NIEUWE Zondag 9 Mei 1880. 5e Jaargang. De goede wil en de rectitc middelen. BUITENLAND. i\0. 377. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije Rusland. ABOlNyüEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemj 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. iiisr AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Er zijn ouders, en hun getal is niet ge ring, die in hunne kinderen het kwaad be straffen, dat zij zelf den kleinen geleerd hebben. Zij geven daardoor genoeg te ken nen nog vreemdelingen te zijn in het op voedingsvak. In plaats toch van de schuld aan zich zeiven te wijten en door ver standiger te handelen de oorzaken van het Waad weg te nemen, moeten de gevolgen het misgelden. Alsof de schuld aan den akker ligt, als de landman van het door hem er in gezaaide slechte zaad nu ook slechte vruchten oogst! Wat in dit opzicht van vele ouders ge zegd wordt is ook op menig gouvernement toepasselijk. In hunne hooge wijsheid ge dragen sommige regeeringen zich zeer vij andig jegens de Kerk, en alles schijnt er op toegelegd om het godsdienstig geloof hij de onderdanen uit te roeien. Niet ge noeg zelf tot ongodisterij vervallen te zijn willen zij ook het volk meeslepen in het ongeloof, en, dommer dan Voltaire, voeren zij om te zekerder te slagen, het godsdienst loos onderwijs in, geheel vergetende dat zon der godsdienst geen waar geluk kan bestaan. De bittere gevolgen dezer laatdunkende politieke volksopvoeding hebben zich ont wikkeld in ons land zoo wel als in België, Erankrijk en Pruisen. Vooral in laatstge noemd land heeft men met een aan woede grenzenden ijver oorlog gevoerd tegen de Kerk. Bisschoppen zijn tot den bedelstaf gebracht, in kerkers geworpen, gebannen, zoogenaamd vervallen verklaard van hunne zetels, de tractementen der geestelijken Worden eigendunkelijk ingehouden en vol gens de laatste statistiek zijn er in de Veertien diocesen van Pruisen 887 paro chiën zonder priester, zoodat de geloovigen Wegens het gemis van geestelijken, uren cn uren moeten gaan om hunne godsdienst plichten te vervullen. Bovendien zijn de scholen der zusters van liefde en der Chris telijke Broeders gesloten. Het doel der Pruisische regeering was niet anders dan door de geestelijkheid te laten uitsterven ®u het godsdienst-onderwijs te beletten FE U1LLET ON. De Familie Choisel. Vervolg. Lodewijk kwam met eene lantaarn, zette die °P den grond, en schudde het water van zijn bantel. Zijn de paarden gereed? vroeg de gravin, het boek ter zijde leggende. Ja mevrouw, zij staan gezadeld en opge toomd onder het afdak, antwoordde de knecht. Bedaart het weder niet? Integendeel, het neemt toe; de lucht wordt 11 °g donkerder, en het weerlicht onophoudelijk. IV Hemel behoede ons, mevrouw; ik voorzie nog ongelukken; nooit heb ik zulk weer beleefd. De orknan is nog sterker, dan op dien nacht, toen <10 graaf Lodewijk zweeg eensklaps, want hij begreep, dat hij, door over zijn vroegeren meester te spreken, eeu droevige herinnering had opgewekt. het geloof der bevolking langzamerhand uit te roeien. Zoo wanen hoogwijze gou vernementen hun doel te zullen bereiken, en vergeten ten eenemale dat het geloof ook van ouders op kinderen, van geslacht tot geslacht kan worden voortgeplant en behouden blijven zelfs bij langdurig gemis van geestelijke hulp. Bij de Katholieke be volking is het besef van plichtsvervulling veel dieper doorgedrongen en ook niet zoo gemakkelijk uit te wisschen als bij ande ren, die veel spoediger tot uitersten over slaan. Van daar, dat uit de laatsten met ougewouen haast Hödels en Nobiling's zijn voortgekomen. Nu heeft het Pruisische gou vernement, verschrikt en onthutst door de gevolgen van eigen gemaakte oorzaken, wetten uitgevaardigd tegen de sociaal-de mocraten, waardige spruiten der gouver- nements-volksopvoeding, met andere woor den, de huisvader bestraft zijn zoon om het kwaad, waarvan hij, in zijn onverstand zelf de oorzaak is. De door hem in het hart zijns zoons gestrooide zaden hebben slechte vruchten voortgebracht en nu moet de arme jongen boeten voor vaders eigene fouten. O, edele ouders, edele volksopvoe ders, wat zijt ge streng rechtvaardig, hoe vernuftig zijt ge in het opsporen der ware oorzaken van het kwaad, en hoe ijverig om de ware oorzaken te doen verdwijnen. In den uitersten nood ontglipt dikwerf de lang verborgen waarheid uit haren kerker en wordt ook het recht verband tusschen oorzaken en gevolgen openhartig erkend. Welke waren de eerste woorden van Keizer Wilhelm na Hödels aanslag? »Dat het er vooral op aankomt den Godsdienst bij het volk te bewaren«. Keizerin Augusta schreef na No- bilings moordaanslag aan de vereeniging van Duitsche vrouwen van het Roode Kruis: »De diepe verslagenheid, die de Duitsche natie aangegrepen heeft, legt ons den plicht op met eene zorg, welke op de hoogte is van de gevaren van den toestand, voort te streven naar het ons aangewezen doel: het huisgezin, de opvoeding, het huiselijk leven, de beoefening der weldadigheid in alle klasse der samenleving. Buiten alle mee ningen en partijen staandd, die ons verdee- len, is onze gemeenschappelijke missie de vreeze Gods te ontwikkelen, de zedelijke Mevrouw Choisel zuchtte, en drukte de hand voor haar voorhoofd. Hoort gij nog schieten? vroeg de kamenier haastig, om het gesprek eene andere wending te geven. Het vermindert, Charlotte. Eene hevige regenvlaag kletterde tegen het venster. De bui duurt voort, sprak de houthakker, opstaande, het is een goed teeken; laat ik eens buiten zien. Hij opende de deur en begaf zich in den tuin. Wat stormt het buiten, zeide Henrietta. Helaas! kind, sprak de gravin, nog erger stormt het in mijn hart. Wie weet, welke nieuwe ramp ons boven het hoofd zweeft? Mogelijk wordt de Vendée eene prooi van de bloedgierige repu blikeinen; misschien is het lot van Chatiilon reeds beslistBij de minste verontrustende tijding moeten wij, ondanks het weder, vertrekken en misschien is het slechts een uitstel van de ons wachtende ongelukkenWare Eduard slechts Grondstellingen te versterken en hulp te bieden aan wie lijden Dus de Keizer en de Keizerin beiden zijn diep doordrongen van het besef dat de Godsdienst allernoodzakelijkst is voor het welvaren der maatschappij, voor het geluk des volks, voor het heil der jeugd. Nu zou men meenen dat eene regeering, die zoo juist op de hoogte is van de wetenschap der middelen, welke de toekomst van een volk kunnen verzekeren, ook niet aarzelde om al wat de goede werking dezer heil- en redmiddelen in den weg staat of be lemmert, zoo spoedig mogelijk te doen op ruimen. Hij toch, die het goede doel wil en de goede middelen, om tot het doel te komen, kent, mag geen oogenblik verlie zen om het te bereiken met alle geoor loofde middelen. In Pruisen echter schijnt het nog langen tijd anders te moeten gaan. Een toestand schijnt nog te worden be stendigd, die, wel ver van den godsdienst zin der onderdanen te versterken, honderd duizenden van bijna alle geestelijke hulp berooft, in strijd met de plechtigste ver zekeringen, eeden en beloften door Prui sische koningen bij gelegenheid van de se cularisatie der bisdommen van Keulen Trier, Munster enz. afgelegd. Zeker een gouvernement heeft mooi pra ten van godsdienstzin, van eerbied voor de wet, van de onderdanigheid aan de over heid, maar het moet niet vergeten dat de eerste zijner plichten is, zelf de verbinte nissen na te komen, onder welke gean nexeerde volken bij den Staat zijn inge lijfd. Men kan over booswichten uitvaren zooveel men wil, maar men dient toch in de eerste plaats zich te wachten mede te werken aan het scheppen van toestanden die onder hunne gevolgen eene menigte snoodaards tellen moeten, en evenzeer moet men zich bevlijtigen om nauwkeurig aan alle verplichtingen te voldoen, welke men ten opzichte van geannexeerde volksstam men vrijwillig op zich heeft genomen. Zal er beterschap komen dan moeten de re geeringen een geheel ander stelsel van volks opvoeding volgen, dan zij tot dusver deden. Die het goede wil, moet de ware middelen, die er toe leiden, niet verzuimen of ver smaden. in veiligheidmaar sedert lang zijn wij aau den ramdspoed gewoon, laat ons dien tot het einde toe moedig verdragen. Ach! moeder, welk een onderscheid tegen de dagen mijner jeugd, toen de wereld mij schoon, bekoorlijk toescheen. Al die gulden droomen zijn vervlogen. Bij al het leed sidder ik slechts voor het leven van Chalon. Helaas! toen hij ons hier had gebracht en afscheid nam, was het mij als of ik hem nimmer zou wederzienO! moeder, gij zijt mijn eenige troost. Henriette verborg het gelaat in hare handen, en liet den vrijen loop aan hare treurige ge dachten. Lieve Hemel! mevrouw, welk een brand! de lucht is als gloeiend! riep de houthakker, de deur openende. Alle aanwezigen sprongen van schrik overeind, en liepen naar buiten. In welke richting is het? vroeg de gravin. In de richting van Chatiilon. Misschien is het een huis of eenige boomen, welke door den bliksem in brand zijn geraakt. Neen, Charlotte, dat kan zulk een gloed Officieel is bekend gemaakt dat het zoeken naar de Atalanta, door Engelsche oorlogschepen in de Azoren, vruchteloos gebleven is. Vele be trekkingen van de 320 mannen en jongens die er aan boord waren, hebben zich reeds in het rouwgewaad gestoken. De Admiraliteit wil ech ter den naam van het schip niet schrappen, al vorens er iets bepaalds omtrent het lot van den bodem zal aan het licht gekomen zijn. Het Tageblatt van Berlijn zegt dat de Paters Trappisten, uit Pruisen verjaagd, door het gou vernement van Engeland naar Zoeloeland geroepen zijn om er het volk te helpen beschaven. Voor de Rechtbank te Hildesheim werd dezer dagen een zaak behandeld, welke opmerking ver dient. De beschuldigde was de advocaat dr. De- dekind, aangeklaagd wegens majesteits-schennis. Hij had nl. bij de verdediging van eene vrouw, van majesteits-schennis aangeklaagd, een door hem geschreven brochure ter kennisneming aan de Rechtbank aangeboden, waarin eenige belee- digende uitdrukkingen tegen den Keizer voor kwamen. Op grond daarvan werd ook hij voor de Rechtbank gedaagd. De eisch luidde een jaar vestingstraf. De Rechtbank veroordeelde Dede- kind tot zes maanden vestingstraf. Verschillende bladen der oppositie zijn wegens majesteits-beleediging bij hunne verkiezingsop roepingen ir. beslag genomen. In politieke krin gen wordt de Kamerontbinding scherp veroor deeld en voorgesteld als uitsluitend gunstig voor de radicalen. Tegen het einde dezer maand wordt te Weenen en in Berlijn bezoek verwacht van den prins en de prinses van Rumenië. Het doel van dat be zoek zal vermoedelijk wezen de eindbeslissing op het voorstel tot aanneming van een troonopvol ger daar prinses Elisabeth kinderloos blijft. De RoosJci Vedomosti ontving een schrijven uit Saratoff, waarin onder meer wordt medegedeeld, dat in een dorp niet ver van Volsk 27 boeren van gebrek zijn omgekomen. Uit den geheelen omtrek komen berichten in omtrent den heerschen- den hongersnood, die een ontzettenden omvang dreigt aan te nemen. De autoriteiten doen onge veer niets om den nood te beteugelen. Ook uit niet verspreiden, viel Lodewijk de kamenier in de rede. Door de duisternis zal de brand misschien grooter toeschijnen, dan hij wezenlijk is. Eensklaps sprong een paard nit het dichte kreupelhout te voorschijn. Henriette!Mevrouw!schreeuwde de ruiter, die met moeite het vurige ros beteu gelde. Hemel! het is de stem van Gustaaf! riep Henriette. De gravin beefde. Hoe! Chalon! Vertrek! vertrek!.... ik bid u, vertrek!.. Lodewijk en de houthakker liepen naar het afdak. Gustaaf wat is er? vroeg mevrouw Choisel angstig. Ons leger is verslagenChatiilon wordt in een puinhoop veranderdSpoed u, Lode wijk! Spoed u Lodewijk! Spoed u! men achter volgt mijSlechts aan de snelheid van het paard des kolonels, die gesneuveld is, heb ik mijn behoud te danken. (Werdt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1