BINNENLAND. hoor ontvangen, die zich geruimen tijd met hem over het plan van een nieuwe Noordpool reis heeft onderhouden. De Koning heeft zijn ondersteuning toegezegd. De Staats-Ct. meldt dat den 30en Maart 1880 te Parijs de ouderteekening heeft plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland, België en Frankrijk, tot regeling van het telegraphisch verkeer tusschen Nederland en Frankrijk. Amsterdam, 12 April. Bij een twist inden nacht tusschen Zaterdag en Zondag in een tap- perijtje op het Haarlemmerplein te Amsterdam, werd de broeder van een tapper door twee per sonen, wien drank op krediet was geweigerd, uit het huis gelokt en in een kelder geworpen. De aangevallene bleef op de plaats dood. De aan vallers zijn in hechtenis. Ze werden door nacht- wachts op de Brouwersgracht gegrepen. Middelburg, 12 April. De werkman, die den 6der. dezer maand op het barkschip Baron van Pallandt, door het vallen van een kabel, zwaar werd gewond, is gisteren na een hevig lijden in het gasthuis bezweken. Den ochtend toen hem het ongeluk trof, was hij voor het eerst aan boord van dat schip werkzaam. Hij laat eene weduwe na met 14 kinderen; 7 zijn er nog onverzorgd. Rotterdam, 10 April. Heden is van hier naar New-York vertrokken het stoomschip Rot terdam met 500 landverhuizers, Nederlanders en Duitschers, aan boord. Er hadden zich nog 300 voor deze reis aangemeld, doch deze zullen tot een volgende scheepsgelegenheid moeten wachten. Maasstricht, 12 April. De gemeenteraad van Kortrijk heeft het voorstel Carette aangenomen tot toepassing van 't système Smulders kos tende 17,000 fr. op 't carillon van gemelde stad. De heer Smulders heeft dus weder een nieuw succes in den vreemde behaald, alwaar zijn toestel naar 't schijnt meer gewaardeerd wordt dan in zijn eigen land. Men koestert de hoop, dat ook in Nederland niet langer zal gewacht worden om deze belangrijke uitvinding van onzen stadgenoot in praktijk te brengen. Beek en Donk, 12 April. Gisteren-avond is alhier een braaf en oppassénd man in het water geloopen, met het noodlottig gevolg dat hij ver dronk. Heden werd zijn lijk opgehaald. Noordbroek12 April. In deze gemeente is een zoontje van den arbeider de Koning door den bliksem gedood. GEMENGD NIEUWS. Men meldt uit Doetinchem: Zeven jongelieden, alhier tijdelijk vertoevende, gingen met een klein roeibootje op den Ouden IJsel zeilen. Op een uur afstand van hier voeren zij op een voor de stuw aangebrachten ijsbreker, zoodat de boot onmiddellijk omsloeg en allen te water geraakten. Vijf hunner werden met moeite door in de nabijheid zijnde landbouwers gered. De overige twee zijn eerst later lerenloos op gehaald. De Kuïne te Leiden wordt in een lust oord herschapen. Zij beslaat een oppervlakte van ongeveer twee bunders, waarvan het groote ge bouw, dat in den afgeloopen zomer op de Arn- hemsche tentoonstelling dienst deed voor den wedstrijd, het middelpunt uitmaakt. Daarvoor en omheen wordt onder leiding van den heer Jac. P. R. Galesloot een tuin in renaissance-geest en Engelsch plantsoen aangelegd, versierd met beel den, vazen, enz. Dit werk moet 20 Juni, ter gelegenheid van 't 5-jaarlijksche studentenfeest, gereed zijn. Daar de zomer van 1879 k oud en nattig was, is er natuurlijk weinig bier gedronken. Wat op dit terrein „weinig" beteekent, kan men eenigs- zins nagaan uit h^t feit, dat alleen de Kon. Ned. Beiersch-bier-brouwerij te Amsterdam in dat jaar een winstsaldo maakte van f 31.251.IS'/s,waar van f 12.158 wordt verdeeld or.der de aandeel houders. De lage prijzen van gerst, hop en ijs hebben natuurlijk krachtig tot die gunstige uit komst bijgedragen. Bij de jongste vergad. van de elektro technische vereen, te Berlijn, heeft men proeven genomen met nieuwe elektrische toestellen, waar door men in staat is, de lichamen der dieren in wendig te verlichten. In de maag van een le venden snoek werd eene platina-draad gebracht, daar langs een elektrische stroom geleid, en ter stond was de viseh doorschijnend, zoodat men duidelijk de ligging en beweging der inwendige deelen van zijn lichaam kon zien. De snoek bleef gedurende de operatie volkomen rustig, en toen de draad uit zijne maag was genomen, zwom hij rustig verder, alsof er niets gebeurd was. In eene onlangs verscheneu levens schets van Abraham Verhoeven, „den eersten courantier van Europa," beweert de stadsbiblio thecaris van Antwerpen, Alph. Goovaerts, dat het eerste Europeesche nieuwsblad in 1605 te Antwerpen het licht zag, in de Nederlandsche taal. Voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe ter deelne ming aan het in de maand Mei aanst. te houden vergelijkend onderzoek candidaten worden opge roepen, waren aanvankelijk twaalf plaatsen ter vervulling opengesteld. Met het oog op de behoefte van den dienst wordt het getal der te vervullen plaat sen op achttien bepaald. Eene jonge, vermogende weduwe te Lyon werd ten huwelijk gevraagd door een vriend van haar overleden man. Zij was volstrekt niet ongenegen aan dat aanzoek een gunstig oor te leenen, en zoodra de rouwtijd was verstreken, zou het huwelijk worden gesloten. Intusschen maakte de toekomstige echtgenoot zich dien tijd ten nutte om zijne zaken uit te breiden met het geld der milde weduwe. Eindelijk kreeg hij nog een flink voorschot, om, immers tot verhoo- ging van beider geluk, den bloei zijner zaak te verhoogen. Doeh daarmee scheen hij het zoo druk te hebben, dat hij op eens zijne bezoeken staakte. Daar ontving de goedgeloovige dame op zekeren dag een brief uit New-York, met het bericht dat haar gewezen minnaar goed en wel in de nieuwe wereld was aangekomen, doch dat op zijn tocht over den oceaan de huwelijksplannen bij ongeluk „in het water waren gevallen." In een der groote tuinbouw-inrich- tingen, die aan de stad Parijs behooren, bevindt zich tegenwoordig een collectie van 2500 ver schillende soorten tulpen, allen in bloei, wat een prachtigen aanblik oplevert. Voorzeker is deze collectie een der schitterendste, zoo niet de schit terendste die ooit gezien is. Een Parijsch wijnhandelaar, Abon dance geheeten, is failliet. Abondance heeten, wijn verkoopen en dan nog failliet gaan, zei een grap penmaker die 't las daarvoor moet men al een groote ongeluksvogel zijn De „Figaro" oppert het denkbeeld om in de stations, de squares en de parken bussen te zetten, waarin men de gelezen couran ten zou kunnen werpen, die dan konden dienen tot tijdverdrijf van de zieken in de hospitalen. In Amerika geschiedt dit reeds sedert gerui men tijd. De rijkdom onzer Nederlandsche taal is toch onuitputtelijk, en hare buigzaamheid grenst aan het ongelooflijke. Zij, die het tegendeel be- beweren, bewijzen slechts hunne onkunde, want mannen, die als autoriteiten op taalkundig gebied behooren te worden gerespecteerd, verrassen ons telkens weer met nieuwe toepassingen. Zoo be\at de Staats-Courant eene wijziging der statuten van Het Nederlandsch Tooneel, waarin o. a. voor komt „van het saldo ontvangen de beschadigde aandeelhouders 4772 pCt. Beschadigde koffie, tabak, graan, meel enz. worden bijna dagelijks in de couranten genoteerd; van beschadigde aandeelhouders hadden we echter nooit gehoord, doch in aanmerking nemende wie de mannen zijn, die dien term gebruiker., zal hij zeker als goed Nederlandsch moeten worden beschouwd. Eene dame die Beaco nsfield z es w ek e n achtereen in het Lagerhuis van af de dames galerij bekeek, schrijft dat de Engelsche „premier" alleen door bewegingen met den voet, lucht geeft aan zijn emoties. Wanneer hij geagiteerd was, dan bewoog hij zijn voet onophoudelijk in zijn schoen. Zondag 11. was het voor J. Polij te Vlis- singen een herinneringsdag, wel der vermelding waar dig. Op dien dag was het zeventig jaar geleden, dat hij de functie van orgeltrapper in de It. K. Kerk aanvaardde, en die hij tot nu toe met onver- moeiden ijver vervuld heeft. In die 70 jaren heeft JPolij 2 orgels en 4 kerken versleten terwijl hij 19 pastoors, 70 kapelaans en 6 orga nisten zag komen en gaan. Een veehouder te Wanneperveen, die des nachts bij een ziek paard van zijn buurman zou waken, vond men des morgens hangende aan de ruif van den stal. Aanvankelijk meende men, dat de man de handen aan zich zelf had geslagen, zoodat de ontsteltenis en verwarring algemeen waren. Door het rumoer sprong echter het paard, dat in den stal lag, overeind en zie, daar daalde de luchtreiziger. En nu bleek, dat hij in diepen slaap in die positie was geraakt; om het zich gemakkelijk te maken had hij nl. des avonds een touw aan den halster van het paard bevestigd en over de turf geworpen, het als voorzoigsmaatregel onder de armen om het lijf arebondeu en zich daarop voor den stal in eenig hooi ter ruste gelegd, vertrouwende alzoo elke verdachte beweging van het dier te kunnen waarnemen. Het paard was daarop in het tegen overgestelde einde van den stal gaan liggen waardoor het zijn bewaker onopgemerkt naar boven trok, die het overige van den nacht slapende in dien hangenden toestand heeft doorgebracht. Een ingezetene uit Andijk was in ge zelschap van een zijner buren en diens zoontje uitgereden. Onderweg schrikte het paard en sprong terzijde, waardoor het langs den dijk nederviel, door een oud hek en een houten wand van een burgervvoonhuis heen. De in dit huis wonende vrouw, een geweldigen slag in de bedstede hoo- rende, trok de deur der slaapstee open en zag een paardenkop. Het dier was morsdood. De drie personen, die op de kar zaten, hadden geen letsel bekomen. Gastein zal eerlang zijn 1200jarig be staan als badplaats herdenkeu, en maakt reeds toebereidselen dat feest op waardige wijze te vieren. In het jaar 680 nl. werd bij de warme bron, welke een paar jaren te voren door eenige jagers was ontdektde eerste hut opgericht teu gerieve der lijders die er zich kwamen baden. Prof. Raoul Pictet heeft op 27 Maart in het Conservatoire des A rts et Métiers te Parijs eene conferentie gehouden over „de koude en hare toepassingen op de wetenschappen en de nijver heid." De geleerde onderzoeker sloeg o. a. een medaille uit 15 kilogrammen in vasten staat ge bracht kwikzilver. Te Saint Denis heeft een bakker ver giftig brood aan het publiek verkocht. Een scheikundig onderzoek heeft doen zien dat er rattekruid in het brood was. De bakker en zijn huisgezin hebben er zeiven van gebruikt en waren dientengevolge, evenals alle anderen die van het baksel hadden gegeten, ongesteld. Een zeker persoon, Baude genaamd, in dienst bij den bakker, wordt beschuldigd het rattekruid in het deeg gemengd te hebben, 't Is iemand van een ongun stig verleden. Men schrijft ons uit Venloo: De 16-jarige slachtersjongen H. Hendriks, die op raadselachtige wijze verdwenen was en dien men daarom vermoord waande, is teruggekeerd. De knaap had een kijkje in de wereld willen nemen en zijne reis tot in Frankrijk voortgezet, doch door honger gedreven keerde hij van daar weder huiswaarts, en kwam Vrijdag-avond in de ouder lijke woning terug. Zijn verdwijnen had heel wat opschudding teweeggebracht, en de goede naam van de slachterij zijns meesters had heel wat geleden, daar men elkander in het oor fluisterde, dat deze zijn leerjongen geslacht en worst van hem gemaakt had! In den nacht van 6 op 7 dezer is bij het spoorweg-station te Frankfort aan de Oder een passagierstrein dwars door een zandtrein heengeloopen. De locomotief van eerstgenoemden trein raakte onder de lading van een paar wagens bedolven. De post- en de goederen-waggons wer den vernield en vele passagiers licht gekwetst. Naar hetgeen uit Emden wordt me degedeeld, heett dc politie aldaar op den 9en dezer weder een kist Amerikaansch spek in beslag genomen, omdat in dat spek trichinen gevonden waren- Een justitie-ambtenaar op weg van Orenburg naar Yeletsk werd op klaar lichten dag door een bende wolven aangevallen. De man, die wel gewapend was, liet de slede stil houden en stapte er uit. Zoodra de wolven onder het bereik van zijne wapenen waren, schoot hij op hen, maar de paarden, door de nabijheid der wolven reeds onrustig, waren door het schot zoo verschrikt, dat zij op hol sloegen, en de ongelukkige amb tenaar werd een prooi der wolven. Bij het afnemen van onderwijzers examens in het gebouw der prefectuur te Parijs is een der examinatoren, de heer Patry, plotse ling en terwijl hij een der candidaten ondervroeg, ineengezakt. Door een beroerte getroffen, was hij onmiddellijk een lijk. Te Cherbourg is door een windvlaag op de reede een boot omgeslagen, waarin zich tien marine-matrozen bevonden, die proviand naar het fort la Digne overbrachten. Vijf kwamen in de golven om. Naast de chemische liandschoenen- wasscherij, krijgt men nu de Parijsche maagwas- scherij. De heer Faucher aldaar heeft een toestel uitgedacht om mirabile dictu de maag te wasschen! De inwendig te reinigen persoon neemt een gutta-percha-slang van l'/« M. lang en 11 mM. dik in de keel, en slokt er 50 cM. van in. Aan 't ander eind zit een trechter met de spoel- stof, water o. a. gevuld. Houdt men den trechter hooger dan 't hoofd, zoo loopt het water in, houdt men hem lager dan het middel, uit de maag. Wie lust heeft neme de proef! Bij vergiftiging kan de uitvinding dienst doen. Een vreeselijke ramp heeft het Bel gische dorpje Ckrmout-sous-Huy met ontsteltenis vervuld. Toen in de vorige week een landbouwer uit die gemeente 's morgens zijne kinderen wilde wekken, bemerkte hij dat de geheele verdieping, wflar deze met hun zessen sliepen, in lichtelaaie vlam stond. Op de wanhoopskreten van den vader werden de kinderen wakker en zochten een uitweg door de vlammen te vinden. Aan vier er van mocht het gelukken hun vader te bereiken, hoewel vreeselijk gebrand; twee meisjes echter een van 17 en een van 18 jaar, kwamen niet te voorschijn. Te vergeefs drong de vader, door eenige moedige buren gevolgd, in de vuur zee door, doch alle pogingen tot redding waren vergeefs, en eerst nadat de brand gebluscht was, werden de verkoolde lijken te voorschijn gebracht. Al de leden van het gezin, met uitzondering van een klein meisje dat beneden bij hare ouders sliep, hebben brandwonden opgedaan. Vooral de vader heeft zich bij zijne pogingen tot redding deerlijk gebrand. Woensdag zouden de troepen die te Marseille in garnizoen liggen veldoefeningen houden. Twee pelotons waren in ligne de bataille opgesteld en kregen bevel om een charge te maken. Te gelijkertijd waren echter op hetzelfde veld, doch verborgen achter een ruïne, andere troepen aan het manoeuvreeren en ook aan dezen was juist een charge gecommandeerd. Bij den hoek van het gebouw renden de twee troepen onverwacht op elkander in. Daar de eersten ts paard waren, was de schok ontzettend en de verwarring onbe schrijfelijk. Verscheidene soldaten werden gedood of ernstig door de hoeven der paarden gewond. Volgens statistische opgaven worden jaarlijks op de geheele wereld ongeveer 100,000 kilogram quinine verbruikt, ter waarde van 25,000,000. Dc stad St. Thomas op het eiland van dien naam in West-Indië is voor een gedeelte door brand vernield. Zekere Louise D., te Brussel, mis schien uitgelokt door het Parijsche proces-Marie Bière, heeft haar vroegeren minnaar op de open bare straat op een kop vitriool onthaald, die zij hem in 't aangezicht wierp. Wederom heeft in den nacht van 4 Februari in een der dicht bevolkte wijken van Tokio in Japan, een hevige brand gewoed. Hoe wel de tamp niet dien omvang kreeg als zes weken te voren, en ditmaal slechts 2500 huizen in de asch werden gelegd, zijn de verliezen toch zeer belangrijk, daar het afgebrande gedeelte doof de rijkste klassen werd bewoond, en de vernielde huizen waaronder een school, een schouwburgi een politiebureau en verschillende pakhuizen, tot de best gebouwde perceelen in die stad behoor den. Slechts twee personen worden gemist, doch verscheidene werden zwaar gewond. Dinsdag jl. isteBonneen verzameling kevers geveild, die zeer zeldzaam en groot was. Deze collectie, waaronder prachtige en zeldzame soorten, bevatte 30.000 kevers, grootendeels uit vreemde landen bijeenverzameld. De heer li- Witte, te Breslau, werd er eigenaar van voor f 1200. Te Parijs schrikte deze week eenvoo' een boerenwagen gespannen paard voor een trani- wagen. Het dier ging op hol en daar de boer dc leidsels om den arm had geslingerd, werd hij medegesleurd en door de strengen, die zich o® zijn hals wikkelden, schier geworgd, totdat he' rijtuig tegen een anderen wagen stootte, maar toen was de schok zóó hevig, dat de arme boer letterlijk werd verpletterd. Te Amsterdamis een nagemaakte rijks daalder in beslag genomen. Graaf Greppi, die naar wij dezer dagen medegedeeld hebben, de weddingschap had aan gegaan om binnen 24 uren van Rome na»r Napels te rijden, heeft zijn doel niet bij tij''9 kunnen bereiken, omdat een der paarden 'e Aversa gevallen is. Dit was hard, vooral omdat nog slechts een uur afgelegd moest worden, ter wijl de graaf nog over twee uren te beschikken had. Eigenaardig is het, dat deskundigen, voor het vertrek uit Rome, juist hun twijfel over dl' paard uitspraken. Hoeveel spelden worden er jaarlijks gefabriceerd? De beroemde speldenfabrieken van Birmingham leveren er dagelijks ongeveer 37 millioen af; die van Londen, Strandes en Dublin 17 millioen; alzoo voor Engeland alleen bedraagt dc productie 50 millioen. In Frankrijk leveren dc verschillende fabrieken van Laigle, Rugle en Pa' rijs 20 millioen en die in de overige landen 1® millioen. Derhalve worden dagelijks 80 mill, spel den gefabriceerd, d. i. 29200000000 per jaar. vertegenwoordigende een waarde van 5 millioe11 gl. ruim. Een aanzienlijke familie teRigabeg®' zich van een trouwpartij huiswaarts om de bal kleederen aan te trekken, voor de nu volgende danspartij. Toen men dit gedaan had, reden ma® vrouw en twee dochters in een gesloten rijtuig' over het ijs var. de nog bevroren Duna, naar dc feestzaal. (Het ijs wordt in Rusland algemeen weg gebruikt). Doch dicht bij den oever brak het ijs. De koetsier en een zoon sprongen nog van den hok, maar paarden en rijtuig verdwene" in de diepte, waar menschen en dieren jammer' lijk omkwamen. In balgewaad kwamen de lijk®1 den volgenden dag te voorschijn. De zoon 19 bijna krankzinnig van droefheid en de koetsicf verloor bijna geheel de spraak. Het volgende ongeval heeft te Nime9 plaats gehad: Zekere vrouw van Graud Com®6 begaf zich, met hare dochter van 14 jaar en har9 schoondochter naar Ribaute. Zij moesten hiertoe de Gardon, eene snelvlietende rivier, overtrekke® Een smalle plank, zonder leuning was de brug' waarover zij de andere zijde van den stroo® moesten bereiken. Verschrikt door het geva® dat zij liepen, stapten zij vooruit, elkander vasj' houdende; eensklaps werd de schoondochter du1' zelig en valt voorover in het water, hare schoon' moeder en het kind in haren val meeslepend® Twee of drie vrouwen waren ooggetuigen van he^ ongeval cn kwamen toeloopeneen dezer spro®> moedig in het water en slaagde er in de schooi1' moeder te redden, doch de beide andere vrouu'®1 kwamen in het water om. Het Journal de Gand verhaalt, d®^ dezer dagen op den Staatsspoorweg tusschen Ge'1 en Meirelbeke een beschonken man zich tussche'1 de rails te slapen legde, waarna een exprestre® van Brussel over hem heen reed zonder dat h'J het geringste letsel ondervond of er zelfs ie'9 van bespeurde. Hubertine Auclert, de bekende voo'' standster der vrouwen-emancipatie in Frankrijk' heeft in een brief aan den prefect van de Sei°e doen «eten, dat zij geen belasting meer wil be talen, daar zij geen stemrecht heeft en dus gee" recht, om het gebruik van haar geld te conti'0'' leeren. Zij heeft dien brief geschreven mede n® mens zeven andere personen van hare sekse. Uit Beauvais wordt gemeld, dat dez^ dagen uit de gevangenis aldaar zekere Blo®®^ ontvlucht is, onder zeer buitengewone omstandig heden. Nadat het hem gelukt was zijne cel verlaten, is hij naar den toren van het geb°11 geslopen, en heeft het touw waarmee de kl°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2