I E U W E No. 371. Zondag 18 April 1880. 5c Jaargang. De verkiezingen in Engeland. Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. PRIJS DER ADVERTENTIËN BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Hoewel de uitslag der verkiezingen voor het Engelsch parlement nog niet volledig bekend is, zoo is het tot dusver bekend geworden resultaat voldoende om het als een feit te kunnen aannemen, dat ditmaal de liberalen de zege hebben bevochten. Met eeue meerderheid van ruim honderd stemmen hebben de Whigs het op de Tories gewonnen; het beleid der zaken in Groot- Brittannië zal nu weder voor eenige jaren in handen van Gladstone en zijne vrienden Overgaan. 'tls waar, het thans nog bestaande ka binet heeft natuurlijk de gelegenheid niet gehad zich aan het iu wording zijnde libe raal kabinet te vertoonen en men zou dus hunnen beweren, dat het een votum van Mantrouwen zou kunneu afwachten alvo rens de teugels van het bewind aan zijne tegenpartij in handen te geven. Maar getrouw aan zijne traditiën zal de heer Disraeli, thans lord Beacousfield, het land zeker die noodelooze tijdverspilling besparen. In 1868 stelde ook de uitslag •Ier verkiezingen den toenmaligen heer Bisraeli in het ongelijk, en zonder een votum van het parlement uit te lokken, diende (le premier dadelijk zijn ontslag in bij de Koningin. Zeer terecht begreep de eerste Minister, dat zijn kabinet meer iu het al gemeen belang handelde onmiddellijk af te teeden, dan een stemming af te wachten te een parlement, waarin het toch in de Minderheid zou ziju. Zoo begreep het ook (te heer Gladstone in 1874 en zoo zal lord Keaconsfield het in 1880 evenzeer begrijpen. Wij achten dit een gelukkig verschijnsel, even gelukkig als de wijzewaarop door de heuze des volks, de samenstelling van het Parlement is veranderd. Geen twijfelachtige Meerderheid, geen gelegenheid van kans- Mkening om hier of daar een stem te winnen; ?een, aan het toekomstig liberaal kabinet M Engeland is de aanzienlijke meerderheid vau ruim honderd stemmen verzekerd. Wij doemen dit een gelukkig verschijnsel, omdat daardoor alle aanleiding voor het nieuwe Ministerie, hetzij dat Gladstone aan het boofd komt of een der andere leiders van liberale partij, komt te vervallen om, FE U1LLETON. De Familie Choisel. Vervolg. In dien kommerlijken toestand brachten wij, voor e gedurig heen en weder trekkende troepen in kreupelhout verscholen, twee dagen door. Mechts eenige eieren, welke ik op de pleister- j der vertrokken legerbende vond, maakten aarbij ons voedsel uit. Eindelijk hield het mar keren der troepen op, en nu waagden wij het onze schuilplaats te voorschijn te komen. Ik P Uwen zoon op het paard, dat wij had- ontmoet, en ondersteunde hem, terwijl het er langzaam voortstapte. Bemoedigend riep ik ,eM toe, zie, ginds mijn vriend, verheft zich de ten van Letrelles! Uw lijden zal weldra verlicht Men. Doch hij schudde het hoofd. Met moeite ^eef ik het paard voort en bereikte eindelijk het h; te' ^Muwe teleurstelling: van de eertijds zoo Oeiende plaats waren niets anders dan eenige nhoopen ovegebleven, waarop de voormalige ter wille van zijn bestaan, met halve ver klaringen en halve beloften voor den dag te komen, eene halfslachtigheid noodig wanneer men zijn eigen partij wil ontzien, zonder de andere partijen, van wie men ook diensten verwacht, te kwetsen. Het nieuw liberaal Kabinet zal royaal zijn vlag kunnen ontplooien; de meerderheid is aan zijne zijde. Maar is nu de uitslag der verkiezingen even gelukkig te noemen? Wij behoeven slechts naar het hoofd-artikel voorkomende in No. 367 van onze Courant te verwijzen, om te doen zien dat wij dien uitslag zeer betreuren. Niet zoozeer omdat de partij, waartoe wij ons het meest aangetrokken gevoelen, tijdelijk het onderspit heeft ge dolven. De wetten van de natuur gelden ook voor de politieke partijen. Er is een tjjd van bloei, er is ook een tijd dat de boom bladerloos wordt en zijn kruin eu kale takken met sneeuw worden bedekt. Maar onder dien winterlast bezwijkt het krachtige hout geenszins; integendeel, het is sterk genoeg om dien last te torschen en wanneer dan de lentezon het winterkleed doet smelten en de boom weder zijn vorige gedaante aanneemt, dan ziet men hem met frissche takken en nieuwe knoppen prijken, alsof de gedwongen rust hem tevens nieuw leven had geschonken. Zoo is het met de staatkundige partijen. Ook voor haar is een tijd van komen en een tijd van gaan. En hoezeer het moeilijk is voor beiden steeds den juisten tijd aan te geven en de grillige volksstemming soms de levenskracht van eene partij verlamt juist op een oogenblik waarop zij nog de meeste diensten aan het land zou kuunen bewijzen, zoo is het voor een politieke partij, toch zeker verkieslijker met eere te vallen dan met schande te blijven staan. Niemand toch zal beweren, dat, nu aan de liberalen door de stembus de overwinning is verschaft, het conservatisme in Engeland voor dood kan worden verklaard. Zij, die zoo oppervlakkig zouden oordeelen, zouden toonen van het geheele wezen van het constitutioneel leven zeer weinig begrip te hebben. Zonder aan deze wijze van staats bestuur te groote waarde te hechten, zouden wij haar toch niet gaarne willen verwisselen bewoners troosteloos omdoolden. De oude kerk, zoo als zij daar half verbrand was staande ge bleven, scheen de verwoesting van het ongeluk kige dorp te bevveenen. Daar, waar ik hulp meende te vinden, trof ik hulpeloosheid en el lende aan. Eenige landlieden droegen Adolf naar de kerk, welke eene verzamelplaats van de slacht offers der wreedheid onzer vijanden was geworden. Een handvol st.roo onder de paardendeken diende den lijder tot bed. De heelmeester van het dorp was door de republikeinen gedood, en er was nie mand te vinden, die uw' zoon de noodige ver pleging geven kon. Zijn toestand verergerde zichtbaar. Chalon, zeide hij, ik gevoel dat mij slechts korten tijd overblijft. Neen Behnouticr, neen, antwoordde ik hem, zijn hand drukkende, gij'zult niet sterven. Blijde dagen wachten u, gij zult uwe moeder wederzien. O Gustaaf! viel hij mij in de rede, ware mij dit geluk nog be schoren, dan stierf ik blijmoedig; ik treur niet om den dood, welke mij wacht, maar te sterven zonder haar te zien, zonder haar een laatst vaarwel te kunnen zeggen, ach! dit valt mij voor een terugkeer tot het oude régime. Doch wat Lodewijk XIV vau de vrouwen zeide, is zeker niet minder toepasselijk op de uiting van het constitutioneel mecha nisme door middel van de volksstemming. Souvent femme varie Bien fol qui s'y fie, zeide de Roi Soleil, eu van de zoogenaamde publieke opinie kan misschien nog met veel meer recht hetzelfde worden ge zegd. Of dus onze mannen, of de conservatieven tijdelijk in Engeland het onderspit hebben gedolven, dit betreuren wij als zoodanig niet zoo zeer. Maar de uitslag der verkie zingen doet ons leed uit een algemeen po litiek oogpunt. Wij hebben niet als lofredenaars van de buitenlandsche politiek van lord Beacons- field op te trede.i; zijne daden konden ook door ons niet altijd worden goedgekeurd en de politiek in de Transvaal gevolgd zal steeds een zwarte stip blijven op het beleid der internationale staatkunde van het conservatief Engelsch Kabinet. Maar wanneer wij onzen blik niet zóóver uitstrekken, wanneer wij ons van de Afri- kaansche kusten afwenden en alleen het oog gevestigd houden op ons werelddeel, dan is Europa in het algemeen, en zijn zeker de kleine Staten in het bizonder, veel aan lord Beaconsfield verplicht. Dat het Engelsch egoïsme zich ook bij hem uitsprak, wie zal het ontkennen en geen staatsman verdient dien naam, wan neer hij niet tot zekere hoogte egoïst is voor de belangen van zijn land. Maar niet minder waar is het dat toen lord Beacons field zijn: toe hiertoe, eu niet verder, aan Rusland deed hooreu, hij evenzeer handelde in het algemeen Europeesch, als in het bizonder Engelsch belang. Ware Engeland niet tusschen beide ge komen, toen Rusland op het punt stond Turkije geheel en al onder zijn macht te brengen, de Moscovitische macht zou nu reeds loodzwaar op geheel Europa drukkeD. Het tractaat van Berlijn, dat wel niet de verminking van Turkije kon voorkomen heeft toch de suprematie van den Noord- schen Kolossus over ons werelddeel tegen gehouden. De overmoed van Rusland werd pijnlijk; zij is mij dierbaarder dan liet leven Hij bleef dan in zijn dood, wat hij immer was, een uitmuntend zoon, zeide mevrouw Belmoutier, die intusscken hare tranen den vrijen loop had gegeven. En een voorbeeld van onderwerping, ver volgde de officier; want gelaten berustte hij in de wijze raadsbesluiten des Henwls. Chalon, sprak hij met een zwakke stem, nog iets smart mij, de treurige gedachte aan het lot onzer ongeluk kige koningin. O! kon mijn leven slechts het hare redden. Ongelukkig vaderland! Elke dag brengt nieuwe schande over het weleer zoo glo rierijke Frankrijk, het land van den H. Lodewijk, dat thans zoo peilloos diep is gezonken! Belmoutier, hernam ik om hem te troosten, het gezag onzer tirannen, op moord en gruwelen gevestigd, kan zich wel voor een korten tijd doen gelden; maar eenmaal zal het dronken volk van euveldaden zat, uit zijne bedwelming moeten ontwaken, en verschrikt terugdeinzen voor den afgrond dien het zich gedolven heeft. Adolf zuchtte, als wilde hij zeggen; misschien te laat. Op zijn gefnuikt; zijn eerzucht werd binnen bepaalde grenzen beperkt. Zal het nu zoo blijven? Zal het liberaal Engelsch Kabinet de traditiën der Engel- sche staatkunde getrouw nakomen? Te hopen ware dit zeker, maar te verwachten is het bijna niet. Reeds hoort men het gejuich uit het verre Noorden. De dag bladpers uit Ruslands hoofdstad heft het Hosannah aan voor Gladstone en zijne vol gelingen. De Whigs zijn overwinnaars, roept de Golos uit, de gouden eeuw voor Rusland is thans aangebroken. Van En- gelands staatkunde wacht dit Russisch blad een Engelsch-Russische alliantie met Frank rijk en Italië om het quartet te volmaken, dat het Oostenrijksch-Duitsche duo moet overstemmen. En die viervoudige alliantie zou dan moeten dienen om het Europeesch evenwicht te herstellen. Wij kunnen natuurlijk niet met juist heid zeggen welk soort van evenwicht het Russisch blad bedoelt. Letten wij echter op de lessen der ondervinding, dan zjjn de evenwichts-begrippen van de zijde van Rus land al zeer zonderling. Zijn evenwichts- leer heeft de onafhankelijkheid van Polen aan de hebzucht van drie mogendheden op geofferd en diezelfde leer beoogt een ver deeling van het Rijk van de Halve Maan, in de stellige verwachting het kruis van de Grieksche kerk op de Sofia-moskée van Konstantinopel te kunnen planten. Of dit nu ook met de inzichten der Engelsche liberalen zou overeenkomen weten wij niet, maar zeker is het, dat de verkiezingstaal van Gladstone en de zijnen aanleiding hebben gegeven om bij Rusland weder groote verwachtingen te wekken. Wij hopen, dat die niet verwezenlijkt zulleu worden, want de overwegende in vloed, die Rusland daardoor iu het Euro peesch staten verbond zou verkrijgen, zou voorzeker andere mogendheden nopen haar invloed op andere wijze te verzekeren. En dat hierdoor het lot der kleinere staten, en dus ook van ons land, wordt bedreigd, behoeft dit nog te worden gezegd? Uit breiding van Rusland aan de eene zijde kan niet anders dan aanleiding geven tot de zucht van uitbreiding van andere groote mogendheden naar de andere zijde. verzoek ging ik een geestelijke ontbieden, om hem in zijn laatste oogenblikken bij te staan. Mijn zoon had dan het gelnk de troost middelen der godsdienst te ontvangen? vroeg de weduwe. Met een heilige ingetogenheid mevrouw; zijn dof oog glansde van vreugde, toen de priester hem het Brood der engelen bracht, en zijn ziel scheen reeds van de aarde onthecht in hoogere sfeer te zweven; eindelijk viel hij in een soort van verdooving. Nog eenmaal herkreeg hij het gebruik zijner spraak. Gustaaf, zeide hij, mij de ridderorde van den heiligen Lodewijk ter hand stellende, welke hij zorgvuldig bij zich geborgen had, breng dit kruis aan mijne moeder. Zeg haar, dat ik getracht heb hel waardiglijk te dragen, en dit teeken mij tot in het stervensuur dierbaar is gebleven. Ik nam het aan en kwijt mij thans van den last door hem mij opgedragen. Dit zeggende, gaf Chalon het kruis aan mevrouw Belmoutier die het weemoedig aan hare lippen drukte. {Wordt vervolgd.) Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant, Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. HAARLMmHI ABONNEMENTSPRIJS (WAIT. 1 ca o AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1