NIEUWE Donderdag 6 Mei 1880. 5e Jaargang. Een deel der sociale quaestie. BUITENLAND, BINNENLAND, i\o. 376. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Tur kijë. Denemarken. Koloniën. f 0,85 1, 0,06 Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. COURMT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels80 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEEY. Een opmerkelijk, ofschoon niet onver klaarbaar verschijnsel is het, dat aan de meeste feestdagen ook eigenaardige eet- begrippen verbonden zijn; de maag is dik wijls een der eerste gedachten van den mensch en zoo kon deze zich aanvankelijk geen gewichtigeu dag voorstellen, waar de maag niet bij betrokken was; feestmalen vóór den oorlog, doop-, geboorte- en lijk- malen, in ééu woord bij alles eten en drin ken. En zoo doet bv. het Paaschfeest ook heden ten dage nog denken aan heerlijk vleesch, eieren en krentenbrood. Onwillekeurig komt de vraag bij ons op, waarom voor een aanzienlijk deel van ons volk, al die artikelen slechts een zeldzaam genoten weelde zijn, terwijl zij in andere landen, niet minder bevolkt dan het onze, bijna algemeen onder aller bereik vallen. Is het vleesch dan werkeli]k ten onzent zooveel duurder dan in Engeland? Het ant woord zou bezwaarlijk bevestigend kunnen luiden. Zijn dan de loonen hier te lan de zooveel lager dau ginds? Ook op die vraag kan men in het algemeen niet be vestigend antwoorden. Neemt men dit in aanmerking, dan schijnt de gevolgtrek king voor de hand te liggen, datde gebrek kige volksvoeding voor een deel, misschien voor een groot deel zelfs, minder aan de toestanden dan aan de personen te wijten is. Het wordt wellicht vervelend, maar toch moeten wij bij de overweging van dit on derwerp al wederom het meermalen aan gewezen treurig feit op den voorgrond plaatsen, dat de Nederlandscbe Staat jaar lijks 18 a 20 millioen gulden ontvangt wegens belasting op den sterken drank; dat dit een klein gedeelte is van hetgeen de natie per jaar aan sterken drank Verzwelgt. Men ga even nahoeveel daardoor na aftrek van de niet-drinken- den aan de voeding en de welvaart der gezinnen direct onttrokken wordt, ongere kend nog de indirecte gevolgen, geringere verdiensten door tijdverzuim en slechter Werk, verzwakking van het lichaam, mis daad enz. Bij elk betoog omtrent verbeterde volks voeding moet alzoo op den voorgrond staan, FEUILLETON. De FamHie Choisel. Vervolg. Ik lijd veel; de smart is bijna ondragelijk. Bodewijk, vervolgde hij, zich tot den knecht wen dende, ga hooren hoe het met onze strijd makkers gesteld is, of zij overwonnen of Bodewijk ging heen. Be graaf schreef met moeite eenige regelen, mstte toen met het hoofd op de hand, en begon °P nieuw. Tranen bevochtigden het papier, dat ee» vaarwel aan zijne echtgenoote en kinderen "ehelsde. - Dokter, ik dank u voor den laatsten dienst, Ze'de hij zuchtende en gaf het potlood terug. Bodewijk kwam binnenloopen, een vreugdeglans 'haalde van zijn gelaat. Hoe is het vroeg Choisel haastig. Mijnheer, een voorbijrijdend lansier riep dat de vijand wijkt. God zij dank! O mocht vóór mijn dood dat de Nederlander gedwongen moet wor den, die schandelijk verkwiste en vermor ste millioenen productief te maken, produc tief voor lichaam en maatschappij. Werd er geen sterken drank gedronken in Ne derland, wij zouden reeds een reuzenschrede gevorderd zijn. Naast den sterken drank staat als tweede vijand van Nederland de geliefkoosde aard appel, het zoogenaamde volksvoedsel he laas! Inderdaad, minder schadelijk dan de jenever; want aardappelen leiden ten min ste niet tot moord en doodslag. Maar gaat meu iets dieper, dan is het zg. volks voedsel* toch wellicht niet minder schade lijk; onder den invloed van den aardappel slaat men zijn evenmensck niet dood, maar door dat zg. voedsel brengt ons aardappe len-etend volk wel een aantal klierzieke kinderen ter wereld, die krachteloos zijn in den strijd om het bestaan, en vult het zich den buik zonder er de verbruikte lichaams- en kersenkrachten behoorlijk mede aan te vullen. Direct zijn aardappelen zelden schade lijk,dat is zeker. Maar middelijk ziju de kapitalen, waarmede een groot deel onzer natie zich schier dagelijks een uitsluitend aardappeleumaal (met »lawaai-saus«) ver schaft, bijna even nutteloos weggeworpen als de jenever-millioenen. Er steekt eenig voedsel ook in de aardappelen; maar niet als voedsel doen ze dienst, doch in hoofd zaak als vulsel. Yeel wil men in de maag hebben, alsof veel volumen eensluidend ware met veel voedzaamheid. En men krijgt inderdaad veel water, en een weinigje aardappelenmeel in het lijf. Indien het zelfde geld, dat nu wordt be steed aan aardappelen, in de magen kwam in den vorm van erwten, boonen, brood en rijst, dan zou, ja, in den beginne menig een zich inbeelden, met een half ledige maag van tafel op te staan, maar wij hou den ons overtuigd, wij zijn wetenschappe lijk zeker, dat ons volk zich binnen een half jaar met die zg. kalf-leêge magen be- hagelijker zou gevoelen, krachtiger en meer doorvoed zou zijn, dan nu met zijn volle aardappelmagen Eu desgelijks met vleesch. Vleesch is, wij ontkennen het geenszins, de overwinning beslist zijn, dan stierf ik geruster. Ons volk strijdt als leeuwen. Na eenig zwijgen wenkte de graaf den bediende naderbij te komen. Lodewijk, sprak hij zacht, gij zijt. de eenige, die mij opdit oogenblik aan mijne familie herinnert. Ik beschouw u meer als viiend dan ids bediende; de bewezene trouw geeft u hier aanspraak op. Volbreng dus nauwgezet den last, dien ik u opleg. Bezorg dezen brief aan mijne vrouw. Het is de laatste betuiging mijner liefde; verhaal haarmijn dood, die weldra zal plaats hebben;doch verberg, zoo veel gij kunt, hetgeen ik lijd; het zoueene nut- telooze smart voor haar -vezen. Zeg haar en mijnekinderen, dat zij mij tot het laatste uur dierbaar zijn gebleven. Zeg, dat ik de ver- eeniging van Chalonen Heririette zegen, en ik hem mijne dochter schenkin het vertrouwen, dat hij haar gelukkig zal maken. Prent Eduard in, dat zijn vadervoor eer en plicht gestorven is,en leer hem dat smakelijk, meer smakelijk nog clan voed zaam. En kon ieder het zich dagelijks ver schaffen, wij zouden ons verheugen. Dit echter kan nu eenmaal niet, evenmin als de burgerman zich dagelijks zijn glas wijn kan vergunnen. Wij moeten dus nemen wat, in het bereikbare, het beste is. Voor eerst dan leert de wetenschap, dat erwten en boonen in zeer voldoende hoeveelheid de voedzame stof bevatten, welke het vleesch nuttig maakt voor den mensch, en waar van natuurlijk de aardappel niets hoege naamd heeft aan te bieden. Doch buiten dien is voor de m eesten nog iets bereik baar: het ei. In één ei vindt de mensch meer voedsel dan in 5 liters aardappelen, en eieren zijn veel goedkooper dan vleesch. Wat toch is voor een gezin van bv. vijf personen een stukje vleesch van 50 ets.? niet veel meer dan niets, en toch nog te duur. Voor 20 cents (gemiddeld) kan daar entegen in datzelfde gezin ieder persoon een ei hebben; dat is geen vulsel voor de maag, het is waar; doch al zeer spoedig zal menbemerken, beter het leven te kunnen hou den op weinig goed voedsel, dan op veel vulsel. Onze volksvoeding lijclt dus, als wij een en ander samenvatten, aan twee ge breken: de jenever, die het lichaam eener- zijds verzwakt en verslapt, en nutteloos het geld verzwelgt, dat krachtgevend moest worden besteed envooroordeel, onj uist inzicht en »leven bij den dag« doen vaD hetgeen er overschiet een groot deel bijna even onvruchtbaar verloren gaan, omdat ons volk niet wil gelooven, dat een ge vulde maag nog evenmin een waarborg is voor gevoed zijn* als een bedrogen maag, die geen voedsel verlangt, omdat de jene ver die maag dronken maakte. Als ons volk een juist begrip kreeg van voedselden jenever leerde verachten en daarmede ook van »luie Maandagenen dergelijke genezen werd, dan zouden we wel eens willen zien, of niet vele arbeiders gezinnen welvarender zouden worden en of dat deel der sociale quaestie, hetwelkge brekkige voedingheet, niet uit zichzelf zou verdwijnen. Wij gelooven met deze bewering niet te veel gezegd te hebben. Zij is trouwens onze innige overtuiging. voetspoor volgen; belooft gij dat alles te volbrengen? Jasnikte de knecht. Afgemat viel Choisel achterover. De grenadier, die zich met moeite staande hield, snelde toe, en deed het hoofd des stervende in zijne armen rusten. De majoor zag hem dankbaar aan. Droog uwe tranen vriendvervolgde hij tot Lodewijk. Mijn laatste uur is zoo bitter nietals gij denktde dapperheid van de onzen en de zegepraal der heiligste zaak, is mij de grootste troost. Vriend, zoodra ik de oogen geslotenzal hebben, zult gij u naar Viël- Laurent begeven en de familieaanraden zich bij Chalon fe vervoegen. Zij zullen in hem een beschermer en raadsman vinden dien men in deze tijdenzoo zeer behoeft. Lodewijk! blijf zoo getrouw als gij totnu toe geweest zijt. Blijf de vriendvan hen, die mij dierbaar zijn,en u als lid des huisgezins beschouwen. Vaarwel Lodewijk! De knecht vatte de blceke hand zijns meesters, Lord Cooper is tot Onderkoning Lord Ohagan tot Lord Kanselier van Ierland benoemd. In het Lagerhuis weigerde Bradlaugh den eed af te leggen; hij verlangde, dat eene eenvoudige verklaring voldoende zou worden geacht. Caven- disch deed het voorstel, dat Northcote onder steunde en het huis aannam, om eene commissie te benoemen, welke de quaestie onderzoeken zal. Te Hamburg heeft de socialistische partij een groote overwinning behaald bij de keuze voor een lid van den rijksdag. Er werden uitgebracht 13.155 stemmen op haar candidaat Hartman; die der nationaal-liberalen erlangde 3583 en die der Aortsc/ü'i«i-partij 6451 stemmen. John Lemoinne heeft toegegeven aan het ver langen der Directie van het Journal des Débats, en dus afgezien van het voornemen om den ge- zantschapspost te Brussel te aanvaarden. Le Moniteur bericht, dat de heer Jules Simon, sedert er sprake is van zijn benoeming tot voor zitter van den Senaat, vier brieven heeft ontvangen, waarin hij met den dood bedreigd wordt. Een volledig programma tot hervorming van het binnenlandsch bestuur is door Said, Mahmoud Nedim, Khereddin en Zugdi Pacha aan den Sultan aangeboden. De Deensche Begeering heeft van de Britsche het verzoek ontvangen, om langs de Groenland- sche kusten eenige nasporing te laten doen naar het vermiste oefeningschip Atalanta. Te Sorogedook (in de Vorstenlanden) pakte een tijger een knaap in den nek. De jongen hieuw met zijn ariet in de klauwen van het beest, hetwelk toen losliet en later doodgeschoten werd. Meerssen, 3 Mei. Dezer dagen is een twee jarig kind, al spelend, in een kuip, waarin spoe ling uit eene branderij was gestort, gevallen, en er door den vader, die eenigen tijd daarna kwam, dood uitgehaald. Rotterdam, 3 Mei. Op de Nieuwe Maas kwa men gisteren twee vaartuigen, die aan het laveeren en drukte die aan zijne lippen. Een soldaat liep haastig de hut binnen. Overste, de slag is gewonnen! riep de krijgsman, schier buiten adem. Hij is dood, mompelde de chirurgijn. XV. De regen stortte plassend neder, geen ster vertoonde zich aan het uitspansel, en akelig loeide de wind door het reeds half ontbladerde geboomte. In een afgelegen huisje, te midden van een uitgestrekt bosch, was de familie Choisel gevlucht, en genoot thans eene schuilplaats in het schamele verblijf eens houthakkers. De gravin hield een gebedenboek in de hand, en las bij het schijnsel eener kleine lamp, welke op de ruw bewerkte tafel stond. De aanwezigen herhaalden zachtjes hare woorden, terwijl Eduard, die naast zijne moeder zat haar nu en den angstig aanzag. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1