NIEUWE No. 368, Donderdag 8 April 1880. 5e Jaargang. von Bismarck in dienst, BUITENLAND. Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers r 0,85 1,- 0,06 Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Bef! De Familie Choisel. Frankrijk. HIUIIIHSniE 101 RUT. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERTENTIEN AGITE MA NON AGITATE. De heer Otto Glagau redigeert sinds n O Renigen tijd »der Cidturkampfer,«. een tijd schrift voor openbare aangelegenheden. Ouder ('ukurkampf verstaat Glagau den strijd voor het behoud van Duitsclie zeden en gewoon ten, tegenover een vreemden stam die met zijn wezen en drijven alles overweldigt; tn hoofdzaak ook strijd tegen het materia lisme. Wij zijn het met Glagau op alle punten öiet eens; hij is ons te eenzijdig en zijn sedelijk en sociaal doel, dat hij zich voor oogen stelt, doet hem dikwijls de Politieke werkelijkheid vergeten. Doch Voor den ontwikkelden lezer is het vermelde tijdschrift aanbevelenswaardig, 0tndat het, bij eigenaardige opvatting, de vragen van den dag met groote zaakkennis O O behandelt en beoordeelt. Wjj zullen eene proef uit Glagau's tijd- schrift mededeelen, namelijk eene kleine ®tudie over von Bismarck. Wij zullen onze lezers niet behoeven te verzekeren dat de ■Rijkskanselier onze sympathie niet weg draagt; maar men moet ook in acht nemen eQ opmerken wat men niet lief heeft. You Bismarck is de man die meer dan alle ande- reo op het lot van Europa gedurende de Matste twintig jaren een grooten invloed heeft uitgeoefend; men moge zijn werken streven gezegend of verderfelijk achten, 1(1 elk geval moet men trachten hem te doorgronden en te leeren kennen zoo als 1 n ri!l bestaat. Men moet een vijand beter hennen dan een vriend. De C alt u,rkamp fer beoordeelt het karak- U van von Bismarck tamelijk gunstig, doch "U nauwkeurige lezing ontdekt men hier en aar afkeuring en verwijt. De eenzijdigheid 1,1 het behandelen van zaken en de vrees der ambtenaren voor den Rijkskanselier ,a'i men zich donkerder voorstellen dan 1,1 het volgende wordt geschilderd. T - tn de lente van 1862 ging von Bismarck gezant naar Parijs en spoedig daarna egon hij zijne wereldhistorische missie, Vermits hij den 24sten September 1862 als v°Orzitter, ad interim, vau het Pruisische shiats-ruinisteric en de i 8steu October uitief als Miuister-president optrad, met FEU1LLE TON. Vervolg. hduard zng haar zóó smeekend aan, dat zij e' verzoek niet kon weigeren, en met hem der- h'a»'-ts ging. terr/ijl zij zich vermaakten met de vlugge spron- der herten, welke op hunne nadering snel de wind over het gras renden, hoorde men aJten den tuin het hinneken van een paard. Leuwsgierig gluurde het knaapje door de half Pe'ide deur, en zag een ruiter in sterken draf r''ij rijden. Weet gij wel, wie daar was? vroeg het kind, 6 er hij Henriette komende. Neen, Eduard. Raad eens zuster. Sir.t Nikolaas, zeide het meisje schertsende. O neen, die was het niet, sprak hij, en "Ppelde vrolijk weder voort. het besluit, te overwinnen of te sterven, en met het devies: vijf minuten na den dood is het om 't even op welke wijze men ge storven is. Von Bismarck is de staatsman die sinds 1862 het noodlot van Pruisen en Duitschland leidt; onze beschouwing splitst zich dus van zelf in twee deelen, namelijk de behandeling der zaken en de behandeling der personen. De eerste eigenaardigheid van prins v. Bismarck bij de behandeling van zaken is, dat hij zfch steeds en overal, 't zij aan de schrijftafel, 't zij aan het diner of op eene soiree, in dienst verbeeldt te zijn en dat er dus geen woord over zijne lippeu komt, dat niet met een bepaald doel wordt gesproken. Het is stellig bewonderenswaardig met welke kalmte en zekerheid hij de verschil lende zaken naast en door elkaar behan delt en ofschoon er van hem nimmer den humbug uitgebazuind wordt zoo als men dit van Cesar gelieft te doen dat bij zeven brieven gelijktijdig kan dicteeren, zoo geeft hij toch, in onafgebroken 7olgorde der za ken, zij no beslissingen met eene snelheid en zekerheid, die slechts daardoor mogelijk worden, dat alles bij hem aan eene leidende gedachte is onderworpen en dat hij bij iedere vraag zijne geheele geestkracht op een punt concentreert. In den dienst is er van vertrouwelijk heid geen sprake en de generaalsrok vergt niet alleen tucht maar ook militaire stiptheid en kortheid, zoodat een verslag, of eene voor dracht van tien minuten als zeer lang mag aangemerkt worden. Een oud Raadsheer, die de koekoekklok twee malen had laten roepen is nooit meer voor zijn aanschijn verschenen. Er zijn oude ambteuareu die nimmer zonder geheime vrees tot hem na deren. Het bloed en ijzer« komt ook mu tatis mutandis bij het behandelen van bureau zaken tot gelding. De Rijkskanselier bestuurt de zaken gelijk hij de partijen en de buitenlandsche com binaties dirigeert. Even als hij naar buiten niet met theoriën maar alleen met werke lijke machten rekent, heden Rusland tegen Oostenrijk, morgen Oostenrijk tegen Ru land aanhitst en in 't algemeen, volgens zijn eigen woorden, de politiek op de manier eener snippenjacht op een moerassig terrein Wie was het dan? Dat raadt gij in geen duizend keeren. Zeg het mij dan eens, vriendje. Het was het was mijnheer weet gij het nu? Neen, Eduard, Het was mijnheer Chalon. HoeChalonriep Henriette verblec- kende, en ijlde naar de deur; maar de ruiter was achter eene kromming van den weg reeds ver dwenen. Ja; ja zuster hij was het. Hebt gij wel gezien, kind? Zeker hij had die groote knevels nog, voor welke ik eerst zoo bang was. Zou het mogelijk zijn! Eduard, ongetwij feld vergist gij u. Neen, neen, ik ken hem te goed. Zou hij het kunnen wezen? zou ik hem weder zien? zou de onderneming mislukt zijn? vroeg Henriette zich zelve. Toen riep zij hare moeder, die met mevrouw Belmoutier bij een goudvisschenkom stilstond, bedrijft, den rechter voet eerst dan opheft als hij voor den linker een vast standpunt heeft gevonden, zoo is hem ook in de bin- landsche aangelegenheden elke zaak en elke partij slechts zooveel waard, als zij in het gegeven oogenblik en voor het bepaalde doel gewicht hebben. Die zijn doel bevor dert is hem welkom, die tegen zijne in zichten handelt, dien werpt hij over boord, zoo als wij dat in zijne afwisselende ver houding met het centrum, de conservatieven en de liberalen hebben waargenomen. Zullen wij het geheim zijner werkdadig- lieid en hare gevolgen, in drie woorden samenvatten, dan zijn het deze, die men in den laatsten tijd als den geheimen kern der oude magie en als het toovermiddel van sterk doortastende personen heeft willen aanmerken: voulez et eroyez! Willen en gelooven willen met de gansche kracht van zijn wezen, gelooven met de energie, die het resultaat reeds vooruit neemt. Als ik niet aan de missie en de kracht van Duitschland geloofde, als ik niet geloofde dat het Pruisische leger niet kan worden geslagen, dan zou ik mijne politiek eene andere wending geven,heeft von Bismarck gezegd. De roem der armee vermindert in O O niets de verdiensten van den Rijkskanse lier, zoo ook omgekeerd. Het was juist zijne verdienste dat hij het geloof en den wil had, het leger, zoo als geschied is, te ge bruiken, en al sprak een oud generaal, na den slag bij Königgratz tot hem: thans zijt gij een groot man; waren we echter overwonnen, dan hadden de vrouwen in Duitschland u met natte handdoeken dood geslagenzoo ligt het geheim zijner groot heid daarin, dat hij aan de zege van König- gratz geloofde, toen de meesten er nog aan twijfelden. Dat zulk een man, die zijne tijdgeuooten zoo weet te doorgronden, voor zijne ouder hebbenden in den dienst geen bizonder aangenaam chef is, laat zich wel denken, en zijne, voor de meesteu onbegrijpelijke persoonlijkheid, imponeert zoo krachtig, dat bijna alle ambtenaren slechts met vrees tot hem naderen. Dezelfde man die zijn ga3t, op zijn buitenverblijf, naar de logeerkamer leidt, heeft in zijn bureau voor den hoogstgeplaatsten ambte en deelde haar het gezegde van Eduard mede. Was hij alleen? vroeg de weduwe angstig. Ja; misschien komt hij ons eens bezoeken, antwoordde het kind. Genadige Hemel! waar zou Adolf wezen? ach! mijne vrees zal bewaarheid worden. De bekommerde moeder wrong de handen krampachtig te zamen; eeue wolk van droefgees tigheid vertoonde zich op haar zoo even nog helder voorhoofd, en al hare gelaatstrekken druk ten eene bange verwachting uit. Laten wij terugkveren, sprak de gravin, haar vriendelijk den arm biedende. Nauwelijks had men zich op weg hegeven. toen een bediende de vrouwen reeds te gemoet liep, en de komst van een officier aan kondigde. E.n glans" van vreugde werd op het gelaat van Henriette en hare moeder zichtbaar; terwijl me vrouw Belmoutier integendeel, door een som ber voorgevoel beangstigd, met wankelde schre den voortging. Ondersteund door hare vriendin nen, bereikte zij de tuinzaal, waar zij afgemat op naar ter nauweruood een groet over. Van zijne beide meest bekende amb tenaren de geheimraden Bucher en Wagener, weten wij slechts zooveel dat kjj den laatsten dikwijls zijn vraagbaak noemt en aan den eersten veel vertrouwen schenkt, omdat hij tot geene party behoort. Wij gelooven niet dat Moritz Busch aan Bucher, door zijn wat al te sterk gekleurde lofrede, (in het werk Graaf Bismarck und seine Leuteeen bizonderen dienst heeft bewezen, ofschoon men bij de laatste benoemingen van jonge ambtenaren dui delijk heeft kunnen waarnemen dat in de diplomatieke carrière, de adel nog steeds den voorrang geniet, zoodat zelfs de graaf Munster »een groote lantaarn, maar zonder licht,zoo als een oude scheeps kapitein in Norderney aanmerkte tot gezant werd benoemd. Op gelijke wijze als hij zijne raadsman nen behandelt, gaat de man van jjzer en bloed ook met zijne ministers te werk, en men vertelt dat hij aan een vriend, die hem op de ongeschiktheid van een der ministers opmerkzaam maakte, tot antwoord gaf: »dien houd ik in mijne hand als een ei, dat ik vermorzel als ik wil.c Volgens het recept, dat namelijk de vrees krachtiger werkt dan de liefde, zal men kunnen begrijpen dat de bevelen van den Rijkskanselier vlug en stipt moeten worden volbracht; doch daaruit volgt ook ontegenzeggelijk dat hij geen staatslieden vormt en nalaat, en dat alle eenigszins zelfstandige karakters hoe langer zoo min der, in den dienst, in zijne nabijheid zullen komen. Het is de vloek der vleierij dat groote mannen hunne grootheid onjuist schatten en waardeereu en zich steeds als eene uitzondering beschouwen op Solon's regel, dat niemand voor zijn dood groot en gelukkig kan geprezen worden. De Minister van Oorlog heeft een gewichtige hervorming tot stand gebracht. Er zijn nog oude formulieren op welke het woordKeizerlijk voorkomt. De Minister heeft dat feit ontdekt en dientengevolge de leger-kommandanten gelast een stoel nederzeeg. Bedaar in 's Hemels naam, mevrouw zeide de kamenier, een glas water aanbiedende; gij maakt u zonder reden ongerust. Drink eens, fluisterde de gravin medelijdend, het zal goed voor u wezen. Slechts met moeite kon men de weduwe daar toe bewegen. Wij weten immers nog niets mevrouw, sprak Henriette, terwijl zij het glas weder op tafel zette. Laat den vreemdeling binnenkomen, sprak de weduwe met bevende stem tot den knecht, die aan de deur wachtte. Een oogenblik later trad Chalon in de kamer. De gravin, hare dochter en Eduard ziende, om helsde hij hen hartelijk. Na deze eerste vervoering van vreugde wendde hij zich tol de weduwe. Mevrouw, ik heb de eer uw dienaar te zijn, zeide de officier buigende. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1