NIEUWE No. 365. Zondag 28 Naart 1880. 5e Jaargang. De Jubelzang. BUITENLAND, BINNENLAND, De Familie Choisel. België. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Spanje. MiRLEME COIIRMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MAlNTJJEhD C~l AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS I.AUEEY, De klokken zwijgen. De christentempels rijn in rouw, de altareu van sieraad en licht beroofd. De tabernakelen zijn ledig, het orgrel is verstomd en klaagliederen o o weerschallen langs de gewelven der tempels. Doodsche plechtigheid heerscht binnen de muren der kerkgebouwen en een aandoen lijke stilte daar buiten. Die rust, die stilte, dat zwijgen der klok hen heeft iets somber plechtigs! In eenige landen kondigen de metalen tongen des fijds deu menschen slechts één stonde aan: haiE uren! Het beteekenisvolle uur! De Ure, die het woord heeft gehoord, dat rotsen deed splijten, het woord dat het tempel- voorhangsel scheurenhet woord dat de zon verduisteren, de graven openen en de dooden verrijzen deedhet machtige woord door den stervenden Godmensch op Gol gotha gesproken: Consummatuin est Dit tafereel van den Goeden Vrijdag zagen wij andermaal voor onze oogen Voorbijtrekken en thans staren wij met een gemoed vol blijheid, met een hart vol be wondering op deu triumf van Christus,op den dag der Opstanding, op de heerlijkheid der Verrijzenis; terwijl on/.eooren gestreeld wor den door dejuichtonen en jubelzangen van het hetnelschoone Allelujadat de aard en lucht doordavert.... De kerk is met haar rijkste feestkleed °mhangen.... de altaren prangen in den Prachtigsten bloemensmuk.... de taberna kelen zijn omvonkeld van duizenden lich— ^eö.... de bisschoppen zijn omstraald van ket zilver des mijters en bet goud van den kromstaf.... de priesters schitteren in de kostbaarste goud doorstikte gewaden.... Arabië's welriekendste specerijen, in zilveren Wierookvaten gebrand, doorgeuren onze godgewijde tempels.... de offeraar heft het Zegelied der Opstanding aan, en, onder ^geleiding der majestueuse orgeltonen en Wegslepende klanken der muziek, her haalt het koor in jubelende geestdrift: ^leluja Dat lied spreekt tot het hart, dringt door de ziel. Het sterkt de hoop van den bekeerling, ^koakt vreugde aan den rechtvaardige en FEUILLETON. Vervolg. Ach! in welken toestand zie ik u weder, s,akte hij de hand des pastoors in de zijne makende. Choiselhoe, gij hier? Gij zijt dan de 'e aer mijner schapen? h Ja' mijn vader, snikte de majoor, terwijl ee'e tranen langs zijne wangen biggelden. te V'een niet.mijn lot verdient.benijd worden;.weldra zullen de poorten.des etïlels voor mij.geopend zijn. Waardige man. Mij dunkt, ik hoor reeds hetgezang r engelen de vj1 m^U i°nSste uur- te zegenen deed eer mij u, dien ik dood waande, nog eenmaal wederzien. °isel stond op en drukte een kus op het klinkt als een verwijt voor den verstokten zondaar.... Doch, niet slechts onze grootsche kathe dralen en nederige kapellen, ook de onmeet bare tempel der natuur doorgalmt dat tri- umflied van het Leven over den Dood. Het gepluimde boschkoraal, dat zijn kweelende tonen huwt aan de trillende klanken van den vroolijken veldzangerde ambergeuren der eerst-outluikende bloemen, der verborgene viooltjes, op Zephyr's wieken voortgedragenhet zilverig beekje, dat op zijne kronkelende vaart de maagdelijk groene boorden kust, en zijn zacht murmelend ge klater mengelt met het ritselend geruisch der nieuw ontsproten twijgen, terwijl de morgendauw op het eerste lachje der ver kwikkende lentezon, als om den Schepper te danken, hemelwaarts stijgt: gansch de natuur stemt het lied der victorie: Alleluja! De Christus, de Godmensch, het Heil dei- Wereld, in een verzegeld graf gesloten, heeft de windselen afgelegd, de zegels ver- o O 7 o broken en is, ten waarborg voor de verrij zenis aller stervelingen, zegerijk opgestaan van den dood. Daarom juicht en jubelt de Kerk: Alleluja! De natuur, door den winter aan banden gelegd en in een doodslaap gewikkeld, is verrezen uit haar graf en juicht ons bij het binnentreden in haar tempel het blij le Alleluja tegen De arme werkman, wien de sombere winterdagen van den loonenden arbeid ver stoken hielden, die in kommer en ellende zijn schamel stukje brood moest nuttigen, ziet de eerste stralen van het morgenrood der lente glinsteren, aanschouwt hopevol, bij haar ontwaken de natuur eu begroet in de ontluikende velden, in den optrillenden leeuwerik, de voorboden van zijn geluk en zijner dankbare borst ontstroomt het hooglied des tijds: Alleluja! Den kranke, maandenlang aan het lijdens- bed gekluisterd eu verlangend den voor- jaarstijd te gemoet zieude, walmt de eerste lentegeur tegen, en zijn bedrukt gemoed, als van boeien ontslagen, zwelgt met volle teugen nieuwe levenslust in en geeft zich lucht door de uiting van het verblijdende lied der herleving: Alleluja! Moge die wereldverrukkende zang der bleeke gelaat van zijn neef. - Ginds, vervolgde de geestelijke, een blik ten hemel slaande, ginds. in bet ware vader land. zal ik den God des heelals.voor u en uwe betrekkingen.voor mijne arme scha penvoor bet ongelukkige Frankrijk eu voor onze vervolgers bidden Zoudt gij de kracht nog hebben een van deze ongelukkigen bij te staan? vroeg de graat. O ja Choisel,.... doch spoed u, want slechts korten tijd blijft mij overig. Zou het gezicht van dien rampzalige u niet hinderen? Het gezicht van een ongelukkige heett mij nooit gehinderd. Zoudt gij bereid zijn, iemand te zien, die op uw gemoed een grooten indruk zal maken? Ja, al ware. het zelfs. mijn moor denaar. Welnu, hij is het, zijn toestand is aan den uwen gelijk. Een kreet van woede ontsnapte den mond der ontwakende natuur ontweid, niet onder broken worden door de rauwe kreten van hen die, ontevreden met hun lot, in vele landen de vaan des oproers trachten te planten. Moge dit aardsche hemeleoncert niet verstoord worden door de donderende stemmen der metalen vuurmonden. Moge de olijf des vredes, die vaak bedolven lag onder de smeulende puinhoopen van den krijg of onder de bezorgenisseu eener ge wapende rust, ook voor goed uit het reu zeugraf verrezen zijn en weelderig opgroei end, met zijn beschermend loot geheel het aardrijk overschaduwen, opdat de jubel zang, die heden gansch de Christenheid aanheit, heel de wereld ronddavere van het eene eind tot het andere. Alleluja! Te Brugge is deze week een muziekuitvoering gegeven ten voordeele o. a. van het watersnood fonds in Nederland. De Commissaris des Konings in Zeeland en o. a. de Belgische Minister van Binnenlandsche Zaken woonden de soiree bij die zeer prachtig was en waarop uitsluitend meester stukken van den Belgischen componist Busschop werden uitgevoerd. Deze laatste ontving uit han den van den Minister van Binnenlandsche Zaken het officierskruis der Leopoldsorde. Bij de komst van den Belgischen gezant en den Nederlaiul- schen Gouverneur werden de Belgische en Hol- landsche volksliederen gespeeld en staande door het publiek aangehoord. De minister van oorlog heeft bevolen, dat alle officieren, die onderricht geven in de jezuïeten inrichtingen, onmiddellijk hunne medewerking aan deze te onthouden hebben. Voorts verneemt men, dat de prefecten reeds aanschrijving hebben ont vangen, dat de vreemde jezuïeten het land zullen worden uitgezet. De Temps meldt, dat alle maatregelen tegen de niet erkende geestelijke orden reeds vastgesteld zijn en de goedkeuring verworven hebben van den President der Republiek. Maar ze zullen eerst de volgende week in het Journal ojjiciel open baar worden gemaakt. Er is Maandag een lichte schok van aardbeving gevoeld te Poitiers en Chatellerault. Op last der Koningin is ter plaatse, waar de Keizerlijke Prins van Frankrijk zijn leven verlo- omstaanders; dan de geestelijke wenkte met de hand, en de stilte keerde weder. Kinderen verbittert mijn laatste levensuur niet, dooreene gemoedsstemming, welke den christen onwaardig is; bidt, bidt voor den ongelukkigeChoisel, vervolgde hij met zwakke stem, ik smeek u, breng mij bij hem. Eenige landlieden hielpen den pastoor op, plaatsten hem op een leuningstoel, en droegen hem, door den majoor ondersteund, in het ver trek, waar Caillou bijna lag te zieltogen. Op het gezicht van den man, wiens hand zich met zijn bloed geverwd had, bleef zijn gelaat kalm, en het woord vergeving was uit zijn mee- warigeu blik te lezen. Verschrikt zag Lambert den priester aan, en wenkte hem te vertrekken. Mijn zoonsprak de geestelijke, met moeite zijn arm oplichtende, om hem de hand te reiken, mijn zoon, de Heer zond mij tot u Caillou wendde het hoofd af. ren heeft, een steenen kruis opgericht, dragende de volgende inscriptie Dit kruis is opgericht door Koningin Victoria, als dankbare en liefdevolle herinnering aan Prins Napoleon Eugène Louis Joseph, Keizerlijke Prins, om de plaats aan te duiden, waar hij op een verkenningstocht met Britsche troepen den loten Juni 1879 door een afdeeling Zoeloes overvallen werd en, den vijand het hoofd biedend, ge vallen is. De Lord Mayor, aldermen en sheriffs van Lon den hebben de uitnoodiging tot het bijwonen der onafhankelijkheids-feesten te Brussel aangenomen. De ex-keizerin Eugenie is den 25sten Maart per stoomschip German naar Durban vertrokken De Reichsanzeiger maakt een besluit bekend van den Keizer, waarbij de Rijkskanselier den last ontvangt, om allen, die 's Keizers verjaardag door sympathieke betuigingen veraangenaamd hebben, daarvoor hartelijk dank te zeggen. De bekende advocaat Stasow, die voor eenige dagen in hechtenis genomen is, is bij admini stratieven maatregel uit de hoofdstad naar het binnenland verbannen. Er is eene laatste poging bij der. koning ge daan, om voor Otero ontheffing te verkrijgen van de doodstraf. De afgevaardigde van Monde- nedo, het district waarin Otero geboren is, heeft den koning eene audiëntie verzocht en onder anderen zich oji het aloud gebruik in Spanje be roepen, om in de Heilige Week aan één of meer ter dood veroordeelden gratie te verleenen. De koning heeft aan Mondenedo verklaard, dat hij persoonlijk voor gratie gestemd is, dat hij in zijn hart Otero reeds vergiffenis geschonken heeft, en dat, indien het alleen van hem afhing, aan Otero de doodstraf niet voltrokken zou wor den. Vervolgens gaf hij aan Mondenedo de ver zekering, dat zijn verzoek rijpelijk zal worden onderzocht. Naar wij vernemen, zou de Regeering voor nemens zijn, de wet op het lager onderwijs met een der laatste maanden van dit jaar in te voeren. De Staats-courant meldt: Het heeft Zijner Majesteit deu Koning behaagd den Raad van ministers te machtigen de blijde tijding ter algemeene kennis te brengen, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin zich in gezegenden staat bevindt. Verwijder u, zuchtte hij. Kapitein, ik ben de bode der goddelijke barmhartigheid om u het geluk des hemels deelachtig te maken: Er is voor mij geene hoop meer mompelde de stervende. Gij dwaaltmijn zoon Ik die in hetaanschijn van God zijn dienaar met eigen hand vermoordde kan opgeene vergevingaanspraak maken. Die geestelijke leeft nog mijn zoon. hij is hierik ben het, en vergeef u Zijt gij het? stamelde Caillou, zich met geweld oprichtende. Ja, kapitein. Spreekt gijwaarheid? vervolgde hij, den pastoor verbaasd en tevens vreesachtig aan ziende. Ja. En gijkunt mijvergeven? Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1