BINNENLAND, Italië. GEMENGD NIEUWS. getracht een hospitaal in te richten, maar zoo niet spoedig hulp komt opdagen, zal er van de bevolking in Vaspouroghan-district weinig over blijven. Onze regeering heeft uit Rostow aan den Don 50.000 pnd meel derwaarts gezonden. In de Kamer van afgevaardigden heeft Mamiani te kennen gegeven, dat hij eene alliantie, bijv. met Engeland, voor Italië wenschelijk acht. Pe- poli was van oordeel, dat Italië en geheel Europa thans al hunne aandacht moesten wijden aan de sociale quaestie. Maastricht, 19 April. Gisteren-nacht is in een der kloosters van de Ursulinen alhier inge broken. Er zijn een aantal zilveren en gouden voorwerpen ontvreemd. De dader of daders zijn nog onbekend. 's Heerenberg, 18 April. Een leidekker, die gisteren eenige herstellingen aan de binnenzijde van het dak van het grafelijk slot verrichtte, is door een ongelukkigen val omgekomen. Men vond hem op den torenzolder bewusteloos op den grond liggen, en naar zijne woning vervoerd, is hij na een smartelijk lijden van nog ongeveer twaalf uren bezweken. Breda, 19 April. Dat onder de dames nog al heldere hoofden zijn, heeft mejuffrouw Soden- kamp, alhier, deze week te 's Bosch bewezen; zij verkreeg in drie achtereenvolgende dagen acten van bekwaamheid voor de Eransche, Hoogduitsche en Engelsehe talen. Leiden, 19 April. Door T. C. Magnenat, te Amsterdam, is vergunning verzocht alhier eene kiosk te mogen plaatsen voor den verkoop van dagbladen. Burg. en Weth. stellen voor die ver gunning te verleenen. Overveen, 20 April. Naar den dichter W. J. Hofdijk is een nieuwe hyacinth genoemd, in de proefbakkcn van den heer C. Rijnierse alhier gekweekt. Het denkbeeld is uitgegaan van den heer J. P. R Galesloot en de heer Hofdijk heeft het peetschap aangenomen. Zwolle, 19 April. Terwijl gisteren-avond twee landbouwers uit Dalfsen, die met een boeren- kleedwagen hier waren gekomen om den onder wijzer van Dalfsen af te halen, aan de Hanekamp bij de Vechtbrug hun paard wilden voerenj schrikte het paard en ging het op den loop, waardoor beide personen onder den wagen ge raakten. De één kreeg een kneuzing aan de bee- nen, en de ander, een 18-jarige jongeling, gingen de raderen over den buik, zoodat hij een uur later overleed. E en vorstelij k dokter. Hertog Karei Theodorus van Beieren (broeder van koning Lo- dewijk I) heeft, zoo als wij reeds vroeger hebben vermeld, de vergunning ontvangen de geneeskun dige praktijk te mógen uitoefenen. Zijne gelief koosde bezigheid is de oogheelkunde, in welk vak hij reeds voortreffelijke en van groote zaakken nis getuigende operaties heeft gedaan. De prak tijk van den vorstelijken dokter is zeer uitgebreid; niet alleen des daags maar ook des nachts be geeft hij zich ook in de verst afgelegen dorpen om vooral onbemiddelden zijne diensten te bewij zen en hen door het schenken van geld, genees middelen, spijzen, wijn enz. weder tot krachtige menschen te maken. Treffend voorbeeld van zelf opofferende liefde in onze egoïstische eeuw! Op de Dusseldorfer tentoonstelling, welke den 9 Mei geopend wordt, zal een lid der Stenografische Vereeniging van den Rijn en West- phalen een Duitsche briefkaart exposeeren, iets grooter dan de gewone Engelsehe. Die kaart be vat de Vossische vertaling van de eerste drie boeken van den Odysseus van Homerus en een gedeelte uit een debat in het Duitsche Parlement. Het aantal woorden uit den Odysseus bedraagt 11000, dat van het debat 22000, totaal 33000 woorden. Deze zijn geschreven naar het systeem- Gobelsberg en met het bloote oog. Deze brief kaart bevat evenveel als negen kolommen druks van the Times. Te Parijs is verleden week debliksem in een kamer geslagen, waarin zich een vergulde kooi met een papegaai bevond. Al het verguld sel verdween eensklaps van de kooi, doch de vogel bleef ongedeerd. Den 14 dezer des morgens ten 8 uur werd te Raab (Boheme) de roover en moorde naar Takacs opgehangen. Zijn lijk werd, nadat de geneesheeren den dood geconstateerd hadden, naar het hospitaal gebracht. Eenige uren daarna bemerkte men dat er leven iu het lichaam kwam, de dokters beijverden zich de levensgeesten op te wekken en ten 11 uur bewoog zich het li chaam zeer goed. Takacs is echter den volgenden dag na een vreeselijk lijden bezweken. Een A.msterdamsche schoenlapper is door den drank die naar meer scheen te sma ken tot een dief geworden en natuurlijk in de gevangenis terecht gekomen. Een onmensch van twintig jaar heeft in de rue Grenelle te Parijs een meisje van vier jaar verbrand, Ileestachtiger kan het al niet. Het monster van wreedheid is in handen der justitie. Dezer-dagen werd uit New-York een Amerikaansehe nieuwigheid bericht, namelijk de phonograaf van Edison toegepast op de journa listiek. Hel bericht in „geuren en kleuren" komt op 't volgende neer. Het blad heet the Daily Phonograph en bestaat niet uit papieren bladen, maar uit tinnen blaadje, die langs galvanoplas- tischen weg in duizenden exemplaren worden ver vaardigd. Financiers van Broadway hebben den uitgever een millioen dollars ter beschikking ge steld, ter exploitatie van deze echt 19eeeuwsche onderneming, die aan de geabonneerden de moeite bespaart om te lezen, daar zij hun tinnen blaadje slechts op hun phonograaf te leggen hebben, om thuis op hun gemak bv. een redevoering in het Congres op den zelfden toon, met eenigszins schor accent, te hoover. uitspreken als de redenaar in de vergadering ze deed hooren. Tlie Daily Phonograph heeft reeds 10.000 phonogram mei' van gelijke afmeting aan even zoovele personen gezonden, die zich tot het nemen van een abonnement verbon den hebben. In het redactie-bureau, New School Street, bevindt zich de centrale phonograaf, waarin men het dagblad „spreekt." Van elk phonogra- fisch berichtje worden dan zoo veel tinnen exem plaren gemaakt als er abonnés zijn. In plaats van papier, ontvangt de abonnó eiken morgen per post een paket, bevattende een zeker aantal tinnen bladen, die door den bediende worden vastge hecht aan den cylinder van de phonograaf in mijnheer of mevrouw's kamer, nadat de toestel op tijd opgewonden is. Bij het ontwaken van den abonné, drukt deze op een knop en de cylinder begint af te draaien en debiteert den inhoud van The Daily Phonograph. Het sterkste van deze nieuwigheid is, dat zij uit een financieel oogpunt een machtige concurrent voor alle bladen, hoe goedkoop ook, dreigt te worden- Te beginnen met 1 April traditioneele datum voor uitvindingen van dien aardzou the Daily Phonograph zich te New-York officieel laten hooren. B. en W. van Amsterdam hebben het noodig geacht aan de bevolking bekend te maken, dat de politie streng zal toezien op de handelin gen der jeugd, omdat herhaaldelijk klachten in komen over de steeds toenemende baldadigheid der straat- en schooljeugd. En dat in een tijd, waarin zooveel werk van het ondenvijs gemaakt wordt! De Amerikanen, die maar altijdstorm voorspellen aan Europa, hebben in de laatste dagen zelf een hevigen orkaan moeten doorstaan. In New Yersey woei o. a. te Holt Neck een toren om en bij Englishville werd een couran tenjongen in de lucht geslingerd en gedood. Te Long Branch bereikte de wind een snelheid van 500 mijlen in het uur. Het departement van Oorlog heeftde levering van twintig duizend bloedzuigers aanbe steed. Quasi voor de militaire ziekenhuizen. Naar men echter van goederhand verneemt, zegt de Ned. Spectator, zijn zij bestemd om bij de even- tueele rentebelasting in dienst gesteld en op de bezitters van kleine kapitalen toegepast te worden. In een polemiek lusschen anti-revolu- tionnairen in de Standaard wordt, nu geconstateerd, dat het „anti-revolutionnair ook in uw huisgezin" is, als brieven en andere toezendingen, aan het hoofd des gezins geadresseerd, slechts door dezen of de vrouw des huizes worden geopend. Wij wisten waarlijk niet, dat die eenvoudige grondre gel van elk ivelgeordend gezin nu al het monopolie van een kerkelijk- politieke fractie was geworden. Een onzer vrienden ontving dezer da gen de volgende kennisgeving van het bestuur eener Nederlandsche letterlievende vereeniging: Names het bestuur onzer vereeniging heef ik de eer Uw kennis te geve als dat in onze vergaade- ring vanUw het eerelitmaatschap is aan- gebode. Het duupploom zal uiv eesdaagsch worde toegezonde. Names het bestuur, de Vis-presideut enz. Als de liefde voor de fraaie letteren verborgen ligt of gezocht moet worden in den cacographischen briefstijl van den snuggeren „Yis-president", dan zetten wij het een ieder „in diieën" haar in dit Kaffer-hollandsch te vinden en aan 't licht te brengen. Wij gevoelen ons voor zulk een taak totaal incompetent. Er zijn in Amerika weer twee nieuwe machines uitgevonden, om den menseh het voor uitkomen gemakkelijk te maken. De eene is ten velocipede, die, naar de uitvinder verwacht, „de mensciiheid van de dwingelandij der spoorwegen bevrijden zal." Deze velocipede is aan de achterzijde voorzien van een reservoir met saamgeperste lucht, waar door de wielen in beweging gebracht worden. Hier en daar zal men aan „pompstations" dien luchtvoorraad kunnen aanvullen, om dan weer met nieuwe kracht verder te rijden, en 25 mijlen in een uur af te leggen. De tweede uitvinding is een loopmachine, bestaande in eeu soort van rolschoenen, die wel wat op velocipedes in het klein gelijken. Zij heeft ook drie wielen, waarvan de beide kleinste door het grootste, het drijfwiel, in beweging worden gebracht. De voet wordt, evenals bij een schaats, op een houten plankje vastgebonden en deelt op zijn beurt de beweging aan het drijfwiel mee, op de wijze zooals dat bij draaibanken het geval is. Met deze looptnu- chine komt men veel sneller vooruit dan te voet, terwijl het in beweging brengen geen grooter inspanning vergt dan het loopen. Door een ram toestel kan men stilstaan wanneer men verkiest. In Duitschland is onlangs bevel ge- geven dat alle communicatiewegen met vrucht- boomen beplant moeten worden. In verband hiermede deelen wij onzen lezers de navolgens waardige gewoonte mede, die in het kleine Beiersche stadje Hohenberg reeds sedert langbestaat. Ieder stadskind mag bij zijn eerste h. Communie na volbrachten schooltijd, op daartoe aangewezen gemeeutegrond een vruchtboom planten, die levens lang zijn eigendom blijft. De jongelieden verplegen hun boompjes met de grootste zorg, en hierdoor wordt niet enkel de liefhebberij voor de vruch tenteelt opgewekt, maar ook het moedwillig be schadigen van boomeu geheel voorkomen. Op een tentoonstelling in Detroit, staat Michigan, iu Amerika, zonden de heeren Pidgree en Smith hunne vernuftige machines in, die zij voor de vervaardiging van schoeisel ge bruiken. Een twaalftal mannen en ongeveer even veel vrouwen waren er bezig leer te snijden, te naaien, en de zolen met schroeven stevig vast te maken. Binnen 20 minuten, nadat men een dame de maat genomen bad, werd haar een paar keurig nette schoenen te huis gebracht. Ge noemde firma is sedert 13 jaren te Detroit ge vestigd; zij houdt 400 werklieden bezig en levert dagelijks 1500 paren schoenen af, die meestal in bet Zuiden en Zuidwesten verkocht worden. Uit" de Maas te Well is eergisteren het lijk van een manspersoon opgevischt, dat nog niet lang in het water kon gelegen hebben. Bij onderzoek is het gebleken te zijn een zekere F. van M., 46 jaren oud en geboren te 's-Ilage, die door de familie sedert 6 jaren te Venlo iu den kost besteed was. Nieuwe industrie.Een schrandere boer in Amtnelshain bij Grimma heeft een hoender- nest uitgevonden, waarvan hij zich de gunstigste gevolgen voorspiegelt. In het midden heeft hij namelijk een klein valluik aangebracht, dat zich opent, zoodra er een ei op ligt. Hij stelt zich voor, dat de kip, die een ei gelegd heeft en om ziende dit niet terugvindt, in verlegendheid zal geraken enzich haasten zal om een ander te leggen. O, landelijke eenvoud! Op een boel go cd te Akkrum kocht eene vrouw, zoo zij meende, een kabinet voor f 17Toen zij echter het voorwerp zag, was het een kalf. In de laatst gehouden zittin g v a n de n Hoogen Raad is behandeld de zaak van W. .Toos ten, door het Hof te Amsterdam veroordeeld wegens manslag, gepleegd op den veldwachter te Bloemendaal. De advokaat-gen. van Maanen concludeerde tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 26 April. a.s. Ter BerlijnscheBenrs speculeert men tegenwoordig in Lucca-biljetten, d. w. z. in plaatskaartjes voor de opera-voorstellingen welke Pauline Lucca daar ter stede geeft. In den schouwburg te Freiburg werd onlangs een drama opgevoerd, voor een bizonder volle zaal. Toen het stuk ten cir.de liep, moest men een noodzakelijke verandering in de deco ratie brengen, en het gordijn werd voor een oogenblik neergelaten. Maar het publiek, hoogst voldaan over 't geen als het einde van 't stuk beschouwd werd, meende dat het stuk was afge- loopen, en verliet de zaal. Toen dus na eenige minuten het scherm weer was opgehaald, zagen de tooneelspelers, lot hunne groote verbazing, dat er geen enkel toeschouwer was overgebleven, en werd het zeer belangwekkende slottooneel niet afgespeeld. Verle denZon dag voormidd agisteKloe- tinge een buitengewone plechtigheid geschied; aan een ingezetene dier gemeente is namelijk de doop door onderdompeling toegediend. In een water gang in den Noordhoek werd de doopeling drie maal „koppie onder" gedompeld. De eerwaardef?) heer, die deze plechtigheid verrichtte, is een ze kere Van Beek, naar men zegt afkomstig van Wolfaartsdijk, waar hij vroeger arbeider was; thans schijnt hij zich meestal elders op te houden en hier en daar zich te beijveren in het propageeren zijner godsdienstbegrippen. In een Russische provinciestad werd onlangs opgevoerd: Veel geschreeuw en weinig ivoU Enthousiastisch riep het parterre om den auteur. Eindelijk ging de gordijn op en trad de regisseur voor. „Excuseert, mijne heeren! sprak hij; de auteur, de heer Shakespeare, is reeds 25 jaren dood!" Bij zijn afscheidsconcert te San Fran cisco heeft men den violist August Willielmy een gouden schild aangeboden, waarop een kostbare viool lag, benevens een lauwerkrans, met de Duitsche kleuren versierd, een kanarievogel in een prachtigen kooi, een gouden beker en een effect ter waarde van 2000 dollars. Een geneesheer, met name Whiteford, werd dezer dagen veroordeeld tot twee maanden opsluiting en 50 pond sterling boete, niet om reden dat hij een mensch gedood had, maar otn beproefd te hebben er een het leven te redden. De goede dokter gevoelde innig medelijden met het ongelukkig lot var. een ter dood veroordeelde: hij kon echter de genade voor zijn beschermeling niet bekomen; hij dacht dus niets beters te kun- neu aanvangen, dan de handteekening van den minister van binnenlandsche zaken na te bootsen, en aldus een bevel van genade te fabriceeren. Een jongeling te Rotterdam die deze' dagen mondig werd, ontving op zijn verjaardag een rekening van den chirurgijn, die hem ter wereld had helpen komen, en van de baker, die hem de eerste weker, van zijn verblijf op deze aarde had bijgestaan, Die twee personen waren voor hun diensten nooit beloond. De baker had vernomen, dat den jongeling bij zijn meerderja righeid een aanzienlijk kapitaal wachtte, en dit den chirurgijn medegedeeld, waarom beiden een rekening gereed maakten. De jongeliug betaalde ze niet slechts, maar voegde er ook den intrest van al die jaren bij. Les gens que vous tuez, se portent assez bien, zou men ook dikwijls aan de dagblad-redactiën kunnen toevoegen. Thans verklaart de beroemde zwemmeester Boyton, die volgens de dagbladen den weg van alle zwemmeesters zou zijn gegaan, in de Amerikaansehe Couranten, dat hij nog springlevend en gezond zich in zijn aanzijn verheugt- Een Duitscher, zich noemende Df- Worms, te Oberweissbach, heeft een nieuw middel uitgevonden om aan een uitgebreide clientèle nl. aan de lijders, aan zg. katterigheid grof geld te verdienen. Voor 3 mark of fl.80 verkoopt hij nl. fleschjes „Kater-Tropfen", waarin zich voor enkele centen aan ammonia, azijn-ether en pom- meranz-extract bevindt. Bêtise humaine ou sont tes limites? Te Am- sterdam worden thans pogingen aangewend tot oprichting van een hondenasyl. Misschien wordt dit instituut gevolgd door een gasthuis voor katten, een herstellingsoord voor apen of een koud-water-inrichting voor ezels. Te Zulliehau, i r. Pruisen, is eene ver ordening afgekondigd, waarin aan alle jongelieden beneden den ouderdom van 16 jaar wordt ver boden, op straat, op wandelwegen, in restauratiën, pleiziertreinen en andere voor het publiek be stemde lokaliteiten eene pijp of sigaar te rooken- De kracht, waarvan men partij trekt om eene schuit te verplaatsen, heeft veel meer uitwerking bij het trekken aan een jaaglijn dan wanneer zij op de schuit werkt. Dit komt daar vandaan, dat zij in het eerste geval een weer standbiedend steunpunt op den bodem heeft, ter wijl in het tweede geval haar steunpunt, het water, beweeglijk is. Men heeft sinds lang eraan gedacht, het trekken aan de lijn door menschel' of dieren te vervangen door stoomkracht. 1® 1879 heeft men proeven van dezen aard genome® in het Fransche departement Pas-de-Ca!ais. Of spoorstaven, gelegd op het jaagpad van het ka naal, bevond zich een locomotief, wegende tie" tons, die verbonden was aan een trein van drie schuiten, te zamen geladen met duizend tons. De proefneming heeft zeer voldaan; de locomotief sleepte de vaartuigen met een snelheid van vijf kilometer in het uur. De ingenieurs van de® waterstaat hebben als hun oordeel te kennen ge* geven, dat een snelheid van meer dan vier kilo meter de glooiingen van het kanaal beschadigen zou. Uit deze proeven volgen vrij gewichtige besluiten voor de nijverheid in 't algemeen. Me® weet toch, dat de langzame vaart een der onge makken van het vervoer in de kanalen is, e" dat de kracht verkregen door stoom, minder kostbaar is dan die, verstrekt door menschen of dieren. O tempora, o mores! IneenEngelschbla® heeft dezer dagen een dame bij advertentie ge vraagd, of iemand, die van plan was naar hel Zuiden te gaan haar windhond, een gezellig, ge* hoorzaara, vriendelijk en goedhartig beest, maat dat erg astmatisch was. voor hare rekening zo® willen medenemen. Zij zou natuurlijk alle kosten voor reis en onderhoud gaarne vergoeden! II. M. de Koningin heeft de vervaar' diging van een deel der goederen benoodigd voor de aanstaande heugelijke gebeurtenis welke het Koninklijk huis verbeidt, aan Arbeid adelt opge' dragen. „Men verhaast zich,' schrijft het Dagblad, dat de dames zoo hardnekkig getroi'V blijven aan de onzinnige mode om buiten °P den mantel, op den rug, zakjes te dragen. O"3 verwondert dit niet; men heeft wel krassT stuk jes op mode-gebied gezien, men denke a®® korsetten en hooge hakken, die de geheele me dische wetenschap en het gezond verstand blijde" trotseeren. Maar wat ons wel verwondert, is, dat de dames die zakjes blijven gebruiken, liefst zelf9 voor haar beursjes; men kon toch alle partij®® te vriend houden door buitenop ongebruikte zak jes te dragen, ten believe van de mode, en voort3 op eene practische plaats andere om er geld te brengen." Niet slechts worden die zakjes ge' bruikt voor beursjes maar ook voor zakdoekem en dit heeft ook al voor dames zeer onaange- name gevolgen. Wij zagen althans gisteren op <i® Hoogstraat, een weinig netten man den zoekdo& uit een mantelzakje trekken, daarmede de ne®9 aan zekere operatie onderwerpen, en den doek vervolgens weder in het zakje steken, 't Feit was ons reeds meermalen verhaald, zoodat schijnt alsof ook zelfs door zoo iets de dam"9 niet van hare dwaasheid men vergeve ons he' weinig galante, maar verdiende woord te ge nezen zijn. Het biljartspel, dat tegen woordig to' in de kleinste dorpen beoefend wordt, dagteeke®' van de regeering van Lodewijk XIV, toen doctoren dezen Koning dit spel aanbevalen om dat het, volgens hen, na den maaltijd de ver tering hielp bevorderen. Een zekere Chamill"rt moest dagelijks met den koning spelen. Chainil' lard was slim genoeg om den koning te late®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2