NIEU W E No. 374. Donderdag 20 April 1880. 5e Jaargang. Superstitie. BUITENLAND. BINNENLAND. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Rusland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Zweden. Amerika. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BIT RE A IT: St. Jansstraat Haarlem. AIMS TIE h 0 AGITE MA NON AGITATE. MMT PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 s Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers K P P E E S L A U E E Y. Het is een feit dat de mensch steeds geneigd is naar het bovennatuurlijke. Het üiet bezittende, tracht hij er naaren het Ware bovennatuurlijke niet vindende om dat hij niet zoekt, waar hij het vinden kan, valt hij in de ongerijmdste bijgeloovig- heden. Het ongeloof gaat hand aan hand met het bijgeloof. Helaas! in onze dagen breidt zich de superstitie dermate uit, dat zelfs de radi cale pers over hare toename een klaag lied aauheft. Vooral het bijgeloof aan spi ritistische vertooningen neemt onrustwek kend toe. Het is wel een hopelooze taak de liberale menschen van die superstitie te genezen, zoo bekende nog onlangs een van de organen dier pers. Wi] stemmen dit toe. Dat bijgeloof is, om zoo te zeggen, natuurlijk. Waar het geloof verdwijnt, ontstaat een ledig, dat ten allen tijde bij het menschengeslacht is aangevuld door bijgeloof. Dat kan niet an ders. Dat zal nooit anders worden. De vermaardste zoogenaamde vrijden kers waren de bijgeloovigste lieden ter we reld en de vurigste aanbidders van afgo den, al waren deze juist niet van goud, hout of steen. Voltaire geloofde druk aan amuletten en bezweringen; het spiri tisme of Mesmerisme is georganiseerd door Amerikaansche free lances', de vrijmetse larij doet aan allerlei bijgeloovige cere moniën; Carlisle trachtte den her oiv or ship, den eeredienst der helden of beroemde maa ien in 't algemeen, als eene religie te vestigen. Het Darwinisme is een opwarmsel van de zielsverhuizingsleer; van de uitkomsten der chemie wordt een bijgeloovig succes Verwacht; de geologie biedt ons eene lec tuur van Indische superstitie aan. Waarzegsters, horoscooptrekkers, geluk- aaukondigers zien hunne affaires bloeien als nog nimmer, in geen enkele eeuw het geval was. Te Berlijn, de liberaalste en on- geloo7igste stad van het vasteland, is geen straat, waar niet een gevestigde handel in hijgeloovige zaken gedreven wordt. De Ber- Iflnsche politie heeft de handen vol aan - FE UIL LE TON. De Familie Choisel. Vervolg. Albert, ik zal u overal volgen, het slagveld Schrikt mij zelfs niet af. Gij moet vertrekken, beste vrouw; morgen kan de vijand reeds hier zijn, en wat zal er van n worden? Waar reizen wij heen? ik mag immers medegaan? vroeg Eduard, die het gevaar niet hcgreep, dat hen bedreigde. Zeker gaat gij mede, vriendje, hernam zijn vader. Vervolgens zich tot Henriette wendende, S'ng hij voort: het ware ongeoorloofd u toe te staan, langer op eene plaats te blijven, welke binnen eenige dagen misschien het tooneel des norlogs zal wezen; ook mij valt het hard te scheiden, maar het kan niet anders. Vlucht dan eer het te laat is; de dood van onzen neef, den pastoor, heelt doen zien, welk lot u wacht, bijal- waavzeggers en profeten zonder patent, die allen een drukke kalandizie hebben. En wel volgens de opgaven der politievan liberale, gehildete dames en heeren. De spiritistische séances te 's Hage en elders in ons land worden door liberalen en vrijdenkers met ijver en het volste ver trouwen bezocht. Er bestaat eene litera tuur van en eene leer, eene doctrine. Met welk een blinde, driftige afgoderij worden niet, ook in ons land, een zanger, een zangeres, een danseres, een acteur, een actrice, een kunstenaar vereerd! Welk een eeredienst is er niet ontstaan rondom den tenorzanger Lhérie, hoe hebben eenige mo derne afgodendienaars onlangs nog Sarah Bernhardt vergood, zelfs zoo, dat Saartje, toen zij in haar hotel kwam, het uitproestte van lachen; en hoe worden in romans en door romanlezers de vrouwspersonen niet vergood; er zijn er immers die zich, ge lijk de Hindoes onder de kar van den Jug- gernauth, dooden om hun afgod. Al die idolatrie vindt men onder het ongeloovig publiek. De ketterij is er eveneens mee behept. In plaats van de verworpen geloofstukken dringt de superstitie zich op. Niet harder is de natuur een vijandin van het lucht ledige, als 's menschen geest van het ge- loofledige. De heksenprocessen zijn nergens veelvuldiger gevoerd dan in het niet-hatho- lieke Engeland en Duitschland. Ook in Zweden zijn die processen eerst met de reformatie iukeemsch geworden. In 1670 werden binnen het district Mora 72 heksen verbrand. In 1626 kwam een lijvig quarto van de pers, met preeken tegen de hek sen. Schrijver dezer sermonen was dominé Samsou te Riga. Nog geen 100 jaar gele den beklom de laatste Duitsche heks den brandstapel in de protestantsche gemeente Quedlinburgen bijna gelijktijdig een dito in de Zwitsersche calvinistische gemeente Glarus. De laatste heks in Nederland werd in 't laatst der vorige eeuw, op last van een protestantsch burgemeester in Twente »tot pulver verteerd. Ook thans nog ontmoet men in niet- katholieke kringen, vooral ten platten lande, het bijgeloof aan heksen, tooveren, spoken, waarzeggen, tamelijk algemeen ver dien gij den vijand in handen valt. Ik beken, beste vader, dat gij gelijk hebt, maar het is zoo smartelijk u te verlaten, mis schien Voor altijd, viel de gravin haar in de rede. Gij zegt het ergste, Josephine; niet elk die ten strijde trekt, vindt op het slagveld zijn dood. Albert; ik sidder bij de gedachte aan de gevaren, waaraan gij zult blootgesteld zijn. Schep moed, vriendin, denk dat vele deze gevaren met mij zullen deelen. Wanneer moeten wij dan vertrekken, vader? vroeg Henriette. Morgen, met het aanbreken van den dag. Morgen reeds! Het ware onvoorzichtig, langer te aarzelen. Ik moet met mijn bataljon naar Forfou oprukken. Welaan, ik zal gehoorzamen, en neem ook deze beproeving, hoe zwaar zij moge vallen oot moedig aan. Tranen biggelden langs de bruinkleurige wan gen van den majoor, toen hij bij de morgen schemering zijne vrouw, zijne dochter en zijne dier- spreid. Niet alleen ten ouzent. Alban Stolz verklaart hetzelfde Spanisches fur die gehil dete 'Welt bl. 250) aangaande menige pro testantsche landstreek in Baden en Wur- temberg. Waarlijk Pascal had wel gelijk toen hij zeide II n y a pas de plus crédules, que les incrédules(er zijn geen lichtgelooviger menschen, dan de ongeloovigen). De feiten zeiven spreken. Door spoorwegongelukken werden het vorige jaar in Engeland 1032 personen gedood en 3513 gekwetst. Onder deze slachtoffers zijn niet begrepen degenen, die door overtreding van het verbod om over den spoorweg te loopen of door zelfmoord bet leven verloren of kwetsuren be kwamen. Wanneer men deze rubriek meetelt, bedragen de cijfers 1074 en 5828. Bij den Eijksdag is ingekomen een ontwerp van muntwet, volgens hetwelk het geheele bedrag van de rijks zilveren munten, tot nader besluit, niet meer mag bedragen dan twaalf mark per hoofd der bevolking. Volgens een schrijven uit Heiligenstadt aan de Germania, is de heer Evers, Luthersch pastoor te Urbach, den 17en dezer in den schoot der Katholieke Kerk opgenomen en heeft plechtig zijne geloofsbelijdenis afgelegd. De voornaamste beweegreden zijner bekeering was de bewondering, welke de Katholieke Kerk in den Cultuurkarap den heer Evers inboezemde. Het voorbeeld van Hubertine Auclerc vindt navolging. Verscheiden „dames" te Lyon weigeren belasting te betalen, zoolang men hare politieke rechten niet erkent. Te Bolbeck en in andere plaatsen van het departement der Beneden Seine hebben de wevers en andere fabriekarbeiders ten getale van 5000 a 6000, wegens eene vermindering van het loon het werk gestaakt. Te Reims hebben de stoffen ververs, metselaars, timmerlieden en huisschilders het werk neergelegd. Men zegt, dat de moordenaar van prins Cra- potkine, gouverneur-generaal van Charkoff, zou zijn gevangen genomen. Indien het waar is, dan is het een belangrijke vangst. Uit Kuldsja meldt men van 9 December 1879, baren Eduard vóór hun vertrek in de armen drukte. Zijne blikken volgden het rijtuig, tot het op den weg naar Viël-Laurent uit zijn oogen verdween. Een uur later marcheerde hij af, en voerde zijne troepen de gevaren des oorlogs te gemoet. XIV. De herfstzon scheen treurig aan de benevelde lucht, en verschool zich vaak achter donkere wolken, als wilde zij het oord verduisteren, waar de krijgsgod zijne bloedige banieren deed wapperen. Het geraas der trommen, met het schelle geluid der trompetten, deed zich over de velden hooren; terwijl het knallende geschut, als een rollende donder, dood en schrik over het slagveld ver spreidde. Voor God en het vaderland! riep Choisel zijne dappere krijgsmakkers toe, terwijl hij hen tegen den vijand aanvoerde. Moedig stormden de soldaten eene hoogte op, waar zich eene afdeeling van het republikeinsche leger had geposteerd. Noch het kanon, noch de dat de gewezen sultan van dezen staat Abil-Ogla Ibrahim aldaar op den 'veg van Tchintchakhodzi, terwijl hij zich met vier zijner dienaren op jacht bevond, door een beroerte getroffen werd, aan welker gevolgen hij spoedig overleed. Zijne be grafenis, die te Kuldsja plaats had, werd door een ontzettende menigte meest Tarar.tchis bijge woond. Abil Ogla was voor privaat-aangelegen heden naar Kuldsja gekomen, en stond op het punt naar Vernoê, hem door de Russische re geering als residentie aangewezen, terug te keeren. Hij genoot van deze laatste een pensioen van 2500 roebels. Terwijl eenige Staten den diensttijd bij het leger trachten uit te breiden, schijnt de Itali— aansche regeering het tegenovergestelde gevoelen toegedaan. In den Ministerraad zou namelijk de quaestie van een vermindering van den diensttijd behan deld en besloten zijn. In het huis van afgevaardigden wederlegde de minister van onderwijs het beweren, dat in zijn hervormingsplannen reactionnaire nevenbedoelingen lagen; zij waren van louter paedagogischen aard. De Koning heeft prof. Nordenskjold verheven tot den rang van baron. Ook kapitein Palander en de heer Dickson zijn in den adelstand opge nomen. Laatstgenoemde is tevens begiftigd met het grootkruis der Orde van de Ster en de heer Siberiakoff bevorderd tot commandeur dier Orde. Men zal zich herinnerendat de gemeentelijke verkiezingen te San Francisco zich verleden jaar door ernstige rustverstoringen en vechtpartijen kenmerkten en dat o. a. de redacteur der Chronicle, na hevig door de partij van Kalloch in haar bladen te zijn aangetast, dezen candidaat voor het mayorschap op de openbare straat heeft aan gevallen en gewond. De wraak heeft zich lang laten wachten, maar is niet uitgebleven. De zoon van Kalloch heeft op den heer Gough de lynch wet toegepast en hem in de bureaux van zijn blad vermoord. Kralingen, 26 April. Aan de fabriek van stoomwerktuigen van Gebr. van der Schuijt, in de Maaslaan, zijn nagenoeg al de werklieden ont slagen. 's Gravenhage, 26 April, Door de heeren L. Wolff, en L. P. Jacobs, alhier, is aan het bajonetten konden hen tegenhouden. Te midden van dit krijgsgewoel steigerde het paard van den majoor en viel neder. Misgeschoten, zeide Choisel glimlachende. Hij stond op en beklom het ros, dat hem door een adjudant werd aangeboden. Voorwaarts, kinderen! voorwaarts! sprak de graaf, zich weder aan het hoofd zijner manschap pen plaatsende. Zijne stem werd door het krijgsrumoer verdoofd; maar de trouwe Vendeërs toonden door daden, dat zijne meening begrepen was. Doch eensklaps zonk de opgehevene hand des majoors, hij wankelde en stortte van zijn paard. Snel schoot Lodewijk, die hem gevolgd was, toe; de soldaten omringden hunnen overste, be schutten hem met hunne lichamen, en droegen den onversaagden krijgsman naar eene hut. Tus- schen andere gekwetsten nedergelegd, blikte Choi sel rond, en scheen bij het zien dei ongelukkigen zijne eigene smart te vergeten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1