BINNENLAND, GEMENGD NIEUWS. 'sLands wijs, 'slands eer. Allerlei. de moordenaars van generaal Mesensoff met zijn rijtuig geholpen te hebben om te vluchten, aan Solowieff gift en een revolver verschaft te hebben en voor 3 jaren den wegens nihilistische hande lingen beschuldigden Prins Krapotkin in diens vlucht uit het hospitaal, waarin hij wegens ziekte verpleegd werd, behulpzaam geweest te zijn. Voor de Keizerin zijn openbare gebeden uitge schreven. De Zeer Eerw. Heer J. Bos, rector der katho lieke weeshuizen en hoofdredacteur van de Maas bode te Botterdam, is door Z. H. den Paus be noemd tot honorair kamerheer. De Minister van financiën heeft besloten dat in ieder van 's rijks wege verstrekt gebouw, voor de kantoren van de hypotheken en het kadaster, eerlang een brandblusclimiddel, extiucteur, zal worden geplaatst. Purmerend, 8 ikpril. Gisteren vóórmiddag werd uit de Beemster-ringsloot alhier het lijk opgehaald van den landman K. N. uit Overleek, nabii Ilpendam. Zijn vrouw en zoon, die naar de markt waren, vernamen aldaar het treurig geval. De zoon zou deze week in ondertrouw opgenomen worden. Oosterhessolen, 8 April. In deze gemeente is gedureude ruim eene maand niemand overleden. Kralingen, 9 April. Aan de politie alhier is het mogen gelukken de moeder te vinden van het kind, dat den 19den Maart gevonden is in een der slooten gelegen aan de Plas alhier. Zij is overgebracht naar het huis van arrest alhier. Weststellingwerf, 8 April. Twee vrouwen en een vierjarig kind, die uit Wolvega terugko mende over Oosterbroeklaiid wilden gaan, sloegen ten gevolge der duisternis een verkeerd pad in, zoodat zij den geheelen nacht hebben rondge doold. Ze konden ieder uur de klok te Olde- markt hooren slaan eu toch geen uitweg vinden. Eerst toen 't daglicht aanbrak konden ze een weg vinden. Leeuwarden, 9 April. Er heeft zich gecon stitueerd een comité voor Leeuwarden en om streken van de Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie. Amsterdam, 9 April. Eergisteren-avond kre gen twee mannen op de Bozengracht twist, welke zoo hoog liep, dat de een den andere een vrij diepe snede met een schoenmakersmes in de zijde toebracht. De dader werd in verzekerde bewaring genomen. Slagharen, 8 April. Zondagmiddag werd de offerbus in de B. K. kerk gestolen. Omstreeks 2 ure werd het ontdekt door iemand, die daarin zijne gave wilde werpen. Het vermoeden viel dadelijk op een vreemdeling, die de aandacht van velen had getrokken, omdat hij te 12 uur alleen in de kerk was geweest, zoo het heette, om te bidden. Het gelukte den dader op te spo ren, tot bekentenis te brengen, en het geld, ten bedrage van bijna f21, terug te krijgen. De dief is gevankelijk naar Hardenberg gebracht. De offer bus had men, stuk getrapt, in het water gevonden. Montfoort, 8 April. Sedert geruimen tijd werden enkele sleutels der Herv. kerk vermist, en meende men een verminderen te bespeuren der collecte-gelden. Men giste en verdacht, doch Zondag werd aan de onzekerheid een einde ge maakt doordat yvee kerkeraadsleden, die zich in het kerkgebouw hadden laten opsluiten, den dief op heeterdaaa betrapten. Hpt was een lOjarige knaap, die zich op deze brutale wijze een toe gang tot de kerk had wetefi te verschaffen. Haarlemmermeer, 9 April. Blijkens de lOjaiige volkstelling bedraagt het zielental in deze gemeente 14,324, en wel 7427 mannen en 6897 vrouwen. Te Schiedam schijnt men iemand straffeloos te mogen uitschelden als men er maar toe uitgetergd is; de kantonrechter toch heeft zekeren A. H. veroordeeld „wegens het zonder daartoe uitgetergd te zijn uiten van scheldwoorden tegen iemand." Voorts is daar iemand veroordeeld omdat hij met eer. lastdier reed over een „ver heven gangpad". De gevaarlijke liefhebberij van jon gens, om achter op de rijtuigen te klimmen, heeft weêr een vreeselijk ongeluk veroorzaakt. Te Noordscharwoude ging nl. een 5-jarig knaapje aan een wagen hangen, raakte tusschen de wielen bekneld en was half stervende toen men hem uit zijn positie verloste. Te Bamsgate werd dezer dagen een gewezen herbergier, Oswald Pueberidge genaamd, tot zes weken dwangarbeid veroordeeld, omdat hij den dood van een hond veroorzaakt had. De grappige snoodaard had de huid van den hond met geel en blauw de kleuren van de libe ralen en de conservatieven bestreken, en het dier had zich door het likken aau verf ver giftigd. Maandag-ochtend jl- doorkruiste de eerste stoomtramwagen, behoorende aan den heer de Naurois en bestemd voor personen- en goe derenvervoer tusschen Castres en Lacauve-les bains (Tarn), de stad Parijs. Hij reed ditmaal te Mans af, liep over den boulevard Saint-Germain, de pont Sully, den boulevard Diderot, de avenue Daumesnil en verliet door de barrière de Picpus weder de stad en stopte het eerst te Charenton. De miniatuurtrein bestaat uit twee rijtuigen; in het eerste kunnen 40 personen plaats nemen; het tweede dient voor de machine en tevens als goederenwagen. Gedurende den geheelen tocht werd niet het minste ongeval veroorzaakt; slechts enkele paarden steigerden even bij het voorbijgaan van de machine. Deze proef mag dus als volko men gelukt beschouwd worden. Te Montaimon, een dorpje in Savoye, heeft een verschrikkelijke brand gewoed. Een en dertig huizen, door behoeftige gezinnen bewoond, zijn in de asch gelegd en zeventien personen in de vlammen omgekomen. In Berlijn rijdt eene eigenaardige droschke door de straten. Een fabrikant is op het denkbeeld gekomen om eene soort van velo cipede te vervaardigen, met eene vóór- en twee achter-zitplaatsen. Dat verioermiddel is thans in gebruik gesteld; de koetsier of wil men liever: het paard zit voorop, de achter-zit plaatsen zijn voor passagiers bestemd. Het huwelijksgeschenk, da t Prins Bu- dolf voor zijn verloofde bestemd heeft, is het be roemde halssnoer van brillanten, waarvan een welbekend juwelier uit Weenen op de verkooping van de juweelen van Koningin Isabella eigenaar is geworden. De Aartshertog heeft die prachtige parure voor zeer lioogen prijs aangekocht. Men weet, dat de diamanten van Koningin Isabella als de schoonste vau eenig vorstelijk écrin wor den geroemd. Een landbouwer te Go urd on in Eran k- rijk had sedert eeuige dagen opgemerkt, dat een zijner melkkoeien dikwijls haar kalf niet wilde laten zuigen, en toch iederen avond met ledigen uier in den stal terugkeerde. Toen hij de koe opmerkzaam gadesloeg, zag hij dat zij, zoodra ze in de wei was gekomen, vlak bij een hoogen stapel takkebossen ging liggen. Na verloop van eenigen tijd kwam een groote slang onder het hout uitkruipen en rolde zich om den uier van de koe. Deze scheen het dier verwacht te hebben; de slang werd door de koe gezoogd. Onmiddellijk riep de boer de hulp van eenige arbeiders in, om zijne koe van deze zonderlinge zuigeling te bevrijden, en na oenige vergeetsche pogingen slaagde men er in, de slang, die zich, zoodra zij onraad bemerkte, om het lichaam harer min gewonden had, te dooden, zonder de koe te bezeeren. Een deftig gekleed dienstmeisje met parasol kwam dezer dagen bij een slager haren dienst aanbieden. Onder de conditiën die 't meisje had was er ook eene, dat zij geen vleesch ver koos uit te dragen aan de klanten. „Vleesch draag ik natuurlijk niet uit," zei't ding. „Neen," antwoordde de slager, „dat zult gij ook niet, dat doet mijne vrouw, maar kunt gij ook piano spelen?" „Neen," zeide het meisje. „Dan kunt gij vertrekken," zei de slager, „want dan kan ik u natuurlijk in mijn dienst niet gebruiken." De firma Krupp, te Essen, heeft vol gens de Nordd. Allg. Ztg. bij een maatschappij in Zweden 1,300,000 centenaars ijzererts besteld. Dertig stoombooten zijn noodig om deze hoeveel heid naar Duitschland over te brengen. Drie Amsterdamsche Maandaghouders lieten in de Keizersgracht een horloge vallen, sprongen alle drie te water om het op te zoeken en hadden het geluk, het horloge op tc duiken; doornat werden ze weder op het drooge gehaald. De Prinses De C. te Parijsgafonlangs bij gelegenheid van haar 22en geboortedag een /wra5e«-feestmaal. Hare genoodigden, allen dames, moesten hare schoothondjes medebrengen, en naast het couvert van elke meesteres was een zilveren schotel voor haren hond geplaatst. Ieder der viervoetige gasten werd door een gegalon- neerden lakei bediend! Men meldt niet dat de geestvermogens, dier excentrieke prinses gekrenkt zijn, wij zouden 't anders gaarne gelooven. Te Witten in Westfalen is weder het geval voorgekomen dat een meisje, die een kam van celluloïde in het haar droeg, daarmede te dicht bij de kaars kwam. Ooarenblikkelijk vatte het gevaarlijke sieraad vuur en slechts door on middellijk toegeschoten hulp werd een groot on geluk voorkomen. Het kind kwam er nu met verlies van het haar en een brandwond aan het hoofd af. Een nieuw bewijs dat men met de sierlijke, doch zeer gevaarlijke voorwerpen van celluloïde niet te voorzichtig zijn kau. Een Italiaansch geneesheer, Macano, van Nizza, beveelt hel volgend recept dengenen aan, die een verzwakt of vermoeid gezicht hebben. Bij een kan water voegt men een eetlepel goe den brandewijn en een greepje keukenzout, het geen men te zamen laat oplossen. Voor de bet ting schudt men de ffesch om. Een herhaald ge bruik van dit aldus bereide water versterkt wel dra het gezicht cn geeft aan de oogen de vroe gere kracht terug. Een gevaarlijk spel! Te Lyon heb ben de leerlingen eener school in hun speeltijd een hunner makkers al spelende gedood. Men had les in de geschiedenis gehad en wilde thans op de speelplaats den dood van den hertog De Guise voorstellen. Een dertienjarige knaap wilde de hertog zijn, zijne makkers vielen dan ook op hem aan, en weldra viel de knaap, schijnbaar onder de slagen zijner aanranders, die, om het spel natuurlijk te maken, over hem heen liepen, alsof hij een lijk was. Den volgenden dag moest de knaap thuis blijven en een paar dagen later overleed hij, na veel geleden te hebben aan de gevolgen der inwendige kneuzingen, die men hem had toegebracht. Een phonographisch dagblad wordt, naar men uit New-York meldt, aldaar uitgege ven. De berichten worden op dunne platen over gebracht en zoo aan de geabonneerden bezorgd, die hen eenvoudig op een phonograaf behoeven te spannen, waarna het toestel in beweging ge bracht, de gcheele krant voorleest. Onderwijl kan men, rustig met de oogen dicht op eene sofa liggende, zijn sigaar rooken. Te hopen is, dat de nieuwtjes en allerleitjes alijd zoo puntig, pittig en aardig zullen zijn, dat de toehoorder er niet bij in slaap valt, waartoe die gemakkelijke hou ding een gereede aanleiding zou kunnen zijn. De groote stoomketel, te Serair.g ge maakt door de Société Cockerill, en die al de machinen der tentoonstelling moet in beweging brengen, is 11. Zaterdag te Brussel aangekomen. Het vervoer van dit overgroote stuk, dat 19,500 kil. weegt, is zeer moeilijk geweest. De ketel is van Seraing per boot naar Antwerpen gebracht langs de Kempische vaartin Antwerpen werd hij geplaatst op een waggon, daarvoor bizonder door de maatschappij Cockerill gemaakt. De af metingen van den ketel zijn zoo kolossaal, dat men hem op een afzonderlijken trein van Ant werpen naar Brussel heeft moeten vervoeren. Men had de grootste voorzorgen genomen, om alle ongevallen te vermijden, want de ketel belem merde de geheele baande dienst der andere treinen werd gedurende eenige uren geschorst. De ketel, ten 5 ure 's morgens uit Antwerpen verzonden, kwam in de lokalen der tentoonstel ling aan ten half een. Een Amerikaan meent een nieuwsoort geschut uitgevonden te hebben, waarmee Londen van Calais uit beschoten kan worden. Zijne vin ding is nog een geheim, maar berust hierop, dat het oorspronkelijk uitgeworpen projectiel op zich zelf weer een stuk geschut is, dat na verloop van eenigen tijd ontlaadt en een nieuw projectiel uit werpt, dat ook op zijn beurt weer een ander kan uitwerpen. Dat de katten taai zijn weet m en, maar een zelfs voor een kat zeldzaam staaltje van taai heid werd dezer dagen te Weenen geleverd. Men vertimmerde er een gebouwtje voor den tramway en van die gelegenheid maakte ons poesje ge bruik, om in een opening te kruipen, die de werk lieden daarna, zonder te weten (lat er een levend wezen achter zat, dichtmetselden. Een tijd lang hoorde men in dat gebouwtje nu een akelig ge- mauw, maar hoe men keek en weer keek, men kon maar niet gewaar worden, waar het geluid van daan kwam. Eindelijk maakte men het pla fond open en daar kwam „Mieke" voor den dag, zoo mager als brood en met te berge gerezen haren. Men voedde haar met melk, en twee dagen later dartelde zij weer op de daken rond, na 14 dagen als 't ware levend begraven te zijn geweest. Aan de militaire school te Eontaine- bleau had het volgende onheil plaats. De luitenant instructeur Boussel leidde, te paard gezeten, de exercitiën der cadets, toen plotseling een groote houthakkershond tegen het dier opsprong. Het paard werd schichtig en wierp zijn berijder met zóóveel geweld tegen een nabijstaanden boom, dat hij met verbrijzelden schedel naar het hospi taal moest worden vervoerd, waar hij korten tijd daarna overleed. In Nimes had een pijnlijk voorval plaats. Op den dag van het huwelijk van een zekeren Accariés kwam zijn kleedermaker hem een nieuw pak brengen, doch deze wilde het hem alleen tegen kontante betaling afstaan. De man had geen geld en trok zich dit zoozeer aan, dat hij zich twee uren voor de trouwplechtigheid ging ophangen. In den laatsten Er ans ch-Dui tsch e n oorlog werd een Eransch kurassier, hoewel met achttien wonden overdekt, door een krijgsmakker zóó getrouw opgepast, dat hij het leven er af bracht. Een hechte vriendschapsband verbond van dien tijd redder en geredde, en de laatste was zelfs zoo dankbaar dat hij zijn vriend beloofde hem eenigen erfgenaam tc maken van al wat hij mocht nalaten. Dit beloofde echter niet bijster veel te zijn, tot, eenige dagen geleden, de voor malige kurassier zijn erfgenaam „in spe" 200,000 fr. kwam ter hand steMen als een voorloopig voor schot op de erfenis. Hij had namelijk onver wachts zelf van een tot nog toe geheel onbe kenden oom, een generaal, meer dan 3,000,000 tr. geërfd. Bij dit geschenk in geld was nog gevoegd een afschrift van een in den behoorlijken vorm opgemaakt testament, waarin de verraste vriend, die. na zijn terugkeer in het burgerlijk leven, op de „place Saint-Pothin" te Lyon een zeer be scheiden nerinkje in bieren dreef, als universeel erfgenaam optrad. Op verschillend gebie d b 1 ijven zich te Botterdam verschijnselen vertoonen van den slechten gang van zaken. Men noemt een reederij, welke voornemens is al hare schepen te ver- koopen. Een der voornaamste sigarenhandelaars ontsloeg Zaterdagavond een aantal knechts, en een timmerman, die vroeger met 20 knechts werkte en het thans met 3 doet, is op het cu- rieuse denkbeeld gekomen om de ramen zijner werkplaats wit te verwen, opdat de voorbijgan gers niet zouden zien, dat hij weinig of geen werklieden in zijn winkel heeft. Sir Evelyn Wood heeft der ex-Keizerin Eugenie eene verrassing bereid, die, zoo zij al treurige herinneringen moet opwekken, haar toch zeker goed zal doen. Hij heeft van het graf van Napoleon I op St. Helena eenige plantjes mede genomen, die hij op de plaats waar de ex-Kei zerlijke prins geveld is, zal laten zetten. Deze verrassing zal de Keizerin eerst onderweg worden medegedeeld, door Sir Evelyn die haar vergezelt. LI. Zondag hebben te Liverpool weêr eenige liefhebbers van prijsvechteu getracht aan hun hartstocht bot te vieren. De politie was echter gewaarschuwd en dreef de menigte uiteen. Des namiddags trachtte men de schade in te halen op een ander terrein buiten de stad. Ook hier was de politie dadelijk bij de hand. Een van de deelnemers, een jonge knaap, werd over deze bemoeiing zoo woedend, dat hij een der agenten te lijf ging en gearresteerd moest worden. In het Halberstadter Intell. Blatt komt de volgende zonderlinge advertentie voor „Ik maak lang3 dezen weg aan mijn talrijke kennissen en vrienden bekend, dat ik met mej. E. verloofd ben. Zij is arm als een kerkrat, maar heeft eer. edel gemoed en zal een goede moeder voor mijn verweesde kinderen zijn. De goedhartige, maar weinig delicate inzender heeft zijn bekendmaking met zijn vollen naam on derteekend. Het was in 1501. Margaretha van Oosten rijk, de jonge, schoone en vrome dochter van Maximiliaan I en Maria van Bourgondië, onder nam een bedevaart. Op haar weg deed zij het kasteel Bourg-en-Bresse aan, gelegen midden in een bosch, met een heerlijk uitzicht op de Alpen. Dit kasteel behaagde haar, zoodat zij besloot er eenige dagen uit te rusten. En nauwelijks was dit bekend geworden, of de edelen en de boeren uit den omtrek stroomden er heende edelen om hun opwachting te maken bij eene dame van zóó hoogen rang de hoeren om haar te bewon deren als een tooverfee, zóó schoon en zóó mild was zij. Op Paaschmaandag nu werd, als ge bruikelijk, te Bourg-en-Bresse het eierspel ge vierd, hierin bestaande, dat men danste in een beperkte ruimte, waar eenige honderden eieren verstrooid lagen. De jonge paren, die tot driemaal toe de ronde maakten zonder een enkel ei te breken, mochten man en vrouw worden. Mar garetha was tot haar niet gering vermaak var. dit vrolijke spel getuige toen op eens hoorn geschal zich uit het bosch vernemen deed, en straks de hertog van Savoie, Philibert de Schoone, met een schitterend gevolg te voorschijn trad. Het eerste werk van den jongen vorst was, de knie te buigen voor de tijdelijke burchtvrouw van zijn kasteel, en haar met ridderlijke gratie te verzoeken om gastvrijheid. De twee blikten elkander in de oogen het looze godje sloop hun harten binnen er. het duurde niet lang, of men zag Margaretha in Philibert's sterken aim in het ronde zwieren tusschen de eieren. Was het behendigheid? Was het een wonder werk van Cupido? Het schoone paar volvoerde tot driemaal toe het kunststuk dat aan weinigen slechts gelukte. Geen eierschaal knapte er onder hun door Amor gevleugelde voeten „Oosten rijk cn Savoie!" riep jubelend de menigte. „Als wij 's lands wijs eens volgden?" fluisterde Phi libert de Prinses in het oor. Margaretha bloosde, doch legde haar hand in de zijne. Van dit oogeti- blik waren zij verloofden. En van hun huwelijk dagteekent de sedert schier onafgebroken reeks van echtverbintenissen tusschen het Huis van Savoie en het Huis van Oostenrijk. Wat paasch-eieren al niet kunnen uitwerken Iemand vroeg in December twee maanden uit stel van betaling eener schuld. Toen zijn schuld- eischer hem opmerkzaam maakte, dat zulks veel te lang was, zeide hij: „Dat is wel waar, maar u moet ook in aanmerking nemen, hoe kort thans de dagen zijn." In een salon viel het gesprek op een fiuan- ciëele ramp, die iemand getroffen had. Hij zal dit wel te hoven komen, zei men. De tijd is een goed geneesheer. Niet altoos, antwoordde eene dame. Ik heb in mijn leven eeu hevig verdriet gekend, dat de tijd niet heeft weggenomen. En wat dan? Mijn eerste rimpel! Een om zijn schraapzucht beruchte landheer was trotseh genoeg om voor zichzelven iu zijn tuin een standbeeld op te richten. Twee boeren beschouwden het; de eene vraagde den anderen, waarom de landheer zonder handschoenen was afgebeeld. „Omdat hij de handen altijd in onze zakken heeft!" was het antwoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2