BINNENLAND. P e r z i e. Amerika. GEMENGD NIEUWS. te verschillen omtrent de Hamburgsche vrijhaven. Door zijne oppositie tegen v. Bismarck verdedigde hij, hoewel het geval Hamburg betrof, Beiersche rechten, in het algemeen, rechten van alle afzon derlijk Staten. Omdat hij dit nu echter gedaan, dus omdat hij zijn vaderland een dienst bewezen heeft, is hij door zijne regeeriug teruggeroepen. Ellendiger serviliteit is wel niet denkbaar. Alle pogingen in Duitschland aangewend tot invoering van de lijkenverbranding zijn mislukt) daar een deswege genomen besluit van het Staats- ministerie deze soort van begraven kortweg verbiedt. De berichten uit Pcrzië luiden alletreurigst. Uit Teheran meldt men van den lOden Mei, dat in vele gewesten de hongersnood schikbarende verhoudin gen begint aan te nemen. De oogst dreigt boven dien zeer slecht te zullen uitvallen. Sedert Janu ari zijn alleen in het district Urimia 600 personen den hongerdood gestorven. De Minister Sherman heeft aan een banket een rede gehoudenwaarin hij wees op den voorspoed in welke alle takken van industrie en van koop handel zich mogen verheugen. Hij begroot de opbrengst der middelen over dit jaar op 100 mii- lioen dollars boven de raming. Beverwijk, 13 Mei. Tot leden leden van den Gemeenteraad zijn gekozen: in de vacature, ont staan door het vertrek van den heer P. Zillesen, de heer K. van Rijnverder zijn de afgetreden leden C. H. Moens. G. de Langen, Ph. V- Braun herkozen met groote meerderheid; terwijl herstemming plaats moet hebben tusschen de heeren D, Mijsberg (oud-lid), die 76, en J Cramer, die 71 stemmen verkreeg; de volstrekte meerderheid was 82. Sloten, (Friesland) 13 Mei. Alhier is een werkman bij het schoonmaken van een stal van eene zoldering gevallen en aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. Botterdam, 13 Mei. Het edelmoedig voor beeld, door een onbekende ter. behoeve van het R. C. onderwijs gegeven, vindt navolging. Een architect heeft aangeboden, de werkzaamheden voor den bouw van eene school gratis te leiden; een ander heeft f 1000 gegeven, en de eerste onbekende heeft nu ook nog het geheele school- mobilair voor zijn rekening genomen. Haarlemmermeer, 13 Mei. Eergisteren werd te Aalsmeer vermist zekere Gerrit Frans Schouw oud 42 jaren, bakkersknecht, die in den ochtend van dien dag naar deze gemeente was gegaan, doch niet terugkeerde. Gisteren werd zijn lijk ge vonden in eene sloot in deze gemeente, hoek Bennebroekerweg en Slotertocht. De oorzaak van het ongeluk, dezen als een oppassend persoon be kend staanden man overkomen, is alsnog on bekend. Heerlen, 13 Mei. Gisteren is de knecht uit een stoommeelmolen van een kar gevallen, door dien het paard op hol ging; hij kreeg de wielen over de borst heen en werd zóó zwaar gekwetst, dat hij een paar uren later overleed. De onge lukkige was een oppassend echtgenoot en vader. Een boer te Steen w ij kerwo 1de, wiens vrouw gepasseerde Zaterdag werd begraven, heeft zich, ten einde zijn verdriet wat te „verzetten", Maandag daaraanvolgende reeds weder bij den ambtenaar van den burgerlijken stand vervoegd, om een nieuwe huwelijksverbintenis te sluiten. Een nieuwe aardigheid is doorBrand te Sonneberg gemaakt, namelijk een boek dat spreekt. Het is een kinderboek, voorzien van eenige plaatjes, voorstellende vogels of zoogdieren. Binnen in bevindt zich een blaasbalg en een fluit of pijp, die het geluid van het dier nabootst. Bij het gebruik wordt aan een uitstekend knopje getrokken en het plaatje, dat de kinderen zien, schijnt te spreken. Zooveel plaatjes, zooveel knop pen en pijpen, zoodat elke plaat van een afzon derlijk geluid is voorzien. Volgens de achtereenvolgens in de St.-Ct. opgenomen staten, bestond de bevolking van Nederland op 1 Januari 1880 uit 2.000,902 mannen en 2,036,109 vrouwen, te zamen 4,037,011 tegen 1,872,744 mannen en 2,009,153 vrouwen te zamen 3,981,897 op 1 Januari 1879. Eleganter en doelmatiger artikeldan bij den heer A. van Gulik (firma Delhaesl in den Haag is te zien, kan men zich moeielijk voor stellen. Het is nl. een zeer lichte en volstrekt niet buitengewoon dikke wandelstok, waarin een zijden parapluie verborgen zit. Men is dus bij een onverwachts opkomende regenbui behoorlijk daartegen gewapend en kan den wandelstok, die zeer klein ineengeschoven kan worden, gemak kelijk in den zak steken. De Colonial fresh meat Company isdenaam van sen nieuwe vennootschap, opgericht met een kapitaal van 200,000 p. st. met het doel, om versch vleesch uit de Australische koloniën op de Londensche markt aan te voeren. Men rekent het vleesch voor den betrekkelijk lagen prijs van 5'/: stuiver per kilo te kunnen verkoopen, waarbij dan nog een voordeelig saldo zou verkregen wor den, dat de Maatschappij in staat zou stellen een jaarlijks dividend van 15 pCt. uit te keeren. Aan de Bommelsche Ct. is de volgende advertentie aangeboden: Provinciale Staten en Gemeenteraadsverkiezing. „Goedgezinde kiezers kunnen hunne stembriefjes behoorlijk ingevuld krijgen in de bekende slijterij op de gewone voorwaarden. „Wegens verregaand misbruik zal er echter geen enkele borrel geschonken, voordat de stembriefjes vertoond en ingevuld zijn. „Zegt het voort." Het wegens verregaand misbruik" is vooral subliem! Uittreksel uit een voordracht van den heer Legouvc over de kunst van spreken en le zen: Een rechter beklaagde zich op zekeren dag bij zijn dokter over heupjicht. De dokter, die eeu geestig man was, vroeg hem op den man af: op welk been staat, gij als ge uw requisitoir voor leest? Zeer natuurlijke verbazing van den rechter, die eindelijk de vraag begreep en antwoordde, dat hij werkelijk de gewoonte had om op de te rechtzitting op de linkerzijde te leunen, er. het was juist aan dien kant dat hij de jicht had. Het recept van den dokter luidde dan ook; zoo gij staande spreekt, doe dat dan op beide beenen staande. Welnu, het zelfde is het geval met de Kunst van spreken en lezen. Als men slecht staat, mag men sterk zijn, maar vermoeid wordt men zeer spoedig. De lieer Legouvc haalde als voor beeld den aalmoezenier van de normaal-school aan, die roeger geen kwartier uur spreken kon zonder uitgeput te zijn, en die thans integen deel, sedert hij een betere houding aangenomen heeft, geen vermoeidheid meer kent. Prin sesMarcelineCzartoryska, een dei- voornaamste dames van Polen en tevens een der eerste pianisten van Europa, wordt binnenkort te Parijs verwacht. De prinses heeft Krakau ver laten om in Frankrijks hoofdstad een concert te geven ten voordeele van het Poolsch seminarie te Rome. Als een sprekend beeld van de Turk- sche financieele toestanden kan het feit gelden, dat bij een inschrijving voor de noodlijdenden in Armenië, waar de ellende tot het uiterste is ge stegen, Mahmoed-Nedim-Pacha heeft geteekend voor 100 Tnrksche ponder, en de helft van „zijn achterstallig tractement". Kiamil-Pacha schreef in voor „een derde van zijn achterstallig trac tement." Dat zal de arme Armeniërs wat helpen! Voor deinternation ale hondententoon stelling te Berlijn, zijn ongeveer 1200 honden aangegeven, waaronder 300 zeer groote Newfound landers, St. Bernhards en doggen. Alleen uit En geland worden er 200 ingezonden. Sommige hoogst zeldzame honden worden op de tentoonstelling te koop aangeboden, waaronder eenige voor een som metje van niet minder dan 20,000 mark per stuk. De tentoonstelling wordt den 21sten door prins Karei van Pruisen geopend, in tegenwoor digheid van den Keizer, de prinsen en de hoof den der openbare autoriteiten. Maandag 11. kwam te Leuven de me nagerie Bidel aan; 's anderdaags 's morgens wilde men eene hyena van de eene kooi in eene andere doen overgaan, doch de wagens waren niet dicht genoeg bijeen gebracht, en het dier ontsnapte. De drie mannen, die met dit werk bezig waren, namen verschrikt de vlucht, terwijl de hyena langs de Brusselsche poort den weg naar het veld insloeg. Aan genoemde poort heeft zij den wachthond van den landbouwer Brunix verscheurd. Zij is vervolgens in het bosch van Berthem, op een half uur afstand van de stad, verdwenen. Er heeft in het bosch eene klopjacht plaats gehad; wij weten echter niet of men reeds liet gevaarlijke dier teruggevonden heeft. In een van de dorpen van Gelderland ging dezer dagen de veldwachter rond met de boodschap: „compelment van den burgemister en hij laat oe weten, dat er Dinsdag stemming is en dat de heeren P. en H. weêr motten gestemd worden." Wij noemen liever geen namen zegt het N. v. d. D. maar geven dit als een staaltje van eigenaardige opvatting van het burgervader schap, die aan lang vervlogen tijden doet denken. Dezer dagen brak een olifant uit een circus te Versailles los, zette het op een loopen en bereikte Parijs waar zijne verschijning niet weinig ontsteltenis verspreidde. Tal van agenten, de kornak van het circus en eenige andere per sonen trachtten den vluchteling van zijn voorne men om eens een kijkje in Frankrijks hoofdstad te nemen, af te brengen doch te vergeefs. Ein delijk nam men een lang koord, wierp dat over den kop van het dier en toen begon men het met dertig man terug te trekken, wat eindelijk gelukte. IndeEgela n tiersgra ch t te Amsterdam viel Woensdag een jongetje van een jaar of vier van een schip te water. De moeder van de kleine sprong haar kind na. Haar moederlijke zelfop offering werd, helaas! niet met goed gevolg be kroond. Moeder en kind verdronken, niettegen staande alle pogingen die door den schipper en anderen werden aangewend om ze te redden. De lijken werden kort na het verschrikkelijk geval met dreggen opgevischt,. In het grensplaatsje Hul s, niet v er van Venloo gelegen, vond Maandag jl. een treurig familie-drama plaats. Een aldaar wonende stuka door geraakte met zijn volwassen zoon in twist, omdat deze weigerde op ker.nis-Maandag te werken. De twist werd zóó hevig, dat de zoon den vader aangreep hem tegen den grond wierp en geducht mishandelde. De vader greep daarop, in woede ontstoken, een geladen vuurwapen, en joeg zijn vluchtenden zoon een kogel in het hoofd. Eene tierende menigte leverde den vader in handen der justitie over. Te 's Hage heeft iemand, die tegende mode der achterzakken in damesmantels was, aan een juffrouw hare portemonnaie met f 7 ontrold. De bestolene vond goed zenuwachtig te worden, en de omstanders werden zoodanig bewogen, dat zij haar eenig geld gaven. Natuurlijk bergt de juffrouw morgen toch weer hare portemonnaie in den achterzak. Mag men le Gaulois gelooven, dan had de bekende schrijver Gustave Flaubert, dezer da gen te Rouaan in den ouderdom van 59 jaren overleden, een bizondere manier van denken en schrijven. Hij werkte den geheelen nacht, terwijl het gas in alle vertrekken brandde. Van 10 ure 's avonds tot aan den ochtendstond liep hij op en neêr, luid sprekende, opende de ramen, sloot ze weêr en onderhield zich met denkbeeldige per sonen, wat in de buurtschap de meening wekte, dat er een groot feest en luidruchtige gasten bij hem ten bezoek waren. Het vervaardigen van onschadelijke kleurstoffen maakt nog steeds een zaak van onderzoek voor vele fabrikanten en chemici uit. Men is er in geslaagd thaii3 uit roode kool een aantal kleuren te vervaardigen. De eerste van deze, verkregen door de kool fijn te snijden, in het, water te zetten en te persen, is violet-blauw men heeft haar den naam cauline gegeven. De tweede wordt door een verbinding met baryt ver kregen en is licht-groen; de derde door chloor- calcium en wordt blauw-groen; de vierde door eene verbindingmet chloor, zink en potasch, hetwelk ultramarijnblauw geeft; de vijfde einde lijk met eene chloor-tinverbinding, welk ook een fraai violet voortbrengt. Het procédé is van de heeren Savigny en Collineau. De heer J. K., leer aar aan de LI. B. S. te Venloo en die als zoodanig eerlang naar elders zal vertrekken, is Maandag-avond bij zijn naar huis gaan onverhoeds aangevallen door den klerk S., die hem den schedel insloeg. Een oude wrok moet de aanleiding zijn tot deze aanranding. Een molenaarsknecht te Jacobshagen had eene weddenschap aangegaan, om tusschen de in beweging zijnde wieken van een molen door te loopen. Hij ging tegen den molen staan, wachtte tot de eene wiek vlak bij hem was en trachtte toen voor de andere beneden was, naar bui ten te komen. Het waagstuk mislukte echter; de man werd gegrepen en eenige meters verder zwaar gekneusd en gebroken weggeslingerd. In Beieren is een geapprobeerd apo thekers-bediende, die onnauwkeurig poeders had gereed gemaakt, ten gevolge waarvan een persoon was gestorven, veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, terwijl de patroon tot f 12 boete werd veroordeeld. Het vastmaken van elegante hand schoenen te Parijs geschiedt thans nog slechts bij uitzondering met de gewone, zeer tot afvallen geneigde, handschoenknoopjes, doch de hand schoen heeft meestal aan beide zijden een rij knoopsgaatjes, die bestemd zijn voor gouden, met lapus-lazuli, malachiet of granaat versierde knoop jes, die als manchetknoopjes door korte gouden kettinkjes vereenigd zijn. Daar de moderne lange handschoen twee dozijn knoopjes eischt, zoo heeft men, om op alles gewapend te zijn, minstens een garnituur van vier dozijn dubbele gouden knoop jes noodig. Geen onaardige mode voor heeren goudsmeden en juweliers! Door de politie van Hammersmith, bij Londen, is dezer dagen wegens diefstal een oud man gevat, die midden in het moeras van Fulham bleek te wonen, waar hij zich op palen een hut heeft gebouwd. Op die eenzame plek woonde hij reeds jaren lang, als een echt kluize naar zonder eenig ander gezelschap dan dat van zijn hond. Bij het onderzoeken van zijn zonder linge woning heeft men allerlei voorwerpen ge vonden: zilveren trekpotten, horloges, lepels, boe ken, hoeden, uniformen, geweren enz., die de man niet zoozeer uit nood als wel uit liefhebberij gestolen en naar zijn eenzaam verblijf gebracht had. Bij de bekende algemeene lauwheid bij verkiezingen voor Provinciale Staten, verdient de groote levendigheid, welke ditmaal te dezer gelegenheid in het hoofdkiesdistrict Helder heeft geheerscht, wel loffelijke vermelding; met tal van advertentiën en strooibilletten werden de candi- daten aanbevolen. Er zal wel iets toe hebben bijgedragen, dat gelijktijdig een verkiezing voor den gemeenteraad moest plaats hebben, waarvoor de gemoederen zeer warm bleken. Het gevolg var. een en ander was, dat daags voor de stem ming nog een extra-nummer van de Kleine Cou rant voor Helder, Nieuivediep en Texel werd uitgegeven, geheel en al met advertentiën gevuld, twee-en-dertig in getal. Als curiositeit mag ver meld worden, dat een der candidateu, in een door hem-zelven geplaatste advertentie beloofde al het mogelijke voor het algemeen belang te willen blijven doen, zoolang ik mijn zaken daar door kan bevorderen. Een ander candidaat werd aanbevolen met de belofte aan de kiezers, dat als hij verkozen werd, men Helders ingezetenen zo» helpen aaneen kiesvereeniging. Een com isch-tragische scène vond Woen3dag-avond omstreeks half tien plaats in de Oranjelaan, te 'sHage bij de fabriek van Sterkman- Zekere d. L., werkzaam op de fabriek van de firma Enthoven, te veel, volgens oud gebruik, paardenmarkt gehouden hebbende, kreeg onge noegen met zijn wederhelft; de twist ging zoo hoog dat de man regelrecht het Zieken in liep om zich te verdrinken. Twee Rotterdammers die juist van het spoor kwamen, hadden echter het geluk, den drenkeling te redden. Na bij den kas telein lt. ingebracht te zijn, kon de man, door het koele bad eenigszins ontnuchterd, naar zijn woning op den Zuid-Oost-Buitensingel worden geleid. Te Warwick is dezer dagen een man wegens bedelarij tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Bij een onderzoek bleek dat hij niet minder dan 2400 gulden in goudgeld, in zijne kleeren genaaid, bij zich droeg. Breslaus ch e b la de n m el d en va n de Sile- zisch-Itussische grenzen dat er aan de grens rivier Prosna in de laatste dagen niet minder dan vijf menschenlevens als slachtoffers van den sluik handel gevallen zijn. Drie smokkelaars verdron ken bij een poging om op Pruisisch gebied de wijk te nemen, waaronder een jonge boer die de hartversterkingen voor zijn bruiloft binnen wilde sluiken; twee werden op Russisch gebied door de Kozakken, die de grenzen bewaakten, dood geschoten. Naar de Bresl. Ztg. uit Pitschen ver neemt, kunnen de landbouwers op de grenzen bijna geen daglooners krijgen, daar schier de ge heele mannelijke bevolking aan het gevaarlijke doch voordeelige sluiken boven geregelden veld arbeid de voorkeur geeft. Eenige dagen geleden zag me n aan eer» der poorten van Bremen een aardigen optocht. Er kwam namelijk een man met eene harmonie» aan, die de vrolijkste deuntjes speelde, waarop een jolige troep jongens en meisjes van 10 tot 12 jaar danste. Al de voorbijgangers lachten er om. Eenige tolbeambten leverden echter het be wijs, dat zij sinds lang geen poëtische levensop vatting meer hadden, want toen de speelman bij het tolkantoor eene onschuldige zwenking rechts maakte, versperde een van die wantrouwende personages hem den weg, en vond toevallig on der de kleeding van den hedendaagschen ratten en kindervanger 5 pond karot-tabak ingenaaid. Nu was de tooverkracht verbroken en in een disharmonisch accoord blies de harmonica haar laatsten adem uit. Maar ook de troep kinderen, die bij het ophouden van de muziek was blijven stilstaan, werd door de tolbeambten gevisiteerd, en zie, elk van de lieve kleinen, die door het betooverend spel waven meegesleept, had een pakje van 2 pond karot-tabak onder de kleeren verborgen. Zoo veranderde de p>oëzie in nuchtei' proza De Fransche bladen bevatten de bio- graphie van een Engelschen zakkenroller, Ches ter genaamd, die bij de uitoefening van zijn „be roep" rijk is geworden. Hij is thans 65 jaren oud, heeft tien kinderen, wien hij eeu zorgvul dige opvoeding doet geven, en woont in de om streken van Birmingham, waar hij vele eigen dommen bezit. Vroeger dirigeerde hij te Lon den een school van dieven; zoodra zijn leerlinge" voldoende waren onderwezen, vereenigden zij zich in troepjes van tien, onder het geleide van ee" hoofd, dat door den meester werd betaald. Twee derden van den buit waren voor den meester. Zelf „werkte" Chester slechts tweemaal in zij» leven, en wel gedurende de twee laatste Parijscbe tentoonstellingen. In 1878 werd hij gearresteerd en moest zes maanden brommen, terwijl hei» verder alle verkeer in Frankrijk verboden werd- Dezer dagen verzocht hij verlof, om, wegens het afdoen van eenige zaken, naar Parijs te moge» komen. Dit werd hem toegestaan, maar wanneet hij zich op straat vertoonde, was hij steeds ver gezeld van twee politie-agenten. Zijn „zaak" heeft hij sedert eenigen tijd overgedaan aan twee zij ner behendigste leerlingen. De Gazette en de Indépendance Beige bekla gen zich, dat de tekst der cantate van Peter Benoit, welke bij gelegenheid der jubelfeesten wordt uitgevoerd, Vlaamsch is, terwijl toch de Fransche taal door de meerderheid der Belgen gesproken eu verstaan wordt. Waarschijnlijk z»' men nu van andere zijde klachten hooren, en voorzeker met hetzelfda recht, dat de officieel® toespraken, welke te Brussel bij die gelegenheid gehouden worden, in het Fransch zullen worde» uitgesproken, terwijl toch de meerderheid der Belgen tot den Vlaamschen stam behoort, 't /f moeilijk 't iedereen naar den zin te maken, zelfi op een verbroederingsfeest. De International Bell Teleph on-Co m- pauy van New-York heeft in ons land en Belg'e concessie gevraagd voor den aanleg er. het onder houd van telephongeleidingen, ten einde dit nieuwe gemeenschapsmiddel in te voeren, vooreerst te Amsterdam en te Rotterdam. Aan de Balg (de oostpunt van Schier monnikoog) spoelde Dinsdag het nog geheel gave lijkje aan van een jongetje van ongeveer 8jarigen leeftijd, goed gekleed en blijkbaar eers' sedert kort overleden. Woensdag 11. heeft te Veld-Driel,tu9' schen Kerk-Driel en Hedel een hevige brand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2