BINNENLAND. Oostenrijk-Hongarije. Amerika. GEMENGD NIEUWS. ontdekt. Zestien personen, allen zetters en am bachtslieden, werden gevangen genomen. Te Kiew zijn wederom twee jongelieden door het militaire gerechtshof ter dood veroordeeld en verwacht men alle oogenblikken de bevestiging dier vonnissen door den procureur generaal Tschertkoff, die van hier daarheen teruggekeerd is. Ook aan generaal Totleben, die na eenige weken alhier vertoefd te hebben zich weder naar zijnen post te Odessa begeven heett, zullen vijf doodvonnissen aldaar ter bekrachtiging onder worpen worden. De Wiener Zeitunghevat eene bekendmaking van den Minister van financien, waarbij de lee ning 20 milloen goudrente wordt uitgescheven. De inschrijvingen worden aangenomen tot 6 April 1880. De storting moet geschieden in 4 termijnen. De Chileensche legatie alhier heeft een telegram uit Panama ontvangen, meldende dat 14000 Chileenen zonder gevecht Moquequa bezet hebben. Elsloo. 29 Maart. Dat liet roodvonk in deze gemeente, die slechts p. m. 1400 zielen telt, schrik doet verwekken, is na te gaan, daar gedurende dit jaar reeds 32 kinderen meest allen aan die ziekte overleden zijn. Eeeds eenigen tijd heett men maatregelen genomen om de verspreiding te voor komen, door het sluiten der school enz., doch de sterfgevallen duren aanhoudend voort. Zwolle, 29 maart. Alhier is een agentschap geopend voor den aankoop van gelezen dagbladen, die via Amsterdam naar Chicago worden verzonden en daar door zekere vergitachtige stof van den letterdruk worden ontdaan, om vervolgens voor de vleeschverpakking te worden gebezigd. In Chicago wordt p. m. f 16 per 100 kg. besteed. Te dezer stede geschiedt de opkoop voor p. m. f 7 de 100 kg. Een nieuwe handelstak Apeldoorn, 29 Maart. Als een curiositeit verdient vermelding, dat bij de herloting voor de nationale militie door een jongmensch, wien bij de eerste loting no. 122 ten deel viel, nu het zelfde nommer werd getrokken. Leeuwarden, 30 Maart. «De prijs der kie vitseieren is dalende; eergisteren betaalde men f 3 voor het stuk en heden f 1,25 1" Utrecht, 30. Maart Te dezer stede is van een concert voor de armen, dat f 900 opbracht f 200 terecht gekomen. De overige f 700 zijn verslonden door onkosten. Texel, 29 Maaat. Nauwelijks zijn de kievitter. begonnen met eieren leggen, of reeds wemelen de velden van eierenzoekers. 't Is voor specialiteiten in die kunst trouwens wel der moeite waard, daar zij met die bezigheid tot 1 Mei gewoonlijk van f 60 tot f 100 kunnen verdienen. Zwolle, 30 Maart. Een aantal armen en min vermogenden van verschillende gezindten alhier, hebben een bedeeling van spek, koffie, boenen en meel ontvangen voor p. m. f 800, van een vermogend in bezetene, die een familiefeest vierde. Zeer eigenaardige markten wordente- genwoordig weer te Raven'ourg, in Würtemberg, gehouden, nl. de zoogenaamde „Kindermarkten." Daar worden tal van kinderen boven de 8 jaren uit Zwitserland, Tyrol en Vorarlberg aangevoerd, en tot het laatst van October aan de landbou wers uit den omtrek verhuurd, om vee te hoe den en dergelijk werk te verrichten, liet loon is vrij ruim. Men betaalt b. v. voor een jongen van 1416 jaar f 22 a f 30 en meer, terwijl hun meesters hun, behalve den kost, een dubbel pak kleeren moeten geven. In Montevideo moest men bij een brand in een brouwerij, bij gebrek aan water zijn toe vlucht nemen tot het edele gerste-nat. Eene hoeveelheid van 24,000 liter vond haar weg door de spuiten en doofde eindelijk de vlam. Een zestienjarig jongeling, die als slagersleerling iu de grensplaats Viersen werkzaam is, ging naar Lobberich om zijne ouders te be zoeken en nam een nieuw pakje voor het Paasch- feest mede en eenig geld. Men heeft in een bosch zijn bebloede kleederer. teruggevonden, maar van hem zelf is nog niets ontdekt. Te Tiendeveen, gemeente Beilen, heeft een turfgraver zich zoo aan jenever te goed ge daan, dat, toen hij huiswaarts wilde keeren, hij zijn pad niet houden kon, in 't water raakte en verdronk. Voor de oogen van den vader, die toevallis langs de plaats des ouheils kwam, werd de jongeling opgehaald. 'sLands wijs 's lands eer. De Mexi canen eten zout bij hunne sinaasappelen, zoowel omdat de vrucht hun dan lekkerder smaakt als omdat zij met zout gezonder wordt geacht. Een kroeghouder te Versailles was aan het werk in zijn kelder, toen eensklaps de grond wegzakte en hij viel in hetgeen hij eerst dacht dat een put wasdan toen op zijn geroep licht was gebracht, bleek het, dat het gat de ngang was van een anderen wijnkelder, die eenige van de beste merken van Frankrijk en Spanje bevatte. De oudheidkundigen van Versailles werden opgeroepen om een onderzoek in te stellen en dit bracht aan het licht, dat die geheimzin- nihe onderaardsche wijnkelder deel uitmaakte van een Paviljoen, dat Lodewijk XV voegde bij het Parc-aux-Cerfs. De wijn moet zoo uitstekend zijn, dat kenners van heinde en ver zijn toege stroomd, om hem te proeven en er iets van te koopen. In een Amerikaansche stad, zoo ver haalt men, zorgt de postdirecteur zoo voor het gemak van het publiek, dat hij bij de brievenbus een beambte heeft geplaatst aan wiens tong meu de postzegels bevochtigen kan. Een Engelsch oordeel overNederland. Ik vond, zegt iemand in Leisure Hour, 't land niet bizonder zindelijk. Sommige dorpen worden wel geschrobd; ik zag een vrouw de pooten was- schen van haar hond, die van de straat kwam, maar voorts is het land modder en, als 't droog is, stof Er is water waar gij maar graaft. Men zou haast zijn stok maar in den grond moe ten steken, om een kleine bron te krijgen Mij dunkt, wie met een houten been het land doorwandelt, zou wel diepe sporen laten. Bezij den de dijken staat het water boven uw hoofd, volle slooten vervangen de heggen, overal is het water tot onder uwe voeten. Maar het water ziet noch smaakt zuiver, wijl elke vaart of rivier eer. grond heeft van weeken, zwarten modder, altijd omgeroerd door de boomen der schippers. Holland bestaat geheel uit modder, voor een deel droog genoeg om op te loopen en gras voort te brengen. Wie deze wijsheid schreef, wordt er wijselijk niet bijgevoegd. In de Pharmaceutisc he Centralhalle wordt het volgend geneesmiddel opgegeven om brandwonden te genezen. Heeft men zich de huid met kokend water gebrand, dan behoeft men slechts dubbelkoolzure natron, zoogenaamd Bull- richzout, op de gezengde huid te strooien, waarop men een met water doorweekten zwachtel legt. Onmiddellijk wordt de pijn gestild, de zwelling der huid verdwijnt en den volgenden dag is het abces volkomen genezen en ontwaart men slechts een eenigszins roodgekleurde plek waar de brand wond is geweest. Om de geldmiddelen voor den Krim- oorlog bijeen te krijgen, schreef keizer Nikolaas een verplichte leening uit, die door de Grieksche kloosters volteekend moest wordenaan terug betalen werd evenwel nooit gedacht, noch dooi den keizer, noch door zijn opvolger. Toen deze echter voor een paar jaar te Kief vertoefde en ook aldaar het klooster bezocht, achtte de pope overste de gelegenheid gekomen om eens over de terugbetaling te spreken. Hij presenteerde dus de schuldbekentenis. Keizer Alexander zag een oogenblik diep getroffen het schrift zijns vaders aan, kuste het blad papier en zeide ein delijk, het blad teruggevende «Gij hebt daar een schat, tienmaal grooter dan de som die er in genoemd is. Bewaar het zorgvuldig ik mag u van zulk een kostbaar heiligdom, dat het schrift mijns vaders bevat, niet berooven gij hebt het niet te duur betaald." De pope die klaarblijkelijk de opinie des keizers niet deelde vond het hei ligdom toch te hoog in prijs, 't Gold hier echter faire bonne mine d mauvais jeu. Bij het binnenkomen van een trein te Zutphen is de treinsmid Tiedink van den Ooster spoorweg, doordien hij van het le naar het 2e perron overliep, onder den trein geraakt en over reden; hij was onmiddellijk een lijk. Vóór 183 6 hadden de grootste s chepen geen grooteren inhoud dan 800 a 900 ton en hoogstens een vermogen van 220 paardenkracht; thans wordt een schip gebouwd voor de Itali— aansche marine van 13200 tonnelast en een ver mogen van 1S000 paardenk) acht. De belangwekkende rooversgescliie- denissen vermeerderen, zegt de Hessische Mor~ genzeitung, en laat daarop volgen: «Volgens een gerucht is ook de Hertog van Meiningen met zijne gemalin op het eiland Sicilië in handen eener rooverbende gevallen en slechts tegen een hoog losgeld vrijgelaten. Wellicht had men we gens zekere consideration liever gezien dat het niet bekend was geworden. Het is echter geloof waardig genoeg wegens de gewoonten van den Hertog, die vroeger een hartstochtelijk gemsja ger was, tegenwoordig nog groote tochten te voet onderneemt en liefst in een eenvoudig reisklee- ding, zonder eenig geleide, door wouden en over bergen zwerft, overal de schilderachtigste, ge vaarlijkste punten opzoekt en het zelfs niet ver smaadt in de armste hut een nachtverblijf te zoeken. Men zij er op voorbereid, dat eerst daags hier te lande verwacht kan worden een Cagliostro op tuinbouwgebied; hij noemt zich Marégot, bloemist en boomkweekcr uit Cham- berry (in Savoie). Thans bevindt hij zich reeds uitgepakt te Brussel; de wonderplanten welke hij te koop aanbiedt, overtreffen nog verre die, welke de Gebroeders Bert hier te lande in het vorige jaar aanboden. Een woning op den Groenburgwal bij de Staalstraat te Amsterdam werd dezer dagen door nieuwe huurders betrokken. Op een op kamertje werd een slaapplaats ingericht voor twee dienstboden, en een kacheltje gezet, waarin eergisteren avond vuur werd gelegd. Ten einde des anderen morgens nog vuur te vinden, werden maatregelen genomen om te groote trekking te verhinderen; het gevolg daarvan was, dat de twee dienstboden, die op het kamertje sliepen, door kolendamp half verstikt werden gevonden. Ze zijn in bewusteloozen toestand naar het Gasthuis ge bracht. Men schijnt aan haar herstel te wanhopen. Waar schij nlij k d oor r eis verhale n d aar toe aangeprikkeld, besloten drie leerlingen van het gymnasium te Ofen, hoofdstad in Hongarije, een reisje naar Nubië, dus naar Afrika te maken. Wat zij er doen wilden is nog niet ontdekt, maar de 15-jaiige Gödel, de 14-jarige Moriz Kees (zoon van den luitenant-veldmaarschalk baron Kees) en de 14-jarige Cacsvinsky besloten hun vaderland te verlaten. Voor het geld uit hunne spaarpotten kochten zij drie geweren, drie revol vers, vijftien patronen, een bijl, spijkers en eenige gereedschappen, die zij, als nieuwe Robinsons, dachten noodig te hebben. Gödel zou een en ander bewaren, omdat hij de eenige van de drie kameraden was, die een eigen kamer had. Deze omstandigheid leidde tot een gedeeltelijke mis lukking van het plan. Gödels vader was reeds lang opmerkzaam geworden op iets geheimzin nigs in het doen en laten van den knaap en toen deze nu op zekeren avond zeide, dat hij den volgenden morgen vroeg in de kerk moest wezen, zei papa niets, maar draaide des avonds de deur van de kamer van zoonlief in het slot. Hij kon dus niet op de bepaalde plaats van samenkomst verschijnen. De beide andere knapen lieter. zich daardoor niet weerhouden, maar (stapten naar Gödels woning. Daar vertelde hun kameraad hen door het xaam, wat de reden was waarom hij niet was verschenen; hij wierp zijn makkers hun reisbenoodigdheden toe en daarop verdwenen Kees en Kacsvinsky, wier ouders eerst later door Gödel vernamen wat hunne jongens in het schild voerden. Alle nasporingen hebben, niettegen staande een belangrijke prijs voor het terecht brengen der knapen is uitgeloofd, aanvankelijk niets gegeven. De jonge avonturiers zijn en blijven weg. Merkwaardig is het volgende staaltje van de eerlijkheid van den jongen Kees. Deze heeft met zijn zuster een gemeensehappelijken spaar pot. Hij heeft zijn deel daaruit genomen, maar dat van zijne zuster onaangeroerd gelaten, hoe groot, met het oog op de kosten der reis, de verleiding ook geweest moge zijn, om maar een voudig alles mede te nemen. Een koopman van Barcelona, Bar.ero genaamd, had meer dan reden om zijn muilezel drijver te verdenken. Woedend van gramschap over zijn ontrouw, gebood hij dezen laatsten hem te volgen op het platte dak zijner woning, vijf verdiepingen hoog. Hier trok hij een revolver uit zijn zak en er de loop van op de borst van den ongelukkigen muilezeldrijver houdende, gebood hij hem van het dak op de straat te springen, zoo niet zou hij worden neergeschoten. De muil ezeldrijver deed den gevaarlijken sprong en verbrij zelde zich het hoofd op de straatsteenen. Gisteren avond is aan boord van een aakschip, liggende in de Leuvehaven te Rotter dam, een diefstal gepleegd. De schuit was tijde lijk zonder toezicht, en de dader of daders zijn tot het plegen van den diefstal in het vooronder gegaan, hetwelk niet behoorlijk was gesloten, waarna zij een kastje in den wand met geweld hebben geopend en daaruit een blikken trommel ontvieemd, inhoudende o. a. een bankbiljet van f 25 en eenige gouden en zilveren voorwerpen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken in het gistpakhuis en kantoor van de heeren De Hoog Co. te Delfsliaven, waarbij de dieven zich hebben weten meester te maken van eene som van ruim f160, die ineen brandkast geborgen was, benevens van een [kistje sigaren. Reeds spoedig was de politie de vier daders op het spoor en is het haar mogen ge lukken het viertal in hechtenis te nemen. Een er van is naar het huis van bewaring aan de Hoogstraat te Rotterdam, drie andere naar de cellulaire gevangenis aldaar getransporteerd. De zelfde personen of althans sommige van hen moeten zich aan nog anderen diefstal schuldig hebben gemaakt. Te 's-Hertogenbosch heeft zich Zon dag morgen een letterzetter door een pistoolschot van het leven beroofd, na eerst zijne vrouw, met wie hij nog kort geleden in den echt was getreden, een schot door het hoofd te hebben gejaagd. De vrouw, naar het gasthuis overge bracht, verkeert in zeer bedenkelijken toestand; men vreest dat haar leven gevaar loopt. Huise lijke oneenigheid schijnt tot deze afschuwelijke daad aanleiding te hebben gegeven. Uit den Rijn, nabij liet dorp lleteren, is opgehaald het lijk van een knaap, vermoedelijk 13 a 14 jaren oud, met eer. geolieden kiel aan. Eergisteren werd, in de ringvaart te Ursnm, het lijk opgevischt van een boerenknecht, die in dienst was in de Schermeer, gem. Oterleek. Drie weken reeds was hij vermist. Toen men hem 't laatst heeft gezien, verkeerde hij in eenigszins opgewonden toestand. Te Spekholzerheide (Limb.) is den 26sten dezer een persoon op heeter daad betrapt terwijl hij bezig was do offerbus in de R. K. kerk te ledigen. Hij ging wel op de vlucht, maar werd door de politie achterhaald, die circa 300 twee-centimestukken bij hem vond. Volgens zijn zakboekje is hij een Pruisisch onderdaan en moet hij zich herhaaldelijk aan dergelijke diefstallen schuldig gemaakt hebben. Bij Glad bach is de ijskelder eener bierbrouwerij ingestort; niet minder dan 18,000 liters bier gingen bij dit ongeval verloren, zoodat er zich een ware bierstroom vormde. Te Straatsburg werd dezer dagen in spectie over de troepen gehouden. De militaire autoriteiten prezen om strijd het flinke voorkomen der manschappen en den goeden toestand der kleeding en wapening en gaven daarvoor allen lof aan der. kommandant. De laatste manoeuvres werden gemaakt. Het «zet af" weerklonk en juist stonden de manschappen gereed om «in te ruk ken", toen de kommandant ineenzakte. Eene beroerte had hem getroffen; hij stierf bij de ge trouwe vervulling zijner plichten voor het front van het leger, den dood op het veld van eer in vredestijd. Onder de vele stoffen, waarin in den laatsten tijd sporen van arsenicum zijn aange troffen, behoort thans ook rood flanel. In de Parijsche „Société de médécine" is een lap ver toond, waarvan het gebruik bij den drager huid uitslag had veroorzaakt. Een oude geneesheer kwam dezer da gen met zijn rijtuigje 's nachts uit Doniawerstal naar Lemsterland terug, toen hij door een paar kerels werd aangegrepen, met de vraag om een aalmoes. De doctor behield zijn tegenwoordigheid van geest en stelde een der aanranders een nieuw 2V2 -centstuk ter hand met de woorden: «ziehier een gouden tientje; maar vooral eorlijk deelen, hoor!" Overstelpt met dankbetuigingen kon hij toen zijn weg vervolgen. Master Plumb te Manchester, zoo vermeldt - een Engelsch blad, verbeelde zich de grootste bokser van heel Engeland te zijn. Hij schreef zelfs een lijvig boekdeel over het nut en het voordeel der kunst van het vuistvechten. Aangezien hij hiermede evenwel niet zoovele leerlingen verwierf als hij zich had voorgesteld, gal hij op zijn landgoed, aan ieder die er lust in had, gratis onderricht in het boksen. Eens ontving hij bezoek van iemand uit zijne nabuur schap, met wien hij onder het wandelen over het voortreffelijke zijner kunst sprak en over de voor- deelen die men daarvan in de samenleving kon trekken. Eensklaps greep de bokser ziju gast aan en wierp hem over zijn hoofd. Deze, die op den grond viel en zich verwondde, stond toornig op. «Mvlord," zei de handige bokser op hoog ernstigen toon «wil dit beschouwen als een bewijs voor de groote vriendschap die ik voor u gevoel, want gij zijt de eerste, wien ik dezen kunstgreep heb laten zien!" In Frankrijk zijn kindermoorden aan de orde: onlangs hoorde men van eene vrouw, die haar kind had geworgd en het daarna in den schoorsteen had gelegd om de laatste sporen te doen verdwijnen: thans leest men van een 22ja- rige moeder, die haar kind zwavelzuur te drinken gaf, en van een, die haar kind in den slaap deed stikken. In het Duitsche stedeke Rothenburg is onlangs een zonderling gestorven, die wel zijn weerga in Europa niet zal hebben gehad. Hij was een oud, niet onvermogend gepensioneerde en had de passie om bij ieder vreugdevolle of tragische gebeurtenis, die in een der Europeesche Vorstenhuizen voorviel, zijn gelukwensch of rouw beklag in zee te zenden, liefst per brief, die vol strekt uiet ais model voor schoonschrift kon die nen, ot wel langs telegrafischen weg. De afzon derlijke verjaardagen der Keizers, Koningen, Her togen enz., alsmede die der Prinsen en Prinsessen, had hij ten dien einde nauwkeurig aangeteekend; bij iedere verloving zond hij mede zijn felicitatie af, en zoodra de dagbladen het overlijden van een of anderen Vorst berichtten, dan ontbrak zijn rouwbeklag op rouwpapier niet. Het aantal dankbetuigingen, die hem uit de vorstelijke kan selarijen toegezonden waren, moet een eerbied waardige bandenreeks vormen. De Saksisehe regeering heeft voor weinige dagen wettelijke verordeningen tegen het debiet van zoogenaamde geheimmiddelen vastgesteld. Artsen, die voor op hun naam ver krijgbaar gestelde geneesmiddelen een rabat of voordeel van den apotheker genieten, worden, evenals de apothekers, die volgens afspraak een deel der winsten met de artsen deelen, met eene boete, loopende tot 150 mark, gestraft. Met de zelfde straf worden de apothekers gestraft, die soortgelijke praktijken met tot de uitoefening der geneeskunde niet gerechtigde personen uitoefenen De uit Parijs ontvluchte bankier Phi- lippart vertoeft thans in Brussel, waar hij een prachtige villa bewoont, die zijn eigendom is. llij moet in België nog zes maanden gevange nisstraf ondergaan, daarna heeft hij plan naar Ruinenië te gaan, waar hij zich in het groot op den landbouw zal toeleggen en zooveel hoopt te verdienen, dat hij al zijne schuldeischers zal kunnen voldoen. Te Arnhem is eene dienstbode gear resteerd, die uit den winkel van haren meester eenige paren schoenen had ontvreemd. De dief egge gaf het gestolene aan een buurvrouw cadeau, deze verkocht de schoenen weder aan een ander, die op haar beurt aan eene vriendin verzocht om ze te beleenen. Toevallig was de bestolene in de bank van leening tegenwoordig toen de schoenen werden gepresenteerd en herkende hij daar zijn eigendom. Dat het toeval in veel gevallen geld heeft doen verliezen, behoeft nauwelijks gezegd te worden; maar de manier, waarop een heer op

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2