NIEUWE No. 372. Donderdag 22 April 1880. 5e Jaargang. De storm in ccn glas water. BUITENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Rusland. lAAlLHSdl (MAKT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEETENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Het ontslag door den Rijkskanselier van Duitscklarid aangevraagd, is, zoo als wij trouweus verwacht hebbendoor den Kei zer geweigerd. Wij kennen die aanvragen om ontslag sinds lang; dertien gaan er in een dozijn. Meestentijds zijn ze niet ernstig gemeend en als ze ernstig gemeend zijn, worden ze van de band gewezen. Art. 16 en 17 der grondwet bepalen dat de wets voorstellen naar den maatstaf der beslui ten vau den Bondsraad in naam des Kei zers in den Rijksdag gebracht en daar door leden of commissarissen van den Bonds raad moeten vertegenwoordigd worden en dat alle verordeningen en beschikkingen van den Keizer door den Rijkskanselier moeten worden gecontrasigneerd, waar door deze de verantwoordelijkheid op zich neemt. De Rijkskanselier was der meening toe gedaan dat hij de verantwoordelijkheid voor de behandeling der zegel-belasting op de quitantiën in den Rijksdag niet kon op zich nemen. Voorts vond hij het onver draaglijk dat hij bij de beraadslagingen in den Rijksdag zijn gevoelen over deze para grafen niet kon meêdeelen, want hij kon volgens zijne overtuiging niet treden in het besluit van den Bondsraad en als Rijks kanselier en voorzitter vau den Bondsraad Was het hem onmogelijk tegen het besluit te ageereu. Dat was waarlijk een conflict van plichten.Maar met het volste recht zegt het keizerlijk antwoord dat dit conflict opgelost kan worden. Als men de theorie tot het uiterste drijft en naar bezwaren zoekt, dan kan een Rijkskanselier of een Minister-president elk oogenblik in een botsing van plichten geraken; doch prak tisch kunnen deze bezwaren in de meeste gevallen en zeer spoedig uit den weg ge ruimd worden. Als men op den weg naar oen bepaald doel een moeras ontmoet, dan is het al zeer onpraktisch om voor dien plas te blijven staan en zijn ontslag te nemen, heter is het langs den moeras te gaan om soodoende, zij het dan ook langs een om- Weg, het doel te bereiken. Von Bismarck had gerust de verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen om het besluit van den FE U1LLET ON. De Familie Choisel. Vervolg. En toen, mevrouw, naderde het beslissende °ogenblik: Adolf sprak in zich zeiven en zonder "unenhang, dikwijls onderscheidden wij nog de ^oorden Prankrijk en moeder. In den hemel zult &ij voor haar bidden, mijn zoon, zeide de geeste lijke, hem meewarig bij de hand nemende. Ja, ^ijn vader mompelde hij zachtjes. Zijne adem haling werd flauwer, op zijn gelaat verspreidde Zlch allengs de doodskleur, en terwijl de pastoor luide de gebeden der stervenden las, riep hij nog eentnaal: vaarwel moeder! vaarwel! Heer ik kom t°t U! en zijn schoone ziel ontvlood haar hulsel. Be bedroefde weduwe zag zuchtende opwaarts. Uw verhaal heeft mij getroost, kapitein, Zft|de zij; want ik heb de overtuiging, dat zijn dood door velen zal benijd worden. Liefde voor het vaderland, achting voor zijne moeder en be trouwen op den Heer zijn hem bijgebleven! Vrien- Bondsraad over den vrijdom van belasting der postquitantiën in den Rijksdag te bren gen, want er bestond niet het minste voor uitzicht dat het tot wet zou verheven wor den. En zoo dit al werkelijk ware geschied, dan immers had hij nog tijd in overvloed gehad, om zich aan de verantwoordelijk heid voor het in werking treden van dit besluit te onttrekken. Uit de houding en handelwjjze van von Bismarck volgt niets anders dan de stel ling: de Rijkskanselier kan slechts zulke voorstelleu van den Bondsraad bij den Rijksdag indienen die ook door Pruisen zijn goedgekeurd. Of met andere woorden: Pruisen moet in den Bondsraad steeds de eerste viool spelen, anders neemt von Bis marck zijn ontslag. Deze beschouwing van zaken vinden we echter niet terug in het keizerlijk schrij ven. De Rijkskanselier mag de bijl er niet bij neerleggen, maar hij moet zich met den Keizer en den Bondsraad op vreed zame en vriendschappelijke wijze verstaan, opdat de harmonie der groote rijksmach ten wederom hersteld worde. Von Bismarck had niet het minste motief om zijn ont slag te nemen, 't Was hem slechts te doen om door een alarmschot den Bonds raad tot rede te brengen. 't Is den man van ijzer en bloed gelukt. Er heerschte groote verwarring in den Bondsraad. Van alle kanten kwamen de afwezige leden opdagen. Vooral de keer von Mitnacht, de minister van Wurtem- berg, die aan de spits der oppositie tegen de quitantie-belasting stond, deed alle mo gelijke moeite om zich en zijn land te zuiveren van de verdenking van vijandschap tegen het rijk of von Bismarck. Beieren dat met Pruisen gestemd had, nam de rol van den hoogepriester, die de autoriteit van den Bondsraad op het altaar van von Bis marck als zoenoffer slacht. Op Beieren's voorstel werd besloten, de wet der quitan tie-belasting nogmaals in beraadslaging te nemen, omdat niet alle Bondsstaten vol doende omtrent de belangrijkheid van de wet waren ingelicht. Wurtemberg stemde voor het voorstel ofschoon het bestreed dat de leden onvoldoende zouden ziju in dianen, ik verzoek uwe gebeden voor den over ledene. Twijfel er niet aan, antwoordde de gravin, wij zullen den Schepper smeeken, hem de eeuwige rust te geven, indien hij haar niet reeds is ingegaan. Met een dankbaren blik op hem, die haren Adolf zoo trouw had bijgestaan, vroeg nu mevrouw, door wie en op welke wijze het lijk van haar zoon was ter aarde besteld. Nauwelijks hadden de landlieden vernomen, ging Gustaaf voort, dal hij overleden was, of allen verzamelden zij zich bij zijn stoffelijk over schot, en bleven er beurtelings bidden, tot wij hem den volgenden dag de laatste eer bewezen. Ik heb wel prachtiger, doch nooit aandoenlijker plechtigheid bijgewoond. Voorafgegaan door den grijzen priester en eenige koorknapen, werd de kist grafwaarts gedragen; terwijl de meeste ge meentenaren, gewapend, den lijkstoet uitmaakten. Er lag iets verhevens in dezen eenvoudigen en somberen optocht, waarbij men aan deugd en trouw de verschuldigde eer bewees, in het ont zielde lichaam eens vreerndelings. De titel van gelicht. De overige kleine staten staakten O O onmiddfellijk hunne oppositie tegen Prui sen, behalve de drie Hansesteden Hamburg, Lübeck en Bremen, die hunne meening dap per bleven handhaven. En op deze wijze werd het besluit van den derden April om trent den vrijdom van belasting der post quitantiën vernietigd. De Bondsraad heeft dus het onderspit gedolven. Het is ons totaal onverschillig of hij zich voor of tegen de zegelbelasting verklaart; maar het doet ons pijnlijk aan te moeten zien dat dit lichaam met eigen hand, zijn macht en aanzien aan deKKan- selier ten offer brengt. Dat is eene servi liteit, doorgevoerd in al hare consequen- tiëu. Yon Bismarck duit geen zelfstandige kracht naast zich of om zich heen. Met man nen van zelfstandig karakter is hij reeds meermalen in botsing geweest en telkens hebben zij moeten wijken. De Rijksdag en de Pruisische Landdag bestaan nog wel, maar hoe diep heeft von Bismarck het aanzien en de macht van den Rijksdag, van het Huis der afgevaardigden en ook van het Heerenhuis reeds gefnuikt, daar door dat hij deels door sluwheid, deels door geweld de tegenspartelende meerder heid onschadelijk maakte en het parlemen tarisme door het parlementarisme met goed gevolg trachtte te vernietigen. Nu is de beurt aan den Bondsraad. Ook dit gewich tig lichaam dat de beste muur was tegen den eenheidsstaat, weet hij te dwingen en te kluisteren. Zoo blijft er ten langen leste niets anders over dan de oppermachtige Rijkskanselier. De gansche staat wordt als 't ware beheerscht door twee oogen. En als deze oogen eenmaal zullen gesloten zijn, wat dan? Yon Bismarck vormt geen erf genamen, zelfs geen beheerders zijner po litieke nalatenschap, als hij sterft of zijn ambt vaarwel zegt, dan ontstaat er eene heillooze verwarring. Het zal voor iedereen thans duidelijk zijn welke reden von Bismarck had om den storm in het glas water te doen ont staan. Hij kon het »majoriseeren« der kleine staten onmogelijk verdragen. De man wordt daarbij met den dag zenuwachtiger en het is van algemeene bekendheid dat zenuwachtige menschen op het kleinste christen held was voldoende, om hem door ieder te doen betreuren. Zoodra de gewijde aarde het overblijfsel van mijn dierbaarsten vriend dekte, losten de landlieden hunne geweren, en zwijgend keerden wij naar de half verwoeste kerk, waar de h. Mis aan een nederig altaar, te midden van puinhoopen opgericht, gelezen werd. Het kerkhof van Letrelles blijft mij alzoo eene plaats ter bedevaart. Als kalmer dagen wederkeeren, zal ik mij derwaarts begeven, om er ten minste op het graf'mijns zoons te bidden, viel de weduwe hem in de rede. Gij zult de rustplaats herkennen, mevrouw, aan een houten kruis, waarop ik de woorden: „Belmoutier, het tlachtoffer zijner vaderlands liefde en vriendschap," gesneden heb. Dit is zeker het schoonste opschrift, wat men geven kon; en is het u moger. gelukken, mijnheer, zonder verderen tegenspoed hier te komen? Met diepen weemoed verliet ik de sombere plek, welke in weerwil van al het akelige, dat rondom mij heerschte, mij dierbaar geworden steentje dat op hun weg ligt, woedend kuunen worden. De Rijkskanselier is genoeg diplomaat om ook aan zijne toornige uit vallen een zeker doel te verbinden. Hij heeft de leden van den Bondsraad de les gelezen en hen tot rede gebracht en tevens heeft hij op nieuw zijne positie tegenover den Keizer en de bevriende Duitsche Vor sten helder en duidelijk gemaakt. Alles is gelukt. De Rijkskanselier heeft zijn doel bereikt. De storm in het glas water is tot be daren gekomen. Er heerscht wederom eene voorloopige kalmte. De komedie is afgespeeld. De hoofdrol werd met uitstekend succes vervuld. Maar toch is het ons duidelijk en op nieuw gebleken dat de wereldgeschiedenis meer in de duisternis der coulissen, dan op het tooneel van den Rijksdag en van den Bondsraad wordt geschreven. Lord Beaconsfield heeft zijn ontslag ingediend, en de Koningin heeft het aangenomen. Al zeer spoedig kan men dus vernemen aan wien de voi- ming van het nieuwe Kabinet zal opgedragen worden aan Lord Hartington, aan Lord Gran ville, of aan den heer Gladstone. De Raad van State heeft zich vereenigd met een voorstel ingediend door Castagnary en mits dien besloten, dat het woord Monseigneur, ten aanzien der Bisschoppen, voortaan plaats zal maken voor de uitdrukking: Monsieur. Men moet erkenuen dat de republikeinen vin dingrijk zijn in hunne vervolgingen. Men zegt, dat de Rijkskanselier, voor weder met verlof te gaan, nog eens zal deelnemen aan de discussie in den Rijksdag. Bij welke gele genheid wordt niet gemeld. De Russische consul te Van in Turksch-Ar- menië telegrapheert, dat de aldaar heerschende hongersnood vreeselijk is. Te Agbak zijn reeds meer dan 150 personen van honger omgekomen, In de dorpen ziet men jonge meisjes zich nog nauwelijks voortsleepen en van honger sterven. Te Van zijn meer dan drie honderd kinderen ziek uit gebrek aan voedsel. De aartsbisschop heeft was. Ik begaf mij naar Golette, waar mijn komst een algemeene vreugde veroorzaakte; want men had mij als verloren beschouwd. Door een dag blad vernam ik den dood van de heeren de Saintville, Ledou, Gazelle, Capières, Fuyau en eenige andere deelgenooten. Verlangend om den op mij rustenden plicht te Tolbrengen, leende ik het paard van een mijner vrienden, en spoedde mij herwaarts. Kapitein, zeide mevrouw Belmoutier, hem de hand reikende, ik dank u voor de bewezene belangstelling in Adolf Geene dankbetuigingen mevrouw, sprak Chalon haastig; de vriendschap, welke hij mjj toedroeg, is de oorzaak zijns doods geweest, het was mij dus dure plicht zoo te handelen. Beschik over mij, waar ik u van dienst kan zijn. Immer zal ik gedenken, dat gij de moeder zijt van hem, die trotsch was zich mijn vriend te noemen, en die om mij te redden, zich zeiven prijs gaf. Wij zullen nu het genoegen hebben u eeni- gen tijd hier te mogen zien, kapitein? (Werdt vervelqd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1