BINNEN L A N 1). Koloniën. GEMENGD NIEUWS. Bij de marine zal de vierjarige werkelijke dienst in de plaats komen van de driejarige, terwiji de di»nst bij de reserve wordt verminderd tot vijf jaren. Het ontwerp bevat voorts bepalingen om te voorzien in bet zeer groor gebrek aan officieren bij de landweer. Het stelsel van één jarige vrijwilligers blijft onveranderd. Men meldt uit Rembang dat bet aantal tijgers tegenwoordig zoo groot is en deze dieren zoo brutaal worden, dat eenige dagen geleden een hunner de hoofdplaats met een bezoek vereerd heeft en onder de schapen en ander vee, zelfs ep de erven van Europeanen, nog al erg moet hebben huis gehouden. Een der hoofdredacteuren van De Tijd, de heer M. W. Van der Aa, is door Z. H. den Paus benoemd tot kommandeur der orde van den PI. Sylvester van den Gouden spoor. Hillegom, 23 April. De liedertafel Crescendo van Haarlem gaf gisteren-avond een concert, dat in alle opzichten aan de gunstige verwachtingen heeft voldaan. De beschaafde en fijn genuanceerde voordracht waardoor deze mannen zang vereeriiging, onder leiding van haren talentvollen directeur de heer N. II. Andriessen, zich onderscheidt, vond ook hier algemeene bewondering. Het genot van den avond werd nog verhoogd door het optreden van den piano- virtuoos, de jongeheer C. Andries sen jr. van Hilversum. Het flinke en breede spel, gepaard aan een uitstekend ontwikkelde techniek, doet ons dezen jeugdigen artist eene schoone toe komst voorspellen. Hem cn Crescendo roepen wij een hartelijk „tot wederziens" toe. Schiedam, 22 April. Gisteren viel een sjou werman, die, terwijl de brug aan de Gerrit-Ver- boonstraat openstond, op de leuning zat, achter over in de haven. De brugwachter liet zich langs de leuning zakken om hem te helpen, doch de drenkeling greep hem bij de beenen, waardoor ook de redder gevaar zou geloopen hebben, ware niet spoedig hulp opgedaagd. Kort na zijn redding is de man in het ziekenhuis overleden. Leiden, 24 April. Gisteren-avond had in de stadszaal alhier, eene uitvoering plaats van kerk muziek door de opleidingsklas voor jeugdige kerk zangers. Deze uitvoering mag als volkomen ge slaagd beschouwd worden, zij getuigde vau de groote vorderingen die de jonge zangers, onder uitstekende leiding, hebben gemaakt. Wij komen wellicht later uitvoeriger op deze uitvoering terug. Hamersfeld, 22 April. De landbouwer 11. v. B., vader van zeven kinderen wonende Lackhorster- bosch, had alhier zijn paard laten beslaan. Toen de smid hem weer te paard geholpen had, draafde het dier tot voor de woning van den dokter, waar R. v. B. het liet stilstaanop hetzelfde oogenblik stortte de man op het hoofd van het paard en was een paar uren daarna eeu lijk. Amsterdam, 22 April. In een regenput op een stoep in de Noorderstraat alhier, is heden ochtend het lijkje van een pasgeboren kind ge vonden. Nieuweramstel, 22 April. Een metselaarsbaas werkzaam aan eeu in aanbouw zijnde boterfabriek aan den Amsteldijk is heden ochtend van den steiger, waarop hij zich bevond, door een beroerte getrotïen en naar beneden geslagen; de man was dadelijk een lijk. 's G-ravenhage, 23 April. Op het plein alhier is eeu nieuw model dieren-drinkfontein geplaatst. Aan de bovenzijde is een drinkbak voor paar den en vat) onderen een kleinere voor honden aangebracht. Door op een koperen knop te druk ken, worden de bakken met versch water uit de waterleiding gevuld. Naar men verneemt zullen ook op andere punten dtr stad dergelijke fon teinen geplaatst worden. Midwoud, 23 April. In deze gemeente die eene bevolking telt van bijna duizend zielen, heeft in de eerste drie maanden van dit jaar geen enkel sterfgeval plaats gehad. Een bizonder soort „vrouwelijke apostelen" is van Engeland te New-York aan gekomen. Het zijn zeven dames gekleed in blauw uniform, onder leiding van een „high-comtnis- siouer." Dit gezelschap zal in de nieuwe wereld een nieuwe secte stichten die den naam zal dragen van „het leger des heils" (Salvation- army.) Bij eene te Amsterdam gehouden schilderijenvriling is de bekende Frans Hals, ge naamd „Leve de Trou", aangekocht voor den Yicomte de Pourtales te Parijs voor f 19,800. Onder dezen prijs zijn de opcenten begrepen. Het stuk was in het begin dezer eeuw voor f 17 ver kocht. Zekere P. is te 'sHage door de politie gearresteerd, beschuldigd bij zijne ouders te huis uit eene latafel van zijne zuster I 60 ontvreemd te hebben. „Dagbladschrijvers en verslaggevers zegt de Tijd bereiken het middelcijfer (51 jaren) niet, maar worden slechts 47 jaar oud. In dit opzicht staan zij gelijk met de matrozen. Sol daten brengen het er het slecht af, daar zij gemiddeld maar 28 jaar mogen leven, een cijfer, waarbij zeker goede rekening is gehouden met de oorlogstoestanden; een Hollandsch soldaat houdt het stellig langer uit. Van iemand, die veel geld heeft, zich van de zorgen des levens niets aan trekt en op die manier „een lauw leventje" leidt, zegt n.en, dat hij er oud bij kan worden. Dit is inderdaad ook het geval; want gentlemen, groote renteniers en geldmannen leven het langst van allen; hun ouderdom klimt gemiddeld tot 68 jaren. Op de rijkaards volgen onmiddellijk de boeren en landbouwers, die een levensduur genieten van 65l/s jaar." In sommige streken van Noord- Duitschland heerscht sinds eenigen tijd de krie- welziekte (de zenuwziekte met verlamming enz., die ontstaat door het gebruik van brood dat met moederkoorn is verontreinigd.) Vooral de mindere stand, die hoofdzakelijk zich voedt met brood uit rogge, loopt, uit den aard der zaak, gevaar. Het is overigens bekend, dat natts zomers en najaren bizonder aanleiding geven tot ontwikke ling van het moederkoorn, een ontaarding van den rnggekorrel. Bij het vernemen van de kleinebeter schap die in Gortschakotfs toestand viel op te mer ken, moet Prins von Bismarck uitgeroepen hebben „Ik heb het wel altijd gezegd: op die Russen is nooit staat te maken De leveranciers van het Turksche le ger hebben in zoo langen tijd geen betaling ont vangen dat hunne schuldvorderingen thans reeds meer dan 12 millioen gulden bedragen, behalve nog ruim een ton, die zij ontvangen moeten voor de levering van vleesch aan het paleis. Hoe woordenrijk de Nederlandsche taal is, kan o. a. ook afgeleid worden uit de verschillende benamingen welke het publiek aan het frankeerzegel geeft, benamingen die nu eens tot ergernis, dan eens tot hilariteit bij onze viel beschaftigte post-ambtenaren aanleiding geven; als daar zijn: een postzegeltje, een postwisseltje; een posstempeltje; een postmerkie; een koppie; een blauwtje; een briefmerkie; een zegeltje; een wil- lempie; een stuivers-dingetje; een blauw stuivertje; een plakkertje, een frankootje; een posttimpie; een blauw dingetje; een dingzigheidje enz. enz. De heer De Baudry d'Asson, afgevaar digde van de Vendée, die als een der beste ruiters van Frankrijk bekend staat, had een weddenschap van 10.000 fr. aangegaan, die hij in 10 minuten te paard over 100 vaste barrières 80 centim. hoog en op 3 meter afstand van elkander geplaatst zou springen, mits dat hij het recht had er 20 om te laten vallen. Bij het Palais de l'Industrie te Parijs waren derhalve 50 barrières geplaatst en een ontzaggelijke menigte was ooggetuige van den wedstrijd. De heer De Baudry d'Asson won met glans de weddenschap, daar hij twee keer in 9 minuten en eenige seconden over de barrières sprong. Er zijn 20,000 verschillende postzegels op de geheele wereld. Een compleete verzameling daarvan is dezer dagen voor 20,000 fr. verkocht. Men noemt de vrouwen „het zwakke geslacht". Het blijkt intusschen, zooleest men in het weekblad Het Nieuws, dat ze in den regel langer leven dan de mannen. Uit een overzicht, door den directeur van het Statistiek-bureau te Weenen gegeven, ziet men, dat in de voornaamste Europeesche staten onder 102,381 personen boven de 70 jaren 60,303 vrouwen en 42,528 mannen voorkomen. Onder de lOOjarigen is het verschil nog grooter; in Italië treft men 241 lOOjarige vrou.ven aar. tegen 141 mannen, en in Oostenrijk 229 lOOjarige vrouwen tegen 183 mannen. Dezer dagen kwamen twee knapen van 12 en 14 jaar, uit een der Iersche districten, te Dublin aan, die twintig dagen geloopen hadden, om aan de hertogin van Marlborough 2 te gaan vragen die aan hun vader ontbraken om zijn huur te betalen. De hertogin liet hun een nieuw pak kleêren geven, en per spoortrein terugkeeren, tevens last gevende dat den vader 2 ter hand zouden worden gesteld. Zondag-avond woedde een orkaan te Marshfield in den staat Missouri, waardoor het stadje grootendeels vernield werd. De puinhoopen vatten daarna vuur. Maandag waren retds 40 lijken gevonden, de beide volgende dagen nog 60, die onder de overblijfselen begraven lagen. Twee honderd personen waren min of meer ge kwetst. Uit verschillende plaatsen zijn treinen met geneesmiddelen, levensbehoeften, doctoren en ziekenverpleegsters naar het tooneel der ver woesting gezonden. Het ijzeren schip Bag of Biscay uit Liverpool, den 30en October met een kostbare lading rijst van Rangoon naar Londen vertrokken, zal, naar men met bijna volkomen zekerheid moet aannemen, met zijn 40 man sterke equipage reddeloos verloren zijn gegaan. Het schip had reeds tegen het eind van Februari in Engeland moeten aankomen. Gedurende de vreeselijke orkaan van den 20en Februari, waarin zoo vele schepen in den Atlantischen Oceaan te gronde gingen, zal het waarschijnlijk gestrand zijn. Schip en lading hadden te zamen een waarde van 40,000. In het jaar 1859 kocht een firma te Boston het patentrecht voor het vervaardigen van houten tandenstokers voor den tijd van 14 jaren, en legde in Buksfield de noodige fabrieken aan. Ongehoorde massa's tandenstokers werden daar gefabriceerd. Er werden 4 a 5000 stères hout per jaar daartoe verwerkt. De machinerie ge raakte gaandeweg tot zulk een graad van volko menheid, dat een zware boomstam in 5 minuten tijds in mooie aangepunte tandenstokers veran derd kon worden. In 't groot verkocht werden 62V2 cent voor 2500 stuks berekend en dit le verde eene enorme winst op. Toen het patent recht verjaard was, bouwde eeu andere firma van Boston een tandenstokersfabriek in de dichte wou den van Ohio. Dooi deze concurrentie werd de prijs tot een derde verminderd. De firma in Maine gelooft echter, dat die in Ohio haar laatste lied zingt en is voornemens, zoodra dat zal zijn uitgezongen, de tandenstokers weêr op den ouden prijs te brengen. Niemand zal 't bemerken and yet there are millions in it! Terwijl de margarine- of kunstboter reeds een gevaarlijke concurrent voor de natuur boter is, dreigt ook het plantenrijk met een nieuwe boter-industrie. Reeds geruimen tijd kende men een Oost-Indischen boom. behoorende tot de Sa- ponaceae, die pitten of kernen opleverde, waaruit een vette, voedzame stof getrokken kon wor den, doch eerst sedert kort is men op het denkbeeld gekomen een nieuwen tak van iudustrie er aan te verbinden. De officiëele naam van den boom is „Buty rospermum Parkil," doch in Indië is hij meer bekend onder den naam van „boter- boom." Verschillende reizigers uit Midden-Afrika berichten, dat deze boomsoorten aldaar in groote hoeveelheid voorkomen. De vruchten zijn ongeveer zoo groot als een duivenei en onder de opper huid bevindt zich een vetachtige stof van een zeer aangenamen smaak. Door uitkoking met water wordt deze stof verkregen (door hare lichtheid rijst ze naar de oppervlakte). De overeenkomst met boter is zeer groot en behalve dat bij een economische bereidingswijze, de prijs zeer laag zoude komen, is een van de uitstekendste eigen schappen deze, dat ze zich geruimen tijd goed kan houden zonder een zweem van ransigheid. Sarah Bernhardt, de koningin van het voetlicht, doet om zich lachen. Zij is van het Theatre Francais weggeloopen, omdat tooneel- recensenten zich aanmerkingen veroorloofden op haar spel in l'Aventurière. Saartjes blinde aan bidders zijn woedend. Zij was onlangs in Neder land, zegt de Siècle. Men heeft haar te midden van muziek door Amsterdam geleid, in een rij tuig met vier paarden bespannen. Men heeft haar een zegekrans aangeboden. Moet men zijn zinnen hierbij niet verliezen? Om weerstand te bieden aan zooveel bewierooking, moet men een stevig brein hebben. Dat van Sarah, ieder weet het, is wanhopig zwak. Wij waren gewaarschuwd. „Het karakter van den mensch," heeft Richard Owen gezegd, „is het produkt der omstandigheden, te midden van welke hij zich ontwikkelt. Zijne daden zijn het gevolg van het karakter en de omstan digheden." Wat hebben wij nu van de omstan digheden gemaakt? Alzoo geen steenen naar deze vluchtelinge geworpen, geen groote woorden, geen beleedigingen, zelfs geen verwijten tot haar gericht. Haar dolheid is onze dwaasheid, haar hoogmoed is onze geestdrift, haar verwaandheid is onze slaafscliheid. Beschuldigen wij niet haar, maar ons. Zondag jl. is boven de stad Toulouse en omstreken een zoogenaamde "zwavelregen" ge vallen. Het is bekend, dat dit verschijnsel zijn oorsprong vindt in het van pijn- en denneboomen gevallen stuifmeel, dat, door windvlagen naar de wolken opgejaagd, als geelachtig poeder met re gendroppels vermengd komt neervallen. Uit Oosts teil ing werf m eld t men ons va n 21 April: Heden middag omstreeks 2 uur zag men 2 kolonisten uit Veenhuizen langs den pu- blieken weg te Fochteloo loopen, achtervolgd door twee veldwachters. De kolonisten waren zóó uit geput, dat zij in eene woning vluchtten, waar zij spoedig door de twee veldwachters werden gearresteerd. Volgens hunne verklaring waren er 5 kolonisten ontvlucht, en had er reeds eene verschrikkelijke worsteling op het heideveld tus- schen de vluchtelingen en de veldwachters plaats gehad, waarbij één der kolonisten met de sabel een been stuk geslagen, terwijl een der veldwach ters zeer gevaarlijke wouden in 't aangezicht had bekomen, met een mes toegebracht. De portefeuille, Maandag j 1; in het koffiehuis De Pool te Amsterdam ontvreemd, is later teruggevonden. De inhoud, ongeveer f 300, was echter gevlogen. Er blijkt in Frankrijk een Institut Confucius de France te bestaan en wel te Boi-deaux. Welk het doel van dit CoM/wcws-instituut is, weten wij niet; alleen is ons tot dusver bekend geworden, dat het internationale medailles uitreikt aan prestidigitateurs of goochelaars. Te Covington in Amerika kwamen onlangs de wetten der Zondagsviering in werking, waarbij het iederen kastelein verboden is des Zon dags drank te verkoopen; wat gebeurde echter? Reeds op den avond van den eersten Zondag 11a de invoering der nieuwe wet, zag men meer dronken lieden op straat dan gewoonlijk op dien avond het ge 'al is. Hoe kwam dat? Dui zenden gingen op dien dag naar de tegenover liggende stad Cincinnati. De tolgaarders der Ohio-brug, berekenden dat ruim 10,000 perso nen naar Araerika's Parijs waren gegaan om daar hun verdriet te verdrinken en tevens te toor.en dat eene eenzijdige handhaving des Zondagswet in eene stad, die zoo dicht bij de grenzen van een staat ligt waar die wet niet is afgekondigd, tot geen goeden uitslag leiden kan. Onze Marine-schepen mogenmachte- loos zijn om ijs op te ruimen, zij zullen dan nu worden gebruikt om ijs te maken. Eenige stoom schepen, 0. a. Zr. Ms. Benkoelen, zullen nl., naar de Amst. C. verneemt, van ijs-machines worden voorzien. Eergisteren kreeg te Arnhem een heer ruzie met zijne keukenmeid. Verwoed greep hij de koekepan en ranselde haar daarmede zoodanig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Mcppel heeft een groenteboer bij den kantonrechter eene ruit ingesmeten uit kwaad heid, omdat hem door genoemden ambtenaar eene boete was opgelegd. De vijfkop, waarmede de boer gegooid had, werd in de kamer teruggevonden. Als men te Arnhem de raming der inkomsten van eiken belastingschuldige ten behoeve der inkomstenbelasting aangegeven nagaat, dan staat men, zegt de Arnh. Ctver baast, hoe sommigen van zóó weinig geld zóóveel kunnen doen. De Neue Freie Presse van Weenen meldt, dat van 580 leden, waaruit het„ Wiener Miinner- Gesangverein is samengesteld," er reeds 215 hebben ingeschreven, om deel te nemen aan de reis naar Brussel. Onder die 215 zangers zijn 46 eerste en 65 tweede tenors, 57 eerste en 47 tweede bassen. Dezer dagen kwam een Duitscher 'smorgens in de herberg van de wed. P., te Ko- ningboch, gemeente Echt, maakte daar eenige vertering, die hij betaalde, en verwijderde zich tot auf spater. En inderdaad, 's nachts klom hij door een opgeschoven raam het huis binnen en annexirte uit een lade in de gelagkamer f36. Een logé, door het gerucht gewekt, dacht den vreemden indringer te vatten, doch kon slechts diens pet machtig worden. Deze pet is aan de binnenzijde gemerkt Werde en doet vermoeden dat de dief uit de gevangenis aldaar is ontvlucht. Tot heden heeft men nog geen spoor van hem ontdekt. Een reiziger die zijns gel ij ken niet heeft, wordt binnen kort te Brussel verwacht. Hij bevindt zich thans te Berlijn, 11a een gedeelte van Noorwegen en Denemarken doorreisd te hebben. Het is een Zweed, die van zin is geheel Europa tc doorreizen, in een rijtuig bespannen met drie groote IJslandsche honden. Sedert zijn vertrek uit Stockholm is hem nog geen ongeval overkomen; hij is van zin slechts zes maanden op weg te blijven, en zijne reis te eindigen met een bezoek aan Parijs, Brussel en 's-Gravenhage. Zijne honden, grooter dan de Engelsche doggen, zijn sterk gespierde en vurige dieren. Die zonderlinge rei ziger neemt in zijn rijtuig mondvoorraad, kleeren en zelfs wapens meê. Iemand in Stiermarken deed onlangs een bestelling van wijn aan een handelaar te Batysceg in Hongarije, en ontving het volgende antwoord, naar men zegt in het Duitsch: „Lieber Frajnd, Sie schixi Brief, aber schixi nix, schixi Geld, schix i Wein. I nix kann vornehmen, nix wegnehmen, bai ajsenbati, weil will i nix, krieg i nix. Schixi fasz, krixi was. Schixi nix, krixi nix. Iner Frajnd M. B." Een les in de nieuwe Duitsche„ Rechtschreibung„ ware voor den af zender niet onnoodig. Het stadje Orenburg in Rusland, is drie weken lang door een sneeuwstorm geplaagd en eindelijk letterlijk van alle gemeenschap met de overige deelen des lands afgesneden. Bergen sneeuw verheffen zich eenige mijlen ver in den omtrek en een twintigtal personen kwamen in de sneeuw om. Men vreest het ergste omdat de gemeenschap tussschen de dorpen onmogelijk is en de plattelandbewoners zich geen levensbe hoeften kunnen aanschaffen. Billigas Fleisch fiir Stadt und Land, flotter Absatz fur die Viehzuchter-, wohlgemeinte Vor- schldge zur einer richtigen und bewcihrten Ver- kaufsweise des Fleisches. Onder dezen titel heeft dr. C. J. Eis'uein, te Bremen, vóór eenige dagen een brochure uitgegeven, versierd met 5 afbeel dingen. Het geschrift strekt ten betooge, dat de goede stukken van rund, kalf of schaap te laag, maar de minder goede (en dat is het grootste deel van de slachtdieren) te hoog worden betaald De afbeeldingen strekken om de indeeling der slachtdieren naar de waarde van het vleesch aanschouwelijk te maken. Bij de vereischte ver betering iu dezen, zulUn de slachters geen schade lijden. Het boekje kost slechts 40 cent. De zaak i3 ook bij ons over het geheel nog tamelijk ongeregeld, tot groot nadeel van de maag e» vooral van de beurs.,, De uitvinding van den Amerikaan- schen generaal Ruggles, la pluie a la portée de tout le monde, waarvan drie of vier maanden de meeste dagbladen melding maakten, wordt wederom langs denzelfden weg ter kennis van het publiek gebracht. Generaal Ruggles schijnt evenwel nog op hetzelfde standpunt te staan, want eenige mededceling omtrent de proefnemin gen met zijn luchtballon met ontplofbare stoffen is ook niet bij dit tweede bericht gevoegd. Op den 20sten dezer is onder de ge meente Hoogland gearresteerd en daarna gevan kelijk zwaar geboeid naar de gevangenis te Ut-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2