking daarvan te voorkonden de boeken vervalscht. Het ontvreemde bedrag moet nogal aanzienlijk zijn. Groote verteringen en de zucht naar weelde hebben hem tot die oneerlijkheid gedreven. Een hertogelijk doctor. Op bevel van den Duitschen Rijkskanselier is ter openbare ken nis gebracht, dat de medicinae doctor Hertog Karl Theodor van Beieren is ontheven van de verplichting om zich opnieuw aan een examen te onderwerpen; hij zal bevoegd zijn de praktijk uit te oefenen, zonder aan de bepaling te voldoen daar hij het examen als arts heeft afgelegd. Men weet nog niet waar de Hertog zijne praktijk zal uitoefenen. Hij zal een groot concurrent worden voor den geneesheer in wiens nabijheid hij zich vestigt. YVie zou niet gaarne door een Hertog gecureerd worden? Verleden Zondag werden in Parijs de nieuwe pneumatische uurwerken aan den gang gemaakt. Het zijn uurwerken op torens en hoeken der straten, die door luchtdrukking in beweging gebracht worden. Dezer dagen stond voor het Hof van Assises van de Aude een 15jarige booswicht te recht, die een knaapje van 4Vs jaar, het kind van een spoorwegbeambte te Quillan, vermoord en zijn lijk afschuwelijk verminkt had, De jonge moor denaar gaf reeds op zeer jeugdigen leeftijd blij ken van eene beestachtig wreede geaardheid, en schiep er bijv. vermaak in, vogels levend de veeren uit te trekken. Hij is tot 12 jaren opsluiting in een verbeterhuis veroordeeld. In Ierland heeft zich een dief uit de voeten gemaakt op eene wijze, die alles overtreft wat men tot nog toe var. geslepenheid had ge hoord. Hij was 11a een kort, maar hardnekkig gevecht, uit eene ernstige wonde bloedende, dcor de politie in hechtenis genomen. Nadat men hem in de wachtkamer had gebracht, riep men den dokter en thans vertoonde de dief alle teekenen, die een naderend einde voorspelden. Haastig snelde de dokter daarop naar den commissaris, opdat deze nog spoedig een verhoor zou beproe ven, maar nauwelijks was hij vertrokken of de gevangene zakte ineen en was een lijk. Althans men meende dit; doch toen men den volgenden morgen in de doodenkamer, waar men hem ge legd had, kwam kijken, was de vogel gevlogen. Zijn spoor is nog niet gevonden. Vrijdag-ochtend had er teAmsterdam een volksoploopje plaats voor het anatomisch laboratorium op het Jonas Daniël Meijerplein, Een student werd door zijn makkers tegen zijn zin in genoemd gebouw gebracht. De omwonen den meenden dat het een offer voor de gevreesde „snijkamer' was, eischten luidruchtig zijn invrij heidstelling en begonnen reeds de deur open te rameien, toen de politie nog bijtijds tusschen- beide kwam en de orde herstelde. Erzijnin Erankrijk 40 millioen kippen met 100 millioen kuikens, van welke ongeveer 10 millioen in leven blijven, om de soort voort te planten. De 40 millioen kippen leggen jaarlijks ongeveer 4 milliard eieren, die, tegen 6 centimes liet stuk berekend, 240 millioen franks opbren gen. Voegt men bij deze som de opbrengst van de vette kippen, kuikens, kapuinen, enz,, dan komt men zeker tot een totaal van 550 millioen franks, dat jaarlijks uit de Fransche kippenhokken voortkomt. Ziedaar een der tallooze bronnen van Frankrijks rijkdom. Wieniawski is weer geheel hersteld en gaf reeds te Berlijn een concert; hij wordt in April te Brussel verwacht. De schrijver van den Ilaagschen kout in de Pr. Gron. Ct. zegt dat, indien het den advocaat mr. Van Gigh gelukt ware Kerdijk vrij te pleiten, 25,000 ter zijner beschikking zou den zijn gesteld, terwijl hem nu 5000 zal wor den uitbetaald. Dezerdagen heeft Keizer Wilhelm nog een geschenk ontvangen voor zijn jubilé. Een schaapherder heeft hem nl., als blijk van hoog achting, een zeer kunstig gesneden stok aan geboden. Ofschoon wel wat laat ingezonden, heeft Z. M. dat geschenk met dankbaarheid aan vaard en den gever onder hartelijke dankbetui ging een zilveren horloge met ketting vereerd. De heer Dolez, de Senateur van Brus sel, die deze week gestorven is, heeft dertig jaar deelgemaakt van de Kamer, waarvan hij eenigen tijd voorzitter geweest is. Hij had een gebrek, dat in de bediening van zijn ambt dikwijls zeer onaangenaam was zoodra een redenaar hem ver veelde, viel hij in een diepen slaap. Wanneer het tijd was te vertrekken, moest men hem wakker schudden. De heer Dolez scheen dan uit een langen droom te ontwaken, wreef zich in de oogen en verklaarde de zitting opgeheven. Eens, op een vriendendiner, was Dolez ingeslapen, terwijl de andere genoodigden een tamelijk levendig ge sprek voerden. Eensklaps wordt hij wakker, en met eene plotselinge beweging opspringende, riep hij tot zijne verwonderde vrienden„Mijnheeren, de zitting is opgeheven!" Prins Rudolf van Oostenrijk is uit Brussel naar Weenen teruggekeerd om de tra- ditioneele ceremonie der voetwassching bij te wonen. Aan die plechtigheid, die jaarlijks in de Paaschweek wordt gevierd, is een eigenaardig, oud gebruik verbonden. De voetwassching wordt gevolgd door een maal waaraan twaalf grijsaards en evenveel oude vrouwen worden genoodigd. Zij woi>ien bediend door de Aartshertogen, ter wijl zij na afloop het recht hebbeh om het tafel gereedschap, de borden, servetten, enz. mede te nemen en nog ieder een bedrag van 30 florijnen ontvangen. Dezer dagen werd te Keulen eenjong man wegens diefstal tot drie jaren gevangenis straf veroordeeld. Nadat het vonnis uitgesproken was, maakte de veroordeelde van een gunstig oogenblik gebruik en deed een salto mortale over de hoofden der agenten, zoodat hij midden onder het publiek terecht kwam, dat verschrikt uiteen week. Voor men van de verwarring bekomen was, be vond zich de man reeds in vrijheid. Op straat zag men hem echter een huis ingaan, en zijne vervolgers ijlden hem nu na, waarna een jacht partij over de daken begon, die ten laatste met de inhechtenisneming van den koenen springer eindigde. Een koninklijk proces. Uit Napels wordt gemeld, dat de ex-konin g der Beide Siciliën, Frans van Bourbon, bij het Hof aldaar een proces heeft aanhangig gemaakt tegen koning Humbert van Italië tot uitkeering der huwelijksgift zijner moeder. In Goslar, aan den Harz, heeft zich het der vermelding en opmerkingswaardige geval voorgedaan, dat de trichinen-onderzoeker Janners en daarna een tweede deskundige in het spier- vleeseh van een vos een menigte ingekapselde trichinen hebben gevonden. Slechts een enkele vrije trichine werd aangetroffen. De trichinen, uit de zakjes verwijderd, bleken nog te leven. Elke bijna ronde kapsel was van kleurlooze, kristallijnö

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2