BII1T E NL~V N 8), BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Spanj e. Koloniën. GEMENGD NIEUWS. En was Engeland nu tot dusver, althans in zekere mate, de schutspatroon van de DU minores in het Europeesch staatshuis- houden, de komst der liberalen aan het bewind doet vreezeu, dat de toekomst der kleine staten in een donker vooruitzicht wordt gesteld. Maar toch niet te donker, doch dan onder ééne voorwaarde, nl. deze: dat de kleine staten niet langer dralen met het volgen der éénige politiek die hun pastde politiek van eendracht onder de zonen van hetzelfde vaderland. Die eendracht maakte vroeger steeds sterk en die kracht zal ook nu niet ontbreken. Maar dan moet ook alles wor den gedaan om haar te bevorderendan moet men de kracht niet zoeken in den wil van de tijdelijk bovendrijvende meer derheid, maar dan moet men zijn macht trach ten te versterken en te verzekeren, door eerbiediging ook van de heilige rechten der minderheden. Dan moet door hendie het beleid van 's lands zaken in handen hou den, govolgd worden de eeuige, ware po litiek: de politiek van eerbiediging van ieders rechten, met onkreukbare handhaving van ieders plichten. In numerieke legersterkte moeten de kleine staten, het kan niet anders, steeds bij de groote mogendheden achterstaan maar in zedelijke kracht behoeven zij het niemand, ook niet aan de machtigsten der aarde, gewonnen te geven, mits deze on misbare voorwaarde wordt vervuld: recht voor allen. Want alleen door aan allen recht te verschaffen en te verzekeren, wordt het mogelijk gemaakt van allen ook ver vulling te verwachten en te eischen van den plicht, die op ieder vaderlander rust: te lijden en strijden voor haardstede en altaren. Wordt aan dien onafwijsbaren eisch vol daan, dan kunnen de kleine staten, onder biddend opzien tot Hemvoor Wien allen gelijk zijn, de toekomst zonder te groote zorgen te gemoet gaan, ook al wordt de Engelsche minister-zetel door een Glad stone ingenomen. De leiders der liberale partij worden tegen Don derdag te Londen verwacht, om zich te verstaan over de te volgen gedragslijn. Markies van Ilar- tington is reeds hier aangekomen en heeft giste ren met verscheiden voorname leden der liberale partij een onderhoud gehad. Aan de Britsche officieren wordt, verlof ge weigerd; men gelooft algemeen, dat er gewichtige gebeurtenissen op handen zijn. De Duitsche Bondsraad heeft zijne meening over de zegelbelasting op postkwitantiëngewijzigd, en bij eene nieuwe stemming het ontwerp aange nomen. Een voorstel tot wijziging van het regle ment, uitgaande van Beieren, is mede reeds in behandeling genomen. Von Bismarck kan waar lijk niet klagen over te weinig serviliteit bij zijne onderhoorigen! Uit Londen wordt gemeld, dat de Duitsche gezant graaf Munster, wegens de politieke om keering aldaar zijn ontslag heeft gevraagd. De minister van oorlog, generaal Farre, heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij gelast, dat de regimentskinderen niet meer naar de scholen der Broeders, maar naar de openbare scholen zullen gezonden worden. De solda ten, die zich daaraan niet onderwerpen wil len, zullen behoorlijk gestraft worden; hunne kin deren nl. zullen van de lijst der regiments-kin- deren worden geschrapt. Als Turenne en Condé eens opzagen! Moet met zulke circulaires, zou zeker hun toornig woord zijn, de glorie van Frankrijk verkregen worden? De Minister van Buitenlandsche zaken heeft de Fransche gezanten in het buitenland aange schreven, dat zij voortaan, in plaats van „gezant van Frankrijk", den titel van „gezant der Fran sche Republiek" zullen voeren. Otero, die wegens een aanslag op het leven des Konings ter dood werd veroordeeld, is Woensdag ochtend geëxecuteerd. Te Samarang is de advocaat De Hans dood in de badkamer gevonden. In Kendal wordt een verdelgingsoorlog ge voerd tegen wilde zwijnen. Iedere loerah moet per week 2 varkensstaarten leveren. Van Ternate wordt gemeld, dat twee beruchte zeeroovers met 60 volgelingen in onderwerping zijn gekomen. Het jVwts-petitionnement tegen het misbruik van sterken drank is jammerlijk in het water gevallen. Het Nut is in de Tweede Kamer ver schenen met een adves met 48,000 handteeke- ningen. De Katholieken en Protestanten, die te gen de schoolwet protesteerden, kwamen meteen leger van 500,000 man op. Wat zedelijken invloed betreft, mogen de Nuts- mannen nu wel zeggen-, we hebben het afge legd Raalte, 15 April. Bij het omspitten van den grond in de buurschap Heeten is dezer dagen een kannetje gevonden, inhoudende 260 zilveren munten ter grootte van een rijksdaalder, waarvan de meeste, evenals het kannetje waarin zij gebor gen waren, zeer gaaf zijn. De munten zijn waar schijnlijk afkomstig uit den Spaansehen tijd. Arnhem, 15 April. Den 2den April werd van hier per spoortrein naar Bergen-op-Zoom ver zonden een goed dichtgespijkerd sigarenkistje met eene halve flesch likeur en 40 sigaren. Het werd afgeleverd zonder de sigaren, die dus door een spoorwegbeambte gestolen zijn. Ook onlangs is tusschen Arnhem en Bergen-op-Zoom eene groote hoeveelheid per trein verzonden sigaren zoek ge raakt. Amsterdam, 14 April. Een man werd eergis teren, bij klaarlichten dag, in de nabijheid van het Oosterdok door een spoortrein de beide bee- nen afgereden. De ongelukkige is in hoogst be- denkelijken toestand naar het gasthuis gebracht- ïtuinerwolde, 14 April. Een boer deed zich eenige dagen geleden, op een avondpartijtje flink aan drank te goed, zwierde toen in gezelschap van een flesch jenever naar zijn hooizolder en werd daar den volgenden ochtend dood naast de leêge flesch gevonden. Delden, 14 April. Voor eenige dagen is hier een Israëlitische vrouw overleden, nalatende 11 kinderen, 61 kleinkinderen en 7 achterkleinkin deren. Zij was met haar nog in leven zijnden echtgenoot 55 jaren gehuwd en zij telden zamen 154 levensjaren. Breskens, 14 April. Heden ochtend airiveerde hier de justitie uit Middelburg, ten einde zich te begeven naar eene woning tusschen het na burige Schoondijke en Waterlandkerkje, en al daar onderzoek te doen naar een gisteren-middag gepleegden moord op een meisje van circa 18 jaren, dat met afgesneden hals is gevonden. De dader is bekend, doch voortvluchtig. Men is hem nog niet op het spoor. Eindhoven 13 April. LI. Zaterdag had een meisje van 5 jaren het ongeluk, al spelende, in een ketel met kokend water te vallen, waardoor het zulke erge brandwonden bekwam, dat de kleine gisteren aan de gevolgen is overleden. Haarlemmermeer, 16 April. Aan den Spaarn- wouderweg is een tweejarig kind te water ge raakt en verdronken. Heemstede, 16 April. Naar men verneemt zal door de afdeeling Heemstede van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur eene tentoonstellling worden georganiseerd van afge sneden bloemen van hyacinten en zijn daarvoor reeds belangrijke bijdragen, ook van nieuwe hy acinthen toegezegd. Die tentoonstelling zal plaats hebben in het van ouds bekende lokaal" de dorstige kuil", aan de Koedieflaan, op Zondag en Maandag den 25sten en 26sten April a. s., van één tot zes uur des namiddags. Ter navolging! Aan de kunstboter is in de Vereenigde Staten thans zeer bepaald de oorlog verklaard. Te Philadelphia is tegen 30 groothandelaars in oleo-margarine proces-verbaal opgemaakt, omdat zij dat product als echte bo ter verkochten. Te New-York zal een kerk gesticht worden voor die belijders der Episcopaalsche godsdienst, die geen belang stellen in een kan selrede. De dienst zal er namelijk zonder predi- kitig geschieden. Men beleeft in onze dagen toch heel wat zonderlinge zaken! Een eigen aardigevischvangst heeftin de steengroeven van Saint-Astier plaats gehad. Bij het uithakken hoorde een der werklieden een holle klank ouder zijn houweel; eindelijk liet het stuk steen los, en men zag eensklaps een groot waterbekken voor zich, waarin tot aller verba zing twee groote karpers dartelden. De pneumatische klokken, teWeenen toegepast, zullen ook te Parijs worden aange bracht. De pneumatische-uurwerk-maatschappij heeft order, er eenige in de hoofdstraten te plaat sen, en wenscht nu ook in particuliere gebouwen ze aan te brengen. De luchtpompen worden ge dreven door een stoomwerktuig van zes paarde- kracht; de wijzers verspringen per minuut, en wijzen den tijd aan van het observatorium. DezerdagenvermistementeSchijndel een klein meisje en algemeen meende men dat het kind in de Willemsvaart verdronken was, tot men het eindelijk vond hangen aan een haak der kanaalbrug; toen de kleine van deze brug viel, waren nl. de kleertjes aan dat ijzer blij ven haken en, hoewel verstijfd van koude en bewusteloos, was het leven van het kind op die wijze behou den geworden. In het drukste gedeelte van Parijs is dezer dagen op klaarlichten dag, een brutale po ging tot diefstal met geweld gepleegd. In de rue le Pelletier in het huis van het zoo druk bezochte Café Riche, is een man door middel van een valschen sleutel een kamer binnenge drongen, waar zich een meisje van dertien jaren alleen bevond. Nadat hij het kind gekneveld, een prop in den mond gestoken en met den dood bedreigd had, onderzocht hij alle meubels en kasten. Toen de dief echter niets vond, keerde hij terug zooals hij gekomen was. Een vreeselijke doodsangst is die ge weest \an een vrouw te Crugny, die op het veld door een beroerte getroffen werd en halt verlamd, zonder te kunnen opstaan, twee dagen en twee nachten, hulpeloos en van honger en dorst ver teerd, voorover ter aarde moest blijven liggen tot zij eindelijk half stervende gevonden werd. Haar toestand is te ijselijker geweest, omdat zij bij volle kennis gebleven was. Het rijtuig van de Maatschappij Neri, die den spoorweg van Vallelunga aanlegt, werd verleden week bij Santa Caterina Villarmosa iu Italië, door een bende van zeven personen aan gevallen, die zeker geweten hebben, dut zich in dit rijtuig de kassier der Maatschappij bevond, een som van 160,000 lire met zich voerende. Intusschen mochten de roovers onverrichter zake terugkeeren, omdat het aanlokkelijk sommetje hardnekkig verdedigd werd, ofschoon de kassier en de koetsier gewond werden en de brigadier van de karabiniers, die het rijtuig escorteerden, door twee kogels getroffen werd. Toen het voer tuig bij de hinderlaag, door de roovers gelegd, genaderd was, werd het met een hevig geweer vuur begroet, waardoor een paard onmiddellijk gedood werd. Slosson, de Amerikaans che, en Vig- naux, de Fransche biljartspeler, die bij hunne respectieve nationaliteiten hun meester nog niet gevonden hebben, zijn thans bezig hunne krachten met elkander te meten. Slosson is daarvoor naar Parijs overgekomen, vergezeld van een spccialen verslaggever van een Amerikaansch blad, die iederen avond den stand van den wedstrijd naar New-York seint. De strijd zal vijf avonden du ren, terwijl iederen avond een partij van 800 caramboles gespeeld wordt. De inzet bedraagt 5000 franks. Te Berlijn is de candidaat in de rech ten Earl Hennig tot 2 jaren vestingstraf veroor deeld, omdat hij den student Taubner in een duël gedood heeft. Taubner had hem wegens een oneenigheid op den sabel gedaagd, en toen dit geweigerd werd, op het pistool, terwijl hij van verzoening niets wilde weten. Beiden schoten te gelijk. Taubner miste en werd zelf aan den hals gewond, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Reeds vroeger had Taubner met den sabel ge duelleerd. Hij had zijn noodlot dus aan zijn eigen moordlust te danken. In de creoso ot-fabriek van Burt, Boul- ton en Hay ward te Londen ontplofte Maandag een ke tel, die eenige duizenden liter cieosoot-olie bevatte. Het gebouw werd vernielden elf werklieden kwamen om het leven. Uit Amsterdam wordt aan Duitsche dagbladen geschreven, dat er voor Nordenskjöld, die verhinderd werd ons land te bezoeken, an ders wel reden bestond om naar Nederland te gaan, daar de Staten-Generaal in 1611 een prijs van f 25,000 hebben uitgeloofd voor het vinden van de noordelijke doorvaart, en dit besluit later niet is ingetrokken, zoodat Nordenskjöld op die premie nog altijd aanspraak zou kunnen maken. Dezer dagen heeft men te Guines (Fransch-Belgische grenzen) een snoek gevangen, die 17 kilo woog en verscheidene eeuwen oud moet zijn, naar men zou opmaken uit een ring dien hij aan den staart droeg en waarop in het Spaansch gegraveerd stond „Ik ben het eigen dom van mijn heer, den Koning van Spanje." Die snoek zou dus reeds te Guines hebben ge leefd ten tijde van de Spaansche heerschappij. „Grassen, het voedsel voor mensch en dier bij uitnemendheid," is de titel van eene voordracht dezer dagen gehouden in de afdee- lingsvergadering der vaderlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantenkunde te Amsterdam. We gelooven dat de qualificatie „bij uitnemend heid" van dit voedsel niet op menscli maar op dier betrekking heeft. Of zou een portie gras vcortaau eene plaats innemen op de spijskaart onzer restauraties? Gras gestoofd met margarine- boter, 't is om te watertanden! Het Ne (Ierland sc h, althans het Arn- hemsche publiek is waarlijk niet veeleischend als het zaken geldt, die zijn belangstelling opwekken. Op het Roermondsplein te Arnhem liggen de rails voor den tramweg en sluit zich aan de ceintuurbaan de lijn naar de stallen. Op dat punt is het uiteinde van een der ijzeren staven verplaatsbaar over een breedte van één decime ter misschien. Om de vijf minuten, des Zondags om de drie minuten, ziet men mannen, jongelieden en jongens daar stand houden, aandachtig de rails bekijken, of die staven tot de meest zeldzame voortbrengselen der nijverheid behooren, en na eenige oogenblikken in aandachtige beschouwing verdiept te hebben gestaan, duwt elke beschou wer even met zijn vinger de verplaatsbare rail van de eene naar de andere zijde en gaat dan weer verder. E.-u bewoner van het Roer mondsplein heefi een bewijs dat ook zijn be langstelling niet veeleischend is zich één uur bezig gehouden met het aantal te tellen van hen, welke zich deze uitspanning verschaffen: vier- en-vijftig verschillende personen hadden in dat tijdsverloop den wissel verplaatst. Onder die vier-en-vijftig was geen enkele vrouw of meisje en nu zegt men nog, dat de vrouwen nieuws gierig zijn. De anti-rookersvereeniging te Parijs, Societé contre l'ahus du tabac, heeft drie prijsvragen uitgeschreven over verhandelingen ter bestrijding van het rooken, nl.: lo. Op welke wijze kan men schoolknapen afhouden van de gewoonte om te rooken? 2o. Wat kan een huis vader doen om de slechte gewoonte van het rooken te bestrijden? 3o. Geef een op waarne mingen gegrond bewijs, waarom tabak rookende en pruimende matrozen slechter dienst doen dan de anderen en meer aau ziekten zijn blootgesteld. Voor elk dezer vragen is een prijs uitgeloofd van 100 franks. Verder zullen nog andere prijzen, als: medailles, eere-diploma's enz., worden toegekend voor algemeene verhandelingen tegen het rooken. De directeur van het postkantoor te Montclair, in de Vereenigde Staten, heeft met eene netelige quaestie te doen. Onder de inge komen briefkaarten was er namelijk een uit Newark geadresseerd: „Aan het schoonste meisje te Montclair" Daar hij gehuwd is, wilde hij het, om zekere licht begrijpelijke reden, niet wagen, geheel alleen te beslissen bij wie de briefkaart moest worden bezorgd. Daarom heeft hij alle jonge en oude ongehuwde mannen van het stadje ter vergadering opgeroepen, om dit bij stemming uit te maken. In den middag van 4 dezer hoorde men in een achterhoek van een bosch nabij Eisenach twee schoten. Eenige voorbijgangers vonden tevens een brielje, dat met een zakdoek aan een boom was vastgemaakt en waarop te lezen stond: „Op de rots aan de rechter kar.t liggen twee lijken." Daar ter plaatse vond men een jeugdig koopman uit Silezië en naast hem zijne bruid. Naar het scheen had hij haar en zich zelf met een revolver in de borst geschoten. Onmiddellijk werden beiden naar het ziekenhuis gebracht. Een oogenblik later ontving de politie een telegram uit Leipzig, waarin zij verzocht werd het oog te houden op den heer L. en zijne bruid, die voornemens waren een zelfmoord te begaan. Tevens werd zij verzocht, aan het bruids paar mede te (leelen, dat alle verhindering ten opzichte van het huwelijk uit den weg was ge ruimd. Blijkens de laatste berichten zijn beiden in zoover hersteld, dat het huwelijk zal kannen doorgaan. Te Appelscha is een kindje v an D/j jaar tijdens de afwezigheid der ouders, die naar het, veld waren om te werken en het kind aan de zorg van een kindermeisje hadden achtergelaten, in de wieg gestikt. Toen de arme moeder bij de thuiskomst haar zuigeling aan de borst wilde leggen vond zij het kind dood. In November des vorigen jaars werd de bevallige dochter van den heer J. G. te Kroonstadt door een hond gebeten. De woud ge nas uitstekend. Toen echter verleden week de familie naar een bal zou gaan, werd het meisje om\ el en bleek spoedig door watervrees aangetast te zijn. Schuim bedekte hare lippen, hare oogen werden dof en weldra had de razernij haar top punt bereikt. Men mag het een geluk noemen, dat zij na twee uren lijdens door den dood uit haar ijselijke smarten werd verlost. Te Parijs zal in deze maand een hu welijk voltrokken worden, dat in de hoogste stan den veel opzien baart. De hertogin van New castle treedt in den echt met een opera-zanger, den heer Tom Hohler, die, schoon zijne stem voor het tooneel wat zwak is, in particuliere kringen toch zeer gevierd werd. De hertogin is eene dochter van den overleden Amsterdamschen ban kier Hope; haar eerste echtgenoot, de hertog van New-Castle, overleed in Februari van het vorige jaar. De heer ffm. H. van der Bilt te New- Yoik mag wel voor een der rijkste menschen gelden. Hij trekt jaarlijks van zijne staatspapieren een rente van 3.105.000 gulden, d. i. dagelijks bij 9000 gulden. De Sphinx verhaalt het volgende van Bernadotte, voorvader van den tegenwoordige!: ko ning van Zweden. Bernadotte, had toen hij koning van Zweden was, zich nooit willen doen aderlaten. Eens verklaarde hem de arts, dat een aderlating nu bepaald noodig was, wijl anders 's konings leven gevaar liep. „Zweer mij dan," zei de koning, „nooit iemand te zullen vertellen wat gij op mijn arm hebt gezien." De dokter deed zoo, en de koning zijn arm ontblootend, toonde hem een Phrygische vrijheidsmuts, in den arm getatoueerd. Daarom stonden de woorden„Dood aan de ko ningen." Toen Bernadotte nog een eenvoudig re- publikeinsch soldaat was, had hij dit op zijn arm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2