GEMENGD NIEUWS. Silg Haarlemmermeer, 18 Mei. Op de Badhoeve van mr. J. P. Amersfoordt, is bericht ontvangen, dat prof. Werner uit Poppelsdorf den 19u dezer met een dertigtal studenten een bezoek denkt te brengen aan genoemd landgoed. Wormerveer, 18 Mei. De mazelen heeischen in deze gemeente thans zoodanig, dat een der openbare scholen slechts door 40 van de 276 kinderen bezocht wordt. Kralingen, 17 Mei. In een der sloolen langs den Lagen Zeedijk bij de Vriendenlaan is eergis teren gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Amsterdam, 17 Mei. Eergisterer.-avond is in eeue woning in de Quellijnstraat een vijfjarig kind uit het raam eeuer bovenverdieping gevallen. Toen de moeder die een oogwenk afwezig was geweest, in huis terugkeerde, vond zij haar kind half verbrijzeld weer. Horst, (Limburg) 17 Mei. Een 95jarig man is in een modderpoel gevallen, en daarin om het leven gekomen. Na vele mislukte pogingen van de zijde der politie te Helder is het den rijksveld wachter Themmen gelukt, de hand te leggen op eene oude en zeer listige kaartlegster, van wie gezegd werd, dat zij uit de kaart en uit koffie dik onfeilbaar de toekomst kon voorspellen! Zij wist met zeldzamen tact de liehtgeloovigheid en domheid in haar voordeel te exploiteeren. Vooral in de winteravonden had ze vele bezoekers. Zelfs heeren en dames gingen de priesteresse van het Heldersche Delphi raadplegen. De landbouwer V., uit Bunschoten, be gaf zich Zaterdag-middag met paard en wagen van Nijkerk naar zijn woonplaats. In de buurt schap Holk raakte het paard op hol, waardoor de reeds bejaarde man van zijn wagen viel, tus- schen de raderen geraakte en deerlijk gewond bij den landbouwer H. werd ingedragen. De terstond aangebrachte geneeskundige hulp mocht niet ba ten; de ongelukkige was reeds l'/j uur later overleden. Een soldaat te Parijs, die des nachts door een aanval van sonnambulisme overvallen werd, kwam uit een raam van de tweede ver dieping in de rue Belle Chasse en trachtte het dak te bereiken. Onverwacht door eenige kame raden gewekt, viel de ongelukkige naar beneden en was een lijk. In de gemeente Hoeven is deze week een arbeider door het instorten van een muur, met het afbreken waarvan hij zich onledig hield, gedood. Volgens geneeskundige verklaring was de hersenpan van den ongelukkige verbrijzeld. Een matroos te Rotterdam, die een aap had meegebracht, verzekerde aan alle in zijn kosthuis aanwezige personen, dat de aap alles, wat men hem in den bek wierp, aan zijn meester gaf. Hierop werd een weddenschap van f 25 aan- gegaau. Met een klontje suker en een stuk brood ging het goed, maar een bankbiljet van f 40 ging ongelukkig door de keel van Sim. Nu had Janmaat een slechten dag. Hij moest de f 40 betalen, evenzoo de f 25 en van zijne vrienden kreeg hij een rammeling, omdat hij op de bekwaamheid van zijn aap gepocht had. Het lijk, hetwelk den 13den dezer aan den Veerdam te Rotterdam is uit het water ge haald, is gebleken te zijn dat van een Engel- schen zeevarende; de familie is, om bij de ter aardebestelling tegenwoordig te zijn, uit Glasgow overgekomen. Zaterdag-avond, ongeveer ten 6 ure, was het dochtertje van den heer J. B., wonende in het „Park Jeruzalem" te Kralingen, bezig wa ter te scheppen met een gietertje, voor de bloemen, uit de sloot, gelegen achter de woning. Zij heeft het ongeluk gehad in het water te vallen, zon der dat dit terstond is opgemerkt, zoodat toen de moeder eenige minuten later haar kind miste, men het drijvende vond in die sloot. Alle moei ten om de levensgeesten van de kleine drenke linge op te wekken, bleven vruchteloos. Het meisje was ongeveer 10 jaren oud. Eenige damesuitdenhoogerenstandte New-York hadden een liefdadigheidsfeest geor ganiseerd, dat den 26n April jl. ten behoeve van de Hahnemann-stichting, in Madison Garden, een kolossaal gebouw, plaats had. Het was eigen lijk een fancy fair op groote schaal. Een zeven tigtal personen intusschen hadden een danspar tij in een der zalen gemaakt. Een groot aantal personen bewoog zich in de kunstgalerij en meer dan 2000 bezoekers waren in verschillende ge deelten van den tuin verspreid. In de kunst-ga lerij bemerkten de leiders van het feest, dat het plafond van lieverlede losraakte. Met voorzichtig heid werd de galerij langzamerhand ontruimd en het gas afgedraaid. Weldra stortte daarop het plafond in en werd de geheele noord westzijde van het gebouw medegesleept. In de danszaal was men zich niet zoo dadelijk bewust van de volle uit gestrektheid van het gevaar. Maar weldra bleek 't duidelijk genoeg door het instorten ook van deze zaal. Verscheiden personen hadden nog bij tijds naar het balcon weten te ontvluchten, maar onder de puinhopen werden verscheiden perso nen, waaronder vele dames, gevonden. Een jonge dame werd in zwijm gevonden door haar ver doofde. Een der heeren was gruwelijk aan armen en beenen gekwetst; de vrouw van advocaat He geman is aan de gevolgen gestorven; haar ka menier, die haar eenige oogenblikken te voren was komen halen, werd dood onder de puinhoopen gevonden. Aan materieel is onnoemelijk veel be schadigd Tegenover dc stelling dat men, om hazepeper te maken, een haas moet hebben, zegt de Arnh. Ct. staat de onbetwistbare waarheid, dat geen huzaar wordt vereischt om huzarensla te bereiden. Frambozen-limonade schijnt in de zelfde categorie te vallen; althans omtrent een vocht als zoodanig in den handel gebracht door een Zwolsch fabrikant, heeft de Gezondheidscom missie te Deventer verklaard dat er geen frambozen voor gebruikt waren. De kleur was verkregen door aniline, maar in zoo geringe hoeveelheid, dat zij niet schadelijk was voor de gezondheid. Dit is ten minste al iets; men krijgt wel geen fram bozen-limonade, maar toch nog iets dat men zonder gevaar kan gebruiken. De gezondheids commissie had van haar standpunt niets verder meer met de zaak te maken; misschien echter had zij toch nog één stap verder kunnen gaan en den naam kunnen mededeelen van den fa brikant, zij het niet tot aanbeveling dan tot na richt, dat zij die frambozen-limonade van fram bozen verlangen, zich aan een ander adres heb ben te vervoegen. De wijnhandelaar J. N. Karst te Frankfort was door den Berlijnschen Börsen- Courier beschuldigd van wijnvervalsching, en had de Redactie aangeklaagd. Deze echter is in alle instantiën vrijgesproken, omdat zij het bewijs leverde van de waarheid der beschuldiging. Ten gevolge van dat vonnis heeft de firma Karst hare aanklacht tegen het N. Hessische Volksblatt, dat tegen haar dezelfde beschuldiging had ge plaatst, ingetrokken en de niet onbelangrijke kosten van het proces betaald. Bij een der voornaamste familiënvan Rome werden sedert eenigen tijd vele kostbare voorwerpen vermist, en natuurlijk werd eerst het dienstpersoneel van diefstal beschuldigd, doch deze, die van hun onschuld bewust waren, pro testeerden en stelden een onderzoek in. Op een groote partij door de meesters gegeven, bemerkte een van de knechts, dat een der gasten lepeltjes en andere voorwerpen wegnam en evenals een goochelaar in zijn mouwen deed verdwijnen. Men was den dief op het spoor en toen deze, nota bene een man die een hoogen titel voert, wilde vertrekken, werd hij beleefdelijk door den maitre d'hötel opmerkzaam gemaakt, dat hij wel eens uit vergissing eenige lepeltjes en nog iets had kunnen medenemen. Het gevangen heerschap bekende zijn „dwaling" en toen hij zijn mouwen geleegd had, verdween hij zonder een woord te spreken. Door den hoofd-agent van politie te Tilburg is een welgestelde boerin uit Goirle op diefstal van verscheidene voorwerpen betrapt. Zij was ook in het bezit van twee verschillende goed gevulde geldbeurzen. Door het springen van den stoomketel in de ijzersmelterij van Buchall Hall in Engeland zijn omstreeks 50 personen gedood of ernstig gekwetst. Een inwoner va n F ra n k fort leed reed s sreruimen tijd aan eene hartziekte. Zijn geneesheer kon hem niet meer helpen en hij besloot dus een paar beroemde doctoren te Berlijn te consultee ren. Zijn eigen geneesheer gaf hem dan ook twee aanbevelingsbrieven mede. Hij vond echter geen der aangewezen doctoren thuis en op het punt om dan maar naar een ander te gaan, plaagde hem de nieuwsgierigheid om toch eens te zien wat zijn dokter wel geschreven had. Hij brak dus eer. der brieven open, waarin hij las, dat zijn huisarts hem voor ongeneeslijk verklaarde. Dit ontstelde den man zoo, dat hij zich in zijn hotel van het leven beroofde. Op klaarlichten dag is te Brussel op een der drukste boulevards een afschuwelijke mis daad gepleegd. De heer Bellefroid, een rentenier die aldaar alléén een huis bewoont, vond, toen hij des middags te kwart voor drieën te huis kwam, zijne dienstbode in de keuken vermoord liggen. Het hoofd was bijna geheel van den hals afgescheiden en het lichaam met messteken door boord. Weer heeft men te P a r ij s e e n jonkman in hechtenis moeten nemen, die, door hebzucht gedreven, zijn oom vergiftigd heeft, om eerder van hem te kunnen erven. Verschillende omstan digheden, die thans aan het licht komen, doen het vermoeden ontstaan dat de schuldige eenige maanden te voren ook zijne tante om het leven heeft gebracht. Voor eenige dagen had er in Madrid een oproer plaats onder de zieken van het vrou- wenhospitaai de San Juan de Dios. Ontevreden heid met het bestuur der inrichting was de oor zaak van dezen zonderlingen opstand. De zieken hadden allen hare bedden verlaten en met de ledikanten, nachttafeltjes enz. de deuren der groote zaal gebarricadeerd. Het was een oorverdoovend gegil en geschreeuw van: „Wog met de admi nistratie! weg met Eugenia (volksbenaming voor Hygiene)". Noch de burgemeester, noch andere autoriteiten konden toegang verkrijgen; eindelijk riepen zij om den „man met den witten baard." Toen deze gehaald werd (het was de gouverneur der provincie, graaf De Heredia Spinola) en zich voor de ramen vertoonde, ging er een gejuich onder de zieken op. De graaf hield echter vol, I dat hij geene klacht wilde aanhooren, vóórdat de patiënten de deur geopend hadden en allen ordelijk in bed waren gaan liggen. Hieraan werd voldaan: daarna trad de gouverneur met zijn ge volg de zaal binnen en beloofde voor de verbitterde schoonen te doen wat in zijn vermogen was. De rust bleef toen verder bewaard. De Nederlan dsche oesters krijgen ge vaarlijke meêdingers. De opening van den St. Go- thardtuunel geeft gelegenheid, om de zeer goede Italiaansche oesters in korten tijd naar Duitsch- land te voeren. Te lladersleben, (Sleeswijk) is een Amerikaan de oesterteelt in 't groot begonnen. Hij heeft 1,250,000 kleine en 60,000 groote Amerikaansclie oesters gezaaid. Als de zaak goed gaat, wil een Duitsch-Amerikaansclie vereeniging 14 millioen oesters aldaar zaaien. Op Jutland heeft men een graf ge vonden, dat meer dan 1200 jaren oud moet zijn. Men vond er overblijfselen van een vronwenlijk in, dat met tal van kostbaarheden begraven was. Het meerendeel dezer laatste bevond zich nog in viij goeden staat. Eenige munten die men bij het lijk vond, trekken vooral zeer de aandacht. Te Faido is een dynamiet-magazijn van de aannemers der St. Gothardtunnel in de lucht gesprongen. Er werden 18 personen ge dood en verscheidene verwond. De Amerikanen vertellen wonderen van een nieuw soort pen, waarvan de houder hol is en zooveel inkt inhoudt, dat men zonder op nieuw te vullen zeventig tot tachtig pagina's schrijven kan. Het gedeelte dat met het papier in aanraking komt, bestaat uit eene alliage van goud en iridium en heeft den vorm van de punt van een potlood. De inkt vloeit door eene haar fijne opening in die punt op het papierhet uit vloeien houdt op, zoodra de pen niet meer op het papier rust. Het nieuwe schrijfgereedschap draagt den naam van Mackinnan-pen. Om natuurboter van kunstboter te on derscheiden, neemt men een stukje van de te on derzoeken boter ter grootte van een erwt, en drukt dit met een dekglaasje sterk plat. Bij een vergrooting van 300 a 400 maal vertoont dan echte boter onder het microscoop, geen kris- tallijne vormingen. Kunstboter, of met deze ge mengde natuurboter, doet dat wel. De oorsprong van die naaldvormige en hoekige deeltjes moet gezocht worden in het rundervet, dat zich in de kunstboter bevindt, en wel in de stearine daar van. (Varkensvet vertoont zulke kristallijne deeltjes niet.) Te Bordeaux heeft een verschrikke lijke brand gewoed, ontstaan in een stroohoeden- winkel, waarbij een oude vrouw van 72 jaren en hare tweejarige kleindochter zijn omgekomen. Verscheidene pompiers hebben tevergeefs hun leven gewaagd om de ongelukkiger,, wier wanhopige kreten duidelijk hoorbaar waren, hulp toe te brengen. Later zijn hunne lijken, geheel verkoold, teruggevonden. De Fransche Graaf Soyez de Bran- court, een bekend jager, is overleden aan de ge volgen van een beet in den arm, hem toegebracht door een paard dat aan den droes leed. De correctioneele recht ban k van Ep er- nay heeft vonnis gewezen in een zaak, die een eigen aardig licht werpt op de zeden in Savoye. Het is daar namelijk de gewoonte in den winter kin deren tegen een som geld te verhuren. Zoo had dan ook zekere Falcoz, een reizend schoorsteen veger, twee jongens van acht en twaalf jaren in Savoye voor 120 fr. gehuurd en toog er mede op reis. Bijgestaan door een zijner neven, die hem op reis vergezelde, dreef hij de arme kin deren zonder mededoogen inhet ruwste jaargetijde blootvoets en met enkele lompen bedekt over de bevroren wegen voort, en wanneer zij uitgeput nedervielen, martelde hij hen met de ijzeren punt van zijn stok zoolang tot dat zij, ofschoon ker mende van pijn, opstonden en zich met moeite voortsleepten. Kregen de ongelukkiger, van een medelijdende een stuk brood, het werd hen door hun beulen afgenomen. Eindelijk werd de ellen deling door den maire van Montépreux in hech tenis genomen en aan de justitie overgeleverd. In Pruisen is thans de bepaling ge maakt dat, g vangenen, die niet onbemiddeld zijn een geregeld kostgeld moeten betalen en wel van 16 April tot 15 October 30 cents, en van 15 October tot 15 April 321/! cent per dag. 't Blijft toch altijd mg een goedkoop logies. Een tienjarige knaap te Thalon bij Fulda, had, een koe naar de weide brengende, het touw, waarmeê hij het dier leidde, om het lijf gebonden. De koe schrikte van het opsteken van een parapluie, ging aan 't hollen en sleepte het kind in zijn vaart mede, zoodat van den armen jongen weldra niets meer dan het schrik kelijk verminkt lijk was te vinden. Het hoofdorgaan der spiritisten, Licht, meer licht, heeft een zeer belangrijke ontdekking gedaan. Toen een paar van de beroemde mediums verleden jaar in Nederland werden ontmaskerd, werd dit feit ook door het blad zeer betreurd. Die mediums bleken bedriegers te zijn, maar evenals een paar stukken valsch geld in geenen deele invloed hebben op de waarde van het geld, even zoo doet ter zake niet af wat nu en dan blijkt het geval te zijn met mediums. Thans echter is het blad er achter gekomen dat de oorsprong van het bedrog of de fopperij wel die per kan liggen. Immers „het gezond verstand besluit logisch, dat, als geesten zich kunnen ma- nifesteeren, zij ook in staat zijn te mystificeeren! Nil is de zaak helder: de geesten zijn de bedrie gers. Dat geesten zich kannen manifesteeren, wordt natuurlijk maar eenvoudig als uitgemaakt aangenomen, met of zonder „gezond verstand" en „logica." 't Is wel De beroemde biljartspeler Vigneax, die onlangs den Amerikaanschen matador Slosson overwonnen heeft, gaat naar Londen om zich met den sterksteu kampstrijder van Londen, den biljartspeler Roberts te meten. Zij zullen de Fransche en Eugelsche partij spelen, welke laatste op een biljart met zakken plaats heeft en daarin bestaat, dat men een carambole maakt en te gelijker tijd den rooden bal „maakt". De beide meesters op de queue zullen verscheiden partijen spelen, tegen 100 p. st. elx. Op de Noordermarkt te Amsterdamis de voorgevel van een huis, waarin men bezig was een verhuisboel op te hijsclien, naar beneden gestort. Er zijn geen ongelukken bij gebeurd. Op den Monte Pincio te Rome werd geruimen tijd een tamme emu (Australische struis vogel) onderhouden, doch verleden week geraakte de hals van het dier zoo ongelukkig tusschen het traliewerk geklemd, dat het stierf tengevolge van verstikking. Het lijk werd aan het Romein- sche museum geschonken en bij de ontleding vond men in de maag van het dier de volgende voorwerpen: 4 groote, 11 middelmatige en een groot aantal kleine steenen, 7 spijkers, de helft van een doekspeld, een ongeschonden briefcouvert met het zegel van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken, 2 haakjes, 13 koperen munten, 1 zilveren medaille, 14 kralen van een rozenkrans, 1 frank, 1 zakdoek, 3 kleine sleuteltjes en 1 ridderorde. Er ontbreken dus slechts een paar parapluies en tabdksdoozen aan om de lijst van ngevonden goederen" compleet te maken! Eene nieuwe industrie. Bij eene firma te Utrecht werd een kistje bezorgd, zonder eenige mededeeling, maar met juist adres. Er werd als verschot of rembours 2 mark 60 gevraagd. Bij opening vond men een flesch, met een soort van gom. Eerst later kwam een briefkaart van zekeren Ferd. Bode uit Presburg, dat hij een proef „kleefstof" had afgezonden. Aan denHengelooschenmolenwerden dezer dagen door den kerkeraad der gemeenten Hengelo en Zelhem de brooden in ontvangst genomen van de Dunsborg-llattemermarkt. In het geheel werden er geleverd 94 brooden, na melijk 47 door de gemeente Hengelo en 47 door Zelhem, die een zwaarte hadden van 1177.5 kilo. Zelhem leverde aan gewicht 610.5 kilo en Hengelo 567 kilo. Het zwaarste brood van G. J. Masoink onder Zelhem woog 50.5 kilo, het tweede van Groot Roessink onder Hengelo woog 21 kilo. De Hervormde diaconiën ontvingen ieder 3/s gedeelte in gewicht t rwijl het overige onder de Roomsch-Katholieke armen verdeeld werd. Te Deventer doet zich het vreemdge- val voor, dat van April af, telkens bij het aan treden van de schutterij, een schutter op het exercitieplein in burgerkleeding, met de wapenen om het lichaam en een chacot op het hoofd ver schijnt. Geregeld wordt hij bij elke oefening weg gezonden met de aanmaning zich een schutters- pakje aan te schaffen en de bedreiging van boete indien hij daaraan niet voldoet. Even geregeld komt de man weer op het terrein in burgerkleeding met de wapenen en chacot. Hij verklaart niet bij macht te zijn zich een pakje aan te schaffen, noeh boete te kunnen betalen. Toch is hij, naar van daar wordt gemeldgrondeigenaar. Deze schutterplichtige landbezitter verraadt weinig patiotis- me en maakt bovendien de wet op de schutterij belachelijk Alweer een! Een grijsaard is gister ochtend te Bodegraven dood in zijn kamer ge vonden; hij was in den sterken drank gestikt, 's Avonds te voren had zijn 74-jarige vrouw zich verdronken, misschien wel uit verdriet over haar ongelukkig leven aan de zijde van dien dronkaard. De voorstanders van het rugleuning stelsel geven aan, dat het niet mogelijk is, langen tijd rechtop te zitten; dat de scholieren bij gebrek aan rugleuningen naar voren ineen zakken, waar door hun buikingewanden te veel samengeperst worden. Nu is 't wel waar, dat een ineengezakte houding nadeelig is en op maag- en verterings organen een uadeeligen invloed uitoefent; maar die invloed kan niet bestreden worden door leu ningen, maar door vermaning. Even goed als ieder mensch den geheelen dag rechtop kan gaan en staan, even goed kan hij ook zitten, zor.der ineen te zakken. Dit ineen zakken is geen nood zakelijkheid, volstrekt niets onvermijdelijks, maar slechts een slechte gewoonte. Door rugleuningen zal men de luie kinderen nog meer verslappen; de kracht en sterkte van de ruggegraut zal er door verzwakt worden en ten slotte zal het hun niet meer mogelijk zijn rechtop te zitten. Voor eenige dagen is een 75-jarig koewachterschap eervol vermeld; thans wordt met evenveel ophef gewag gemaakt van een man, die vijftig jaren nschrijfpennenbereidersknecht" is geweest. Iets ongemeensDezer dagen staleenarra man, die zich tot dusver onberispelijk gedragen had eeuig hout op het landgoed van een advocaat te Luxemburg. Toen hij deswege terechtstond,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 2