BINNENLAND. België. Duitschland. Rusland. Oostenrijk-Hongarije. GEMENGD NIEUWS. te zorgen, dat geen dier formulieren ooit meer gebruikt worde Overeenkomstig een miuisteriëele voordracht heeft de President de besluiten van 29 Maart betrekkelijk de congregatiën ook toepasselijk ver klaard op de overzeesche bezittingen, behoudens eenige wijzigingen, in verband met den bizonderen toestand der koloniën. Te Brussel maakt men reeds groote toebereid selen voor de plechtige ontvangst van het Wiener Mannergesangverein, dat, zooals wij gemeld heb ben, aan Prinses Stephanie op haren verjaardag eene serenade komt brengen. Bij den Bijksdag zijn 370 petitiën ingekomen van Duitsche papierfabrikanten, die de weder invoering van den accijns op lompen vragen. In Wurtemberg bestaat de doodstraf, maar zij wordt sinds vele jaren niet toegepast, omdat de Koning stelselmatig gratie verleent. Uit een on langs intusschen aan Z. M. ingediend rapport blijkt, dat het aantal misdaden sedert aanmer kelijk is toegenomen, zoodat de koning zich, zijns ondanks, genoopt heeft gezien een besluit te tee kenen, regelende de wijze van uitvoering van doodvonnissen. Te Tiflis is een monsterproces tegen 337 val- sche munters, waarvan 21 zich in de gevangenis bevinden, aangevangen. De verdediging zal door 6 advocaten gevoerd worden. Het getal der ge tuigen pro en contra bedraagt ruim 200. In Oostenrijk vreest men dat het huwelijk van den Kroonprins met Prinses Stephanie van België, de oorzaak zal worden van eene lastige concur rentie voor de kantwerksters. De jonge bruid zal natuurlijk een schat van kanten medebrengen, en men vreest dat de grillige mode daarin aanleiding zal vinden, om de Mechelsche kant boven die uit de fabrieken in het Erzgebergte te doen voor trekken. Nieuwer kerk a/d IJsel, 5 April. De dood graver dezer gemeente ging dezer dagen zijn zoontje naar Hazerswoude brengen, doch keerde dien avond niet terug. Een paar dagen werd zijn lijk uit een der grachten te Gouda opgehaald. Texel, 5 April. Een onzer meest geachte in gezetenen, die niet zonder succes natuur- en werk tuigkunde uit liefhebberij beoefent, heeft naar men bericht een schrijfpen vervaardigd, welke bij eenige meerdere volmaking alle bestaande soorten dreigt te doen vervallen. Deze model pen zoo zegt men die met inkt gevuld wordt en dus betrekkelijk weinig behoeft te wor den ingedoopt, heeft bij genomen proeven ge heel aan de verwachting beantwoord. Sprundel, 5 April. Bij een brand onder deze gemeente is een der bewoners van het huis als verkoold lijk van onder de puinhopen gehaald. Rotterdam, 6 April. Het denkbeeld om aar dappelen bij het gewicht te verkoopen, begint te dezer stede meer ingang te vinden. Vermoedelijk zal men daardoor ook in de keuken geen Gel- dcrsche of Duitsche klei meer krijgen. Maastricht, 5 April. Een tienjarige knaap al hier die zijn vader eten wilde brengen, is in de Zuid-Willemsvaart gevallen en verdronken. Rosmalen, 5 April. Een negenjarig meisje kwam, terwijl zij bezig was zich te kleeden, met hare kleederen in aanraking met het haardvuur, waarop zij terstond in volle vlam stond. Het kind overleed kort daarop na een vreeselijk lijden. Haarlemmermeer, 5 April. In deze gemeente zal een sodafabriek opgericht worden, de eerste van dien aard in ons land. Gouda, 5 April. Gedurende het vorige jaar werkte de stearinekaarsenfabriek alhier met 300 vrouwen en 200 mannen. Zij verwerkte 7 millioen kilo grondstoffen. Verkocht werden: 3,500,002 kilo kaarsen, 400,000 kilo stearine, 1,800,000 kilo oleïne en 410,000 kilo glycerine. IJmuiden, 5 April. In Maart zijn hier ge- schut-, naar zee 226 schepen, inhoud. 66.863 ton en uit zee 88 sch., inh. 40.739 t..tegen 107 en 83 sch., inh. 45,827 en 35,011 t. in Maart 1879. Generaal graaf van der Meere vertelt in zijne Memoires: Het is ieder bekend, dat de Noordhollandsche boer het een eerezaak acht aan ieder zijner kinderen bij het huwelijk mede te geven een ton gouds, dat is honderd duizend gulden. Die tonnen dienen den bezoekers, welke men eer wil bewijzen, aan tatel tot zitbanken!" Als een staaltje hoezeer in Busland nog de zweep, ofschoon in beginsel afgeschaft, in praktijk wordt gebracht, kan ecu bericht uit Marisk aan den Golos dienen, volgens 't welk de dorpsoverheden van dat district de landlieden wegens het lichts'e vergrijp op de onbarmhar- tigste wijze afranselen; terwijl de boer, die het ongeluk heeft aan een gemeenteraadslid, om de een of andere reden, niet te bevallen, wanneer hij in diens handen komt, ten bloede gegeeseld wordt. Er zijn zelfs gevallen bekend, dat de mis handeling den dood tengevolge had. o. a. dezer dagen nog te Demitriefsky. De heerGarnier,professeur debillard, wel bekend bij alle liefhebbers van dit spel, heeft eergisteren-avond te Antwerpen, in de Grande porte d'Or, een serie van 1003 punten in 75 minuten gemaakt. LI. Do n d e r dag-av on d, on ge ve er 1 0 ure, had op den spoorweg binnen Antwerpen, nabij den Wandelenden Jood, een verschrikkelijk on geluk plaats. Een onbekende, die aldaar over de baan stapte, op het oogenblik dat er een trein aankwam, werd door de locomotief verrast en overreden. Het hoofd en een der armen van het slachtoffer werden door de wielen letterlijk van het lijf gesneden. In de zakken van het lijk vond men drie pakjes met diamanten. Ne Jupiter quidem omnibuszeiden reeds de Latijnen. „Een drooge Maart" is spreek woordelijk gewenscht. Nu hebben we eea drooge Maart gehad, en thans klaagt men hier en daar over gebrek aan drinkwater. Terwijl men bezig was in een papier fabriek op de quai de la Gironde, te Parijs, een stoommachine te beproeven, sprong deze plotse ling, waardoor de omstanders gedood of zwaar gewond werden. Een slagerswagen, die voorbij reed, werd letterlijk verbrijzeld door het neder- vallende puin, dat, in de lucht geworpen, op den wagen neerstortte, terwijl de voerman zwaar ge wond werd. Men vindt dagelijks nieuwe ambach ten. Men begroef voor eenige dagen te Quim- per in Frankrijk een ouden bedelaar, die zijn brood won, met zijne neus in zijn mond te stelcen. Voor eenige jaren leefde in de zelfde streek een stokoude vrouw, die heel aardig, een hazel noot, door het vouwen van kin en neus, kon vasthouden. Maar beiden zijn t.och nog over troffen door een jonge boer in Zwitserland, die voorzien is van een mond zoo groot en ooren zoo lang en gewillig dat hij die gemakkellijk met de tanden kan vasthouden. Onlangs had een treurig ongeluk in het lyceum te Grenoble plaats. De professor in de chemie hield college over kwikzouten en had naast den voor hem geplaatsten lessenaar een glas staan, gevuld met de waterige oplossing van een of ander kwikzout. In een oogenblik van afgetrokkenheid ledigde hij het glas, denkende dat hij suikerwater dronk. De ongelukkige stierf bijna onmiddellijk. Te Stuttgart is als waagmeester aan gesteld een vroegere sergeant van het 7e Wur- tembergsche reg. infanterie, die in den slag van Champigny een kogel in den rug kreeg. De blauwe boon kon niet verwijderd worden, maar de man genas en had hoegenaamd geen hinder van dat ding. Tien jaren later, nu ongeveer 5 weken geleden, werd hij echter ziek, pn kreeg een gezwel in het rechter dijbeen. Nadat hij eenigen tijd in het garnizoenshospitaal verpleegd was, werd het gezwel open gemaakt, en daar kwam de chassepot-kogel voor den dag, die 10 jaren werk gehad had, om van de plaats, waar hij ingeschoten nas, onder de laatste rib, door de buikholte naar het been te kuieren en daar het daglicht weder te aanschouwen. De oud sergeant is nu weer herstellende. De gemeenteraad van Brussel heeft eene vergadering gehouden waaraanvijf dames deelnamende echtgenooten van den bur gemeester en van eenige raadsleden. Er moest namelijk bepaald worden welke kantfabrikant den sluier voor 25,000 tr. zal leveren, dien de stad aan Prinses Stefanie als huwelijksgeschenk geeft. Na onderzoek van de ingekomen teekeningen viel de keuze op het ontwerp van de firma Sacré aldaar. Voortdurend worden de dames besto len uit de mantelzakjes, die zij blijven dragen op eene plaats waar zij geheel buiten haar gezicht, half huiten haar bereik en eenigszins ook buiten haar gevoel zijn. Te Amsterdam is weder een zakkenroller gepakt, die den inhoud er van zich toeëigende. Alleen wanneer de toeleg der vrou wen wezen mocht om op die wijze dieven te lok ken en aan de politie in handen te spelen zou het verklaarbaar zijn, dat zij zich daarvoor aan het gevaar blootstellen haar beurs enz. te ver liezen maar is 't alleen uit getrouwheid aan de mode, dan verbazen wij ons over hare hardnek kigheid. In het Rijnhofje op den Zwarteweg te 's-Hage wilde een kind van bijna zeven jaren een stuk spek te snel opeten en stikte er in. De moeder, die zich eenige oogenblikken verwijderd had, vond bij haar terugkomst het kind dood. Een bewoner van het kanton Waadt- land heeft een pistool vervaardigd, dat een waar meesterstuk mag worden genoemd, 't Is bijna een microscopisch voorwerp, want het heeft slechts een lengte van 32 millimeter; de schroeven zijn met het bloote oog niet in alle deelen onder scheidenlijk waar te nemen. Men zal nu krnit en kogels trachten uit te vinden, geschikt om er mede te kunnen schieten. De uitvinder is de heer Audemar, uit Brusei, Borlijnsche bierdrinkers. Deneersten Paaschdag werd de Berlijnsche Bockbierbrouwerij bezocht door 10,000 personen, die samen 197 tonnen bier ledigden. Den tweeden dag was het debiet iets minder groot, maar toch verdwenen nog door verschillende keelgaten 185 ton. De hoeveelheid van beide dagen zou een klein meer kunnen vullen. Te Londen is een groote wedstrijd van velocipedes gehouden, welke zes dagen heeft ge duurd. De prijs is behaald door een Parijzenaar, die 190 kilometer meer heeft afgelegd dan de op hem volgende. Den eersten dag reed de over winnaar 422 kilometer. Dit is zeker de eerste maal, dat zulk een afstand door een velocipcder in één dag werd afgelegd, Na het sluiten van de zalen derspeel bank van den heer Blanc te Monaco, wat 's avonds te 11 uren plaats heeft, moeten geregeld vier personen, een commissaris van politie, een ge neesheer cn twee mannen, die desgevorderd dood- graverswerk kunnen verrichten, de ronde doen door de donkerste en meest afgelegen gedeelten van het park en zijn omgeving. Zij doen dan de slachtoffers der speelwoede, die door zelfmoord een einde aan hun leven hebben gemaakt, in alle stilte en in de duisternis van den nacht ver dwijnen, opdat door deze „onaangename voor vallen" de goede stemming der overige spelers niet bedorven moge worden. Zeker Iersch rechtsgeleerde dreigde een Dublinsch courantier met vervolging, wegens het vermelden van het overlijden van iemand, die nog in leven was. „Geen courantier," zeide hij, „mag een overlijden openbaar maken, tenzij de betrokkene zelf er hem van onderricht heeft." Engelsche excentriciteit. Een rijke Engelsche koopman hield zich twee dagen in een groot hotel te Frankfort optoen hij ver trekken wilde bood de waard hem eene rekening aan van 250 marken. Dat vond hij toch te veel en hij bood dus de helft. De waard echter bleef bij zijn eisch en dreigde met de gijzeling, waarop de koopman zich doodbedaard liet opsluiten. De waard moest nu echter de kosten betalen, niet alleen van al wat de gevangene voor zijne voeding behoefde, maar ook van zijne kleeding en de Engelschman dreef dit zoo hoog mogelijk op, totdat de rekening eindelijk eenige duizenden marken bedroeg. Toen gaf de waard den moed op en vol wrevel cn ergernis liet hij den schul denaar ontslaan, die nu ongeveer twee maanden zijns vrijheid had gemist. Om te toonen, dat hij niet uit gierigheid aanmerking gemaakt had op de rekening, 2af de Engelschman voor zijn ver trek eene som van 40,000 marken aan de stads armen, en tot afscheid aan zijne vrienden een schitterend, feestmaal, waarop ook de waard ge- noodigd werd, die echter zoo verstandig was, om niet te verschijnen. Het Wageningsch Weekblad gaf Za terdag eenige behartigenswaardige wenken omtrent het redigeeren van couranteno. a. keurde het blad af, dat men berichten uit andere bladen knipt. „Deze afkeuring merkt de Arnh. Ct. op komt voor op de eerste bladzijde cn op tie tweede en derde, die wij, juist ten gevolge van dien wenk, aandachtig lazen, herkenden we, op twee of drie na, al de berichten als afkomstig uit andere dagbladen. Aan een weekblad is dit zoo kwalijk niet te nemen, maar dit moest dan ook zoo bescheiden zijn, om geen les in het redigeeren te willen geven." Bij een zeer corpulente winkelierster (Mme. Lazare), in de rue de Bretagne te Parijs, pleegde een kooper Zaterdag tegen den avond een diefstal, terwijl de winkelierster met den rug naar den kooper gekeerd, een voorwerp dat ge vraagd was, zocht. Zij zag in den spiegel wat er voorviel en wilde den dief naloopen. Maar door haar buitengewone dikte, kreeg zij een congestie, viel in zwijm en was onmiddellijk do d. De Russische spoorwegondernemer Polakoff beeft 4 a 5 honderdduizend roebels be schikbaar gesteld om op het terrein bij de uni versiteit van St. Petersburg een inrichting te bonwen voor arme studenten met een bibliotheek, leeszaal enz. Eene commissie, door den schenker gekozen, zou het bestuur der inrichting vormen. De Czaar heeft het aanbod aangenomen. Een ander spoorwegondernemer, Gubonin, die tot 1842 een slaaf was en als metselaar begon, bood den Czaar bij zijn jubilé een geschenk in zilver aan, met het opschrift: „Van Zr. Ms. trouwen onderdaan en voormaligen slaaf Gubonin." Aan den bekenden II o n g a a r s c h e n magnaat, Graaf Ceza Zichy, een kunstenaar in het pianospelen met één hand, is het voorstel gedaan tot het maken van een kunstreis naar Amerika, tegen een honorarium van 50,000 dol lars. De Graaf heeft dit voorstel niet aangenomen, maar verlangt voor zulk een kunstreis 100,000 dollars, welke som hij voornemens is te besteden aan het oprichten van een Zichy-stichting te Pesth, ter bevoideriug van muzikale doeleinden. Zooals men weet zal te Brussel gedu rende de feesten van af 25 Juli tot 9 Augustus een groot muziekfeest plaats hebben. Nu is het de gewoonte dat alle muziekmaatschappijen, die te Brussel aan een festival komen deelnemen, gedurende haar verblijf in de hoofdstad, twee serenades brengen aan den burgemeester. Welnu, voor den geheeler. prijskamp, hebben zich reeds negen-honderd-vijf-en vijftig maatschappijen laten inschrijven. In de veronderstelling dat er nog slechts vijf-en-veertig opdagen tot den dag der sluiting, 20 April a. s. zal dit een totaal vormen van twee duizend serenades, waarop de burge meester van den 25 Juli tot den 9 Augustus zal onthaald worden, zijnde een gemiddeld getal van honderd-dertig serenades per dag 1Anne burgemeester Naar men in de dagbladen leestmaakt men tegenwoordig in Amerika huizen van katoen, waartoe men zich bedient van de minste soorten, den afval der fabrieken enz. Er wordt eene pap van gemaakt, welke de hardheid van steen ver krijgt cn door eene soort van vernis voor vocht ondoordringbaar wordt gemaakt. Een van deze stof gebouwd huis is de helft spoediger gereed dan een gewoon, vuurvast en kost driemaal min der geld. In plaats van het houtwerk gebruikt men stroopapier, door verschillende bereidingen even hard en stevig gemaakt als hout, ondoor dringbaar en zeer moeielijk brandbaar. „'t Provinciaal „Sch ulco lieg iu tn" te Kassei heeft bet besluit genomen, dat onderwij zers der volksschool eerst dan zich mogen ver loven, wanneer ze het tweede practisch examen afgelegd hebben." Dit bericht is ontleend aan de Freie Deutsche Scliulzeitung, die er de volgende opmerkingen aan vastknoopt, 't Is toch verba zingwekkend, welke belachelijke besluiten al niet worden genomen in het land der Cultur en In- telligenz. Wie toch moet er voor zorgen, dat de liefde niet begint voor het reglement 't veroor looft? Eu welk een grenzenlooze minachting van den onderwijzersstand spreekt niet uit besluiten als dit? Een hart vermoedt men bij den school meester in 't geheel niet meer; zelfs beminnen moet hij volgens reglement." Arme schoolmeesters Het plan tot oprichten eener volks- broodbakkerij te Amsterdam schijnt niet van de sociaal-democratische Vereeniging te zijn uitge gaan. Ofschoon het denkbeeld behandeld werd en de middelen tot uitvoering beraamd in het uur, dat, en ter plaatse waar de sociaal-demo craten vergaderden, is toch de politiek, of wel het socialisme, geheel vreemd aan deze zaak. Blijkens het jaarverslag der Berlijn sche Huisvrouwenvereenigin waren er op hare kookschool van 15 October 1878 tot op den zelfden datum in 1879 honderd leerlingen; van laatstgenoemden datum tot 31 Maart 11. 85. Ongeveer de helft der leerlingen bestond uit toe komstige huishoudsters en keukenmeiden. Deze hebben allen door tusschenkomst der Vereeniging eene goede plaatsing verkregen. De inrichting ontvangt voortdurend van particulieren veelmeer aanvragen om keukenmeiden dan er op de kook school zijn. Te Genève lieeftin de vorige week het aldaar zeldzame feit plaats gehad dat eene gevangenis voor vreemde landloopers en bede laars, die er gewoonlijk een nacht in arrest blij ven om den volgenden dag over de grenzen te worden gebracht, op zekeren avond ledig was. Een der aldaar verschijnende bladen, de Genevots, is hierover verontwaardigd. Het blad meent dat een commissaris \au politie, evenals een goede huishoudster, moet zorgen dat men op elke plaats datgeue vindt wat daar behoort te zijn. Onder de tegenwoordige wonderkin deren in de muziek behoort het nog nauwelijks negen jaren tellende meisje Rizzoni. Geheel uit haar hoofd speelde zij te Petersburg het F-dur concert van Moscheles met orkest, op uitstekende wijze, zoo wat gevoel als techniek betreft. Het kind is nog zoo klein, dat het 't pedaal slechts staande kan bereiken en is op 't oogenblik nog een leerlinge van 't conservatorium der Russische hoofstad. Onder de solisten trad ook een 6jarig jon getje Pancracy W'iganowski op, dat evenals Rizzoni, wanneer het iu 't leven mag gespaard blijven en zoo voortgaat, later onder de grootste musici zal gerekend kunnen werden. De gemeente Monti niont (Kanton Chambre) is door een vreeselijk ongeluk bezocht. In den nacht van 1 April brak een brand uit, die zoo hevig woedde, dat in een paar uur tijds 32 gebouwen een prooi der vlammen werden. Niet alleen de woningen der landbouwende be volking werden tot den grond vernield, niet alleen de veestapel, de oogst, alle aanwezige voorraad en de gereedschappen werden verbrand, maar een nog veel ontzettender ramp trof de gemeente, daar niet minder dar. zeventien personen, door de vlammen verrast, den dood vonden. De schrik en de verslagenheid in de kleine gemeente zij" dan ook onbeschrijfelijk. Er is schier geen gezin, dat niet plotseling in rouw is gedompeld. Toen laatstleden Vrijdag een machi nist van den Berg-Miirkischer. spoorweg te Dus- seldorp zijn veertigjarigen dienst herdacht, weril hem medegedeeld, dat hij, blijkens een onder zoek, door de directie ingesteld in geheel Europa, slechts door één confrater, zijnde in Engeland, met twee dienstjaren werd overtroffen. Daarom werd de dag recht feestelijk gevierd en ontving hij een aantal geschenken, waaronder een grati ficatie van de directie ten bedrage van 3000 mark. Naar men verhaalt wilde Graaf Loris Melikoff terstond na den aanslag op zijn leven, dien zelf meedeelen aan den Czaar, met wien men wegens zijn zenuwachtigheid, tegenwoordig uiterst voorzichtig moet omgaan. Hij begaf zich naar het winterpaleis en liet zich aandienen bij den Keizer, die zeer verwonderd was over zijn bezoek omdat de dictator eerst een paar uren te voren eeen lang onderhoud met hem had gehad. „Wat brengt gij mij voor nieuws?" vroeg de Czaar „Ik kom mijzelven aanklagen, Majesteiten tevens vergeving vragen voor mijn vergrijp." „Wat i9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2