NIEUWE No. 373. Zondag 25 April 1880. 5e Jaargang, ISlrilï\ Een modern koninkrijk. BUITENLAND. se^shmu Engeland. Frankrijk. Duitsehland. Oostenrijk-Hongarije. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. -s.,'ni ii 'v v-w\N8Ksy v \TIF.\DJ! AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a, Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. In een der laatste zittingen van de Ka mer van afgevaardigden in het koninkrijk Italië heeft het lid Mamiani de wensche- lijkheid betoogt van een verbond met En geland terwijl een ander afgevaardigde, de heer Pepoli zich verplicht achtte de aan dacht te wijden aan de sociale quaestie. Men ziet het zoowel op politiek als op sociaal terrein is het moderne koninkrijk hulpbehoevend. Het heil en den voorspoed, die men na de wederrechtelijke vereeuiging der geannexeerde landen verwachtte, heb ben tot heden nog niet den zoo vurig be geerden uitslag gebracht; de Italiaansche eenheidsmannen staan beschaamd en zien maar al te wel, dat de weldaden hunner onzalige theoriën nog niet in aantocht ziju. De Voce della Veritaeen Italiaansch blad, bevatte onlangs een artikel over den hedendaagschen toestand van het moderne koninkrijk, dat zeer lezenswaardig is. Het blad schrijft o. a. het volgende; Italië is gereed,zeggen de radicalen en »het is voltooid,* herhalen hunne organen. Italië is gereed.Wij vragen echter: wien heeft die schepping gebaat? Wan- Deer wij eene vergelijking maken tusschen den toestand van Italië vóór het één werd, Wat door de revolutie werd gewenscht en met de hulp en het geld van Piëmout tot stand gebracht is, dan moeten wij beken- Den, dat het ééne Italië stellig niet in het voordeel der bevolking is tot stand ge komen. Zij heeft daarbij de ware vrijheid verloren, ziet zich nedergedrukt door be lastingen, welke voor den landbouw, de Dij verheid en den handel nadeelig zijn; zij ziet Italië overstroomd door papieren geld lu plaats van de vroegere klinkende munt on heeft, in een woord, de grootste en meest onherstelbare verliezen geleden. Wij willen voor heden de moreele zijde, die toch voor een welgeordenden staat de kostbaarste moet zijn, buiten aanmerking laten en alleen een weinig de materieele zijde beschouwen, namelijk de gevolgen van bet belastingstelsel, vooral voor den land bouw, dat belangrijke deel der nationale productie. De belastingen zijn zeer druk kend en worden met ongehoorde afpersin- FEU1LLETO N. De Familie Choisel. Vervolg. Hoe gaarne ik van inv aanbod wenschte ge bruik te maken, moet ik echter weigeren; de dienst r°ept mij. Het spijt mij, mijnheer, doch tegen den stelregel; plicht voor genoegen, mag men niets inbrengen. Reeds daalde de avond, toen de bediende het paard voorbracht. Chalon nam afscheid en vertrok. Mijne vriendinnen, zeide de weduwe, hem naziende, gij toch moet uw verblijf zoo lang Diogelijk rekken. Strekt het u niet tot vermaak, doet het dan ten minste om eene bedroefde moeder te troosten. XIII. Mevrouw de Choisel was na de terugkomst Van het kasteel te Hyèges. met haar gezin den gen en barbaarschheid geïnd, en wat on der de »barbaarscbe« regeeringen zelden O O voorkwam, is tbans eene gewoonte gewor den, namelijk de gerechtelijke verkooping van meubelen voor verschuldigde belas ting. Een officieel document geeft over een tijdperk van zeven jaren, eene bedroevende statistiek, uit welke blijkt dat 4000 huis gezinnen, die zich in een betrekkelijken welstand mochten verheugen, bezitters wa ren, en als zoodanig hun leven doorbrach ten, door de reddende* regeering tot wan- O O hoop zijn gebracht. Nu vragen wij iu ge- moede: wanneer hebbon ooit de gouver nementen der onttroonde vorsten, der tiran nieke* vorsten, dier vijanden van den voor uitgang en van de bevolking zoo iets ge daan? De executies wegens niet-betaliug der belasting waren toen zóó zeldzaam dat men zeggen kon, dat zij nooit plaats hadden. De Gazette dl Italië van Florence zou ons kunnen zeggen, of ouder de re geering van den Groothertog ooit zulk eene verkooping heeft plaats gehad. Andere bladen zouden ons kunnen zeg gen, of er zulke in het koninkrijk der bei de Siciliën, in Modena en Panna zij u voor gekomen. Wij daarentegen kunnen ten stelligste verzekeren, dat er onder het Pauselijk bestuur nooit eene heeft plaats gevonden. Wij weten, dat Toskaue de »tuin van Italiëgenoemd wordt, dat de handel aldaar zeer uitgebreid was en Livorno met Genua en Marseille wedijverde; wij weten, dat de werken tot verbeteriug vau den Val di Chiaua en Bientina op bewonderens waardige wijze werden uitgevoerd; dat, wanneer eene of andere provincie door ongunstig weder, aardbevingen of over strooming geteisterd werd, de Groothertog millioenen belasting kwijtschold om geen getuige te zijn van de rampen, die wij tegenwoordig moeten aauschouwen; wij weten eindelijk, dat bij den val der Tos- kaansche regeering in 1858 een voordee- Iig saldo van 1,775,000 lires op de be grooting voorkwam, zonder de inkomsten van Livorno en Bientina te rekenen, welke voor 1859 een batig saldo van 85,000 li res deden verwachten. Dit batig saldo is nu onder de nieuwe regeering veranderd iu een O O majoor gevolgd, die in het dorpje Saint-Lambon garnizoen hield. Met eenig huiselijk werk bezig, zaten moeder en dochter voor het vensterraam, en vermaakten zich met Eduard, die eenige half rijpe appelen als geschenk binnenbracht. Zou vader niet haast terugkomen? vroeg het kind, de groene vruchten ojr een tafel leg gende. Ik denk ja, antwoordde Henriette. Straks heb ik hem gezien, de soldaten exerceerden in een weide. O! het was schoon; als ik groot ben wil ik ook majoor worden. Men krijgt dan zilveren sporen en een vlug paard. Terwijl het knaapje nog over zijn behagen in den militairen stand uitweidde, tikte Choisel tegen het glas, en knikte zijn gezin vriendelijk toe. Vader! riep de kleine, klom op een' stoel, opende het raam, en stak zijn blondlokkig hoofdje naar buiten. Dag, beste jongen, zeide de graaf, terwijl hij hem op zijn arm tilde. Eduard had geen tijd om te antwoorden, zoo nadeelig van 14 millioen lires. Wij weten ten slotte, dat volgens het door Andreucci en Fenzi ingesteld onder zoek 6 millioen aan contant geld in de kas voorhanden was en bijna 200,000 li res in papieren van waarde, dat de arse nalen goed voorzien en drie schepen voor handen en twee in aanbouw waren. Wat het koninkrijk der beide Siciliën aangaat vreten wij, dat de staatspapieren toen 118 pCt genoteerd stonden, welke koers bij de bevrijding* dadelijk tot 69 pCt. daalde, en dat de 150 millioen, die Frans II in de kas had achtergelaten, plotseling verdwenen. Bij een in-cassa van 150 millioen heeft men ongetwijfeld het belastingstelsel van het koninkrijk Italië niet toegepast en nog veel minder de afpersingen en executies, die thans voorkomen. Waar moet het echter heen, zoo men op den ingeslagen weg voortgaat? Niet onaardig zeide onlangs de Fanftil la, »dat het beter zou gaan, als het slechter ging. Eu kan de bevolking dat niet met alle recht zeggen? Kan, om een voorbeeld te noemen, Sardinië dat bijna 600,000 iuwo- ners heeft, er over tevreden zijn, dat 20,077 huisvaders van hun bezittingen be roofd zijn, omdat zij niet in staat waren de belasting te betalen? Zouden Napels en Sicilië zich kunnen verheugen, dat 15,000 eigenaren tot wanhoop gebracht werden? Gclooven dan de radicalen misschien, dat het volk niet even goed als zij vergelij kingen maakt? Wie zal aannemen dat beweringen, zoo als die, welke de Liberia onlangs betref fende Rome bevatte, in ernst neergeschre ven zijn, dat namelijk, met uitzondering van vele aanzienlijken en de priesters, de groote massa der bevolking den tegenwoor- digen toestand zeer goed vindt. Wij gelooven, dat zulke berichten niet met bona fides worden opgemaakt, maar veeleer dat men met opzet onwaarheid spreekt, om aan het buitenland een met de werkelijkheid in het algemeen niet over eenstemmend tafereel te schetsen. Gelukkig ziju er vertegenwoordigers van het buitenland, die alles nauwgezet na gaan, vertrouwbare berichten afzenden en zeer trokken de fraaie epauletten van zijn vader zijne aandacht. Mevrouw Choisel opende de deur, zij liet haren echtgenoot binnen, en zette den sabel; dien hij losgespte, in een hoek der kamer. De majoor nam een' stoel, en plaatste zich tusschen zijne vrouw en dochter. Josephine, zeide hij, de tijden zijn zoo woelig, dat ik er ernstig op bedacht ben een rustig verblijf voor u te zoeken. Neen, Albert, ik zal bij u blijven; de ge ringste plaats is mij voldoende, mits gij er zijt, sprak de gravin haastig. Wij zullen immers niet scheiden vader? vroeg Henriette. Helaas! mijn kind, ik vrees dat het zal moeten gebeuren. De plicht van echtgenoot en vader noodzaakt er mij toe. Mevrouw Choisel verbleekte. Ons zweeft dan weder een gevaar boven het hoofd? zeide het meisje. Ach! Henriette, gaarne wilde ik het ver bergen; maar uwe veiligheid gebiedt mij u de vergelijkingen maken, welke den radicalen zoo zeer mishagen, en, kunneu wij er bij voegen, zoo juist met de waarheid overeen komen. Waar dergelijke feiten, ons door de Voce della Verita medegedeeld, spreken, zijn, dunkt ons, commentaren overbodig. Arm, beklagenswaardig Italië; de zegenin gen van het vereenigd koninkrijk laten wel lang op zich wachten! Ter reede van Queenstown is aangekomen het Amerikaansche oorlogsfregat Constellation, met levensmiddelen aan boord voor de noodlijdende Iersche boeren. De verdeeling van den voorraad zal geschieden door tusschenkomst van het inder tijd door the New-York Herald benoemde hulp comité. De Ministers hebben een afscheidsbrief geschre ven aan de chefs van hun Departementen, wien zij dank betuigen voor den ijver, welken zij ge durende zes jaren aan den dag hebben gelegd. De giften, welke bij den Aartsbisschop van Pa rijs voor de scholen in die stad inkomen, blijven toenemen en vloeien toe uit alle oorden des lands, zelfs uit Elzas-Lotharingen. De lijst, welke iedere week gepubliceerd wordt, bedraagt vele duizenden, en altijd vindt men eenige giften van 3 a 5000 franks. Het Journal officiel behelst een besluit, waar bij de heer Albert Grévy, gouverneur-generaal van Algerië, benoemd wordt tot regeeringscom- missaris in de Kamer van afgevaardigden, „ten einde den minister van koloniën bij te staan in elke discussie of interpellatie aangaande het be stuur iu Algerië." De Bisschop van Straatsburg heeft aanvraag gedaan om goedkeuring van den Staat ter be noeming van leeraars bij het seminarium, het welk te Zillisheim zal worden geopend. Die goed keuring is door den stadhouder van Elzas-Lotha ringen verleend. De bondsraad heeft in eerste beraadslaging de voorstellen van den rapporteur tot herziening van zijn reglement van orde, behoudens eenige kleine wijzigingen, in hun geheel aangenomen. De Pesther Corresp. meldt, dat in het ontwerp der Legerwet zal worden voorgesteld, twintig ar tikelen van de bestaande Legerwet te wijzigen. treurmare mede te deelen. Onze vijanden hebben besloten de Vendée te vuur en te zwaard te ver woesten, om voor goed, zoo als zij zeggen, den aristokratischen aanhang uit te delgen. Ik vrees, dat hetgeen wij tot nu gezien hebben, slechts een der ons wachtende rampen zal geweest zijn. Oordeelt dus zelve of uwe eigene veiligheid geen scheiding vordert. Albert, zuchtte de gravin; maar aandoening belette haar verder te spreken. Ik weet, beste Josephine, dat het u hard zal vallen; doch waar de nood gebiedt, moet men wel gehoorzamen. Zou het niet mogelijk zijn te blijven? Ik zal mij naar de omstandigheden schikken, geduldig eiker, rampspoed verdragen, over geene ellende eene klacht doen hooren. Mevrouw Choisel zag bij deze woorden haren echtgenoot met een' zoo liefdevollen blik aan, dat hij tot diep in de ziel geroerd werd. Ach! Josephine, pijnig mij niet langer, zeide hij; ik mag, ik kan er niet in toestemmen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1