BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het bestuur der Noord- en Zuid Holl. stoom tramweg-maatschappij is samengesteld als volgt: Directeur de heer J. L. J. Jansen te Hillegom; technisch directeur de heer G. Gresnich. Als commissarissen zijn benoemd: de heeren Jlir. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelande, Burgemeester te Castricum, S. Baron van Heemstra, burge meester te Hillegom, Br. F. J. Nuijens te Hil legom, J. A. Gerken te Beverwijk en JT. Boef, bankier te Amsterdam. Amsterdam, 10 Mei. Een jong werkman is Zaterdag-avond van het dak eeuer fabriek aan de Looiersgracht gevallen; de dood volgde on middellijk. Vreeswijk, 10 Mei. In de nabijheid dezer gemeente is het driejarig dochtertje van een ar beider, tijdens de afwezigheid der ouders, in een sloot geraakt en verdronken. Praneker, 10 Mei. Op den 3den Mei zijn uit de ouderlijke woning weggeloopen 2 knapen van 12 en 10 jaren, en sedert niet teruggekeerd. Hoorn, 10 Mei. Zaterdag-avond is een der jongelingen van het alhier op de ree liggend oefeningsvaartuig Castor uit de sloep gevallen, en, niettegenstaande alle aangewende pogingen tot redding, verdronken. Zijn lijk heeft men nog niet gevonden. Apeldoorn, 10 Mei. In het Oranjepark al hier is een in aanbouw zijnde villa ingestort. De aannemer is een Zutphensche architect, wien hierdoor aanzienlijke schade berokkend is. Andere ongevallen zijn gelukkig niet te betreuren, daar de werklieden nog juist bij tijds het gebouw konden verlaten. Almelo, 10 Mei. In een sloot is het lijk gevonden van een timmermansknecht. Eenige wonden in het aangezicht doen aan moord denken. Venlo, 10 Mei. In den afgeloopen nacht heeft het hier zoo streng gevroren, dat de meeste aardappelen totaal zvvart geworden ende boonestam- men plat tegen den grond liggen. Dezer dagen is graaf Jozef Stolberg- Stolberg op 21 jarigen leeftijd alhier in het novitiaat bij de de paters-Dominicanen in getreden. Zandvoort, 10 Mei. De visschuit de vrouw Trijntje, in den avond van den 2en jl. voor IJmuiden overzeild door het stoomsship European, is weêr volkomen zeewaardig en zal ter visch- vangst in zee gaan. In een advertentie van de N, Purm. Ct. werden voor de verkiezingen van leden der Provinciale Staten twee candidaten aanbevolen wegens hun „algemeene warenkennis"Zouden die schrandere Purmerenders werkelijk meenen dat het keuren van stroop, zeep of kandij-klontjes, tot den werkkring van de leden der Prov- Staten behoort? Te Kosendaal zijn van een werkman aan de gasfabriek, door het vallen van een dei- zware gewichten bij het verzetten van den gas houder, beide beenen verbrijzeld; hij is onmiddel lijk overleden, eene jonge weduwe en twee kin deren achterlatende. Een jonge dame teBerlijnis vergiftigd door het dragen van een groen kleedje uit een Parijsch mode-magazijn afkomstig. Er vertoonden zich aan den hals en op de armen der dame kleine puistjes, die al erger en erger werden, totdat zij eindelijk de hulp van den geneesheer inriep, en het bleek dat men hier met arsenicum vergiftiging te doen had. De stof, waarmee het Parijsche costuum was geverfd, bevatte een zeer aanzienlijk arsenicum-gehalte. Het jonge meisje verkeert in een bedenkelijken toestand. Een briefschrijver aan de Arnh. Ct. drukt zijn oordeel over de Meiningers uit in deze woorden: Gelijk Bernhardt in de Hernani Speelt deze troep op verre na nie. Zoo iets moet poëzie heeten. O, schoone moe dertaal wat wordt ge vreeselijk gemarteld! In de Boomdwarsstraat te Amsterdam had dezer dagen een droevige twist plaats tusschen een vader en zijn zoon. Van verwijten kwam het tot een vechtpartij, waarin de vader zijn zoon met een mes zulk een verwonding in den hals toebracht, dat hij in levensgevaarlijken toestand naar het gasthuis moest gebracht worden. Hoe onh ebbelijk de gouvernementeele manieren in Turkije nog altijd zijn, blijkt onder anderen uit de wijze, waarop Moerad Effendi, de Tnrksche gezant van 'sGravenhage, teruggeroepen werd. Een paar weken geleden wordt in het holst van den nacht zijn huis in rep en roer gebracht door den besteller van den rijkstelegraaf met een telegram uit Konstautinopel. Het hield in, dat het Turksche gezantschap te 'sGravenhage opgeheven was met ingang van eenige dagen geleden. Een snuggere bierbrouwer in Noord- Brabant, die met zijn tijd heet meê te gaan heeft bier gebrouwen waaraan hij den naam geeft van Emma-bier. Nu hebben we reeds Oranje-bitter en Emma-bier. Wie weet volgt niet spoedig TFïïïm-jenever, Frederik-wijn en Alexander-groc. En dan durft men ons volk nog van gebrek aan patriotisme beschuldigen! Te Teltow, in de nabijheid van Berlij n, is opgericht een „kippenfabriek," welke door middel van stoom wordt gedreven. Er zijn in deze fabriek 50 „broedhennen" of „moeders," zooals men het noemt, dat is, met andere woor den, 50 ovens geschikt om elk 120 eieren door middel van stoom uit te broeden, waartoe 21 dagen worden gevorderd. Men berekent, dat de fabriek elke twee maanden ruim 100 stuks hoen ders aan de markt zal brengen. De hier bedoelde fabriek zal eerstdaags in werking treden. Dat zij bij dergelijke leiding ruime voordeelen zal afwer pen, hoopt men en wel met voldoenden grond, want daarvan is het bewijs reeds geleverd te Ruprechtsau bij Straatsburg, alwaar een dergelijke fabriek reeds gedurende geruimen tijd met groot voordeel wordt gedreven. De gemeenteraad var. Amsterdam heeft gisteren met 19 tegen 14 stemmen besloten tot de afschaffing van het meer uitgebreid lager onderwijs op de openbare scholen. In een der bladen is beweerd niet met bewijzen gestaafd dat het geld besmet telijke ziekten verspreidt. Terecht teekent de Am. Ct. op deze bewering aan: „Dat het niet alleen vies is, maar ook ongezond om centen in den mond te steken, nemen wij onvoorwaardelijk aan; maar om onze muntstukken als de dragers van epidemieën te doen beschouwen, is er eenig bewijs noodig. Men ontdekt in onzen tijd dagelijks nieuwe dingen, die voor de gezondheid schadelijk of gevaarlijk zijn; het is of men er zich op toe legt om zijnen medemenschen geen gerust oogen- blik meer in hun leven te gunnen; en als men nu ook geen geld meer kan ontvangen, zonder kans te looper. de pokken, de mazelen of de keelziekte in zijn portemonnaie te brengen, dan ziet het er nog treuriger met onze veiligheid uit." „De ziekenoppasser N e u, die op 11 Februari den postbeambte Bolle in Wandsbeck vermoordde is wegens dien moord tot de straf des doods en verlies van de burgerlijke eere rechten, en wegens zwaren diefstal tot 3 jaren tuchthuis en verlies van eer gedurende 3 jaren veroordeeld." Aldus luidt een bericht uit Hamburg in Duitsche bladen. Jammer, dat het bericht of wel het vonnis niet volledig is. Er wordt toch niet vermeld, of de 3 jaren tuchthuis met verlies van de eer voor of na de doodstraf zullen ingaan. Be teleplioon en het geweten. De uitwerking van den teleplioon bij nog geheel onbeschaafden blijkt uit een niet onaardig voorval te Califor- nië. Eenige pearden waren uit een weide gesto len en het vermoeden viel op zekeren Indiaan, De eigenaar der gestolen paarden kwam op het denkbeeld om door den teleplioon te beproeven zijne paarden terug te krijgen. Hij noodigde den Indiaan uit om den grooten geest te liooren spre ken. De Indiaan nam een der bekers en luis terde met verbazing naar de stem van den geest. Na de noodige voorbereiding klonk het op eens: „geef de paarden die gij gestolen hebt terug." Onmiddellijk liet hij den beker vallen, bekende zijne misdaad en beloofde dat, als hem maar het leven werd gelaten, hij de paarden terstond zou terug brengen. Rusland wordt een geduchte concur rent voor Amerika in de productie van petrole um. Alleen te Bakou aan de Kaspische Zee ge ven de bronnen dagelijks 28,000 vaten ruwe olie. Te Munfordsville (Ver. Staten) heeft onlangs een man, die aangekondigd had dat hij van de 125 voet hooge spoorwegbrug in de Green- Rivier zou springen, dien stouten sprong ten aan- schouwe van een talrijke volksmenigte volbracht. Hij sprong met het hoofd vooruit in de rivier, bleef een poos onder water, kwam toen weer bo ven, en zwom bedaard voort, alsof er niets ge beurd was. In de nabijheid van Merano leefde kort geleden iemand, die eene zeer goedkoop levenswijze had. Alle Zon-en feestdagen at hij bij een welwillenden en welvarenden vriend, waar hij zich duchtig te goed deed en van de brave huisvrouw nog zooveel medekreeg, dat hij tot Woensdag genoeg had. Donderdags kocht hij bij een banketbakker allerlei versnaperingen, waar mede hij zijn maag overlaadde en bedierf, zoodat hij voor Zondag geen eetlust meer had. Dan be gon het oude leventje opnieuw. Was er midden in de week nog een feestdag, dan vervielen de versnaperingen en mocht zijn vriend weer voor liet noodige zorgen. Op die wijze heeft de man vele jaren geleefd. Bij de bestaande droogte is men bij onze oostelijkeburen op den 4den lezer reeds begon nen met het veenbranden, en wel in de buurt van Papenburg. Bij het "opkomen van oostelij ken wind kan men zich dus in een deel van ons land gereed houden op het alles behalve verfris- schende veendamp-luchtbad. Wij misgunnen on zen buren volstrekt niet hunne pannekoeken, maar zouden toch liever zien dat zij hunne zeer primitieve „Moorkultur" vervingen door eene geschikte kunstmatige bemesting. Een burger van Leeds d ie wed uwn aar was en met zes kinderen was gezegend, wilde een tweede huwelijk aangaan: hij deed aanzoek bij een meisje uit Canonburg dat, om den reeds bedaagden minnaar niet door hare jeugd af te schrikken, zeide dat ze 38 jaren oud was, hoewel ze in werkelijkheid slechts 31 zomers telde. In het engagement kwam het bedrog uit maar nu verbrak de bruigom de verloving. De verlatene Ariadne eischte schadevergoeding en het Hof wees haar 1 farthing (ongeveer I'/j cent) toe. Een Italiaansche zeekapitein, Fon- dacaro, in Amerika woonachtig, heeft het plan opgevat om met een klein scheepje, Leone di Caprera geheeten, in drie maanden tijds den Oceaan over te steken, om een bezoek aan Gari baldi op Caprera te brengen en daarna den Tiber op te varen naar Rome. Die reis is een echt Amerikaansch waagstuk, want het scheepje is niets meer dan 27 voet lang, 8 voet breed, 3 voet hoog, en meet slechts 3 ton. Dit notedopje, dat indertijd door een Italiaan gebouwd werd, is dezer dagen uit Montevideo naar Buenos-Ayres gestevend, om de geschenken in ontvangst te nemen, die de Italiaansche kolonie aldaar aan Garibaldi wilde doen toekomen, en zal van daal de reis aanvaarden. Buiten den kapitein bestaat de bemanning slechts uit twee matrozen. Zaterdag-ochtend is op het strand te Scheveningen gevonden het lijk van eene onbe kende vrouw, naar gissing 30 jaren oud en in manskieeren gekleed. Op het strand te Dalkey (Ierland) is den 5den Mei een klein stuk plank gevonden, waarop met potlood geschreven stond: Het „Eng. oorlogschip Atalanta is met de geheele bemanning zinkende op 48° NB." geteekend J. Steward. Het plankje was 9 duim breed en 12 duim lang, en schijnt lar.g in het water gedreven te hebben. Het werd gevonden door een schilder, Farrell genaamd en aan den bevelhebber van de kust wacht in bewaring gegeven. In de haven van New-Y o rk zij n i n d en loop der maand April jl. 46,118 landverhuizers uit Europa aangekomen. Dit is het hoogste cijfer, dat ooit in ééne maand is bereikt. De eerste openbare kinderspeelplaats hier te lande is heden te Amsterdam door de jeugd in bezit genomen. Leerlingen van koste- looze en tusschenscholen en van de ambachtschool vulden de ruimte. Voor deze openingsplechtigheid was het terrein met vlaggen als omzoomd, en hier en daar te midden der speel- en gymnas- tiektoestellen wapperde de driekleur aan de hooge masten. Vierhonderd kinderen kunnen op het terrein gelijk bezig worden gehouden. De vroede burgervader der gemeente Vriezenveen heeft, met het oog op de heerschende droogte, ter voorkoming van rampen en ongeluk ken het rooken buiten de huizen, zoo lang de droogte aanhoudt, verboden. Voorzichtigheid is de moeder enz. De heer Aug. Then Bergh, de vroegere directeur der Rotterdamsehe Ilandelsvereeniging, is Maandag krachtens bevel van het gerechtshof te 'sGravenhage in vrijheid gesteld. Het gerechtshof heeft beslist, dat de instructie der zaak geen termen voor vervolging had opgeleverd, en beval alzoo de onmiddellijke invrijheidstelling. Te Uston op de Fransch-Spaansche grens klopte dezer dagen een berenleider bij een pachter aan en vroeg om nachtverblijf. De boer, wilde eerst „mijnheer" wel binnen laten maat niet zijn medgezel „Bruintje"; doch na lang smeeken werd besloten, het varken uit zijn hok in een anderen stal over te brengen en den beer in het varkenshok te laten overnachten. Nauwe lijks was alles in diepen slaap gedompeld, of drie dieven braken in, met het plan het vette varken te stelen. Men stelle zich hun schromelijke ver gissing voor! Nauwelijks hadden zij „oncle Martin" in zijn slaap gestoord, of hij omhelsde den eer sten rustverstoorder zoo hartelijk, dat deze er het leven bij inschoot; een tweede ontving zulk een slag met een der stalen klauwen, dat ook hij niet meer aan stelen dacht; terwijl de derde van schrik aan den grond genageld stond en van angst zoo luid begon te schreeuwen, dat de huis- genooten gewekt werden en de dief nog blijde was, er met inhechtenisneming af te komen. InAvignonishetwerkgestaaktdoor... de aansprekers. Reeds sedert den 3 dezer kunnen de dooden niet -neer op de gebruikelijke wijze ter aarde worden besteld. Ontevredenheid over het te lage loon is ook hier de reden der werk staking. De werkstakers zijn echter thans door „mannen van goeden wille" door tafelbedienden vervangen. Staaltjes van Russische rechtspraak. In een dorp was een kramer met zijn goederen aangekomen en had alles netjes uitgestald. Als gewoonlijk werd hij terstond omringd door een troep kooplustige boeren, waarvan er een gebruik maakte van het gedrang om een stuk goed te ontvreemden. Op heetei daad betrapt, werd deze voor den vrederechter gevoerd en wegens diefstal veroordeeld tot 25 knoetslagen. De kramer, die de boeren door de uitstalling zijner waren in verzoeking had gebracht, kreeg evenwel het dub bele aantal slagen. Een soortgelijk geval had in Lijfland plaats. Toen namelijk een boer door een bosch reed, werd zijn paard door een boom, dien een andere boer bij het omhouwen op den straatweg liet vallen, gedood. Daar het dier zestig roebels waard was, besliste de rechter, dat de schade op de volgende wijze zou worden omge slagen: de eigenaar van het paard een derde, de houthakker het tweede derde, en de eigenaar van het woud het laatste derde gedeelte. In St. James Hall te Londen is door de voorstanders van het stemrecht voor vrouwen een groote vergadering gehouden onder voor zitterschap van de markiezin llarberton en bij na uitsluitend door vrouwen bijgewoond. Nadat door een aantal dames het woord was gevoerd, werd een besluit tot het zenden van een adres ter ondersteuning van den eisch van stemrecht voor vrouwen met bijna algemeene stemmen aan genomen. Er stemde slechts een persoon tegen, een man op de galerij, die onmiddellijk de deur werd uitgegooid. Een huiselijk drama werd Zondag avond op den Nieuwendijk te Amsterdam afge speeld in een vechtpartij tusschen man en vrouw doch waarbij de vertegenwoordigster van het zwakke geslacht verreweg de sterkste bleek te wezen. De man werd zoo vreeselijk geslagen, ge krabd en gebeten, dat hij naar het gasthuis moes- worden gebracht, oin van de gevolgen der on- eenigheid te herstellen. William Smoak te Charleston (Zuid- Carolina), 79 jaar oud, heeft onlangs het voor recht beleefd dat zijn jongste en dertiende kind grootmoeder is geworden. Papa Smoak, heeft niet minder dan 100 kleinkinderen, 391 achter- en 70 achter-achter-kleinkinderen. De Amsterdamsche Rijtuigvereeni- ging zal Zaterdag a. s. haren dienst openen. Op verschillende pleinen en daartoe aangewezen plaatsen in de hoofdstad zullen rijtuigen ge plaatst worden, en wel van 1 Mei tot 30 Sept. van des morgens acht, en van 1 October tot 30 April van des morgens uegen ure, terwijl de tijd des avonds is vastgesteld tot elf uur. De prijs is per rit van Va uur zestig, 3/< uur vijf en zeventig en een geheel uur negentig cent, terwijl voor elk kwartier boven het uur twintig cent wordt ge rekend. Het is aan het dienst-personeel verbo den om fooien te vragen. Een nieuwe manier van stelen wordt in Frankrijk, voornamelijk in de trams in praktijk gebracht en dikwijls met succes. De dief kiest, in den tram stappend, eene gunstige plaats, en gaat stil zitten, schijnbaar in gedachten verdiept maar tusschen duim en vinger houdt hij een hagelkorreltje, aan een dikken zijden draad gehecht. Een buurman haalt zijn portemonnaie uit, om zijn plaats te betalen; de dief laat juist op het oogenblik dat de portemonnaie gesloten wordt, er den hagelkorrel invliegen, en houdt zich kalm- De buurman steekt de portemonnaie weg, maat nu begint de dief, als een voorzichtige hengelaar, die „beet heeft," zijn buit zachtjes op te halen, zachtjes en zoetjes. Haakt de portemonnaie, dan geeft een schok van den wagen, een stilstaan wel gelegenheid voor een nadere aanraking met den buurman, of een harderen ruk. Heeft hij den buit binnen, dan waarschuwt hij den conducteur, groet soms beleefd zijn buurman en stapt uit. De administraties der spoorwegen in Italië en der stoombooten op het Lago Maggiore en het meer van Gar.la hebben 75 percent ver laging op het gewone tarief toegestaan aan allen, die het bewijs leveren dat zij kiezers zijn. Dit besluit is genomen met het oog op de aanstaande algemeene verkiezingen; de verlaging geldt voor heen en terug, en voor alle klassen op den dag der eerste stemming en der herstemming. In de Rietlanden te Amsterdam wordt men tegenwoordig door de muskieten geplaagd- De insecten zijn dermate toegenomen, dat de werklieden in hunne bezigheden worden gehinderd, en het gezicht door den muskietenregen wordt belemmerd. En zonderling mag het wel genoemd worden, dat het verschijnsel tot den omtrek beperkt is. Vele bezoekers, eergisteren der waarts gegaan alleen om er zich van te over tuigen, keerden terug met de verklaring nimmer iets dergelijks te hebben gezien. Uit Genève wordt gemeld, dat een gedeelte van de St. Gothard-tunnel, op 6300 meter afstands van den zuidelijken ingang, i9 ingestort. Drie werklieden werden gedood en ze' gekwetst. Een merkwaardige huwelijks-voltrek king had dezer dagen plaats te Karlsruhe, tus schen de hertogin Pauline von Wurtem'oerg en een eenvoudig burger, Dr. Willim. De bruid werd, na de burgerlijke voltrekking van be' huwelijk naar het altaar geleid door Hertog Nicolaas von Wurtemberg, Gouverneur van Kra-' kau, de bruidegom door de beide Hertoginneu- weduwen, moeder en grootmoeder van de bruid- De hofprediker Sucher had tot tekst genomen de woorden: „De Heer zegene u", en drukte den bruidegom vooral op het hart, zijne bruid altijd lief te hebben, die om zijnent wil veel had op3 gegeven en van veel afstand had gedaan, die hen" niet alleen door haar Huis, maar door geheri een Hertogdom geschonken werd. Deze woorden schijuen der bruid aanleiding te hebben gegeven om na haar „ja" deze woorden te laten volgen: „Ik voeg hierbij, dat ik niets heb prijs gegeven, waaraan mijn hart hing, en dat ik benijdenswaar dig gelukkig ben." Die onverwachte ontboezeming bracht den predikant eenigszins van zijn stuk en het duurde eenige oogenblikkeii voor hij tot he' wisselen der ringen overging. Aan de kust van Cornwallis is eep groote walvisch gevangen, die per spoor naa' Londen verroerd en daar op een kar met dr'e paarden naar de vischmarkt gebracht werd, wa»' hij tentoon gesteld is. Naar men aan d e M aas bode m ede deel'1 zouden thans te Amsterdam 5000 diamantslijper zonder werk zijn. Eenbehangers knecht te Del ft verkocb' eenigen tijd geleden zijn inboedel en vertrok na»'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2