NIEUWE No. 366. Donderdag 1 April 1880. 5e Jaargang. Ken offer van liet spiritisme. BUITENLAND. België. Duitschland. Frankrijk. Rusland. HÜRLIISIIIÏ tlVlAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,0G Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. MAIN -SE?*" AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentie n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Dezer dagen overleed in het krankzinnigen gesticht te Berlijn een man, die iu de laatste niaanden eene treurige beroemdheid heeft verkregen. Een eerzame burgerman, Am- hrosius genaamd, werd krankzinnig ten gevolge zijner spiritistische ideeën. Eenigen tijd geleden was er in Berlijn een zekere Mr. Slade die voor den hoogen adel en voor hen die Hink betaalden, de geesten te voor schijn riep. Toen was men algemeen van gevoelen dat Slade tot het ras der zwen delaars behoorde; toch had de goede Am brosius geen rust tot dat hij even als zijn Voorganger flink en vaardig met de geesten kon verkeeren. Hij werd in zijn streven bijgestaan door een jong, blond meisje uit Stralsnnd, die niet zoo goedaardig was als haar uiterlijk aangat. Zij maakte den ouden Ambrosius wijs dat zij een medium was, dat wil zeggen een wezen dat de eigen schap bezitom als middelaar in het verkeer met de geesten op te treden. Zij hield séances waar de geesten van hunne tegenwoordigheid door kloppen en door Achtbare voettreden kennisgaven. Zij had de zaak eenvoudig en soliede gearrangeer l. maakte geen gebruik van de kunstige lei, waarvan Slade zich bediende, maar zij Het de geesten door de »kloptaal« spreken. Dat gaat zeer kalm en zeker. Het gezel schap plaatst zich rondom de tafel, vormt eeu keten en zoodra de geesten zijn ver- 8chenen, legt men op de tafel eeu stuk Papier waarop een alphabet geschreven staat. Een uit het gezelschap wijst nu met den vinger de letters A. B. C. D. tot dat er plotseliug bij de een of andere letter 111 of onder de tafel geklopt wordt. Deze letter nu wordt opgeschreven en dan begint de aanwijzing van meet aan, tot er weer geklopt wordt. B. v. de eerste maal hoort tt'eti het kloppen bij de letter E, de tweede ^aal bij Z, de derde keer wederom bij E, ^an bij L en ten slotte bij S. Op deze iveiuig vermoeiende wijze heeft de geest het ^oord EZELS uitgesproken en daarmede Z\JQ compliment aan de achtbare vergade- r'ng afgestoken De geest bij Ambrosius was niemand anders dan Anna, het blonde meisje uit FE U1LLETON. De Familie Choisel. Vervolg. Rit geheel mijn hart. en God, die aan öet kruis den moordenaar. in genade aan- 118111 zal uwe zonden uitwisschen; ver- tr°aw dan Man Gods Mijn zoon, ik volghet gebod des Reeren. Gretig ving de gekwetste de zalvende woorden priesters op, die voortging de hoop op de S.enade van den God der barmhartigheid in zijne llc' te doen herleven. Spreek, mijn zoon, dus eindigde hij, ge- ,0elt gij berouw over uwe zonden? Caillou knikte toestemmend. Zijt gij bereid uwe plichten te ver vullen? Ja mijn vader. des Stralsund, respectievelijk hare voetspitseu die op de tafel klopten als het tijd was. Toen op zekeren avond een ruwe gast zijn kolossalen laars, op de teedere voetjes plaatste kwam er staking in het kloppen en Am brosius moest de vergadering sluiten, om dat de geesten zich hadden teruggetrokken. Op zekeren avond echter bracht hij de geesten, met de hulp van Anna, zoo ver dat zij hunne tegenwoordigheid niet alleen door kloppen, maar ook door tast bare waarteekeus bewezen. Op een groote schotel, die men met fijn meel had bestrooid, ontwaarde men plotseling den afdruk van den voet van een der op dien avond genoem de afgestorvenen, terwijl de aanwezigen een keten hadden gevormd, ja de voet, die zich eerst in het meel had geplaatst, raakte het been van Ambrosius en liet op de zwarte pantalon een witten afdruk na. Sinds dien tijd was er geeu huis met hem te houden. Het baatte niet, dat zijne huisge noten hem duidelijk aantoonden hoe de voet-afdruk duidelijk de mazen van een kous deden zien en dat de afdruk volmaakt overeenkwam met den voet van Anna, in wier nabijheid de schotel met meel had gestaan. Ambrosius waseubleefovertuigddat de geesten een en ander hadden bewerkt. Door tusschenkomst van een in Nixdorf wonenden ex-tooneelspeler werd hij geïntroduceerd in de spiritisten-vereeniging. Daar fungeerde hij als »spreek-medium« tot dat hij op zekeren dag volslagen krankzinnig werd. Thans is de arme man verlost van zijne dwaling en van zijn lijden. Ambrosius is een offer van het spiri tisme geworden en hij zal vermoedelijk niet het laatste zijn. Geleerde mannen en zwen delaars kunnen dergelijke spookgeschiede nissen verduwen, de gewone man verliest er zijn verstand bij. Is het noodig dat de politie het spiritisme verbiede? Geenszins, 't zou olie in :t vuur zijn. Er zouden geheime geesten-vereenigingen ontstaan, die gevaar lijker konden worden dan de openbare. 'tBest is de zaak haren vrijen loop te laten, opdat het ten slotte voor een ieder zichtbaar worde, in hoeverre verbeelding, bedrog of invloed van helsche macht aan ^Cie dingen deelnemen. Tot de geheime zaken behoorde ook tot De geestelijke wenkte <le aanwezigen te ver trekken, en de rouwmoedige zondaar was aan den hemel wedergegeven. Zegenend bief de pries ter nog zijne hand op, een zucht ontsnapte bei der lippen; en levenloos vielen zij in elkanders armen XII. z Zijt welkom, mijne vrienden! riep mevrouw Belmoutier, toen het rijtuig der gravin Choisel voor den ingang van het kasteel te Hyèges stilhield. lienriette, hare moeder en Eduard; allen in diepen rouw gekleed stegen uit de koets, en om helsden de vriendelijke gastvrouw. Welke vreugde, u eindelijk eens te mogen zien; maar wat is er? heeft er een sterfgeval in de familie plaats gehad? Helaas! mevrouw, eene zware ramp heeft ons getroffen; de pastoor van Val-Imer is als slachtoffer zijner heilige bediening gevallen Die brave geestelijke!het is dezelfde die Adolf zoo menschlievend verzorgde, toen hij heden het zoogenaamde maguetiseeren of het brengen in den magnetischen slaap. Een zekere Hansen gaf in Berlijn, Weenen en andere steden op publieke plaatsen ver rassende proeven iu dit genre. In gewone gevallen liet hij de personen, die zich aan eene proef wilden onderwerpen, eerst ge durende langen tijd op een dicht voor de oogen gehouden voorwerp staren, hij be streek hun dau het voorhoofd en bracht hen daardoor in eeu slapenden toestand, waarin zij geen meester meer waren van hunne gedachten "en bewegingen, den mag netiseur gedwee volgdeu, alles geloofden wat hij hen voorprevelde, een rauwe aard appel voor een appel aten enz. enz. Ja, hij bracht sommige personen in eene kunst matige verstijving, legde het lichaam op twee stoelen, plaatste zich midden op het lijf, zonder dat de verstijfde spieren weken of bogen. De proeven wilden echter niet op alle personen gelukkeu, omdat er eene zekere zwakheid van zenuwen noodig is om in den slaap-toestand te geraken. Dien tengevolge werd Hansen in Berlijn voor een zwendelaar uitgemaakt en in Weenen werd hem gerechtelijk aangekondigd dat hij een bedrieger was. En toch heeft Han sen zich voor de wetenschap verdienstelijk gemaakt. Thans verklaren verschillende geneeskundigen dat meu werkelijk zulk een slaap of hypnotisehen toestand kan teweeg brengen, waarin de betreffende persoon het gevoel, de voorstelling en den wil mist. Dit heeft echter met het maguetisme niets gemeen, evenmin met een zekere macht van de eene ziel over de andere, of van den sterkeren geest over den zwakkeren, zoo als men vroeger geloofde. Men pro voceert eenvoudig een ziekelijken toestand van sommige zenuwen en van een gedeelte der hersens; deze deelen verliezen hunne werking en de zieke wordt dan geheel of gedeeltelijk bewusteloos. In 't laatste geval volgt hij de bevelen die hem worden ge geven, onverschillig of deze van den mag netiseur uitgaan of van anderen. Deze hypnotische toestand kan ontstaan door eeue langdurige of zachte zenuwprikkeling b. v. strijken, aanblazen, strak kijken der oogeu op een bepaald punt enz. Dikwijls ontstaat hij zelfs door de verbeelding, wan- gekivetst werd. Ach! mevrouw, hij was een engel op aarde. Troost u mijne vriendin, met de gedachte, dat de familie Choisel het voorrecht geniet, een martelaar onder hare leden te tellen. Men ging binnen. Gij ziet hervatte mevrouw Choisel, toen het gezelschap in een zijvertrek had plaats ge nomen, dat wij gaarne van uw aanbod gebruik maken. Hoe moeielijk het ons viel van vader te scheiden, gaven wij toch gehoor aan eeue uit— noodiging, welke ons door de vriendschap en veiligheid werd aanbevolen. Gij handelt wel, dames, het strekt mij tot waar genoegen, u de gastvrijheid te kunnen aan bieden. Henriette, vervolgde de weduwe, zich tot het meisje wendende, beantwoordt thans eene vraag, welke reeds op mijne lippen lag, toen ik uw rijtuig hoorde uaderen; hebt gij iets van Adolf en den heer Chalon vernomen? Niet het minste, mevrouw, antwoordde zij neer men namelijk iemand wijs maakt dat men hem zal »magnetiseeren.« Hij die meer malen in zulk eeu toestand is geweest, kan er van zelf, zonder de minste aanleiding of werking van buiten in vervallen, 't Is dus niets anders dan een soort zwijm, flauwte of kramp. Het wakker worden ge schiedt door eene plotselinge sterke zenuw- prikkeling, die de gestoorde werking der zenuwen en der hersens wederom opwekt. Dit is het gansche geheim van het veel besproken «dierlijk magnetisme» dat gedu rende vele jaren in vereeniging met den belachelijken tafeldans een groot gedeelte der menschheid op den weg die naar Mee- renberg leidt, voerde. Wij zien dus uit al dezeu spirititischen en magnetischen humbug op nieuw en ten duidelijkste, dat juist die menschen welke met het geloof spotten, in het dolste en belachelijkste bijgeloof vervallen. De Koning der Belgen heeft, bij eigenhandig schrijven, Z. H. den Paus zijn dank betuigd voor de gelukwenschen, ter gelegenheid van de verloving van Princes Stefanie met Aartshertog Rudolf van Z. H. ontvangen. Te Leipzig is een vergadering van liberalen gehouden, waarin men zich verklaarde voor de militaire wet en voor het verlengen der socia listenwet. De invoering van twee - jarige begroo tingen keurde de vergadering af. Er werden in den laatsten tijd vele Minister raden gehouden. Algemeen vermoedt men dat daar bij ook beraadslaagd werd over het vergelijk met Rome. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan Erankrijks gezanten bij de vreemde Staten eene uitvoerige memorie doen toekomen ter recht vaardiging van de handelwijze der regeering iu de zaak van Hartmann. De steenhouwers van Cousoire, in de omstreken van Maubeuge, hebben hun werk gestaakt. Alhoewel zij 800 in getal zijnkwam er nog geene wan orde voor. Volgens de Herold is er een geheime drukkerij in de straat Srednaia Meschtschanslcaia te Kosloff zuchtende; zoo als ik meldde, kwam de tijding tot het vertrek geheel onverwacht en moest dat ten spoedigste geschieden. Dit is zeker de rede, dat Adolf niet heeft kunnen schrijven. Ongetwijfeld. Het is onbegrijpelijk, dat ons niets nopens deze onderneming bekend wordt. Intusschen houd ik mij van de mislukking overtuigd want ware de ongelukkige koningin bevrijd, dan was deze tijding ons reeds ter oore gekomen. Het is mij niet wel te moede. Wij verkeeren ook in aanhoudende vrees, en hoe kan het anders? Overtuigd van al het gewaagde, dat in dit plan gelegen is, waarin onze dierbaarste betrekkingen begrepen zijn, klin ken hunne laatste woorden ons als een eeuwig afscheid in de ooren. Denk toch het ergste niet; misschien zal er slechts om gewichtige rede vertraging in de uitvoering plaats hebben. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1