NIEUWE No. 382, Donderdag Ti Mei 1880. 5e Jaargang. Ëene dwaalleer onzer dagen. BUITENLAND, BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Rusland. Turkijë. lit IIIII ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Buiten Haarlem franco per post1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. VINXJEM)] AG-ITE MA NON AGITATE. (HI II UT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Wij hebben reeds vroeger in een hoofd artikel gewezen op de nadeelige werking van het spiritisme op den moreelen en physie- ken toestand van den mensch en de treu rige gevolgen aanschouwd die dit onzalig bijgeloof na zich sleept. Het feit dat bij de kolossale uitbreiding die het ongeloof aan neemt, het bijgeloof, als een natuurlijk ge volg, daarmede gelijken tred houdt, lokt hier en elders vele geleerde en geloovige schrijvers uit, hunne waarschuwende stem tegen het spiritisme, deze dwaalleer onzer dagen, te verheffen. Zoo vinden wij in het uit muntend geredigeerde maandschrift «de Ka tholiek (Mei-nommer van dit jaar) het vervolg van een zeer lezenswaardig opstel getiteld: »de sekte der spiritisten, door H. W. J. van Her- tum». De schrijver dezer verhandeling stelt met even veel tact als talent het doel en drijven van de aanhangers van dit bijge loof aan de kaak en hij bewijst de onmacht en den bedriegelyken aard der dwaling door hare eigen bekentenis. Tot besluit van zijn heerlijk betoog geeft de geleerde auteur nog eene enkele opmerking; zij betreft name lijk de tegenspraak, waarin de spiritisten Vervallen doos de mogelijkheid en zelfs de Werkelijkheid aan te nemen der openbarin gen, door de geesten gedaan, terwijl zij de mogeljjkheid en werkelijkheid der Godde lijke Openbaring ontkennen. Wat toch eischt de rede voor de mogelijkheid van Zulk eene openbaring der geesten? vraagt de heer van Hertum. En zijn antwoord is: 1. Eene waarheid, welke geopenbaard kan Worden. 2. Geesten, welke bij machte zijn deze waarheid te openbaren. 3. Menschen, ftan welke deze openbaring kan ge schieden. Welnu de vervulling dezer drie zelfde Vereischten wordt gevorderd voor de moge lijkheid der Goddelijke Openbaring; die mo gelijkheid derhalve kan door de rede worden afgeleid en bewezen uit de eigen beginse len, waarop het spiritisme zijn leerstelsel beeft gevestigd. Doch al verder blijkt uit de bekentenis der spiritisten hun geloof, dat de geesten werkelijk een en ander open baren en aan de menschen verschillende ^ededeelingen doen. Al wederom vragen "Vvij, uitgaande van hunne beginselen: indien de geesten, die schepselen zijn van God en FEUILLETON. De Familie Choisel. Vervolg en slot. Ach! vriend, op mijne jaren gevoelt men al bet drukkende, dat de ballingschap zal opleveren. als om dit treurig gevoel nog te verzwaren, Is de laatste plek, welke ik op den vaderlandschen fcfond aanschouw, dezelfde, welke voor nog korten l'jd Choisel betrad, toen hij in ons midden terug keerde. Een vloed van tranen besproeide bij deze woor den de kleurlooze wangen van Henriette. Daar ^rak het oogenblik der scheiding aan. Het meisje Wilde spreken, maar de smart hield haren mond Besloten. Snikkende omarmde zij Chalon, die al 2ljn moed noodig had, om zijn gevoel te onder drukken. Eindelijk deed Henriette een poging op aan God zijn onderworpen, iets kunnen openbaren, waarom zou God zelf, hun Schepper, die hen oneindig in wijsheid en macht overtreft, geenerlei openbaring kun nen gedaan hebben? En indien wij ons ver gissen en de spiritisten zulks niet gelooven, hoe kunnen zij dan zeggen, dat de geesten moeten opgeroepen worden in den naam van God en onder het uitspreken van ge beden (zoo als Allan Kardec, een der vu rigste, felste en meest geduchte aanhangers van het spiritisme, leeraart). Zijn deze woor den niet de taal van den huichelaar, dan zijn zij eene openbare belijdenis, dat een geest van God afhankelijk is en het gebed van den mensch door God verhoord wordt. Doch indien men aanneemt, dat God naar den mensch luistert als deze biddend tot Hem roept; waarom dan geloochend, dat de mensch naar de stem van God moet hooren, als Hij leerend of gebiedend tot hem spreekt? En zoo God kan toelaten en werkelijk toelaat, dat de geesten zich met den mensch in betrekking stellen, waarom zou God zelf dit niet vermogen, hetzij on middellijk, hetzij door tusschenkomst van anderen? Waar blijft hier de logica dei- spiritisten, op welke zij zich telkens beroe pen by de toepassing of verkondiging van hun leerstelsel? Indien toch wederom uit kracht hunner eigene beginselen het bestaan der Goddelijke openbaring niet te looche nen valt, waarom verwerpen of bestrijden en verachten zij haar? Waarom vragen zij goddelijke waarheid aan hunne geesten, alsof zij nooit door God ware geopen baard? Veronderstellen wij echter, dat de spiri tisten toch hardnekkig blijven volharden bij de stelling, dat God geenerlei openba ring kan doen, hoe zullen zij dan nog lan ger geloofwaardig zijn in hunne bewering, dat de geesten het wel kunnen? Zal dan voor God onmogelijk zijn wat voor hunne geesten wel mogelijk is? Hier is geen mid delweg: de mogelijkheid toch der openba ring moet of erkend of geloochend worden. In het eerste geval moet zij ook noodza kelijk aangenomen worden in God; doch hoe zal dan het spiritisme staande blijven, dat met de Goddelijke Openbaring vlak af in strijd is? In het tweede geval moet zij insgelijks geloochend worden waar er spraak is van de geesten; doch wat blijft er dan zich zelve, rukte zich van hem los, en riep snik kende den jongeling een hartverscheurend vaar wel toe. Vaarwel dierbare vriendinDe Hemel behoede u en schenke een betere toekomst vaarwel, Henriette! Chalon drukte nog een afscheidskus op het gelaat van den kleinen Eduard, reikte Lodewijk en Charlotte de hand, en zeide tot de gravin: Mevrouw, alvorens gij mij verlaat, verzoek ik uwen zegen; ik zal dien beschouwen als den moederzegen welke op mij rust. Dat God u zegene! Hij voere u ter over winning, en vereenige u eenmaal met haar, die in u het grootste geluk hoopt te bezitten. Amen, antwoordde Chalon opstaande. Toen hielp hij de dames en Eduard in de sloep. Michard, gij zult zorg voor hen dragen, fluisterde Gustaaf den schipper in het oor. over van alle spiritistische verschijnselen, mededeelingen en openbaringen? Op de vraag: is het spiritisme door de Kerk veroordeeld? geeft de Heer van Her tum het volgende antwoord. »net spi ritisme kan van drie verschillende zijden beschouwd worden: vooreerst kan men bi zonder het oog vestigen op zijn leerstelsel, vervolgens op zijn bijgeloovige praktijken, eindelijk op den bepaalden vorm waarin het zich vertoont, als het den naam aan neemt van magnetisme of somnambulisme. Wie in het spiritistisch leerstelsel door dringt, zal spoedig de zekerheid erlangen, dat het eene aaneenschakeling is van al wat ketterij en ongeloof reeds vroeger heb ben uitgedacht en aangewend om de waar- O O heid te vervalschen of te bestrijden. Im mers het spiritisme loochent de verheven- ste leerstukuen der Kerk en verwerpt de geheele Openbaring. Het spreekt dus van zelf, dat alle veroordeelingen, door de Kerk tegen het hardnekkig bestrijden of ontken nen dezer leerstukken uitgesproken, ook de aanhangers der spiritistische sekte nood zakelijk moeten treffen. Eveneens zal nie mand kunnen loochenen, dat de Kerk den grootsten afschuw heeft van de bijgeloovige praktijken, aan welke de spiritisten zich schuldig maken. Elk handboek der zede- leer, zelfs elke catechismus veroordeelt die praktijken, waar gesproken wordt over de zonden van bijgeloof, waarzeggerij, toover- kunst en dergelijken.* De vraag alzoo of de Kerk het spiritis me veroordeelt, kaD in alle opzichten be vestigend worden beantwoord, trouwens van welke zijde men het spiritisme ook beschou- we, het blijkt valsch en onaannemelijk: voor den geloovige, omdat het de Godde lijke Openbaring uitsluit; voor den man van wetenschap, omdat het in strijd is met de rede. The Globe bericht, dit de Admiraliteit een be looning van 200 (f 2400) heeft uitgeloofd aan den persoon, die eenige inlichtingen zal kunnen verschaffen, waaruit men de oorzaak of de plaats van den ondergang der Atalanta kan afleiden, of die de eerste overblijfselen van het schip gevon den en ter beschikking van de Admiraliteit zal gesteld hebben. Als voor mij zeiven; wees daarop gerust mijnheer. Het geluid der roeislagen deed zich regelmatig hooren, en de boot dreef over de onmeetbare wa tervlakte. De reizigers wenkten met de hand, en Chalon beantwoordde weenende deze groeten. Vaarwel, Frankrijk! vaarwel, Gustaaf! riep Henriette nog eenmaal, toen zij reeds op eenigen afstand verwijderd waren. Vaarwel! vaarwel!snikte de kapitein. De wind, welke de golven zacht bewoog, bracht deze woorden tot de ballingen over. Mevrouw, wees welkom op het schip, dat ik grootendeels aan den graaf verschuldigd ben, sprak Michard, toen allen aan boord van het vaartuig waren. Eene weldaad blijft nooit onbeloond: want had uw echtgenoot niet zoo edelmoedig gehandeld, dan had gewis niemand het ondernomen, u naar In den Senaat hebben de liberalen voorgesteld, om het tractement der ministers, die 21000 franks inkomen hebben, waarbij vrije woning, vrij licht en zoo al meer, met de helft te verhoogen. De heer Balisaux, liberaal Senaatslid van Char leroi, wil het tractement op 40000 franks gebracht hebben. Men tast in den zak der belastingschuldigen, alsof deze het maar voor het oprapen hebben. Het officieele Badensche blad bevatte dezer dagen een lijst van 115 priesters, aan wie verlof geschonken is hunne bediening in Baden weder uit te oefenen. Deze gelukkige gebeurtenis is een gevolg van de onlangs aangenomen wet, welke aan den Cultuurkamp in Baden gedeeltelijk een einde maakte. Grootvorst Michael Nikolajewitsch is naar den Kaukasus afgereisd. In het proces-Weimar werd eergisteren het ge tuigenverhoor voortgezet. Het paard en het rijtuig, die zouden gediend hebben om de vlucht van Mesensoff's moordenaar te vergemakkelijken, waren als overtuigingsstukken ter terechtzitting. Een detachement Turksche troepen, eene roo- verbende vervolgende, ontmoette een veertigtal Grieksche soldaten, die over de grens waren ge komen en vuur gaven, hetwelk de Turken daarop insgelijks deden. De Grieksche officier gaf ophel dering en verklaarde, eene bende achterna te zetten. Tevens trok hij met zijne manschappen terug. Maar eenige uren later stond hij met hen alweder voor de Turken. Dit gaf aanleiding tot een nieuw conflict, met het gevolg dat de Grieken over de grenzen werden teruggeslagen. De Porte heeft tegen deze schending van grondgebied ge protesteerd. De ex-khedive heeft aan de Porte vergunning gevraagd om te Konstantinopel te wonen. Dit is hem geweigerd. De Hamburgsche loterij-mannen zijn weer bezig om de goedgeloovige gemeente geld uit den zak te kloppen. Zij beweren dat er ruim acht mil- lioen Mark te winnen zijn. 't Is echter alles bluf en grootspraak. De kolossale en verleidelijk ge redigeerde advertentiën die wij dagelijks in de dag- en weekbladen lezen, hebben geen ander doel dan het lieve Nederlandsche geld naar das grosze Vaterland te doen verhuizen. Die zijn geld lief lieeft, spele niet in de Hamburgsche loterijen. Engeland te voeren. Hiertoe behoort een beleid en een moed, welke mijn vriend Michard alleen bezit, voegde Jacques er bij. De zeilen zwollen, en weldra koos het vaar tuig de ruime zee. Lang staarde Chalon het schip na, en zelfs, toen het reeds verdwenen was, rustte zijn blik nog op de zee. Slechts met weerzin verwijderde hij zich eindelijk van het strand. Behouden landden de reizigers op de Engelsche kust aan, waar de overige kinderen der gravin zich ook al spoedig bij haar voegden. Gustaaf beproefde nogmaals het geluk der wapenen, en nadat in Februari 1795 door Charette en Sapineau, bevelhebbers der Vendeërs, te Jausnace, bij Nan tes, een vrede gesloten werd, keerde de familie Choisel naar Frankrijk weder. De nederige kerk van Hyêges was getuige van de vereeniging der reeds zoo lang verloofden, van Gustaaf en Henriette.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1880 | | pagina 1