NIEUWE Zondag 4 April 1880. 5e Jaargang. Tories of Wliigs? No, 367, 0,06 Toch om die aanspraak te kunnen doen Keiden, is het een eerste vereischte dat die Pattij het onderling eens zij. Een staat die En nu is het in de eerste plaats eeu feit, IAAII1I8C1I (IIIKIVI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers T 0,85 1,— Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. De verkiezingsstrijd in GrootBrittannië ls in vollen gang; aan den woordenvloed, daarmede het land mondeling en schriftelijk is overstroomd geworden, is het verkiezings- ^erk zelf opgevolgd. Reeds is de uitslag grootendeels bekend en naar de berichten to oordeelen, zal er geen beslissende veran dering komen in de verhouding der par ken in het Huis der gemeenten. Het rondreizend liberalisme schijnt geen alge- °ieeneu bijval bij de meerderheid der be- volking te hebben gevonden; noch Gladstone, ®Och Granville, noch Hartington schijnen ®r in geslaagd de kiezers tot de overtuiging to brengen, dat de toekomst van Groot- Brittannië's macht en gezag beter gewaar borgd is in handen van de liberalen dan T|m de conservatieven. Maar hadden de Engelsclie liberalen dan recht om voor zich de regeering van het tond te vragen; is het Engeland's belang *tot Beaconsfield plaats make voor Gladstone voor eeu der andere liberale hoofden; 18 het Europeesch belang beter verzekerd 'l de handen der liberalen, dan in die der conservatieven Wij willen trachten op elk dier vragen 6eQ antwoord te geven. Hebben de Engelsclie liberalen het recht toans voor zich de teugels vau het bewind to vragen? Een politieke partij heeft er voorzeker Aanspraak op aan het bewind te komen, Wanneer zij meent te kunnen bewijzen dat bet in toepassing brengen van hare begin- fielen meer in overeenstemming is met de belangen van het land dan de toepassing •tor beginselen van hare tegenpartij. zich zelf verdeeld is, is der vernietiging öabij. En zoo is het ook met een politieke Partij; wanneer er in haar boezem oneenig- beid bestaat, dan kan zij onmogelijk met bracht voor het heil des lauds werkzaam H)u en, aan het bewind gekomen, sleept Hl de gewichtigste belangen van dat land 10 haren val mede. FE U1LLETON. De Familie Choisel. Vervolg. Ik zou mij gaarne met dat denkbeeld vleien e" dan Mevrouw Belmoutier eindigde niet, maar stond cp. ging naar eene secretaire, en haalde er een riefje uit, dat zorgvuldig in eene geheime lade geborgen. Zie hier, vervolgde zij, het laatste bericht, a' Adolf mij deed toekomen. Leest en oordeelt Ze'ven, of het verlies van zulk een zoon vergoed Zül' kunnen worden. P*e gravin nam het papier aan, en las: Levigne 2 Augustus. Dierbare Moeder, Een op heden ontvangen bericht meldt, dat wij hhs tot volvoering van het plan gereed moeter. houden. Elk oogenblik kan het bevel tot vertrek dat drie hoofden der liberale partij naar het premierschap dingenGladstone, Har tington en Granville. Reeds een bewijs van de weinige eenheid bij de chefs, waartegen zoo gunstig afsteekt de houding der con servatieve leiders, waaronder er niemand is die den tegenwoordigen premier, lord Beaconsfield, naar de kroon wil steken. Wel heeft men door een der invloed rijkste liberalen doen verklaren dat, wanneer Gladstone zich aan het hoofd wil stellen, noch Granville, noch Hartington zich daar tegen zullen verzetten, maar het feit alleen, dat men die aankondiging heeft noodig geacht (overigens wel wat voorbarig waai de uitslag der stemming eerst lang na die aankondiging volledig bekend kan zijn) be wijst voldoende, dat er op dit oogenblik drie personen bij de liberalen zijn, die ieder voor zich meenen het hoofd der partij te kunnen zijn. En behoeven wij nu uit onze eigen ge schiedenis aan te toonen dat, waar zulk een driemanschap bestaat, er weinig te wachten is van overeenstemming in eigen boezem zoodra het doel zou zijn bereikt: vermeestering van het gezag. Wil men een kernachtige karakteriseering O O van de liberale partij in Engeland? Zij wordt öus gegeven in een merkwaardig schrijven van een beroemde Engelsclie vrouw; van de hand dus, niet van een eerzuchtig O partijman, maar van een der uitstekendste vertegenwoordigsters van het door geen partij-intrigues beneveld Engeland. «Ik kan mij aan deze beweging onmo gelijk aansluiten (schrijft de barones Burdett- Couts aan het liberaal verkiezings-comité, dat haar geldelijken steun had gevraagd voor de kandidatuur van Gladstone's zoon) daar mijns inziens in deze oogeublikken het land meer dan ooit eeu sterke regeering noodig heeft, en de liberale oppositie, sedert de voorlaatste ontbinding van liet parlement in 1874, al te veel gedesorganiseerd is geweest, om aan het land een krachtig gou vernement te kunnen waarborgen. En die uitspraak is waarheid; het ont breekt der Engelsclie liberale partij aan éénheid in beginselen, éénheid in doel, en daarom kan zij niet de waarborgen ople veren van een goed gouvernement: kracht aankomen. Ik weet, dat wij eene gewaagde rol te vervullen hebben; maar aan het lijden eener ongelukkige familie denkende, schijnen de geva ren mij minder groot toe. De Hemel geve, dat onze onderneming met een goeden uitslag be kroond worde. Mochten onze pogingen misluk ken, mocht ik het slachtoffer mijner vaderlands liefde worden, denk dan, dat uw zoon gevallen is voor eene zaak, welke hem tot roem zal strek ken, en waarvoor ieder oprecht Franschman zijn leven veil heeft. Mijne laatste gedachte zal aan u en aan God zijn. De dienstzaken roepen h ij. Vaarwel, dierbare moeder; bid voor uwen Adolf. Gij moogt trotsch zijn op het bezit van zulk een kind, zeide de gravin, na den brief aan mevrouw Belmoutier teruggegeven te hebben. Ach! misschien is htd de laatste tijding, antwoordde de weduwe. Laat ons hopen, dat deze onderneming, welke door de eerste familiën van Frankrijk on dersteund wordt, moge gelukken, sprak Hen- riette droefgeestig. en vasten wil. Waar beiden ontbreken ontvalt ook het recht om aanspraak te maken op de teugels van het bewind. Waar dat recht nu ontbreekt, zou het dan soms ook het belang van Engeland zijn dat Beaconsfield zijn plaats ruime voor Gladstone? Yoor de beantwoording van die vraag zouden wij kunnen volstaan met de aan haling der volgende resolutie, door een liberaal in een der jongste kiezers-verga deringen te Londen voorgesteld: «dat, naar het oordeel van de vergadering, «de in den boezem der oppositie gevormde par tij, in het jaar 1876, door hare op- ruiende en auti-nationale agitatie, de Rus- «sische agressieve politiek heeft aangemoe- «digd en daardoor alle aanspraak heeft «verloren op de ondersteuning der liberale «kiezers in het vereenigd Koninkrijk Doch wij vragenis er eenig bewijs bij te brengen, dat het ministerie-Beacousfield de belangen van Engeland heeft verwaar loosd? Wij van onze zijde zouden zeggen, dat juist deze belangen soms wat te sterk zijn op den voorgrond geplaatst en dat dikwerf het verwijt van egoïstische staat kunde niet ongegrond was. Maar dit juist is een eeretitel van het Engelsch Kabinet bij eiken Eugelschman. Iedere regeering moet egoïstisch zijn; elk gouvernement heeft in de eerste en voornaamste plaats te vragen naar de eisclien en belangen van zijn land, en het ware te wenschen,, dat alle gou vernementen daarvan doordrongen waren. Zij zouden dan veel kwaads voor hun land kunnen voorkomen. Yoor zoover ons bekend is, hebben zelfs de Engelsche liberalen aan het tegenwoor dig Kabinet niet anders kunnen ten laste leggen, dan dat het 't nationaliteitsgevoel te ver heeft gedreven dat het te weinig humanita'r is geweest. Nu, zulk een be schuldiging moge al eenigen grond hebben in den mond van buitenlanders, maar in gebracht door landgenooten tegen landge- nooteu zouden zij alleen dit kunnen be wijzen: dat het nationaliteitsgevoel bij den een minder ontwikkeld is dan bij den ander. Bovendien, hoezeer het Kabinet-Beacons- field zich, van zijn standpunt zeer terecht, steeds door het belang van Engeland heeft Verbannen wij dan zoo veel mogelijk de vrees; thans, mijne vriendinnen, noodig ik u uit, om eene verversehing te gebruiken, welke wij in de tuinzaal gereed zullen vinden. Den lieven Eduard zal het zeker welkom wezen, niet waar, want kinderen hebben altijd eetlust. Het knaapje lachte schalkachtig, en volgde de vrouwen naar het genoemde vertrek, waar het noodige reeds was opgebracht. Neemt voor lief, zeide mevrouw Belmou tier hetgeen de vriendschap u in onze onvrucht bare landstreek kan aanbieden. Terwijl de gravin en hare dochter plaats na men, liep Eduard naar het raam, klom op een stoel, en beschouwde de sneeuwwitte zwanen en eenden in den helderen vijver, welks effen spie gel, door bloemperken en lommerrijke wandel- boschjes omringd, oen bevallig gezicht opleverde. Het weder is aangenaam, zeide mevrouw Belmoutier; wanneer mijne vriendinnen niet te zeer vermoeid zijn, zou ik dezen middag wel eene wandeling in het park willen voorstellen. Eduard zal er zich met de pauwen en faisauten laten leiden, zoo heeft het toch niettemin of juist daardoor weten te voorkomen, dat de jongste strijd in het Oosten in een Europeescken krijg zou ontaarden. En wat hebben de liberalen gedaan, of liever hun voornaamste hoofd, Gladstone? Die vraag brengt ons tevens tot deze andere Is het Europeesch belang beter verzekerd in handen der liberalen dan in die der conservatieven Wat hebben de liberalen, wat heeft Gladstone gedaan? Hij beeft door zijne on doordachte, om niet te zeggen onwelvoe- gelijke taal, ten aanzien van Oostenrijk, bet overtuigendst bewijs geleverd dat, al moge hij persoonlijk ook al uitstekend hout hakker zijn, de liberalen en Gladstone vooral, niet het hout zijn waaruit men Engelsche staatsmannen kan snijden. In strijd met alle feiten zijn door hem aan Oostenrijk zaken verweten, die overal de grootste verontwaardiging gewekt hebben tegen den man, die ook eenmaal het lot van Engeland in handen heeft gehad. Oostenrijk, dat voorzeker bet meeste heeft bijgedragen om den Europeeschen vrede te handhaven, wordt gelasterd en voorge steld alsof het een der grootste roofstaten was, omdatja, omdat het een deel der vroegere christelijke provinciën van Turkije onder zijne bescherming heeft ge nomen. De onder-secretaris van Staat van bui- tenlandsche zaken had dan ook volkomen gelijk toen hij zeide dat, als men den heer Gladstone hoort spreken, men tot de over tuiging moet komendat een Europeesche oorlog eeu der eerste gevolgen moet zijn van een eventueele aanvaarding van het bewind door zijne partij, tenzij die partij hetgeen zij in de laatste drie jaren gezegd eu gedaan heeft, aan het bewind gekomen zijnde, weder verloochenen mocht. Dit laatste nu zou niet bet eerste voor beeld zijn van dien aard, maar tocb brengt het Europeesch belang mede, dat daarmede niet de proef worde genomen. Doch er is meer. Waar de revolution- naire geest overal rondwaart, waar in Groot Brittannië zelf de socialistische woelingen niet vreemd zijn, waar buiten zijne grenzen vermaken, en ook kunnen wij van daar naar het dorp gaan. Volgaarne, antwoordde Henriette's moeder, aan die plaats zijn voor mij zoo vele herinne ringen verbonden, dat ik waarlijk verlangend "ben Hyèges eens weder te zien. Men maakte zich dan tot het uitstapje ge reed, en het gezelschap begaf zich naar buiten. Eene breede laan leidde naar het park, wer- waarts de gravin aan den arm harer vriendelij ke gastvrouw, vooruit wandelde; terwijl Henriette, die Eduard aan de hand hield, moeite had haar te volgen; want het knaapje trok haar nu hier dan daar heen, en bleef bij elk voorwerp, dat zijne nieuwsgierigheid opwekte, stilstaan. Zuster, o zie eens ginds bij de tuindeur is een hertenkamp, zeide de kleine. Beste jongen, straks zullen wij er gaan zien, laat ons nu voortwandelen. Ach, Henriette, ik bid u, breng mij eens bij die beestjes, al is het slechts voor twee minuten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1